Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Drzava nema novca za asistenta, moje dijete ostaje bez Vrtica

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    9

    Početno Drzava nema novca za asistenta, moje dijete ostaje bez Vrtica

    Dragi forumasi,

    Nas mali princ ima 4.5 godine i on je hiperaktivan (poput mene kada sam bio mali). Dobio je asistenta na 2 sata u obliznjem vrticu zbog toga sto je hiperaktivan i cesto zahtijeva vise paznje od ostale djece. Tetama je tesko uz 20+ djece i posebnu paznju njemu pokloniti.

    Do sada smo odlazili i logopedu, bili smo u Valmoda (Varazdin), Klaritudo, razne defektologe obilazili i slicno. Zadnje smo trebali u neurologa sto je zavrsilo neslavno jer je 3 mjeseca unaprijed naruceno 20 djece u 09:00 ujutro
    Imamo ipak velik napredak, puno bolje govori i ponasa se bolje od ribljeg i lanenog ulja koje dajemo, uz to prije ohladjeni caj umjesto sokove.

    Sada smo dobili vijest da Drzava nema vise novca za asistenta, i nas mali princ nema kuda..treba ostat kuci jer niti jedan vrtic ne prima hiperaktivnu djecu?

    Misljenje psihologa/defektologa je da on nije toliko problematican, jako je zapravo kreativan al nije klasicno mirno dijete i cesto nije poslusan bez dodatnog kontakta.

    Cila familija je razocarana i mislimo da zivimo u drustvu koje ce prije izolirati nego integrirati dijeteu u grupu. S druge strane, razumijem tete u potpunosti..

    a mi se sada bojimo sto ce biti snjim?

    ps.

    Zvao sam i ove skuplje vrtice, Montesori..jos u ozujku al to je vec bila guzva i prepuno.. to se triba najavit masu unaprid,...u Splitu.

    Znate li Vi gdje mozemo maloga upisati u vrtic? Privatni je sasvim OK, cijene do 1500kn su nam OK, al placat privatno asistenta dodatno pa da to izadje 4000kn mjesecno.. to nije opcija!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    Moj mali ima 6 god i hiperkinetički poremečaj. Ide u gradski vrtić (Zagreb) i nemamo asistenta.
    Jedna teta je ok, dok druga se stalno žali na njega.

    Nisu sva djeca s takvim poremečajem, pa mi nije jasno zašto se ne može posvetiti jednom djetetu malo više.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Moj sin ( sad 13 godina) dijagnosticiran je u prvom razredu. Obzirom da to nitko nije to ranije znao, aon nije bio posebno problematican isao je u jaslice /vrtic po 10 satnom programu i nije se znacajno razlikovao od ostale djece. Takoder i skolu pohada bez asistenta.
    Svako dijete je jedinstveno , i samo o tome bi trebao ovisiti pristup u vrticima.
    Zapravo ne razumijem, tko je preporucio i inzistira na asistentu? Mislim da potreba za asistentom najvise ovisi koliko moze kontrolirati impulse, i da li je agresivan.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    9

    Početno

    Da, u pocetku je dosta zesci bio, bacao je nekad igracke i znao je lose podnijeti ako nije po njegovom. Sada je dosta napredovao al sada nema vise nekog novog misljenja jer je on svoj dojam ostavio u pocetku. Sada ima ta neka glavna teta psihologinja u Solinu koja o svemu odlucuje, i navodno treba stalno pilat i 1000 puta pitat i bit uporan da dobijes neki konkretan odgovor. Dodjemi da se odselimo u drugu Drzavu. A danas naisao na jedan vrtic koji ima asistenta al privatno, trazi 40kn po satu..pa sad ti kontaj 6 sati na dan puta 20

  5. #5
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Da baš sam ja htjela pitati kako se očituje ta njegova hiperaktivnost? Jer ja sam u grupi imala u vise generacija različite djece s hiperaktivnim poremećajem. Samo jedan je bio s asistentom , ali on je bio dijete koje bi iz normalne igre odjednom nekom skočio za vrat ( doslovno) i počeo daviti ili razbijao svakodnevno tanjur, čašu, pljuvao, grizao, udarao ( četverogodišnjak). Ostali su svi bili normalno integrirani u grupi, zahtjevni-da, bilo je često i udaranja druge djece ( u nekim problemskim situacijama), ali ništa više ili posebno nego i ostala djeca te dobi...

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    3

    Početno

    Nama je vrtić osigurao treću odgajaeljicu u grupu, plaća grad. Ide četiri sata dnevno.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    9

    Početno

    Citiraj angel 1 prvotno napisa Vidi poruku
    Da baš sam ja htjela pitati kako se očituje ta njegova hiperaktivnost? Jer ja sam u grupi imala u vise generacija različite djece s hiperaktivnim poremećajem. Samo jedan je bio s asistentom , ali on je bio dijete koje bi iz normalne igre odjednom nekom skočio za vrat ( doslovno) i počeo daviti ili razbijao svakodnevno tanjur, čašu, pljuvao, grizao, udarao ( četverogodišnjak). Ostali su svi bili normalno integrirani u grupi, zahtjevni-da, bilo je često i udaranja druge djece ( u nekim problemskim situacijama), ali ništa više ili posebno nego i ostala djeca te dobi...
    pa moj je slicno ponasanje imao ranije, danas je to skoro pa 100% nestalo. Glavni uzrocnik kako su mi rekli razni strucnjaci na tom polju jest da problemi nastaju zbog nerazumijevanja posto i sam govor nije razvijen dovoljno da razumije kao ostala djeca. Najvjerojatnije posljedica toga sto jednostavno misli na puno stvari i hiperaktivan je. Ja sam bio takav kao mali, odveli su me u prostoriju punu igracaka i promatrali kako se ponasam. Bas se sjecam da sam "namjerno" bacao i razbivao igracke jer sam bio svjestan da me se promatra i htio sam paznju. To je bilo dovoljno da odluce da meni treba specijalna paznja i naravno to sve dobro naplatiti. Danas sam izgradjen covjek, citam dosta knjige, fokusiran sam na posao, imam visoku skolu i radim u struci na stranim projektima.

    Na stranu ćakulu, glavna tema i pitanje je sto sada ako vise nema asistenta i mali ne moze u vrtic?
    Jesam li ja jedini roditelj sa djetetom koji ce mozda ostati bez vrtica?

    Sto ucinit u slucaju da ostane bez vrtica? Je li zdravo da mali ostaje kuci kod bake i djede dok mama i tata rade po danu?
    Sto bi Vi meni savjetovali, mozda da sam organiziram neki program njemu za svaki dan? ili da bude okruzen penzionerima dok ne pocne skola za par godina?

    Hvala

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    9

    Početno

    Citiraj vlatka100 prvotno napisa Vidi poruku
    zašto se ne može posvetiti jednom djetetu malo više.
    Nije ni meni jasno

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj MaliKreativac prvotno napisa Vidi poruku
    pa moj je slicno ponasanje imao ranije, danas je to skoro pa 100% nestalo. Glavni uzrocnik kako su mi rekli razni strucnjaci na tom polju jest da problemi nastaju zbog nerazumijevanja posto i sam govor nije razvijen dovoljno da razumije kao ostala djeca. Najvjerojatnije posljedica toga sto jednostavno misli na puno stvari i hiperaktivan je. Ja sam bio takav kao mali, odveli su me u prostoriju punu igracaka i promatrali kako se ponasam. Bas se sjecam da sam "namjerno" bacao i razbivao igracke jer sam bio svjestan da me se promatra i htio sam paznju. To je bilo dovoljno da odluce da meni treba specijalna paznja i naravno to sve dobro naplatiti. Danas sam izgradjen covjek, citam dosta knjige, fokusiran sam na posao, imam visoku skolu i radim u struci na stranim projektima.

    Na stranu ćakulu, glavna tema i pitanje je sto sada ako vise nema asistenta i mali ne moze u vrtic?
    Jesam li ja jedini roditelj sa djetetom koji ce mozda ostati bez vrtica?

    Sto ucinit u slucaju da ostane bez vrtica? Je li zdravo da mali ostaje kuci kod bake i djede dok mama i tata rade po danu?
    Sto bi Vi meni savjetovali, mozda da sam organiziram neki program njemu za svaki dan? ili da bude okruzen penzionerima dok ne pocne skola za par godina?

    Hvala
    Ja bih ti savjetovala da se obratis udrugama koje se bave problematikom, ima ih dosta aktivnih.
    Oni ce najbolje znati kome da se obratis i kako da ostvaris prava .

  10. #10
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Ja zaista ne znam kako je u Splitu, ali valjda isto ima neka gradska uprava za predšk.odgoj pa da se direktno njima obratiš sa svojim problemom pa možda isto osiguraju trećeg odgajatelja. Ili sam plaćaš asistenta ( makar 4 h) ili kod nas je znalo biti i volontera ili odrađivanja pripravničkog staža ( jednom je neko vrijeme bila s njim i mlada psihologica). Raspitaj se na sve strane, kao sto sirius kaze od udruga pa nadalje...
    Mislim da mu deda i baka nisu bas neka poticajna sredina za njegov razvoj i napredak...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    9

    Početno

    Citiraj angel 1 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja zaista ne znam kako je u Splitu, ali valjda isto ima neka gradska uprava za predšk.odgoj pa da se direktno njima obratiš sa svojim problemom pa možda isto osiguraju trećeg odgajatelja. Ili sam plaćaš asistenta ( makar 4 h) ili kod nas je znalo biti i volontera ili odrađivanja pripravničkog staža ( jednom je neko vrijeme bila s njim i mlada psihologica). Raspitaj se na sve strane, kao sto sirius kaze od udruga pa nadalje...
    Mislim da mu deda i baka nisu bas neka poticajna sredina za njegov razvoj i napredak...
    Slazem se. Vec smo se obratili glavnoj (psihologinja) koja odlucuje (MOZE, NE MOZE) i za naseg su rekli da bez asistenta moze max. 1 sat iduce godine. I onda ostatak dana djonglirati izmedju baba - sta je naravno kako si i sama rekla lose.

    Vecina vrtica nemaju slobodno kroz jutro jer im je guzva ujutro, nego popodne (sto nama neodgovara nikako, vecina roditelja radi ujutro a ne popodne). Stim da je to minimalno onda 2500-3000kn mjesecno (sto u hrvatskoj nije simbolicno)

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj MaliKreativac prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se. Vec smo se obratili glavnoj (psihologinja) koja odlucuje (MOZE, NE MOZE) i za naseg su rekli da bez asistenta moze max. 1 sat iduce godine. I onda ostatak dana djonglirati izmedju baba - sta je naravno kako si i sama rekla lose.

    Vecina vrtica nemaju slobodno kroz jutro jer im je guzva ujutro, nego popodne (sto nama neodgovara nikako, vecina roditelja radi ujutro a ne popodne). Stim da je to minimalno onda 2500-3000kn mjesecno (sto u hrvatskoj nije simbolicno)
    Ovo je sve naopako. Mislim da vas iz vrtica (ne)malo vozaju . Dajte se obratite udrugama i lokalnom uredu za predskolski odgoj, u meduvremenu prikupite misljenja psihologa i logopeda kojie posjecujete o vaznosti boravka djeteta u kolektivu i socijalizacije. Jedan sat , i to u neko nedoba popodne , za dijete koje nije agresivno i opasno za okolinu...meni se to cini da vam nude reda radi. Nadajuci se valjda potajno da cete odustati.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    9

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je sve naopako. Mislim da vas iz vrtica (ne)malo vozaju . Dajte se obratite udrugama i lokalnom uredu za predskolski odgoj, u meduvremenu prikupite misljenja psihologa i logopeda kojie posjecujete o vaznosti boravka djeteta u kolektivu i socijalizacije. Jedan sat , i to u neko nedoba popodne , za dijete koje nije agresivno i opasno za okolinu...meni se to cini da vam nude reda radi. Nadajuci se valjda potajno da cete odustati.
    Krivo smo se razumili, jedan sat nude klasicno kroz jutro (bez asistenta) a ovo za popodne je neki drugi vrtic gdje placas privatno asistenta.
    U svakom slucaju, velika hvala na savjetima i definitivno cemo krenit tim redosljedom od psihologinje pa nadalje.

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Razumjela sam da klasican vrtic nudi samo 1 sat bez asistenta. Ako dijete nije agresivno , opasno za sebe i druge zbog impulsivnosti tada je to samo izgovor za vrtic. Jedan sat, pa dijete iz aviona vidi da ga se izdvaja iz kolektiva. Taman ude u neku aktivnost ili druzenje, a vec ide kuci dok drugi ostaju.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    9

    Početno

    Istina, a jedna teta je super a druga je malo "2 face" i uvijek je bezvoljna. Svejedno problem je bio u malome vjerojatnije nego u teti, al to su stare vijesti on se promijenio i napredovao dosta, govori i spaja recenice sve cesce danas..samo izgleda da niko nece trznit i nesto pozitivno rec.

    Mozda bi bilo dobro da postoji nekakav vrtic koji je pun hiperaktivne djece Nesto kao privatno-javna ustanova (koju sufinancira drzava). Negdje gdje mogu izbacit kreativnost. Poslusnost je naime dosta drukcije njega, ako samo kazes "nemoj, dodji" vrlo vjerojatno nece poslusat kada je pun snage. Al ako napravim kontakt ozbiljan s ocima i polako mu kazem da "to nesmije sada" onda ce me poslusati. A takav nacin govora nisam vidio kod teta u vrticu, nego samo neko urlikanje i brzi govor koji moj sin ne detektira jednostavno

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Savjetujem ti da odeš u odjel za socijalne djelatnosti u tvom gradu, pa se posavjetuješ o pravima koje Grad osigurava.
    Također, dobra adresa je CZSS koji također može dati više informacija o toj problematici.
    Postoji li neki dnevni centar za rehabilitaciju u tvojoj blizini, koji uključuje djecu u rad, s povremenim pisanim izvješćima o napretku djeteta?

    Čudim se neosjetljivosti koju pokazuju stručne službe vrtića.

  17. #17
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Sad je mene strah vrtića.imam doma takvo dijete i za par dana cemo saznat dali je dobio vrtić.logopedica i psihologica su stavile preporuku.
    Strah me da nece znati snjim.reagirat na vrijeme sa pravim kontaktom da ne dode do ispada.a napredovao je jako i smirio se.zeli se igrati sa djecom al bude neshvacen zbog nedovoljno dobre komunikacije.

    Ako dobije vrtić i vidim da mu je asistent potreban mogu li naknadno traziti asistenta ili se to radi onda kad se predaju papiri za vrtić.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zadarmamica prvotno napisa Vidi poruku
    Sad je mene strah vrtića.imam doma takvo dijete i za par dana cemo saznat dali je dobio vrtić.logopedica i psihologica su stavile preporuku.
    Strah me da nece znati snjim.reagirat na vrijeme sa pravim kontaktom da ne dode do ispada.a napredovao je jako i smirio se.zeli se igrati sa djecom al bude neshvacen zbog nedovoljno dobre komunikacije.

    Ako dobije vrtić i vidim da mu je asistent potreban mogu li naknadno traziti asistenta ili se to radi onda kad se predaju papiri za vrtić.
    Nemoj brinuti.... To ti je isto kao i za svako drugo dijete - neki se adaptiraju, neki ne (bez obzira na pp). Logoped i psiholog su tamo da pomognu odgajateljima. A ni s ostalom djecom ne znaju postupati dok ih ne upoznaju.

    Ključno ti je pomoći osoblju da nađu pravi pristup za tvoje dijete + pripremi dijete najbolje što možeš za vrtić (pitaj u vrtiću kakav im je dnevni raspored, pa ako se razlikuje od toga doma, polako privikni dijete na jelo i spavanje "u vrtićko vrijeme").

    Prema mom iskustvu, osoblje vrtića je osposobljeno za rad s ovakvom djecom, a ako su psiholog i logoped na raspolaganju (rekla si da su stavile preporuku) slobodno reci odgajateljicama da i njih i obitelj mogu u svakom trenutku zvati u pomoć.

    Možda ćeš se ugodno iznenaditi....

    Ono što se sad još ne zna je kakva će biti druga djeca - o tome jako ovisi dinamika grupe, ali dok ne krene pedagoška godina, to se ne zna. I vjeruj - puno je manji problem ovakvo dijete s nedovoljno dobrom komunikacijom (kojem se svi trude pomoći) nego nedajbog mali nasilnik u grupi.

    SVA djeca bez iznimke imaju period adaptacije koji mnogima pada teško, a bome i roditeljima. To isto treba imati na umu. Uživaj i bavi se bebicom, a do početka rujna sve će biti u redu. Ako ga odbiju u vrtiću, pokušajte ponovno iduće godine. Grupa je zakon za poticanje govorno-jezičnog razvoja.

    Što se tiče asistenta - stručna služba će to obaviti, ali svakako u dogovoru s roditeljima. Možeš i sama, ali to ide puno teže nego kad to obavi vrtić. Bitno je da ti komuniciraš s odgajateljima i stručnom službom, da dobro znaš što se događa i da pratiš napredak svog djeteta. Ponekad će biti sitnih problema, ali svaki roditelj vrtićkog djeteta je to iskusio. Sretno!

  19. #19
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Puno hvala na savjetu.
    Reci cu im da nam se mogu obratiti kad kod bude problem pa i nasoj logopedici i psihologici.i reci cu im kakav je i kako reagira na razne situacije.a i na prijavi za vrtić sam bila iskrena.

    Ako ne dobije vrtić dati cemo ga u neki privatni ili u igraonicu na bar dva tri sata ujutro.
    Dajemo ga samo zbog socijalizacije i da napreduje uz svoje vrsnjake.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •