Pokazuje rezultate 1 do 44 od 44

Tema: Odnošenje bebe od strane medicinskog osoblja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno Odnošenje bebe od strane medicinskog osoblja

    Ja i žena došli s bebom u bolnicu na zarazni odjel. Bili smo u ambulanti dok ga je doktorica pregledavala, a onda ga je medicinska sestra uzela i odnijela na vađenje krvi, a nama je rekla da ostanemo u ordinaciji od doktorice.

    Onda nakon par dana dolazimo opet, doktorica je rekla da treba infuzija. Sestra ga je opet uzela i odnijela. Čujem ja krikove užasa, beba plače, ali ne samo zbog bolova, nego očito i zbog straha jer vidi da ga nepoznati ljudi bodu, a roditelja nema.

    Onda sam se ja uputio tamo, lagao sam da mi je doktorica rekla da dođem. Kad vidim ja beba ne da je crvena, nego je modra od plakanja.

    Zanima me da li ja po zakonu mogu zahtijevati da budem cijelo vrijeme kraj bebe dok ga oni bodu, dok mu vade krv, dok mu stavljaju braunilu itd... Ima li mi itko pravo zabraniti da budem kraj bebe? Ja bih se drage volje svađao s njima, ali htio bi pritom znati da li je zakon na mojoj strani ili na njihovoj?

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Ante_ST prvotno napisa Vidi poruku
    Ja i žena došli s bebom u bolnicu na zarazni odjel. Bili smo u ambulanti dok ga je doktorica pregledavala, a onda ga je medicinska sestra uzela i odnijela na vađenje krvi, a nama je rekla da ostanemo u ordinaciji od doktorice.

    Onda nakon par dana dolazimo opet, doktorica je rekla da treba infuzija. Sestra ga je opet uzela i odnijela. Čujem ja krikove užasa, beba plače, ali ne samo zbog bolova, nego očito i zbog straha jer vidi da ga nepoznati ljudi bodu, a roditelja nema.

    Onda sam se ja uputio tamo, lagao sam da mi je doktorica rekla da dođem. Kad vidim ja beba ne da je crvena, nego je modra od plakanja.

    Zanima me da li ja po zakonu mogu zahtijevati da budem cijelo vrijeme kraj bebe dok ga oni bodu, dok mu vade krv, dok mu stavljaju braunilu itd... Ima li mi itko pravo zabraniti da budem kraj bebe? Ja bih se drage volje svađao s njima, ali htio bi pritom znati da li je zakon na mojoj strani ili na njihovoj?
    Naravno da imas pravo biti uz dijete kod manjih zahvata kao sto su vadenje krvi i slicno. Nema potrebe se svadati, to je tvoje pravo i smireno ustraj na njemu.

  3. #3
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Vjerojatno postoje roditelji koji bi na takve scene nastojali spriječiti medicinsku sestru u obavljanju njenog posla (jer morate priznati da nije jednostavan posao naći žilu na tako maloj ruci djeteta), a zbog toga ih valjda i odnose. Moju su bebu isto boli i čula sam kako je sirota vikala, a da sam bila pored nje onako luda od hormona bih vjerojatno skupa s njom vikala, na odjelu gdje je hrpa rodilja i beba.

  4. #4
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Daj pročitaj još jednom, tko je spominjao sprijecavanje obavljanja posla?!

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno postoje roditelji koji bi na takve scene nastojali spriječiti medicinsku sestru u obavljanju njenog posla (jer morate priznati da nije jednostavan posao naći žilu na tako maloj ruci djeteta), a zbog toga ih valjda i odnose. Moju su bebu isto boli i čula sam kako je sirota vikala, a da sam bila pored nje onako luda od hormona bih vjerojatno skupa s njom vikala, na odjelu gdje je hrpa rodilja i beba.
    Onda roditelj treba odluciti da li zeli i moze biti prisutan. To je njegovo pravo. Kao sto je i pravo djeteta da ima roditelja uz sebe. Nije roditelj uz dijete da bi ometao medicinsku setru ili lijecnika u poslu.

  6. #6
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Uvijek sam sa svojim bebama bila kad se radilo o takvim stvarima
    Zapravo, nitko ih nije niti pokusao odnijeti, podrazumijevalo se da sam (smo) tamo
    Drugacije ne bih niti dopustila
    zutaminuta, cisto sumnjam da bi itko pokusao sprijeciti ih u obavljanju posla (tu ne ubrajam one ekstremne slucajeve o kojima smo nedavno citali)

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Medicinsko osoblje bi trebalo pitati roditelja želi li ostati uz dijete ili ne. Kada god smo došli u bolnicu sa bilo kojim djetetom, uvijek sam ih ja držala, dapače, pomagala sam doktorici jer sam ih ipak ja najbolje znala smiriti (čak i onako male od par mjeseci). Ali kada je došlo do toga da su mi sinu morali vaditi krv iz vene u glavi, bome sam plakala skupa sa njim. Prethodno me sestra upozorila da bi to moglo biti ružno za vidjeti, ali ipak sam ušla. Nitko vas nema pravo udaljiti od vašeg djeteta, zaboga pa muževi i na porode ulaze da bi bodrili žene, a gdje nećeš utješiti malo dijete?!

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Onda roditelj treba odluciti da li zeli i moze biti prisutan. To je njegovo pravo. Kao sto je i pravo djeteta da ima roditelja uz sebe. Nije roditelj uz dijete da bi ometao medicinsku setru ili lijecnika u poslu.
    Razumijem da je to pravo roditelja, i da nije tamo da ometa, ali što ako se ne može suzdržati od svoje reakcije - kojom može iznenaditi (da ne kažem ugroziti) ne samo sebe, već i dijete, pa i osoblje?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Ja zapravo potpuno razumijem što zutaminuta govori, ja sam morala okrenuti glavu na drugu stranu kod svakog uboda, a MM primjerice uopće nije smio ući u prostoriju. Vjerujem da bi on mogao iznenaditi (neugodno) osoblje... Nismo svi isti i svatko bi trebao znati svoje granice.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Razumijem da je to pravo roditelja, i da nije tamo da ometa, ali što ako se ne može suzdržati od svoje reakcije - kojom može iznenaditi (da ne kažem ugroziti) ne samo sebe, već i dijete, pa i osoblje?
    ne razumijem smisao pitanja. Što treba uvijek odnijeti dijete bez pitanja i komentara jer ce mozda jedan roditelj od njih 100 biti opasan /neuracunljiv ili sto vec?

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj LEIRmam prvotno napisa Vidi poruku
    Ja zapravo potpuno razumijem što zutaminuta govori, ja sam morala okrenuti glavu na drugu stranu kod svakog uboda, a MM primjerice uopće nije smio ući u prostoriju. Vjerujem da bi on mogao iznenaditi (neugodno) osoblje... Nismo svi isti i svatko bi trebao znati svoje granice.
    tako je , treba ocekivati da roditelj zna svoje granice. Ili da u nekom trenutku vidi da nesto ne moze pa da izade iz prostorije. Ali daleko od toga da su svi takvi, ili da treba postupati kao da su svi takvi.

  12. #12
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ne razumijem smisao pitanja. Što treba uvijek odnijeti dijete bez pitanja i komentara jer ce mozda jedan roditelj od njih 100 biti opasan /neuracunljiv ili sto vec?
    Naravno, uz komentar i/ili pitanje.

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    tako je , treba ocekivati da roditelj zna svoje granice. Ili da u nekom trenutku vidi da nesto ne moze pa da izade iz prostorije. Ali daleko od toga da su svi takvi, ili da treba postupati kao da su svi takvi.
    Vjerojatno se to često događalo, inače se ne bi ustalila takva praksa.

    Mogu zamisliti da sestri ne uspijeva od prve pogoditi žilu, roditelj to gleda, postaje nervozan. Sestra također postaje nervozna, ne može naći žilu ni drugi ili treći put. Dijete za to čitavo vrijeme vrišti iz petnih žila (čula sam to). Roditelj je sada već polako bijesan i traži da sestru zamijeni druga. Meni je to nekako vrlo očekivan pretpostavljeni slijed događaja.

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, uz komentar i/ili pitanje.

    Vjerojatno se to često događalo, inače se ne bi ustalila takva praksa.

    Mogu zamisliti da sestri ne uspijeva od prve pogoditi žilu, roditelj to gleda, postaje nervozan. Sestra također postaje nervozna, ne može naći žilu ni drugi ili treći put. Dijete za to čitavo vrijeme vrišti iz petnih žila (čula sam to). Roditelj je sada već polako bijesan i traži da sestru zamijeni druga. Meni je to nekako vrlo očekivan pretpostavljeni slijed događaja.
    Pa sestra bi i trebala potraziti pomoc kolegice , ako joj ne ide od drugog / treceg puta. Ne zbog toga sto je nesposobna, nego da pokusa netko " hladne glave" , cista psihologija.
    A navika da se roditelji odstrane u drugu prostoriju je tu jos od nekih davnih vremena kada se roditelja smatralo " lijevim smetalom" koje smeta poslu . Odstranjivanje roditelja u drugu prostoriju kod vadenja krvi u bolnici u Njemackoj potpuno drugacije izgleda i ima drugaciji ton, koji je postedan za roditelja.
    Posljednje uređivanje od sirius : 01.10.2015. at 22:41

  14. #14
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ma da, svakako, ajmo maknuti odmah sve roditelje, jer se mozda jedan, dva od 50, 100 ili koliko vec nece moci kontrolirati

  15. #15
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moje je dijete vristalo, bacalo se i urlalo jer nisu mogli pronaci zilu (trebali su preko nekoliko epruveta, a njemu je bilo oko godinu i pol). Nakon 15-ak minuta unutar kojih se izmijenila postava od oko tri-cetiri medicinske sestre i tehnicara, odlucili su zamoliti nas da dodjemo drugi dan, kad radi druga postava. I to je bilo to. Dosli smo opet i netko drugi je bio spretniji. Nije bilo lijepo gledati i slusati, ali ne znam kakvu bih to scenu trebala/mogla napraviti, osim ako sam i inace malo suluda.

  16. #16
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Samo kažem. Niti su mnogi roditelji razboriti niti znaju svoje granice. Za primjer i usporedbu: inače ne bi bilo toliko necjepiša. A nekad je stvar hitna i nije moguće odložiti bodenje za sljedeći dan.

    Slažem se da nije milo gledati kako ti šutke odnose dijete (meni su odnosili, ali su i objasnili zbog čega), i na tome treba poraditi, da se približimo Nijemcima. Eto vidimo, i oni roditelje "odstranjuju", samo na obzirniji način.

  17. #17
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa ako roditelj urla, baca stvar i opcenito se nedolicno ponasa, ok, svakako mu treba pokazati vrata, ako ni zbog cega drugog, onda zbog sigurnosti medicinskog osoblja na njihovom radnom mjestu. U tom slucaju valjda netko moze zastititi i dijete od nesuvisle zvijeri. Necijepise svakako ne spadaju u tu kategoriju; ne znam bas da urlaju i lupaju po ordinacijama ili fizicki sprjecavaju medicinsko osoblje u obavljanju posla.

    Iz moje perspektive, odnosno prakse iz ovih krajeva, ne mogu ni pod razno zamisliti da mi bilo tko, u bilo kakvoj situaciji, odvede dijete.

  18. #18
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Samo kažem. Niti su mnogi roditelji razboriti niti znaju svoje granice. Za primjer i usporedbu: inače ne bi bilo toliko necjepiša. A nekad je stvar hitna i nije moguće odložiti bodenje za sljedeći dan.

    Slažem se da nije milo gledati kako ti šutke odnose dijete (meni su odnosili, ali su i objasnili zbog čega), i na tome treba poraditi, da se približimo Nijemcima. Eto vidimo, i oni roditelje "odstranjuju", samo na obzirniji način.
    Oni roditelje NE odstranjuju nego im kazu da izadu van ako im je tesko gledati jer nece izgledati ugodno. Ali to onda bude izbor roditelja.
    To kazu zbog njih , a ne zbog sebe.
    Apsolutno nemaju problem npr. sa cinjenicom da roditelj ostane i npr. predlaze koju venu da probaju ( jer mu je to struka).
    jasno da ima svakakvih ljudi. Pa prema tome i svakakvih roditelja. Ali potpuno je neprrihvatljivo zbog toga postupati kao da su svi takvi. Stecom da su zaista rijetke takve situacije da se mora hitno reagirati i odnijeti dijete bez pitanja jer se spasava zivot. Vjerujem da u takvoj opravdanaj situaciji nitko nece pitati "zasto mi nisu objasnili " ili " zasto nisam mogao piti prisutan" . U svim ostalim situacijama postoji vreme za objasnjenje .
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.10.2015. at 06:47

  19. #19
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Iz moje perspektive, odnosno prakse iz ovih krajeva, ne mogu ni pod razno zamisliti da mi bilo tko, u bilo kakvoj situaciji, odvede dijete.
    Hoćeš reći: da ti odvede dijete bez komentara ili pitanja?

    Necjepiše su primjer za nerazboritost, i da, oni sprječavaju medicinare u obavljanju posla, samo ne fizičkom silom.
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Oni roditelje NE odstranjuju nego im kazu da izadu van ako im je tesko gledati jer nece izgledati ugodno.
    To je bila tvoja rečenica da ih odstranjuju u Njemačkoj s drugačijim tonom.

    Opet, ni Hrvati nisu civilizirani kao Nijemci.
    Ovdje stižu i prijetnje učiteljima kada dijete popusti u školi.

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ovo se i meni jednom dogodilo u Zaraznoj s bebom od 6 mj. Samo su je odnijeli rekli mi da pričekam jer ide na pregled. Sljedećih 50 (pedeset) minuta slušala sam iz daljine vrištanje uopće ne shvaćajući da je to moje dijete i još sam mislila zašto ta neka bebe tako strašno i dugo vrišti.
    Tek kad su mi je vratili skroz mokru i iscrpljenu shvatila sam o čemu se radilo. Sljedeći put nisam dozvolila vađenje krvi bez mene, ne moram ni reći da je trajalo tek 5 min.
    To pokušavanje od 50 min.zbilja ne razumijem ni sa stručnog, ni s humanog aspekta.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno

    Da pojasnim dodatno zašto mislim idući put zahtijevati da budem unutra s djetetom. Kada smo došli tamo imali smo što vidjeti. Mali je bio ne crven, nego modar od plakanja. Kad je infuzija tek počela teći on je odmah povratio i to žestoko, a da ja nisam došao onda bih ga vezali da leži nepomično na leđima kao što naprave ostaloj djeci bez nazočnosti roditelja. Onda bi on povraćao u zrak, vraćalo bi mu se u usta i na nos, taman da ne može disati, a osoblja ima malo i još otiđu daleko da gledaju televiziju. Ja sam trčao po njih da kažem da dijete povraća (tražio sam ih pošteno dok ih ne nađem) i onda su mu skinuli infuziju, kažu da je to reakcija na početku primanja infuzije, da mu pozlije tako. Poslije su mu spojili infuziju opet.

    I tako ja i žena stojimo tamo uz dijete, zabavljamo ga dok prima infuziju, puštamo mu crtani film na mobitelu... Onda medicinska sestra kaže da će ga ona ljuljati dok prima infuziju. Uzme ona njega kranje smotano, zapetlja se o onu gumu kroz koju ide infuzija, zatim ga ljulja i pritom nateže gumu, samim tim nateže i iglu, čupa je s noge ukoso. Ja je upozorim da se guma nateže, a onda kaže: "Znam ja kako se radi s infuzijom, ja radim ovaj posao već 20 godina".

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Hoćeš reći: da ti odvede dijete bez komentara ili pitanja?

    Necjepiše su primjer za nerazboritost, i da, oni sprječavaju medicinare u obavljanju posla, samo ne fizičkom silom.

    To je bila tvoja rečenica da ih odstranjuju u Njemačkoj s drugačijim tonom.

    Opet, ni Hrvati nisu civilizirani kao Nijemci.
    Ovdje stižu i prijetnje učiteljima kada dijete popusti u školi.
    Kakve veze sad veze imaju necjepise imaju sa informiranju i prisustvovanju roditelja oko zahvata kod/na djetetu ?
    Roditelji koji ne cijepe po vlastitom izboru su u tako malom postotku da se nema smisla pozivati na njih.
    Osim toga roditelj je odgovoran za svaki postupak NAD svojim djetetom on daje suglasnost, pa mora biti i upucen. Pa i prisutan ako je to u stanju izdrzati. To ne znaci da se treba potpisivati dozvola za svako vadenje krvi kad je dijete hospitalizirano, ali svakako bi bilo normalno i pozeljno reci roditelju sto se radi i zbog cega.
    ps: ne borave u Njemackoj bolnici samo Njemci ima puno ljudi iz drugih drzava. Pa i Hvata, koji su cisto pristojni tamo bili.

  23. #23
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo se i meni jednom dogodilo u Zaraznoj s bebom od 6 mj. Samo su je odnijeli rekli mi da pričekam jer ide na pregled. Sljedećih 50 (pedeset) minuta slušala sam iz daljine vrištanje uopće ne shvaćajući da je to moje dijete i još sam mislila zašto ta neka bebe tako strašno i dugo vrišti.
    Tek kad su mi je vratili skroz mokru i iscrpljenu shvatila sam o čemu se radilo. Sljedeći put nisam dozvolila vađenje krvi bez mene, ne moram ni reći da je trajalo tek 5 min.
    To pokušavanje od 50 min.zbilja ne razumijem ni sa stručnog, ni s humanog aspekta.
    To i dalje ne znači da bi prvi put dijete kraće plakalo da si bila uz njega, a bosti su ga morali. Zar bi nakon 10 minuta rekla "Dosta. Ovo nije humano. Vodimo ga doma, doći ćemo sutra.", a u pitanju je možda neka zarazna bolest.
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kakve veze sad veze imaju necjepise imaju sa informiranju i prisustvovanju roditelja oko zahvata kod/na djetetu ?
    Roditelji koji ne cijepe po vlastitom izboru su u tako malom postotku da se nema smisla pozivati na njih.
    Osim toga roditelj je odgovoran za svaki postupak NAD svojim djetetom on daje suglasnost, pa mora biti i upucen. Pa i prisutan ako je to u stanju izdrzati. To ne znaci da se treba potpisivati dozvola za svako vadenje krvi kad je dijete hospitalizirano, ali svakako bi bilo normalno i pozeljno reci roditelju sto se radi i zbog cega.
    ps: ne borave u Njemackoj bolnici samo Njemci ima puno ljudi iz drugih drzava. Pa i Hvata, koji su cisto pristojni tamo bili.
    Napisala sam da je to primjer. Čega? Nerazboritosti. Jednako tako smatram da postoje nerazboriti roditelji u ovakvim situacijama koji bi digli bezrazložnu paniku da mu dijete pikaju duže od 20 minuta (a stvar je neodložna). Koliko takvih? Jedan na deset, jedan na sto? Ne znam, ali moram reći da i ovo odlaženje za sestrom, laganje da je doktorica poslala, i onda iščuđavanje crvenom i uplakanom djetetu pokazuje dobru dozu nepovjerenja i straha prema osoblju bolnice. Opravdano? Možda. No, očito je i bolničkog osoblja strah roditeljeve reakcije. Dakle, strah s obje strane. Ne može ispasti dobro.

    Da, pa Hrvati koji su već u Njemačkoj morali su se dobro kultivizirati u međuvremenu da dospiju do tamo.

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Hrvati u toj Njemackoj bolnici su bili tamo samo zbog medicinskog " turizma" zbog vrlo ozbiljnih zahvata.
    tako da ta teorija pada u vodu.

    Odlazak za medicinskom sestrom i pokusaj da se sazna sto je s djetetom smatram potpuno prirodnom reakcijom zabrinutosti, a ne nepovjerenjem. Inace, postoji izreka da kada je dijete bolesno cijela obitelj je bolesna. Jasno , slikovito.
    Ali da , sa djetetom dolazi i obitelj u paketu. Pa se i njima treba obracati i normalno pristupiti.

  25. #25
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Ante_ST prvotno napisa Vidi poruku
    Da pojasnim dodatno zašto mislim idući put zahtijevati da budem unutra s djetetom. Kada smo došli tamo imali smo što vidjeti. Mali je bio ne crven, nego modar od plakanja. Kad je infuzija tek počela teći on je odmah povratio i to žestoko, a da ja nisam došao onda bih ga vezali da leži nepomično na leđima kao što naprave ostaloj djeci bez nazočnosti roditelja. Onda bi on povraćao u zrak, vraćalo bi mu se u usta i na nos, taman da ne može disati, a osoblja ima malo i još otiđu daleko da gledaju televiziju. Ja sam trčao po njih da kažem da dijete povraća (tražio sam ih pošteno dok ih ne nađem) i onda su mu skinuli infuziju, kažu da je to reakcija na početku primanja infuzije, da mu pozlije tako. Poslije su mu spojili infuziju opet.

    I tako ja i žena stojimo tamo uz dijete, zabavljamo ga dok prima infuziju, puštamo mu crtani film na mobitelu... Onda medicinska sestra kaže da će ga ona ljuljati dok prima infuziju. Uzme ona njega kranje smotano, zapetlja se o onu gumu kroz koju ide infuzija, zatim ga ljulja i pritom nateže gumu, samim tim nateže i iglu, čupa je s noge ukoso. Ja je upozorim da se guma nateže, a onda kaže: "Znam ja kako se radi s infuzijom, ja radim ovaj posao već 20 godina".
    Ante, roditelji su ( ukljucujuci i tebe) posebno osjetljivi na svoje bolesno dijete.
    Sve ih je strah i svega se boje jer im je sve nepoznato.
    Ali i kad je u bolnici to je vase dijete. To znaci da ste vi partneri lijecnickom osoblju. I oni vama , u idealnom slucaju.
    Pitajte da li VI mozete drzati dijete, ako to zahvat dozvoljava. Trazite da vam pomognu da VI budete roditelj i vrsite njegu i u bolnickim uvjetima. Strpljivo , smireno i uporno.

  26. #26
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Citiraj Ante_ST prvotno napisa Vidi poruku
    Ja i žena došli s bebom u bolnicu na zarazni odjel. Bili smo u ambulanti dok ga je doktorica pregledavala, a onda ga je medicinska sestra uzela i odnijela na vađenje krvi, a nama je rekla da ostanemo u ordinaciji od doktorice.

    Onda nakon par dana dolazimo opet, doktorica je rekla da treba infuzija. Sestra ga je opet uzela i odnijela. Čujem ja krikove užasa, beba plače, ali ne samo zbog bolova, nego očito i zbog straha jer vidi da ga nepoznati ljudi bodu, a roditelja nema.

    Onda sam se ja uputio tamo, lagao sam da mi je doktorica rekla da dođem. Kad vidim ja beba ne da je crvena, nego je modra od plakanja.

    Zanima me da li ja po zakonu mogu zahtijevati da budem cijelo vrijeme kraj bebe dok ga oni bodu, dok mu vade krv, dok mu stavljaju braunilu itd... Ima li mi itko pravo zabraniti da budem kraj bebe? Ja bih se drage volje svađao s njima, ali htio bi pritom znati da li je zakon na mojoj strani ili na njihovoj?
    @Ante_ST, nadam se da je beba dobro.
    Iz mojeg iskustva s medicinskim osobljem, ili su ordinirali bez komentara, doživljavajući pratnju pacijentu kao nužno ometanje u poslu, ili su od obraćanja i objašnjavanja o čemu se/bi se moglo raditi kod pacijenta pravili predstavu i prenemaganje. Malo njih je imalo mjeru i način u ophođenju i hvala im na tome, jer su odgovornim nastupom olakšali oporavak.

  27. #27
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ante, koliko je staro dijete?

    razumijem kako se osjećaš, i ja sam sa svojim djetetom na točno istom mjestu ostala paf kad su ga odveli da mu izvade krv, kao dok ja obavim sve sa doktorom, ali on je imao 4 godine. Bilo bi mu sigurno puno puno lakše da sam bila s njim tad, ali razumio je puno bolje nego dijete od npr godinu dana.
    Moj ti je savjet, dobronamjeran i iz iskustva u takvim situacijama, da se skoncentriraš da smiriš strasti, i smireno i s puno razumijevanja se boriš za ono što ti je bitno. Pogotovo ako dijete mora ostat u bolnici i trebate imat više interakcija s osobljem.
    Ako kreneš sa žučnim napadom da će oni ostavit dijete da se uguši, sestre i doktori će te okarakterizirat kao ludog i živčanog roditelja i neće se niti potrudit izać ti u susret, samo ćete bit u ratu,a djetetu nećeš puno pomoći

  28. #28

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ante, roditelji su ( ukljucujuci i tebe) posebno osjetljivi na svoje bolesno dijete.
    Sve ih je strah i svega se boje jer im je sve nepoznato.
    Ali i kad je u bolnici to je vase dijete. To znaci da ste vi partneri lijecnickom osoblju. I oni vama , u idealnom slucaju.
    Pitajte da li VI mozete drzati dijete, ako to zahvat dozvoljava. Trazite da vam pomognu da VI budete roditelj i vrsite njegu i u bolnickim uvjetima. Strpljivo , smireno i uporno.
    Da, ali ovdje se nije radilo o mojem općem strahu. Bio sam dosta smiren i staložen. Radi se o tome da je medicinska sestra postupila tako da je natezala je gumu sa svih strana i čupala iglu lijevo desno. Nije nimalo gledala što radi. Kad sam je upozorio onda je prvo složila zbunjenu facu vidjevši koju je svinjariju napravila, a potom se po defaultu opravdava da ona radi taj posao već 20 godina.

    Dobar dio osoblja se ponaša kao da su mesari, a ne medicinari pa iz tih razloga želim biti prisutan. Također smatram da je to moje pravo sukladno Povelji o pravima djeteta u bolnici usvojenoj 1988. godine u Leidenu. Samo ne znam da li se naš zakon ravna prema tome i da li ja zakonski imam pravo zahtijevati da budem uz dijete 24 sata dok je u bolnici ili oni imaju zakonsku osnovu da mi to pravo uskrate. Odnosno hoću reći, da li u slučaju mog inzistiranja da budem uz dijete oni mogu zvati policiju pa da me policija odnosi za ruke i za noge ili oni tu opciju nemaju.

  29. #29
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj Ante_ST prvotno napisa Vidi poruku
    Da pojasnim dodatno zašto mislim idući put zahtijevati da budem unutra s djetetom. Kada smo došli tamo imali smo što vidjeti. Mali je bio ne crven, nego modar od plakanja. Kad je infuzija tek počela teći on je odmah povratio i to žestoko, a da ja nisam došao onda bih ga vezali da leži nepomično na leđima kao što naprave ostaloj djeci bez nazočnosti roditelja. Onda bi on povraćao u zrak, vraćalo bi mu se u usta i na nos, taman da ne može disati, a osoblja ima malo i još otiđu daleko da gledaju televiziju.
    Kada bi zaista bili tako nemarni kao što opisuješ onda bi im djeca naveliko umirala.

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ante, nakon sto se uvede braunila nema nikakve igle u tijelu. Nego plasticna fleksibilna cjevcica koja se moze pomicati , tj. nozica se moze pomicati kada se braunila ucvrsti flasterom.
    Sto se tice boravka 24 sata uz dijete , on ovisi o smjestajnim kapacitetima.
    Tvoj stav je malo kriv. Nitko u bolnici nije neprijatelj tvog djeteta, samo ponekad nemaju adekvatan pristup. Ako si ti smireni roditelj kao sto pises, tada vecinu stvari mozes smireno iskomunicirati.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kada bi zaista bili tako nemarni kao što opisuješ onda bi im djeca naveliko umirala.
    Ne umiru na veliko, ali umiru povremeno i djeca i odrasli. Kada je to prst sudbine, a kada loš pristup liječenju, to je teže utvrditi jer onaj ko ukenja taj će se truditi i da sakrije to što je ukenjao. Shvaćam da ti kao medicinska sestra braniš svoju struku. Ali ako ti spadaš u stručne i marljive medicinske sestre, onda je tebi u interesu da se iskorjeni loše osoblje koje radi svinjarije jer zbog takvih pojedinaca sve medicinske sestre dolaze na loš glas i ljudi ih gledaju kao zločinke umjesto kao osobe koje pomažu.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ante, nakon sto se uvede braunila nema nikakve igle u tijelu. Nego plasticna fleksibilna cjevcica koja se moze pomicati , tj. nozica se moze pomicati kada se braunila ucvrsti flasterom.
    Sto se tice boravka 24 sata uz dijete , on ovisi o smjestajnim kapacitetima.
    Tvoj stav je malo kriv. Nitko u bolnici nije neprijatelj tvog djeteta, samo ponekad nemaju adekvatan pristup. Ako si ti smireni roditelj kao sto pises, tada vecinu stvari mozes smireno iskomunicirati.
    I jesam smireno iskomunicirao. Kada sam vidio sestru kako nateže kabel, tada sam joj maksimalno smireno rekao da je kabel nategnut. Nimalo nisam povisio ton. Bila igla unutra ili ne, ne djeluje mi normalno da se to tako nateže (ako to ičupaju onda će ga bosti opet, zar ne). Svakako, i tada sam bio smiren iako sam vidio da sestra radi svinjarije. Čemu to da ona uzme dijete materi pa da ga ona malo ljulja dok prima infuziju, da se zabavi malo?

    Nego mene zanima zakon. Ima li netko informaciju što kaže slovo zakona u ovakvim slučajevima, da li roditelj ima pravo biti stalno uz dijete u svim situacijama (osim operacije naravno) ili nema pravo?

  33. #33
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj Ante_ST prvotno napisa Vidi poruku
    Ne umiru na veliko, ali umiru povremeno i djeca i odrasli. Kada je to prst sudbine, a kada loš pristup liječenju, to je teže utvrditi jer onaj ko ukenja taj će se truditi i da sakrije to što je ukenjao. Shvaćam da ti kao medicinska sestra braniš svoju struku. Ali ako ti spadaš u stručne i marljive medicinske sestre, onda je tebi u interesu da se iskorjeni loše osoblje koje radi svinjarije jer zbog takvih pojedinaca sve medicinske sestre dolaze na loš glas i ljudi ih gledaju kao zločinke umjesto kao osobe koje pomažu.
    Ne znam otkud ti to da sam medicinska sestra.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 02.10.2015. at 13:25

  34. #34

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam otkud ti to da sam medicinska sestra.
    Zbog retorike zaključujem. Naravno, ne mogu biti siguran u vlastiti zaključak

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Ante_ST prvotno napisa Vidi poruku
    I jesam smireno iskomunicirao. Kada sam vidio sestru kako nateže kabel, tada sam joj maksimalno smireno rekao da je kabel nategnut. Nimalo nisam povisio ton. Bila igla unutra ili ne, ne djeluje mi normalno da se to tako nateže (ako to ičupaju onda će ga bosti opet, zar ne). Svakako, i tada sam bio smiren iako sam vidio da sestra radi svinjarije. Čemu to da ona uzme dijete materi pa da ga ona malo ljulja dok prima infuziju, da se zabavi malo?

    Nego mene zanima zakon. Ima li netko informaciju što kaže slovo zakona u ovakvim slučajevima, da li roditelj ima pravo biti stalno uz dijete u svim situacijama (osim operacije naravno) ili nema pravo?
    Zakon je takav da te mogu izbaciti iz bolnice ako narusavas kucni red.
    Samo da napomenem da si ti kao roditelj dosao u bolnicu po pomoc i pretpostavlja se s povjerenjem.
    Mozemo pricati o neadekvatnom pristupu, ali uopce uci u bolnicu bez da mislis da tamo rade ljudi sa dobrim namjerama ...
    ne znam sto bih ti zapravo rekla. Bilo bi onda bolje potraziti pomoc u nekoj drugoj bolnici u kojoj radi osoblje od povjerenja.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno

    Ne idem u bolnicu s mislima da tamo netko ima loše namjere. To nikad nisam rekao pa ne znam iz kojih razloga si donio taj zaključak. U bolnicu sam išao jer je naša pedijatrica obavila pregled, zaključila je da treba ići u bolnicu, napisala uputnicu i poslala nas tamo.

    Nemam izbora ići u drugu bolnicu. U Zagrebu ima više bolnica, u Splitu nema. Ovdje su 2 bolnice s tim da neki odjeli (npr. infektologija) imaju samo u jednoj bolnici. Znači, imao povjerenja ili ne imao, isto ti dođe

  37. #37
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moj prvi susret s pedijatrijom i ostankom djeteta u bolnici je bio s mojim drugim djetetom. Imala je malo manje od mjesec dana. Tad su postupili isto kao i kod tebe Ante, ja sam slušala kako ona vrišti i šokirano stajala na odjelu i slušala. Sljedeći put je moje treće dijete završilo na liječenju, pa onda i četvrto (pričam ti o periodu od 10-ak godina). Više nisam dozvolila da se postupa kao prvi put, nego sam zamolila sestre da me ne odvajaju od djeteta i da ću ga ja držati i neću ometati nikoga. Tako je bilo i sa četvrtim. Stvar je u tvom stavu. Nema svađanja ni grubosti jer iz tog razloga oni i udaljuju roditelje od djece u takvim situacijama. Pokaži da si smiren i da želiš biti uz svoju bebu, a pritom ne ometaj nikoga dok bude plakalo jer tako mora biti. Kao što je već netko rekao, nisu oni tu da zlostavljaju djecu i nabijaju im traume, nego da se napravi posao. Ne znam kakav je zakon, ali sigurno nije na strani roditelja koji sprečavaju medicinsko osoblje da rade svoj posao. Pa lijepo mirno i staloženo zamoli sestre da te ne odvajaju od bebe dok traje vađenje krvi i stavljanje braunile

  38. #38
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj Ante_ST prvotno napisa Vidi poruku
    Ne idem u bolnicu s mislima da tamo netko ima loše namjere. To nikad nisam rekao pa ne znam iz kojih razloga si donio taj zaključak.
    Tvoje riječi.
    Citiraj Ante_ST prvotno napisa Vidi poruku
    Dobar dio osoblja se ponaša kao da su mesari, a ne medicinari pa iz tih razloga želim biti prisutan.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Tvoje riječi.
    Da, to s "mesarima" je istina i to ptice na grani pjevaju. Ali to ne znači da su svi mesari, nego kao što rekoh dio osoblja. U Splitu vjerojatno malo veći dio nego u Zagrebu Ako dijete završi u policijskoj postaji onda zakon strogo propisuje da ga policija ne smije ispitivati bez nazočnosti roditelja ili skrbnika - i policija to nikad ne radi. Ne vidim razlog zašto bi u bolnici bilo drugačije osim ako tehnički uvjeti nisu takvi da je to nemoguće (nećeš s djetetom uću u tunel od magnetne rezonance pa da snimaju tebe umjesto njega niti ćeš stajati kraj djeteta u operacijskoj sali da ga tješiš i bodriš dok je pod punom anestezijom).

  40. #40

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Moj prvi susret s pedijatrijom i ostankom djeteta u bolnici je bio s mojim drugim djetetom. Imala je malo manje od mjesec dana. Tad su postupili isto kao i kod tebe Ante, ja sam slušala kako ona vrišti i šokirano stajala na odjelu i slušala. Sljedeći put je moje treće dijete završilo na liječenju, pa onda i četvrto (pričam ti o periodu od 10-ak godina). Više nisam dozvolila da se postupa kao prvi put, nego sam zamolila sestre da me ne odvajaju od djeteta i da ću ga ja držati i neću ometati nikoga. Tako je bilo i sa četvrtim. Stvar je u tvom stavu. Nema svađanja ni grubosti jer iz tog razloga oni i udaljuju roditelje od djece u takvim situacijama. Pokaži da si smiren i da želiš biti uz svoju bebu, a pritom ne ometaj nikoga dok bude plakalo jer tako mora biti. Kao što je već netko rekao, nisu oni tu da zlostavljaju djecu i nabijaju im traume, nego da se napravi posao. Ne znam kakav je zakon, ali sigurno nije na strani roditelja koji sprečavaju medicinsko osoblje da rade svoj posao. Pa lijepo mirno i staloženo zamoli sestre da te ne odvajaju od bebe dok traje vađenje krvi i stavljanje braunile
    Potpuno se slažem da je takav način komunikacije s moje strane potreban. Majmun je onaj tko počne odmah urlati i psovati u toj situaciji. Ja to nikako nisam napravio.

    Moje pitanje je bilo što ako osoblje kaže "Ne! Ne možeš ići s nama!". Tada nastaje pitanje: Imam li ja zakonsko pravo biti s djetetom ili nemam pravo biti s djetetom. Računao sam da netko ima informaciju. Ako nema nitko, onda će trebati pitati Hrvatsku udrugu za promicanje prava pacijenata.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Možda ovaj članak može biti od koristi:
    http://klinika.pravo.unizg.hr/conten...teta-u-bolnici

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Ante_ST prvotno napisa Vidi poruku
    Potpuno se slažem da je takav način komunikacije s moje strane potreban. Majmun je onaj tko počne odmah urlati i psovati u toj situaciji. Ja to nikako nisam napravio.

    Moje pitanje je bilo što ako osoblje kaže "Ne! Ne možeš ići s nama!". Tada nastaje pitanje: Imam li ja zakonsko pravo biti s djetetom ili nemam pravo biti s djetetom. Računao sam da netko ima informaciju. Ako nema nitko, onda će trebati pitati Hrvatsku udrugu za promicanje prava pacijenata.
    Ovo je zakon pa ti probaj odgovoriti sam na svoje pitanje.http://www.zakon.hr/z/255/Zakon-o-za...ava-pacijenata
    Sasvim sigurno nije zabranjeno biti uz dijete kod manjih medicinskih zahvata i intervencija kao sto je vadenje krvi.

  43. #43
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Hoćeš reći: da ti odvede dijete bez komentara ili pitanja?
    Pa naravno. Objasnila je sirius situaciju u kojoj spasavaju djetetov zivot. Mada ovdje i u tom slucaju pitaju, ako sam prisutna i prisebna. U svim drugim slucajevima, kud moje dijete, tud i ja. Bila sam s njim svagdje - drzala ga u rukama kad su vadili krv, u krilu kod zubara, na prsima kad se rodio, a oni uzimali prve mjere, na rentgenskom stolu. Svagdje. Ne pada im na pamet da odnose djecu, a kamoli zato sto moja prisutnost smeta. Naprotiv. Drago im je kad sam tamo pa im mogu pomoci da obave posao.

  44. #44
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Samo cu napisati svoje iskustvo u jednoj ZG bolnici prije 13 god.kad mi je sin imao 10 mjeseci. Ostao je sam preko noći jer nije bio slobodan "apartman" koji smo čekali da se oslobodi, ja sam došla ujutro najranije sto sam mogla. Rukice su mu bile vezane za rešetke kinderbeta, sto razumijem - da ne iščupa infuziju, ali lijeva mu je bila toliko stegnuta da mu je naotekla kao jabuka. Ležao je tako bez glasa i kad me ugledao uputio mi je pogled koji nikada u životu nisam i neću zaboraviti. Naravno da sam iskomentirala situaciju sa dežurnimsestrom koje nije bilo ni blizu, ali nisam bila neugodna jer smo morali ostati 5 dana u bolnici. Nije se ponovilo ali zauvijek ce mi ta slika biti u glavi. Razumijem tog oca sto je oogorčen, jer i sestara ima svakakvih!




    ima

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •