Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Kad dijete putuje u inozemstvo samo se jednim roditeljem

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    5

    Početno Kad dijete putuje u inozemstvo samo se jednim roditeljem

    Poštovani,

    Imate li iskustva sa situacijom kada malodobno dijete i majke putuju preko granice, treba li ovjerena suglasnost oca za to? Otac i majka su u braku ali dijete ima različito prezime od mame. I još oboje putuju samo s osobnom iskaznicom.

    Znate li koga pitati za službenu informaciju oko toga? Ne želim ići javnom bilježniku ako ne moramo.

    Hvala na odgovorima!

  2. #2
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    treba ti izjava otca, ovjerena kod jb

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Za svaki slučaj uzmi rodni list djeteta i vaš vjenčani list. Fotokopije. Pa si na miru.

    Ne treba pristanak oca ovjeren kod bilježnika. A najbolje je da nazoveš granični prijelaz preko kojeg putuješ.

    Ja čitav život putujem sama s djecom i nisam imala probleme, doduše imamo isto prezime.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 23.06.2015. at 15:33

  4. #4
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    kad sam letila avionom, rekli su mi bolje da imam ovjerenu izjavu. nikad ne znaš na kakvog ćeš policajca naletjeti...ali ja sam ziheraš

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Nikad me nitko nije tražio papir za djecu osim redovnih dokumenata. A nisam u braku s ocem djece, ni prvim ni drugim. I različito se prezivamo. I djeca nemaju ista prezimena.
    Posljednje uređivanje od gita75 : 23.06.2015. at 15:47

  6. #6
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja ušla u GB s kopijom (neprevedenom) rodnog lista.
    Imamo različita prezimena.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 23.06.2015. at 15:49

  7. #7
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja sam išla s djetetom u italiju, nitko ništa pitao nije
    različita prezimena

  8. #8
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Iz mog iskustva; najtemeljitiji su Slovenci.
    Nitko me nikad i nigdje nije ništa pitao, ali Slovenci jesu i to kad je i otac bio prisutan.
    Poznanica je imala problema u Parizu jer nije imala ovjeren i preveden rodni list, ni ovjerenu očevu privolu.
    Navodno je to zato da se spriječi možebitna trgovina djecom.
    I ja to podržavam.

  9. #9
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Moja sestra je trebala rodni list i ovjereno dopuštenje kod javnog bilježnika, dečko i ona nisu u braku a mali ima njegovo prezime.

  10. #10
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ja sam ( dok jos nismo bili cjencani) stalno isla sa malom preko granice, nikada nitko nista nije pitao. Nismo imale isto prezime ali je bila adresa ista.

  11. #11
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    I sada idem stalno sama s njima, ja imam slovenske dokumenta, oni hrvatske - nikada problemov nije bilo.

  12. #12
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    meni su u njemačkoj tražili. ali ja sam putovala s dvoje djece od kojih ni jedno nema moje prezime.
    za jedno sam imala ovjerenu potvrdu iz luksemburga, za svoje sam imala na hrvatskom potpisano i parafiran list na kojem ja ocu dajem suglasnost i on meni; i rodni list i kopije sve 3 osobne.

  13. #13
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    I sada idem stalno sama s njima, ja imam slovenske dokumenta, oni hrvatske - nikada problemov nije bilo.


    E tako je bilo Inkov mene, ona hr, ja slo putovnicu, ali ista adresa.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Hvala na odgovorima, ponijet ću rodni list, vjenčani list i ovjerenu suglasnost. Ipak ne razumijem ovo o trgovini djecom, znači li to da svaki roditelj koji putuje sam s djetetom, čak i kad ima isto prezime kao dijete, treba nositi ovjerenu suglasnost drugog roditelja? Na stranu što neki policajci gledaju neki ne, ali u pravilu bi trebalo biti tako. By the way, zajedničko prezime nije dokaz roditeljstva: moja šogorica npr. uzela je muževo prezime a to je isto ono koje nose moj muž i dijete. Čak u osobnoj ima istu adresu kao i mi.
    Nekako sam se nadala da sad kad imamo OIB sve skupa može biti jednostavnije. Kako izgleda ovjerena suglasnost, sami sastavljamo ili javni bilježnik ima šprancu?

  15. #15
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Mene nikad nisu nista pitali, ali za svaki slucaj ponesem medjunarodni rodni list (onaj na vise jezika, ne treba biti preveden) i medjunarodni vjencani list.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Gdi dobiš sve to međunarodno na više jezika, a da nije prevod?

  17. #17
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Citiraj VeraK prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na odgovorima, ponijet ću rodni list, vjenčani list i ovjerenu suglasnost. Ipak ne razumijem ovo o trgovini djecom, znači li to da svaki roditelj koji putuje sam s djetetom, čak i kad ima isto prezime kao dijete, treba nositi ovjerenu suglasnost drugog roditelja? Na stranu što neki policajci gledaju neki ne, ali u pravilu bi trebalo biti tako. By the way, zajedničko prezime nije dokaz roditeljstva: moja šogorica npr. uzela je muževo prezime a to je isto ono koje nose moj muž i dijete. Čak u osobnoj ima istu adresu kao i mi.
    Nekako sam se nadala da sad kad imamo OIB sve skupa može biti jednostavnije. Kako izgleda ovjerena suglasnost, sami sastavljamo ili javni bilježnik ima šprancu?
    Zakon kaže ovako:
    Ovisno o starosti, djeca mogu prelaziti granicu sama ili u pratnji odrasle osobe:
    • djeca mlađa od 14 godina - mogu prelaziti granicu samo u pratnji roditelja (zakonskog skrbnika) ili u pratnji odrasle osobe uz suglasnost roditelja ovjerenu kod javnog bilježnika (ako dijete putuje iz inozemstva suglasnost se može ovjeriti i u diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu)
    • djeca starija od 14 godina - nije potrebna suglasnost roditelja i mogu granicu prelaziti sami iako je poželjno da putuju u pratnji odrasle osobe.


    Znaći - ako si njihov roditelj ili zakonski skrbnik ti ne treba ništa drugo od papira osim putovnice ili osobne iskaznice. To što neki svašta nose sa sobom je njihov izbor,na granici te morajo pustiti i bez toga, tako ili onako je njima sve to u kompjuteru.

    A punomoć sam ja radili baš jućer, za prijateljicu, imaju šprancu kod javnog bilježnika, platila sam 43kn.

  18. #18
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Gdi dobiš sve to međunarodno na više jezika, a da nije prevod?
    Pa u maticnom uredu.

    Imas opciju obicni ili medjunarodni - znaci pitas Medjunarodni izvadak iz matice rodjenih, ili Medjnarodni izvadak iz Matice vjencanih.
    Placas 40 Kn (20 Kn u biljezima, 20 Kn je cijena obrasca).

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    Zakon kaže ovako:
    Ovisno o starosti, djeca mogu prelaziti granicu sama ili u pratnji odrasle osobe:
    • djeca mlađa od 14 godina - mogu prelaziti granicu samo u pratnji roditelja (zakonskog skrbnika) ili u pratnji odrasle osobe uz suglasnost roditelja ovjerenu kod javnog bilježnika (ako dijete putuje iz inozemstva suglasnost se može ovjeriti i u diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu)
    • djeca starija od 14 godina - nije potrebna suglasnost roditelja i mogu granicu prelaziti sami iako je poželjno da putuju u pratnji odrasle osobe.


    Znači - ako si njihov roditelj ili zakonski skrbnik ti ne treba ništa drugo od papira osim putovnice ili osobne iskaznice. To što neki svašta nose sa sobom je njihov izbor,na granici te morajo pustiti i bez toga, tako ili onako je njima sve to u kompjuteru.
    Hvala, jasno je to meni za Zakon

    Problemi nastaju "na terenu", po iskustvima koje sam čula. Kad naprimjer imaš različito prezime a putuješ sama s djetetom. Jasno je da će me pustiti ako sam roditelj, ali ne znam je li im sve u kompjuteru. Očekujem da mogu provjeriti ali zapravo ne znam.

    Netko je gore napisao "Poznanica je imala problema u Parizu jer nije imala ovjeren i preveden rodni list, ni ovjerenu očevu privolu.
    Navodno je to zato da se spriječi možebitna trgovina djecom.
    I ja to podržavam."


    Na to se odnosilo moje pitanje radi li se o tome da onda svaki puta kada jedan roditelj putuje sam treba imati suglasnost od drugog. Po zakonu u RH ne mora i ja to znam, ali nisu u svim zemljama zakoni isti.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2022
    Postovi
    6

    Početno

    Pozdrav, ako netko zna kakva je situacija sa tim ovjerama sada. Jel treba ili ne? Djete ima ocevo prezime, nismo u braku, a nismo niti zajedno.

  21. #21
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Veronika31 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav, ako netko zna kakva je situacija sa tim ovjerama sada. Jel treba ili ne? Djete ima ocevo prezime, nismo u braku, a nismo niti zajedno.
    Naseg petogodisnkaka su prije tjedan dana baka i dida vratili preko granice u Hrvatsku. Nitko ih nista nije pitao. Koliko ja znam, vise ne treba punomoc niti za tretju osobu, a za roditelja nije nikad bi trebala - iako su mene usprkos tome jednom izgnjavili kad sam prelazila granicu s najstarijim, al to je bilo prije 10 godina.

  22. #22
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Ja sam zvala MUP na aerodromu jer cu letjeti van HR sa maloljetnim sinom,bez muža. Rekli su mi da ne treba nikakva potvrda od 2016.(ako sam dobro zapamtila).

  23. #23
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Citiraj Veronika31 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav, ako netko zna kakva je situacija sa tim ovjerama sada. Jel treba ili ne? Djete ima ocevo prezime, nismo u braku, a nismo niti zajedno.
    Ovisi kamo se putuje. Recimo UK traži od uvijek. Isto su Talijani dosta zeznuti, nas su par puta gnjavili ali je bio muž na drugom šlateru pa ga je zvao...trebate vidjeti uvjete zemlje u koju idete, Hr je po tome ok, ne treba ništa.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •