Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 284

Tema: Pocela sam vikati

  1. #201
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kod nas je desert bio i ostao dio redovnog obroka. Ako postoji desert. A slatkisi stoje u ladici i ne dira ih sam. Pita ponekad, a ja kazem da ili ne ovisno o tome kako mi se 'oce. U pravilu se slatkisi ne jedu ujutro na prazan zeludac ili umjesto obroka, a nikad, ama bas nikad, ne sluze kao nagrada.

    Ako mu govorim da je odgovor na nesto "ne", a onda u nekom trenutku, iz bilo kojeg razloga, odlucim promijeniti misljenje, tako mu i kazem - eto, mama je promijenila misljenje. Bas sam sad odlucila da to ipak mozes. Puno bolje funkcionira od izricitog popustanja u stilu "OK EVO TI JER SI MI DIGAO ZIVCE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

    Mislim, naravno da sam popustila jer mi ga je dosta slusati i samo i jedino zelim da usuti. Ali necu mu to tako reci.

  2. #202
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Uh..moja žica telku. Puno je bolesna bila i onda smo joj dali da gleda kad nis drugo nije htjela i sad često traži tv.

    Plus sa mnom je najgora. Ali baš me voza. S drugima je bubica a sa mnom goropadnica.
    Bolesti mogu ostaviti dugorocno posljedice
    Mi se isto jos nismo vratili na dobre navike. Najbitnije mi je vratiti dnevno uspavljivanje. MM je obecao podrsku za vikend. Drzim nam fige da uspijemo.

  3. #203
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    S tobom je takva jer tebe najviše voli, kužiš. I sve što ona radi je da privuče tvoju pozornost, kakvu god.

    Jel joj kažeš nekad- mama je tužna/ljuta/umorna? Pričaš o svojim emocijama s njom?

    Recimo,ja sam sinoć imala izljev emocija pred malenom, i ona me pitala što je bilo, rekla sam joj da sam tužna i pokazala joj da me boli u prsima. Muž je prao suđe, ona je došla njemu i tražila ga čašu vode za mene. Nakon što mi je, vrlo oprezno, donijela vodu,zagrlila me i rekla - proći će mama, proći će. Pazi, dijete od 3,3 god.

  4. #204
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Ako ne želiš da je TV upaljen, reci joj razlog, objasni svaki put kad zatraži, reci joj kad mislis da je ok da gledate i priviknut ce se na to i zaboraviti verziju gledanja u vrijeme bolesti.

  5. #205
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Nanimira, ovo je skroz kjut.

    Slažem se s Kaae, i kad je popuštanje treba ga diplomatski zamotati jao da je to baš naša odluka :D

  6. #206
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Uh..moja žica telku. Puno je bolesna bila i onda smo joj dali da gleda kad nis drugo nije htjela i sad često traži tv.

    Plus sa mnom je najgora. Ali baš me voza. S drugima je bubica a sa mnom goropadnica.
    Dijete se s tobom osjeća slobodno i zato bez ograničenja pokazuje sve svoje strane. Tu energiju goropadnice treba preusmjeriti. Ti si tu da misliš za nju.

    TV - pa ako misliš da bi joj nagli prekid naškodio, dogovorite "jedan crtić prije večere" i to je to.

    Pomozi sama sebi i pomozi djetetu. Ponudi alternativu - reci "idemo prvo nešto drugo, a poslije ako stignemo možemo pogledati crtić". Evo prijedloga što sve možete raditi - ima toga beskraj: audio priče, pjesmice, igre (glinamol, slano tijesto, plastelin), crtanje, izrada lutaka od papira (ne, nije prerano, samo moraš naći odgovarajuće škare za malu djecu i moraš to raditi S NJOM jer se većina djece ne zna samostalno zaigrati prije treće godine)

    Na taj način si formiraš platformu za kasnije samostalno igranje, ali i učiš dijete da razvija motoriku...

    Istina je da će ti često u kući biti nered, ali to nije neki problem, bar meni nije bio. Sad je vrijeme maškara - zajedno izradite masku. Moji klinci nikad nisu cijenili kupljene maske, aliiii kad smo ih zajeno radili i napravili krš na kuhinjskom stolu, to su obožavali. Sam PROCES izrade vilinskog ili vještičjeg šešira puno više vrijedi nego sam šešir.

    S druge strane SEBI ćeš tako pomoći da i svoje misli s goropadnice (što je po mom mišljenju totalno bzvz - imaš prevelika očekivanja od dvogodišnjakinje) preusmjeriš na nešto suvislo i korisno.

  7. #207
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    imaš prevelika očekivanja od dvogodišnjakinje) preusmjeriš na nešto suvislo i korisno.
    Razmišljam često o ovome što si napisala - da, istina je, i vježbam svaki dan spustiti kriterije i shvatiti da je to samo dijete i to malo dijete.

  8. #208
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Inače, Juul me izludio do te mjere da sam odlučila proguglati ima li taj čovjek problema sa sobom jer takav lapidaran način izražavanja ne moggu ni matematičari pohvatati.
    Onda sam na njegovoj stranici pročitala cijeli životopis, pa i to da se dva puta ženio a drugi puta za Zagrepčanku Suzanu. I sad je već godinama prikovan za krevet jer pati od nekog neurološkog poremećaja.
    Meni taj lik nije čist.

  9. #209
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ma pusti Juula - to ti je kao i sve drugo, nekom paše - nekom ne... Pa ljudi su odrastali i PRIJE nego su počeli prodavati vlastitu pamet za novac. Juul je isto takav, ali i svi ostali. Nekim ljudima su njegove knjige zakon. Pa nek budu. Baštebriga. Ako si ustanovila da tebi nije bogznakaj, nema razloga više na njega trošiti vrijeme.

    Ti sebi nađi aktivnosti koje voliš i to prilagodi djetetu. Nemoj svoj život pokušavati uguziti u nekakva pravila koja propisuju knjige (Juul ili bilo tko drugi - svejedno) nego upotrijebi zdrav razum, kreativnost i maštu.

    Sjeti se što si ti voljela u djetinjstvu (pjesmice, priče, igre prstima, crtanje, mačke, kopanje po zemlji - to ja nabrajam iz svog iskustva) i nađi način da to djetetu približiš. Zamisli si kako bi trebao izgledati život koji bi sama željela i jednostavno polako gurkaj u tom smjeru.

    Istina je da će biti svakakvih dana - viroze, razne razvojne faze (i djetetove i tvoje, a treba tu dodati i druge članove obitelji) ali vrag odniJo, to je život - ni jedan dan se neće ponoviti. Podsjeti se da se trebaš opustiti. Rečenica koja vrijedi u svakoj situaciji glasi "I TO ĆE PROĆI..."

  10. #210
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Uzmi Budizam za majke.


    Baš me neki dan frendica pitala koji bi joj ja savjet dala kad postane majka - rekla sam joj - moraš prvenstveno od*ebati očekivanja okoline. Pod tim mislim na sve - knjige,predavanja,društvo,mame,tate,stričeve,sus jede,muža,svoju prošlost...sve...i samo polako, dan po dan.

    I onda mi je ona rekla da nikad nisam bila sretnije "dijete" nego sad ( a zna me cijeli život ).

    Tako stvaraš odnos s malenom kakav TI želiš imati s njom. Njegovati to odraslo dijete u sebi,pa to je fenomenalno i to možeš samo kad imaš svoje dijete.

    Dvogodišnja djeca su mala čudovišta.

  11. #211
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    ...nadodajem iskustvo...moja P. sad, s 3 godine, nema veze s P. s dvije godine. Potpuno dvije različite osobnosti, skoro pa dva različita djeteta.

  12. #212
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Meni se ne da čitati te knjige o odgoju. Ionako filtriram informacije onako kako mi paše. Kad napuni neki mjesec, pročitam na webu par stranica da vidim što da očekujem u emotivno-socijalnom, fizičkom i verbalnom aspektu da se ne nerviram oko stvari koje su očekivane.

    Recimo - zadnje korisno što sam pročitala za 17 mjeseci je da je to sad vrijeme kada mu je dva spavanja previše, jedno premalo pa bi moglo biti problema s uspavljivanjem. To je taman započelo tjedan prije nego sam to pročitala. I super sad kad znam da je normalno odradim bez straha i nervoze. Ili da će malo jače pokazivati emocije. Stvarno se i srdačnije smije i ljuće ljuti. Nekad skužim da sam ja zakasnila s nečim, nekad vidim da previše očekujem.

  13. #213
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    Uzmi Budizam za majke.


    Baš me neki dan frendica pitala koji bi joj ja savjet dala kad postane majka - rekla sam joj - moraš prvenstveno od*ebati očekivanja okoline. Pod tim mislim na sve - knjige,predavanja,društvo,mame,tate,stričeve,sus jede,muža,svoju prošlost...sve...i samo polako, dan po dan.

    I onda mi je ona rekla da nikad nisam bila sretnije "dijete" nego sad ( a zna me cijeli život ).

    Tako stvaraš odnos s malenom kakav TI želiš imati s njom. Njegovati to odraslo dijete u sebi,pa to je fenomenalno i to možeš samo kad imaš svoje dijete.

    Dvogodišnja djeca su mala čudovišta.
    Tvoj stav mi je uvijek nekako blizak..

    Zapravo me očekivanja okoline ne muče, muče me vlastita, i od sebe očekujem previše, teško si opraštam. Zato i tražim neke pomoćne alate tipa knjige, iako mi je draže ovako popričati, teorija je jedno, život drugo. Znam mamu koja doslovno govori rečenice iz jedne knjige o odgoju...sva je u knjigama.

  14. #214
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Ma meni su iskreno knjige super- daju super primjere i stvarno se može jako puno toga naučiti iz njih ( pod uvjetom da su roditelji spremni učiti i mijenjati sebe). Problem nastaje,po meni, kad mi ne uspijemo zadovoljiti to što smo pročitali-tad se te knjige mogu početi nametati kao brda do kojih ne možemo,pa skloni autokriticizmu, slažemo loša mišljenja o sebi kao neuspješnim roditeljima jer eto, nismo uspjeli izkulirati nego smo viknuli, opsovali, popustili.. Roditeljstvo je, po mojem skromnom mišljenju od svega 3+ godine, jedan veliki eksperiment...sto ljudi sto čudi, sto djece - bezbroj čudi... a tko zna kakvo će dijete u konačnici ispasti - mi imamo očekivanja, kao i u svakom eksperimentu,ali neka se samo jedna varijabla poremeti ( a kod ljudi to može biti mala milijarda toga) ode rezultat u klinac...

    I zato krenemo ponovno u eksperiment, s novim varijablama, uvjetima itd.

    If you know what I mean.

  15. #215
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    I know what you mean

  16. #216
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja mislim da nema nikakve štete u tome da nam djeca ponekad vide negodovanje, pa čak i bijes... Trebaju nas upoznati u SVIM emocionalnim stanjima. Dapače, ako nas nešto u njihovom ponašanju nervira, to im treba dati do znanja jasno i glasno, bez oklijevanja. Dakako, deračina s naše strane ne bi trebala biti prevladavajući stil (ne samo radi djece, nego ni radi nas samih) ali brate, ima situacija kad moraš brzo reagirati i bez pretjeranog filozofiranja. Ako se penje na rub balkona, grakneš "dolje, odmah" i slično... Ali ozbiljnost bez tepanja obično je kod mojih sinova davala dobre rezultate.

    Nikako nisam pristalica odgoja po američkom komičaru Artu Buchwaldu: Michael, ljubavi, mama NE VOLI kad se biciklom zalijećeš u klavir!" Da im je tako nešto padalo na pamet, moji bi išli u kaznu istog trena - stolac pored radijatora i nekoliko minuta hlađenja. Nisam to zlorabila, ali bilo je par puta situacija da je trebalo uvesti teške sankcije (ne dozvoljavam da uhvatiš brata za uha i njegovom glavom lupaš o zid).

    Općenito, te riječi "ljubavi" i "dragi" mi se ne uklapaju u situacije kad treba djetetu dati do znanja da istog trena ima prestati s tim što radi ili ni ne pomisliti da ostvari svoj naum (recimo pretrčavanja ceste).

  17. #217
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Slažem se Peterlin, ali jel ti meni vjeruješ da je ovo što ti pišeš meni ideal

    Naime, ja nisam takva, sklona sam užasnom samookrivljavanju, grižnji savjesti, a o tome koliko se kritiziram da ni ne pričam..tako da se moram jako jako truditi da se to ne očituje u njezinom ponašanju.

    apsolutno se slažem da im treba pokazati zube, samo imam problem (vjerujem i Lavko) što se tad osjećam ko "poslednje govno" doslovno, kao da sam joj napravila takvu nepopravljivu štetu da se nikad neće oporaviti...dijelom je to i iz moje osobne prošlosti gdje sam bila zlostavljana i zanemarivana od strane oca a mama je uvijek glumila žrtvu i ponavljala da je to način discipline...jadna ona, majko moja..tako da meni roditeljstvo jako teško pada jer P. izvlači iz mene ne samo ono najbolje nego i ono čega se ja najviše bojim - da ne postanem roditelj kakve sam ja imala...

    Uopće mi roiteljstvo nije došlo lagano, od trudnoće na dalje... i puno puta mi se dogodi da se ulovim u razmišljanju da nisam dobra majka i da sve što radim radim pogrešno. A onda ju pogledam i skužim da do sad nisam baš nešto zabrljala

  18. #218
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se Peterlin, ali jel ti meni vjeruješ da je ovo što ti pišeš meni ideal

    Naime, ja nisam takva, sklona sam užasnom samookrivljavanju, grižnji savjesti, a o tome koliko se kritiziram da ni ne pričam..tako da se moram jako jako truditi da se to ne očituje u njezinom ponašanju.

    apsolutno se slažem da im treba pokazati zube, samo imam problem (vjerujem i Lavko) što se tad osjećam ko "poslednje govno" doslovno, kao da sam joj napravila takvu nepopravljivu štetu da se nikad neće oporaviti...dijelom je to i iz moje osobne prošlosti gdje sam bila zlostavljana i zanemarivana od strane oca a mama je uvijek glumila žrtvu i ponavljala da je to način discipline...jadna ona, majko moja..tako da meni roditeljstvo jako teško pada jer P. izvlači iz mene ne samo ono najbolje nego i ono čega se ja najviše bojim - da ne postanem roditelj kakve sam ja imala...

    Uopće mi roiteljstvo nije došlo lagano, od trudnoće na dalje... i puno puta mi se dogodi da se ulovim u razmišljanju da nisam dobra majka i da sve što radim radim pogrešno. A onda ju pogledam i skužim da do sad nisam baš nešto zabrljala
    Ma svatko to prođe, u većem ili manjem opsegu...

    Postoji termin "dovoljno dobra majka" (Donald Winnicot - ima literature o tome, knjiga se zove Dijete, obitelj i vanjski svijet) koji označava da ne moramo biti savršeni roditelji da bi savršeno odgojili svoju djecu.

    A ako te zanima kako zaobići greške vlastitih roditelja koje su ti naštetile, uzmi knjigu Otrovni roditelji (Susan Forward). Ne mora te netko zlostavljati bičem da bi ti naštetio...ali tješi se - tvoje roditelje je isto netko odgajao i napravio hrpu grešaka, ne znajući bolje.

    Ali ja bih (kao što i jesam) "batalila" svu tu literaturu i okrenula se ne toliko djetetu, koliko sebi: glumila bih (kao što i jesam) da sam baš takva osoba kakvog bi roditelja poželjela svom djetetu. To radi i daje rezultate u sasvim pristojnom kratkom vremenu. Eh, sad - gdje je caka: povremeno čovjek sklizne u "stare tračnice" i zaurla, reagira živčano i svakako. Nema ti to veze. Tvoje dijete neće biti na šteti ako taj tvoj nastup NE PREVLADAVA nego predstavlja izdvojene epizode izazvane djetetovim nekakvih ekscesima.

    Nemoj sebe okrivljavati, nego se probaj resetirati - kad zaurlaš, reci djetetu "Oprosti, mama nije tako mislila - boli me glava i nisam baš dobro. Pomoglo bi da se malo smiriš..." (ili što već očekuješ od djeteta). Nevjerojatno, ali to djeluje, pomaže i djetetu i tebi.

    Vjeruj da znam o čemu govorim - ja sam dijete majke koja me je nekako uvjerila (čak i ne svjesno) da sam ja osobno odgovorna za njezinu sreću. Trebalo mi je duuuugo da se toga okanim, a sad sam u procesu da nju resetiram (imam iskustva s vlastitom djecom koje sad primjenjujem da izgradim kvalitetan odnos sa svojim roditeljima). I znaš kaj - i to funkcionira. Ne uvijek, ali dovoljno često. Ispalo je da sam ipak dovoljno dobro dijete pa se puno bolje osjećam. Pa ako mi je za to trebalo pol života, neka je, nema veze...

  19. #219
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Jednostavnim rječnikom:

    Djecu najbolje odgajaš tako da si dobra PREMA SEBI i svima ostalima, pa im tako primjerom pokazuješ kako se može lijepo živjeti.

    Djeca nas uvijek promatraju, ali i više od toga - djeca su nam ogledalo nas samih. Više im znači što vide nego što od nas čuju, pogotovo ako to nije u skladu jedno s drugim.

    Nije mi se jednom dogodilo da kod svoje djece vidim svoje vlastite mane i greške kao u iskrivljenom ogledalu. Kad moj mlađi sin šizi i pokazuje nestrpljenje, to je slika i prilika mog vlastitog negativnog obrasca. Ako odgađa posao (odnosno učenje - moji su već veliki klipani), to je slika i prilika i mog i mm-ovog negativnog obrasca. Ako klinci psuju, treba se zapitati od koga su čuli, pa ako čuju od nas - prestati s tim. Ako klinac ne jede kuhano meso, kod mene se znalo - mm isto to ne voli. I ništa ne postižemo ako im govorimo, moramo korigirati SEBE. Dobro je i za njih i za nas. To je proces. Pa ako jednom ne uspijemo savršeno, nema veze, imamo mogućnost poboljšavanja.

    SRetno!

  20. #220
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Da, imamo jako sličan, ako ne i isti problem nanimira i ja, a to polazi upravo iz ovoga što je Peterlin spomenula - ne znamo biti dobre prema sebi. To je bit i poanta svih zdravih ljudskih odnosa. Upravo zato što teško učimo biti dobre prema sebi nas i grize krivica. A nismo dobre prema sebi jer nas nisu naučili tako, jer smo odgajane da možda i ne vrijedimo bogznakaj.
    Široka je to tema, osjećaj krivnje je jedan od velikih generatora psihičkih smetnji.

    Kako ide ona pjesam: you gotta cut the cord...

  21. #221
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Da, imamo jako sličan, ako ne i isti problem nanimira i ja, a to polazi upravo iz ovoga što je Peterlin spomenula - ne znamo biti dobre prema sebi. To je bit i poanta svih zdravih ljudskih odnosa. Upravo zato što teško učimo biti dobre prema sebi nas i grize krivica. A nismo dobre prema sebi jer nas nisu naučili tako, jer smo odgajane da možda i ne vrijedimo bogznakaj.
    Široka je to tema, osjećaj krivnje je jedan od velikih generatora psihičkih smetnji.

    Kako ide ona pjesam: you gotta cut the cord...
    Da, da... trebate bit dobre prema sebi. A kako to prelomiti? Nije savjet, ali je prijedlog: da morate savjetovati SVOJOJ DJECI kako da se ponašaju prema sebi, što bi im rekle? Naravno - da budu dobri prema sebi.

    Niste jedine - to je problem naše civilizacije - žene se odgajaju da budu žrtve, a muškarci da budu macho. To nikako nije dobro, ali sve što možemo dati svijetu je odgojiti svoju djecu kako treba, upravo na taj način da budemo bolji PREMA SEBI nego je to itko drugi mogao.

    Uostalom, stvar je to zdrave pameti - čak ni roditeljima ne značimo toliko koliko sami sebi. Ali trebalo mi je dvostruko roditeljstvo da to počnem ne samo misliti nego i živjeti (tapš tapš sebe po ramenu).

    Uobičajena metoda za uspavljivanje (kad me u vrijeme dojenja morila nesanica) bilo je nabrajanje vlastitih dobrih strana i nabrajanje svega što je dobro u mom životu. Zabrazdim ponekad i dan danas, ali se brzo prisjetim da znam i bolje. A kad pogledam svoje sinove - to su bića neopterećena žrtvovanjem i nasilništvom, baš su spontani i ok i važni su sami sebi. To ne znači da zanemaruju ostale ljude u svom životu, ali drže do sebe. Tu vidim da smo mm i ja napravili dobar posao. Odgoj djece prilika je da pomognemo sebi. A kad se to postavi na prave tračnice, kao po špagi uslijedi rješavanje starih porodičnih trauma bez pretjeranog truda.

    Budite dobre prema sebi! Vi ste sebi najvažnije. Sretno!

  22. #222
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Mala se prije ravno pet minuta sjeti da bi se kupala. Dok je dobila potvrdni odgovor od braće, prikupila sve igračke, napunila kadu, bila unutra jedno dvije minute, već se sjetila da joj je dosta i da hoće van. Svisnut ću.

  23. #223
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Mala se prije ravno pet minuta sjeti da bi se kupala. Dok je dobila potvrdni odgovor od braće, prikupila sve igračke, napunila kadu, bila unutra jedno dvije minute, već se sjetila da joj je dosta i da hoće van. Svisnut ću.
    Nisam ovo prije vidjela...

    Iz dvije rečenice posta teško mi je steći pravu sliku, ali čini mi se da ti nedostaje vremenski okvir i rutina. Mala se nema kaj sjetiti da bi se kupala. Kupanje je prije spavanja i eventualno ako se netko uneredi do te mjere da baš mora u kadu, npr ljeti u pješčaniku.
    Kupanje ide svaki dan u isto vrijeme, svaki dan istim rasporedom npr od najmanjeg djeteta prema najvećem, jer mali prvi trebaju bit u krpama. Obroci u isto vrijeme, popodnevni odmor u isto vrijeme, šetnja u uobičajeno vrijeme, ne nužno svaki dan, ali bolje je ako i to uspiješ.

    Ovakav kruti raspored meni je spasio psihu, a imala sam samo dva djeteta. Oni su se relativno brzo navikli na to. Zapravo, nisu ni znali da može i drugačije. Drugačije je moglo eventualno vikendom doma, kao i u drugim kućama, kod jedne i druge bake, na vikendici i slično. I u vrtiću je bilo tako i dobro su to podnosili. Meni je to smanjilo kaos i osiguralo zadovoljavajući nivo predvidivosti. Nakon doručka išli su na wc ili kahlicu. U većini slučajeva uspješno. Bili su gladni u predvidivo vrijeme, odmarali su isto itd. Naravno, nije uvijek idealno, ali je funkcioniralo. Bome, nije ni danas bitno drugačije. Tuširanje je pred spavanje, a usred dana samo nakon teretane (sad nema) ili tako... Kakvo kupanje po želji? Nema brate šanse....

    Nemoj ovo shvatiti kao kritiku. Ja samo mislim da si možeš malo olakšati dan. Ne moraš 110% vremena biti na raspolaganju, ni vlastitoj djeci. Ostavi neki trenutak i za sebe.

  24. #224
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    To stoji Peterlin. Svjesna sam važnosti rutine i inače i imamo neku rutinu. Doručak, šetnja, ručak, spavanje, pa je od 18 nadalje slobodno vrijeme kad je moguće sve, pa i kupanje, ali me iznenadilo to koliko je zahtijevala kupku, da bi izašla vrlo brzo. Sad svaki put kad pustim vodu traži kupanje. To joj je zabavno. Ali ide navečer. Imam vremena za mene kad se zaigraju. Isprekidano s "briši guzicu, daj vode". Neki dan su mi se istovremeno derali "pokakao/la sam se. obriši mi guzicu. meni prvo. meni prvo." Htjela sam se potrgat... od smijeha. :D

  25. #225
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Rutina apsolutno da, sl stroga slijepa rutina mene bi sludila. Ja uvijek ostavljam prostora i za fleksibilnost, pogotovo ako smo na putu, van kuce, na odmoru...

    Zasto se ne kupati usred dana, pogotovo stariji koji se kupaju sami nego navecer iskljucivo? Meni je to neshvatljivo sorry al fakat je.Ne vidim razliku, ista kolicina vode/isto vrijeme se potrosi u 17h i u 20h.

    Evo upravo lezim u kadi i kupkam se, grijem.
    Jos mi draze kad se djeca ranije istusiraju/okupaju nego navecer, onda je mirnije veče.

    Al ako bi mi malena te dobi inzistirala na kadi, ok al onda joj ne bi dozvolila da izadje za 2 min, nema sanse. Igraj se, ne zanima me. Nisam bezveze punila kadu. Jos bi joj ubacila jedno dijete, koje bi bilo voljnije.
    Moji su se oduvijek kao mali zajedno kupali, nikad odvojeno i tad sam imala mira za neke stvari obavit. Oni bi se zaigrali s onim patkama i cudima.

    Kupaona sva poprskana,al vrijedilo mi je toga.

  26. #226
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Zuta nauci ovu najstariju da si sama brise guzu i uzima vodu.
    Sto prije prebaci ih s tute na wc skoljku (imas onaj nastavak za malene) da nemas dodatnog posla s ciscenjem. Ja sam vrlo kratko koristila tutu.

    I ovi mladji sami mogu uzet vodu. Olaksaj si to i ne moras im bit 100% na raspolaganju.
    Puno ih je,moraju se naucit cekat. Nemas izbora,a nije to lose ni za njih da se nauce odgodi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.01.2021. at 13:57

  27. #227
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Lili, mogu se kupati usred dana od onog trenutka kad to budu mogli SAMI učiniti, a ne da razbijaju materi planove svojim izvoljevanjem. Kad mogu sami, uključujući i pospremanje kupaonice, e tada mogu odlučiti kada će se kupati. Kraj priče. Vrijedi i za sve druge aktivnosti za koje trebaju pomoć. Možemo se dogovoriti tu i tamo, ali da me veslaju ko mladog majmuna, to mi je i prije dvadesetak godina bilo nezamislivo.

  28. #228
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Kad im se kaka ili piša istovremeno, što ću. Da, uvijek su svi u kadi zajedno. Vodu si sad već svi uzimaju sami. A brisanje guzice, ah, njima se to gadi kažu...

  29. #229
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, mogu se kupati usred dana od onog trenutka kad to budu mogli SAMI učiniti, a ne da razbijaju materi planove svojim izvoljevanjem. Kad mogu sami, uključujući i pospremanje kupaonice, e tada mogu odlučiti kada će se kupati. Kraj priče. Vrijedi i za sve druge aktivnosti za koje trebaju pomoć. Možemo se dogovoriti tu i tamo, ali da me veslaju ko mladog majmuna, to mi je i prije dvadesetak godina bilo nezamislivo.
    I ovo s pospremanje treba?

  30. #230
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Meni to nije nikakvo izvoljevanje, dapace odmornija sam bila popodne nego navecer za sušit ih, brisat, spremat kupaonu. Ja sam navecer uvijek voljela imat minimum minimuma, vecera i tak to. Razliciti smo.

    Meni je 100xgore kasnije navecer hendlat malu djecu u kupaoni.
    Istina ja sam zadavala termin kupanja kad meni odgovara a ne njima. No to je nekad bilo navwcer, nekad popodne a nekad i u 12h ako su dosli blatnjavi s izleta po prirodi. Tad mi je bilo najjednostavnije skinut ih do gola, robu u kosaru, njih u kadu i dok se oni brckaju,ja podgrijem rucak i sl.

    Svoje sam ostavljala od rane dobi da se sami kupaju uz otvorena vrata i naravno ne u kadi prepunoj vode, znaci u dobi u kojoj su djeca od zute, apsolutno su sami bili u kadi, ja bih samo usla ako treba kosu oprat i izvadit ih van posušit.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.01.2021. at 18:18

  31. #231
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Moram ipak napomenuti da su preporuke stručnjaka da se djeca do 4-5 godina nikada ne bi smjela ostavljati sama u kadi, ni sa otvorenim vratima ni u vrlo maloj količini vode

    https://www.unicef.org/croatia/media...jetinjstvo.pdf

    http://dijete.hr/en/sprijeimo-utapanje-djece/

  32. #232
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Preporuke su i da mala djeca ne budu izlozena ekranima,a starija djeca sat-dva dnevno, jel se netko toga pridrzava? Da, nekih 5% roditelja i djece i to sam puno rekla.

    Preporuka je dojiti djecu, pa mnogi ne doje, uvesti dohranu u odredjenoj starosti djeteta...

    Puno ima raznoraznih preporuka, al svatko bira sto njemu odgovara i sto smatra primjerenim, uzimajuci u obzir karakter svog djeteta i naravno neke druge okolnosti.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.01.2021. at 19:04

  33. #233
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Dijete od 4 godine nece umrijeti piljeci u ekran sat vremena, ali se za par minuta bez nadzora moze utopiti u kadi.

  34. #234
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Pa dobro, posljedica utapanja djeteta je malo drastičnija od ikoje koju možeš dobiti izlaganjem ekranu ili ne dojenjem, a ovo je zamišljeno kao edukativan forum pa mislim da je važno kad se već o ovome priča da se spomene i taj dio

  35. #235
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja bih doslovno bila na lijecenju da zivim po takvoj rutini; ne bih stigla ni probat, vec bih se prevrnula i odveli bi me cim bih vidjela takav raspored, a da se odnosi na mene.

    Zivimo tako da ima stvari koje moramo (skola, posao, trening, sastanci, doktori...) i koji se dogadjaju u odredjeno vrijeme i nisu po nasem, vec po tudjem rasporedu. Na to stizemo. Nekad lako, nekad teze, ali to mi ide u plan i program zivota i to ne samo s djecom. Ako je bilo sto od ovoga stalno i dugotrajno, uhodamo se nakon nekoliko puta i postane lakse.

    Ostalo se dogadja kako nam odgovara, odnosno najvise kako odgovara meni, s obzirom da ja kuham, spremam, vozim... Puno bitnije od rigidnog rasporeda je to da djeca cuju sto kazem i sto mislim (sto nekad funkcionira, a nekad ne... hebi ga, ljudi smo). Naravno da me smiju pitati za kupanje u bilo koje doba dana, ali isto tako je na meni da kazem moze, ili ne moze. Ali i ocekujem da mi malo dijete nakon 3 minute kupanja kaze da nece vise. Pa to mi moze reci i u "organizirano" vrijeme.

    Sto radite s kupaonom, da ju treba pospremati nakon kupanja?!
    Posljednje uređivanje od Kaae : 16.01.2021. at 19:23

  36. #236
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Utapanje djeteta od 4 god s malo vode na dnu kade da pokrije noge sa sestrom od 6 god kraj njega, sorry mislim da je skoro neizvedivo, barem u mojoj kadi.

    A buljenje svakodnevno visesatno u ekrane itekako ostavlja posljedice na zdravlje i ponasanje djece, pa tolike studije su napravljene. Ok neće od toga umrijeti kao ni pretilna djeca od junk fooda, al da ce im zdravlje bit ugrozeno, bit ce.

    Al kuzim poantu. Ja sam samo napisala svoje iskustvo
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.01.2021. at 19:25

  37. #237
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kaae, kad pricamo o maloj djecici, a ono malo sam zaboravila hebiga al bilo je toga: skinutu robu spremit, rucnike poslije, povadit i slozit igracke iz kade, obrisat pod koji je mokar, cesto i element gdje je umivaonik, vratit fen u ladicu ako su prali kosu...

  38. #238
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Kod nas treba pobrisati pod,jer izgledalo da su race unutra

  39. #239
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas treba pobrisati pod,jer izgledalo da su race unutra
    U predskolskoj dobi ja sam od njih tražila da sami spreme igračke iz kade. Brisanje poda bilo je više na razini osvješćivanja da se to treba napraviti. Ali donijeti pidžame, to su bome mogli. U skladu s dobi.

    I sa, Kaae je u pravu, nisam ih se usudila ostaviti same u kadi.

  40. #240
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, kad pricamo o maloj djecici, a ono malo sam zaboravila hebiga al bilo je toga: skinutu robu spremit, rucnike poslije, povadit i slozit igracke iz kade, obrisat pod koji je mokar, cesto i element gdje je umivaonik, vratit fen u ladicu ako su prali kosu...
    Ok, ovo s kadom je moj bed, s obzirom da sam uzela zdravo za gotovo americki zivot u mojoj selendri. Djeca imaju svoju kupaonu pa odem i ostavim - igracke mogu ostati u kadi, roba ostaje u kosari za ves, a rucnike objesim kako obrisem djecu. Vode nema, odnosno ako je ima, uhvati je tepih na podu. Fen ne posjedujemo.

  41. #241
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mada, cini mi se, sve i da moram to sve napraviti (a zapravo i napravim u hodu), da je to nekih 5 minuta posla za koji ni ne znam da se dogodio (a i jednako traje u bilo koje doba dana ili noci).

  42. #242
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    U predskolskoj dobi sam ja zahtijevala isto sto i ti Peterlin.

    Spremanje igracaka i ranije od te dobi, imali su jednu kao kanticu.

    Samo koliko ja povezujem zutaminuta jos nema djecu predskolske dobi (6 god).

  43. #243
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Mada, cini mi se, sve i da moram to sve napraviti (a zapravo i napravim u hodu), da je to nekih 5 minuta posla za koji ni ne znam da se dogodio (a i jednako traje u bilo koje doba dana ili noci).
    Pa da to je usputno u bilo koje doba dana, samo nije isto jesu djeca stara 1 i 3 god ili 4 i 6 god. Stariji se sami obrisu i oblace, a ove malce vadis iz kade i uvijek vise posla s njima.

  44. #244
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    ni mi ne bi mogli funkcionirati po strogoj rutini, imala bih osjećaj da sam u vojarni, a ne doma

    žuta, ja nikad nisam imala stroge rasporede sa svojom djecom, ali mi nikada nije bio problem reći ne, nemoj dopustiti da oni vode glavnu riječ, ako ti se nešto ne da raditi, nemoj, ne moraš skakati na sve i udovoljiti svakoj njihovoj želji

    najstariju nauči da se briše nakon wc-a, nije premala

  45. #245
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ne je ovako dosta kratka riječ. Za troje vrišteće djece.
    Da ga kažem jednom, ali glasno?
    Više puta, umjereno glasno?
    Ili onako u pola glasa priđem svakom s leđa i šapnem "ne"?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 16.01.2021. at 20:30

  46. #246
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da to je usputno u bilo koje doba dana, samo nije isto jesu djeca stara 1 i 3 god ili 4 i 6 god. Stariji se sami obrisu i oblace, a ove malce vadis iz kade i uvijek vise posla s njima.
    Sve to stoji, ali ovi sto su sad 5 i 8 godina su imali i jednu i cetiri, dvije i pet.... itd. Mijenjaju se ocekivanja i angazman kako rastu.

  47. #247
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Blago vama bez kaosa u zivotu.
    Kad sam imala jedno dijete ispod 6 godina ( istina s poremecajem paznje) bila mi je misaona imenica uopce mu oprati kosu. Vristao je iz petnih zila kad bi mu kap vode pala na glavu , mjesecima ga nisam šamponirala i imo je miris ko mokra ovca kad bi mu glava bila mokra. Jeo je godinama samo bijelu hranu. Nisam ga smjela ostaviti samog ni sekundu , npr. jednom je ugurao obiteljsku macku kroz prozor svog auta-igracke .
    Da sam uz njega imala jos koje sigurno bi bili u kadi tek svakih 10 dana.
    Bti sam s troje sitne djece, cijeli dan , gotovo svaki dan, bez drustva drugih odraslih ljudi, bez da spominjem covid, potres i jos hrpu drugih stvari ..ako samo prezivis dan trebas si cestitati.

  48. #248
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Sve to stoji, ali ovi sto su sad 5 i 8 godina su imali i jednu i cetiri, dvije i pet.... itd. Mijenjaju se ocekivanja i angazman kako rastu.
    A e pa to i ja kazem Kaae.

    N.grace u vojarni ja jesam vise tip red, rad i disciplina, al ipak volim fleksibilnost, ne slijepu rutinu.

    Sirius, apsolutno je jako tesko i zahtjevno zutoj s troje male djecice, no koliko shvacam bez ikakvih poremecaja pa smayram da bi je recimo ovaj savjet od n.grace odlucnog NE spasio u dosta situacija. Ne u svim, ali u puno vise situacija nego da je to mlako NE koje znaci nista.

    Sama zuta je pisala prije o tome da joj je to problem reci glasno i jasno NE i da ne zna kako iznaci to autenticno NE za odredjene situacije.

    A tko kaze da nikad nije imao kaos s malom djecom doma, male razlike taj laze. No ne vidim da je itko to tvrdio na temi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.01.2021. at 22:00

  49. #249
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne je ovako dosta kratka riječ. Za troje vrišteće djece.
    Da ga kažem jednom, ali glasno?
    Više puta, umjereno glasno?
    Ili onako u pola glasa priđem svakom s leđa i šapnem "ne"?
    Moze jednom a moze i triput, nije bitno da je glasno, bitna je ozbiljnost tona.
    Ne zelim da ispadne da pametujem i dociram jer nisam, al znam tocno na kakvo ne moji nisu reagirali,a znam na koje bi se isti tren smrznuli i prestali.

  50. #250
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moji reagiraju, trenutno i bez zadrske, na "ne" o kojim ovisi neciji zivot ili koji ce, u najmanju ruku, sprijeciti teske ozljede.

    I to je jedini "ne" na koji ce stvarno zastati i slediti se.

    Sve druge opcije nekad prodju, a nekad i ne. I to mi je zapravo ok jer... ono, stajaznam. Valjda sam fleksibilna. Samo ove neke stvari su mi stvarno, ali stvarno bitne. Ako, npr., uzme tanjur s juhom i krene prema kaucu, nadat cu se da ce ih "ne" zaustaviti, ali ako ih ne zaustavi... a ono, nije kraj svijeta. (No obicno stanu jer, eto, u principu stvarno ne jedemo juhu na kaucu i to uglavnom znaju 95%, a kad se cini da ne znaju, podsjecanje u pravilu radi.) Ali ako im pada klavir na glavu dok hodamo cestom, sigurna sam da ce taj "ne" biti posve drugaciji od ovog s juhom. I to mi je najbitnije.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 16.01.2021. at 22:13

Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •