Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Promjene u udžbenicima za 1. razred OŠ

  1. #1
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno Promjene u udžbenicima za 1. razred OŠ

    Poštovane,
    primarno učiteljice razredne nastave.
    2014/15 šk.god. je tek završila a eto nas u nabavi novih udžbenika za školarce.
    Kupila sam rabljene udžbenike za 1. razred OŠ, (konkretno; hrvatski jezik P kao početnica 1. i 2. dio, i matematika Nove matematičke priče izdavača Profil). Knjige su izdane 2013.g. na njima piše pokazni materijal za 2014.g. (prodao mi ih prosvjetni radnik preko oglasnika, knjige su nerabljene). Naknadno sam čula da se u šk.god. 2014/15 u 2. djelu navedenog udžbenika nešto ili sve mijenjalo u pravopisu.
    Dakle, je li bilo promjena? Da li 1. dio vrijedi ako se u pisanim slovima 2. dio sve mijenjalo? Da odmah kupim nove i ne patim se s tim da li su knjige dobre ili ne? Jesu li knjige iz matematike koje sam kupila upotrebljive?
    Toplo vas pozdravljam na ovaj vrući dan!

  2. #2
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Kao 1. u shoku sam da netkom uopce paada na pamet prodavati pokazni materijal koji NIJE za prodaju, a i doticni ga je DOBIO od izdavaca.
    Prestrasno!! Kao 2. da se vratim na tvoj "problem". Mat.ti je OK, jer se nista nije mjenjalo a HJ ti moram pogledati i usporediti

  3. #3
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Slovopis se mijenjao ove šk god. tako da moguce da ima promjena.

  4. #4
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    duma, hvala na odgovoru. Cijelo si vrijeme mislim kako u tiskanim slovima ne može biti promjena pa je valjda barem 1. dio upotrebljiv. Lijep pozdrav!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Promijenio se Pravopis prema kojem je zadan oblik slova. Dogodile su se promjene u obliku i smjeru pisanja pisanih slova. Matematika u principu je OK, ali, u svakom novom izdanju promijeni se pokoji zadatak. Ne mnogo, ali, učiteljici treba reći da dijete ima starije izdanje i da obrati pažnju. Događa se da pokazni materijal izdan iste godine kad i udžbenik ima promjena u redoslijedu stranica i drugim detaljima koji nisu pretjerano bitni, ali...imajte na umu da postoje i učiteljice koje ne vole promjene ni odstupanja i one kojima mala odstupanja nisu važna.
    Moje je mišljenje da rabljeni udžbenici za prvi razred nisu baš najsretrniji izbor. Kao ni rabljene torbe, rabljene pernice...Nekako, izgleda da djeca kroz stvari osjete koliko je škola važna njihovom roditelju, a ako je važna roditelju onda će biti i djetetu. Lako je zamisliti i predočiti si školske klupe u kojima sjede djeca koja su ponosna na svoju pernicu, za lijepi omot na knjizi s lijepom etiketom na kojoj lijepim slovima piše njihovo ime i djecu koja to nemaju. Nitko djeci ne nameće pogrešne stavove, nitko ne hvali njihove lijepe pernice oni to sami međusbno "obave".
    Mala djeca imaju tzv. "magijsko mišljenje", oni stvarima često prirodaju nerealne i nadrealne moći. Knjiga nije samo zbir listova, knjiga je za njih na neki način živo biće, povežu se s knjigom (i torbom, i pernicom) na emocionalnoj razini kao što se vezuju za igračke.

  6. #6
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    kantarion tvoje je razmišljanje potpuno ispravno. Nakon što sam imala vremena razmisliti naručila sam komplet knjiga.
    Zahvaljujem svima!

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    nisam mišljenja da sve mora biti novo, ono kaj se da iskoristiti uputno je iskoristiti.

    moja klinka je dobila torbu od curke koja ju je nosila 3 godine, ko nova je bila, nije puno lošija ni sad kaj je klinka nosi već opet 3 godine. knjige koje su bile ok dobili su rabljene ( još ok se kupovalo knjige u zg), nisu komentirali, a sad vidm kak se odvajaju knjige za buduću generaciju, ne smije bit pocrtano, ne smije bit više od 5 slova napisano ne u radnu bilježnicu, nek u udžbenik u koji se ne piše. neki klinci iz klinčevog razreda su kupili knjige nove da daju u školu na kraju godine, isti ti opet pitaju koje će knjige dobit stare pa da si to kupe, to je nekolicina njih 2-3 komada, ostalima pa i meni su stare knjige ok ako su po važećem naćelu.

  8. #8
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj kantarion prvotno napisa Vidi poruku
    Moje je mišljenje da rabljeni udžbenici za prvi razred nisu baš najsretrniji izbor. Kao ni rabljene torbe, rabljene pernice...Nekako, izgleda da djeca kroz stvari osjete koliko je škola važna njihovom roditelju, a ako je važna roditelju onda će biti i djetetu. Lako je zamisliti i predočiti si školske klupe u kojima sjede djeca koja su ponosna na svoju pernicu, za lijepi omot na knjizi s lijepom etiketom na kojoj lijepim slovima piše njihovo ime i djecu koja to nemaju. Nitko djeci ne nameće pogrešne stavove, nitko ne hvali njihove lijepe pernice oni to sami međusbno "obave".
    Mala djeca imaju tzv. "magijsko mišljenje", oni stvarima često prirodaju nerealne i nadrealne moći. Knjiga nije samo zbir listova, knjiga je za njih na neki način živo biće, povežu se s knjigom (i torbom, i pernicom) na emocionalnoj razini kao što se vezuju za igračke.
    ja ne kuzim cijeli drugi dio tvog posta, koji sam citirala. ili pak ne zelim shvatiti, jer mi se cini da ako klinci imaju nove knjige i sav pribor je znak da njihovim roditlejima znaci skola, a samim tim ce i toj djeci znaciti?
    i cini mi se da ispada da je bitno ko ima sta ljepse i bolje u razredu bitnije nego usvajanje gradiva.
    Nitko djeci ne nameće pogrešne stavove, nitko ne hvali njihove lijepe pernice oni to sami međusbno "obave".
    mozda to i rade, ali na nama je kao roditeljima da im odmah ukazemo da to nije uredu, kao i na njihovoj uciteljici.
    ovdje mi savrseno odgovara poslovica:
    knjiga se ne cijeni po koricama, vec po sadrzaju.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 11.08.2015. at 14:25

  9. #9
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Pa i zgb školarci će dio udžbenika dobiti polovan, tj od prošle godine.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    prvašići mislim da dobijaju sve novo,ali nisam zuher

    potpis na
    knjiga se ne cijeni po koricama, vec po sadrzaju.

  11. #11
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    prvašići mislim da dobijaju sve novo,ali nisam zuher

    potpis na
    knjiga se ne cijeni po koricama, vec po sadrzaju.
    Mi smo morali vratiti glazbeni i vjeronauk.

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    je i moji su vraćali ali i prije kad su bile beslatne knjige prvašići su uvijek dobijali novo, a drugašići i ostali kaj ih dodadne,

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •