Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 193

Tema: Obaveza 10godisnjakinje...

  1. #51
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    A kako bi vi reagirali da npr. jedemo za stolom ona i ja, i ona odnese svoj tanjur. Ja joj kazem da ponese i moj u sudoper, a ona odgovori: a zasto da ja pospremam za tobom? Meni se tada smracilo pred ocima i jedva sam se suzdrzala da ne bude neke akcije.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 08.07.2015. at 15:07

  2. #52
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ostavi je onda da si sutra sama skuha ručak, da si sama napravi sve ono što inače za nju radiš, pa da vidiš....
    najradije bi ali mi moja "griznja savjesti neda"...

    evo sada mi npr.isto krivo izasla sam van s mladom curkom ona se kupa u bazenu a M u kuci i dalje se duri i naravno nis ne radi...

    I moja zna cesto spomenut mladu seku kako ona nemora raditi neke stvari (a mlada zna napravit vise nego starija uvjek pospremi za sobom)...danas dok su se kao "igrale" izvukle su plastelin sa hrpom dodataka ja im u startu rekla ce i pospremin naravno slozile se...
    Starija brzo odustala od igre dok se mlada igrala do malo prije...
    Kada je doslo vrijeme pospremanja malada zove stariju da pospreme zajedno (a ova se duri i dalje od naseg kefanja) i nije dosla na kraju sam ja pospremala sa mladom ...

  3. #53
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Mi smo uselili u novi stan kad je starija imala 4,5 g, a mlađa bila pred rođenjem. Sad imas svoju sobu i sama je pospremas svaku vecer. Po danu moze biti kaos i igranje na sve načine, ali prije spavanja se posprema. Ispočetka zajedno, a vrlo brzo i sama. Nema neću pospremiti jer nema ni večere ni spavanja ni ičega, vrijeme staje. Nagrada je bravo, zagrljaj i sl.
    Mlađa se rodila ko picajzla pa povuče stariju kad zaboravi pospremiti svoj dio sobe.

  4. #54
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    ...

    I moja zna cesto spomenut mladu seku kako ona nemora raditi neke stvari (a mlada zna napravit vise nego starija uvjek pospremi za sobom)...danas dok su se kao "igrale" izvukle su plastelin sa hrpom dodataka ja im u startu rekla ce i pospremin naravno slozile se...
    Starija brzo odustala od igre dok se mlada igrala do malo prije...
    Kada je doslo vrijeme pospremanja malada zove stariju da pospreme zajedno (a ova se duri i dalje od naseg kefanja) i nije dosla na kraju sam ja pospremala sa mladom ...
    tako je i kod nas, a isprika je: ali braco se zadnji igrao i napravio je veci nered...

  5. #55
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    pa nagrada ne mora biti nesto posebno. ovisi sta vole. dakle nije nuzno novcana nagrada. moze biti ako danas napravis sve svoje obaveze mozes pogledati na TV crtic koji inace ne bi mogao pogledati zbog necega (npr. prikazuje se nesto kasnije, vec su dovoljno gledali tv i sl.)
    nagrade su mi za mladje, koji tek uce, a ovi od 10 godina dobijaju kazne za svoje ne izvrsavanje obaveza.

  6. #56
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    tako je i kod nas, a isprika je: ali braco se zadnji igrao i napravio je veci nered...
    e upravo tako...

  7. #57
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    A kako bi vi reagirali da npr. jedemo za stolom ona i ja, i ona odnese svoj tanjur. Ja joj kazem da ponese i moj u sudoper, a ona odgovori: a zasto da ja pospremam za tobom? Meni se tada smracilo pred ocima i jedva sam se suzdrzala da ne bude neke akcije.
    Zato sto svatko odrađuje dio posla, ja sam skuhala ti ces pospremiti stol. I bonus: ne mozes se tako razgovarati sa mnom.

  8. #58
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ovako ko coksa.

  9. #59
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    nevena,po meni zaslužuje nagradu nešto što je samoinicijativno napravljeno a ne ono što je unaprijed zadano/dogovoreno....

    ajme,ima genijalnih primjera,mislim da ću bit dio ekipe koja baca po podu...

    moja je zasada "izdresirana" da pri ulasku u kuću odma kupi cipele za sobom i sprema ih u ormar,pere ruke te diže svoj pjat sa stola kad pojede (odloži u kuhinju)...
    i da,mora pospremit igračke prije spavanja...u protivnom nema priče...
    za sve drugo navedeno nema sankcija,samo opominjem....

    ja sam isto imala dosta obaveza sa 10god, nastavljam u istom tonu,uskoro nabavljamo psa, biti će uključena u obaveze od starta...

  10. #60
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ovo "braco se zadnji igrao..." je i nama bio jedno vrijeme problem. Pa sam nekom prilikom nagovorila malu da skroz pospremi iza velike (bez njenog znanja). Sljedeci je put velika morala onda temeljem tog događaja pospremiti iza male i tako unedogled. Iako gotovo uvijek pospreme zajedno, dobro je imati neki "dug" da se opravda to sto je teret pao na jedna leđa.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 08.07.2015. at 15:25

  11. #61
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo "braco se zadnji igrao..." je i nama bio jedno vrijeme problem. Pa sam nekom prilikom nagovorila malu da skroz pospremi iz velike (bez njenog znanja). Sljedeci je put velika morala onda temeljem tog događaja pospremiti iza male i tako unedogled. Iako gotovo uvijek pospreme zajedno, dobro je imati neki "dug" da se opravda to sto je teret pao na jedna leđa.

    Joj, već vidim moju političarku kako bi rekla da ga ona nije tražila da pospremi i da zato ona nema nikakvih obveza vratiti uslugu To što je on pospremio, njegova stvar...

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Deadi ovo kad pises o svojoj kao da citam moju. Uvijek nadje neki razlog, i na kraju me te beskrajne raspave zamore, jel se svaki smisao izgubi. Tu sam naucila stati da me ne uvuce u te svoje rasprave.
    ALI mora dobiti vise obaveza znaci. probat cemo tako pa cemo vidjeti.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Deadi, kad su vec toliko slicne, da te pitam. jel ti cuva mladjeg brata ponekad sama? ako da kako to funkcionira

  14. #64
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    O, i moja bi se nadmudrivala, ali nemam ja živaca za to, objasnim jednom-dvaput, a onda slijedi nepedagoško "zato što ja tako kažem".
    Btw.to me psihologica naučila.

  15. #65
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    meni je to s ormarom mama redovito radila, ali ja i dan danas ne znam lijepo slagati robu u njega. trpam dok ide i kad više ne znam di mi je što posložim.

    jednom sam isto to napravila svojoj kad je imala otprilike 12, 13 godina jer je stvarno bio krš i nikako se nije dala natjerati da to sredi i na kraju kad sam joj zafitiljila sav ormar na pod, ona je većinu stvari potrpala u kufer i otišla par ulica dalje kod bake. ostala je tamo par dana, a mm je bio toliko ljut na nju da joj je jedva dozvolio da se vrati doma. nikad ga nisam vidila tako bijesnog.

    i čini mi se da su puno više surađivali kad su bili manji nego kasnije. a i kod nas je bilo tog bratsko sestrinskog rivalstva pa su uvijek jedan drugog okrivljavali za nešto.

    kćeri je soba i dalje katastrofa i nemam pojma kako će kad na jesen preseli u zg. a opet, ponekad me iznenadi pa pospremi i ono što nisam očekivala. par puta mi je stvarno bila od velike pomoći kad sam bila bolesna.

    sin je nešto uredniji tj ima dosta manje stvari od nje pa i ne može napraviti toliki nered, ali i on bi mogao puno više napraviti. sad čekam da se i on odseli, najavio je da ide raditi vani. pravim tulum kad ostanemo sami

  16. #66
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    još sam htjela dodati da ne radite grešku koju je radio moj stari čitavo moje djetinjstvo. uvijek je skoro sva moja zaduženja prebacivao na moju 8 godina stariju sestru i time mi napravio medvjeđu uslugu. ne moram ni reći koliko je njoj bilo lakše se osamostaliti i koliko i dan danas lakše savladava probleme kad do njih dođe. al ima tu i do karaktera, nije baš tata za sve kriv

  17. #67
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Evo dosla vecer...M u krevetu,kupanje obavljeno...

    a ormar?...pogadate?...i dalje joj roba stoji nasred sobe..ignorira hrpu cak si je s poda uzela sto ce obuc za spavanje...

    Muz se malo upleo i probao ju potaknut da pospremi i to kroz salu...ono u stilu "pusti si muziku i slozi nabrzinu"... a madam ga ignorira, malo prije joj reko da ce sve potrpat u vrecu za smece ...cak se ni na to trznula nije...

    Trenutno ima zabranu druzenja ,gledanja Tv-a i mobitela...no sada odjednom slaze puzzle,crta i sl...pa cak zove mladu seku cijelo popodne na igru (iako se zbilja rijetko hoce igrat s njom)...no roba i dalje na podu...

    A meni strpljenje zbilja pri kraju ....
    Posljednje uređivanje od lidać2 : 08.07.2015. at 20:59

  18. #68
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Hm, ne znam kako da ovo diplomatski upakiram, pa ni neću. Čini mi se da ste malo izgubile kompas. Treba odrediti tko kolo vodi i tako se postaviti.
    Nije da su moji med i mlijeko i da samoinicijativno odrađuju štagod, bez da im se kaže. I stalno se svađaju tko je šta napravio i uspoređuju se s mlađom sestrom i međusobno. Al mene se to ne tiče, nek se gospoda dogovore u razumnom roku ili ja uvodim sankcije.

    Dosad sam dvaput "iseljavala" djecu iz kuće. Ovu dvojicu najstarijih. Prvi je pokusao u dobi od 7-8 godina s tom pričom, neću više živit s vama, idem ja kod bake kat niže. Pa ga je baka otpirila brzinom munje. Zapakirao je kufer i to. Drugog sam ja u nekoj njegovoj bezobraštini, a bio je približno iste dobi u roku od 10 minuta u potpunosti iselila ispred ulaznih vrata. Znači sve, roba, knjige, igračke. I još je dobio nagradno slaganje svega toga natrag u ormare nakon što se sabrao.

    Lidač, uzmi joj tu robu kad ne bude gledala. I spremi, il doniraj. Po vlastitom nahođenju. U toj dobi imam dojam da kuže samo ako ih se oplete po njihovim pravima ili po njihovim stvarima. Mozes pricat do prekosutra, ne hvata se puno. Odnosno, uglavnom previše pričamo, pa se oni isključe i ne trzaju.

  19. #69
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    O, i moja bi se nadmudrivala, ali nemam ja živaca za to, objasnim jednom-dvaput, a onda slijedi nepedagoško "zato što ja tako kažem".
    Btw.to me psihologica naučila.
    Kratko i jasno.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Apsolutno moja tema
    Imam ih petero; 9 god, 8 god, 5 god, skoro 2 god i 6 mj

    Sada na praznicima pomazu u kucanstvu vise nego obicno. Veliki pripaze na manje dok ja rano ujutro napravim rucak. To traje cca sat vremena i odlicna je stvar za bonding izmedu djece. Takoder postavljaju stol, odnese svatko svoj pribor do perilice. U principu ja slazem zmazano sude u perilicu oni raspremaju cisto. Hrane i ciste kornjacu i ribe, to nekako uvijek rade zajedno. Slazu ciste rucnike u ormar, slazu svaki svoje carape, gace i potkosulje i spreme ih svaki u svoj ormar. I da, slazu krevete skooro svako jutro i moraju drzati sobe cistima. Neki dan je mm maksimalno prorijedio igracke jer su nas izludivale. Samo bi ih izvukli i ostavili tako. Ostali su legici i drustvene igre plus tehnikalija= savrseno.
    Njih je troje i taj njihov rad svede se na sat i pol dnevno a ostalo je zeka peka. Nekad imam osjecaj da bi trebali i nesto vise. Npr jednostavne stvari tipa sjeckanje mrkve, guljenje krumpira, stavljanje vesa na susenje (rucnici i krpe)... T zna napraviti slatku zguzvanu pitu od sira, a ja mu uskracujem tu srecu jer mi ga je zao... I tak..

    U svakom slucaju dijete mora imati svoje obveze u domu u kojem zivi. Isto kako pisu zadacu i uce tako moraju odrzavati i svoju okolinu. Jedno bez drugog ne ide. Bitna je odgovornost, shvacanje truda majke i oca, postivanje prema stvarima koje posjedujes...

    Da je tesko... JE. Da se posvadamo... DA. Ali ne odustajem...

  21. #71

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    I kako cokolada kaze:
    Zato sto ja tako kazem

    Imam i svojih recenica:
    Zivot je bol, uvijek postoje stvari koje su ti bzvz ali se moraju obaviti.
    Neda se ni meni.
    Zato sto je to tako.
    Biti ce ti bolje kad to napravis jer ce ti biti lijepo.
    ...

  22. #72
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Mlukacin,ali Lidac kaže da ne vrijedi govoriti.Ne vrijedi prijetiti.Mala joj je tvrdoglava.
    Lidac,ja bih da sam na tvom mjestu ili:
    1.pred njom uzela vreću za smeće,pokupila svu robu/sve što je na podu u nju i odnjela u podrum/garažu/tavan/dvorište.I ostavila tamo dok mala ne popusti.
    Lako je reći baci robu,ali ko će drugu robu kasnije kupiti?Ovako je roba sklonjena,a mala ne može tjerati inat,jer je ipak po tvome.I ostavljen joj je prostor da se predomisli.
    2.Uzela 1-2-3 stvari sa hrpe,poderala i bacila.Ali da ne bude veliki trošak.
    I onda joj lijepo objasnila zašto,i šta očekuješ od nje,bla,bla...i onda joj tužnim glasom kažeš da to i ona može učiniti tvojim stvarima ako ih nađe na podu(a to se nadaš neće dogoditi ili bar neće primjetiti).I tako ublažiš malo udarac na njen ponos,pronađi način.

    Razumijem i tvoju malu,tvrdoglava je.Vjerovatno se lomi u sebi,ali joj ponos u toj maloj glavici ne dopušta da popusti.
    I ja se borim sa svojom 6-godišnjakinjom,od koje ne očekujem puno,samo da me posluša s vremena na vrijeme.I tako sam jednom u naletu histeričnog napada (mog,a čak se više ne sjećam zbog čega),pobacala u vatru njene najdraže crteže.Žao mi je reći,ali takve stvari najčešće upale.Sjeća se toga i danas i dovoljno mi je samo reći:Ili to ili ide u vatru...

  23. #73

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Silkica... Nisam procitala sve samo sam napisala svoje iskustvo. Moram pocet citati...
    Lidac, svi su oni tvrdoglavi i nis im se neda... I mojima i tvojima i onima od susjeda. Po meni je bitan nacin na koji ces doprijeti do nje. Ja uvijek prvo probam kroz salu. Primjer... M pospremi igracke s bazena. Mama, ali ja sam gladna. Ok M, pogladit cu te kad pospremis igracke.... Nekad joj bude smijesno, cesce ne bude ali jest ce dobiti kad to pospremi (radi se o 2 min posla). Iz prvog posta sam kod tebe vidjela da te dobro muva... Budem dok ovo, budem dok ono, sad je ovo... NE, ako si joj rekla sad onda to tako mora i biti. Ovako ima previse slobode. Cjeli dan ju prati nesto sto joj se neda i onda na kraju pukne.
    "kaznjavanje" micanjem, bacanjem ili unistavanjem stvari zbog takvih situacija su mi jednake batinama. Izaziva se strah, te zbog straha dijete suraduje ali i dalje ne razumije zasto to radi. Dugorocno nije rijesen problem.
    Da li si joj ikad objasnila proces ponovnog pranja, susenja, peglanja, slaganja? Daj joj majcu. Neka ju opere, neka ju osusi, popegla i pospremi... Krenite s drugacijim pristupom..

  24. #74
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Imali smo jednom davno ovakvu temu...evo, ja sam jednom hladnokrvno pobacala (ne sakrila ili sklonila) ravno u kontejner sve što sam zatekla na podu (nesto su se pogađale tko će pospremati pa na koncu iz inata nije nijedna iako sam upozoravala), a bilo je tu i vrijednih igracaka, uspomena, crteža, bojica...
    I dan-danas se toga sjete.
    Jednom je i moja mama to napravila s mojim igrackama i bilo je jako bolno, i dan danas mi je to ruzno sjecanje jer sam zaista bila mala i nisam shvacala zasto tako postupa. To nikada ne bih napravila.

    Apropos teme, za Lidac: nisam citala do kraja i ne znam je li itko pisao sto i ja, ali osobno ne razumijem zasto ti smeta NJEZIN nered u NJEZINOM ormaru.

    Da je klinka pa hajde de, imalo bi mi smisla da ti smeta pa to pospremas. Ali velika klipaca bi sama o tome trebala voditi racuna.

    Pa ako vec voli nositi cisto i ispeglano, neka se sama pobrine da odjeca ostane takva.

    Ja se ne bih uzrujavala niti je opominjala - mislim da je dovoljno da joj pruzis spremljenu odjecu i posaljes je da to slozi u ormar. Pa ako hoce, hoce, ako nece, dozvat ce se pameti kada ne bude imala sto za obuci.

    Na njezino histeriziranje dovoljan je mrtvohladan odgovor: "Sama si kriva, trebala si pospremiti, a nisi htjela. Sada nosi zguzvano do slijedece prilike".

    I tako i sa radnim stolom i sa cjelokupnim osobnim prostorom i stvarima. Amen.
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 09.07.2015. at 00:21

  25. #75
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    svi mi imamo takvih iskustva u manjoj ili vecoj mjeri .
    neki jer su im djeca tvrdoglava, a neki jer su uz to jos i samoziva i bezobrazna. i trebaju radikalne mjere.
    lidac. ja bi joj sve to sto si izbacila iz ormara dosad vec trajno zapljenila.

    deadi, moji ne bi dobili iduci obrok. ti nemoras za mene. ne moram ni ja za tebe

  26. #76
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja bi ba mjestu lidac jednostavno prestala peglati i slagati dalje njenu odjecu. Zguzvana je u ormaru i razbacana? OK - sa susilice dobije sve svoje u zguzvanoj hrpi i dalje s tim nek radi sto hoce, pod uvjetom da su vrata ormara zatvorena. I nema popustanja. Ako zeli lijepu i urednu odjecu - nek osigura red u ormaru. I sl princip za ostalo.
    Ove fore "x je vise razbacao igracki" nisam trpila ni od 5-godisnjakinje. Igracke su zajednicke, zajedno ste se igrali i svijet staje dok zajedno ne pospremite kako znate i umijete (da je sve u nekom ormaru ili polici, nebitno kojoj). Pa necu voditi nakon svake igre CSI istragu tko je koju igracku prvi izvukao?!
    Sto se podova tice, ja samo napomenem sutra da dolazi teta spremacica i sto nije spremljeno ona baca jer joj smeta - tako nisam ja babaroga nego ona

  27. #77
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    sto se sadasnje hrpe odjece na podu tice - kazes da to ne moze tako stajati, das joj rok za pospremiti, a ako ne zeli pospremiti da ide u donaciju za crveni kriz. I. nakon isteka roka svakih 15min udjes, odaberes jedan komad odjece (po mogucnosti njoj drazi), ubacis u vrecicu i odneses van. Tu odjecu nikad ne smije dobiti nazad, slobodno je skupa s njom odnesi za stvarno u donaciju. Mislim da nakon par ulaska ce se predomisliti oko pospremanja...

  28. #78
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Sto se tice bacanja robe ili donacijama to mi nije naj izbor ...ipak je to sva roba koju trenutno nosi ...ako bacim/doniram samo sebi stetim jer onda kada tada moram kupiti novo...

    Razmisljala sam da sve lijepo potrpam u vrecu (sto je i muz sinoc htio) pa sam mu rekla neka ne rafi to (naravno ne pred njom)...jer sav taj ormar je bi speglan a peglala sam ja...ako sve pptrpam u vreci ostat ce zguzvano i ako se madam odluci sloziti nakon nekog vremena kada joj vrecu vratim....nju ce bolit briga jel hoda zguzvana...
    Dok ce meni smetati...

    Jutro je pocelo s kisom...mozda se odluci pospremit...

    Palo mi je napamet da pospremim ja ali joj onda dam 5dana kazne...

  29. #79
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    je, smisao svake kazne je da kaznis dijete, a ne -sebe. Pa ti onda udri tamo gdje boli, ako ne zeli nauciti logicnim nacinom.
    (iako , ne znam kakvo je tvoje dijete...ali da moje starije dobije zadatak da sam slozi cijeli ormar bez uputa, opalio bi na zivce i ne bi radio nista. tek ako ima jasne upute gdje sto, on je sposoban to napraviti.)

  30. #80
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    lidac nemoj spremati, ni u ludilu. ako sad spremis, znat ce da te uvijek, ali bas uvijek moze smotati. kako raste i ona ce postati suptilnija. na karju ces samo ti sa suzama ostati. cemu?

    roba je skupa, ali ako ne moze sve, onda dio. i to da ce biti poguzvana, pa neces je ti peglati, nek hoda takva. nekad moras zazmiriti.
    moj je imao jedan tjedan fazu da skarama malo isjecka hlace, pa sve vise i vise. bome je u skroz isjecneim hlacama isao u vrtic. rekli smo teti u cemu je stvar i nakon toga skare nikad nisu dodirnula hlace. a da nam je bilo ugodno i nije. dovodis dijete u isjecenim halcama, a gore zimska jakna . sve molbe, prijetnje nisu palile.

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    gle, ocito joj pristup ne pali.
    a i sama se zdere oko toga.
    pa neka odluci za drugaciji pristup.
    moze zajedno sa djeteto sloziti ormar ovaj put, i dati joj upute.
    moze sve potrpati u vrece.
    moze preskakati robu jos danima.
    ima vise nacina.
    kao sto ima razlicite djece i roditelja.
    mozda da izvadi i svoje ormare, pa da mala mora za kaznu i njih pospremiti? :D

  32. #82
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    sirius -nije prvi put da ga slaze...zna ga sto stoji...samo inace slaze u ormaru pa samo kao sve poravna i to je to...
    ovo joj je prvi put da joj joj je bas sve van ormara...

  33. #83
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    sirius -nije prvi put da ga slaze...zna ga sto stoji...samo inace slaze u ormaru pa samo kao sve poravna i to je to...
    ovo joj je prvi put da joj joj je bas sve van ormara...
    nisam polovila ? zasto joj je sve van ormara?
    iskreno, ne bih ocekivala od desetogodisnjaka da sam organizira i slozi sve sam. Neki ne znaju kako poceti.

  34. #84
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    kljucna rijec- organizira.

  35. #85
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    ne citas od pocetka...
    citaj prvi post...

  36. #86

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se tice bacanja robe ili donacijama to mi nije naj izbor ...ipak je to sva roba koju trenutno nosi ...ako bacim/doniram samo sebi stetim jer onda kada tada moram kupiti novo...

    Razmisljala sam da sve lijepo potrpam u vrecu (sto je i muz sinoc htio) pa sam mu rekla neka ne rafi to (naravno ne pred njom)...jer sav taj ormar je bi speglan a peglala sam ja...ako sve pptrpam u vreci ostat ce zguzvano i ako se madam odluci sloziti nakon nekog vremena kada joj vrecu vratim....nju ce bolit briga jel hoda zguzvana...
    Dok ce meni smetati...

    Jutro je pocelo s kisom...mozda se odluci pospremit...

    Palo mi je napamet da pospremim ja ali joj onda dam 5dana kazne...
    Dokle god je tebi važnije što si ti napravila od toga da ona pospremi za sobom - dotle te ona ima čime ucjenjivati.
    Što ti je važnije?

    U trenutačnoj situaciji hrpe robe pred ormarom, ja bih stala na loptu i pružila ruku mira. "Hajde da se sada prestanemo natezati kao ovnovi na brvnu. Vidim da ni sama ne znaš kako bi počela, evo ja ću izdvajati majice a ti ih slaži na policu. Pa ćemo onda hlače, pa haljine...". Pa lijepo preuzmeš na sebe neki manji dio posla a njoj prepustiš veći, i cijelo vrijeme radite zajedno i pričate o nekim veselijim stvarima, kako ćete provesti praznike, kako će biti kad dođe nova beba... nešto što vas opušta.
    Posljednje uređivanje od mendula : 09.07.2015. at 08:50

  37. #87
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    ok, sad sam citala.
    uglavnom , isto bih kao mendula.

  38. #88
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj lidać2 prvotno napisa Vidi poruku
    ne citas od pocetka...
    citaj prvi post...
    Mislim da bi i tebi dobro došlo da pročitaš tuđe postove.

    Evo što ti je ključno (ponavljamo gradivo):

    Prvo, moraš se sama sa sobom dogovoriti oko čega nema pregovora - kod mene je to ovo:
    - pospremanje kreveta svako jutro (kad dođem doma, kome je krevet raspremljen - nema elektronike taj dan)
    - na pripremi doručka ne inzistiram (obično mm pripremi za sve), ali jao onome čije suđe od ručka ili doručka zateknem na stolu... Suđe mora u sudoper i mora biti isprano. U dobi od 10 godina nisam tražila da slažu u suđericu
    - spremanje speglanog veša u ormare
    - briga oko radnih stolova i knjiga
    - sudjelovanje oko čišćenja subotom (usisavanje tepiha, pranje kupaonice)

    ALI dijete ne može samostalno krenuti to raditi ako prije toga nije radilo s tobom.

    Daklem, prvo moraš neko vrijeme raditi s njom ili ona raditi uz tvoj nadzor i upute. Tek nakon toga slijedi dogovor što se od toga radi 1x dnevno, što 1x tjedno, a što po potrebi.

    Ako želiš nekakav rezultat, a ne samo durenje, moraš podmetnuti leđa. Smatraj to investicijom za budućnost. NEMA TI DRUGE, ovaj put se moraš uključiti u pospremanje. To nije lako ako tek sada počinješ, ali ako ste već prije to i radile, dijete ti ulazi u pubertet i možeš očekivati da će se dizati na stražnje noge češće nego prije. Nema veze. Ti samo deri po svome. Moji sinovi znaju za rečenicu "niste u hotelu", jer su članovi kućanstva kao i svi ostali. Kad je kanta za smeće puna, onaj tko prvi izlazi iz kuće odnosi vrećicu. Davno smo ih uvježbali i da razdvajaju otpad. Čovječe, bolji su od mene u tome - meni se ponekad ne da, ali dečki to uredno i savjesno odnose u posebne kontejnere.

    Subotom čistimo zajedno. MM obično nije doma (njegov je plac i obilazak starijih članova obitelji), a ja se sa sinovima dogovorim - tko će danas prati kupaonicu, tko će usisavati veliki tepih, tko će brisati prašinu, tko će prazniti suđericu... Ključna stvar je DA SAM JA TAMO I GLEDAM IZ DRUGE SOBE kako se stvar odvija. Da sam ih ostavila da sami nešto naprave u dobi od 10 godina - to bi bilo nula bodova. Trebalo je tamo biti, uz njih, razgovarati o tome što se radi ili o nečem bezveze, pa brže prođe vrijeme.

    Sustavno sam ih učila kako se čisti kupaonica (ovo je prilagođeno za moj stan, nije alfa i omega, ali je primjer kako su djeca utrenirana):
    - zaliješ wc sanitarom i ostaviš da se namače
    - uzmeš lavor i u njega s kade i umivaonika potrpaš sve bočice da se može oprati bez preslaganja
    - otreseš tepih, ako ga treba prati, baciš ga u zmazani veš
    - čistiš odozgora prema dolje: ogledalo, ormarić, pločice, pa onda umivaonik, kada, wc, pod
    - vratiš bočice na mjesto

    Mlađi sin više voli usisavati, stariji više voli prati. Uglavnom se dogovaraju, ali potjeram ih raditi i ono što baš ne vole.

    * * *
    Kuhanje: u dobi od 10 godina to se svodilo samo na mikrovalnu pećnicu (ugrijati mlijeko ili čaj, skuhati hrenovke svake prijestupne godine), ali sad imam tekicu s uputama i jednostavnim receptima kako se kuha tjestenina, krumpir, lešada, njoke...

    Suđerica - utrenirani su da ju prazne, a punjenje još uvijek nadzirem jer ne slože suđe kako treba.

    Od ostalih poslova - zadnje vrijeme koristim starijeg sina za vješanje zavjesa i čišćenje lustera jer je viši od mene, a mlađega za pranje vrata donjih ormarića u kuhinji (iako još nisam zadovoljna obavljenim) jer mi se ne da plaziti.

    Moji dečki povremeno pomažu i kod bake (čiste joj špajzu, frižider, obrišu vrata i slično). Bitno je da sudjeluju, jer mi je glupo da mm i ja odemo k njegovoj mami prati prozore i zavjese, a oni se razvlače po kaučevima. Tak to ne ide. Dobiju svoje zadatke u skladu s dobi, a baka im govori kako ona želi da se posao obavi. Na kraju dobiju neku nagradu (obično kutiju čokoladnih bombona) i svi sretni. Doma ne dobiju nagradu, doma se to od njih očekuje.

    Zaključak - nije dosta davati dobar primjer. Ako se ti satreš od kućanskih poslova, a djeci dozvoliš da se izležavaju, mislit će da baš tako treba biti. Ali ako ih uključiš, mislit će da baš tako treba biti. Sretno!

  39. #89
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Moja je sad 14,5 i još uvijek vodimo borbu oko sobe i oko većine stvari. Samoinicijativno uglavnom ne napravi ništa osim ako nema namjeru tražit nešto "veliko" tipa spavanje kod frendice, cijelodnevo landranje po gradu i tako...
    Ja kažem šta treba napraviti i trudim se da to ne izgleda kao konclogor nego kao pomoć meni jer su i oni ti koji naprave nered. U par navrata sam slikala stan ujutro prije odlaska na posao i pokazala im slike kad su se bunili zašto oni moraju pospremati. To je bila dobra terapija u osvješćivanju koliko oni u biti nereda naprave , no to je kratkog vijeka pa treba stalno ponavljat.
    Mene je stara dosta maltretirala oko tog pospremanja jer sam bila žensko a brat je bio mlađi dosta pa je uvijek prolazio bolje. Zato kod mene oboje imaju isti tretman, naravno da sin od 7 godina ne može sve kao kćer od 14 ali ako ona usisava-on briše prašinu.On posprema suđe iz perilice-donji dio tanjure i lonce a ona gornji dio čaše i šalice jer on ne može dosegnuti.
    Naravno, ne rade oni to baš svaki svaki dan, zabušavaju kad god stignu i većina opet ostane na meni, ali preko ljeta ih drilam više nego kad je škola.

    Što se ormara tiče... i meni je kćer to jednom napravila-nije htjela pospremiti ormar-onda ja nisam htjela prati njezin veš pa nakon nekih 10 dana nije više imala šta obući pa je ipak popustila.Sad nađemo kompromis....
    Posljednje uređivanje od dodagoda : 09.07.2015. at 09:19

  40. #90
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Apropos teme, za Lidac: nisam citala do kraja i ne znam je li itko pisao sto i ja, ali osobno ne razumijem zasto ti smeta NJEZIN nered u NJEZINOM ormaru.

    Da je klinka pa hajde de, imalo bi mi smisla da ti smeta pa to pospremas. Ali velika klipaca bi sama o tome trebala voditi racuna.

    Pa ako vec voli nositi cisto i ispeglano, neka se sama pobrine da odjeca ostane takva.

    .
    Nisam lidac, ali evo ja cu odgovoriti zasto ja ne mogu tako kako predlazes. Ako joj je roba u ormaru izguzvana, ili ako ide van u prljavoj i zguzvanoj odjeci, to moju ne bi bas smetalo. Ali mene bi. Da ide u skolu 5 dana u istoj odjeci, zguzvanoj, smrdljivoj od znoja i prljavoj, to JA ne mogu dopustiti. Radi sebe, ako vec ne radi nje. Pa iskreno, sramota bi me bila pred ljudima. Nju ne bi, ona bi bila najsretnija da se nikada ne presvlaci, odjeca je uopce ne zanima. I dok su njene vrsnjakinje vec opterecene nekim markama i brandovima, nju to uopce ne zanima, nula bodova.

  41. #91
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Dokle god je tebi važnije što si ti napravila od toga da ona pospremi za sobom - dotle te ona ima čime ucjenjivati.
    Što ti je važnije?
    Veliki X.

    I opet se ponavljam - najveći problem je što tebi smeta njezin nered u njezinom osobnom prostoru, činjenica da će ONA hodati zgužvana (pa nećeš ti), pa onda grižnja savjesti što si joj dirnula u prijestolje i krunu Te stvari treba riješiti, lako za ormar.

  42. #92
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam lidac, ali evo ja cu odgovoriti zasto ja ne mogu tako kako predlazes. Ako joj je roba u ormaru izguzvana, ili ako ide van u prljavoj i zguzvanoj odjeci, to moju ne bi bas smetalo. Ali mene bi. Da ide u skolu 5 dana u istoj odjeci, zguzvanoj, smrdljivoj od znoja i prljavoj, to JA ne mogu dopustiti. Radi sebe, ako vec ne radi nje. Pa iskreno, sramota bi me bila pred ljudima. Nju ne bi, ona bi bila najsretnija da se nikada ne presvlaci, odjeca je uopce ne zanima. I dok su njene vrsnjakinje vec opterecene nekim markama i brandovima, nju to uopce ne zanima, nula bodova.
    Prihvaćam, pa nikome ne bi bilo ugodno imati malog smradca u kući. Samo za mene osobno opcija nikada ne bi bila da nastavim pokunjeno udovoljavati malom prascu dok on zapovijeda sa svog prijestolja.

    Druga opcija je nepedagoško "jer sam ja tako rekla" pa neka tuli do sutra - pospremajući. Sve mi je bolje od popuštanja.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam lidac, ali evo ja cu odgovoriti zasto ja ne mogu tako kako predlazes. Ako joj je roba u ormaru izguzvana, ili ako ide van u prljavoj i zguzvanoj odjeci, to moju ne bi bas smetalo. Ali mene bi. Da ide u skolu 5 dana u istoj odjeci, zguzvanoj, smrdljivoj od znoja i prljavoj, to JA ne mogu dopustiti. Radi sebe, ako vec ne radi nje. Pa iskreno, sramota bi me bila pred ljudima. Nju ne bi, ona bi bila najsretnija da se nikada ne presvlaci, odjeca je uopce ne zanima. I dok su njene vrsnjakinje vec opterecene nekim markama i brandovima, nju to uopce ne zanima, nula bodova.
    Zamisli da tvoja susjeda misli kako bi jedan krasan cvijetnjak baš lijepo pasao ispod tvog prozora. Ili tvoj susjed misli da bi tvoj auto puno bolje izgledao da ga pereš ručno i laštiš voskom svake subote.
    A tebi to nije ni u peti, nemaš ni volje ni vremena, zanimaju te druge stvari u životu.
    Kad baš pogledaš, lijepo bi sve to bilo. Ali nek onda to oni rade za tebe, a ti ćeš im biti vrlo zahvalna, a-haa...

    Mislim da će ti kći rado i iskreno zahvaliti kad joj pospremiš ormar.
    Posljednje uređivanje od mendula : 09.07.2015. at 09:43

  44. #94
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moji sinovi znaju za rečenicu "niste u hotelu", jer su članovi kućanstva kao i svi ostali.
    hahahahaha i moji ovo niste u hotelu ili vec varijacija na hotel znaju jako dobro, jednom smo bili u hotelu i nesto su ostavili i krenula sam halo pa nismo u ho...... i onda smo svi prasnuli u smijeh jer smo bili u njemu

    no cesto i sama koristim tu frazu.

  45. #95
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moja rečenica je "pošalji batlera ako se tebi ne da". Što se tiče oblačenja zgužvanih stvari, za to me baš briga. Prije sam im davala uredno složen veš da ga ubace u ormar. Onda bi hrpicu našla tjedan dana kasnije zguzvanu ispod jastuka ili samo prebačenu ponovo u kantu s prljavom robom. Pa sam im objasnila najnježnije što sam bila u stanju u tom trenutku da više nikad neću složiti i razvrstati njihovo, nego cu im baciti na hrpu u kutu sobe pa nek kopaju. A prljavo skidaju, iako vole navući prvo što im je pod rukom, jer sam jednom nekome od njih zaprijetila da će majica sići s tijela pa makar ju ja škarama skidala.
    Nema tu nikakavih rezultata bez puno razgovora, i nije to ništa u stilu "marš tamo klečat na tucanom staklu i rajsnedlama jer ti ja tako kažem", nego se djeca povremeno razulare. I tada treba jasno posložiti svoje prioritete, duboko udahnit, izabrat gdje se boriš, a gdje je primirje. I onda opet sve ispočetka.

  46. #96
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Iako se slažem s Peterlin s većinom onoga što je napisala, moram joj proturječiti u vezi godina, odnosno dobi u kojoj su djeca sposobna nešto obaviti po našim mjerilima.
    Iz prethodnog posta se može vidjeti kakav im je odnos prema rublju. Međutim, neki dan sam im ostavila poruku da pokupe robu s balkona jer je suha. Dolazim kući, super, pokupili su robu s balkona ne gori na suncu, al ne kužim gdje su ju stavili. Ulazim u sobu - krevet mi spremljen, ma ono, nategnut. Epilog - krevet mi je pospremila mala od 4 godine. Bolje od mene, ja ujutro samo prebacim pokrivač i to ako se sjetim. Robu je V složio (!!!) i spremio svakome u ladicu ili ormar. To je onaj isti koji svoje složeno gurne pod krevet, pa onda kad nakupi dovoljno prašine, vrati na pranje. Ne mislim da oni trebaju to tako raditi svaki dan, jer niti ja to ne radim sve po špagici i besprijekorno, ali sve su u stanju napraviti.

  47. #97
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Slozila ga je...

    Nije trazila pomoc,samo je pitala smije li izbaciti van ono sto ne nosi?...ja joj dopustila...

    Je da ga je na pola ispraznila ali njen odabir,ako nece nositi te stvari ja cu ih potrpat u kutiju i to je to...

  48. #98
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Bogati, 2 muhe jednim udarcem. Da bar moji odluče izbaciti ono što ne nose!

  49. #99
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Imam dojam da će ovdje bit razočaranih što je tako glatko i bezbolno završilo

  50. #100
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    bas, pokvari nam zabavu

    drago mi je da ste uspjele rijesiti problem

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •