Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 193 od 193

Tema: Obaveza 10godisnjakinje...

  1. #151
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Osim želje da mi djeca odrastu u samostalne neovisne ljude koji će cijeniti i sebe i druge, ja sam sama sebi vrijedna i nikako se ne dozivljavam služavkom ili robom obitelji na način da se ja savijam od kućanskih poslova dok dijete, eto, uči i uživa. Ako svi pomalo rade, onda nikome nije teško. Zar to nije bit obitelji i zajedništva?
    Biti mama-mučenica? Ne, hvala. Spremna sam pomagati, ako treba i svo slobodno vrijeme, u onome što dijete ne može samo, a zalog je za budućnost, ali da od djeteta radim invalida u onome što može SAMO...to mi je van pameti.
    I ja sam na ovom tragu. Volim očistiti naš dom i uživam u tome da ga učinim lijepim i ugodnim za život, ali me "vrijeđa" kada me doslovno ujutro dočekaju po cijeloj kući torba od treninga, ostaci kasnonoćnog izleta u frižider, obuća, čarape i odjeća (MM čak uredno složi i zategne čarape, onako u liniju - nasred poda ). To mi je baš, onako, ponašanje "mogu kako hoću, ima tuka koja će tegliti i čistiti".

    I lijepo mu uvijek kažem - onako kako se TI sada ponašaš prema meni i mom trudu i radu, tako će sutra raditi i naš sin. A ja hoću poštovanje, zajedništvo i da svi zajedno brinemo jedni za druge. Da razmisliš kada ostaviš kruh nasred stola hoće li ga netko poslije tebe jesti - suhog, nakon što si se ti najeo svježeg. I hoće li netko poslije tebe poželjeti jesti maslac sa šunkom, nakon što si ga ti ukeljao džemom.

    Dakle, to čišćenje ja ne doživljavam samo kao obavezu nego i kao brigu o ukućanima, razmišljanje o njima i poštivanje.

  2. #152
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, ja recimo mrzim, mrzim da mi bilotko osim djece, muža i tete čistilice za koju sam imala para daaaaavno, dira stvari. Stvara mi osjećaj obveze, stila da to nekad nekako moram vrati, a još više od toga imam osjećaj da mi se ulazi u moj privatni prostor nedozvoljeno, ono da mi se zadire u intimu.
    ja nemam problem s tim zadiranjem u intimu pa sam računala da i drugi tako. očito sam se prevarila. ali bilo mi je žao da djeca žive u tom kršu pa sam pokušla pomoći. kad sam vidjela da toj osobi to smeta više to nisam nikad ponovila. ali kao što sam rekla, izbjegavam odlaziti tamo jer se ružno osjećam. a skužila sam da i ta osoba izbjegava ugošćavanje u tom prostoru. očito je i sama svjesna situacije, ali iz nekog razloga se ne može pokrenuti da to popravi. a ponavljam, kao dijete i cura je u roditeljskom domu radila dosta toga.

  3. #153
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, ja recimo mrzim, mrzim da mi bilotko osim djece, muža i tete čistilice za koju sam imala para daaaaavno, dira stvari. Stvara mi osjećaj obveze, stila da to nekad nekako moram vrati, a još više od toga imam osjećaj da mi se ulazi u moj privatni prostor nedozvoljeno, ono da mi se zadire u intimu.
    x

    ALi da se ne zavaravamo - ne radi se ovdje samo o kućnim poslovima, nego općenito o vještinama koje u životu dobro dođu, ako već nisu nužne.

    Sve što ne znaš ili ne stigneš napraviti - moraš platiti. Računica je jednostavna. Sigurno će se u ovoj listi naći nešto čime se može zainteresirati desetogodišnjake i malo starije:

    Dobro je znati rukovati kistom i bojama (krečiti ili farbati ogradu, garažna vrata i slično), ljepilom, silikonom, šivati gumbe, kratiti hlače (na ruke ako već ne mašinom), krpati sitne rupe... čistiti sifone i filtere... rukovati odvijačem i kliještima, znati čemu služi probirštift da se može zamijeniti prekidač ili utičnica... Da zovem majstora za tak nekaj - nezamislivo.

    Klince zanimaju razne stvari. Moj stariji uredno pod tatinim nadzorom rastavlja i sastavlja produžne kabele - to ga zanima; kupili smo mu lemilicu kao nagradu za rezultate na natjecanju iz informatike). Mlađi bi najradije ležao pred tv-om danima, ali ga se lako može zainteresirati za kuhanje. On mi je bolji pomoćnik kad omatamo knjige u foliju nego stariji mu brat. Isto vrijedi i za zimnicu - starijeg nema ni u tragovima (on s tatom radije razvlači žice) a mlađi je očistio ove godine sve trešnje i veći dio višanja za džemove. Neš ti posla - uzmeš aparatić i dereš + provjeriš da nije koja ostala. Ako se ide u projekt "ajvar" - svi ćemo zajedno.

    Sjećam se kad je Tanči opisala kako je njezina kćer sama sastavila krevet. E, to je posao! Svaka čast! Lako je za nju - cura sasvim sigurno nije BEZ vještina, iako ne mora raditi kućanske poslove. Moji nisu imali prilike baš za krevet, ali isto sudjeluju u sastavljanju namještaja. Jedino me znaju izluditi kad ostave alat širom, pa ja kasnije "pospremim" u ormar na balkonu kako ja mislim da treba (ukrivo).

  4. #154
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pretjerujete, svaka cura će naučiti kad joj zatreba.
    Mene moji nisu naučili ni kuhat, ni slagat ormare pa kuham odlično, a bome su mi i ormari ok.
    Naravno da će naučiti.
    Ali do potrebe za tim će vrlo vjerojatno doći uslijed velike životne promjene. Odlazak na faks, početak samostalnog života ili života udvoje...
    A puno je lakše proći kroz takvu promjenu ako znaš osnove vođenja kućanstva.

  5. #155

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma, mislim da je ta rgumentacija naučit će skroz bezvezna. Ono da čak i oni koji je se drže u jednom pitanju ne vjeruju u nju nego im je ta argumentacija alibi. Mislim pa naučit će i čitat i pisat kad im zatreba, a opet ih šaljemo u školu.. Naučit će i narezat meso kad im zatreba, a opet režu meso na tanjuru i doma dok mama i tata jedu do njih i mogli bi im narezat..

  6. #156
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ma, mislim da je ta rgumentacija naučit će skroz bezvezna. Ono da čak i oni koji je se drže u jednom pitanju ne vjeruju u nju nego im je ta argumentacija alibi. Mislim pa naučit će i čitat i pisat kad im zatreba, a opet ih šaljemo u školu.. Naučit će i narezat meso kad im zatreba, a opet režu meso na tanjuru i doma dok mama i tata jedu do njih i mogli bi im narezat..
    Asocijacija (istinita priča)

    Jedna od starih forumašica opisala je scenu kad joj je 25-godišnji susjed došao tražiti jesti. Ona mu stavi tanjur i šnicl na stol. On sjedne i čeka, ne jede... Pita žena što nije u redu, a on kaže - mama mi uvijek nareže.

    Ne bih voljela da mi se djeca zateknu u takvoj situaciji.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.07.2015. at 14:02

  7. #157

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Eto, meni je to horor, ono potpuni neuspjeh u životu, fijasko, katastrofa. Jednako kao i kad dijete od 18 godina ne zna ugasit štednjak, kad ne zna kako voda izgleda kad zavre... I vjerujem da ima ljudi kojima to nije strašno i ok mi je da oni svoju djecu drugačije odgajaju. Istodobno da moji momci s dvadesetak godina kažu susjedi da nisu dosad sami šnicl na tanjuru narezali, ja bih pala u tešku depru...

  8. #158
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ja isto mislim da ce nauciti, pa nije to rocket science.
    ali vec smo svi napisali JA NE ZELIM biti osoba koja je njurgava, nezadovoljna i nesretna jer moji doma ne rade nista.
    ali isto tako cu prihvatiti da drugima to ne smeta. kao sto ni mene ne smeta tudji nered u njihovoj kuci.

  9. #159
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    istinita prica na tulumu jedan dio ekipe se tek nakon studija odselio od roditelja i onda su pricali svoje dogodovstine kao da detergent nije nesto sto stoji na perilici, vec da je u ducanu i nije bas jeftin, ili pak da telefonski racun dolazi jednom mjesecno i da mu iznos moze biti i nizak ako malo pripazis, dakle spoznaili su i naucili, meni je draze da ranije shvate

  10. #160
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    A snahe kakve ja želim su:
    u ljubavi s dotičnim sinom
    vrijedne, ono da se ne boje rada
    nekukave, nežugave, vedre
    i naravno da ne žele živjet u zajedničkom domaćinstvu


    I da je prodojeća, vodi zdrav život, ima lakoću postojanja i bla bla..

  11. #161
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Trebaju svakako imat obveze i nije mi to problem već sad "širit dijapazon", al kako rješit to s mužem kojeg mama nije naučila nijednoj od tih stvari nego je sve kupila za njim i spremala.
    Pa neću valjda i njemu glumit mamu
    jer kad puknem, onda frca na sve strane svijeta kaže da sam ko diktator.

    pa brate mili daj obriši pod WC-a ako si cijeli smočio nakon tuširanja. Dok se ocijede sve te dlake s njegovog (zgodnog) tijela po podu, kupaona pliva u vodi i mi smočimo čarape.
    Jedva čekam napravit mu spačku, pa nek vidi kako to izgleda.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 10.07.2015. at 14:33

  12. #162
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Lili planiras pustiti dlake i ti pa da i ti namocis kupaonu

  13. #163
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ja se slazem sa Peterlin - iako priznajem da nisam tako dosljedna i da i ja znam biti kampanjac, pa moju i razumijem kad mi kaze da ce nesto poslije.

    No da potvrdim njeno primjerom iz zivota, prije nekih dvije-tri godine baka ju je naucila sivati na ruke, pa je radila kreacije za barbike.

    Sada sa 11 godina si sama zasiva - i to vrlo uredno - trake na baletne spice - a to je posao koji je meni trajao 2,5 sata (jer moras sve izmjeriti vrlo tocno po mjeri jer je bitno za stopalo da je sve na milimetar tocno; pa pripremiti po svakoj spici tri gumice (dvije za X preko vrha stopala, jedna za omcu na vrhu pete), pa onda satenske trake koje idu oko noge, pa onda sve to vrlo delikatno sivati da se ne vidi...). Meni je to prvi puta oduzelo 2,5 sata i jos sam se i sva ukocila...

    Ona si to sama radi - a ako racunamo da je u godini dana promijenila 5 spica... ustedila mi je curka pola dana posla koji meni i nije bas neki gust (jer ne vidim dobro i jer ne znam zauzeti ugodan polozaj pa se sva ukocim )... a ona u tome uziva i ponosna je sto si ih sama siva... a ako se bude u buducnosti baletno skolovala negdje dalje od kuce, znat ce si napraviti posao koji si moze napraviti po mjeri samo ona - ili profesionalac u specijaliziranom ducanu koji to prilicno naplacuje.

  14. #164

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku


    I da je prodojeća, vodi zdrav život, ima lakoću postojanja i bla bla..
    Dakle, da ispravim svoj popis
    prvo u ljubavi s dotičnim sinom
    drugo da ne želi živjet u zajedničkom kućanstvu
    pa dalje

  15. #165
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, da ispravim svoj popis
    prvo u ljubavi s dotičnim sinom
    drugo da ne želi živjet u zajedničkom kućanstvu
    pa dalje
    Moje potencijalne snahe budu zbrisale glavom bez obzira, prek granice ako ne i prek bare, samo da su što dalje od mene, he he he....

  16. #166
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Peterlin, tvoje ce iskusno oko odmah sastaviti usmeni test ličnosti plus praktični rad...pa da vidimo - kom' pekmez od višanja, kom' gletanje šupe .

  17. #167
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, tvoje ce iskusno oko odmah sastaviti usmeni test ličnosti plus praktični rad...pa da vidimo - kom' pekmez od višanja, kom' gletanje šupe .
    Jeeeee....

  18. #168
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Trebaju svakako imat obveze i nije mi to problem već sad "širit dijapazon", al kako rješit to s mužem kojeg mama nije naučila nijednoj od tih stvari nego je sve kupila za njim i spremala.
    Pa neću valjda i njemu glumit mamu
    jer kad puknem, onda frca na sve strane svijeta kaže da sam ko diktator.

    pa brate mili daj obriši pod WC-a ako si cijeli smočio nakon tuširanja. Dok se ocijede sve te dlake s njegovog (zgodnog) tijela po podu, kupaona pliva u vodi i mi smočimo čarape.
    Jedva čekam napravit mu spačku, pa nek vidi kako to izgleda.

    Tvoj i moj ruku pod ruku, a i svekrve čini mi se

  19. #169
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Lili planiras pustiti dlake i ti pa da i ti namocis kupaonu

  20. #170
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ma joj
    joj
    joj
    ili sam ja nesposobna do daske ili je moje dijete stvarno tvrd orah
    ali i sad nakon 11 god. nju se mora opomenuti da spremi jaknu, cipele i torbu na svoje mjesto

    isprazni perilicu, pospremi svoj krevet, odnese smeće
    ali samo i jedino ako je se podsjeti na to

    s druge strane, mene moja mama nikada, ali baš nikada nije tražila apsolutno ništa
    i ne vidim da je to ostavilo neke posljedice na mene, moj odnos prem obvezama, kućanskim i općenito
    ono, sve uredno izvršavam, na vrijeme i odgovorno

    tako da ja ni sama ne znam koliko mi je važno da oni (djeca) sudjeluju
    ali mi je jaaaako važno da spremaju SVOJE stvari na njihovo mjesto
    a kojiput to ide teško
    i to me ljuti.

    koja ventilana
    Posljednje uređivanje od flopica : 11.07.2015. at 09:04

  21. #171
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, tvoje ce iskusno oko odmah sastaviti usmeni test ličnosti plus praktični rad...pa da vidimo - kom' pekmez od višanja, kom' gletanje šupe .
    hahaha, jadna joj majka

  22. #172
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    ja isto mislim da ce nauciti, pa nije to rocket science.
    ali vec smo svi napisali JA NE ZELIM biti osoba koja je njurgava, nezadovoljna i nesretna jer moji doma ne rade nista.
    ali isto tako cu prihvatiti da drugima to ne smeta. kao sto ni mene ne smeta tudji nered u njihovoj kuci.
    Apsolutni potpis na ovo.
    Ne želim se svađati, urlati. žderati... zato jer moja kći npr. ne stavlja suđe u perilicu.
    Ni ne treba.
    To su radnje koje ja obavljam usput i ne vidim ni veliki ulog energije u to, kao ni gubitak vremena.
    Ormar joj nije razbacan iako joj u sobi vlada kreativni nered.
    I ona ne šizi ni zbog čega.
    Bila je na moru bez mene, nazvala me i pitala kako da napravi palačinke, objasnila sam joj u minuti. Poslije ju zovem i pitam kako su ispale- kaže ona super.
    I sve je manje-više tako.
    Sve je stvar nekakvih dogovora.
    Nema histerije.
    Ni s moje, a ni s njene strane.
    I jednog dana kad ode od mene, ja vjerujem i znam da će se ona snaći bet ikakvih problema.

  23. #173
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Bome safran sto sta mi dijelimo zajednicko

    Poslusala spajku i jutros mu rekla ako ne bude sredio kupaonicu za sobom ja mu necu prat robu.kaze on smireno ok dobro. sad cemo vidjet.ha ha

    al juce dok sam bila s curkama na kavi toliko je toga obavio doma a sam s djecom tako da bas sam ga pohvalila.

    mene nije bilo cijeli dan do pol deset navece a on je tek nedavno i operiran. Meni najbitnije da me nije zvrcao non stop pitat kako ovo ono.

    zapravo je moj vrijedan i radi svasta nesta osim kuhanja al ja bi jos vise . Nikad dosta ha ha
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.07.2015. at 10:22

  24. #174
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    hahaha, jadna joj majka


    Ali dođe to i meni na naplatu. Često se oslanjam na djecu. Možda i previše. Evo jutros gletam komadić stropa kupaonici gdje je od grijalice ispucala boja pa se guli, padne mi tuba s gleterom na pod, a nema mi djece da pomognu. Morala sam silaziti sama po to jer je mm na placu, a djeca na ljetovanju. To je sitnica, ali da su djeca doma, bar jedan bi bio sa mnom, bar gledao ako ne i aktovno pomagao, pa bi taj čas dodao tubicu.

  25. #175
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku


    Ali dođe to i meni na naplatu. Često se oslanjam na djecu. Možda i previše. Evo jutros gletam komadić stropa kupaonici gdje je od grijalice ispucala boja pa se guli, padne mi tuba s gleterom na pod, a nema mi djece da pomognu. Morala sam silaziti sama po to jer je mm na placu, a djeca na ljetovanju. To je sitnica, ali da su djeca doma, bar jedan bi bio sa mnom, bar gledao ako ne i aktovno pomagao, pa bi taj čas dodao tubicu.

    ma ne smijem ti ni reći što mi je :nedajbožezla: prošlo kroz glavu

  26. #176

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ja sam kao cura bila dosta neuredna i ne jednom mi je mama znala izvrnuti ladice pisaceg stola na pod

  27. #177

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Uh pojelo mi ostatak posta... Htjela sam reci da s godinama postajem sve vise nalik mami i ne trpim nered; a beskrajno me zivcirala mama nekad sa svojim "napravit ce ti se stakori u ladicama"

  28. #178
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo ovo stvarno ne razumijem; što mamu imaju smetati tvoje ladice ?!

  29. #179
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    mene zivciraju sinove ladice jer su prekrcane, pa mu se ne da kopati po njima, pa me uvjerava da npr. nema sestara a znam da ih unutra ima barem 3...

    charlije, to je dokaz da ucimo po modelu, i ja sam tako, samo mojima sam malo raspusteniji model nego sto je moja mama meni

  30. #180
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa u tom slučaju mi se čini da si ne treba dozvoliti da te živcira njegova potraga za šestarom; a ne prevrtati ladice.

  31. #181

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    U mojim ladicama je bilo svega, pa i smeca... Ne znam, moram pitat mamu sta ju je tocno zivciralo ali mozda, kako sam krenula, uskoro saznam na svojoj kozi (starija krece u skolu) )

  32. #182

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    i ne znam kako vi, ali ja obožavam gledati one treš emisije gdje dođu kod takvih prljavaca pa sve urede i onda na kraju budu oni prizori before and after. to mi stvori takav osjećaj ugode na kraju priče kao da se radi o meni samoj. nakon takvih emisija obično dobijem poriv za čišćenjem samo što u zadnje vrijeme slabo to prikazuju. :/ jedino mi bude žao ako na kraju bude update pa napišu da su vlasnici tih stambenih prostora kasnije nastavili sa starim običajima što bi značilo da je ponovno sve šporko.
    Ah, ti si moja srodna duša kad je o čišćenju riječ Valjda je stvar u tome što samoj sebi porastem u očima kao domaćica kad gledam te emisije

  33. #183

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Ne mozemo mi znati kako će se djeca ponasat kad odrastu..
    Mozda baš Peterlinini sinovi ne budu radili kućanske poslove jer će im možda dosaditi i skuže da žena ne traži njihovo sudjelovanje a Tančina kćer bude super vrijedna i snaha za poželjeti u kućanstvu.
    Nema garancije i život je nepredvidljiv.
    Meni mama nikad nije dala da sudjelujem u kuć.poslovima, moje je bilo učenje i donosit kući petice. Danas sam vrijedna kao i da sam cijeli život spremala.
    Svoju kćer ipak učim da sudjeluje, ali samo da meni bude lakše

  34. #184
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Moji (14. i 15. god. ) dosta pomažu po kući i oko nje, lagala bih da kažem da nije tako... sinu treba reći svakako nekoliko puta, a kći će od prve napraviti što god ju zamolim: peglanje, čišćenje kuće, radovi u vrtu, pomaže mi u kuhanju... Sin je više za "muške" poslove: košnja trave svakih 7-10 dana u dvorištu i vinogradu, flaksanje, pomaganje tati oko slaganja namještaja, pomogne djedu oko bala slame, vreća pšenice, ječma, i sl... No, dok traje škola vrlo malo stignu od toga, a pošto su od jeseni srednjoškolci bojim se da će još i manje...

  35. #185
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    nije ni mom probelm nered na stolu, ali ako zeli napisati zadacu, ne moze, jer ja nedam u dnevnom boravku, pa onda s vremena na vrijeme mora rascistiti. tocnije bar svaki drugi vikend.
    nisam pročitala cijeli topic, ali moram se nadovezati na ovo.
    mojoj to uopće nije bio problem u toj fazi,
    jednostavno bi razmaknula stvari i pisala zadaću na podu
    njena soba je doslovno izgledala kao nakon atomske bombe.
    onog trena kad sam se ja prestala sekirat, zatvarati vrata
    i nikome nisam dala da uđe u njenu sobu, ona se promijenila.
    i sad je veliki kreativoneredac, jer ne zna drugačije funkcionirati,
    ali kudikamo drugačije sve skupa izgleda.

  36. #186
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    najbolje s tim usisavanjem je da bi ja najavila pocinjem usisavati, vase sobe idu zadnje, pripremite se.
    kci bi odmah u dreku nemoj mama molim te, a ovaj stariji bi poceo odmah micati stvari. ona je troslia svoje vrijeme na histeriju, a ne na spremanje. pa je bilo svega. beba u smecu, sve sto je smetalo. sad i ona trci. skup sport, ali moji zivci su skuplji.
    haha spajka ti si genijalka.
    i sviđa mi se ona ideja sa naplatom.

    netko je napisao da mu je dijete hrčak,
    to je problem i kod moje, sve živo čuva,
    sva sreća pa ima ogroman krevet, puno mjesto ispod njega
    i gomilu napunjenih kutija.
    rekla sam joj neki dan da će se o njoj jednog dana snimati tv emisija,
    ljudski stvor s najviše stvari na svijetu

    mali je pametniji, on ne voli nered da ne bi morao pospremati
    tako da uzme isključivo jednu stvar s kojom se igra i koju odmah nakon toga stavlja na mjesto.
    ne prigovara previše pa mu bez beda uvalim usisavač (ima 8 godina)
    i ponosno vičem za njim kako će me snajka obožavat

  37. #187

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    ja sam napisala da mi je dijete hrčak. cuvala bi sve i svasta, omote od poklona, kutije u kojima su bile stvari, ma sve. a jos ako je na neke likove koje voli, kraja nema. cuvaju se i stare cetkice sa likovima, ma nista se ne baca. i onda zacas nastaje nered. od silne kolicine stvari nema pojma sta ima. i naravno nikad se nista ne moze naci.
    nisam ni ja bas olicenje urednosti ali ovo kod nje je pak druga krajnost.
    na kraju sam joj ja pospremila sobu dok je na moru i sad uzivam u urednoj sobi dok se ne vrati....

  38. #188
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Ja potaknuta ovom temom sam počela davati jednostavne stvari mojoj curici (sad će treći razred) da napravi.
    Posloži oprane ručnike i krpe, stavla stvari na stol za ručak, posloži nered s poda u dnevnom - igračke.
    Za sada funkcionira ...

  39. #189
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    moj petogodišnjak sam posprema suđe sa stola iza sebe i stavlja u suđericu... sličnu stvar rade i u vrtiću (doduše ne u suđericu nego na kolica) pa sam ja preuzela čim sam bila dovoljno sigurna da keramičke tanjure neće razbiti...
    igračke posprema pod prijetnjom - ali posprema (potrpa u kutije, ja ih razvrstavam jednom mjesečno)
    još radimo na tome da svoje cipele, jaknu i slično pospremi na mjesto kad dođe doma (uglavnom to napravi ali ga se nekad treba opomenut)...
    navečer sam svoj veš stavlja u košaru sa zmazanim vešom...
    a i inače jako rado sudjeluje u kućanskim poslovima...
    i nemam mu namjeru smanjivati opseg kućanskih poslova jer kao štoje već netko pisao - nisam ničiji sluga i za sad mi je minimum minimuma da pospremi svoje stvari iza sebe... kako će rasti tako će dobivati dodatna zaduženja...
    imam doma 3 dečka i ako ove manje ne naučim redu onda će me pojesti srećom pa mi je muž takav da voli pospremati pa imaju i kod njega uzor. Jedino što on ponekad više voli sam pospremiti njihove stvari umjesto da njih natjera ali će mu valjda jednom doć do mozga

  40. #190
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    netko je napisao da mu je dijete hrčak,
    to je problem i kod moje, sve živo čuva
    Moja je isto hrcak (na oca ).
    Ali svako toliko - onako, otprilike sezonski, pospremi cijelu sobu, odvoji sto baca, sto cuva, sto daje dalje. Hrcci su OK.

  41. #191

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    4

    Početno

    Meni je ova tema 'relativno bliska' jer je to jedna od stvari na kojoj ću biti najzahvalnija roditeljima, pogotovo tati - kao klinka sam bila užaaaas neuredna, lijena kao...uvijek u školskim torbama imala ostatke hrane, knjige i bilježnice imale 'uši', ormar užas, pranje nula bodova I forsirali su me skroz, pogotovo tata, bilo je dernjave i svega (nisu me tukli zbog tog) da čistim i ostatak kuće, a ne samo svoje...i tak je to trajalo do negdje srednje kad sam počela živjeti bez njih, malo po malo...utjerali su mi neki sram što sam bila onakva i popravila se...jedino što sam sada druga krajnost

  42. #192
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ja sam po prirodi oduvijek bila jako pedantna, i kao dijete, tnejđerka, voljela sam da sve bude uredno, poslagano, u ravnoteži, sve na crtu što bi se reklo. Takva sam bila i kasnije, sve do rođenja djece. I dalje sam ja pedantna, tjera me ta valjda prirođena potreba, ali sad sa 40 mi je počelo ići na živce to pospremanje, čišćenje, kuhanje, pranje, radim jer ne podnosim da nije tako, ali ne uživam više niti najmanje. Ide mi na jetru, gubljenje dragocijenog vremena i energije, a dani općenito i život su tako krataki Ja bi ipak najradije da imam puno novaca i da sve to radi netko drugi za mene, a ja da to vrijeme koristim za puno zanimljivije stvari u životu za koje nemam vremena i vjerojatno neću ni imati, možda jednom u penziji.

    A djeca po onome što vidim iz primjera mojih dvoje se valjda i rode sa nekim predispozicijama, mala 5 i po, danas kupim stvar popodne je već izgubi, nema pojma gdje je, gubi, zametne, ne sjeća se više ni za 5 min. gdje je što stavila, a nije joj nešto ni bitno, nikad nije imala potrebu preslagivati, slagati, rediti, ona je čisti kaotik.
    Mali pak 2 i po isto ima tu neku prirodnu potrebu slagati i dovoditi u red, sam dođe do mene i ide mi pomagati slagati veš, ja pala na guzicu, općenito ima potrebu sve slagati u nekom redu, kokckice, autiće, papiriće, to ga veseli. Baca smeće u smeće već od 15 mjeseci, starija dan danas moram na to podsjećati. Mislim da će snaha biti sretna, ali zet će bojim se čupat kosu

  43. #193

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Bome, sada kada čitam vaše postove, već vidim da će morati i kod nas doma doći do nekih promjena . Kod nas je u biti sveki najveći "problem", jer ona ne može podnijeti "nered" (par igračaka ili flomastera ostavljenih na stolu u dječjoj sobi ja i ne držim neredom) pa konstantno posprema za curama, dok sam ja pak mišljenja da treba ostaviti i dati djeci priliku da nauče pospremati za sobom... Zato je u njihovim sobama i našima (na katu, u istom kućanstvu) situacija sasvim drugačija, cure pospremaju same. Ove godine ih planiram upoznati sa čarima usisavača. Ujedno imam malog sinčića, kojeg ne mislim poštedjeti kućanskih poslova, jer mislim da bih mu time napravila medvjeđu uslugu. Tko zna kakva će snaha mene dopasti, pa neka momčić nauči bar osnove

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •