Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 66

Tema: Postoperativni oporavak nakon operacije žuči

  1. #1
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno Postoperativni oporavak nakon operacije žuči

    Muž mi je dobio vrlo jaku upalu gušterače i žuči krajem svibnja, završio u bolnici 37 dana, nakon smirivanja te prve upale, ponovno mu je u bolnici buknula akutna upala, sav žut, smršavio 15 kg. Žuč puna kamenaca.

    Nakon mjesec dana u bolnici kad se upala malo smirila, operiran je laparoskopski (super da su uspjeli jer su mislili da će kod njega ipak ići klasičnim putem).Opearciaj super prošla, nije ga čak ni bolilo poslije operacije, operirao ga predstojnik kirurgije, vrsni stručnjak.

    Doma je evo danas točno 2 tjedna, jede vrlo malo (strah ga je jesti jer misli da će opet dobit te bolove) i vrlo limitirane namirnice, puno manje od onog popisa koji je dobio. Znači on jede kuhanu rižu, tjesteninu, krumpir, juhu i meso na lešo (piletina, junetina) i nekad kompot od jabuka i puding. Pije čaj.
    Popis je širi od toga al on je u grču, ima psihički strah da će sve opet krenut iznova.

    Kad pojede hranu znači tu malo kaloričnu i male količine zadnjih par dana mi se žali da ima osjećaj težine koji nije osjećao prije toga. Jel to uobičajeno, kako da ga oslobodim tog straha.

    Kako su dr. sumnjali da ima ono najgore na gušterači, to mu se usjeklo, pa sad mantra dal je sve ok s gušteračom. Meni se čini da bi njega neki UZV smirio, što kažete.Doživio je baš traumu i napatio se samo tako.

    Može neki savjet.

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Strpljenje. Kucni oporavak. Dan po dan.
    Odrasle osobe u punoj snazi prilicno tesko se odmicu od emocija kad je teza bolest i operacija u pitanju.
    Zato treba strpljenja. Nije sve psiholoski, malu kolicinu jede jer je sigurno dugotrajno bio na infuziji i strogom rezimu. Zelucu treba da se polako navikne na vece kolicine hrane. Tako da vjerujem da je tezina u zelucu prilicno uobicajena. Treba pomalo uvoditi nove stvari u manjim kolicinama kad je dobre volje.

  3. #3
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Da on praktični nije jeo 5 tjedana, samo infuzija i antibiotici intravenozno, možda su mu dali jedno 5 dana neku juhicu i ujutro krišku kruha s pekmezom.
    Meni nije jasno kako mu nije bila težina u želucu prvih 10 dana nakon operacija a sad kao je.

    On je iz pune snage odjednom završio u krevetu ko najveći bolesnik s bolovima, samo je mogao ležati, nije smio jesti, hodati, ništa.

    ovaj savjet za uvođenje novih namirnica kad je dobre volje ti je jako dobar.
    Ne znam možda sam i ja očekivala brži oporavak, iako su nas upozorili da se on neće tako brzo oporavit kao netko tko je izvadio žuč u stanju mirovanja, kod njega je bila grozna upala.

    On sam još nije ni blizu kao nekad, iako zapravo skroz dobro izgleda s tih skinutih 15 kg, boja kože se polako vraća. Međutim brzo se umara, nedostaje mu energije nakon npr. sat vremena na zraku, nevoljka mu je čak ideja da se spustimo do Zadra pokupit djecu natrag za ZG (dole su ovaj tjedan sa starcima). Stari muž bi vozio ZG-Stuttgart bez po frke,ovaj novi je drugačiji. al je novi i smireniji jer je dr. rekoa da mota izbjegavat živciranje kako god zna. i zasad mu dobro ide.

    Al imam jedan dobar znak koji mi je pokazatelj da se oporavlja polako al sigurno. Ima volje za sexom više nego ikad
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.07.2015. at 11:43

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Uh, brz oporavak želim.
    Pitati ću mamu, ona je prošla isto prije podosta godina.

  5. #5
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Al imam jedan dobar znak koji mi je pokazatelj da se oporavlja polako al sigurno. Ima volje za sexom više nego ikad
    Pa normalno Lili kad ste sami bez djece. Cijeli stan vaš. Brzo ozdravljenje mu želim!

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Rješenje za osjećaj težine u želucu je jednostavno - više puta manji obroci. Uzrok bi se narodski mogao opisati rečenicom "želudac mu se stisnuo", odnosno čovjek se silom prilika u onih 5 tjedana odviknuo jesti na usta. Probava se mora ponovno pokrenuti. Polako. (Isto ti je i kad dulje vrijeme ležiš - ne možeš baš odmah ustati i trčati). Eto, to ti je zdravoseljačko tumačenje.

    Bit će sve to dobro. Ali treba strpljenja i odmora. Srećom pa se našla dobra rekreativna aktivnost. Uživajte!

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Je, rekreacija je vazna. I znak da oporavak ide dobro. :D

  8. #8
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    vidim da me zekate s mojim cardio treningom :D
    Čak se aktivirao po tom pitanju i dok su djeca bila tu, ja to pripisujem da sad živi mirnije, bez svakodnevnog stresa, pa mu se više da (na moje oduševljenje).Ubio bi me da zna šta sad tu pišem zato pssst...

    Hvala cure na potpori, znači strpljenje i odmor, nadam se da tako i je.

    Mene bi zanimalo jel netko isto tako osjećao tu težinu u želucu nakon 2 tjedna od operacije a netom poslije operacije ne.
    Utješite me.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    vidim da me zekate s mojim cardio treningom :D
    Čak se aktivirao po tom pitanju i dok su djeca bila tu, ja to pripisujem da sad živi mirnije, bez svakodnevnog stresa, pa mu se više da (na moje oduševljenje).Ubio bi me da zna šta sad tu pišem zato pssst...

    Hvala cure na potpori, znači strpljenje i odmor, nadam se da tako i je.

    Mene bi zanimalo jel netko isto tako osjećao tu težinu u želucu nakon 2 tjedna od operacije a netom poslije operacije ne.
    Utješite me.

    Netom nakon operacije nije mogao osjećati nikakvu težinu u želucu kad nije ništa jeo - bio je na infuziji. Ne znam da li mu je jogurt na popisu dozvoljenih namirnica, ali mm-u i našem starijem sinu bi to loše sjelo, kao i drugi proizvodi od kravljeg mlijeka. Završili bi s grčevima i težinom u želucu, bez obzira na žuč.

    Kad smo već kod toga, možda mu pomognu probiotici - štajaznam Bio kult ili Linex.

    Na tv reklamiraju i onaj Espumisan (čini mi se da je slična djelatna tvar kao Sab Simplex kapi za djecu s grčevima).

    Uostalom, nek pita svog liječnika obiteljske medicine + kad dođe vrijeme za kontrolu, nek pita i specijaliste što mu je činiti. Oni svakako znaju više.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.07.2015. at 12:34

  10. #10
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    "Popis je širi od toga al on je u grču, ima psihički strah da će sve opet krenut iznova." - ovo je sigurno istina jer sam slično i ja prošla i potpuno ga razumijem. Zbog napada bubrežnih kamenaca završila sam 6 dana u bolnici.... Ta bol je bila neizdrživa, tolika da padaš u nesvijest i povraćaš (a nisam baš netko tko ne može istrpit bol). Lili budi strpljiva, proći će. Meni se taj strah vratio kad sam ostala trudna, strah me bilo da se ne ponovi u trudnoći.

  11. #11
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    Čitala sam negdje da je dobro popiti žlicu maslinovog ulja prije spavanja i ujutro nakon buđenja. Ali probaj kad mu se želudac malo "smiri" ili za početak onda samo navečer prije spavanja kada nije prazan.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Aj aj ajjjjj suosjećam. Znam kako je tvom mužu. I meni je bilo tako. Imala sam sve osim upale gušterače. Na vrijeme se je krenulo sa antibiotikom na koji sam dobro reagirala. Koja je to robija. Strašno!!!! Antibiotici venozno i infuzija, reglani, gastali, peptorani, torakani, ovakvi, onakvi, a meni muka muka i mukaaaaa. Radila sam gastroskopiju i sve je bilo ok, jedino su našli jednu malu malu "sitnicu" a to je bilijarni gastritis. Imala sam pun želudac žučnog sadržaja. Duže vrijeme. Taj žučni sadržaj je oštetio sluznicu želuca i to mi je bio i ostao ogroman problem. Žuč sam riješila operacijom, a s ovim se još povremeno mučim, evo treću godinu. Ok, ne svaki dan, ali bude dana za poludit.
    Ima tu svega, i stresa, i štitnjače koja obožava loše stanje sa probavnim traktom, i hormona i tak....
    Ja bi pazila na hranu i jela male obroke. Mliječno ni pod razno. Povećava želučanu kiselost. Nakon operacije sam pojela jedan tekući jogurt (ima ga u planu prehrane, odmah drugi dan nakon izlaska iz bolnice) i vratila sam se na infuziju. Samo, onda nisam znala da mliječno i bilijarni ne idu skupa, a nije mi imao tko reći. Imala sam lošu kombinaciju kirurga - interniste. Ja bi se vratila internisti. Ako je pravi, znat će pomoći.

  13. #13
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    To sam i ja htjela reci
    Otici kod gastroenterologa
    Za pratiti stanje gusterace
    Kirurg je napravio svoje
    Vjerojatno odlično
    Za daljne praćenje dobar GE

  14. #14
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja sam imala dvije operacije abdomena. Na jednu su me odnijeli jer nisam mogla stajat, a na drugu sam došla javnim prijevozom. Od prve sam se jako sporo oporavila, od druge puno brže, iako su slične bile. Mjesec dana od prve gdje sam došla u akutnom stanju nisam mogla više od 4 sata na suvozačkom sjediti, a kamoli na vozačkom. Zato strpljenja. S jelom sam se ja postepeno vratila. Ne podnosim ni danas jelo iz lošeg restorana (odmah proljev dobijem). Najviše volim kod kuće jesti. Izbjegavam gljive, svježi crveni luk je povijest, al što će jesti kad se vrati u normalu je kod svakog drugačije. Ja sam izgubila oko 10 kg. Vratila sam u cca 1,5 godinu. Sada nakon 8 godina imam još i 2,5 kg više nego tada, realno barem 4 kg previše (sad sam pravi 38, a bila sam 36/38 ).

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    vidim da me zekate s mojim cardio treningom :D
    Čak se aktivirao po tom pitanju i dok su djeca bila tu, ja to pripisujem da sad živi mirnije, bez svakodnevnog stresa, pa mu se više da (na moje oduševljenje).Ubio bi me da zna šta sad tu pišem zato pssst...

    Hvala cure na potpori, znači strpljenje i odmor, nadam se da tako i je.

    Mene bi zanimalo jel netko isto tako osjećao tu težinu u želucu nakon 2 tjedna od operacije a netom poslije operacije ne.
    Utješite me.
    Mom ocu ta tezina u zelucu tek zadnjih 10-tak dana popusta. Operiran je prije cca 2 mjeseca, klasicna operacija.

  16. #16
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    joj hvala cure, puno mi znače sve te informacije, vaša iskustva i riječi potpore.

    Sutra mu idem po probiotik Bio Kult, a danas sam zvala njegovog gastrića na Sv. Duhu, međutim sad je vrijeme godišnjih pa ako želimo radit UZV gore, rekao mi je da je najbrži način otići ponovo na Hitnu (on od Hitne ima traume jer je tamo 3x završio u zadnjih 2,5 mj, 1.put zbog gastritisa i gerba, 2. put zbog akutne upale gušterače i žuči, 3. put kad su ga kao otpustili doma da čeka operaciju a on nakon par sati ponovo završio u 2. akutnoj upali) pa bi onda on zvao njih da mu naprave UZV.

    Mislim da će mu težina u želucu odmah prestati na spomen odlaska na Hitnu, ne voli se ni prisjećat.

    Danas se nije ništa žalio, rekao je da sam mu dobar ručak skuhala (kuhana riža, šalša od rajčice bez ičega,lešo piletina + juha).

    U krajnjem slučaju možemo otići privatno na UZV ako bude gnjavio, danas je bio b.o.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 16.07.2015. at 00:47

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Lili, kakva je danas situacija sa probavnim traktom kod tvog mm? Nadam se da se je uspješno oporavio i da nema posljedica.

  18. #18
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Draga rena7 hvala ti što misliš

    On je super, promijenio je prehranu, ne jede masno,više kuhano,smanjio slatko i sad napokon bez problema održava kilažu i šlang je. Nije on bio nikad debeo al ono sad je baš tip top.

    Ne uzima nikakve lijekove, zdrav ko drijen.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 10.09.2018. at 21:26

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Možda mi se sad čini malko mršav,ali ako Lili kaže da je tip top onda je

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Draga rena7 hvala ti što misliš

    On je super, promijenio je prehranu, ne jede masno,više kuhano,smanjio slatko i sad napokon bez problema održava kilažu i šlang je. Nije on bio nikad debeo al ono sad je baš tip top.

    Ne uzima nikakve lijekove, zdrav ko drijen.
    Super, drago mi je.
    Pitala sam, jer pisala si kako je nakon operacije žući bio u problemu. Baš me zanimalo kuda je to otišlo, u gastritis ili nikuda. Super. Super. Meni je otišlo u gastritis, uffff..... ali ja i jedem, sve redom.

    Svima skupa dobro zdravlje želim!

  21. #21
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ej draga nije mu otišlo u ništa, al on ne jede svašta. I dan danas recimo njemu ispeći meso, znači stavit ga na tavu s malo vode pa okretat
    Iako pojede i s ulja al rjeđe recimo u restoranu, gostima, al bira radije npr s roštilja ili kuhano.

    Jelwna.O moja ti ma nije mršav.moram ga na vagu jedan dan (mogao bi imat 85-90kg) ,kad kupim bateriju, ispraznila se.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 10.09.2018. at 23:38

  22. #22
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    I rena baš mi je žao da te muči gastritis, mama mi ima te probleme pa znam.

    Probaj se prisilit uvesz malo režima kod prehrane da izbaciš one namirnice koje ti najviše smetaju.
    Drž se!
    Pusa

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav svima na forumu!

    Ja sam takodje operisao zucnu kesu laparoskopski pre 2,5 godine i od tada imam stalih problema sa zelucem.
    Do sada sam uradio 3 gastroskopije, MR abdomena, kolonoskopiju, analize krvi i uvek je sve uredu osim dijagnostikovanog bilijarnog gastritisa - povrat zuci u zeludac.
    Do sada sam pio razne lekove za kiselinu, za varenje, ursofalk i dr. ali mi nista ne pomaze. Ishranu sam kompletno promenio.
    Njagore je u nakon budjenja jer u tom periodu krene i mucnina i svi ostali simptomi,...
    Zanimam me da li jos neko ima ovih problema i kako se sa njima bori...koju terapiju kosristi i kako se hrani, jer ja za ove dve ipo godine jos nisam pronasao sta mi zapravo smeta.

    Pozz

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Super, drago mi je.
    Pitala sam, jer pisala si kako je nakon operacije žući bio u problemu. Baš me zanimalo kuda je to otišlo, u gastritis ili nikuda. Super. Super. Meni je otišlo u gastritis, uffff..... ali ja i jedem, sve redom.

    Svima skupa dobro zdravlje želim!
    I ja sam dobio bilijarni reflux i gastritis posle operacije zuci...evo vec 2 ,5 godine sa problemima, mucnina, bolovi, gorcina, nadimanje, glavobolja...
    Kako se poris sa gartitisom, kako se resiti bilijarnog refluxa,...da li postoji izlaz?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Poštovanje,Imam 39 god i pre 6 dana u zakazanom terminu mi je u Nemackoj laparaskopskim putem izvađena žučna kesa,jedan kamen 19mm.Pre operacije enzimi jetre uredni,nisam bio pod upalom.Po rečima lekara OP super prošla i posle dva dana sam pušten kući,moram napomenuti da odmah posle operacije merenjem u bolnici enzimi jetre biki nešto povišeni ovišeni ,ali drugi dan merenjem u opadanju (ali opet nesto poviseni).Evo vec 6 dan uglavnim se pridrzavam dijeta dorucak crni kruh marmelada ručak-večera bareno povrće bareno belo meso.Ali su mi se počeli javljati tupi do blago umereni bolovi ispod desnog rebra,na mestu gde je bila žučna kesa,kao i bolivi ispod levog rebra.Uglavnom bolovi počinju posle obroka.Moje pitanje da li su bolovi njrmalni u tim delovima stomaka? Napomena da bolovi nisu od ranica posle OP.Hvala puno i nadam se bezom odgovoru. POZZ

  26. #26

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    1

    Početno

    @ALEX79
    Zanima me kako vam je sada? Da li je ta bol bila samo privremena, kao dio oporavka?

    Operirana sam pred 4 dana, danas mi je 3.dan da sam kuci. Naravno, rez na pupku najjace osjetim kod ustajanja i pomicanja. No javilo se jos nesto, bol u leđima. Vrlo je neobicna (kao da bubrezi bole). Zanima me da li je netko imao slicno, i da li je to normalno? Unaprijed hvala i pozdrav od jos jedne bez zucne vrecice

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Trenutno ležim u bolnici,4.dan nakon laparaskopske operacije žuči. Operacija je prošla ok ali mi se drugi dan od operacije javili jaki bolovi u želucu i to odmah nakon večere. Introvenozno su mi dali nešto protiv bolova i ujutro nakon doručka opet isto. Sad sam na terapiji za želudac. Jedem male ali češće obroke i poslije jela malo sedam po bolničkoj sobi,ne idem odmah leći.
    Sto se tiče ležanja ,mogu samo na leđima i sad me već leđa bole. Da,neka neobična bol samo sa lijeve strane kao da boli bubreg. Možda sutra budem puštena kući.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Podizem staru rwm

  29. #29

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Isprike administratoru ako može izbrisat prvi post, isteklo mi je vrijeme za edit. Jučer sam puštena iz bolnice gdje sam bila tjedan dana zbog upale gušterače, operacija žuči slijedi kad se upala smiri. U bolnici sam prva dva dana bila samo na infuziji, ostatak na čaju. Sad sam kući i svjesna sam da moram jesti, ali taj strah od pojačavanja bolova me doslovno paralizira. Evo sad sam prije antibiotika pojela dva komada dvopeka skoro sam proplakala nad njima. Muž mi za ručak radi prekuhanu rižu, a meni se čini da najrađe ne bi više nikad stavila ništa u usta. Čini mi se da bi mi bilo lakše da su mi prije otpusta jedan dan oni dali bar dvopek da vidim pod nadzorom gdje sam. Bolove još imam, neznatne nakon prvih, ali imam, krvne pretrage su dobre. Vi koje ste to prošle ili same ili sa članom obitelji, kako si pomoći da se opustim i pojedem nešto, jer sam na antibioticima, ne podnosim ih dobro na prazan želudac.

  30. #30
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mislim da trebaš jesti nešto što više voliš. Nekako sumnjam da je netko ljubitelj dvopeka i riže. Ja bih jela lagane juhe s kuhanim povrćem i pilećim bijelim mesom i voće. Riža je meni noćna mora. Jako se sporo probavlja. Uopće mi nije jasno kako to upada u nekakve dijete.
    Poznat mi je taj strah. Premda određena doza i nije loša. Meni je sad popustio pa sam malo nedisciplinirana što u pravilu rezultira s posljedicama. A i dobila sam 1 kg na vagi.

  31. #31
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Potpisujem Jelenu. Sjećam se kad mi je jednom prijatelj nutricionist rekao da je konzumiranje dvopeka u takvim stanjima zapravo pogrešno. Ne moraš inače izbjegavati gluten (pretpostavljam), ali on je teže probavljiv pa bi ga zapravo mogla malo zaobići dok ne budeš bolje. Ja sam svojedobno imala velikih problema sa želudcem i žuči, gotovo da sam završila na operaciji. U najgoroj sam fazi jela često, ali malo, i to kuhanu hranu (kuhano povrće, meso iz juhe...), i voće sam lagano prokuhavala. Jela sam dosta ananasa i papaje (njih ne moraš prokuhati) zbog enzima koje imaju (smetali su mi umjetni enzimi) i dosta fermentirane hrane (sve mi je to preporučio nutricionist). Ja bih, primjerice, na tvojemu mjestu jela zobenu kašu kuhanu u običnoj vodi (bez mlijeka, bilo koljeg, kravljeg, biljnog), kupi one bezglutenske zobene pahuljice u dm-u. I ono što je mene izvuklo iz stanja u kojem sam bila su probiotici. Različiti sojevi, što više, to bolje. I sama radim mliječni i vodeni kefir... To me spasilo, sigurna sam. Iako je riječ o upali gušterače, moraš sanirati i crijeva, to je sve uzročno-posljedično (kada ti bude bolje - da sama možeš nešto skuhati - preporučila bih ti i juhu od kostiju, jako je ljekovita, ja skuham cijeli lonac i onda zamrznem u malim staklenkama pa tijekom tjedna ubacujem u gotovo sve što kuham, ali je i pijem...). Pročitaj malo o toj juhi. ako već nisi, toplo je preporučujem, pravi lijek.

    Ali ti si sada u akutnoj fazi (fazi upale), moraš oprezno i polako sa svime. Pokušaj se ne bojati, to ti samo škodi, ohrabruj se i govori si da će sve ovo biti uskoro iza tebe. I bit će, vidjet ćeš. Samo se makni od dvopeka, štapića i slične hrane koju ljudi uglavnom konzumiraju u ovakvim stanjima.

    Meni je odgovarala i bundeva na sve moguće načine. Papaja i bundeva, to sam stalno jela. I neki lagani čajevi.
    Sretno.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Ja sam na pankreatitičnoj, ne žučnoj dijeti. Ona je po popisu koji sam dobila restriktivnija. Rekli su mi prvih 5 dana samo dvopek, prežgana juha, riža bez ičega, krompir lešo bez začina. Tek onda polako nemasne juhe, kompoti, lagano lešo. Ne znam, pridržavati ću se toga, ma nije meni problem okus, ja sad doslovno jedem samo da ne padnem u nesvijest. Pojela sam tih par dvopeka namočenih u čaj, izdržati ću tih par dana, računam da će se bol primiriti, a onda idem na koji tjedan u mame pa će ona kuhat. Ptobiotik pijem, napisali su mi u terapiji, dvi vrste antibiotika, probiotik, Controloc, buscopan i voltaren za bolove. Ja bi šta čudno zvuči, najrađe bila ostala još koji dan u bolnici tamo jela bar dvopek, nekako bi se osjećala sigurnije. Ali im je ludnica, otpuštaju čim si mrvicu bolje, jer nema slobodnog kreveta ni za lijek. Mene prvi dan doslovno nisu imali gdje leći, nego na jil, na pomoćni krevet ispred wc-a.

  33. #33
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Naplavomzaliu, zao mi je da je na kraju tako ispalo s gusteracom i zuci,al ipak je lakse kad se zna dijagnoza. Moj muz je bio paraliziran strahom od hrane i dugo je to trajalo.
    Zuc je vrlo specificna i ni slucajno ne smijes jesti neke od gore navedenih namirnica.
    Znaci sirovo voce veliki no, samo skuhano, kompoti i sl.
    To su ti vjerojatno i dr.rekli.

    S obzirom da sam sama otvorila temu radi muza koji je bio preko 40 dana u bolnici prije i nakon operacije zuci, imala bih svasta nesto za napisat,al ne znam sto te konkretno zanima.

    Mislim da te trebaju cim prije operirat, osluskuj tijelo, ne dozvoli da ti previse razvuku razdoblje do op.
    Mom muzu su cekali iz par navrata da mu se zpala smiri,pod jakim ant u bolnici je bio zuz ko limun, bjeloocnice...ma koma.
    Onda sam poludila nakon sto se po 3.put upala nije smirila nego razbuktala,otisla sam do glavnog kirurga i zahtijevala op.jer je prijetilo da ce doc do pucanja, sepse i ....ne zelim ni pomislit sta bi bilo da nisam reagirala. Poludila sam od njihove nonsalantnosti a on je svakim danom bio sve gore, tumorski markeri sve viši....

    Al zato otkad je operiran, vidljivo mu je bilo puno lakse i bolje svakim danom, to je bio preporod. Uspjeli su ga laparaskopski operirat iako je imao jako velike kamence, nisu tako ogromni izgledali na snimkama. Razbili su ih pa izvlacili.

    Hocu reci normalno da te atrah jesti jer jos imas bolove, moj muz je i.ao strah od jela jos mjesecima nakon op.al ja sam ga poticala. Radila sam puno meanih juha, meso na leso, mislim da god dana poslije nij4 pojeo komad mesa pecen na ulju,samo bez masnoce, na grilu/rostilju..

    A pecena jaja ne jede ni danas, to mu je jedino ostalo od tog straha.

    Sve ce se to rijesiti, samo treba sto prije izvadit zuc.
    Njemu danas vise nikakva hrana ne smeta i preporodjen je.

    Sretno, sve ce biti dobro!

    P.s.
    Obavezno uzimaju probiotike jer su ti jaki antb koma za crijevne resice.

  34. #34
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Tek sad vidim tvoj ppst, pisale istodobno

  35. #35

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Pozdrav Lili, nadam se da će i mene proći strah. Toga se ja i bojim, ponovljene upale. Slijedeći tjedan idem kod kirurga, već sam pričala s njim, rekao je da će me ubaciti čim parametri u krvi budu mirni, po njegovoj procijeni nekih mjesec dana. Meni čak ni žučnjak nije upaljen, nego ima dosta kamenaca, jedan je očito u nekom trenutku dospio u glavni vod i napravio dar mar. Radili su mi eus, ogavna pretraga, kad mi je sondom došao do gušterače, plakala sam od bolova, sestre su bile predivne, jedna me držala za ruku, druga mi brisala suze. Ajde bar sam namolila da probaju prvo s tim, a ne ercp-om koji je kako čujem 100 puta gori, ali su mi rekli ako šta nađu, moram na ercp da vade to iz kanala. A probat ću se opustiti, stres definitivno ne pomaže situaciji. Imam voltarene, ali ih se bojim pit jer onda mislim, sad sam zatomila bol, ko zna kako bi bilo bez njih, mada mi je sam liječnik rekao slobodno uzmite kad osjetite bol, nema se potrebe patiti, to će polako jenjavati, treba vremena. Najgore mi je šta sam ja inače baš hrabar pacijent, nakon opsežne laparatomije jajnika, ja sam bila nakon 10 dana na kavi, idem sama sebi na živce kako sam kenjkava

  36. #36
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    naplavomzalu, imaš popis. Strah će se polako smanjivati. Ja ne znam stvarno što ti smiješ. Mogu samo reći da je meni draža hrana otvarala apetit. A ti ćeš se naravno pridržavati uputa liječnika, u vezi izbora namirnica. Ja sam jako nedavno prošla taj otpor hrani. To traje tjednima, mjesecima. Kad prođe, malo ti bude i žao. Nikad lakše smršavila nisam

    I da, ja sam morala poticati probavu pa sam vojnički disciplinirano izlazila dvaput van na šetnju. Ponekad samo 100-200 m, nisam mogla više. Kilometar šetnje mi je bio nedostižna disciplina.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 15.04.2022. at 12:29

  37. #37
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    A tek sad vidim i Freyin post

  38. #38
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Naplavomzalu, da bas me iznenadilo da te nisu duze zadrzali u bolnici i pratili jer tako ipak svaki dan prate bilirubin i ostale parametre. No ocito je ludnica u bolnici.
    No ako opet nedajBoze budes imala napadaj ili se upala.ne smiri obavezno u bolnicu i ne daj se otamo jer nije za zezat se sa zucnim kamencima.

    Potpisujem Freyin post osim sto moj muz nije u zivotu valjda pojeo papaju a i ananas bas ne ljubi, pa to nije jeo, al je zato konzumirao puno kompota.

    Ti nisi u Zg jel tako?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    U Splitu sam. Zaprimljena sam sa amilazom u serumu 5000, a lipazom 15000. Otpuštena sam sa 140 i 200. Dobar je to pad. Ma vjerujem da me ne bi otpustili da misle da sam ugrožena. Al da, ludnica je totalna na odjelu, doslovno nemaju gdje sa pacijentima.

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    O pa taj pad je zamjetan, odlicnoo!!!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.04.2022. at 13:06

  41. #41
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Bili smo studneti kad je prijateljica zavrsila na hitnom prijemu zbog iste stvari.
    Nakon izlaska iz bolnice bila je kod mene budici da sam imala najvise mjesta os svih.
    Kuhala sam joj krumpir i mrkvu. To joj je odgovaralo. Mozda i brokul.
    Dakle sve na pire.
    Juhe.
    Cajevi
    Zivjela je od toga dok nije bila sposobna za put doma.
    Ja sam uz nju smrsavila

  42. #42
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam na pankreatitičnoj, ne žučnoj dijeti. Ona je po popisu koji sam dobila restriktivnija. Rekli su mi prvih 5 dana samo dvopek, prežgana juha, riža bez ičega, krompir lešo bez začina. Tek onda polako nemasne juhe, kompoti, lagano lešo. Ne znam, pridržavati ću se toga, ma nije meni problem okus, ja sad doslovno jedem samo da ne padnem u nesvijest.
    Da, radije tako napravi pa ćeš vidjeti kako će se situacija razvijati. Doslovno se prisili nešto pojesti, makar zalogaj-dva, češće tijekom dana. Sigurno će ti uskoro biti bolje.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    I meni piše da nakon tih 5 dana mogu pirei, nabrojano je povrće koje može, samo bez dodavanja masnoća samo s malo vode u kojoj su se kuhali. Sad mi je najbitnije da se uvjerim da se napad neće ponoviti a ovo drugo će već sjesti na mjesto. Šta bi mi savjetovale oko uzimanja analgetika. Ja sam u 24 sata uzela samo jednu tabletu, imam tu glupu ideju da ako sam pod analgetikom neću znat ako se stanje pogoršava, mada pankreatitis nije nešto šta će tabletica prikriti. Sestre na odjelu su mi rekle da slobodno uzmem 2-3 dnevno, jer da organizmu ne treba trošiti energiju na borbu protiv bolova. To mi ima smisla

  44. #44
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma uzmi za bolove. Mom muzu su davali i normabel cijelo vrijeme.

  45. #45
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    I meni piše da nakon tih 5 dana mogu pirei, nabrojano je povrće koje može, samo bez dodavanja masnoća samo s malo vode u kojoj su se kuhali. Sad mi je najbitnije da se uvjerim da se napad neće ponoviti a ovo drugo će već sjesti na mjesto. Šta bi mi savjetovale oko uzimanja analgetika. Ja sam u 24 sata uzela samo jednu tabletu, imam tu glupu ideju da ako sam pod analgetikom neću znat ako se stanje pogoršava, mada pankreatitis nije nešto šta će tabletica prikriti. Sestre na odjelu su mi rekle da slobodno uzmem 2-3 dnevno, jer da organizmu ne treba trošiti energiju na borbu protiv bolova. To mi ima smisla
    Ja bih ih redovito uzimala. Nije dobro trpjeti bolove, i to je stres za organizam. Nećeš ih zauvijek piti, kad se smiri, prestat ćeš ih uzimati. Uopće se time nemoj zamarati.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    naplavomžalu, cure su ti već rekle za hranu sve što bih i ja ponovila. Mislim da je, uz hranu, ključno da se pokušaš nekako opustiti i smanjivati strah, jer ti i od straha može biti gore (bar je meni bilo). Ja nisam imala upalu gušterače, ali jesam žuči prije par godina. To zaista strašno boli, nisam vjerovala koliko. I ja sam dugo imala strah od jela, neke stvari sam izbjegavala godinama. Ali je bilo ključno da nešto jedem. I da se opustim koliko mogu jer bi mi pod stresom odmah počelo "kuckati" na tom bolnom mjestu. Sjećam se da sam ja tih dana dobivala Spasmex, meni je pomagao. Na kraju se sve smirilo kroz par mjeseci, pa sam izbjegla i operaciju koju sam već imala zakazanu, ali je ostala svijest da mi je bolje izbjegavati hranu koja mi stvara bolove i, možda najvažnije od svega, da se pokušam smiriti čim osjetim "kuckanje" oko žući. Znam da je tebi puno gore i teže, i iskreno suosjećam, ali vjerujem da će i tebi biti lakše kad budeš par dana bolje i polako se smanji bol i strah. Doma si, sa svojima, na sigurnom, polako ćeš se oporavljati, nemoj trpiti bolove više nego što moraš, uzmi što treba za bolove... i drži se. Sretno!

  47. #47

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Hvala svima na odgovorima. Evo vidim danas da ide polako to na bolje. Nešto sam uspijela pojesti. Sretan vam Uskrs svima!

  48. #48
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj naplavomzalu prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima na odgovorima. Evo vidim danas da ide polako to na bolje. Nešto sam uspijela pojesti. Sretan vam Uskrs svima!
    Baš mi je drago da ide nabolje, dalje samo polako i strpljivo.

  49. #49
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Super naplavomzalu i
    Sretan Uskrs!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Evo mene opet sa pitanjem...danas sam dobila termin u bolnici za operaciju za dva mjeseca. Jednostavno nemaju termina prije, covid otkazivanja su učinila svoje. Je li netko slučajno operirao ili neko njegov nedavno pa da zna koliko su čekali na operaciju. Ja sam voljna otići i van Splita, Šibenik, Zadar, Zagreb.. samo da to ranije riješim, ali ne znam koja je procedura? Moj lom kaže da me može upisati u neku drugo bolnicu na pregled kod kirurga, ali postoji li neki način da dođem do informacije koliko bi čekala na operaciju jer mi se ne isplati potegnuti u npr Zagreb kod kirurga na pregled pa da mi on kaže isto 2 mjeseca?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •