Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 53

Tema: Broj djece u vrtićkoj skupini/grupi?

  1. #1
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno Broj djece u vrtićkoj skupini/grupi?

    postoji li negdje dokument koji propisuje gornju granicu broja djece u jednoj vrtićkoj grupi ( djeca starosti 3-5 godina)?
    naime, malo sam se šokirala kad sam vidjela da u jednoj grupi bude po 23 djece
    to mi se čini previse na jednu tetu...
    Posljednje uređivanje od flopica : 20.07.2015. at 21:35

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

  3. #3
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    kod nas je mjesovita grupa (3-7 god) sa 24 djece. na jesen ce ih biti 25.

  4. #4
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Flopice, kako to misliš na jednu tetu? Cijeli dan?

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Misliđ na ljeto ili općenito?
    juče je na predviđenom popisu bilo 38 klinaca na 3 tete došlo ih je 22,

  6. #6
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Kod nas najmlađi do 2,5 godine 2 tete i 10 djece,
    srednja skupina 2 -3 2 tete i 14 djece
    a starija mješovita od 3 - 7 godina 2 tete i 24 djece.
    Jedna teta dođe ujutro u 6,30 i ostaje do 12.30, a druga dolazi u 10,00 i ostaje do 16,30.
    I sve to po meni odlično funkcionira. Ali trebalo bi čuti i drugu stranu priče ( od teta)

  7. #7
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    kod nas prva teta dodje u 6, 30 i u 12 odlazi. druga dolazi u 11. znaci zajedno su 1 sat. ali imaju spremacicu koja je tamo od 9-17. tako je i u jaslicama (1-3 god), tamo je 13-16 djece kako koju godinu.

  8. #8
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    flopice - u grupi moje curke ih je bilo 28.

    Zagrebacki vrtici se ne pridrzavaju dpsa , i jos je pocetkom ljeta Bandic najavio da nece biti neupisanih sto jedino moze znaciti da ce se grupe jos nakrcati. On je tada koristio termin maksimalno popunjeno ,sto ne pije vodu , jer zagrebacki vrtici su uglavnom prepunjeni vec sada pa se postavlja pitanje koji je uopce maximalan broj upisanih u jednu skupinu ( obzirom da se DPSa ne pridrzava apsolutno nitko )

  9. #9
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj anatom prvotno napisa Vidi poruku
    flopice - u grupi moje curke ih je bilo 28.

    Zagrebacki vrtici se ne pridrzavaju dpsa , i jos je pocetkom ljeta Bandic najavio da nece biti neupisanih sto jedino moze znaciti da ce se grupe jos nakrcati. On je tada koristio termin maksimalno popunjeno ,sto ne pije vodu , jer zagrebacki vrtici su uglavnom prepunjeni vec sada pa se postavlja pitanje koji je uopce maximalan broj upisanih u jednu skupinu ( obzirom da se DPSa ne pridrzava apsolutno nitko )
    X
    Kod mojih isto od 2,5 godine ih ima po 28 u grupi. U jasličkoj ih je bilo 24, ali to je samo prve godine (grupa 1,5-2,5 godina)

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Čula sam za to pretrpavanje grupa s više strana... ufff.... Jadni klinci i odgajatelji i svi skupa.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo mjesta gdje se čovjek bar može raspitati i požaliti:MZOŠ, voditeljica službe za predškolski odgoj je gđa Mara Ivanković - evo kontakata na linku (malo treba prokopati, ali ima)

    http://public.mzos.hr/Default.aspx?sec=1937

  12. #12
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Kod nas u jaslicama (1-2,5g) 15-16 klinaca na 2 tete, a u vrtićkim grupama (sve su miješane) do 24 klinaca na 2 tete. Ako ima više od 24 djece u područnim vrtićima, automatski idu 3 tete.

    Naravno, jedna teta dođe ranije i ode ranije, druga kasnije, ali se većim dijelom ipak preklapaju. Naš vrtić je svjestan da krše pedagoški standard i bad im je, ali nema para..
    Ali kad čitam o 28 djece, ajme, to je stvarno too much...

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Nas je sa M. u jaslicama spasila cinjenica to sto su sobe male kvadrature. Pa ih po kvadratu nisu mogli upisati vise od 15.

  14. #14
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Ljudi dragi,
    Nisu vrtici ti koji odredjuju pravila igre (govorim za Zg)! I vrticima bi bilo puno draze da se postuje DPS - i odgajatelji i strucni timovi bi tada imali puno bolje uvjete za rad i kvaliteta bi bila daleko bolja, a samim time bi boravak djece u vrticu bio kvalitetniji na svim razinama.
    ALI, odozgo dolaze direktive. Upravo ono sto je vec napisano-sva djeca moraju biti primljena. U puno naselja u gradu Zagrebu nije otvorena niti jedna nova skupina, a kamoli vrtic u posljednjih 20-30 godina, a koliko ima novih obitelji s djecom?!?
    A roditelji nikad zadovoljni... Ako dijete nije primljeno, onda pitaju zasto nije primljeno, a kad se dijete primi, onda pak ne valja jer ih je previse u grupi. Ja se prva slazem da svako dijete ima pravo na vrtic jer je to odgojno-obrazovna institucija i ne bi se uopce trebalo dovoditi u pitanje hoce li se dijete primiti jer sva djeca imaju pravo na obrazovanje! Ali nisu zaposlenici vrtica krivi sto se vec godinama nedovoljno ulaze u infrastrukturu i sto mjesta jednostavno nema. Na njima je bas najveci teret cijele situacije pa tako ta jadna odgajateljica mora svakodnevno zadovoljavati potrebe i interese 30 djece, a ne njih 20 ili logopedica raditi dnevno s 10 djece, a ne njih 5. Naravno, tu kvaliteta pada i lomi se na ledjima nase djece. Zato se treba problem sagledati sire, na gradskoj ili drzavnoj razini jer ce se samo njihovom financijskom pomoci predskolskom sustavu stvari promjeniti.

  15. #15
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, jedna teta dođe ranije i ode ranije, druga kasnije, ali se većim dijelom ipak preklapaju.
    U kojem periodu se preklapaju tete?

  16. #16
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    negdje od 9 do 13:30 (tada, nakon ručka, je većina klinaca na spavanju do negdje 14:30 - nakon čega ide odijevanje, igranje i 4. obrok), do 1530, onda se ide u dežurstvo do 16:30 (jednom u 3 tjedna dežurstvo je u toj grupi).
    U principu najkvalitetnije vrijeme od iza doručka do iza ručka grupa provodi s dvije tete.

  17. #17
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    U puno naselja u gradu Zagrebu nije otvorena niti jedna nova skupina, a kamoli vrtic u posljednjih 20-30 godina, a koliko ima novih obitelji s djecom?!?
    A roditelji nikad zadovoljni...
    Pa ja baš ne vidim neko veliko nezadovljstvo roditelja. Nije da su bile demonstracije roditelja protiv npr. izgradnji fontana (umjesto njih riješio bi se problem jaslica i vrtića za svu djecu u Zg po svim mogućim pedagoškim standardima). Osim toga, umjesto vrtića već koje desetljeće po kvartovima niču neke druge građevine. Ima novaca, samo je pitanje što je prioritet u nekom trentku (djeca i roditelji, eto, nisu).

  18. #18
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Naravno da su roditelji digli svoj glas na razlicite nacine. Npr. osnovana je udruga Vrtic za Sve koja se upravo bori da svako dijete dobije mjesto u vrticu.
    Neki se pak bore na lokalnoj razini, u okviru gradskih cetvrti, pa su tako u nekim kvartovima s nekoliko novootvorenih skupina "ugasili" pozar i uspjeli osigurati mjesto za svu djecu u kvartu.
    Sigurno da se uvijek moze vise, ali kod vrtica nije dovoljno osigurati samo novce za izgradnju i opremu jer novootvoreni vrtic podrazumijeva puno vise od toga-stalne financijske izdatke za grad-subvencija za djecu, place djelatnika (tu su uz odgajatelje, i spremacice, kuharice, servirke, racunovodstvo, tajnistvo, strucni tim, domari...), izdaci za potrosne materijale i potrepstine, rezije... Postojeci vrtici su takodjer vec u velikoj vecini stari i po 20-30 godina tako da i sanacija njih isto kosta...
    Slazem se da novci cesto nisu usmjereni na pravu stranu, ali je isto cinjenica da novaca konstantno manjka.

  19. #19
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ne mislim jedna teta na cijeli dan, dvije su tete koje rade u dvije smjene
    preklapaju se mislim nekih 1,5-2, tako da je većinu vremena ipak samo jedna teta s njima

    meni se te grupe čine prevelike
    25 djece je puno djece
    I 23 je puno
    to je horda djece, horda

    ne znam kakvi su standardi u razvijenijim društvima

    I ne znam koga mi je žalije u cijeloj priči
    djece ili odgajatelja

  20. #20
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Potpisujem Flopicu.. Naravno da svaka skupina ima dvije tete, no one su zajedno sat i pol do 2 u danu...znači ukoliko je dijete 10 sati u vrtiću, ono je 8 sati, tj većinu svog vremena koje boravi tamo, s jednom tetom

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Kod nas u skupini od 3.5 do 7 god, 25 djece i dvije tete, mi smo u privatnom, pa je eto prednost sto su tete jedna od 7- 15, druga od 8-16, jedino ako su dezurne, onda dolaze u 5,30, a odlaze u 13, a druga dolazi u 10, a odlazi u 17, al to ih zapadne par puta na mjesec

  22. #22
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ...
    ne znam kakvi su standardi u razvijenijim društvima

    I ne znam koga mi je žalije u cijeloj priči
    djece ili odgajatelja
    Na prvo pitanje - visi su, ali su i cijene vrtica puno vise, a subvencije kako-gdje ali pretezno manje.

    Sto se drugog pitanja tice, nakon vise godina staza moje dvoje djece u tim vecim grupama mogu reci da je vjerojatno odgajateljima tesko ali mojoj djeci je bilo dobro, sretno su isli u vrtic i sasvim dobro su se prilagodili situaciji. Ja kad zbrojim s jedne strane prednosti a s druge strane kao manu stavim puno djece i nesto losiji pedagoski rad, prednosti mi puno prevagnu.

  23. #23
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    e da, to ovisi puno o tome kakav ti je dijete tip
    I moje starije je s vrtićom samo profitiralo
    ovo mlađe je skroz drugi tip, voli malo djece u svom društvu, grozi se galame I gužve
    finjak jel

    al svejedno
    jedna teta na 20 djece je za mene previse, kako god okreneš
    ovo kad se dviej preklapaju VEĆINU vremena je nešto sasvim drugo
    ako ništa, a ono dodatni par očiju...

  24. #24
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    Kod nas u privatnom ima 50 djece, na PAPIRU su kao podijeljeni u 3 skupine što nisu, podijeljeni su u dvije ali su svi u jednom prostoru. Teta ima 4 koje su raspoređene cijeli dan, ali to iskreno izgleda prestrašno, djeca su doslovno jedno na drugom kada su svi, oni definitivno nemaju kapaciteta a niti mogu raditi konkretno nešto s njima. Sada preko ljeta ih ima 15tak dvije tete se izmjenjuju.

    Navodno je bila inspekcija i nikom ništa...

  25. #25
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas u privatnom ima 50 djece, na PAPIRU su kao podijeljeni u 3 skupine što nisu, podijeljeni su u dvije ali su svi u jednom prostoru. Teta ima 4 koje su raspoređene cijeli dan, ali to iskreno izgleda prestrašno, djeca su doslovno jedno na drugom kada su svi, oni definitivno nemaju kapaciteta a niti mogu raditi konkretno nešto s njima. Sada preko ljeta ih ima 15tak dvije tete se izmjenjuju.

    Navodno je bila inspekcija i nikom ništa...
    Nažalost, al ta situacije, bar što se broja djece i teta tiče nije za inspekciju. 50 djece i 4 tete je isto što i dvije skupine sa po dvije tete i u svakoj skupini po 25 djece...To je, nažalost, dopušteno...dopušten je i veći broj djece po teti od tog..

  26. #26
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Jesu li to loptice u pitanju?

  27. #27
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    krsenje pedagoskog standarda je kršenje ljudskih prava. Ako smo za dostojanstven porod ne znam zašto relativiziramo pretrpavanje vrtćkih grupa.Djeca su zakinuta za elementarne potrebe u toj guzvi, a tete ne mogu primjenjivati ono za što su se školovale.
    Zamisli da zavrsis FER i zaposlis se u struci samo da bi ti šef dao šrafinciger i kalkulator jer Bandić kaže da se može i tako.
    Posljednje uređivanje od pikula : 24.07.2015. at 16:35

  28. #28
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    Te 4tete nisu cijelo vrijeme tamo vec pocne jedna dolazi druga pa treca pa prva odlazi.. Rasporedjene su da su jedna ili dvije s djecom...

    Kazem, uvjeti da nesto rade s njima konkretno su sve gori a mi kao roditelji nemamo nazalost puno izbora.

    Radi su o vrticu koji nije u Zg.

  29. #29
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, al ta situacije, bar što se broja djece i teta tiče nije za inspekciju. 50 djece i 4 tete je isto što i dvije skupine sa po dvije tete i u svakoj skupini po 25 djece...To je, nažalost, dopušteno...dopušten je i veći broj djece po teti od tog..
    Baš i nije isto 50 djece u jednoj grupi od cca 60 kvadrata i 24 djece u istoj kvadraturi i to se gleda po standardima a ne samo brojno stanje.
    Baš sam pričala neki dan sa ženom iz Švicarske ona se nije mogla načuditi da u našim jaslicama radi 1 odgajatelj sam na 12-16 djece (preklapanje je samo 2 sata)kod njih je na 10 djece 4 odgajatelja, ali naravno ni cijena vrtića nije ista. Ona kaže da je kod njih jako skupo tako da kad bi se kod nas zaposlilo toliko odgajatelja ne znam tko bi si mogao priuštiti vrtić više.

  30. #30
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    naravno rodtelji si to ne bi mogli priustiti, a djeca jadna dok dodu do dobi da mogu glasati već ih uvjere da im je u vrtiću bilo super

  31. #31
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Baš i nije isto 50 djece u jednoj grupi od cca 60 kvadrata i 24 djece u istoj kvadraturi i to se gleda po standardima a ne samo brojno stanje.
    Baš sam pričala neki dan sa ženom iz Švicarske ona se nije mogla načuditi da u našim jaslicama radi 1 odgajatelj sam na 12-16 djece (preklapanje je samo 2 sata)kod njih je na 10 djece 4 odgajatelja, ali naravno ni cijena vrtića nije ista. Ona kaže da je kod njih jako skupo tako da kad bi se kod nas zaposlilo toliko odgajatelja ne znam tko bi si mogao priuštiti vrtić više.

    Nažalost, ne bih baš rekla da je kvadratura prosječne vrtićke sobe u koju se smješta jedna skupina od već spomenutih oko 25 djece, 60 kvadrata....ni blizu.

  32. #32
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, ne bih baš rekla da je kvadratura prosječne vrtićke sobe u koju se smješta jedna skupina od već spomenutih oko 25 djece, 60 kvadrata....ni blizu.
    Pa ja govorim o standardima jer tako bi trebalo biti, a to što se kod nas redovito krše ti standardi je drugi par rukava

  33. #33
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, ne bih baš rekla da je kvadratura prosječne vrtićke sobe u koju se smješta jedna skupina od već spomenutih oko 25 djece, 60 kvadrata....ni blizu.
    Ajme, sad ću se se malo hvaliti
    U našem vrtiću (točnije, zgradi), svaka od 3 skupine ima jedan kat. Soba gdje djeca najčešće boravi (njih 24) ima nekih 60-70 kvadrata u kojoj imaju nekoliko kutića (muzički, graditeljski i sl.), imaju zasebnu spavaonu, pa veliki wc s prethodnikom, garderobu kao zasebnu sobu (tamo plešu), hodnik i još jednu sobicu za igranje s igračkama.

  34. #34
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Išla sam čitati link na početku i nisam baš dobro skužila. Je li uredu po DPS da u jasličkoj grupi od 1 do 2 godine bude 15 djece na 1 tetu. Ujutro je jedna, druga dođe oko 11, skupa im daju ručak i promjene ih, stave leći oko 12 i pol i ona prva ode, a druga ostaje. To je u 10-satnom programu.
    Meni se to čini ipak puno djece jako male dobi na jednu tetu.
    I malo OffT jer neću otvarati temu za 1 pitanje. Postoji li neko pravilo ili što već koliko ih često tete mjenjaju, tj. mjenjaju pelene. Mogu li ja tražiti da mi djete presvlače svaka 3 sata jer smo u platnenim. Rekli su mi na razgovoru da dosada nisu imali nikoga u platnenim, ali da je ok samo se trebam s tetom dogovoriti. Roditeljski je tek krajem 8. mjeseca. Želim znati imam li pravo tražiti takav ritam promjene pelena na temelju nekog pravilnika ili standarda.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Ovo je Državni pedagoški standard koji si se trebao poštivati vezano za broj djece po skupinama

    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_63_2128.html

    mislim da ne postoji pravilnik niti standard vezano za mijenjanje pelena, po meni, to riješi sa zdravstvenom voditeljicom i odgojiteljima

  36. #36
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Da citiram:

    U mješovitoj odgojno-obrazovnoj skupini u redovitom programu u odgojno-obrazovnu skupinu djece u dobi:
    – od 1 do 2 godine može se uključiti najviše 10 djece,
    – od 1 do 3 godine može se uključiti najviše 12 djece

    Sad ne znam je li samo od 1 do 2 ili i do 3 godine, ali po ovome, 15 djece je previše jel tako. Samo kome se žaliti i za par djece voditi bitku s vjetrenjačama u državnom vrtiću, jedinom u gradu.
    A valjda će preživiti.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Da citiram:

    U mješovitoj odgojno-obrazovnoj skupini u redovitom programu u odgojno-obrazovnu skupinu djece u dobi:
    – od 1 do 2 godine može se uključiti najviše 10 djece,
    – od 1 do 3 godine može se uključiti najviše 12 djece

    Sad ne znam je li samo od 1 do 2 ili i do 3 godine, ali po ovome, 15 djece je previše jel tako. Samo kome se žaliti i za par djece voditi bitku s vjetrenjačama u državnom vrtiću, jedinom u gradu.
    A valjda će preživiti.
    Hoće.

    Iz iskustva - jasličke grupe su rijetko kad pune. Neka djeca ne dolaze (jer se pokaže da im je bila teška adaptacija, a neki imaju drugu mogućnost, bake i čuvalice). Česte su i bolesti, pa je STVARNI broj djece koja dođu obično polovičan.

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Da citiram:

    U mješovitoj odgojno-obrazovnoj skupini u redovitom programu u odgojno-obrazovnu skupinu djece u dobi:
    – od 1 do 2 godine može se uključiti najviše 10 djece,
    – od 1 do 3 godine može se uključiti najviše 12 djece

    Sad ne znam je li samo od 1 do 2 ili i do 3 godine, ali po ovome, 15 djece je previše jel tako. Samo kome se žaliti i za par djece voditi bitku s vjetrenjačama u državnom vrtiću, jedinom u gradu.
    A valjda će preživiti.
    ajde iz mojeg iskustva kod nas u jaslicam nema grupa klinaca do 2 godine s 10 klinaca, već najmanje 15-18, ok možda nisu svi svaki dan u vrtiću, ali ih zna biti poprilično koji su jako redoviti.

  39. #39
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    U našem vrtiću mlađa jaslička ima 14 djece, 2 tete i jedna pomoćna, koja je tamo od 8-15 sati. Ona je uglavnom zadužena za presvlačenje, pomoć pri hranjenju. Nije teta kao što su ove dvije, ne osmišljava im program, samo čuva
    Starija jaslička gdje je moj (sada kad završava najstarija curica ima 3 i pol godine, najmlađi će tek krajem godine 3, velik je raspon) ima 20 djece. Isto dvije tete + dadilja. Jako jako rijetko su bili svi

  40. #40
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ma ok je, kuzim ja da ih neće ipak stalno bit toliko. Ali je većinu vremena jedna teta na 15ak djece. A oni su skroz mali. Trebaju vise paznje nego veći. Moja ima 10 i pol mjeseci i ne zna piti iz čase, ne jede sama nista kompliciranije od keksa, ne sjedi na stolici, ne hoda, treba promjenu pelena svaka 3 sata, ima jos jedno spavanje ujutro... Tako da se brinem kako ce se moja mala mrva snaći tamo.

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ok je, kuzim ja da ih neće ipak stalno bit toliko. Ali je većinu vremena jedna teta na 15ak djece. A oni su skroz mali. Trebaju vise paznje nego veći. Moja ima 10 i pol mjeseci i ne zna piti iz čase, ne jede sama nista kompliciranije od keksa, ne sjedi na stolici, ne hoda, treba promjenu pelena svaka 3 sata, ima jos jedno spavanje ujutro... Tako da se brinem kako ce se moja mala mrva snaći tamo.
    Moj E. koji je bio nehodač od godinu dana bolje se snašao u jasličkoj grupi nego L. koji je tada imao 2.5 godine i imao užasno dugačku i tešku adaptaciju. Snađu se oni. Te grupe imaju i krevetiće pa djeca mogu komotno spavati kad god tete primijete da im treba.

  42. #42
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Meni su rekli da je spvanje u 12 i pol iza rucka i da ju krajem ljeta prebacim na taj ritam. A ona jos spava od 10 do 11 i od 4 do 5,6. Dakle rucak u 11 i pol, previjanje, 12 i pol rucak. A di svi Turci tu i moja E.

  43. #43
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nama su isto rekli da bi bilo dobro da djecu preko ljeta probamo prilagoditi vrtićkom rasporedu. Ali bilo je puno puta situacija da su zaspali na tatamiju i uokolo, čak i ovi iz starije jasličke
    Samo naši jasličari imaju ručak ranije, da već u 12 idu spavati jer kažu da su iz iskustva vidjeli da je kasnije prekasno i malci budu nervozni

    Inače moj je tamo negdje s 11 mjeseci izbacio jedno spavanje, i s 2 dnevna prešao na jedno. Tako da i tvoja možda taman bude tako

  44. #44
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    VeraM, sve tvoje strahove su imali svi roditelji pri polasku u vrtic/jaslice. Svako nase dijete je jedinstveno i treba mu puno vise nego vrtic nudi.
    No u stvarnosti mi dajemo puno vise nego im je zapravo potrebno i naravno to je dobra stvar. Nama tesko pada to sto im se sve mijenja.
    Klinci definitivno gube stvari koje smo im mi u domu dali, ali dobivaju isto tako puno sto od nas nisu dobili. sto zbog naseg straha sto zbog nemogucnosti. Probvaj tako promatrati vrtic jer ovako do 9 mjeeseca ces se i sama izgubiti.

    Pedagoski standard koji je gore linkan je donesen davno, a isto tako je odmah takoreci donesena odluka da se odgadja. Moji su izasli iz vrtica sad vec davno i jos ocito vrijedi ta odgoda.
    Tetama u vrticu nije lako, u jaslicama je jos teze, ali sve (osim jedne) koje smo imali, a proslo ih je dosta su predivne zene, koje se dobro snalaze i rade dobro svoj posao. Pokloni im puno povjerenje i nadam se da cete kliknuti cim prije.

  45. #45
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    A što ćeš, mi mame s prvim klincem se valjda stalo suviše brinemo. Sretna sam ja što ide jer nemamo bas u okolici bebaca nešto, ne druži se s djecom, a vidim da ju zanimaju kad se nađemo s nekim. I voli ljude, nije strasljiva. Nego mi je cijela mala, sitna i dinamitna pa se brinem, za hranu pogotovo.
    Dobro je uopće mogu dat u jaslice jer je rodena do 1.9. Susjeda rodila malog pocetkom 11, pa ga ne može upisati nego tek na listu čekanja nakon što navrsi godinu dana. A žena mora nazad na posao.

  46. #46
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Vera spajka ti je to tako krasno srocila,probaj je poslusat, opusti se i bit ce sve ok.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku

    Pedagoski standard koji je gore linkan je donesen davno, a isto tako je odmah takoreci donesena odluka da se odgadja. Moji su izasli iz vrtica sad vec davno i jos ocito vrijedi ta odgoda.
    .
    ja bi se samo nadovezala da nema više nikakvih odgoda, sve bi trebalo biti u primjeni, ali se ne poštuje iz raznoraznih razloga

  48. #48
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    Jel se netko ikad zalio na visoj, drzavnoj razini na broje djece tj.teta u vrticu i losim uvjetima u vrticu i da je bilo promjena? Informativno me zanima.

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Jel se netko ikad zalio na visoj, drzavnoj razini na broje djece tj.teta u vrticu i losim uvjetima u vrticu i da je bilo promjena? Informativno me zanima.
    Ne možeš se žaliti na državnu razinu. Nije to škola. To je u nadležnosti lokalne samouprave i zato u svakom gradu imaš drugačije cijene vrtića jer drugačija su izdvajanja od lokalne samouprave. Nemaš na državnoj razini nikakav kišobran osim zakona, a taj se ne provodi još otkad su moji sinovi bili u vrtiću (novi pedagoški standard). Oni su sad srednjoškolci, a za regulativu nema para.

    U Zagrebu je najviše pozicionirana osoba Bosiljka Devernay, http://www.zagreb.hr/sektor-za-odgoj-i-obrazovanje/1236

    Imaš još i AZOO, ali od njih nikakve koristi. Ključna je lova koju daju gradovi i općine. A vrtići se grade samo pred izbore, ako i tad....

  50. #50
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Da, kljucno je to sto postoje propisi koji se ne provode i sto postoji prosvjetna inspekcija koja ne izlazi na teren jer je politika takva da se dogovorno ne postuju propisi.
    Kad bi drzavna inspekcija kaznila nerad Banderasa i ostalih lokalnih serifa koji umjesto vrtica grade fontane, mozda bi Plenki izgubio koju rucicu u Saboru.
    Tako da se nema kome zaliti.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •