Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Inzulinska rezistencija

  1. #1
    Katjuša avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    196

    Početno Inzulinska rezistencija

    Probala sam naći ukoliko već postoji tema, no nisam našla pa otvaram. Ukoliko nije mjesto tu, molim admine da presele

    Dobila sam nalaz danas za IR pa ako koja ima iskustva i može prokomentirati, bila bi zahvalna:

    Inzulin 10,2 mU/L ref 2,6 do 24,9
    Aktivnost beta stanica gušterače (HOMA kalkulator) 121,6%
    Periferna osjetljivost na inzulin (HOMA kalkulator) 65,8%
    Indeks inzulinske rezistencije (HOMA kalkulator) 1,5

    Glukoza 5,1 mmol/L (ref 4,4 do 6,4), nakon 120 min 5,3 mmol/L ref 4,4 do 7,8

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    162

    Početno

    Meni je trebao da dozivim jedan blighted i jedna biohemiska trudnoca pa da doktori otkriju oti imamIR I sada sam na metformin do naredna trudnoca

  3. #3
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Drage MPO-ovke,

    da ne otvaram novu temu s istim naslovom, dižem ovu iz naftalina.

    Dijagnosticirana mi je inzulinska rezistencija i propisan metformin. Uz to je dr. naglasila da zaboravim na šećer. Zanima me jeste li vi i na koji način prilagođavale prehranu dijagnozi. Inače baš doma ne konzumiramo ugljikohidrate u velikoj količini. Jednu štrucu kruha jedemo tjedan dana (uglavnom od kiselog tijesta), kila krumpira traje 3 mjeseca, čokoladna torta promjera 20 cm s max 80 g šećera tjedan dana, tjesteninu ako jedemo, radim domaću i da sad ne nabrajam... Naravno, sad kad bih trebala još više pripaziti na prehranu mi se sve to najviše na svijetu jede
    Jeste li koristile steviju kao zamjenu za šećer? Našla sam studije prema kojima se ona može koristiti, a prema drugima nikako.

  4. #4
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Nisam u mpo vodama ali imam IR.
    Koji lijek si dobila? Kako podnosis?
    Moja endica je rekla da nista ne trebam mjenjati ali meni je prehrana ok po njenom iako konzumiram vise nego sto ti pises. Od secera koristim xilit. Normalno pojedem slatko kada mi se jede. Nitko nije spominjao nikakvu restrikciju secera.

  5. #5
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Dobila sam glucophage. Pijem tek 3 dana 500 mg dnevno i za sada mi se samo čuju crijeva i imam neke blage grčeve. U sljedeća 2 do 3 tjedna moram doći do 1500 mg dnevno pa pretpostavljam da bih tada mogla imati i više nuspojava.
    Ma prema svemu što sam čitala i moja prehrana je ok, ali kad se zadubiš u bespuća interneta ispada da ništa ne smiješ konzumirati što sadrži bijelo brašno, škrob ili šećer. Tako da sam odlučila ipak koristiti zdravi razum. Od šnite kruha neću umrijeti, a bogme ni od 1 pive mjesečno.
    Inače, imam PCOS, ali nemam problema s debljinom.
    Uzimaju li se te tablete doživotno ili samo do ostvarene trudnoće?

  6. #6
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ja imam gluchopage xr 500mg sa produljenim djelovanjem. Trebat ce ti neko vrijeme da se naviknes. Mucnine i srodni simptomi su kod mene bili 2mj. Nazalost ne znam kako se piju ako planiras trudnoću i ne znam da li je dozivotno. Meni je rekla do kontrole inzulina za 6mj...sada je proslo 3mj kako ga pijem.Jedi kako mislis da treba i vidjet ces na prvoj kontroli kako inzulin reagira.

  7. #7
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Pod kontrola inzulina misliš na ponovni ogtt? Jer su i šećer i inzulin prije testa normalni. Šećer je 4, a inzulin mi je samo rekla da je ok.

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    3

    Početno

    i ja sam na glucophagu 1500g dnevno, meni je doktor rekao da cu morati piti do trudnoce i u trudnoci

  9. #9
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Pod kontrola inzulina misliš na ponovni ogtt? Jer su i šećer i inzulin prije testa normalni. Šećer je 4, a inzulin mi je samo rekla da je ok.
    Ne mislim na oggt nego opterecenje inzulinom nakon obroka. Prvi put radis u sklopu ogtt-a, meni secer valja a inzulin ne. Na drugi idem za par mjeseci, nataste krv pa pojesti nesto i nakon dva h vaditi krv.Nije bitno kakav ti je prije testa nego nakon opterecenja.
    Ja sam na 500mg xr (produljeno djelovanje)

  10. #10
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Hvala na info!

    Spomenula je dr. da ćemo morati pratiti stanje, ali nisam ju pitala detalje. Bila sam skoncentrirana na sadašnje vrijeme. Mislim da moj nema produljeno djelovanje. Upute su na nizozemskom, ali nisam naišla na taj podatak ili ga nisam razumjela

    Ja sam na 500 mg još ovaj tjedan, a onda dižem na 1000 pa 1500. Trenutačni simptomi - kronični zatvor

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    3

    Početno

    Mene ubijaju mucnie, puno manje jedem od kad ga pijem...u mj dana smrsavila 4kg

  12. #12
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ako pise. Gluchopage xr onda je produljeno

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Može li netko molim vas napisati, kakve ste imale simptome kod inzulinske rezistencije prije nego vam je otkrivena?

  14. #14
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Apsolutno nikakve.
    Doktorica je predlozila ogtt test jer imam PCOS, a nakon 5 ciklusa klomifena nisam ostala trudna.
    I,eto, imam rezistenciju. Niti zudim za slatkim, niti imam visak kila i cekam ivf.

  15. #15
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Na pocetku budu nuspojave, proci ce.
    Simptom nisu isti kod svakoga. Upoznala sam curu kaj je ko stapic a imala je nesvjestice nakon obroka. Ja sam imala problem sa kilama i jako tesko su isle dolje sto god da radila. Moj najgori je bio lupanje srca/mucnina/magla u glavi kao kada se recimo blagdanom najedes pa probava radi i bas ti je tesko. Osim sto se meni to dogadalo nakon skoro svakog obroka/reda cokse/jednog peciva ili kolaca/snite kruha itd...
    Od neki dan uzimam l-glutamin zbog nekih drugih problema sa probavom ali sam naisla da i regulira inzulin tako da mi je to win/win situacija

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Hvala puno. Promatram i pratim.

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    124

    Početno

    Curke molim pomoć jer nigdje na internetu ne mogu pronaći ništa korisno u vezi vrijednosti inzulina. Danas sam predigla nalaz, i ništa ne kužim. Dakle, moje vrijednosti inzulina su:
    Natašte 73.1 pmol/L
    Nakon 60 min 445.5 pmol/L
    Nakon 120 min 284.9 pmol/L

    Referentne vrijednosti (17.8-173,8) su mi navedene samo u prvom stupcu gdje je vrijednost natašte.
    Budući da sam do sad imala 2 IVF-a, od čega jedna biokemijska i jedan spontani, zanima me da li ovi nalazi ukazuju na nekakav problem. Glukoza je u granicama normale.

  18. #18
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Cure, imam pitanje. Je li nekoj od vas pao šećer zbog metformina? Jutros sam se probudila kompletno mokra od znoja, dosta jako sam se tresla i bila užasno slaba. Jedva sam se dovukla do kuhinje da nešto pojedem. Na sekundu, dvije mi se zamračilo pred očima.
    MM paničari i on bi me u bolnicu strpao najradije. Sad se osjećam izmoždeno skroz...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    162

    Početno

    Da meni mi cesto pada secer zbog Metformin I da ir moze da.bude uzrok za spontanih pobacaji narocito od 6 do 8 ned trudnoce

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    296

    Početno

    pozdrav, koje su referentne vrijednosti inzulina?
    inzulin I mi je 141 pmol/L
    inzulin II 851 pmol/L

    još nisam uspjela do dr. sa nalazom ali me brine ta brojka velika (851)..

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj domaćica prvotno napisa Vidi poruku
    pozdrav, koje su referentne vrijednosti inzulina?
    inzulin I mi je 141 pmol/L
    inzulin II 851 pmol/L

    još nisam uspjela do dr. sa nalazom ali me brine ta brojka velika (851)..
    Referentne vrijednosti bi trebale pisati na nalazu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.02.2021. at 13:32

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    296

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Referentne vrijednosti bi trebale pisati na nalazu.
    piše samo kod inzulina I. (18-173)

  23. #23
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Vrijedi za oboje.
    Tj. vrijednost inzulina bi se trebala vratiti u normalu ako nema hiperinzulinemije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #24
    SexySpru avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    53

    Početno

    Da i ja malo dignem ovu temu. Promjenila sam gin. i po svemu što sam joj ispričala, ona tvrdi da ja imam IR i dala mi je da pijem metformin, bez ikakvog testa, provjere, ...?
    Ja se nekako dvoumim jel to normalno, tako dat nekom da se kljuka tabletama, a da se ne napravi OGTT ili nešto??
    Također mi je dijagnosticirala POCS, na jednom pregledu iako mi do sada to nitko nikada nije rekao, a bila sam već i na kojem IVF-u imam i endometriozu koja je laparoskopski i potvrđena (čistili su mi priraslice..)
    Nekako sam si sva zbunjena.

    Ima li netko slična iskustva, jel može taj metformin na neki način naštetit organizmu?
    hvala ekipa

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •