Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Svakodnevnica djece tokom ljetnih praznika

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno Svakodnevnica djece tokom ljetnih praznika

    Što Vaši klinci ove dobi rade tokom ovih praznika , ukoliko nisu na moru niti imaju u blizini mogućnost svakodnevnog kupanja, dakle ako moraju biti u svoja 4 zida ili blizu toga. Ja sam više doslovce luda, ispada da velikim dijelom visi na kompu, a ne želim mu to zabraniti jer ne znam ni sama što da očekujem da bi on trebao raditi dok smo mi na poslu. Budući da se ne zna sam organizirati, većinu onoga što očekujem od njega i što pomaže po kući tipa usisavanje, suđe, pospremanje, radimo zajedno popodne jer mu stalno trebaju neke smjernice pa nam je tako lakše. E sad problem je ( što sam već i prije pisala na drugim temama) što je susjedstvo puno djece koja samo čekaju da se ukrcaju negdje na druženje a to mi je neprihvatljivo budući da je odnedavno D. sam u kući ( baka je u svojoj kući u dvorištu i ne želim ju opterećivati da ga pazi i kontrolira) zaista se bojim štete i nereda koje ta djeca ostavljaju za sobom, tim više što nema odrasle osobe u blizini. Dakle ne mogu dozvoliti da D. ode kod nekoga na druženje jer to znači da će začas ta ista djeca + xy susjed iz ulice biti u našoj kući , a mislim da D. nije spreman na to da pazi konstantno tko što radi i koliko su ti isti kod nas( a bili bi doslovce cijeli dan , vjerujte mi ). Budući da je kišno vrijeme, opcija igre na otvorenom ne postoji, a opet i kad je jako sunce opet nije poželjno da su vani. Kako to izgleda kod vas ?

  2. #2
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    cappy koliko ti je star sin?
    veliak je razlika 9 ili 13 godina.

    ja bih bila sretna da uopće ima djece okolo s kojima se može družit. Rekla bih sinu da se ograniče na njegovu sobu za druženje ili poštivaju pravila ili ništa od igre.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Ja imam dvije cure od 11 i 9 godina, ali njih su dvije pa se zajedno igraju i imaju k tome i malenog bracu od dvije i pol godine koji im je sam po sebi igračka, pa se okupiraju i sa njim. Kada same biraju zanimaciju, starija sa youtubea uči svirati klavir (inače ide na satove, ali preko ljeta je pauza), mlađa svira gitaru, igraju društvene igre (5 sekundi je trenutno hit), jako vole crtati pa sam im kupila hrpu crtaćih blokova, flomastera, vodenih boja, od čega one rade lijepe crteže, pa kad ih nakupe više organiziraju "izložbu" za nas odrasle kada dođemo s posla. Zatim organiziraju koncerte na kojima slušamo što su uvježbale... Uvijek bude nešto. Ima li tvoj dječak kakve hobije ili interese, da poradi na njima? Makar, i ovo što je Lili rekla, dobro da se ima sa kime igrati, u našoj okolini nema puno djece njihove dobi...

  4. #4
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    CAPPY nadam se da ovo nećeš shvatiti kao kritiku, mada nikako drugačije neće ići; ja jako volim roditelje djece u susjedstvu koja ne vole da im u dvorišta (a kamoli kuću) dolaze tuđa djeca na igru, a kad i dozvole igru u svom dvorištu u vrijeme jela djetetu na igri kažu "odi ti sad doma jer mi idemo jesti" dok s druge strane nemaju nikakvih ograda svoje dijete na neodređeno isporučiti nekom drugom na brigu. Poznanica mi je rekla kako joj je susjeda koja inače odbija da joj dijete doma ima prijatelje na igri u lice rekla da je najsretnija kad njen sin na igru ide k njoj jer ona ne može trpiti da joj djeca naprave nered koji ona kasnije mora pospremati.

    No to je pitanje karaktera čovjeka a ja osobno sam prema viđenom vrsta u izumiranju. Imam dvije kćeri starosti 6 i 7 god koje se jako lijepo zaigraju i same. Naša vrata su uvijek širom otvorena, u našem su dvorištu uvijek nečija tuđa susjedska djeca. Kako svu djecu koja dolaze poznajem, znam koja mogu biti kod nas doma dok smo mi na poslu. (Živimo u zajedničkom domaćinstvu s muževim roditeljima koji su u prizemlju i povremeno prekontroliraju djevojke na katu.) Isto tako naručim "podobnu" djecu dan ranije i dogovorim s njihovim roditeljima i ostavim prikladne rekvizite za igru (dam upute što smiju), a cijela se ekipa sjati iza 16,00 sati kad i mi dođemo kući s posla i nikad ih nema manje od četvoro. Tome uvelike doprinosi i gumeni bazen zapremnine 4000 l na dvorištu.
    Što jedemo mi dobiju i djeca. Normalno svima serviram ručak ili večeru, tko želi može jesti. Nerijetko pečem palačinke, fritule i štrudle.
    Kad je igra gotova, bilo vani ili unutra, svi su dužni pospremiti čak i ako kasne doma. to svi znaju i poštuju pravilo. Kome ne paše više ne dođe. Ako bude kakva situacija aktivno je rješavamo zajedno. Nekim roditeljima nije drago da im "stranac" školuje dijete pa je tako bila situacija gdje je mama prigovorila i dijete više nije došlo. Ja sam odgovorila da u svojoj kući pravila i red postavljam ja i da se ne bih uvrijedila da se isto postupi s mojim djetetom u tuđoj kući od strane vlasnika. Red se mora znati.
    Kad se raziđu, s djevojkama komentiram što je bilo dobro, tko je koga povrijedio ili rekao nešto grubo, zašto nije lijepo neko/nečije ponašanje, dogovorimo se što da kažu (kako da se postave) slijedeći put kad netko bude govorio ili radio nešto neprimjereno i da same upozore dijete čije je ponašanje neprihvatljivo da više neće moći dolaziti ako se misli nastaviti tako ponašati jer to smeta nekoj od njih, jer rade štetu ili jer su mama i tata to zabranili.

    Prihvaćam da moj način nije najispravniji. A ovo sam ovako napisala jer me povremeno zna zasmetati koliko se dajem tuđoj djeci dok moja zauzvrat ne dobivaju isti tretman, mada se umirim spoznajom da je to radi odgojnog procesa mojeg podmlatka jer im moram pokazati svijet. Mislim si da je bolje da ih učim ja nego da se uče same.

    Što u tvom konkretnom slučaju ne znam. Imaš jedno muško dijete, ne znam koje starosti. Ne želiš da su kod tebe a ne želiš ni da je sam.
    Međutim, sigurna sam da je nemoguće napraviti omlet a da ne razbiješ jaje.

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    S roditeljima odredjene djece dogovori da budu svaki dan kod nekog drugog. Meni je puno draze da su kod nas, jer im ostavim hranu, piće i povremeno nazivam. Kad dođem doma, ako je vrijeme za razlaz, pospreme zajedno glomazni nered, a detalje zavrsimo mi doma. Zasto bi dijete bilo osuđeno na samovanje?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Sinek se bliži 10.g. On bi rekao da mu je hobi komp. : ) Općenito nije takav da hoće nešto raditi sam, npr.voziti bicikl, crtati ili čitati nekaj. Većina klinaca oko nas ima braću ili sestre i znam da je to skroz drugačije kad ih je barem dvoje . I tako kad netko od društva dođe , uglavnom dođu u paru, npr.prve susjede su 3 curice od 7-12 godina i teško da će svi igrati istu igru a kod nas je raspored da stariji u svojoj sobi ima sebi primjerenije "igračke" npr.legiće, dok su igračke za manjega u drugoj sobici i onda uvijek ispada da klinci bauljaju po cijeloj kući, a imam iskustvo da masu puta netko napravi neku štetu za sobom i mislim da moj klinac realno ne može to držati pod kontrolom.
    Magistra, vjerovala ili ne, ja nisam jedna od onih koje svom djetetu neograničeno dozvoli da bude kod nekoga na druženju a bome kod većine klinaca oko nas to nije slučaj i zato me to toliko i muči. I ja sam se svojevremeno nekaj i nekaj i nahranila i napojila i na odgajala tuđe djece ali sam onda prestala jer više nisam tako mogla.
    U pravu si za ovo s kajganom...
    Posljednje uređivanje od cappy : 30.07.2015. at 13:43

  7. #7
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Pa ne mora pozivati hrpu klinaca da budu kod njega. Par njih sa kojima se dobro slaže i dogovoriti se sa ostalim roditeljima da cirkuliraju(jedan don koj jednog, pa malo kod drugog-kako ko može..) Bez veze je da dijete samuje. Ako su baka i djed blizu, mogu i oni malo uskočiti u kontrolu, čisto da klinci imaju osjećaj da je netko od odraslih tu i da ne mogu raditi gluposti.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    čim ne pada ili nije prevruće svi su vani na igralištu. sad je počelo padati, svatko sebi doma. kod nekoga se ide isključivo ako roditelji tako dogovore. nema šanse da mi dođe cijelo susjedstvo ili da svoje nekom uvaljujem na cjelodnevni boravak. živimo u stanu. moji su stari 6.5, 8, 9 godina.

  9. #9
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ja osobno ne dozvoljavam goste kad nema odraslih i naravno ne smiju ni ići tamo gdje nema roditelja.
    iz prica prijatelja i susjeda vidim da ni oni nisu zadovoljni time sto klinci izvode po kucama kad nema nikog, na kraju se sve svede ili na igrice i tv ili razne gluposti ovisno o uzrastu, a sto vise glava luđe ideje.
    Klinci 10+ mogu dok su sami doma:
    obrisati prašinu
    usisati
    isprszniti / napuniti perilice
    objesiti/skupiti ves
    odvojiti igre, filmove, knjige, odjeću koju se prerasli i složiti ormare, ladice i police
    spariti čarape
    od zabavnih aktivnosti:
    čitanje max 3h
    igrice on line max 2h
    on-line učenje ima svega od gitare, jezika, programiranja
    film max 2,5h
    izrada maketa, modela, nakita, crtanje, slikanje
    ples ili vjezbanje uz on line tečaj ili igru
    skuhati tijesto i gotovi umak, složiti salatu i dočekati roditelje
    isplanirati aktivnosti za poslijepodne i vikende
    napraviti popis za kupovinu za novu šk.god.
    pisati priču, slikovnicu
    za sve ovo treba temeljito pretražiti net u skladu s dobi i interesima i sigurnosti djeteta i kupiti ako treba pametne i zabavne stvari.
    dovoljno je što vise na ekranima ne moraju još i upijati smeće. Ja radije prosecem s klincima do knjiznice da imaju brdo doma na izbor, kupim dobru on line igru ili tečaj za 20dolara nego da igraju pucačine.
    Zavisi čime se inače klinac bavi, ako inače trenira intenzivno neće mu škoditi da napravi par serija da se ne ušokira kad počnu treninzi itsl.
    Važno je s djetetom pripremiti aktivnosti, napraviti raspored i diviti se uratcima i rezultatima kad dođes doma.

  10. #10
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ako mu je komp hobi : https://www.techrocket.com/
    http://www.e-learningforkids.org/
    https://www.commonsensemedia.org/
    ili nek pripremi fotke za razvijanje, popis željs s cijenama u excelu, pp prezentaciju lego uradaka...
    A svi smo mi tip za leć pred tv ili na komp kad bi nam život dozvolio, tako da...
    Ja sam doma, moji su kratko na moru i sve ovo vrijedi i za njih uz odmorka i tečajeve.
    Nit sam ja non stop doma nit sam klaun da ih zabavljam. Kad imaju drustvo super kad ne izvol'te.

  11. #11
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ima ljepih filmskih klasika koji se mogu pogledati pa nacrtati strip ili napisati sažetak
    I ja cesto imamhrpe klnaca kod sebe jer sam doma i mogu. Uopće ne očekujem uzvrat jer ljudi jednostavno ne mogu. Isto hranim, pojim, tješim ko da je moje kad je tu. Zapravo volim kad mi dođu i ovi nenajpristojniji jer je to prilika da vide da se moze i drugacije, da i igrice mogu biti zabavne i ako nisu klanje ikrađe auta itsl

  12. #12
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    moji sa susjedima tulumare.
    Sin ce sad 10, frajla ima 8.
    ona nikad nije sama doma, jako jako rijetko.
    Sin smije kod prijatelja na igru a i prijatelji smiju kod njega. pri tome ne mislim da smije cijela ulica, vec njih par.
    Igraju se na kompu, ma Wiiu, ali i sa drustvenim igrama. sad im je velika fora poker. imaju i zetone. to im je ko suho zlato vrijedno.
    TV im nije bas in.
    Sin ima duznost usisati, smece je njena obaveza, krevet mora biti namjesten kod oboje.
    hrana sto jedu oni jedu i drugi. ako su za vrijeme rucka kod mene svi su pozvani. neki jedu, neki ne. od volje im.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Pikula Tako, konkretne savjete koje mogu primijeniti a da me i potaknu na neke nove ideje.To mi treba.

  14. #14
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    A bas sam mislila da sam pretjerala.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    A bas sam mislila da sam pretjerala.
    Nisi. Ti si mama za moj grunt.

    Ont. Eno moji veliki klipani rješavaju malo matematike i hj da im se mozak totalno ne ukiseli. Kad odemo na ljetovanje, bit će to čisti odmor, ali sad je slično kao i kod tebe.

  16. #16
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    učila sam od njboljih Peterlin

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •