Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 163

Tema: Je li "princeza" pozitivan role model?

  1. #51
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Tang a sto bi se tako strasno dogodilo da ti dijete ima igracku pistolj, mac i sl.
    ne bi se ništa strašno dogodilo
    ali ja i dalje ne želim

  2. #52
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I ja sam bila strogo protiv oružja, pa sad imamo cijeli arsenal doma.

  3. #53
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja sam posustala kad je pucao iz grana, legica, kvacica...

  4. #54
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Nama su pistolji na vodu THE igracka na moru, za oba spola. Imam i set malih za doma u kadi
    Kod nas princeze isto svasta izvode.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Nama su pistolji na vodu THE igracka na moru, za oba spola. Imam i set malih za doma u kadi
    Kod nas princeze isto svasta izvode.
    i moje princeze tako. a dječji ročkas s tim pištoljima je najbolja moguća zabava.

  6. #56
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ma gle sad - pištolji na vodu, imam i ja to doma
    ja pričam o ovako nečem: http://www.ekupi.hr/Metalni-Pistolj-195-638289.aspx ili http://www.ekupi.hr/Puska-48-cm-331504.aspx

    znam da se neće ništa strašno dogoditi, ali ja to ne želim kupit. a srećom nije nitko dosad poklonio.

  7. #57
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    i ja sam bila protiv pištolja, onda je mali dobio od nekoga pištolj na vodu i bio oduševljen... htjela sam pričekati par dana, pa da maknem pištolj i da padne u zaborav, ali ništa od toga.
    U međuvremenu sam pročitala ovaj članak: http://www.theatlantic.com/national/...r-mind/278518/
    i znatno promijenila mišljenje o pištoljima kao igračkama. Sad imamo mačeve, praćke, luk i strijelu, pištolje, ma svega... i ne igra se baš više s tim stvarima. Sad su spiderman i nindže kornjače.

    neki dan pričam s mamom koja ne dozvoljava svom djetetu pištolje i tako ima ona krut stav i na da se. A mali dođe do nas, uperi kažiprst u nas i kaže "bam, bam!".

  8. #58
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam nista reci na temu osim da je moja mjesecima -Elza.
    Ja kao majka-los primjer podrzavam njezino ludilo, pa joj kupujem haljine na Elzu i vodim na mjuzikle s Elzom.

    Jedino ne popustam na cipele na petu u Elzinoj boji sa pahuljicama i sluzbenoj promjeni imena u " Elza".
    Htjela bi ona biti i veterinarka, pa ocito ima neku rezervu ako ovo sa princezom ne upali.
    Umirem, posebno na promjenu imena ! Moja je imala istu fazu. Imala sam i ja u djetinjstvu, a bome i fazu pištolja, još mi u Muelleru gušt dođe malo ih milkit i povuć' obarač, imaju sad i ženske, roze, u roza futrolama (kao dijete sam željela bit princeza pa onda kaubojka... sjeća li se ko Annie 4 Pištolja?). Imala je moja i fazu princeze ratnice, kad je na nekoj novoj godini skužila igračku-strojnicu. Ne mislim ništa posebno o princeza role modelu, a i on se definitivno promijenio - Merida mi je super, ali mojoj je ipak draža Elsa. Princeza u stvarnom životu, ovo što govori Peterlin - meni je to zlatni kavez (a malo i smiješno, sva ta pravila, suknja dovde, šeširići ovakvi, život ispred kamera, rubrika "S kraljevskih dvora" u Gloriji mi je ono... nevjerojatna , ono almodovarovska - toliko čudno da postaje zanimljivo itd. - iako, imam i ja masu pravila u svom životu, pa ih valjda nisam svjesna), a i vjerojatno će jednom i to doć na red.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.08.2015. at 10:38

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    ...mislim na razgovor o živućim, stvarnim, današnjim princezama i prinčevima.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    moje princeze su najsretnije kad dodju na (blatnu) livadu, jedna sa štapom jurca okolo i igra se pucačine a druga ju s nekog drveta usmjerava u kojem smjeru treba gađati
    (a ja najsretnija kad nakon toga trebam oprati monduru princeze )

    ali vole glumiti i Anu, Elzu ne
    Posljednje uređivanje od MikiMama : 13.08.2015. at 10:42

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    e da, istovremeno obožavaju knjige Princezini dnevnici, progutale su valjda 10 nastavaka ...
    valjda dok vise s grane i valjaju se po blatu sanjaju kako će jednog dana doći dobra vila i čarobnim štapićem ih pretvoriti u profinjene princeze


    a one zrihtane rozaste princeze iz skole zaobilaze u sirokom luku, jer obicno ispadne da su one najgore manipulatorice i zanovijetalice ...

  12. #62
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    A ja moram priznat da bi bila sretna da ormar oplemenimo krilima, krunama, haljinama, kostimima...

    Na prošlim je maškarama bila zombi (s dvije godine ni ne zna šta je to zombi, samo joj je fora da je strašna), ja sam navijala za princezu

    Brate mili, ljepše mi je vidit princezaste haljine nego one dronjke u koje se obukla.

    I da, te stvari iz crtanih bi trebale biti samo zabava, ne bi trebale biti ideološki obojane (tu roditelj stupa na scenu).

    Glede pištolja, pušaka i ostalog, popustila sam i ja, ali tek u dobi 5+. Inače mrzim te igre ratovanja (u potpunosti su mi besmislene), ali imam jednog ratnika doma. Bez granica, do krvi ako treba, toliko ga ponese igra. Naravno da branim, ali sve mi se čini sa slabim uspjehom.

    Ono što me više brine je njegov stav oko poslova: djeca su ženski posao-grubi radovi muški. Uopće ne znam odakle mu taj obrazac, u obitelji mam je zanimljiv mix, i mm i ja radimo sve. Valjda će to promijenit dok se ne oženi :D

  13. #63

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je to negativan model, imam dvije kceri. Starija je dosla odmah iza brata, 2mj kasnije od necake. Nisam nikada patila na lutke itd pa joj nisam to ni kupovala. Igrala se sa auticima, alatima, posudama, kockama. Kada je bila veca iskazala je zelju prema lutkama (winx kasnije monster high) i pokoja barbika. Bebu nikada nije trazila niti imala (kolica, bocice, kuhinje) Imamo pozamasnu kolekciju, sada ih vecinom oblaci, kreira za njih odjecu. Necaka je bila malo drugacija prica, od pocetka je imala bebe i svu pratecu opremu, zvali su je princeza itd...sve faze je prosla. Obje sada imaju 10 god i razlika je ocita. Dobiju iste ljetne cipele na poklon kao japanke sa malo povisenim, jedna vristi od srece, drugoj to bas i nije da nosi sa 10 god. Stoje u ormaru. Dok necaka ima jako izrazenu zelju za pokazivanjem i sredivanjem i na fejsu stalno stavlja neke fotke u maminoj robi, polunasminkana, u skroz kratkim minicama (dize mi se kosa na glavi od toga ali ne mogu nista) njima je to super. Daleko od toga da se moja ne voli sminkati, sva sminka mi je stradala ali joj ne pada na pamet da bi izasla van takva. Grozi se cura koje hodaju polugole, roze boje, frozena...nastavi niz. Mladja je jos beba ali u sirokom luku izbjegavam ikakve igracke namjenjene upravo za curice i zabranila sam kupovinu takvih svima. Takoder uvijek reagiram na te izjave pa ti si curica/ne smijes ovo ono...
    mislim da je to opet forsiranje na drugu stranu.
    pa za curicu je normalan razvojni put da se poistovjete sa mamom, odraslim ženama, da kroz igru isprobavaju
    kako je to biti mama, dadiljati nekoga malog, maziti i sl.
    adje sad probaj okrenuti situaciju i zamisliti da netko tko ima dečka u širokom luku zaobilazi autiće, alat i sl.
    i da dečko nikada ne dobiva takve igračke?

    a ovo što misliš da ima veze ako se curica igra(la) sa bebama da će sa 10 naslikavati na Facebooku da napućenim
    usnama, ili htjeti obalčiti minjake - to definitivno i provjereno ne mora voditi jedno k drugom.

    i slažem se s ovim što kažu Cubana i Mima
    Posljednje uređivanje od orange80 : 13.08.2015. at 12:51

  14. #64
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ja isto ne volim to "ti si curica pa ti to itd." (pogotovo ako krene od starije generacije - baba-dida - stila curica mora biti uredna, ti si ipak žensko itd. (to je meni paralo uši kad sam bila mala npr.). Recimo... Pink je meni fora role model , nije baš princezasta (više je rok princeza) mala je voli i baš mi je rekla da se osjeća moćno kad je sluša . Hoću reći...danas postoje i neke nove "princeze"... tako da može svak odabrat svoju po mjeri.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 13.08.2015. at 16:06

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Joj, sada sam se sjetila, mog poznanika je majka kao malog oblačila u ženske haljinice i suknjice (do škole), jer je silno željela curicu, a on je došao kao drugi sin i ona se (luđakinja) sa tim nikako nije mogla pomiriti...

  16. #66

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni svakako treba razlikovati djecje igre i uzivljavanja od onoga sto rade odrasli i familija.
    Evo, ja ovo nisam umela ovako lepo da sročim , inače bi išlo odmah u uvodni post.

    Dakle, ja sam, kao i svi, imala svoje planove i uzore za decu , ali sam ipak ćerki kupila krunu a sinu pištolj (sa onim gumenim strelicama) čim su dostigli 3+, tako da sam očigledno vrlo fleksibilna i nedosledna u svojim stavovima...Jednako im oduvek dozvoljavam i da po potrebi, kruna i pištolj zamene korisnike, pa imam i slike dvogodišnjeg sina sa rajfom i dvogodišnju ćerku sa omiljenim bagerom...
    I retko kad mi smeta bilo šta iz dečje mašte, dokle god se ne mlate, prave požar ili sl. (mada su onomad "zakucali" tetku na krst, "kao čika Bogu" - e, TO me je ostavilo bez reči izvesno vreme!)

    Ali lagano dolazim u sve ozbiljnije sukobe sa rodbinom, i mlađom i starijom, koji i dalje žele porodičnu princezu po svaku cenu, slično kako je Tangerina opisala: princezi je nominalno dozvoljeno sve (i ono što u stvarnom svetu nije i ne bi trebalo biti dozvoljeno), sa druge strane joj se na svakom koraku nameću zabrane tipa "princeze to ne rade", za totalno nebitne sitnice.
    Pretrčavanje preko ulice, udaranje drugih i vikanje na njih je princezi dozvoljeno, dok čačkanje nosa i plakanje na rastancima- nisu!
    Kada se tu doda sve očiglednije zakidanje njenog mlađeg brata, situacija postaje vrlo nemila, a vrtić dodatno ohrabruje sve moguće vrste rodnih stereotipova od kojih se meni diže kosa na glavi.
    Naravno, svi moji argumenti kod rodbine doživljavaju samo podsmeh, i ja konstantno balansiram između ideje "ne uskraćuj deci odnos sa rodbinom" i ideje "bolje distancirani odnosi nego štetni", jer odnosi lagano počinju da prevažu prema "štetnom".
    Jer mi je dosadilo da ćerki ponavljam kao papagaj da u stvarnom svetu niko neće misliti da je princeza samo zato što ONA to misli- a tužno mi je kad je stvarnost stavi na svoje mesto...
    Trenutno sam u fazi distance, da ne kažem izuzetne ogorčenosti.

    Ali da skrenem na vedrije, mojoj je Šrek 2 (naleteli slučajno na tv-u) bio totalni šok : "Ali, ali, MAMA, ona je htela da ostane ružna i debela sa onim debelim zelenim Šrekom??ZAŠTO???" A zla dobra vila joj je bila poslednja kap- ona je naravno veliki fan dobrih vila...

  17. #67
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Kod mene je vako nekako kako sirius pise
    Ali x2
    Treca samo sto nije, lol

  18. #68
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Ja sam cudoviste
    Moje dijete nema niti jedne igracke iz frozena, ni nekog drugog popularnog crtića.
    Nasljedila je sestrine barbie, winx, sa kucom i opremom ali to je to.
    Ima 3,5 god.i mislim da ni ne kuzi jos te vile i superjunakinje
    Stojaznam, malo sam ja operirana od toga svega. Sa starijom smo sve to pratili, kupovali, ona stalno nesto zicala.
    Ovoj paorki daj motičicu da posadi salatu, travu za kokice itd. Totalno je drugi đir.
    No jako se voli uređivati, šminkati, nosati torbice, mirisati.
    Ja uopce nemam stav oko toga ..
    Osim sto u pricama tipa snjeguljica/princeza/trnoruzica volim malo izmjeniti kraj po svom ukusu
    Pa tako one nikada ne idu u prinčev dvorac, nego on preseli k njima
    I da, ima dijete ruzicasti baldahin iznad kreveta

  19. #69
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    flopi, ma kakvo cudoviste

    moja je s cetiri godine, dok su sve ostale cure u vrticu bile princeze za maskare, bila ninja
    i kupovali smo ben tena
    nagodinu je bila princeza
    mijenja se to

  20. #70
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    A, ne, ne, JA sam čudovište. Neki dan sam kćerki (7 god.) prvi put u životu kupila lutkicu. I vjerujem da je to tražila zbog ljubomore - teta čuvalica je istu takvu kupila svojoj unuci. Uopšte se ne igra "ženskim" igračkama, od crtanih nikakve vile ne dolaze u obzir, samo Tom&Jerry i Ogi i žohari. Inače, do 4-5 godina života, ona me često bacala u očaj. Zašto ona nije muško? Zašto se ne zove tako i tako? Kada će joj narasti piško? Zašto je dobila crvenu trenerku? Ima starijeg brata, shvatam da joj je uzor, ali bilo je momenata kada sam zaista mislila da ima problem sa rodnom identifikacijom. Jedino što me tješilo je to da u muškom društvu procvjeta, ali na onaj pravi ženski način, trepće, zavodi, umiljava se, imala je neke prve simpatije i tako...Onda je prije 2 godine počela da pokazuje zanimanje za "ženske" boje, voli da se sredi, da napravi frizuru, nadžidža šnale po glavi, narukvice, sad žica da probuši uši. Osim ušiju, sve sam jedva dočekala. Winx i te stvari joj se uopšte ne dopadaju, ali unazad godinu dana sve mora biti Hello Kitty. Ne volim baš tu mačku, ali mi je mnogo draža od ranijih pitanja. Sve se nešto mislim da bih od nje za određeni broj godina mogla dočekati i minđušu u nosu, hehe.

  21. #71
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    smiješne ste
    zašto bi bile čudovište što niste curama nametnule kalup za kojim one uopće nisu patile?
    nije da su one JAKO HTJELE real size Elzu a vi ste rekle "nema šanse, evo ti lopta"

    za razliku od npr. mene kojoj dijete hoće pištolj, a ja ne dam
    i naravno nisam čudovište

  22. #72
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Čuj, nisi, pa ti si najčudovišnija

  23. #73
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam cudoviste
    Moje dijete nema niti jedne igracke iz frozena, ni nekog drugog popularnog crtića.
    Nasljedila je sestrine barbie, winx, sa kucom i opremom ali to je to.
    Ima 3,5 god.i mislim da ni ne kuzi jos te vile i superjunakinje
    a kakvo li sam tek ja čudovište,moja nije ni gledala Frozen ni te popularne crtiće...
    trenutno smo na you tubeu u fazi "A je to" i "Lolek i Bolek"...prije toga je bio Mr. Bean....
    vidiš,da hoće njega bi joj kupila...

    ja sam jučer u Kozuma teti na blagajni viknula: NE,NE kad joj je išla uvalit one neke sličice šta li već koje se sad pak dijele...
    pogledala me ko da nisam normalna...ha ha ha...kad me mala pitala što je to bilo rekla sam da nećemo skupljat smeće....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 08.09.2015. at 12:41

  24. #74
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    niste čudovišta, al jeste malo zločeste
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 08.09.2015. at 14:17

  25. #75
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    ma nisu ni zločeste, samo traže pažnju

  26. #76
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Tang, ja isto ne dam baš te vjerne kopije pištolja, mada se jesu provukle par puta. Na primjer, na svetog Duju kad su obilazili štandove samostalno.
    Ali mislim da sam već pisala, ili pričala uživo, mene je D. jednom osvijestio, baš onako kao da me mlatnuo mokrom krpom. Nije bila stvar u riječima, nego u tonu i izrazu, riječi su bile skroz jednostavne: Ali mama, pa to je samo IGRA! A ton je bio otprilike kao da netko star i iskusan govori nekom balavcu koji je zadramio, onako pun razumijevanja i blagosti, jadnoj majci koja je zabrijala i sve vidi pogrešno, pruveličano i fobično

  27. #77
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A bude mi pravo smiješno to "za djevojčice" i "za dječake". Recimo, rođendani u igraonicama pa teme "za djevojčie" i "za dječake". Šta, boje se da ovi neće pravilno odabrati ako ne napišu šta je za koga?
    Posljednje uređivanje od vertex : 08.09.2015. at 14:50

  28. #78
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Uf... da ne otvaram temu koju bi nazvala "vrtićki klanovi", prikrpati ću se tu, jer se zapravo radi o "princezama".

    Dakle Smjehuljica je jednostavno dijete koje voli Pipi dugu čarapu, koje skidamo s radijatora, frižidera, stabala... čim vidi vertikalu, ta bi se penjala, u naš veliki krevet ulazi tako da se popne preko ograde kinderbeta koji je uz veliki krevet... voli nositi haljinice, posebno one koje nalikuju na Pipi opravice... ali princeze i nisu neka fora. Ne zna ni za Elzu ni za Anu... U grupi se drži više povučeno, nedostaje joj asertivnosti, kad je s većima uvijek pušta da "budu glavni", kad je s manjima uvijek ih uvažava. U vrtiću do sad nije bilo problema, družila se sa svima, s curama i dečkima podjednako...
    No, od ove jeseni, kako je ponovno počeo vrtić, pred par dolazi mi doma i kaže da joj je prijateljica samo M. da joj ni jedna druga curica ne želi biti prijateljica... a onda jučer da joj više ni M. nije prijateljica...
    Pa smo dugo pričale i na kraju je ispalo da postoji F. koja je šefica svima, ona je princeza i ne dopušta drugima da budu princeze... I da ona želi svjetlucavu haljinicu od tila (opisala mi je točno što želi)...

    I što sad? Nabaviti hebenu princeza haljinu i poslati ju u vrtić ko cirkus... ili?
    Baš sam u dvojbama... želim da bude svoja... ali ne želim ni da bude izolirana. Iako, pitanje je koliko je to stvarna izolacija, a koliko joj trenutak u kojem joj netko kaže "nisi mi prijateljica" oboji cijeli dan.

    Pričali su mi već ranije da se u vrtićima stvaraju "klanovi" među curicama, da dečki nemaju tih problema... ali nisam očekivala tu pojavu već s 4 godine.

  29. #79
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Da Mojca klanovi se stvaraju čak i ranije nažalost (kod nas već s 3 god se znalo tko se igra s kim), sjećam se da ja uvijek na temi jaslica kažem da bolje da se previše ne odgađa polazak u jaslice/vrtić a kao jedan od razloga mi je i taj.

    A ne znam šta bi ti rekla, ja bih joj kupila tu haljinu nek je ima bar za maskare al nekako mislim da je tvoje cura ipak previse svoja da bi se povela za tom grupom. Ono izgledni scenarij mi izgleda ovako dođe s haljinicom igraju se koji dan i onda ona zaključi da joj to nije fora i prestaje s tim. Ima je za maškare ili prodaš na burzi.

    Ako haljinu ne kupiš možda baš bude još više uporna oko te haljinice i čak dobije pravu zelju za imat je i nosit.
    Ja bih kupila neku povoljniju varijantu al bih svakako malo i porazgovarala s tetama da osluhnem kakva je to situacija sa šefovanjem i potencijalnom "izolacijom", onako izdaleka. Tete su te koje trebaju na takve stvari reagirati.

    I super ti je curka pravi mali harambaša ja se isto verala svukuda, tražili me uvijek s pogledom prema gore.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.09.2015. at 09:21

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Pričali su mi već ranije da se u vrtićima stvaraju "klanovi" među curicama, da dečki nemaju tih problema... ali nisam očekivala tu pojavu već s 4 godine.
    Samo da ti odgovorim na ovo: da, stvaraju se klanovi među curicama u vrtiću, i tete bi to morale moderirati (bar su tako radile u našem vrtiću).
    A dečki u vrtiću (još) nemaju tih problema, ali ih sustigne kad dođu u školu - ako nisi nogometaš, nisi dio ekipe Princeze i nogometaši, samo u različitoj dobi.

  31. #81
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pričala sam s tetom, kaže da je sve ok. To je bilo s vrata... morati ću zatražiti susret.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Mojca navikni se, od sad pa nadalje...nisi mi prijateljica, jesi mi prijateljica - skoro iz dana u dan, pa ide razdoblje mira i onda opet u krug. Ja se trudim to ne dozivljavati, iako me srce boli kad cujem. Neka to curice same rjesavaju, uz pomoc teta koje su lrisutne i vide je li sve u redu. Nekako mislim ako se ja upetljam da pridajem svenu vecu tezinu. Meni je ovaj pristup bio Ok u vrticu i sve se stabiliziralo nakon prvih par mjeseci, a sad iznova kreceno u skoli...

    Sto se haljinice tice, ma kupi joj, curicama je to veselje, presvlacit ce se dok joj ne dosadi. Moje su u vrtic isle i s krunama i haljinama preko hlaca, ionako im tete to sve skinu. Imas u H&M tih tilova za male novce

  33. #83
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    nisi mi prijateljica, jesi mi prijateljica
    E upravo ovo...
    Za poluditi!

    Je, evo, postjem expert za haljinice, gledam amazone i ebayeve, hm...
    A joj.

  34. #84
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Iako... nisam još ziher da ću kupiti.
    Još samo gledam.

  35. #85
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    najpovoljniji ti je H&M, barem mislim i najjednostavnije za nabaviti.

  36. #86
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Nemoj od haljinice radit pitanje. To je samo haljinica. I normalo je, ma valjda i potrebno, da kopira vršnjake. Radit će to još milijun puta.
    A za vrtić prati situaciju, ako tete vode računa, bite će ok, ako to ne percipiraju kao situaciju koja zahtijeva moderiranje, onda se stvari znaju zakomplicirat.

  37. #87
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Je. Polako mi sjeda.

    Nabaviti ću joj 10 haljina, pa da joj dosade.

  38. #88
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    A za vrtić prati situaciju, ako tete vode računa, bite će ok, ako to ne percipiraju kao situaciju koja zahtijeva moderiranje, onda se stvari znaju zakomplicirat.
    Ovo sam mislila, u slučaju da se stvarno formiraju klanovi tj. dolazi do isključivanja, ruganja, pretjeranog šefovanja...ovo "nisam ti više prijateljica" ne mora nužno bit to...ta je rečenica u dosta širokoj upotrebi i vrlo često znači samo da su se prijateljice posvađale.

  39. #89
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma da.
    Svakako ću razgovarati s tetom.
    thx

  40. #90

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Mojca, evo ti i mog iskustva: to što kažu cure za "nisam ti više prijateljica" je stvarno nešto što se provlači... evo moja N pošla u drugi razred, još se svađaju na tu foru. I svakih par dana ima novu najbolju prijateljicu.
    U vrtiću se bio napravio neki nezgodan klan, mala koja je vodila glavnu reč je bila rođaka od jedne vaspitačice, pa je to bilo malo problematično. Uglavnom, pisala sam već o tome, bilo je: ne možeš da se igraš sa nama jer nemaš plavu kosu, štikle, we... Dok je bilo do haljina puštala sam, msm, haljine, šljokice... meni nisu problem. Ali štikle ne može, šminka u vrtić ne može. I tu sam ostala dosledna. Prosto ono što mislim da ugrožava njeno zdravlje i bezbednost nisam dala, ostalo baš me briga.
    E sad, jedna teta je intervenisala, druga nije, ali N je to dosta dobro izgurala. Ona je (po rečima teta, i sada učiteljice) sama sebi dovoljna, nije joj nikad bio problem da se igra sa dečacima, a vrlo rado se i sama igra i u tome baš uživa. Tako da polako, pusti, videćeš već kako će se to razvijati pa po potrebi intervenisati.
    Istina je da nas duša zaboli kad dođu i kažu da sa njima niko neće da se igra, ali u većini slučajeva prevaziđu to sami. To su im prve lekcije u socijalizaciji, čeka ih još toliko toga.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    A cesto je prisutno i malo pretjerivanja u tim izjavama: sa mnom se nitko ne igra...barem je u nasem slucaju tako bilo, jer se na podpitanja ustanovilo da se mozda X i Y s njom ne igraju a drugi ipak da. Ahhhh...

    Procijenit ces sama, poznajuci svoje dijete, i uz pomoc teta, zahtjeva li situacija ignoriranje ili intervenciju. Ja nisam pridavala veliku vaznost tim izjavama (iako sam imala knedlu u grlu i u tom trenutku bih sve napravila da joj maknem tugu s lica) i nekako plivamo, sve bolje. Oni se uce odnosima u grupi, u drustvu...vidim da je mojoj curki jos tesko prihvatiti da ne moze u svakom odnosu traziti ekskluzivnost, ono, ako si moja prijateljica onda se igras samo sa mnom uvijek i jedino :/ Ali uci, uci...

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Slažem se sa Charlie. Moj sin je pokupio iz vrtića tu rečenicu : nisam ti više prijatelj, i sad je redovito ponavlja kada mu nešto nije po volji, ili kad je tužan i slično. Pitanje je u kojem se kontekstu izgovara ta rečenica.
    Usput rečeno, za djecu te dobi sasvim je normalno da žele biti kao njihovi vršnjaci i da se žele uklopiti odijevanjem, interesima, ponašanjem... Obično tek u pubertetu dođe ona faza kada žele biti individualci, drugačiji od ostalih. Tako da ja ne bih tjerala neke svoje principe i pustila bih da nose što žele.

  43. #93
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    E upravo ovo...
    Za poluditi!

    Je, evo, postjem expert za haljinice, gledam amazone i ebayeve, hm...
    A joj.
    Gledaj radije ovdje burzu.

    A ako trebaš gurua za oblačenje ženskog djeteta - od srca preporučujem Forku, he he he... Ne zato da ti kaže što kupiti nego da te uputi GDJE to naći i pritom ne bankrotirati.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.09.2015. at 12:09

  44. #94
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ah dakle...nije moja jedina koja dolazi s izjavom da se s njom nitko nece igrati...
    u vrticu je to bilo dosta cesto, cak sam isla na razgovor tetama
    koje su rekle da to u stvarnosti i nije tako
    a neki dan je dosla iz skole (2.tjedan) i baci mi istu izjavu
    a ono, nije da se bas tamo nesto igraju...
    ah....

  45. #95
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    ah dakle...nije moja jedina koja dolazi s izjavom da se s njom nitko nece igrati...
    u vrticu je to bilo dosta cesto, cak sam isla na razgovor tetama
    koje su rekle da to u stvarnosti i nije tako
    a neki dan je dosla iz skole (2.tjedan) i baci mi istu izjavu
    a ono, nije da se bas tamo nesto igraju...
    ah....
    Iz iskustva - treba djecu pustiti da sami ustanove tko im je pravi prijatelj, kao i da se ne isplati zadovoljavati zahtjeve onih koji uvjetuju "nisi mi prijateljica ako nemaš roza cipele"...

    To je dio učenja socijalnih vještina za koji mi ne možemo podmetnuti leđa za svoju djecu - moraju sami. Bude tu i razočaranja i svega, ali to je stvarni život...

  46. #96

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ginger, isto je kod nas. Jos moja ima malo i teski karakter... Prvi dan skole nasla je novu najbolju prijateljicu, s kojom je sjela ignorirajuci tri curice koje zna od ranije; treci dan vise nisu bile prijateljice...onda opet jesu, pa nisu...tko ce to vise pratiti

  47. #97

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    A sto se tice haljinica, Mojca H&M ti je prava adresa za male novce, a vidjela sam jucer i u Accesorize kompletic tutu'-kruna-carobni stapic, preslatko!

  48. #98
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    A sto se tice haljinica, Mojca H&M ti je prava adresa za male novce, a vidjela sam jucer i u Accesorize kompletic tutu'-kruna-carobni stapic, preslatko!
    Još malo iskustva - ja nisam imala princezu nego čarobnjaka (sve skupa, sa čarobnim štapićem) i moje dijete je u dobi od štajaznam 3-4 godine otkrilo da čarobni štapić zapravo i nije čarobni, pa mu se sve to učinilo kao prijevara. Kažem ja - sine, nije prijevara nego su maškare. To je maska. Čarobni štapić je igračka, "pravi" čarobni štapić s moćima ne postoji, kao što ne postoje ni zubić vile i slično... Oni postoje samo u slikovnicama i crtićima.

    Btw. taj njegov odbačeni čarobni štapić (plavi, za dečke) moja kolegica s posla i dan danas drži na stolu u kutiji s olovkama, pa kad se nađemo pred nekim teško rješivim problemom, zafrkavamo se kak bi nam dobro došlo da je to "pravi", a ne igračka....

    * * *
    U našem vrtiću preoblačenje je bilo uobičajeno i poticano, ali nisu se poticala stvaranja klanova i grupa. S druge strane, teško se to može izbjeći jer je normalan dio učenja o komunikaciji. Treba klince nadzirati, malo kanalizirati, ali i pustiti da iskuse posljedice vlastitih djelovanja. Moj mlađi je tek nakon nekoliko GODINA shvatio da ga "prijateljica" iskorištava. Ništa ne bih postigla da sam mu to rekla - morao je sam osjetiti da ga ona nazove samo kad nema boljeg (tj. ženskog) društva, a on je znao cijela popodneva sjediti i čekati da ga se ova udostoji. Tja, bit će još toga. Ima i mnogih odraslih kojima je ta vrsta komunikacije teška i zahtjevna, pa je razumljivo da i klincima isto zna biti teško.

  49. #99
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Ginger, isto je kod nas. Jos moja ima malo i teski karakter... Prvi dan skole nasla je novu najbolju prijateljicu, s kojom je sjela ignorirajuci tri curice koje zna od ranije; treci dan vise nisu bile prijateljice...onda opet jesu, pa nisu...tko ce to vise pratiti
    isss, ovako isto. mene to izludi. i užasno mi ide na živce, baš ide. al šta ću. kažem joj da je meni sve to bezveze i to je to. a ta povodljivost...i to mi isto ide na živce. isto imaju jednu malu u razredu koja je hit i koja sve diktitira.

    kad nisam dobre volje, onda mi se čini da samo nešto spletkare, izbacuju iz društva, ubacuju, ti si naš tim, ti nisi naš tim...a kad sam dobre volje, onda mi je sve to normalno

  50. #100
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Iz iskustva - treba djecu pustiti da sami ustanove tko im je pravi prijatelj, kao i da se ne isplati zadovoljavati zahtjeve onih koji uvjetuju "nisi mi prijateljica ako nemaš roza cipele"...

    To je dio učenja socijalnih vještina za koji mi ne možemo podmetnuti leđa za svoju djecu - moraju sami. Bude tu i razočaranja i svega, ali to je stvarni život...
    potpis na Peterlin, to si stalno govorim. Na svašta sam je pripremila, pričale smo o svemu (i dobro se nosi s jednom situacijom koja traje), ali s druge strane, često si ponavljam upravo ovo što kaže Peterlin. Jer i loša iskustva izgrađuju karakter, ako ih previše štitimo, sprječavamo njihov razvoj.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •