Vidi rezultate ankete: Biste li pružili sklonište izbjeglicama kod sebe?

Glasači
90. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Da

    26 28.89%
  • Ne, iako imam mogućnosti

    33 36.67%
  • Ne, jer nemam mogućnosti

    21 23.33%
  • Ne znam

    10 11.11%
Stranica 13 od 55 PrviPrvi ... 3111213141523 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 601 do 650 od 2743

Tema: Lica djece migranata s novinskih naslovnica

  1. #601
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Po meni je suludo ocekivati da svi ( ili cak vecina) imaju volju da se uklope.
    Oni su otisli za boljim zivotnim uvjetima, a nisu otisli jer zele upoznati novu kulturu.
    Niti je zapravo zele prihvatiti. Njima je njihova kultura bila dobra , ali zivot je bio los.
    i sto sad? Moze se ocekivati ( u najboljem slucaju ) da duga generacija bude vise manje integrirana, ili tek treca.
    Ali samo ako bude volje za tim. I dobrog plana na razini drzave.

  2. #602
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Iako mislim da o integraciji u ovom trenutku nema smisla razmisljati. Jer ovo su migracije koje su malo drugacije od svih ostalih koje smo do sada vidali u novijoj povijesti. Tko zna sto ce i kako tocno biti.

  3. #603
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ma da, integracija je malo dugorocniji postupak. Htjela sam zapravo reci da se cesto imputira kako se Turkinje ne uklapaju, s nekom negativnom konotacijom, a ovo dvoje mojih prijatelja rade istu gresku, a krscani su.

    S mojim iskustvom mogu reci da bih vjerojatno umrla od dosade da nisam naucila jezik i dobila posao u struci, koliko sam svjesna da mi je to obogatilo zivot. E sad zivot u "15. Bezirku" moze biti malo navlakusa, jer tamo vjerojatno nije problem ne znati jezik.

  4. #604
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo Slavenka Drakulić zanimljivo o granicama solidarnosti

    http://www.jutarnji.hr/velike-su-seo...la---/1421177/

  5. #605
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Da. Ali meni stvarno opet nije jasno. Vracam se na onaj mimin citat, mojci je bio prebutalan, meni je odlican. Koja je to fora, sta je to? Ovo su upravo igre bez granica, igre gladi. Ko prezivi, ceka ga nagrada, azil u njemackoj. Ne razumijem. Zatvaraju se granice, pa ljudi moraju pjeske krozz polja, gaze rijeke, a sve to pored policije i svi sve znaju i ti ljudi sad cijelu noc moraju biti na kisi i hodati i dijele im se uputstva kako preci granicu da izbjegnu granicne prijelaze...kuzim da su izbori, ovo sto je seni pisala, al opet da ga hebes, ne kuzim. I dalje se tope po mediteranu, onda dodju u grcku, onda sta, grci ih puste, onda se nekako dovuku do srbije, onda dodju na zicu u madjarsku, pa vlakom u hr, pa onda opet u madjarsku...

  6. #606

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Igračke su potrebne djeci za razvoj. Ne najnoviji PS, nekad je dovoljan plišani zeko bez uha, nekad minijaturni autić koji stane u džep.

    Moj sin je u paket za izbjeglice donirao nekoliko svojih autića, "za djecu, mogu se i cure igrat s autima..."

  7. #607
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Mima, uletila si mi, pisala sam prije tebe. Je, zanimljivo, taman uletilo kao odgovor na moja pitanja valjda. Objasnjenje ovog glavinjanja. Bili bi solidarni i humanitarni al ne previse.

  8. #608
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ne znam. Meni se cini normalnim da postavis sebi granice. Inace bih imala punu kucu beskucnika kad bih ih zvala da dodju kod nas prenociti. Svatko ima neku tesku pricu zbog koje je na cesti i svakome se to moze dogoditi.

    Jos jednu stvar sam osvijestila, a to je da ne mozes tim pomagati ljudima onako kako ti mislis da treba, nego kako oni misle. Pa sva ta razmisljanja da poput IB-a ponudim vikendicu, nemaju apsolutno nikakvog smisla.

  9. #609
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Sena, ukratko, ne želiš se ponašati poput HDZ-ovaca.

  10. #610

  11. #611
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    50 milijuna potencijalnih izbjeglica. Samo to vidim.

  12. #612

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Ima li itko podatke oko toga koliko izbjelica je primila Rusija, koliko SAD, koliko Velika Britanija, koliko Francuska? Koliko ih je utočište potražilo u S.Arabiji i sličnim zemljama?

  13. #613
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Koliko Hrvatska?

  14. #614
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni je suludo ocekivati da svi ( ili cak vecina) imaju volju da se uklope.
    Oni su otisli za boljim zivotnim uvjetima, a nisu otisli jer zele upoznati novu kulturu.
    Vi koje ste čitale Nevjernicu, sjećate li se onog djela gdje Ayaan piše o tim useljeničkim zajednicama po zapadnoj Europi koje se ne žele uklopiti. Ona tu jasno ističe da oni i dalje preziru zapadnoi društvo i nastavljaju sa svojim običajima, ali na zapadu. E sad, ona je jako ogorčena islamom i svojim sunarodnjacima i to je njen subjektivni doživljaj. Ali opet, kad se uzme u obzir da je žena nastavila borbu protiv obrezivanja curica, ubojstava iz časti i prisilnih brakova na zapadu, malo se čovjek i zamisli.
    Sigurna sam da se svi možemo složiti da ni takve stvari ne želimo gledati u svom susjedstvu, pa makar to bili pojedninačni i izolirani slučajevi.
    Tako da integracija jest jako važna i hitna. Jer ako se EU i s integracijom snađe kao i s ovim valom izbjeglica i migranata, loše nam se piše. Posebno u kontekstu ovih upozorenja o 50 milijuna potencijalnih izbjeglica, za što se nadam da se neće dogoditi. Jer na kraju svega zaključujem da su zapadnom svijetu vojne akcije jednostavniji zadatak od zbrinjavanja ljudi koji onda od tih ratova bježe.

  15. #615
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Lose nam se pise?
    Moguce je da nam se lose pise, ali ne mislim da je to zbog ovih koji dolaze. Kolonijalna, kapitalisticka i pohlepna proslost Evrope jos uvijek zivi u koncentrisanom kapitalu. Mene, od "islamizacije" Evrope vise plasi da bi nekome moglo pasti na pamet braniti taj kapital na orvelovski nacin. A Orvel je bio rijetko pametan covjek. Dalekovid.

    Za nadati se, dakle, da je evropski kapital jos siguran. On je taj koji "brani" nase slobode. I on je jedini koji nam ih moze oduzeti. Sve ostalo je dnevna politika...

  16. #616
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Sena, ukratko, ne želiš se ponašati poput HDZ-ovaca.
    E bas si me nasmijala.
    nazovi to kako hoćeš, ali mene su jučer ona zazivanja vojske stvarno izbacila iz cipela.
    i to ne zato sto bih ja imala različito mišljenja o situaciji s izbjeglicama od jandrokovica i njemu sličnih.

    nego zato, sto je taj "prijedlog" toliko izvan pameti i u sukobu s zdravim razumom, da ostaneš bez riječi.
    Razumijem ja realnu politiku, izbore i sto zapravo stoji iza svega toga (ono, eto vlada napokon napravi nešto suvislo, a izbori na pragu...pa se jelte mora djelovati)
    ali i tu se mora imati mjere i ne priječi granicu ni mjere, ni ukusa. I ne dovoditi u opasnost ni zemlju, ni građane, ni izbjeglice.
    a inače, takva sam, dobijam opcenito ospice, na pretenciozne, "preglasne" izjave iz kojih ne stoje ni 3 minute razmišljanja što i kako. (o spinu i populizmu ni neću, to mi spada u kategoriju 10 smrtnih grijeha)

    stvarno ne moraš biti ni strateg, ni imati 3 doktorata iz međunarodnih odnosa, da sa osnovnim zdravim razumom ne ukapiraš, koja pitanja sa sobom povlači, te koje opasnosti nosi, nonšalantan izjava: ajmo, vojsku na granice... i to još naše u obliku kifle...

    daljne bisere svih tih pametnjakovića, koji ne poznaju ni wenn ni aber, a sve bi svjetske probleme riješili u 2 dana samo da im daš vlast, ne možeš ni komentirati da se ne uzrujaš.

  17. #617
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku
    Vi koje ste čitale Nevjernicu, sjećate li se onog djela gdje Ayaan piše o tim useljeničkim zajednicama po zapadnoj Europi koje se ne žele uklopiti. Ona tu jasno ističe da oni i dalje preziru zapadnoi društvo i nastavljaju sa svojim običajima, ali na zapadu. E sad, ona je jako ogorčena islamom i svojim sunarodnjacima i to je njen subjektivni doživljaj. Ali opet, kad se uzme u obzir da je žena nastavila borbu protiv obrezivanja curica, ubojstava iz časti i prisilnih brakova na zapadu, malo se čovjek i zamisli.
    Sigurna sam da se svi možemo složiti da ni takve stvari ne želimo gledati u svom susjedstvu, pa makar to bili pojedninačni i izolirani slučajevi.
    Tako da integracija jest jako važna i hitna. Jer ako se EU i s integracijom snađe kao i s ovim valom izbjeglica i migranata, loše nam se piše. Posebno u kontekstu ovih upozorenja o 50 milijuna potencijalnih izbjeglica, za što se nadam da se neće dogoditi. Jer na kraju svega zaključujem da su zapadnom svijetu vojne akcije jednostavniji zadatak od zbrinjavanja ljudi koji onda od tih ratova bježe.
    Pa , da.
    Ali meni je zapravo potpuna integracija utopija.
    Kad gledamo kako je to u proslosti bilo ...proslost uciteljica zivota.
    Kratkorocno se mozemo zavaravati sa nekakvom integracijom, ali dugorocno...pitanje je sto ce se dogoditi kad stigne velik broj ljudi.
    Rimljani, Americki urodenici, Slaveni...
    Velik broj ljudi se nece samo integrirati. Niti ce zeljeti. Njihova djeca ce biti drugacije odgojena, a za x godina dobiti ce pravo glasa i uci u sve institucije. Za 50 godina stvari ce sigurno izgledati drugacije. I uz najbolju volju i namjere.
    i bez direktne sile i agresije tu u staroj Evropi.

  18. #618
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Osim ako im se ne desi 'klik', pa se sjete da su muslimani i krenu u terorizam... Što je jedna od teorija. (Ne moja, niti ju podržavam.)

  19. #619
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mah, kuham ručak i onako, mislim...
    ne znam sirius, gledaj ameriku, oni su svi tamo, koliko god čuvali svoju tradiciju i kulturu, već u drugoj generaciji - amerikanci. a šta nije tako.
    a ovo je definitivno pokazatelj da ujedinjena europa ne postoji. osim na razini nekakvog nesuvislog trošenja zajedničkog proračuna. mislim, to mi je posao, nije lako reć nesuvislog, to bi značilo da radim besmislen posao. al u konačnici je to. baš nesuvisao. a vid sad ovo, ovo je posao za ujedinjenu europu, a šta. jedan otvara granice, drugi zatvara, jedan bi suzavac, drugi ih vraća prvome, treći ne zna šta će, ova nešto o humanosti, a nitko ju ne sluša jer zašto bi netko merkelicu uopće slušao...i tako.

    s druge strane, ono što te tješi, daje neku sigurnost, je činjenica da nas snađe neka nevolja, da moram uzeti to svoje dvoje djece i bježat, a hebemu vraga, biti će i onda neka, ne znam, sirijska mala grupica, grupica bez prebijenog novčića, poput naše rode, koja će ti dat i nosiljku i deku i na tu granicu donijeti čarape. ljudi, svi takvi kakvi jesu, baš ti ljudi ti daju neku sigurnost u budućnost. meni da.

  20. #620
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Lose nam se pise?
    Moguce je da nam se lose pise, ali ne mislim da je to zbog ovih koji dolaze. Kolonijalna, kapitalisticka i pohlepna proslost Evrope jos uvijek zivi u koncentrisanom kapitalu. Mene, od "islamizacije" Evrope vise plasi da bi nekome moglo pasti na pamet braniti taj kapital na orvelovski nacin. A Orvel je bio rijetko pametan covjek. Dalekovid.

    Za nadati se, dakle, da je evropski kapital jos siguran. On je taj koji "brani" nase slobode. I on je jedini koji nam ih moze oduzeti. Sve ostalo je dnevna politika...
    Nisam pisala o islamizaciji Europe (tj. pisala sam da bi broj muslimana u EU mogao porasti s 4 na 5 %, pa je smiješno pisati o islamizaciji) i ovo što ti spominješ je sasvim druga tema.

    Na koju bi dodala samo to da svi mi volimo kritizirati Europu i zapadni svijet, ali nije baš da rijeke zapadnjaka hrle živjeti na istok. Stoga, kakva god, sa svim svojim manama, Europa je bolja od svijeta odakle dolaze ovi ljudi koji trenutno prolaze i kroz našu zemlju.
    Pa je samim time, jer su tu, teže okrenuti glavu i reći da to nije naš problem. Jer do jučer se nismo toliko zamarali ratom u Siriji i na bliskom istoku, sad nas već više zanima.

    Joj da, Seni, zaboravila sam komentirati da si me baš nasmijala svojim postom s pitanjima Jandrokoviću. I inače mi je on prejak lik, uvijek nadasve komičan.

  21. #621
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Osim ako im se ne desi 'klik', pa se sjete da su muslimani i krenu u terorizam... Što je jedna od teorija. (Ne moja, niti ju podržavam.)
    I to je jedna teorija.
    Ali meni je realnije da ce dugorocno doci do promjena.
    Ne samo do integracije.
    u najboljem slucaju u dobrom smjeru.
    ali vrlo je moguce za ocekivati da Evropa vise nece biti ista.

  22. #622
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    mah, kuham ručak i onako, mislim...
    ne znam sirius, gledaj ameriku, oni su svi tamo, koliko god čuvali svoju tradiciju i kulturu, već u drugoj generaciji - amerikanci. a šta nije tako.
    a ovo je definitivno pokazatelj da ujedinjena europa ne postoji. osim na razini nekakvog nesuvislog trošenja zajedničkog proračuna. mislim, to mi je posao, nije lako reć nesuvislog, to bi značilo da radim besmislen posao. al u konačnici je to. baš nesuvisao. a vid sad ovo, ovo je posao za ujedinjenu europu, a šta. jedan otvara granice, drugi zatvara, jedan bi suzavac, drugi ih vraća prvome, treći ne zna šta će, ova nešto o humanosti, a nitko ju ne sluša jer zašto bi netko merkelicu uopće slušao...i tako.

    s druge strane, ono što te tješi, daje neku sigurnost, je činjenica da nas snađe neka nevolja, da moram uzeti to svoje dvoje djece i bježat, a hebemu vraga, biti će i onda neka, ne znam, sirijska mala grupica, grupica bez prebijenog novčića, poput naše rode, koja će ti dat i nosiljku i deku i na tu granicu donijeti čarape. ljudi, svi takvi kakvi jesu, baš ti ljudi ti daju neku sigurnost u budućnost. meni da.
    Nemam pojma kako je tocno u Americi, tu zemlju poznajem samo iz njihovih filmova.
    ali bojim se da bi Amerikanci malo drugacije reagirali da ekipa masovno krene preko njihovih granica.

  23. #623
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ali vrlo je moguce za ocekivati da Evropa vise nece biti ista.
    Neće. Možda će biti bolja
    Mislim da to najviše ovisi o nama, kako ćemo prihvatiti te nove europljane i kako ćemo svi zajedno evoluirati kao društvo.

  24. #624
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Ovo o americi je bilo razmisljanje na tvoj post o utopiji integracije...

  25. #625
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Pcelice, nisam ni mislila na tebe direktno, vec uopsteno o strahu od islamizacije i njenog uticaja na evropski nacin zivota. To "lose nam se pise" sam iskoristila samo kao pocetnu frazu mojih razmisljanja.

    O 50 mil. potencijalnih izbjeglica ne bih. Nece im celicna Evropa ni pruziti priliku da udju. Vec sada vidimo zidove, suzavac, vodene topove i gumene metke. Na 50 mil. ce pucati bojevom municijom. Bar ja tako vidim Evropu.

  26. #626
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mađari su ponovo otvorili Horgos. To bi moglo olaksalo situaciju u Istocnoj Slav. Priljev je prevelik za tako malo podrucje.

  27. #627

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    stvarno ne moraš biti ni strateg, ni imati 3 doktorata iz međunarodnih odnosa, da sa osnovnim zdravim razumom ne ukapiraš, koja pitanja sa sobom povlači, te koje opasnosti nosi, nonšalantan izjava: ajmo, vojsku na granice... i to još naše u obliku kifle...

    daljne bisere svih tih pametnjakovića, koji ne poznaju ni wenn ni aber, a sve bi svjetske probleme riješili u 2 dana samo da im daš vlast, ne možeš ni komentirati da se ne uzrujaš.
    Mene je više od onog agresivnog Hebranga uzrujala Predsjednica. Inače se suzdržavam od kritiziranja baš nje, čisto jer mislim da nije pretvrdoglava pa se nakon nekog vremena uspije predomisliti od zabrijavanja, ali onaj izraz lica kad je davala izjavu o migrantima, ona hinjena zabrinutost i strah koji nije bio nimalo u maniri državnice, pa ni osobe koja ima ikakva iskustva s vojskom ili kriznim područjima, nego čisto "uplašene kućanice", ta vrsta populizma mi je iritantna.
    Svi igraju svoju političku igru u ovoj situaciji, a mi smo usputni debilčići koji skupljaju čarape za pokisle mladiće dok oni mudruju.

    Jasno je da će dio migranata morati ostati kod nas, ali pazi sad kako, u centrima za azil i hotelima, koji nisu zatvor i neće se moći čuvati kao zatvor, ali će tim ljudima biti zatvor. U koji će ih zatvoriti tko? Mi, Hrvatska.
    Uopće njih neće zanimati što je to zadržavanje naredila EU, Njemačka i Austrija, njima je to zatvor i oni će se buniti i prosvjedovati. Ovaj tranzit je naporan, ali zadržavanje ljudi mimo njihove volje bit će specijalno zabavno. Kakve će se tek tu političke igre igrati i koja likovanja i lešinarenja zbivati, to će biti čudo jedno.

  28. #628
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jezik pregrizla

  29. #629
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Je, kamo srece ...
    toga je i mene najvise strah. Nezadovoljne mase koja zeli dalje, a ne moze.

  30. #630
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    O 50 mil. potencijalnih izbjeglica ne bih. Nece im celicna Evropa ni pruziti priliku da udju. Vec sada vidimo zidove, suzavac, vodene topove i gumene metke. Na 50 mil. ce pucati bojevom municijom. Bar ja tako vidim Evropu.
    Ja je više volim gledati kroz one ljude koji se samoinicijativno okupljaju i pomažu ljudima u nevolji.
    U Mađarskoj je vojska već na granicama, kod nas je neki (neinteligentno) zazivaju... ali meni je i dalje draže vjerovati da je više ljudi koji su voljni pomoći. Pa i u Budimpešti su ljudi izbjeglicama donosili hranu i potrepštine. Gledam te naše ljude po Slavoniji, čitam ovdje Nenu... i što je Cvijeta čini mi se napisala, nisam često ponosna na svoju državu, ali ovih dana to ne mogu reći. Pa čak i naša vlada, kojoj puno toga mogu zamjeriti, je zauzela dosta čvrst stav, koji mi se čini optimalan u ovom trenutku. I rješava se to pomalo, možda ne idealno, ali ide, najteži je bio taj prvi val i početak, dok se sve zajedno ne uhoda.

    A Europa, kakva god, barem živi u miru (osim nas tu, ali i mi smo sad dobri). Nema ratova, a licemjerje, iskrivljene vrijednosti i sl. se ipak lakše prežive. Toga će bojim se uvijek biti, ljudska vrsta je izgleda naprosto takva.

  31. #631
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Marta, prije par stranica, prizeljkivale smo ti i ja razvoj situacije kakav se i ostvario. Budimo i dalje optimisti, da je sve ovo ska proces prilagodbe na ovakvu situaciju i da cemo kroz ovoo svi skupa nesto nauciti. A vec i jesmo. Ovo sto pise pcelica. Eto, ja ju potpisujem.

  32. #632

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Ne znam kako vi, ali meni je ovo što vladajući sada rade apsolutno i jedino ispravno. I plan B, a bome i C. Nisam mislila da ću to ikada reći, ali, eto, ja tako mislim.

  33. #633
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ma Nena me stresla. Ta opcija, gadna, a jos sam procitala da Kajin zloguko prorice, tj. priziva da se na granici dogodi barem odlucan narod kad vec nece vojska... Znam da svi rade najbolje moguce i to dobro rade, samo me uvijek strah ovih glupih huskaca i onih jos glupljih koji samo cekaju da ih se nahuska, jerbo im je to domet.

  34. #634
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj LEIRmam prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako vi, ali meni je ovo što vladajući sada rade apsolutno i jedino ispravno. I plan B, a bome i C. Nisam mislila da ću to ikada reći, ali, eto, ja tako mislim.
    slazem se od - do

  35. #635
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj LEIRmam prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li itko podatke oko toga koliko izbjelica je primila Rusija, koliko SAD, koliko Velika Britanija, koliko Francuska? Koliko ih je utočište potražilo u S.Arabiji i sličnim zemljama?
    raspodijela izbjeglica po Europi

    ovaj val ide prema Europi..

  36. #636
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Evo Slavenka Drakulić zanimljivo o granicama solidarnosti

    http://www.jutarnji.hr/velike-su-seo...la---/1421177/
    Previše slobodne interpretacije, u članku se ne vide fakti, brojke. Njemačka se ne boji reakcija svojih građana, Njemačka, Švedska i njeni građani su ovome najsvijetliji primjer, ali i ostaju sami. Sve je ok dok su izbjeglice samo u tranzitu kroz druge zemlje. Brisel želi rasteretiti Hrvatsku i SLoveniju i raspodijeliti izbjeglice u ostale države EU, ali ostale države EU to ne žele, pružaju otpor, a Njemačka nije kontinent već jedna zemlja, osim toga interesantno kako je preko noći nestalo EU u ovom pitanju. Preko Španjolske dolaze mnoge izbjeglice u EU, unatoč tome i Španjolska i Portugal mjesečno ne uzimaju više, koliko ono, po 50tak izbjeglica, i VB i čitava istočna Eropa pruža otpor. Dok Njemačka i Švedska zadržavaju svakog drugog izbjeglicu koji dođe u EU.

  37. #637
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Pa ne moze neka zemlja " zadrzati " izbjeglicu/migranta/sto vec ako on tamo ne zeli ostati.
    To je kao brak. Potrebno je dvoje koji zele isto.
    moze Brisel zeljeti sto god, ali nisu izbjeglice na Hrvatsku ili Sloveniju nagrnule. Mi smo im se samo nasli na putu.

  38. #638
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Upravo sam se vratila s Bregane. Bas je dirljivo kako su super ljudi medju volonterima. Neki izbjeglice su se vec uklopili i oni pomazu razvrstavati stvari koje pristizu.
    Ako odlucite nesto donirati, nemojte od svega pomalo. Radije jednu vrstu, jer je lakse sortirati.
    Ima uglavnom svega, fale neke sitnice, al situacija se mijenja. Netko stavi na face da fale britvice i pjena za brijanje i dodje vrlo brzo. Igracaka ima, da se vratim na onaj clanak, al tu nije bilo nas djece kao sto ih je bilo kod hotela Porin. Cula sam da su njih pustili preko granice.
    Visak hrane se salje u Tovarnik.

  39. #639

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Primjere integracije migranata imamo vec sada - slabo to nesto funkcionira. Mnogi ne zele, drugima se ne da je nemoraju, neki se jesu integrirali, a opet neki drugi ne mogu iako bi htjeli jer im drustvo u koje du dosli ne pruza priliku. Pa ce biti ista pjesma i Sa ovim valom izbjeglica.
    ja se bojim islamizacije, konkretno bojim se tih istocnjackih praktika poput prisilnih brakova, pozicije zene u tim drustvima itd. Mene te praktike nece tangirati. Kao ni povecana spremnost na nasilje kod "istocnjacke" mladarije (bar se nadam). Ali moja kcer ce ovdje odrastati i ici u skolu.
    Pa kaze derStandard (clanak iz 2014, dakle ovaj val izbjeglica se ne racuna): trenutno u austriji ima oko 7% islamskog stanovnistva. Porast od 70% u usporedbi sa 2001 godinom! Prema nekim prognozama, 2051 bi ih moglo biti 26%, a prema nekim drugim blazim prognozama izmedju 14 i 21%.

  40. #640
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne moze neka zemlja " zadrzati " izbjeglicu/migranta/sto vec ako on tamo ne zeli ostati.
    To je kao brak. Potrebno je dvoje koji zele isto.
    moze Brisel zeljeti sto god, ali nisu izbjeglice na Hrvatsku ili Sloveniju nagrnule. Mi smo im se samo nasli na putu.
    Ozbiljno? Hm, baš neobično, da baš svi žele u Njemačku. Bježe pred nehumanim uvijetima, ratom, krvoprolićem,sa djecom, spakiranim čitavom životom u jednoj naiolonskoj večici i sad još biraju gdje će, nije im više dovoljna mirna Europa i da ih bilo tko prihvati, već mora biti baš Njemačka? Što ne štima u toj slici i zaključku Siirius?

  41. #641

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Primjere integracije migranata imamo vec sada - slabo to nesto funkcionira. Mnogi ne zele, drugima se ne da je nemoraju, neki se jesu integrirali, a opet neki drugi ne mogu iako bi htjeli jer im drustvo u koje du dosli ne pruza priliku. Pa ce biti ista pjesma i Sa ovim valom izbjeglica.
    ja se bojim islamizacije, konkretno bojim se tih istocnjackih praktika poput prisilnih brakova, pozicije zene u tim drustvima itd. Mene te praktike nece tangirati. Kao ni povecana spremnost na nasilje kod "istocnjacke" mladarije (bar se nadam). Ali moja kcer ce ovdje odrastati i ici u skolu.
    Pa kaze derStandard (clanak iz 2014, dakle ovaj val izbjeglica se ne racuna): trenutno u austriji ima oko 7% islamskog stanovnistva. Porast od 70% u usporedbi sa 2001 godinom! Prema nekim prognozama, 2051 bi ih moglo biti 26%, a prema nekim drugim blazim prognozama izmedju 14 i 21%.

  42. #642

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Pardoncek!

  43. #643
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Ozbiljno? Hm, baš neobično, da baš svi žele u Njemačku. Bježe pred nehumanim uvijetima, ratom, krvoprolićem,sa djecom, spakiranim čitavom životom u jednoj naiolonskoj večici i sad još biraju gdje će, nije im više dovoljna mirna Europa i da ih bilo tko prihvati, već mora biti baš Njemačka? Što ne štima u toj slici i zaključku Siirius?
    Meni sve štima. I meni je par puta dosla zelja da iz sigurne i uredene Hrvatske pobjegnem u Njemacku.
    za pocetak jako volim Njemacke bolnice i njihov sustav zdravstva koji sam isprobala.

  44. #644

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Pa nejdu svi u njemacku, neki su valjda do sada zapeli i u manje popularnim zemljama, ili? I meni je cudno to biranje, al kad vec mogu, birala bi i ja.

  45. #645
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Jedino sto ne stima, a i cini pitanje malo neobicnim, je sto je postavljeno od imigranta.

  46. #646
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ha ha, dobro, adje da se i nasmijemo u ovom čitavom jadu, vidjet ćemo što će se još točno iznjedriti iz sveg kaosa...

  47. #647
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ne stignem sada, ali samo ukratko.
    integracija kao proces, (a ona nema veze s tim da li slaviš rođendan u subotu, ili nedjelju, te hoćeš li peći baklave, ili pizzu, da li se moliš, ne moliš, ili koliko se puta moliš)
    je u polju odgovornosti i pojedinaca koji dolaze u Europu, a prvenstveno u domeni društva i zajednice.

    ja nisam tako pesimistična, jer se nadam da je npr. Austrija / društvo naučilo lekciju, te da greške iz prošlosti neće ponavljati.
    jedna od osnovnih stvari jest da djecu ne smiješ prepustiti "sudbini" 15godišnjih gubitnika, koji niti jezik govore kako spada, niti su suvislo obrazovani, niti konkurentni na tržištu rada. Pa "spas" potraže u obližnjoj džamiji, sa vrlo diskutabilnim vjerskim školama, sa knjigama i materijalom u kojima se mogu naći svakojaka čudesa.
    Jezik je alfa i omega uklapljanja u novu sredinu i nije neka umjetnost postići da svako dijete kad krene u školu govori jezik zemlje u kojoj živi.
    Australija je to rješila vrlo dobro, pa može i Austrija.
    Posljednje uređivanje od seni : 20.09.2015. at 17:30

  48. #648

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Bas cvijeta.

  49. #649
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Cvijeta malo humora dobro dođe.
    safran, moraš paziti na formulacije

  50. #650

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Seni, Austrija rijesava problem integracije od trenutka od kad su skuzili da baustelci iz 70-tih se nebuju vratili doma, ali nista sto poduzimaju od tada ne mijenja stav autohtonog stanovnista prema migrantima. Yes, jezik je vazan, ali i okolina.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •