Vidi rezultate ankete: Biste li pružili sklonište izbjeglicama kod sebe?

Glasači
90. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Da

    26 28.89%
  • Ne, iako imam mogućnosti

    33 36.67%
  • Ne, jer nemam mogućnosti

    21 23.33%
  • Ne znam

    10 11.11%
Stranica 42 od 55 PrviPrvi ... 32404142434452 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,051 do 2,100 od 2743

Tema: Lica djece migranata s novinskih naslovnica

  1. #2051
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    kužim ja tebe, cvijeto.
    ali što se mene osobno tiče, nije da me baš briga tko je izmislio toplu vodu.
    trenutno postoji opasnost od opekotina i jedino što me zanima je da se one spriječe od tamo odakle najviše prijete, a trenutno je to u europi divljanje radikalnih islamista.
    teroristički napadi nisu za riješiti na jedan-dva, ali ima stvari koje jesu, a to je deportacija iz istih stopa i bez milosti za sve izgrednike.

  2. #2052
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    trenutno postoji opasnost od opekotina i jedino što me zanima je da se one spriječe od tamo odakle najviše prijete, a trenutno je to u europi divljanje radikalnih islamista.
    ako sam mrvu pretjerala s ovim zapravo sam mislila reći da su takvi napadi predvidivi što se tiče smijera iz kojeg dolaze. i može se i treba biti na većem oprezu.

  3. #2053
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    pa bubilo, otvori, tko ti brani? Oprosti, pišeš ko uvrijeđena mlada. Ja osobno nisam nikad tražila istomišljenike, samo kulturno komuniciranje bez vrijeđanja.
    Nisam se uvrijedila ako se tako cinilo. Nisu mi bitni ni istomisljenici, nego mi se cinilo da su svi odustali, a ostalo je samo jedno misljenje. A nemam uopce problem sto je to misljenje s kojim se ne slazem, nego imam problem sto je u zraku ostalo totalno pomankanje vjere da postoje moguca rjesenja. Da budem pateticna do kraja, ja ne mogu zivjeti bez vjere u svijet i ljude.

  4. #2054
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    meni to nije patetika nego slamka u ovom moru loših vijesti iz cijelog svijeta.
    sva procvjetam kada netko ponudi neko razumno objašnjenje i realno rješenje bez da predviđa katastrofu.
    nije da se pokrivam po glavi, ali teško mi se nositi s tolikim crnjacima, a zadnjih mjeseci vlada prava hiperprodukcija.

  5. #2055
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja ne mislim da je u zraku nekakvo pomanjkanje vjere; nitko ništa ne izmišlja, samo pratimo situaciju, a što ona jest kakva jest, i ja bih da je drugačija..

  6. #2056
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    i meni se čini da su svi skloni katastrofirati, do razine vremenske prognoze

    niti vremensku prognozu više ne gledam, a u ovoj situaciji sam odabrala biti "iracionalno empatična", kako nas Šafran etiketira. Mogu to biti, zašto ne?

  7. #2057
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Ma sve je super dok imas izbor. Dok nisi direktno ugrozena. Dok se to sve dogada negdje drugdje. Dovoljno je samo jedno lose iskustvo da to sve padne u vodu. Samo sacica ljudi moze srusiti sve ono sto se ovdje stoljecima gradilo. Kad pistanes direktno ugrozen, ti ili tvoja djeca, prode te volja za teoretiziranjem. Koliko stranaca dolazi kod nas. I svi se samo cude kako je ovdje mirno i sigurno i nicega ih nije strah. Recimo, zena sama da otide negdje usred dana ili noci. Nemamo mi pojma kakav provilegiran zivot mi zivimo jer smo izvan svjetskih tokova.

  8. #2058
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sve je super dok imas izbor. Dok nisi direktno ugrozena. Dok se to sve dogada negdje drugdje. Dovoljno je samo jedno lose iskustvo da to sve padne u vodu. Samo sacica ljudi moze srusiti sve ono sto se ovdje stoljecima gradilo. Kad pistanes direktno ugrozen, ti ili tvoja djeca, prode te volja za teoretiziranjem. Koliko stranaca dolazi kod nas. I svi se samo cude kako je ovdje mirno i sigurno i nicega ih nije strah. Recimo, zena sama da otide negdje usred dana ili noci. Nemamo mi pojma kakav provilegiran zivot mi zivimo jer smo izvan svjetskih tokova.
    ako je ovo neka sigurna oaza ne uzdajem se baš u njeno stakleno zvono dok stanovnici susjednih zemalja proživljavaju teror. naravno da me okupira briga kako će izgledati budućnost.
    hoće li rijeka, beograd ili zagreb postati drugo sarajevo u smislu u kojem spominje šafran mi je strašno i predviđati, kamoli da je neminovno da se desi.
    živim u nadi da će i u sarajevu netko ili nešto zaustaviti taj smijer.
    a činjenice su kakve jesu. a crne prognoze nisu činjenice.

  9. #2059
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ako je ovo neka sigurna oaza ne uzdajem se baš u njeno stakleno zvono dok stanovnici susjednih zemalja proživljavaju teror. naravno da me okupira briga kako će izgledati budućnost.
    hoće li rijeka, beograd ili zagreb postati drugo sarajevo u smislu u kojem spominje šafran mi je strašno i predviđati, kamoli da je neminovno da se desi.
    živim u nadi da će i u sarajevu netko ili nešto zaustaviti taj smijer.
    a činjenice su kakve jesu. a crne prognoze nisu činjenice.
    Ne znam kako je to sto si ti napisala u siprotnosti s ovim mojim. Al ok.

  10. #2060
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    pa ne mislim da je u suprotnosti. samo sam se nadovezala, to je sve.
    istina da mi tijek misli obuhvaća i koju stranicu prije, ali ti ne proturječim.
    nadopunjujem, ako sam smjela

  11. #2061
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa nije dobro ako je dosta jedno loše iskustvo pa da sve padne u vodu. Onda je teorija stvarno bila tanka i temeljena ni na čemu.
    Čini mi se da je od početka (što je početak, ajmo reći barem od početka ove rasprave) bilo jasno da mora biti loših iskustava i da je situacija iznimno teška.
    Ja ne mislim da je podgrijavanje i podsticanje strahova nešto racionalno, svakako nije racionalnije od empatije. U tom smislu također, ne mislim da razmišljanja na ovoj temi donose neku objektivnost i neemotivni, racionalni odmak.
    Posljednje uređivanje od vertex : 19.01.2016. at 15:21

  12. #2062
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    http://pescanik.net/seks-i-zeleznicka-stanica/
    http://libela.org/vijesti/6968-sirij...ilja-nad-zena/

    evo još dva zanimljiva linka, tekstovi s peščanika uvijek dobro rasčlanjuju situaciju. Zanimljiv mi je ovaj detalj o spremnosti crnih muškaraca na pomoć ženama - moram priznati da nikad nisam čula da ih bije takav glas.
    Ideja o organiziranju ženske policije je također vrlo dobra.

  13. #2063
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Ja to gledam ovako. Zapadnjaci imaju sve, oni nemaju nista, sretni su da imaju goli zivot. I ko vise riskira? Racunica je jednostavna. Nije sustav slab. Sustav je sustav i puca na najslabijoj karici. Da bi funkcionirao potrebno je da sudionici priznaju iste vrijednosti da bi se odrzao, koje god vrijednosti to bile, ne moraju bit konstruktivne.

  14. #2064
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja bih samo ubacila jos jednu temu na tragu "krivnje" ljevice.
    mada ja u principu ne volim govoriti o krivnji, nego o odgovornosti i kauzalnosti.

    da li ste primjetili, da recimo obicaj odsjecanja ruku lopovima, ili nesto slicno, se i nije bas prosirio u imigranstskim islamskim enklavama. i opcenito neke slicne navade koje se recimo prakticiraju u saudijskoj arabiji.

    no navade, stavovi vezani za zene, njihovo ne respektiranje, maltretiranje je ocito naslona plodno tlo i u europskim drzavama. cisto sumnjam, da bi recimo sudci, odvjetnici kada bi im dosle stranke u kojima je jedan drugom macetom ruku odrezao zbog krade, rekli: no pa to je uobicajno u vasoj kulturi. odite vi doma i rjesite to sami.
    no do prije nesto godina je to bio cesto odgovor zakonodavca kada bi neka zena npr. migrantkinja iz anatolije se pozalila na zlostavljanje.
    slucajnost?

  15. #2065
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    da li se treba cuditi ljudima koji imaju x djece i zive od djecijeg doplatka i ostalog socijlnog transfera, kada je donedavno recimo ovp - konzervativna stranka desnog centra zastupala sljedeca stajalista:

    -djeca trebaju biti sa majkom do skole, a nakon toga mama moze raditi 4 sata, da bi stigla kuci skuhati rucak i rucati sa djetetom
    -rabenmutter su sve zene koje imaju djecu, a rade i to oslobodinasboze puno radno vrijeme.
    -vrtici trebaju raditi najkasnije do 14 sati, jer nije dobro za djecu da ne budu uz mamu tako dugo
    -vrtic /predskola ne smije nikako od odredene dobi djeteta biti obavezan, jer je to zadiranje u slobodu privatnog izbora
    -ne podrzavamo investiranje u infrastrukturu jaslica, vrtica (shodno tome je u austriji i dalje prisutan manjak pogotovo mjesta u jaslicama, kao i mjesta u vrticima), radje cemo ulagati u to da zene do trece, ...cetvrte godine djeteta dobivaju naknadu, ako ostaju kod kuce, ato cemo obrazloziti vec legendarnim pravom zene "na izbor" da li radi ili ostaje kod kuce? (imaju li i tate/muskarci to pravo izbora)
    - skole s cjelodnevnim boravkom necemo nikako ni graditi, ni financrati (zato je velika vecina njih privatna, pa se placa iz vlastitog dzepa, jer naravno da postoji i potreba i velika potraznja) jer je to ideoloski u suprotnosti s nasom ideologijom (uredno cemo naravno nasu vlastitu djecu slati u takve skole - 80% roditelja djece iz takvih skola su glasci ovp-a)
    itd...
    ...
    -da ne zaboravim: zene su naravno ravnopravne, ali ipak jelte zene su zene, muskarci su muskarci.... pa se shodno tome i ponasamo, nepisani zakoni...itd...itd
    jasno je nama, naravno da ovp pod tim majkama obiljezenim sa KKK nije zamisljao neke fatime i selme, nego brigitte i annelore.... ali eto dogodilo se.

    da li se zaista treba iscudavati migrantskim enklavama u kojima nepismene majke dosle iz anatolije i dalje ostaju nepismene, a sebe smatraju manje vrijednima i tome uce i svoju djecu.
    i eto, ljevica nema nista s tim.

  16. #2066
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    a i da ne zaboravim onu temu na forumu o burkama.
    u kojoj je ne mali broj forumasica nam objasnjavao "ljepotu" tog cudesnog odjevnog predmeta, koji zeni podaruje cast, plemenitost i moralnost, da ne bi slucajna postala razbijeni vrc, ili vec previse puta upotrebljena kanta (izvinjavam se na ovoj plasticnosti opisa).

    da bismo dosle maltene i do toga, da skoro pa i nema razlike u tome da li si zamotana u burku i ciris kroz onaj mali prorez na ocima, ili oj uzasa, se sminkas, oblacis hm, hm preusku i prekratku odjecu, jer te ovo nakazno, zapadno drustvo, svojim nakaradnim nevrijednostima "prisiljava" na "bljestavilo vanjstine", nekreposnost i slicno.

    meni je potpuni jasno zasto islamski terorizam osim teroristickih napada na ljude nevezano na spol, udara bas po zenama.

  17. #2067
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sve je super dok imas izbor. Dok nisi direktno ugrozena. Dok se to sve dogada negdje drugdje. Dovoljno je samo jedno lose iskustvo da to sve padne u vodu. Samo sacica ljudi moze srusiti sve ono sto se ovdje stoljecima gradilo. Kad pistanes direktno ugrozen, ti ili tvoja djeca, prode te volja za teoretiziranjem. Koliko stranaca dolazi kod nas. I svi se samo cude kako je ovdje mirno i sigurno i nicega ih nije strah. Recimo, zena sama da otide negdje usred dana ili noci. Nemamo mi pojma kakav provilegiran zivot mi zivimo jer smo izvan svjetskih tokova.
    Istina, ponekad je doista teško napraviti odmak i staviti stvari u perpektivu, i zatim ih promotriti, pogotovo kada se stoji predugo preblizu, optika se mijenja. Od drveta se ne vidi više šuma.
    Život u zapadnoj i sjevernoj Europi kakvim ga pamte gastarbeiteri značajno se promjenio, na svim nivoima. Ali i na jugu i sjeveru Europe, s izuzetkom nekolicine zemalja koje su što svojim geografskim položajem, što ekonomskom ili vanjskom poltikom ostale za sada van obruča najnovijih zbivanja u Europi. A da li se radi o tektonskim poremećajima širih razmjera, ili tek o par tjedana lošeg vremena na pojedinim lokalitetima, ostaje da se vidi.

  18. #2068
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ne znam, koliko god mizogina zapadna društva bila, nije u njima izmišljena ni burka, ni taharrush ni obrezivanje djevojčica..A ne bi bilo ni tolikog javnog gnušanja nakon događanja u Kölnu..i podjednako i od muške i ženske strane..A to što su zapadni suci znali suditi prema shariji, radile su to i sutkinje..meni se to više činilo baš kao izraz ekstremnog poštivanja tuđe kulture, prije nego izraz mizoginije..
    Što su žene na rodi prije par godina pisale o burkama, sigurno ne znači da te iste forumašice odobravaju zabranu ženi da radi, da hoda sama ulicom, da je kao dijete obrezuju, i da je praktički muževo vlasništvo. Odnosilo se samo na slobodu žene da, ako želi, može nositi burku.
    Ne znam šta bi iznošenje programa ovp-a trebalo dokazati? Da ima ljudi koji tako razmišljaju i ženinu ulogu vide samo kao majke i domaćice? Dokle god je to dio demokracije, a ne prevladavajući stav, ili sačuvajbože sila zakona, mogu se ne slagati s tim i to je sve.

  19. #2069
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Validno mi se čini Dijanino razmišljanje. Vezano za događaje u Njemačkoj, previše ih je na previše mjesta, da bi se svelo na priču "par kukolja u žitu". Mene to definitivno "radikaliziralo" i od mog prijašnjeg stava "refugees welcome" sam skrenula u oprez.

  20. #2070
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    bez namjere da provociram što ti ina znači da si skrenula u oprez?
    kod mene, recimo, stvari stoje da sam od samog početka oprezna i "bila spremna primiti" (ko da se mene pita, ali da me se pita) samo izbjeglice iz ratom izravno zahvaćenih područja, dakle, sirija.

    no, znamo kako su stvari tekle, da se desetke tisuća ljudi dnevno nije moglo zaustaviti niti umjerenom silom, a kamoli milom. oružana sila nije dolazila u obzir.
    dakle, o čemu točno pričamo, meni bi bilo izuzetno zanimljivo znati.

  21. #2071
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    edit mi je istekao pa nisam uspjela dodati da od početka nisam bila "cijela velkam", u startu sam bila jako sumnjičava i oprezna, a isto mislim i danas.

  22. #2072
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam šta bi iznošenje programa ovp-a trebalo dokazati? Da ima ljudi koji tako razmišljaju i ženinu ulogu vide samo kao majke i domaćice? Dokle god je to dio demokracije, a ne prevladavajući stav, ili sačuvajbože sila zakona, mogu se ne slagati s tim i to je sve.
    Misli da je ono što je Seni htjela reći s tim, da su takve mjere (valjda pronatalitene) zamišljene za domicilne žene, i kao, da su domicilne žene tako većinski odabrale to bi bilo ok. Ali, one su i dalje odlučile raditi i rađati manje djece, a imigrantice nisu. Nego su na kraju one iskoristile „dobrobiti socijalnog sustava“. I sad, zašto se migranticama prigovara što sjede doma i rađaju, kad zakonodavac to ionako želi i za „svoje žene“, ne samo imigrantske.

    I ja moram priznati da mi se taj dio prigovora koji se odnosi na neintegriranje imigranata, dakle samo kad se izvuče taj dio „imigrantske žene su ekonomski neaktivne i puno rađaju“ (a čini mi se da se to često „prigovara“ kao jedan od primjera neitegracije) – mi nije jasan. Zato što troše javni novac? Pa neka se promijene zakoni, pa nemojte nikoga stimulirati. Ili šutite. I ja oko sebe imam Janjevke koje imaju po petoro, šestoro djece, imaju doplatak, imaju novac od grada. Pa što? Tko meni brani da rodim 6-etoro djece, dobivam doplatak i 4 x 54.000 kn? (ulazim u opasno područje ). Osim toga, sve su divne žene, baš se lijepo družimo na vrtićkim radionicama i ugodno pročaskamo kad se sretnemo.

    Nego, ovo za jezik. Meni to zbilja nije jasno, kako je moguće da država ne utječe na to. Imam prijateljicu, koja je doselila u Hrvatsku iz Beograda, rođena je Srbijanka. Zaljubila se i doselila dečku. Na kraju su prekinuli, nije se udala, ali ostala je živjeti ovdje. Dobila je posao, ali nakon x vremena nije više mogla boraviti i raditi bez državljanstva. Morala je ići polagati i jezik, i ustav, i svašta nešto… ispravite me tko zna točnije. Neki dan u novinama, kažu u Britaniji – „oko 190.000 žena govori malo ili nimalo engleski jezik, iako desetljećima žive u Britaniji. Oko 40.000 tih žena uopće ne govori engleski jezik. Prema tome, nije začuđujući podatak da je 60% žena porijeklom iz Pakistana ili Bangladeša ekonomski neaktivno", rekao je Cameron. On smatra da muslimanske žene daju alarmantnu sliku prinudne rodne segregacije, diskriminacije i socijalne izolacije od glavnih tokova života u Britaniji. „Sada je na migrantimna da poboljšaju svoj engleski jezik ako žele da ostanu u Engleskoj ili podnesu zahtjev za dobijanje državljanstva", napisao je Cameron. On je dodao da će to pomoći muškarcima muslimanima da prekinu da sprečavaju integraciju muslimanki, svojih supruga, sestara i kćerki, ili će se suočiti sa posljedicama.

    Sada je red? A žive desetljećima? Desetljećima žive bez državljanjstva? A imaju pravo na socijalne naknade? Ne kužim.
    Što drugo mogu zaključiti nego da je društvo krivo?
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 20.01.2016. at 10:10

  23. #2073
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    U kojem smislu društvo? Kad se itko pobuni protiv tog stanja, ispada rasist.
    Na državnu upravu vjerojatno misliš? Oni definitivno jesu zakazali, i to ne samo u jednoj zemlji. Dosta je o tome pisala Ayan Hirsi Ali u Nevjernici i Nomatkinji. Pa se opet ništa nije promijenilo.

  24. #2074
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    kad zakonodavac to ionako želi i za „svoje žene“, ne samo imigrantske.
    Nemam sad vremena, sad samo ovo - ne želi to zakonodavac već jedna od stranki.. a uvijek i jest problem ono što odabire većina ljudi..po meni je problem što većina žena i kad su na zapadu bira taj islamski način života, problem je što u turskoj većina bira erdogana i itime islamizaciju. Ali na zapadu je daleko od toga da većina želi ovo gore..

  25. #2075
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ako te žene desetljećima žive u Britaniji zašto nisu prošle kroz školski sustav? tome jest država kriva

  26. #2076
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Da, mislila sam drzava, ne drustvo.

    Ne znam za tu spomenutu stranku, ali stranka koja je na vlasti i gura zakone koji se izglasaju (valjda jer ta stranka ima vecinu), je zakonodavac. Ako imigrantice mogu primati socijalne naknade, a nisu ekonomski aktivne, valjda postoje zakoni na osnovu kojih ih dobivaju.

  27. #2077
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni je problem što većina žena i kad su na zapadu bira taj islamski način života...
    Mozes pliz objasniti samo ovaj dio recenice.

  28. #2078
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Mozes pliz objasniti samo ovaj dio recenice.
    Mislila sam da jednom kad su na zapadu, imaju se priliku školovati, zaposliti, ne ovisiti o nikome..zašto većina i dalje to ne želi, po meni je to problem.

  29. #2079
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Neke ne žele, neke ne smiju. Ni meni to nije jasno. Pobjegneš odnekud na mjesto gdje se osjećaš siguran i vjeruješ da ćeš naći bolji život, a onda samim svojim ponašanjem podrivaš sustav koji je dokazano bolji.

  30. #2080
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku

    Neki dan u novinama, kažu u Britaniji – „oko 190.000 žena govori malo ili nimalo engleski jezik, iako desetljećima žive u Britaniji. Oko 40.000 tih žena uopće ne govori engleski jezik. Prema tome, nije začuđujući podatak da je 60% žena porijeklom iz Pakistana ili Bangladeša ekonomski neaktivno", rekao je Cameron. On smatra da muslimanske žene daju alarmantnu sliku prinudne rodne segregacije, diskriminacije i socijalne izolacije od glavnih tokova života u Britaniji. „Sada je na migrantimna da poboljšaju svoj engleski jezik ako žele da ostanu u Engleskoj ili podnesu zahtjev za dobijanje državljanstva", napisao je Cameron. On je dodao da će to pomoći muškarcima muslimanima da prekinu da sprečavaju integraciju muslimanki, svojih supruga, sestara i kćerki, ili će se suočiti sa posljedicama.

    Sada je red? A žive desetljećima? Desetljećima žive bez državljanjstva? A imaju pravo na socijalne naknade? Ne kužim.
    Što drugo mogu zaključiti nego da je društvo krivo?

    Ovu logiku ne razumijem.

    Da, sada, kada je postalo očigledno nakon desetljeća da sami od sebe neće, ne žele, ne mogu, ne smiju.
    Živimo u sekularnom, demokratskom, liberalnom društvu, društvu otvorenog tržišta. Trudimo se ne prisiljavati, već svatko ima pravo, slobodu i izbor odabira.
    Nitko nije očekivao da ipak radi o određenom mind setupu kojeg su ponijeli sa sobom i nastavili ga njegovati usprkos životu u sasvim drugačijem okruženju.
    A socijalne naknade su prije svega namjenjene potrebitama. Međutim, kako niti jedan sustav nije savršen, pa tako ni socijalan uvijek postoje naćini za njihovu (zlo)upotrebu.
    Posljednje uređivanje od šafran : 20.01.2016. at 11:16

  31. #2081
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala .
    Uh. Moram raditi. Da bar mogu bit na forumu . Pisem drugi put, u neke sitne sate.

  32. #2082
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Safran, samo kratko. Kako desetljecima zive bez drzavljanstva ako je to istina? Kako dobiju drzavljanstvo bez jezika (osim ako su tu rodeni, pa ni 2. generacija ne nauci jezik?). A u skoli?
    I kako imaju pravo na socijalne naknade ako nemaju drzavljanstvo? Ili ih u Britaniji niti nemaju?
    Ali cini mi se da si ti napisala da neke Turkinje ne idu na informacije u skolu jer ne znaju njemacki? A imaju drzavljanstvo? I ako da, nisu morale prije toga na tecaj jezika?

  33. #2083
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    .A to što su zapadni suci znali suditi prema shariji, radile su to i sutkinje..meni se to više činilo baš kao izraz ekstremnog poštivanja tuđe kulture, prije nego izraz mizoginije..
    da li su sudci ili sudkinje, je sasvim svejedno. radi se o tome da su time gazili principe demokracije drzave i drustva ciji su predstavnici i u cijoj su sluzbi. i svjesno ili nesvjesno slali poruke zenama migranticama, da uprkos zakonima i nasoj deklarativnoj podrsci integraciji, stvari stoje drugacije, kad dode do ekscesa.
    meni sudenje prema shariji jednoj premlacenoj zeni slomljenih rebara nije nikakvo prihvacanje tude kulture, nego extremno nepostivanje zakona i kulture drzave u kojoj zivis i koju predstavljas.

    a ono sto sam tim postom htjela reci, jest da je vrlo znakovito da se to pozivanje na "tudu kulturu" dogadalo onda kada su u pitanju zene i njihova prava. te da je iz nekog meni nejasnog razloga "nasa kultura" i nase drustvo reagiralo suprotno nasim normama.

    kao sto rekoh, nije mi poznato da su se pozivali na shariju u slucajevima odsjecanja ruku (cega, sto je znakovito nije bilo, jer to ocito iz te druge kulture nije transferirano). o kaznenim djelima vezano za otudivanje imovine (kod cega sigurno ima vise nego dovoljno obicaja koji su ukorjenjeni u islamskoj kulturi, a u zapadnoj nisu) da ne govorim. tu se naime nitko ne poziva na tu drugu kulturu. nego iskljucivo na nase zakone, koji su tu prilicito jasni i strogi.

    ta druga kultura se izvlacila iz rukava ondao kad se radilo o zenskim pravima.
    znakovto!

  34. #2084
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    ta druga kultura se izvlacila iz rukava ondao kad se radilo o zenskim pravima.
    znakovto!
    Da, tu stvarno važi ona izreka, više ne znam tko ju je prvi izrekao - da muškarci mogu zatrudniti, abortus bi se mogao obaviti i na kiosku.

  35. #2085
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    s tim zelim reci da je dio odgovornosti i na ljevici i na desnici. i uopce ne idem zatim da "istjeravam" neku krivnju, nego mislim da je bitno razumijeti procese i uzroke.

    naravno da je islamski terorizam jednim djelom dio posljedica geopoliticke situacije i mnostva dogadaja (to je povijest, propadala su carstva, stvarala se nova, sredista moci su se premjestala od eufrata tigrisa, preko grcke, rima, atlanske obale, amerike, azije...itd) i na mnoge stvari europa, odnosno mi ne mozemo utjecati. i bog zna sto buducnost nosi.

    no postoje stvari na koje mozemo utjecati, a moje misljenje je da je dosadasnja neuspjela integracija migranata iz islamskim zemalja djelomicno uvjetovana jacanjem politickog islama, opcenito, nezainteresiranosti migranata, ali i prokockanim sansama koje je nase drustvo i zakonodavstvo napravilo u proteklih tridesetak godina.

    paralelna drustva nisu nastala preko noci, niti je bilo tesko pretpostaviti da djeca roditelja koji su analfabeti, ako nisu stimulirana/prisiljena da prije skole idu u vrtic gdje ce nauciti jezik, naprosto nece vladati jezikom dostatnim da pohadaju prvi razred. i time ce biti gurnuta u zatvoreni krug, te je vrlo jednostavn korak koji te vodi u radikalizaciju.

    isto tako nije bilo tesko pretpostaviti da ce zene/majke zatvorene u enklavama bez dodira sa jezikom i svakodnevnicom kulture zemlje u koju su dosli, ostati u tim enklavama i zacahuriti se i vise. a one su prema nekim teorijama alfa i omega integracije.

    i eto, to se je dogodilo, pa se sad svi nesto cude.
    Posljednje uređivanje od seni : 20.01.2016. at 12:18

  36. #2086
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Mislim da zapadnjačke presude prema schariji nisu znakovite u smislu da su odraz nekog prikrivenog mizoginizma, već da su pojedini suci jednostavno u svojem poimanju tolerancije strane kulture sa svim što ona nosi, otišli predaleko, i pokušali biti papskiji od pape.
    Tako je jednoj učenici islamske vjeroispovijesti u njemačkoj, u školi bilo dopušteno na satu plivanja odbiti skinuti se u kupaći. Jer se to kosi s njenom vjerom. Ili u školi odbiti učiti o evoluciji. Nakaradno totalno, ali je tako.
    Zašto se ne poziva na shariju kod krađa, ne znam, valjda i za pogrešno shvaćeno toleranciju bi valjda bilo previše presuditi da se kradljivcu odsiječe ruka..
    Posljednje uređivanje od Dijana : 20.01.2016. at 12:30

  37. #2087
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    paralelna drustva nisu nastala preko noci, niti je bilo tesko pretpostaviti da djeca roditelja koji su analfabeti, ako nisu stimulirana/prisiljena da prije skole idu u vrtic gdje ce nauciti jezik, naprosto nece vladati jezikom dostatnim da pohadaju prvi razred. i time ce biti gurnuta u zatvoreni krug, te je vrlo jednostavan korak koji te vodi u radikalizaciju.
    ovo nije samo slučaj sa imigrantima, nego i sa Romima, i baš to čini začarani krug: djeca prvi dan kad sjednu u školsku klupu u prvom razredu, već su debelo iza svojih vršnjaka, pa brže odustanu, teže se zapošljavaju itd itd
    znam da je i kod nas krenulo to sa vrtićem, za učenje jezika, društvenih normi, grafomotoričkih predškolskih vještina..

  38. #2088
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    upravo tako, tang.
    i nikako ne možemo tvditi da su isključivo romi sami krivi jer se ne žele integrirati.

  39. #2089
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Štajaznam, zašto npr. Hrvate u Njemačkoj nitko nije trebao motivirati/prisiljavati da daju djecu u vrtiće..druga generacija više maltene ni ne zna da su Hrvati..Mislim da je puno više u mindsetu, nego što je do države..

  40. #2090
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    bez namjere da provociram što ti ina znači da si skrenula u oprez?
    kod mene, recimo, stvari stoje da sam od samog početka oprezna i "bila spremna primiti" (ko da se mene pita, ali da me se pita) samo izbjeglice iz ratom izravno zahvaćenih područja, dakle, sirija.

    no, znamo kako su stvari tekle, da se desetke tisuća ljudi dnevno nije moglo zaustaviti niti umjerenom silom, a kamoli milom. oružana sila nije dolazila u obzir.
    dakle, o čemu točno pričamo, meni bi bilo izuzetno zanimljivo znati.
    Nemam neko pametno i duboko i vjerojatno niti zadovoljavajuće obrazloženje, mogu ti samo prenijeti svoju emociju, npr. s koncerta Dubioze na Špancirfestu, kad su oni digli plakat "Refugees Welcome" na kraju koncerta, moj osjećaj je bio - cool, to je prava stvar! Sad više nije takav (eufemizam). Potakla sam daljnju raspravu ovdje jer mi je bilo čudno što nitko nije komentirao tu masovne taharusche ili kako se to već kaže u Njemačkoj... kao da to nitko ne želi vidjeti ili želi staviti pod rubriku "u svakom žitu", a meni je to premasovno da bi se tako jednostavno maklo sa strane, sjećam se kad se raspravljalo o korištenju ispravnih termina, pa ne migranti nego izbjeglice itd., a očito se to nije moglo tako jednostavno razgraničiti, onda kada je krenuo taj val...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.01.2016. at 13:34

  41. #2091
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ali ako nema majndseta, drzava treba reagirati.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 20.01.2016. at 13:35

  42. #2092
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    ovako, kad si pokušavam to predočiti; obitelj ne želi slati dijete u vrtić, i što bi tu trebala država? Slat policajca svaki dan da odpelja dijete? Ili zaprijetiti protjerivanjem? Onda bi vjerojatno pristali na vrtić, ali ne bi li to bilo nasilno, i što na kraju društvo ima od nasilne integracije? Ključ je da sami shvate da je i za njih bolje (ili barem mi mislimo da jest) da se integriraju, ali to se do sada nije dogodilo..

  43. #2093
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    pa kod nas je predškola obavezna. Što se dogodi ako ne pošalješ dijete u malu školu ili ga ne upišeš u školu? Ništa više ili manje od toga.

  44. #2094
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Stvar je u tome da kod nas vrlo malobrojne treba tjerati, uz izuzetak romske manjine kod koje postoji isti problem. Ali kad bi ih se moralo tjerati milijune, kako bi to izgledalo? I to u zajednicama koje su još zatvorenije od romskih? Uz prijetnju deportacijom? Po meni nasilna integracija jednostavno nema šanse.

  45. #2095
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ako nema majndseta, drzava treba reagirati.
    malo sam se prisjetila kako je rasprava o uplitanju jedne države u svoja vlastita posla izgledala prije nekoliko godina - evo
    a ovaj post sigurno nije napisan pod prisilom.

  46. #2096
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Safran, samo kratko. Kako desetljecima zive bez drzavljanstva ako je to istina? Kako dobiju drzavljanstvo bez jezika (osim ako su tu rodeni, pa ni 2. generacija ne nauci jezik?). A u skoli?
    I kako imaju pravo na socijalne naknade ako nemaju drzavljanstvo? Ili ih u Britaniji niti nemaju?
    Ali cini mi se da si ti napisala da neke Turkinje ne idu na informacije u skolu jer ne znaju njemacki? A imaju drzavljanstvo? I ako da, nisu morale prije toga na tecaj jezika?
    Ne razumijem zašto moramo uvijek sve ispočetka ponavljati. Bila si na ovom topcu kada smo pisali o tome, zbog čega svi baš svi žele u Njemačku i Švedsku. Zato što su najliberalinije i najsocijalnije zemlje Europe. Ne znam da li ti je pravno i zakonodavno barem otprilike poznat pojam socijalna država i kako ona funkcionira, ali vjerujem da jest s obzirom sa koliko samouvjernosti pišeš ovdje o nekim stvarima i s obzirom na tvoje prijatelje znanstvenike koji su dobro upoznati sa integracijom ljudi u Njemačkoj i njenim proceseima, pogotovo iz određenih područja.

    Zato što pravo na Wohngeld, socijalnu pomoć, hrz IV itd.. nemaju samo građani Njemačke već i stranci iz EU i onih van EU zemalja, a ti moraju imati, recimo primjerice konkretno u slučaju Wohngeld, samo odobren legalan boravak u zemlji.

    Ovo za turkinje i informacije i njihovo državljanstvo nisam ja pisala. Državljastvo u Njemačkoj je vrlo teško dobiti, uvijeti su vrlo rigorozni. Znam iz prve ruke.

  47. #2097
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    ALi i bez državljstva ovdje možeš odlično raditi, živjeti i funkcionirati ukoliko se želiš integrirati, ali postoji i opcija da se objesiš na državne jasle. To su čari jedne socijalne države.

  48. #2098
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Postoji vise stupnjeva legalnog boravka. Privremeni, stalni i drzavljanstvo. Mm ima stalni boravak kod nas i ima sva prava kao i mi i nije ga trazio do sada jer se nije htio odreci svog. Sad postoji opcija da ima dvojno i zatrazit ce ga. Treba skupit puno potvrda i papira sto nije besplatno. Plus potvrda da je polozio hrvatski, sto on hvala bogu ima od prije 15 godina. Inace bi morao sad iskesirat 500 eura za taj tecaj i jos trosit vrijeme na to. Znaci, da mu se to ne da normalno bi tu zivio i ostvarivao sva prava osim ne bi mogao glasati.


    Za neintegraciju nije kriva ni ljevica ni desnica, nego ljudska priroda. Ljudi se tesko mijenjaju. Kako to da se hrvati, bosanci, poljaci, itd integriraju. Postoje ipak nepremostivr kulturoloske i civilizacijske razlike. Ko da bi se mi bez problema uklopili u istocnjacki nCin zivota. Jel bi ga ikada istinski prihvatili? Ne.

  49. #2099
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    Za neintegraciju nije kriva ni ljevica ni desnica, nego ljudska priroda. Ljudi se tesko mijenjaju. Kako to da se hrvati, bosanci, poljaci, itd integriraju. Postoje ipak nepremostivr kulturoloske i civilizacijske razlike. Ko da bi se mi bez problema uklopili u istocnjacki nCin zivota. Jel bi ga ikada istinski prihvatili? Ne.
    X

    Osim što bi dodala na ono što sam spomenula krivnju lijevice, da lijevica snosi dio odgovornosti za nastalu situaciju u smislu svojih vrlo rastezljivih, skoro ultraliberalnih stajališta koja općenito vrlo snažno podržavaju upravo tu socijlanu komponentu društva, bez koje opet Njemačka naravno ne bi bila ono što jest.

  50. #2100
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •