Vidi rezultate ankete: Biste li pružili sklonište izbjeglicama kod sebe?

Glasači
90. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Da

    26 28.89%
  • Ne, iako imam mogućnosti

    33 36.67%
  • Ne, jer nemam mogućnosti

    21 23.33%
  • Ne znam

    10 11.11%
Stranica 2 od 55 PrviPrvi 12341252 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 2743

Tema: Lica djece migranata s novinskih naslovnica

  1. #51
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Strašno je da iz zemlje koja je prema wikipediji (znam da je neozbiljan izvor) 2014. imala manje od 20 Mio stanovnika izbjeglo preko 4 Mio.

  2. #52
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Kao klinka od 21 godine, bez puno razmišljanja primila sam u stan (živjela sam s dečkom u stanu mojih roditelja) ženu s petogodišnjom curicom iz Sarajeva. Bile su smještene u našoj mjesnoj zajednici... imala sam osjećaj da jednostavno moram nešto učiniti zato jer mogu. I to je to. Prije nego sam ih pozvala da dođu živjeti k nama, nekoliko puta smo razgovarali u prolazu i jednom na kavi. Mala E. mi je bila ušla u srce i njene okice su presudile. Strah nisam imala... jednostavno sam vjerovala svom srcu koje ih je izabralo.
    Pred nekoliko godina smo se srele opet, njena mama, tata (koji je bio ostao u Bosni) i ja... priča mi o E., nakon uspješno završenog faksa ekonomije u NL, poslali su ju na dodatno školovane u US, mala rastura u svom području... a ja sam ponosna što sam bila na kratko dio njene priče. Majka joj je izuzetna žena od koje sam puno naučila...

    Da sad sama odlučujem postupila bi jednako.

  3. #53
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je prijedlog Ruže hrvatske da se ljude naseli na slabije naseljena područja. Super ideja, da se nikad ne uklope, niti žene nauče jezik. Kao - prva se sjetila i baš ima odličnih primjera gdje su se ljudi "krasno" uklopili u sredinu kad ih se getoiziralo.
    nemam baš iskustva, osim kao mala u njemačkoj kad su nas klinci iz turske gađali s kamenjem, i jedne obitelji u blizini gdje se žene ne usude djeda ujutro probuditi da dijete na vrijeme odveze u školu. ali sam sigurna da bi to bila strašna greška-iako mjesta zaista ima. bojim se da je stvar puno kompleksnija od prekrasne dječice tužnih sudbina.
    a najviše me čudi nonšalantnost europe u vezi sa cjelokupnim stanjem-ne samo sadašnjim valom izbjeglica.

  4. #54
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Evo zašto mediji na kapaljku daju informacije o tome što se događa u Siriji
    http://www.dw.com/bs/sirijski-kr%C5%...ve/av-18091394

  5. #55

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se.
    ja sam totalno u cudu jer odjednom tisuce ljudi pjesice prelaze tisuce kilometara sa djecom na rukama i probijaju granice bez dokumenata zeleci stici na zapad.
    ono, halo?! Nitko nam nije rekao za njih do prije par dana. Odakle i zasto stize to more naroda?! Sto nitko nije primjetio da mjesecima zele u Evropu?! Pa nije to od jucer. Ili proslog tjedna.
    Ovo je ozbiljno?
    Zaista kod vas nije bilo informacija?
    Kod nas se govori o "migrantima" još od proleća.
    Više ljudi je poginulo ili obogaljeno u saobraćajnim nesrećama jer su ih sabijali kao sardine i švercovali preko mađarske granice .
    Ljudi iz sela sa granice se žale da su im mesecima nepoznati ljudi išli noću preko njiva i da su čitavi autobusi svakodnevno prelazili preko granice.
    Nije taj zid sa Mađarskom bez povoda.
    Iako mislim da kod nas mediji debelo preuveličavaju stvari.
    Beograd je zaista pun izbeglica, ali do našeg sela nije zalutala ni jedna jedina osoba, iako smo na raskršću velikog starog puta odakle se može stići i do Mađarske, i do Rumunije, i do Hrvatske podjednako brzo.
    Selo nam je siromašno i prepuno praznih kuća, kako kaže taj tekst sa linka, ni izbeglicama nismo zanimljivi.

    Ne razumem zašto je nerazumljivo da postoje deca koja su izbegla bez roditelja. Pa tamo je rat, zaboga, možda više nemaju roditelje? Ili ne znaju gde su?

  6. #56
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Normalno bi bilo da su djeca bez roditelja izbjegla u Tursku, ili bilo koju susjednu državu, ali da djeca bez roditelja dolaze u Srbiju koja je tisućama kilometara daleko, to je već prilično neobično.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A meni je opet puno neobičnija teorija zavere po kojoj su se milioni ratno sposobnih muškaraca svojevoljno odrekli svega što imaju i bauljaju hiljadama kilometara u raznim pravcima kao ponižavani beskućnici bez oružja, a sve sa ciljem da se jednom posle neodređenog vremenskog perioda hipotetički u Evropi svi oni posvete svetom ratu i preobraćanju ili osvajanju nevernika.
    Ja ne poznajem istoriju dovoljno dobro, ali prosto mi je neverovatno da bi ijedan vojskovođa, ijedna ideologija mogla imati tako snažnu moć da tako dugo upravlja tako velikim brojem ljudi sa tako jasno usmerenom svrhom.
    Naravno, razumem da bi svi oni mogli biti samo marionete u velikoj političkoj igri, ali u tom slučaju, odakle nam pravo da ih osuđujemo?

  8. #58
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zar ima i takva teorija? Ako ima, svakako da je neobična, ja sam čula teorije da su među izbjeglicama ili migrantima pomiješani teroristi, što i ne zvuči tako nemoguće, ali ne zvuči niti kao razlog da se ljude zaustavlja na granici - teroristi vjerojatno imaju tisuću i jedan način da uđu u evropske zemlje, sigurno da im ovaj nije presudan.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zar ima i takva teorija?
    Ima, ima...
    Tj. sve krene od ideje da su među izbeglicama pomešani i teroristi (što, naravno, nije nemoguće), pa se razmaše dalje upravo u smeru prebrojavanja i pravljenja proporcije koliko muškaraca i koje starosti, a koliko žena i dece ima na kom graničnom prelazu i u kom izbegličkom centru i analiziranja da li se dolično ponašaju, da bi se na osnovu nekoliko izdvojenih primera zaključilo da je sve to vrlo sumnjivo i da moramo da očuvamo našu evropsku kulturu od infiltracije islama jer sve te izbeglice dolaze zapravo da bi promenile naš način života jer su oni svi a priori netolerantni čim su te veroispovesti i namera im je jasna, da se ne uklope, već da prilagode druge sebi.
    Ja sam to karikirala u svom gornjem postu, jer me naročito nervira to pripisivanje smišljene loše namere milionima ljudi o kojima ne znamo baš ništa, osim da su krenuli bez ičega iz države u ratu, a eto te su veroispovesti, a ne neke druge.

  10. #60
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa sad, postoci jesu neobični, definitivno je da ima više muškaraca nego žena među ljudima koji idu prema evropskim zemljama. Evo ti u svom prvom postu spominješ da se pričalo o autobusima koji prelaze granicu, pa sad reci kad su to u bližoj povijesti ilegalni imigranti prelazili granice autobusom ili se vozili vlakovima od granice do granice. Situacija zaista jest krajnje čudna, zato nije niti čudno da si ljudi postavljaju pitanja. Proglašavati svakog postavljača pitanja ksenofobnim ili nešto još gore (što rade mediji kod nas zadnjih dana) - to stvarno nije niti pristojno niti pametno, i u svakom slučaje daje ovim teoretičarima kojekakvih zavjera prostora da se razmašu do maksimuma.

  11. #61
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Gorka tema, gorke sudbine. Naravno i 1000 pitanja. Na prvu loptu se umjesnim cini upitati se: "Pa dobro, pobogu, toliki mladi muskarci u izbjeglistvo i na nasu grbacu, ko zna kakvih tu sve motiva ima, zasto ne ostanu i bore se za svoju zemlju i svoju buducnost, nece valjda Evropa rjesavati njihove probleme?". Ipak, kad malo vise saznas i procitas, shvatis da mnogi od njih ni nemaju "stranu" sa kojom mogu da se identifikuju, da ni njima nije lako ostaviti sve za sobom, ali da sigurno vecina njih tamo dalje nije vise mogla niti imala kud. Cinjenica jeste da su bliskoistocna drustva zrela za renesansu, ali veliko je pitanje zasto nema volje (ili racunice?) da se ona potakne. Po broju migranata i ljudi koji se opiru ISIL-u, mozda bi se moglo i reci da bi kriticne mase i bilo. Ko zna, mi mali, obicni ljudi sa Balkana, nismo bili ni sami dovoljno trezveni da svoje probleme civilizovano rijesimo, stotine hiljada su nas unesrecene zbog usijanih glava i velikih rijeci. Gledajuci kroz prizmu sopstvene nesrece, nemam pravo pitati se sta ce oni ovdje ni sto se ne bore za sebe. Jer bih prva trazila azil kad bi mi opet metak zviznuo oko usiju, i prva bih sklonila djecu odavde, nema drzave koja ih je vrijedna ni za koju se treba boriti.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ja uopće ne kužim vaša zgražanja na to "ALI". Fakat ste sklone brzopleto dijeliti kojekakve etikete. Ljude je strah. Mjesecima su medijski bombardirani vijestima o ISIL-u i njihovim nastojanjima da osvoje i Europu, i sad se očekuje da bez zrnca sumnje i opiranja prime te ljude. Ja sam isto za to da se ljude primi, zbrine i osigura da sretno stignu tamo gdje su naumili i da sebi izgrade bolji život. Ali (da, sad slijedi to famozno ali), ne mogu si pomoći da istovremeno ne strahujem od onoga što slijedi. A sve zato jer naše sigurnosne službe ne čine ama baš ništa. Ako ja, kao laik, mogu otvoriti na internetu stranice koje veličaju ISIL, raduju se smrti Tomislava Salopeka i profile tih ljudi na Facebooku, zašto je teško tim stručnjacima otvoriti te stranice i maknuti te ljude sa slobode ? Dakle, to su ljudi sa javno objavljenim imenom i prezimenom, adresom, i slave i prizivaju ISIL bez ikakvih sankcija. Ne smijem onda ni pomisliti koliko ti naši stručnjaci drže pod kontrolom one koji se kriju. A tek koliko će držati pod kontrolom ove što pristižu.
    Da, i mi smo bili izbjeglice, ali situacija je bila drugačija. Za vrijeme rata, u mojoj kući su bile izbjeglice srpske nacionalnosti. Iako su Srbi ispaljivali metke i uništavali moju zemlju. Dakle, nisam skeptična zbog rasističkih razloga. Skeptična sam zato što nisam sigurna koliko su naše službe spremne za obračun s terorizmom.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sad, postoci jesu neobični, definitivno je da ima više muškaraca nego žena među ljudima koji idu prema evropskim zemljama. Evo ti u svom prvom postu spominješ da se pričalo o autobusima koji prelaze granicu, pa sad reci kad su to u bližoj povijesti ilegalni imigranti prelazili granice autobusom ili se vozili vlakovima od granice do granice.
    Mogu samo da se složim sa oljom.
    Ja ne znam za neke ukupne postotke, do mene stižu samo parcijalne vesti sa naših novina koje su inače vrlo sumnjive reputacije, pa im baš previše i ne verujem.
    Situacija je čudna utoliko što smo mi ovde, a očigledno i Hrvatska, namerno neobavešteni.
    Niti se medijska pažnja pridaje ratu u Siriji-izuzev terorizma, niti se ikakva pažnja pridaje tim ljudima koji prolaze kroz našu zemlju.
    Vesti kod nas su ili na nivou žute štampe ili na nivou šturih sporadičnih izveštaja sa golim činjenicama u stilu: eto, neki ljudi prolaze, tako, malo ilegalno, ne obraćajte pažnju na njih....i to je sve.
    Nikome na našem, ali ni Evropskom vrhu nije alarmantno što su se pokrenule stotine i hiljade ljudi, niti žele da pridaju tome značaj, a izgleda nemaju ni strategiju rešavanja, izuzev što se loptaju sa njima od države do države.
    Meni je to opšte zataškavanje i nesnalaženje puno čudnije nego sama činjenica da ljudi beže iz Sirije. Pa beže, znači da im je život puno važniji od religije i ideologije, meni je to samo znak njihovog zdravog razuma i zdravog stava prema životu, šta bi trebalo, da se satru u besmislenom građanskom ratu? Neće ljudi da ginu nizašta, prelomili su i otišli, sigurno im nije lako.
    I dočekuju ih sa stavom da su svi teroristi. Pa, ako jesu, i ako je Evropa toliko nesposobna da sve to nije na vreme predvidela u današnje vreme tehnologije i globalizacije, pa, možda i zaslužujemo da propadnemo...

  14. #64
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ah,ništa od naših medija kad hoćeš do informacija pa sam se okrenula stranim...

    vidite npr. članak Guardiana iz veljače, UK je do tada primila čitavih 90 Sirijaca...
    http://www.theguardian.com/commentis...owed-come-here

    još zanimljivije su diskusije ispod članka, nacionalizma,ksenofobije i čega li sve ne u izobilju (možda bi se Vojković predomislio oko Hrvata da ove komentare pročita),samo naravno kako su to ipak fini Englezi,riječnik je na kulturnijem nivou nego na našim portalima... osmijeh na lice mi je izmamilo spominjanje Balkanaca koji nikad nisu otišli iz Njemačke a tek kad u komentare ulete prozvani Australci,Ameri isl...iznimno zanimljivo štivo....

    neki su ljudi baš lijepo objasnili razlike okolnih zemalja ( a većina ih trpa pod sve isto - muslimanske zemlje) a ima i konstruktivnih prijedloga....

    Is the solution to move millions of people away from the area to western countries from which they will never return, or to move millions of dollars/euros into the area to upgrade humanitarian conditions for these refugees until such time as the war ends. How much does it cost to support a family of 10 in Sweden or Canada vs the same family in Turkey?

    That is a better solution plus maybe taking a few Christian refugees who don't fit easily into neighbouring countries.

    Meanwhile there has been an upsurge of Islamophobia in Sweden and Germany.

    I urge the Guardian to talk to some Saudis, encouraging them to take in Syrian refugees and I promise you most of them will say taking in refugees is "irresponsible" or "Saudis should be priority" or "Will cause tension". However, if a European says that.....

    The west should just stay out of the Arab Muslim world and let them fight their own fights.

    Australia should be forced to help. They are an ecomically strong country.
    As for refugees who do turn up, Australia shows neither care or compassion. They terrorise already terrorised refugees.

    We should be working to stabilize the region so that people don't become refugees in the first place, and creating adequate facilities and shelter in the neighboring countries so that these people are close to their homes and can return home as soon as possible, not half a world away in the UK.
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 25.08.2015. at 00:28

  15. #65
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Veliki potpis!!
    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Ja uopće ne kužim vaša zgražanja na to "ALI". Fakat ste sklone brzopleto dijeliti kojekakve etikete. Ljude je strah. Mjesecima su medijski bombardirani vijestima o ISIL-u i njihovim nastojanjima da osvoje i Europu, i sad se očekuje da bez zrnca sumnje i opiranja prime te ljude. Ja sam isto za to da se ljude primi, zbrine i osigura da sretno stignu tamo gdje su naumili i da sebi izgrade bolji život. Ali (da, sad slijedi to famozno ali), ne mogu si pomoći da istovremeno ne strahujem od onoga što slijedi. A sve zato jer naše sigurnosne službe ne čine ama baš ništa. Ako ja, kao laik, mogu otvoriti na internetu stranice koje veličaju ISIL, raduju se smrti Tomislava Salopeka i profile tih ljudi na Facebooku, zašto je teško tim stručnjacima otvoriti te stranice i maknuti te ljude sa slobode ? Dakle, to su ljudi sa javno objavljenim imenom i prezimenom, adresom, i slave i prizivaju ISIL bez ikakvih sankcija. Ne smijem onda ni pomisliti koliko ti naši stručnjaci drže pod kontrolom one koji se kriju. A tek koliko će držati pod kontrolom ove što pristižu.
    Da, i mi smo bili izbjeglice, ali situacija je bila drugačija. Za vrijeme rata, u mojoj kući su bile izbjeglice srpske nacionalnosti. Iako su Srbi ispaljivali metke i uništavali moju zemlju. Dakle, nisam skeptična zbog rasističkih razloga. Skeptična sam zato što nisam sigurna koliko su naše službe spremne za obračun s terorizmom.

  16. #66
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mima, ne znam što je toliko neobično i čudno u cijeloj toj situaciji. a mislim, kao da je lako shvatiti rat u siriji. i koga je uostalom bilo briga za rat u siriji. jedno vrijeme, kad je rat i kad su neredi tek počeli, me je to interesiralo, zato što mi je jedan prijatelj radio u croscu u damasku. i bio je prepun priča o prelijepom gradu i prelijepoj zemlji, gdje je odlično živio, zemlji tolerancije i suživota muslimana i kršćana (u siriji je bio značajan broj kršćana). a kako čitaš različite portale tako su i istine dijametralno suprotne. u jednima assad maltene svetac, u drugima koristi kemijsko oružje protiv vlastitog stanovništva. uostalom, kao i naš rat, teško je nama bilo shvatiti ga, a kamoli prosječnom europljaninu koji je imao volje pokušati shvatiti ga. onda odabereš istinu koja tebi odgovara, primjerice čitaš zlatka dizdarevića, novinara i diplomatu, velikog poznavatelja prilika na bliskom istoku koji ima kolumne u novom listu. i muka ti je.
    ...naprosto zato što su ga organizirale države iz kojih sada pristižu najveća zgražavanja nad “tragedijom jadnih ljudi”. To su one države i njihove politike koje su do temelja spržile zemlje u kojima su koliko jučer današnje izbjeglice živjele i radile bez potrebe da pomišljaju kako tajno preplivavati mora i prepješačiti kopna ka nekoj nepoznatoj nedođiji.
    a onda me je prestalo zanimati i više nisam čitala.

    jedino što je meni čudno u svemu ovome je činjenica da se svi čude. od kud svi ti ljudi? toliko izbjeglica? nije se to moglo predvidjeti i očekivati? pa tope se ko muhe već godinama po mediteranu. izbjegličke rute se mijenjaju. kako koja država zatvori granicu, ili iz drugih razloga, tako se ruta seli. jedna je prema grčkoj, druga prema italiji, ima i ova balkanska ruta - preko grčke u makedoniju, srbiju pa dalje.

    uređenije države imaju i uređenija, iako i dalje nedovoljna, rješenja - poput lampeduse u italiji. drže one preživjele jadnike na okupu, one koji uspiju doplutati u pretrpanim gumenjacima preko mediterana do lampeduse, u prihvatnim kampovima, pa nekako rješavaju slučaj po slučaj. grke optužuju za nedovoljnu organiziranost i nehumanost prema izbjeglicama, isto već godinama. sjećam se kad mi je jedan grk prije godinu-dvije pričao kako ne mogu više izdržati taj pritisak. i da im je pun k brisela koji ih proziva za kršenje ljudskih prava i da će par grčkih brodovlasnika nakrcati svoje brodove s izbjeglicama i iskrcati ih u belgiji, u antwerpenu, kad su već tako pametni pa nek se oni misle. nije bio nimalo humanitarno raspoložen.

    a sad možeš misliti kad njih, ma i tisuću, dođe do granice s makedonijom. nema organizacije, nema prihvatnih kampova, nema europske pomoći i novaca. šta će oni s njima. gdje je ta superiorna europa? ta europa koja se hvali brigom o ljudskim pravima, ta bogata europa, kako to da nema rješenje za ovu krizu? koja neće tako skoro nestati, ljudi, očajnici će i dalje stizati, ne mogu ih ni zidovi ni najopasnija plovidba zaustaviti kad nemaju alternativu. cijeli gradovi su srušeni, ne nazire se kraj totalnom kaosu u siriji. dublinski sporazum ili kako već, po kojemu su izbjeglice briga države na koju prvo kroče, očito ne može više funkcionirati. srbija se još i dobro snašla, organizirala prihvatne centre.

    a da ne govorimo o tome da je vrijeme da se svi zajedno počinju baviti uzrocima krize, a ne posljedicama. a ako nemaju tu snagu i jedinstvenost, a onda, kako kaže pulinka, čemu sve to? čemu jedinstvena europa? radi interesa krupnog kapitala? radi bankarskih profita? eto, i dalje želim vjerovati da to nije tako i da će ljudskost pobijediti :ružičaste_naočale:

  17. #67
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Skeptična sam zato što nisam sigurna koliko su naše službe spremne za obračun s terorizmom.
    a gle, šta sad s tim što si skeptična? i šta ćemo s tim da će među tisućama izbjeglica koji bježe od isila biti deset isilovaca. pa tih deset ionako mogu ući u europu, ili već jesu u europi i izmaknuti kontroli obavještajnih agencija, koje baš ništa ne rade kako ti kažeš. kako znaš uostalom da ovi s fejsa nisu pod nekom istragom?
    pa terorizam je opasan jer se jako teško spriječi.
    ali medijsko potpirivanje histerije da će masovno s izbjeglicama isil-ovci ući u europu nije realno. i naziva se, hebaj ga, etiketa ili ne, ksenofobija.
    zato ne valja taj ALI.
    Ja sam isto za to da se ljude primi, zbrine i osigura da sretno stignu tamo gdje su naumili i da sebi izgrade bolji život.
    točka.
    problem terorizma je drugi problem. nije povezan s ovom tvojom prvom rečenicom. jer nakon ali, i nakon nastavka, ova prva rečenica više ne postoji, nije izvediva.

  18. #68
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja se stvarno ne razumijem puno u temu
    i šta god mi nije jasno i želim pitat, imam osjećaj da pitam naivno ko petogodišnje dijete
    ali kod tog straha od ISILovaca mi nikako nije jasno: pa zar nije da njih ima i u Bosni, i to nemal broj? Oni mogu bez problema s osobnom uć u Hrvatsku

  19. #69

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ok, za tebe sam ksenofobična, a samu sebe vidim kao realnu. Meni je tvoje viđenje stvari zabadanje glave u pijesak i zatvaranje očiju pred realnim problemom. Negiranje istine da primiti izbjeglice iz jedne zemlje koja je pogođena terorizmom i odakle prijeti najužasnije zlo našeg doba, nije isto kao primiti izbjeglice iz Gunje. Što ne znači da i jednima i drugima ne treba pružiti šansu za novi start, za bolji život. To uopće nije sporno i upitno. Sporno je samo pitanje jesmo li u stanju nositi se sa kukoljem koji je umiješan u žito.

  20. #70
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Negiranje istine da primiti izbjeglice iz jedne zemlje koja je pogođena terorizmom i odakle prijeti najužasnije zlo našeg doba, nije isto kao primiti izbjeglice iz Gunje.
    S ovim se slažem, ali iz drugog razloga. Totalno mogu zamisliti društvene nerede ako bi do toga došlo, obzirom na nezadovoljstvo naših ljudi svojim životnim standardom i kulturu ksenofobije (što ionako ide jedno s drugim). Doduše onda bi barem prestali toliko se baviti Srbima :/

  21. #71
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mislim da se tu ne radi o strahu od ISIL-a, nego strahu od jako velikog broja ljudi ciji je religijski, drustveni, kulturni i eticki habitus prilicno razlicit od europskog.

  22. #72
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    i ne trebas uopce imati pripadnike ISIL-a da bi imao poprilican broj problema, sto nam primjeri iz njemacke i francuske zorno pokazuju.

  23. #73
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ali ti ljudi ne migriraju iz ekonomskih razloga. Oni su izbjeglice.
    Da im kažemo: oprostite, vratite se vi ipak poginut, nama je naša kultura jako važna, znate.

  24. #74
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    QUOTE=rehab;2798390]Ok, za tebe sam ksenofobična, a samu sebe vidim kao realnu. Meni je tvoje viđenje stvari zabadanje glave u pijesak i zatvaranje očiju pred realnim problemom. Negiranje istine da primiti izbjeglice iz jedne zemlje koja je pogođena terorizmom i odakle prijeti najužasnije zlo našeg doba, nije isto kao primiti izbjeglice iz Gunje. Što ne znači da i jednima i drugima ne treba pružiti šansu za novi start, za bolji život. To uopće nije sporno i upitno. Sporno je samo pitanje jesmo li u stanju nositi se sa kukoljem koji je umiješan u žito.[/QUOTE]

    ok. a koja je alternativa? vratiti ih nazad u brodove i iskrcati tamo odakle su došli? sori ljudi, među vama bi mogli biti isilovci, naše i sve europske obavještajne službe su nesposobne, i pojma nemaju jesi terorist ili si regrutiran od terorista ili ćeš regrutirati dalje teroriste il jadnik koji bježi od rata i ajte nazad. među teroriste. ne bi mi vas, za svaki slučaj.
    pa isil je regrutirao borce koji se slijevaju u siriju. a ne obratno. preko turske. uostalom, nije rat u siriji od jučer, i naravno da će neki koristiti izbjegličke rute za doći u europu. sve je to dio borbe protiv terorizma.

    The return routes for transnational fighters are reported to be
    similar to their outgoing routes, and to be largely non-assisted
    and undisguised (although they may return to a neighbouring
    country’s airport). However, on occasion the use of refugee flows
    and false documentation has been observed.
    zabadanje glave u pijesak je po meni ne sagledavanje svih problema koje nosi takav veliki broj izbjeglica. a ne zaboravimo, samo manji dio njih dolazi do europe. al dok nisu tu, blizu, koga briga. nitko se nije sekirao kad su po lampedusi šetali možebitni teroristi. u zadnjih 15 godina, koliko je ljudi bez dokumenata je došlo na taj otok.

    mislim da se tu ne radi o strahu od ISIL-a, nego strahu od jako velikog broja ljudi ciji je religijski, drustveni, kulturni i eticki habitus prilicno razlicit od europskog.
    sad bih ja postavila pitanje - a koji je to europski etički habitus? tako superiorniji od npr sirijskog pa da moramo strahovati od drugačijeg?
    kako su, ponavljam, živjeli kršćani u siriji, većinski muslimanskoj zemlji? prije ovog kaosa?
    Sirija, zemlja koja je nekada bila mozaik mira, u kojoj su zajedno živjele 23 različite etničke i vjerske skupine, danas je uništena ratom koji se potiče izvana – rekao je za agenciju AsiaNews biskup Georges Abou Khazen, apostolski vikar za vjernike latinskoga obreda u Alepu.
    ne bih znala, al postoji i mogućnost da kad slušaš primjerice naše biskupe, u svojim žučnim propovjedima, nisi baš siguran koji je točno taj europski etički habitus

  25. #75

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    S ovim se slažem, ali iz drugog razloga. Totalno mogu zamisliti društvene nerede ako bi do toga došlo, obzirom na nezadovoljstvo naših ljudi svojim životnim standardom i kulturu ksenofobije (što ionako ide jedno s drugim). Doduše onda bi barem prestali toliko se baviti Srbima :/
    Iskreno, kao diplomirani sociolog, ne mogu zamisliti da se u Hrvatskoj to dogodi jer je u Hrvatskoj kritična masa nestala prije 100 godina, ako je uopće i postojala.

    A seni mislim da se ljudi više boje toga što ne znaju odvojiti svoje postojanje od religije, ne znaju odvojiti državu od religije. Ali znaš i sama što se sada događa u Austriiji i tko će pobjediti na izborima i što će nam to sve donijeti. A ova kriza, ove izbjeglice i pozivanje na mržnju im donosi samo još veću prednost.

    Meni je samo prežalosno i pretužno da nisi "stranac" samo i jedino u državi u kojoj si se igrom slučaja rodio. Čim prijeđeš granicu, bila ona susjedna ili jako daleka, odmah si u pošten heben poziciji. Iako si po svim stavkama obrazovaniji nego velika većina "domaćih", šanse su ti puno manje da uspiješ. Iako se puno više trudiš. Ali to je neka druga tema.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 25.08.2015. at 14:13

  26. #76
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Cvijeta, napisala sam poduži post, ali sam ga obrisala. Stvarno nema koristi. Ti si sebi zacrtala da je svatko tko ima i zrnce skepse ksenofob i to je to. Nema smisla da ti objašnjavam i da te razuvjeravam.

  28. #78
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ti ljudi ne migriraju iz ekonomskih razloga. Oni su izbjeglice.
    Da im kažemo: oprostite, vratite se vi ipak poginut, nama je naša kultura jako važna, znate.
    ne kazem ja nista, sto bi mi trebali ili ne trebali.
    jasno mi je, da izbjeglicama treba pomoci.

    kazem samo ono sto vidim, cujem, citam ... u smislu kako prosjecan stanovnik europe dozivljava situaciju. (i ne govorim da li je to ispravno ili neispravno)

  29. #79
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    QUOTE=rehab;2798390]

    sad bih ja postavila pitanje - a koji je to europski etički habitus? tako superiorniji od npr sirijskog pa da moramo strahovati od drugačijeg?
    kako su, ponavljam, živjeli kršćani u siriji, većinski muslimanskoj zemlji? prije ovog kaosa?

    ne bih znala, al postoji i mogućnost da kad slušaš primjerice naše biskupe, u svojim žučnim propovjedima, nisi baš siguran koji je točno taj europski etički habitus
    pa eto kao jedan mali primjer: europski eticki habitus zakonski stavlja anu i marka u ravnopravan polozaj.

    ne kazem ja da je europski habitus superiorniji. (a o nasim biskupima necu...) to su naravno malo prekomplicirane diskusije i ovise o tockama gledista i nema tu jedne istine.
    pokusavam objasniti da koncept multikulturne europe ne funkcionira onako kako je zamisljen i momentalno je pod velikim znakom upitnika.

    naravno da je opci konsenzus da izbjeglicama treba pomoci.
    no kad to ide u stvarnu provedbu, to postaje jako zamrseno i tesko...puno je tu naravno i dnevne politike... i ovoga i onoga. i trebas kao politicar imati muda i snage i pameti.
    plus toga, ljudi mijesaju izbjeglice, migrante..itd..itd

    a tko misli da je to tako jednostavno, te da EU samim tim sto nema savrsen odgovor na problematiku, dovodi u pitanje svoje postojanje, mislim da zatvara oci pred realnoscu.

  30. #80
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku

    A seni mislim da se ljudi više boje toga što ne znaju odvojiti svoje postojanje od religije, ne znaju odvojiti državu od religije. Ali znaš i sama što se sada događa u Austriiji i tko će pobjediti na izborima i što će nam to sve donijeti. A ova kriza, ove izbjeglice i pozivanje na mržnju im donosi samo još veću prednost.
    na zalost znam sto se dogada. vidjet cemo sto ce nam donjeti izbori u becu. nadam se da nece poplaviti.

  31. #81
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ti ljudi ne migriraju iz ekonomskih razloga. Oni su izbjeglice.
    Da im kažemo: oprostite, vratite se vi ipak poginut, nama je naša kultura jako važna, znate.
    Točno,no koliko ih se, iz ekonomskih razloga neće više nikad vratiti iz Europe na Bliski istok kada se situacija smiri?
    Ne priča se uzalud o popravljanju demografske slike i starenja stanovništva Europe te kako će ovaj val ispraviti tu statistiku...

    Čitajući strane portale,nitko ni ne spominje terorizam nego upravo tu činjenicu, da se događa naseljavanje velikog broja ljudi čiji je religijski, društveni, kulturni i etički habitus prilično različit od europskog.
    Zato se i upućuje na ulaganja na infrastrukturu zbrinjavanja ljudi što bliže svome domu,kako bi se istom lakše i vratili po završetku sukoba.
    Koliko sam shvatila, UK je upravo to i radila,slala pare UNHCR-u a manje odobravala useljavanja.....

    Integracija manjina i doseljenika je goruća tema već godinama, nema zemlje koja nema problema s tim, sad koliko ih se gdje getoizira a koliko se sami drže u zajednicama ponekad bez i da pokažu želju da nauče jezik zemlje u koju su došli je drugi par rukava....domicilni kažu da se ovi ne žele prilagodit a doseljenici da ih ovi diskriminiraju....vjerojatno oboje pomalo...
    U radu sa Francuzima (a pričala sam s njih stotine) sam se iznenadila koliko su negativno nastrojeni prema svojim kolonijama koje već imaju 2gu generaciju u Fr....ovi se nazivaju izgubljenom generacijom, ne prihvaćaju ih ni na sjeveru Afrike a ni u Francuskoj...Onda se sjećam dokumentarca sa problemima Estonije i integracijom Rusa...

    Neki kažu da je tiha asimilacija neizbježna komponenta tzv. integracije manjina u društvenu sredinu,evo zanimljivog članka na tu temu: http://www.hrvatskiglas-berlin.com/?p=762
    (eto, Hrvati najasimiliranija manjina u Njemačkoj )

  32. #82
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja se potpuno slazem sa jergovicem. osim u jednoj tocci.

    a to je micanje odgovornosti sa nas samih, na politicare, vlade, vodstvo...itd
    ono, kao sve su to krivi merkel i co, nekakve multinacionalne komanije, kapitalizam, amerika itd.

    zaista?
    samo oni?
    a mi sto ih biramo?
    mi gradani civilnih drustava? mi pojedinci koji svojim izborom svega i onoga sto mislimo, sto biramo, sto kupujemo, sto podrzavamo, mozemo barem malo promijeniti svakodnevnicu na bolje.

    jer ovako je super jednostavno. sve su to krivi "oni gore", pa naravno liberalizam, pa kapitalizam, pa ovo i ono, kaze puna pravednickog gnjeva osoba A. i ode po svoj speceraj u lidl, ili billu, ili konzum. po jogurt - 3 za 0.99 eura.
    i kad su svi oni krivi, sto bi se pojedinac zamarao, sa onim sto moze svakog dana uciniti, da bi bar malo poboljsao svijet.
    Posljednje uređivanje od seni : 25.08.2015. at 15:11

  33. #83
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ja uopće ne kužim koju to kulturu štite zapadanjaci i od čega. Kršćanskih korijena su se odrekli. Ako je ta europska etika nek svatko radi što mu dođe pa onda treba otrpit što kome dođe i bit dosljedan. Ako može istospolna zajednica, zašto ne islamska poligamija itd. Onda nek se fino europljani opuste uživaju. Svoje nisu htjeli poštovati i čuvati znači da sad lijepo moraju uživati u sve većoj raznolikosti.To su logične stvari.
    Samo mi se čini da se ostavruje ona narodna da tko ne zna cijeniti svoje ne zna cijeniti ni tuđe.

  34. #84
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    Točno,no koliko ih se, iz ekonomskih razloga neće više nikad vratiti iz Europe na Bliski istok kada se situacija smiri?
    Pa vjerojatno mnogi (kao što su i naši mnogi ostali vani, a nismo na Bliskom istoku). I? Ja ne kažem da je to sve skupa LAKO.
    I dalje je samo 8% izbjeglica (od onih koji su izvan Sirije) u Europi, većina je u Siriji susjednim ili bliskim zemljama.
    Novaca je najviše dala EU, ako je vjerovati Wikipediji. Tamo ne spominju da je UK nešto bitno slala, ali nisu baš ni ažurni podaci.
    Inače, još je preko 7 milijuna izbjeglice unutar same Sirije.
    edit: ako su izvori koje sam našla korektni, a čini mi se da jesu, i provjerila sam na više mjesta. Hoću reći, nije da vladam gradivom, nego učim.
    Posljednje uređivanje od vertex : 25.08.2015. at 16:08

  35. #85
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    pikula, pa nije europska etika "neka svatko radi što mu dođe". Ako tebi nije blisko, ne znači da nema nekog smisla i reda.

  36. #86
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pikula ja tebe baš ne razumijem

  37. #87
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Nejasna, tipfeleri ili pričam gluposti?

  38. #88
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa ima nešto i tipfelera

  39. #89

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    izbjeglice treba zbrinuti ali to neće riješiti probleme zbog kojih ljudi postaju izbjeglice.
    tisućama godina velike mase su pokretali strah i glad.
    tko to pokreće tamo ratove i tko to gleda i šuti?
    koje su to naše vrijednosti ako je interes kapitala iznad svega? danas u svijetu milijarde gladuju.
    neka se raspadne ta europa ali ne zato što se mali ljudi boje nepoznatog(a iskonski nas nepoznato i privlači i plaši) već zato što se godinama sve zna. znamo da je nafta uzrok ratova i znamo da stoljećima krupni kapital izrabljuje . gledamo i šutimo. većina europljana o tome ne želi razmišljati.
    jesu li se stvorili uvjeti da siromašni grunu i naplate dvoličnost?
    da li je uopće moguće da se nešto promijeni a da europa ostane onakva na kakvu smo navikli?

  40. #90
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Evropa kakvu znamo je osudena na umiranje.
    Za 100 godina ce slika izgledati potpuno drugacije, a za 200 godina tek ce se spominjati da je jednom takva bila .
    Ako to bude dozvoljeno.
    ili ako nas ne pokosi neki asteroid.

  41. #91
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Kada govorimo o europskom modelu zapadne demokracije, europskom habitusu vrijednosti onda govorimo o modelu sekularne države, humanističkim vrijednostima, ljudskim pravima, demokraciji i inom. Ne govorimo o kršćanskim damahirijama, niti o američkom bible beltu.
    a svoje korijenje u povijesnom i kulturološkom smislu Europa niti negira, niti je izgubila.
    u kontekstu onoga o čemu sam pisala u prethodnom postu, je uspoređivanja istospolnih braka i poligamije u islamskim državama, otprilike jednako smisleno kao uspoređivanje jabuka i ikea ormarića.

  42. #92
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    izbjeglice treba zbrinuti ali to neće riješiti probleme zbog kojih ljudi postaju izbjeglice.
    tisućama godina velike mase su pokretali strah i glad.
    tko to pokreće tamo ratove i tko to gleda i šuti?
    koje su to naše vrijednosti ako je interes kapitala iznad svega? danas u svijetu milijarde gladuju.
    neka se raspadne ta europa ali ne zato što se mali ljudi boje nepoznatog(a iskonski nas nepoznato i privlači i plaši) već zato što se godinama sve zna. znamo da je nafta uzrok ratova i znamo da stoljećima krupni kapital izrabljuje . gledamo i šutimo. većina europljana o tome ne želi razmišljati.
    jesu li se stvorili uvjeti da siromašni grunu i naplate dvoličnost?
    da li je uopće moguće da se nešto promijeni a da europa ostane onakva na kakvu smo navikli?
    ja bih rado da za mene stvari mogu biti tako crno bijele i jasne.
    u jednome se potpuno slažem s mnogima, da izbjeglice treba zbrinuti.

    ovo sve ostalo mi ne izgleda ni tako jasno, ni tako kauzalno.
    ja nikako ne bi da se Europa raspadne, mada možda i hoće. Ovo je burno vrijeme, tko zna sto dolazi poslije. Padala su carstva i rimska i druga, selili se narodi sa Karpata, iz Magreba u Španjolsku i natrag, o Americi i Australiji da ne govorim. Danas nam je to samo povijest, onda su to ljudima bili tektonski poremećaji, a istina i točaka gledišta je bilo jako puno. A i istina je po svojoj biti nešto kompliciranija od činjenica. Nadam se toplo, da nekog velikog rata neće biti. Ostalo ćemo nekako preživjeti.

    Potpuno sam sigurna da kada bi sutra recimo nestalo plina, nafte... kod nas, u Austriji, Francuskoj, Belgiji, da bi padale vlade, novine bi bile pune natpisa o nesposobnim političarima, te nisam nimalo sigurna da bi se našao konsenzus da mi svi skupa sasvim mirno, svojom voljom i slično se preko noći vratimo na standard recimo naših baka, recimo tako 80 godina unatrag. Ili bi?
    ja kako vidim po novinama, u razgovoru s ljudima, na ovom forumu, mi svi mislimo kako imamo pravo na sve, od posla, dobre plaće, svih benefita socijalne države, jeftine hrane, besplatnog školovanja....

    i primjećujem takođe da smo sasvim d'accord u tome da koristimo Google, internet, facebook, telefone, struju, oružje velikih korporacija, a bome i jako dobro uspoređujemo cijene hrane, namještaja, i kupujemo u lidlu, ikei...i tako dalje. A mogli bismo sasvim lijepo okrenuti leđa tom krupnom kapitalu, pa kom obojci, kom opanci.

    Tko pokreće ratove, je složeno pitanje. No rat osim sto treba pokrenuti, treba i provesti. I tu sam 100% sigurna da ga ni ne pokreću, a kamoli provode pet generala, Obama i Merkel. Puno je vise ljudi, i "velikih i malih" unutra.
    da li su sve one nebrojene grupacije, paravojske, recimo na Bliskom istoku, samo žrtve, pijuni, neobrazovano, siromašno topovsko meso? I jedini krivac je naravno podla američka visoka politika. Debelo sumnjam u to. Nikako ja ne branim tu politiku, nego pokušavam ukazati da to nije crno bijela šahovska ploča ili neki starinski western sa dobrim kaubojima i zločestim Indijancima.
    i da nikako nije dobro, politike bivših kolonija prikazivati samo kao sirote žrtve. Jer one to zaista nisu.

    Da li je Gaddafi dobar lik? Ni u ludilu. No ovi sto su sad u Libiji su bome još gori. I sto sad? Gdje je ta crno bijela slika. Tko je dobar, tko je los?
    Ii da li je ovo sve u Egiptu proizvod samo američke vlade i pet predstavnika krupnog kapitala? Ili i mnogi drugi, uključujući i građane snose odgovornost?

    Cipelica pita da li je došlo vrijeme, da siromašni grunu i naplate dvoličnost. Ne znam. Grunuti bi mogli.
    dvolicnost, kako nam povijest pokazuje, naplatiti neće, kao sto je nikada dosada nisu ni naplatili. Zbog mnogih razloga, a jedan od njih je da bi i od sebe samih morali i vlastitu dvoličnost naplatiti.

    Ova pitanja nisu nikako tu, da bih ja sve relativizirala, ili obezvrijedila, ili pesimistički obojala u smislu - sve je uzaludno. Mada vidim, zvučim prilično očajno.
    Sto uprkos svojoj vjeri u covjeka, počesto i jesam. Kao na primjer sada.
    Imam osjećaj da živimo u vremenu u kojem velika količina ljudi se bas želi obrušiti u bezdan. I ne možeš tu ništa. Osim se nadati da neće i tebe povući, te da svijet neće otići do vraga.

  43. #93
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    pa ima nešto i tipfelera
    shvatit ću ovo kao šalu. Ima tipfelera, istina.
    stvarno me zanima što je nerazumljivo. Tvoj komentar zvuči dosta osobno, pa ako nije mišljeno kao uvreda, molim te objasni.

  44. #94
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    I seni, ne znam što je to kršćanska damahiriji i zašto se vjera uvijek mora spominjati uz omalovažavanje u najmanju ruku, da ne kažem pljuvanje. Gdje je tu poštovanje korijena? Grci, Rimljani pa preskok do kud ti paše?

  45. #95
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    I zašto bi sekularnost značilo nepoštivanje tuđih uvjerenja- recimo islamske poligamije npr. Onda definicija obitelji kao zajednice koja se osjeća kao obitelj-kao što piše udruga Roda- ne vrijedi za njih ili za Amiške obitelji npr.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Kada govorimo o europskom modelu zapadne demokracije, europskom habitusu vrijednosti onda govorimo o modelu sekularne države, humanističkim vrijednostima, ljudskim pravima, demokraciji i inom. Ne govorimo o kršćanskim damahirijama, niti o američkom bible beltu.
    Prvo ću se ograditi - ne znam dovoljno o Siriji.
    Ni blizu dovoljno da bih raspravljala argumentovano.
    Ali ću se usuditi da postavljam pitanja, kako Tangerina reče za sebe, kao petogodišnje dete, u nadi da ću, ako ništa drugo, proširiti svoje znanje.

    Zar se ne bi moglo reći slično kao gore u citatu i za pojedine države u kojima preovladava islamska veroispovest? Zar nije Turska (bila) sekularna država sa ljudskim pravima, humanističkim vrednostima, demokracijom itd.? Zar nije i Sirija u jednom relativno dužem periodu bila u sličnom stanju relativno slobodoumne države sa jednakim pravima žena i muškaraca, ili ja nisam dobro shvatila ono malo što sam pronašla o njoj na internetu?

    I obrnuto, da li zaista u Evropi "ana i marko" imaju ravnopravan položaj? De jure sigurno da, ali de facto?

    Ako postoje različite "hrišćanske države" sa različitim stepenom ljudskih prava, mentalitetom, humanističkim vrednostima itd., da li je neobično očekivati da postoje i veoma različite "islamske" države po pitanju ljudskih prava, mentaliteta, humanističkih vrednosti?
    Ako se bible belt toliko razlikuje od Evrope, zašto onda očekujemo isti obrazac ponašanja od svake kulture koja je prihvatila islam?
    Koliko znam, Evropa nema mnogo sirijskih izbeglica koji u njoj borave dovoljno dugo da bi se moglo stvoriti argumentovano mišljenje o njima- ili grešim?
    Ja sam pod utiskom da ljudi zaključuju na osnovu iskustava iz nekih drugih islamskih zemalja i zatim projektuju to iskustvo na sirijske izbeglice, očekujući od njih da će se ponašati tako i tako samo zato što se neki drugi ljudi iz drugih zemalja islamske veroispovesti ponašaju tako i tako.

    Zar nije to onda, okreni, obrni, uz sve argumente, i dalje samo predrasuda?
    Posljednje uređivanje od pulinka : 25.08.2015. at 22:13

  47. #97
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ne znam kakva je Sirija drzava bila ( i kad), ali moram napomenuti da je muz moje tete ( krscan, Asirac) morao preci na muslimansku vjeru i uzeti musimansko ime i prezime jer je to bio uvjet da dobije stipendiju za studiranje u Jugi za vrijeme Tita.

  48. #98
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nije osobno, nije uvreda, shvati kao šalu, mada ni to nije trebalo biti
    jednostavno ne razumijem to sa odricanjem od kršćanskih korijena
    a kad se u priču, gdje im nije mjesto, upletu istospolni brakovi, malo mi se naježe sve dlake na tijelu

  49. #99
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    zašto im nije tu mjesto. Pa to su te novostvorene sekularne vrijednosti za koje se Europljani boje da ih ne izgube? Ili? To da su ravnopravni Ana i Marko, Marko i Marko, Ana i Ana, ali onda moraju ista prava imati i Onur, Hurem, Šeherezada, Fata i sva njihova djeca, zar ne?

  50. #100

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    a to je micanje odgovornosti sa nas samih, na politicare, vlade, vodstvo...itd
    ono, kao sve su to krivi merkel i co, nekakve multinacionalne komanije, kapitalizam, amerika itd.

    zaista?
    samo oni?
    a mi sto ih biramo?
    mi gradani civilnih drustava? mi pojedinci koji svojim izborom svega i onoga sto mislimo, sto biramo, sto kupujemo, sto podrzavamo, mozemo barem malo promijeniti svakodnevnicu na bolje.

    jer ovako je super jednostavno. sve su to krivi "oni gore", pa naravno liberalizam, pa kapitalizam, pa ovo i ono, kaze puna pravednickog gnjeva osoba A. i ode po svoj speceraj u lidl, ili billu, ili konzum. po jogurt - 3 za 0.99 eura.
    i kad su svi oni krivi, sto bi se pojedinac zamarao, sa onim sto moze svakog dana uciniti, da bi bar malo poboljsao svijet.
    I ovo mi nije baš najjasnije.
    Evo ja već skoro 20 godina imam pravo glasa.
    I godinama ne cenim ni jednog od kandidata koji su na izbor.
    Oni koje cenim obično ne dobace dovoljno da dođu do vrha.
    I šta onda-mogu da ne glasam ili da glasam za nekog u koga zapravo nemam poverenja.
    Kakav je to MOJ izbor, kad izbora nema? Na šta ja to tačno utičem 20 godina?

    To šta i gde kupujem je diktirano onim što imam, i onim što mogu sa onim što imam.
    A imam taman dovoljno da kupim taj najjeftiniji jogurt i kupiću ga tamo gde ga ima, jer bolji ne mogu sebi priuštiti (karikiram, ali nadam se da je ipak jasno šta hoću reći).
    Opet, teško da imam izbora, tj. mogu da biram hoću li da jedem ili da gladujem, da obučem nekvalitetno ili idem gola, itd, itd.
    Ja već živim skoro kao pre 80 godina, odrekla sam se silom prilika mnogih stvari koje su drugima "normalne", grejem se na drva, štedim gde god se uštedeti može, nemam ni lap top ni touch screen - iiiii, šta se bitno desilo zbog mog načina života? Jedina posledica mog stila života biće da će mi soc. služba doći na razgovor o deci u slučaju da se odreknem struje i tekuće vode.

    Nisam napisala ovo da bih se žalila, da se razumemo, (jer smatram da još uvek živim dovoljno dostojno ljudskog bića), nego zato što i dalje mislim da pojedinac, pa čak i grupa, često nemaju niti izbor niti preteran uticaj na društvo svojim odlukama i razmišljanjima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •