Vidi rezultate ankete: Biste li pružili sklonište izbjeglicama kod sebe?

Glasači
90. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Da

    26 28.89%
  • Ne, iako imam mogućnosti

    33 36.67%
  • Ne, jer nemam mogućnosti

    21 23.33%
  • Ne znam

    10 11.11%
Stranica 22 od 55 PrviPrvi ... 12202122232432 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,051 do 1,100 od 2743

Tema: Lica djece migranata s novinskih naslovnica

  1. #1051
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa ne bih rekla da mi fali zahvalnost
    kao prvo pitam se što mi nismo europa
    kao drugo nije mi jasno što bi mu falilo ovdje kod nas s liječničkom plaćom, stvarno nije
    ne bih rekla da je kod nas baš toliko grozno

  2. #1052
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Aleksandra70vanja ne vidim da si nešto fulala, pogotovo ne ceo fudbal. Zapravo se postom vrtiš oko same suštine čitave ove situacije.
    A sindrom veće vrijednosti prilično je etabliran među svim etničkim skupinama i općenito grupacijama koje dijele neki isti interes. Samo je on u nekim društvima moderiran putem Opće deklaracije o pravima čovjeka, Europske konvencije o ljudskim pravima, i mehanizmima demokracije.

    A hipokratova zakletva očito postaje relikvija prošlosti, uz čast iznimkama.

    Od strane UNHCR-a čovjek može svakako steći neki uvid o događajima, ali vrlo malo ili ništa o svakodnevnici običnog čovjeka, društevnoj i socijalnoj koheziji, i njenim problemima. Osim toga sve ovo rećeno za Siriju bi se moglo aplicirati na pola istočne Europe, ako isključimo ratno stanje. U takim izvještajima čovjek je sveden na statistički broj i to je ok, za tu vrstu izvještaja.

  3. #1053
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Stvarno, 80% istočne Evrope istočne živi ispod granice siromaštva?
    Posljednje uređivanje od vertex : 04.10.2015. at 18:15

  4. #1054
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno, 80% istočne Evrope istočne živi ispod granice siromaštva?
    I to te stvarno čudi? Svako 5 dijete u Njemačkoj živi na granici siromaštva, svako 3 dijete u Berlinu živi od socijalne pomoći.

  5. #1055
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Već si pisala kako se živi od socijalne pomoći u Njemačkoj, nisi li? To nisu ista mjerila.
    Uostalom, koga zanima, pročitat će tekst.

  6. #1056
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Mene ne brine što ne žele ostati. Ovi skandinavski krajevi, UK, Njemačka i sl. super poželjne destinacije će na koncu postati prezasićene ljudima. Meni je ionako draže/potrebnije biti tamo gdje se još nekad može otići u šetnju, a biti potpuno sam sa sobom.

  7. #1057
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Naravno da jesu mjerila, pošto govorimo o 4 gospodarstvu svijeta.

  8. #1058
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Granica siromaštva u Njemačkoj, ili u Austriji i granica siromaštva u npr. Jordanu ili Somaliji nisu isto definirane.

  9. #1059
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Da, točno, i zato to moramo pothitno ispraviti.

  10. #1060
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ne razumijem, sto moramo ispraviti?

  11. #1061
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pa trebamo to promijeniti da i kod nas granica siromaštva bude jednaka kao onoj Jordanu ili Somaliji, pa više nećemo biti interesantni.
    A inače, postoje apsolutne granice siromaštva koje su definirane za čitav globus i one relativne koje se gledaju na nivou, odnosno unutar svake zemlje pojedinačno.

  12. #1062
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Referiram se na tvoju usporedbu da je u pola istočne Europe, situacija kao u Siriji bez rata.

    Pa vjerujem, da Njemačka, Austrija su već odlučile da se približe Somaliji i Jordanu. Čim su recimo dopustile da im recimo ja dođem živjeti u zemlju.
    A nisam bila ruska bogatašica koja je sa sobom donijela par milijuna.

  13. #1063
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    AKo me pamćenje dobro služi tu spadaju Ruska Federacija, Ukrajina, Moldavija, Kazahstan. Samo iz Ukrajine imamo preko 2 milona izbjeglica trenutno, ili Kazahstan o kojem neki pišu u smislu gospodarskog preporda, dok veliki dio stanovništva nema pristup ni osnovama onome što se danas podrazumijava pod civlizaciju.

  14. #1064
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Da. I?
    To sto je u Kazahstanu loše, relativizira činjenicu da je u Siriji loše?

  15. #1065
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    To što je u Siriji loše, relativizira činjenicu da je u Kazahstanu loše?

  16. #1066
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ti kao da malo relativiziraš rat i izbjeglištvo.
    Siromaštvo je ovdje samo jedna komponenta, i zapravo uopće je nisam trebala isticati.

  17. #1067
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    koliko ja vidim, mi ovdje razgovaramo o siriji i bliskom istoku.
    ali možemo i o kazahstanu, nema problema.
    ne smijemo zaboraviti ni vijetnam, tajland. tamo je isto jako teško.
    malo je problem, sto na forumu nema nikoga tko tamo živi, pa nam ostaju samo izvještaji UNHCR-a i sličnih organizacija.

  18. #1068
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ja osobno ne bih zanemarla ni Afriku. i tamo ima svega.

  19. #1069
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Baš naprotiv, vertex.
    No, "prošetati" malo po globusu nikad nije loše. Podsjeti na neke stvari. A nekad pomogne i baciti malo drugačije svijetlo na događaje.
    Posljednje uređivanje od šafran : 04.10.2015. at 20:37

  20. #1070

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    221

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam hoću li postom fulati ceoi fudbal
    ali bila sam na jednom predavanju
    gdje se dotakla i ova tema mada apsolutno nije imala veze s predavanjem
    ali naravno da svi o tome govore
    i ovdje se raspravljalo jesu li to isključivo politički izbjeglice, ljudi koji bježe od rata ili tu ima i faktora ekonomske migracije
    slovenska javnost se uvrijedila na komentar izbjeglice da ne bi ostala u sloveniji
    postavilo se, po meni i ispravno pitanje, ako bježiš od rata, ako bježiš da sačuvaš živu glavu, čudan mi je stav da ti slovenija nije dovoljno dobra
    ok radilo se o ženi, koja, možda (a možda je opet u pitanju moja predrasuda) nema namjeru raditi, već se oslanja na socijalnu pomoć, znači bježi u zemlju u kojoj je ona puno izdašnija
    na tom predavanju sam čula podatak o izbjeglici, liječniku, specijalistu, kom je ponuđen posao u jednoj našoj bolnici i koji je to odbio riječima da nema namjeru raditi za te novce za koje rade liječnici u hrvatskoj
    ne znam, možda je to vama ok, svatko ide gdje mu je bolje
    i naši liječnici bježe u njemačku i švedsku
    ali uspoređuju se ovi izbjeglice s onima našim iz nedavnog rata
    ne znam da su ljudi koji su iz srbije, bosne došli u hrvatsku (i oni koji su iz rh išli u susjedne zemlje) govorili da neće raditi za tu crkavicu
    ako si došao s dvije vrećice, ako i s toliko, i nudi ti se posao u struci
    za ne neke lude novce, ali za novce s kojma možeš osigurati pristojnu egzistenciju sebi i svojoj obitelji
    odbiti s takvim komentarom
    u zemlji koja je silne novce potrošila za pomoć tebi i tvojim sunarodnjacima
    Bosanci su ostali u Hrvatskoj jer su znali jezik. Ne znam zapravo kako bi neki liječnik iz Sirije radio u Hrvatskoj, prvo bi trebao učiti jezik, a tko bi ga uzdržavao u to vrijeme? Po tome je Hrvatska iznimka, jer ostali nisu odlazili u Poljsku ili Mađarsku, nego također u sjevernu Europu i Njemačku, kao i ove izbjeglice danas.

    Ali treba razumjeti i revolt koji ljudi osjećaju zbog takvih izjava. Evo da ja radim u Njemačkoj i uplaćujem velike poreze, ne bi mi bilo drago da netko dolazi računajući na to da će cijeli život živjeti od mog rada. To je frustrirajuće i takav sustav je neodrživ.

  21. #1071
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    misliš da zna njemacki ili švedski?
    vjerojatno zna engleski
    valjda je onaj, tko mu je ponudio posao, računao na to

  22. #1072
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Pa trebamo to promijeniti da i kod nas granica siromaštva bude jednaka kao onoj Jordanu ili Somaliji, pa više nećemo biti interesantni.
    A inače, postoje apsolutne granice siromaštva koje su definirane za čitav globus i one relativne koje se gledaju na nivou, odnosno unutar svake zemlje pojedinačno.
    Kaj? Nahranili bumo dijete tek kad mu oči iskoče, i trbuh se napuhne? A eno na drugoj temi veličaju siromaštvo da je čovjek taj najsretniji. Možda promijene mišljenje ako im uvedu novu granicu siromaštva, bližu Sudanu.

  23. #1073

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    misliš da zna njemacki ili švedski?
    vjerojatno zna engleski
    valjda je onaj, tko mu je ponudio posao, računao na to
    Mislim da je ta priča anegdota iz Beograda, koja je prepričavanjem postala regionalna legenda. Sanja Sarnavka ju je ispričala u nekoj emisiji na HTVu, odmah prvih dana izbjegličke krize kod nas. Uglavnom u Bgd-u su otkrili da se među Sirijcima nalazi cijenjeni kirurg iz Damaska, s nekom specifičnom subspecijalizacijom, pa su ga krenuli headhuntat, no on se zahvalio rekavši da je Berlin njegov cilj.....

  24. #1074
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa ovo sto sam čula nije nikakva egzoticna specka
    i spominjala se konkretna bolnica u rh
    ali dozvoljavam da je patka

  25. #1075

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    pa ovo sto sam čula nije nikakva egzoticna specka
    i spominjala se konkretna bolnica u rh
    ali dozvoljavam da je patka
    Ha moguće je.
    Nisam previše upućena: čovjek bi dobio radnu dozvolu kod nas samo tako?

  26. #1076
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj? Nahranili bumo dijete tek kad mu oči iskoče, i trbuh se napuhne? A eno na drugoj temi veličaju siromaštvo da je čovjek taj najsretniji. Možda promijene mišljenje ako im uvedu novu granicu siromaštva, bližu Sudanu.
    Ne. Problem koji se opetovano ponavalja, ljudi raspravljaju i pri tome prvenstveno žele biti u pravu, bez obzira na to što ne poznaju materijal rasprave, ili ga poznaju vrlo oskudno.

    Pa tako dobijemo Hrvatsku koju smjestimo u istoćnu Europu,
    izjednačavanje apsolutnog i relativnog siromaštva,
    sve mahom visoko obrazovane izbjeglice iz zemlje u kojoj 80% stanovništva živi ispod granice siromaštva,
    izjednačavanje izbjeglica iz Bosne, sa ovim ratnim izbjeglicama, koje za razliku od svih dosadašnjih izbjeglica u svijetu, biježe preko pola kontinenta da bi stigli ne samo do Europe, nego prije svega do njenih najbogatijih zemalja, a ne samo u najbliže zemlje, da bi sačuvale goli život i slično.
    Posljednje uređivanje od šafran : 05.10.2015. at 04:51

  27. #1077
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

  28. #1078
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Članak je super, sa svoje točke gledišta sigurno daje neke odgovore na neka aktualna pitanja, a i brige, pa i na neke nepotrebne strahove.
    Čak i u kontekstu interpretacije tog Merkeličinog poziva, Njemačka nije ponudila sklonište polu Sredozemlja, Srednjeg i Bliskog istoka.

  29. #1079
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    sve mahom visoko obrazovane izbjeglice iz zemlje u kojoj 80% stanovništva živi ispod granice siromaštva,
    Draga šafran, ako si zaista pročitala UNHCR-ove note koje sam linkala, a sigurno jesi jer si ih vrlo suvereno komentirala, onda si sigurno uočila da su podaci od oko 80% siromašnih (spominje se zapravo 86% i 70% iz dvije različite zemlje) podaci koji se odnose na Sirijce koji su već nekoliko godina izbjeglice u zemljama oko Sirije.

    Ali, no...neke rasprave imaju, a neke nemaju smisla. Samo nisam htjela da ostane krivi podatak zabilježen u raspravi, jer većina nas sigurno ne čita sve linkove.
    Posljednje uređivanje od vertex : 05.10.2015. at 09:47

  30. #1080
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Ne. Problem koji se opetovano ponavalja, ljudi raspravljaju i pri tome prvenstveno žele biti u pravu, bez obzira na to što ne poznaju materijal rasprave, ili ga poznaju vrlo oskudno.
    Po načinu diskusije na temi, nekako se ipak ti najviše uklapaš u "prvenstveno žele biti u pravu".
    I na koji si način izmjerila nečije poznavanje teme? Nisi li malo presubjektivna?

  31. #1081
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Nečije poznavanje teme nije teško izmjeriti.
    Ali zavisi naravno i od toga tko što uzima za mjerlo poznavanja neke teme. Ukoliko si na jednoj temi (području) fit, to nije automatska garancija da si i na nekoj sasvim desetoj. Barem ne bi trebala biti.
    A što se tiče mog načina raspravljanja, pa ja se barem trudim ne izvlačiti nečija razmišljanja iz konteksta , te ih zatim nazvati infantilnim, balkanskim, desničarskim jer se ne podudarju sa mojima. Namjerno ili nenamjerno zna prvenstveno autor, već s obzirom na to što uzima kao mjerilo poznavanja teme. A sad, svatko je slobodan da se također i u mojoj kritici pronađe ili ne pronađe.

  32. #1082
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    joj šafran, što se nerviraš
    infantilnost, balkanac je išlo meni
    a s obzirom da me pere kriza srednjih godina, kada mi netko kaže da sam djetinjasta, to mi dođe kao kompliment
    balkanac jesam, od toga nikad nisam ni bježala, tako da ni to ne shvaćam kao nešto negativno
    desničar, e to pak nikad nisam mislila da jesam, ali ljudi se mjenjaju, znaš onu, hebeš čovjeka koji ne promjeni mišljenje

  33. #1083
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Hahaha, onda okej

    Ma znam da je išlo tebe, ali ono, kad već pričamo što je, nije, se pristoji, ne pristoji, ovo, ono...i to.

  34. #1084
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    A i evo recimo lingvistika ili jezikoslovlje definitvno nije moje područje, za to ne moraš biti ekspert, vidljivo iz aviona

    Samo da ne bi ostalo krivo zapisano, priče se pričaju

  35. #1085
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    je,tebe zezaju č i ć, vidi se da ih puno ne koristiš tamo gdje jesi....

    ja sam odustala,nemam vremena iščitavati sve linkove, njem ne znam a i ne da mi se nervirat,još u mom stanju,jel'te...
    npr. kad vidim pogrdne generalizirane nazive tipa čobani isl...(dobro da nisi bili oni koji spominju meni jako drage koze)
    a vjerujem da neki imaju vrlo oskudna odnosno nikakva osobna iskustva sa drugim kulturama,rada ili življenja u multikulturalnim/etničkim sredinama itd...
    pa onda vuč zaključke isključivo na temelju (više ili manje) senzacionalističkih članaka mi je ono....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 05.10.2015. at 16:58

  36. #1086
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ne želim te nervirati, žao mi je što ti se ne da iščitati sve linkove i posebno mi je žao što ne znaš njemački.
    I uz sav respekt prema tvom stanju, podsjetit ću te na nešto, ako smijem.

    Ovo je tvoj komentar i razmišljanje na nešto za što je ženama zapada trebalo stoljeća da se izbore.

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    zašto na žalost? što bi trebali reći: odbili ste ženskog agenta,žao nam je ali ne možemo vam prodati stan....yeah right....
    da se razumijemo,ovdje se priča o poslovnom odnosu, ne nekoj situaciji s ceste....
    sad za idući put znaju prvo pitat i provjerit tko je kupac pa znat agenta kojeg spola mogu poslat, kad im se već tržište u kojem posluju tako mijenja...
    business etiquette je važno poznavati u bilo kojoj branši,vrlo lako možeš uvrijedit nekog poslovnjaka ili klijenta ako ne znaš njegove običaje tako da tkogod želi "seal the deal" itekako proučava kulturu i običaje onog s kim posluje....

    mene su npr. uvijek nervirali francuzi koji bi me na prvu odma išli cmakat i to 3x (ovisi o regiji,neki i 5).....na početku bi ustuknula pa sam onda naučila da je to kod njih tako normalno i da se to tako radi (čak i pri upoznavanju)...nije to bilo u Fr nego kad bi došli ovdje...

    Ono što ti nazivaš poznavanje business etiquette, mnogi s pravom nazivaju kršenjem Ustava SR Njemačke.

    Nikada mi ne bi palo na pamet u isti koš staviti kulturu ljubljenja u obraz, sa odbijanjem pružanja ruke, konverzacije i razgledanja stana uopće, agentu za nerketnine, samo zato što je žena i to u zemlji u koju si pobjegao da sačuvaš živu glavu ili da bolje živiš, svejedno, u zemlji gdje takvo ponašanje ima svoje ime, i zabranjena je Ustavom te zemlje.

    Zašto? Zato što se u jednom slučaju radi o kulturi i običaju, a u drugom o diskriminaciji.
    A ukoliko u toj priči situaciju sa agenturom još k tome minoriziramo, u odnosu na neku x situaciju na cesti, postavili smo prvi kamen temeljac.

    Kuda je sve vodilo relativiziraranje i banaliziranje nečega kao što je očigledna diskriminacija, mislim da su nam svima poznati ti dijelovi ljudske povijesti, i one ranije i one kasnije.


    Naravno da taj slučaj ne opravdava nazivati aktere čobanima, pošto su čobani ljudi koji čuvaju ovce, a ne oni koji diskriminraju žene.
    Ali, moj stil i način nisu da se pravim blesava, pa mi je jasno da je izraz čoban jedna od forumašica upotrijebila u pogrdnom smislu kao odgovor na diskriminaciju.
    Što za koga u jednoj forumskoj diskusiji ima veću težinu, svatko ima slobodu i pravo procijeniti sam.
    No, u realnom životu naprotiv, znamo, sve velike ideje i pokreti, uvijek krenu od malih, naizgled beznačajnih istupa pojedinaca ili grupice.

  37. #1087
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    I samo da još nešto pojasnim. Žao mi je što ne znaš njemački, ne u omalovažavajućem smislu, pošto ni ja npr. ne znam ni riječi francuskog, već u smislu da spomenuti članak nije bombastičan, već stvarna situacija koju je doćžvjela javna osoba, naime CDU zastupnica (desnica u Njemačkoj), koja je nakon opisa događaja na svom facebook profilu nazivana naci droljom, od Nijemaca.

  38. #1088
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    I povrh svega, još jedna bitna činjenica u ovom događaju, ona je vlasnica agenture, tj. samostalni makler.

  39. #1089
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Samostalni makler znači u Njemačkoj one man show, tj. to je posao kojim zarađuje za život na tisuće žena i muškaraca u ulozi jedne agenture i jedne osobe u toj agenturi. Tržište nekretnina, posebno nekretnina za najam je znatno drugačije od onog u Hrvatskoj. Ovdje gotovo nikad iznajmljivanje/unajmljivanje (kao ni prodaja) ne teće bez posrednika tj. maklera. Vlasnici nekretnina ne posluju direktno, nego preko maklera.
    Što bi u tom kontekstu značilo prilagoditi se tržištu koje se mijenja ili će se promijeniti, ne bi voljela saznati.

  40. #1090
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    je,tebe zezaju č i ć, vidi se da ih puno ne koristiš tamo gdje jesi....

    ja sam odustala,nemam vremena iščitavati sve linkove, njem ne znam a i ne da mi se nervirat,još u mom stanju,jel'te...
    npr. kad vidim pogrdne generalizirane nazive tipa čobani isl...(dobro da nisi bili oni koji spominju meni jako drage koze)
    a vjerujem da neki imaju vrlo oskudna odnosno nikakva osobna iskustva sa drugim kulturama,rada ili življenja u multikulturalnim/etničkim sredinama itd...
    pa onda vuč zaključke isključivo na temelju (više ili manje) senzacionalističkih članaka mi je ono....
    Ja bi se osvrnula na ova oskudna iskustva s drugim kulturama - da, vecina nas koje tu pisemo ima malo iskustva, uglavnom s putovanja ili nekih izdvojenih slucajeva u svojoj okolici. Ljudi koji zive u Njemackoj imaju stvarna iskustva s npr. turskim kvartovima u kojima se zivi, radi i govori kao u Turskoj, iako se nalaze po njemackim gradovima. Ja vec godinama, puno prije ovih migracija, slusam Njemce kako se zale na takvu situaciju. Muz i njegova obitelj su dugo zivjeli u Njemackoj, svekrva je odrasla tamo i od njih sam takoder dosta cula o Turcima i njihovom apsolutnom nepostivanju drzave u kojoj zive. Nebitno sad koja nacionalnost i koja drzava, ali to nije nacin i nije prihvatljivo. Turci u Njemackoj su samo dobar primjer.
    Ne znam gdje ti zivis i sto radis, ali bojim se da ni ti ne pises o multikulturalnosti iz vlastitog iskustva.

    Ovaj dio za prilagodavanje trzista diskriminaciji mi je nepojmljiv. Sto mislis, trebaju li se onda i druge djelatnoati prilagoditi na to da recimo Njemci ne zele da ih posluzuje Arapin. Kad vec Arapi imaju pravo traziti da ne posluju s Njemicama. Da bijela zena recimo u restoranu odbije da joj hranu sluzi crnac? Bi li i to bilo business etiquette? Ili diskriminacija?

  41. #1091
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    U duhu naslova teme, izložba fotografija "Gdje djeca spavaju".

  42. #1092
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa Vidi poruku

    Ovaj dio za prilagodavanje trzista diskriminaciji mi je nepojmljiv. ?
    i meni.
    kao što mi je nepojmljivo da se ovaj slučaj citira, analizira i o njemu raspravlja opet u istom kontekstu. kontekstu straha od islama koji će pokoriti europu.
    a dam se kladiti da se tržište, nažalost, itekako prilagođava diskriminaciji. i da se sve podredi njegovom veličanstvu zvanom "novac".
    npr kad ovaj dođe u europu. svi se brinu oko ravnopravnosti spolova i ostalim europskim vrijednostima i razglabaju oko toga da su te iste vrijednosti u opasnosti?
    moš mislit.

  43. #1093

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Meni je ova scena sa maklericom simbolicna, jer predstavlja mentalitete koji vec jesu ovdje i ove koji dolaze. A s obzirom da ce udio islamskog stanovnistva u sljedecih 50 godina znatno porasti, porasti ce i sanse da se takvim mentalitetima mislim ili silom napravi mjesta da se i dalje prakticiraju.
    Ajmo primjer. bijela zena radi npr. u nekoj firmi...recimo facility management. U toj firmi radi i puno arapa, turaka itd. Svako slobodno radno mjesto popunjava se sa istima. I zeni se objasnjava kako se treba ponasati prema svojim muskim kolegama muslimanima. Ona ne zeli....al pritisak raste...pa prijetnje postaju sve zesce. Ona se mozda moze obratiti radnickoj komori i sve ih tuziti...mozda bi i dobila tuzbu, ali nece, jer se boji za svoju sigurnost. Sta ako ih poslije toga sretne na cesti? I zato ce dati otkaz.
    Eto kako to moze izgledati.
    A sto se tice komentara oko toga koliko ce ih zivjeti na socijali...vecina njihovih zena nesmije raditi...pa eto....

  44. #1094
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ovo me sve skupa podsjeća na situaciju kad ljudi počnu prema simptomima guglat od čega boluju. Često izguglaju da samo što nisu umrli.

  45. #1095
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Uh-puh prvotno napisa Vidi poruku
    Ajmo primjer. bijela zena radi npr. u nekoj firmi...recimo facility management. U toj firmi radi i puno arapa, turaka itd. Svako slobodno radno mjesto popunjava se sa istima. I zeni se objasnjava kako se treba ponasati prema svojim muskim kolegama muslimanima. Ona ne zeli....al pritisak raste...pa prijetnje postaju sve zesce. Ona se mozda moze obratiti radnickoj komori i sve ih tuziti...mozda bi i dobila tuzbu, ali nece, jer se boji za svoju sigurnost. Sta ako ih poslije toga sretne na cesti? I zato ce dati otkaz.
    Eto kako to moze izgledati.
    ..
    ja ne znam uopće koja vam je svrha od zamišljanja nekakvi crnih scenarija i onda plašenja samih sebe istima?
    meni je to smiješno. ko kad moja m sama sebe dovede u stanje straha, zamišljajući vuka ispod kreveta. istina, sad ima 8 godina pa to više ne radi.

    znam, sve znam, pišem floskule, relativiziram do neukusa, ne poznajem materijal rasprave, izmjereno mi je da ne poznam temu uopće...

    uletila vertex. e, i to.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 06.10.2015. at 10:32

  46. #1096
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Što se skretanja teme na strah od islama tiče, upravo si je cvijeta73 skrenula ti osobno.
    Ja govorim prije svega o diskriminaciji u njenom vrlo širokom kontekstu, kako jedno vodi drugome, a to što ti često vidiš ili želiš vidjeti samo onaj najuži, to je šteta. I tu se treba dosjetiti podatka da su i dan danas u zapadnom svijetu žene potplačene u odnosu na muškaraca. Konkretno u Njemačkoj se taj postotak u 2013. vrti oko 22 % prema Saveznom zavodu za statistiku Njemačke. Pored toga žene su još uvijek zastupljene na vodećim pozicijama u puno manjoj mjeri od muškaraca.

  47. #1097
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pa sad što bi se na ovom čitavom topicu moglo nazvati smiješnim, da ne kažem urnebesnim, dalo bi se raspravljati.
    Ali ako netko u svakom postu koji nije u skladu sa njegovom idejom kako bi trebao teći ovaj topic, vidi strah od islama, to je zaista njegov problem.

  48. #1098
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Vertex, slike su bolne, kao i što je svaki rat i izbjeglištvo na ovom svijetu.

  49. #1099
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    I da naravno, uvijek će se naći interesna grupacija koja će minorizirati značaj te činjenice, potplačenosti žena, ili će jednostavno zaključiti, žene su si same krive.

  50. #1100
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i meni.
    kao što mi je nepojmljivo da se ovaj slučaj citira, analizira i o njemu raspravlja opet u istom kontekstu. kontekstu straha od islama koji će pokoriti europu.
    a dam se kladiti da se tržište, nažalost, itekako prilagođava diskriminaciji. i da se sve podredi njegovom veličanstvu zvanom "novac".
    npr kad ovaj dođe u europu. svi se brinu oko ravnopravnosti spolova i ostalim europskim vrijednostima i razglabaju oko toga da su te iste vrijednosti u opasnosti?
    moš mislit.
    Meni osobno je ovaj slučaj sumnjiv, opet zbog predrasude, ali eto, kad pojedinci iz nekih političkih stranaka ističu neke osobne događaje, uvijek ispadne da je u pozadini politika i stranka (a žena u ovom primjeru jest iz neke stranke). No dobro, vjerojatno je stvarno čovjek odbio poslovati sa ženom pa je ispala dobra prilika za napuhati cijeli slučaj i dati ga na sva zvona.
    Međutim, ja o tome ne raspravljam u kontekstu straha, nego zgražanja
    Nije me strah da ću živjeti u islamskom svijetu. Jer neću. Ako se eto baš cijela Europa islamizira ostat će valjda neki kutak svijeta koji će biti islam-free. Tamo ćemo onda mi tražiti azil.
    A veličanstvu zvanom "novac" se već odavno klanjamo, to je valjda jedina zajednička religija svih ljudi.
    Imam jedan divan primjer - hotel Libertas danas je dio Rixos lanca hotela, vlasnici Turci (sad će ispast da imam nešto protiv Turaka, a nemam stvarno, radila s njima, još smo u kontaktu, ali ti moji su se doduše školovali na Oxfordu). Svakako, moj frizer je svojevremeno tamo imao prostor, predivan veliki prostor s pogledom na pučinu, divota. Ali, gazda zahtijeva odvojen muški i ženski frizerski salon pa se taj prostor morao pregraditi u dvije potpuno odvojene prostorije. Naravno, muške je dopao onaj dio s pogledom, a ženski dio je ostao prema unutra, bez prozora. Mi smo na to pristali. Nitko nije rekao, sorry ekipa, kod nas su saloni zajednički, ili ćemo tako ili doviđenja vi i vaše pare. Ja sam učinila jedino što sam mogla - promijenila frizera dok ne nađe bolji prostor.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •