Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 58 od 58

Tema: Do kad isključivo dojiti ?

  1. #51
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Postoje razne smjernice, ali neke su bolje od drugih, svakako. Sve smjernice iz mjerodavnih izvora ne preporucaju dohranu prije navrsenog 6. mjeseca zivota.

    A ovo s navikavanjem na obroke, to kako tko zeli. Ovdje kod nas djeca krecu u vrtic sa 6 tjedana zivota... i sigurno ih nitko ne navikava na obroke unaprijed. Svi znaju jesti kad treba.

  2. #52
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam krenula s drugim raditi par dana prije njegovog prvog rodjendana, dohranu je primio prilicno nevoljko, tri "puna obroka" nije mislim imao niti jedan jedini dan prije polaska u jaslice - pojeo bi par komadica ili zlica i dalje nije htio. Ja ga nisam forsirala (osim sto sam probala sve varijante tekstura i okusa - s vise-manje istim neuspjehom), tako da cesto nisam ni pokusala vise od dva kruta obroka dnevno, jer mi se nije dalo natezati s njim. Vodu je isto minimalno pio. E onda je krenuo u jaslice - i gle cuda - kad nema mame i cice je i kuhana hrana ok. Tako da... nema se smisla previse unaprijed pripremati, dijete zna da smo mi tu i da je cica tu, i ako zeli cicu a ne krutu hranu, onda jednostavno ne zeli. S druge strane, kad je gladno i nema mame, onda se obicno prihvate jela.

    S druge strane, starije dijete je u dva mjeseca dohrane bilo na tri puna obroka koliko je obozavala jesti,iako je krenula s punih 6 mjeseci, tako da nema pravila...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 30.10.2015. at 14:49

  3. #53
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Postoje razne smjernice, ali neke su bolje od drugih, svakako. Sve smjernice iz mjerodavnih izvora ne preporucaju dohranu prije navrsenog 6. mjeseca zivota.

    A ovo s navikavanjem na obroke, to kako tko zeli. Ovdje kod nas djeca krecu u vrtic sa 6 tjedana zivota... i sigurno ih nitko ne navikava na obroke unaprijed. Svi znaju jesti kad treba.
    Eh, sad... znaci da pedijatar ne ume odabrati merodavnu smernicu.. Onda smo u debelom problemu. Ja se svakako na smernice kriticki osvrnem - i ove od pedijatra i ove koje kazu 6m (za to omam dovoljno dobru osnovu).

    A ovo drugo - pa tu decu sto krenu sa 6tj. ce neko tamo u jaslicama navikavati na hranu.. po nekom svom principu. Sa mojim detetom ce biti jos 25 njih u grupi i znam da se niko nece puno mlatiti sa njim da gnjaca hranu i igra se i oprobava teksture i ukuse.
    Ok, mozda ne prihvati, naravno da sam otvorena i to da se desi, ali opet zelim ici u smeru da su mi cilj prihvaceni obroci, a ne igra sa hranom.
    Posljednje uređivanje od lady.x : 30.10.2015. at 15:08

  4. #54
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vecina pedijatara, nazalost, ne zna odabrati smjernice za iskljucivo dojenu djecu jer, opet nazalost, o dojenju znaju otprilike nista pa do vrlo malo. Plus, dobar broj pedijatara je pod utjecajem industrije koja proizvodi nadomjestke za majcino mlijeko i/ili prehranu dojencadi i male djece. I onda savjetuju dohranu AD-om od ranih dana. Pa zatim uvodjenje kasica, po mogucnosti kupovnih. Vecina europskih kupovnih kasica za pocetak dohrane, ako se ne varam, nosi oznaku 4+, sto znaci da su namijenjene bebama od cetiri mjeseca starosti na dalje, a ta smjernica je suprotna smjernicama WHO-a, pa i AAP-a, iliti Americkog udruzenja pedijatara. Recimo tu u Americi,proizvodjaci dohrane (a i AD-a) koji obracaju paznju na smjernice WHO-a, na sastojke koje koriste u proizvodnji, a i koji proizvode postujuci eticke kodekse, ne plasiraju proizvode namijenjene djeci mladjoj od 6 mjeseci.


    Sto se tice djece u vrticima s ove strane bare, naravno da ne mogu govoriti za sve vrtice (tim vise sto ih ima raznih, u raznim kombinacijama), ali nije nemoguce, a cesto niti tesko, pronaci organizaciju ili privatnog odgajatelja koji ce raditi ono sto roditelj zeli. Moje dijete je bez problema gnjecilo hranu i bacalo je, a odgajatelji su cistili i vodili racuna da njegovu bacenu hranu ne pojede netko drugi, ili da on ne pojede tudju. Sad, s nepune tri godine u tzv. preschoolu sam servira jelo, bira sto ce i koliko jesti, a onda i posprema za sobom. (Ide od pocetka u instituciju, nije kucna odgajateljica. Kao beba, imao je jos 11 djece u grupi, zatim 21, a sad u trecoj dobnoj skupini ih ima 27. Odgajatelja ima puno, sto jest jest.)
    Posljednje uređivanje od Kaae : 30.10.2015. at 18:09

  5. #55
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Vecina pedijatara, nazalost, ne zna odabrati smjernice za iskljucivo dojenu djecu jer, opet nazalost, o dojenju znaju otprilike nista pa do vrlo malo. Plus, dobar broj pedijatara je pod utjecajem industrije koja proizvodi nadomjestke za majcino mlijeko i/ili prehranu dojencadi i male djece. I onda savjetuju dohranu AD-om od ranih dana. Pa zatim uvodjenje kasica, po mogucnosti kupovnih. Vecina europskih kupovnih kasica za pocetak dohrane, ako se ne varam, nosi oznaku 4+, sto znaci da su namijenjene bebama od cetiri mjeseca starosti na dalje, a ta smjernica je suprotna smjernicama WHO-a, pa i AAP-a, iliti Americkog udruzenja pedijatara. Recimo tu u Americi,proizvodjaci dohrane (a i AD-a) koji obracaju paznju na smjernice WHO-a, na sastojke koje koriste u proizvodnji, a i koji proizvode postujuci eticke kodekse, ne plasiraju proizvode namijenjene djeci mladjoj od 6 mjeseci.
    Nama pedica o kašicama govorila, dala vodič u ruke (sponzorirao proizvođač hrane), a onda okrenem str. 52 i pročitam na dva mjesta da sa dohranom ne treba početi prije 6. mj.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 30.10.2015. at 20:06

  6. #56
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    183

    Početno

    Da ne otvaram novu temu , imam pitanje za Kaae. Mi ćemo vjerojatno put SAD-a uskoro , točnije Miami , pa me zanima kakav je život tamo , vrtići , škole , kako klinci s jezikom ( moja mala od 18 mj tek sad počinje pričati ) ? Treba mi par informacija iz prve ruke , a čini mi se da si se ti super prilagodila životu tamo.

    Poslano sa mog C6603 koristeći Tapatalk

  7. #57
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ZaraMia prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne otvaram novu temu , imam pitanje za Kaae. Mi ćemo vjerojatno put SAD-a uskoro , točnije Miami , pa me zanima kakav je život tamo , vrtići , škole , kako klinci s jezikom ( moja mala od 18 mj tek sad počinje pričati ) ? Treba mi par informacija iz prve ruke , a čini mi se da si se ti super prilagodila životu tamo.

    Poslano sa mog C6603 koristeći Tapatalk
    A gdje ces o tome usred teme o dojenju?

    Bila je negdje na filozofskom kutu tema, ako se ne varam, s pricama i pitanjima o zivotu vani. (Ili otvaraj novu temu negdje. )

  8. #58
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    183

    Početno

    Idem otvoriti drugu

    Poslano sa mog C6603 koristeći Tapatalk

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •