Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Cica tjesilica i vrtic

  1. #1
    cuba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    34

    Početno Cica tjesilica i vrtic

    Bok,
    posto na podforumu vrtici, ni ovdje, nisam nasla ovu temu, molim iskustva vasih susreta s vrticem. Strucni tim mi je preporucio prekid dojenja jer da djetetu u vrticu nece moci dati dojku ☺ te da cemo zbog toga imati tesku prilagodbu.
    Mi nemamo tjesilica, osim cica. 2 i pol godine. Cica cesto, preko dana puno puta se samo pozdravi sa cicama, ne dugo. Jest, to mu je tjesilica i igracka i za mazenje.
    Posto sam odbila prestati dojiti, a vrtic krece brzo, htjela bih cuti slicna iskustva. Tj. da li postoji sansa da ga teta umiri ako se rasplace. Nemamo dudu, krpicu... nis.

    Puno hvala

  2. #2
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Moja situacija samo sto je moj imao 1 godinu. Nikad nije imao nikakvu tjesilicu, dudu, bocicu... samo cicu. Prilagodba bez problema. Tete bi ga grlile i nosale za utjehu.
    Mislim da dosta ovisi o angazmanu teta...
    Kad je prestao dojiti postao je ovisnik o dudi i bocici kojih smo se rijesili prije 3 godine.

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Savjet o prekidu dojenja je, ni manje ni vise, nego besmislen. Pretpostavljam da dijete ne doji ni baka, ni tetka, ni otac.

    Tete moraju naci nacin za smirenje djeteta, a bez dojenja. Ako ne znaju, problem je u tetama, ne u dojenju ili djetetu.


    Kao primjer iz osobnog iskustva, moje dojeno dijete ide u vrtic od 10. mjeseca zivota. Nikad nije bilo problema niti zbog toga sto sisa (ni tad, ni sad, sa skoro tri godine), niti zbog toga sto nije bio u mogucnosti sisati u vrticu. Tete su nasle nacin.

  4. #4
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj cuba prvotno napisa Vidi poruku
    Bok,
    posto na podforumu vrtici, ni ovdje, nisam nasla ovu temu, molim iskustva vasih susreta s vrticem. Strucni tim mi je preporucio prekid dojenja jer da djetetu u vrticu nece moci dati dojku ☺ te da cemo zbog toga imati tesku prilagodbu.
    Mi nemamo tjesilica, osim cica. 2 i pol godine. Cica cesto, preko dana puno puta se samo pozdravi sa cicama, ne dugo. Jest, to mu je tjesilica i igracka i za mazenje.
    Posto sam odbila prestati dojiti, a vrtic krece brzo, htjela bih cuti slicna iskustva. Tj. da li postoji sansa da ga teta umiri ako se rasplace. Nemamo dudu, krpicu... nis.
    Puno hvala
    Moje skromno misljenje je:
    - prekid ti mozda preporucuju zato sto misle da je 2,5g "puno" pa im je to izgovor, da ti ima 1g vjerojatno to ne bi preporucili (meni nisu niti jednom a 4x sam upisivala djecu u jaslice, sto privatne sto drzavne... ali djecu od 1, 1,5g ne 2,5g)
    - moji oboje su dojili i isli u jaslice bez duda, tjesilica i plisanaca pa su se sasvim dobro prilagodili, ali
    - ali prilagodba s 2,5 je sigurno teza nego s godinu dana jer su tad su bas tvrdoglavi i nerazumni do maksimuma
    - uglavnom, ignoriraj price o dojenju i samo hrabro s adaptacijom, bude sve ok samo treba prezivjeti prva dva - tri tjedna koja su obicno najgora

    PS - moj mladji je bio prava atrakcija u svom vrticu, jaslicar a pije na casu, jedini u tri grupe mladjih jaslicara

  5. #5
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    mog mladjeg sam dojila cijelu tu prvu godinu jaslica. dudu je odbacio prije nego je krenuo u jaslice, nikakve ni plisance ni tjesilice nismo nosili sa sobom i nikakvih problema nismo imali ni kad sam ga prvi put upisala u jaslice ni nakon 6 mjeseci kad smo promjenili jaslice.
    doma se je uspavljivao dojenjem, a tamo bi legnuo u krevet i zaspao.

  6. #6
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Isto i kod mene. Krenuo je s godinu dana. Nakon plakanja prva dva-tri tjedna (dotad se uopće nismo odvajali, najviše na sat-dva) više nije zakmečao kad bi odlazio u vrtić. Do 18. mjeseca je cicao čim bismo došli doma iz vrtića (imali smo još uvijek 6-7 podoja), a zatim tek navečer pred spavanje (proljeće, nakon vrtića smo odmah išli vani). Prestao je upravo sad, s dvije godine i s polaskom u novi vrtić. Psihologica u vrtiću kaže da nije dobro da ima dvije promjene odjednom, prestanak dojenja i polazak u novi vrtić (što je u suprotnosti s ovim što tebi kaže stručni tim), no ja ne vidim da mu ijedno od toga smeta. Poklopilo se slučajno, zaštopan nos zbog kojeg dva dana nije mogao cicati, a onda je pomalo i zaboravio, a ja ga nisam podsjećala
    Ima tješilicu, krpenog zeca koji je uvijek s njim za svaki slučaj.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cuba prvotno napisa Vidi poruku
    Bok,
    posto na podforumu vrtici, ni ovdje, nisam nasla ovu temu, molim iskustva vasih susreta s vrticem. Strucni tim mi je preporucio prekid dojenja jer da djetetu u vrticu nece moci dati dojku ☺ te da cemo zbog toga imati tesku prilagodbu.
    Mi nemamo tjesilica, osim cica. 2 i pol godine. Cica cesto, preko dana puno puta se samo pozdravi sa cicama, ne dugo. Jest, to mu je tjesilica i igracka i za mazenje.
    Posto sam odbila prestati dojiti, a vrtic krece brzo, htjela bih cuti slicna iskustva. Tj. da li postoji sansa da ga teta umiri ako se rasplace. Nemamo dudu, krpicu... nis.

    Puno hvala
    Moj mladji je krenuo u jaslice s 13 mjeseci. Dojila sam ga jos godinu i nesto, ali samo doma - ujutro jos kratko vrijeme i navecer valjda jos godinu dana. Dijete je povezivalo dojenje s osobom mojom i vecernjim spavanjem. Nije ni trazio izmedju. Nakon druge godine to se prorijedilo i spontano je odustao.

    Nismo imali nikakvih problema s vrticem jer tamo nije bilo mame da moze zanovijetati, a ni doma to nije radio preko dana. Sustavno sam ga naucila zadnje ljeto prije polaska u vrtic da dojenje ide ujutro i navecer - ne zbog njega nego zbog sebe, jer sam krenula na posao i moralo je tako biti.

    Sretno! Vjerojatno neces imati nikakvih problema.

  8. #8
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    I jedno i drugo dijete krenulo u jaslice s godinu i neš sitno.
    I jedan i drugi su cicali 3.g.
    Adaptacija prošla s malo suza.
    Nikakav prekid dojenja nije dolazio u obzir.
    I jedan i drugi su imali dude, s tim da je mali imao dekicu tješilicu, i dan danas spava s njom (7.g.), ona, nula bodova tješilica.

  9. #9
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    i mi smo krenili kao isključivo dojeni, nikakve krpice, dude, tješilice...čak gotovo nikada nije zaspao osim uz siku ili kolica ili u autu..... bilo je malo teže cijeli taj period uspavljivanja, tako su nam tete rekle, međutim kad je vidio da svi spavaju i on je.... znali smo dojit doslovno u hodniku prije ulaska u vrtiću i nakon izlaska... pomagalo mu je

    prilagodbu smo težu imali zapravo sada, pri promjeni vrtića, sa skoro 3 god. jer je 2mj prije prestao dojit, zapravo ga je teško ikako drugačije utješit

  10. #10
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    T. je krenuo u jaslice mjesec dana prije drugog rođendana. Dojimo, nema dudu, nikad u životu nije zaspao bez cice. Pokušala sam ga pripremiti, ali sve dok sam ja u blizini nema šanse da zaspi na bilo koji drugačiji način. Bila sam spremna na svašta, a ispalo je bezbolnije od svih mojih očekivanja. Od prvog dana zaspi u jaslicama bez ikakvih problema. Ni plišanca nije htio ponijeti. Eto, tko kaže da mora biti teško?!

  11. #11
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Pandora, tako moja malena, kad sam ja tu, nema spavanja bez sisanja, bar malo
    ali kad mene nema, nekako zaspe s tatom, s bakom.. iskreno, ne pitam puno oni skuže šta može, a šta ne može, i prilagode se situaciji

  12. #12
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    moji su oboje krenuli u jaslice s godinu dana, oboje bez ikakvih zamjenskih tješilica, s time da stariji nije dojen a mlađa je, dugo nakon polaska u vrtić...uboje su imali istu i ne problematičnu prilagodbu...
    ono o čemu sam ja još vodila računa je da dojimo tek po dolasku doma, bez ikakvog zadržavanja u vrtiću i to je super funkcioniralo

    kad je mala krenula u jaslice imala sam nekih drugih briga (apsolutno ne jedenje) i tada mi je pedijatar jako pomogao rekavši da su za ono što je događa u jaslicama odgovorne isključivo tete...na njima je da hendlaju situaciju. Isto se moze primijeniti i na tvoju situaciju.

  13. #13
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    a jeste li ih polako prije polaska pripremali/skidali s cice preko dana ili u rez u jednom danu?

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj kudri prvotno napisa Vidi poruku
    a jeste li ih polako prije polaska pripremali/skidali s cice preko dana ili u rez u jednom danu?
    Da.

    Ljeto prije polaska u jaslice bilo je vrijeme privikavanja.

    Na informativnom razgovoru kod upisa (negdje u lipnju) dobili smo raspored obroka i spavanja. Ja sam gledala da djecu doma hranim i stavljam spavati tako da dnevni ritam doma bude što sličniji jasličkom. Mlađi sin još nije imao godinu dana i dojila sam ga, ali samo ujutro i navečer. Preko dana ne. Tješilica je bio plišani pas, ovakav: https://images-na.ssl-images-amazon....1SKA16B2WL.jpg

    Kad su krenuli u jaslice, nosili su svaki svoju tješilicu i svaki svoju jastučnicu (jastučnice su se u ono vrijeme tražile u našim jaslicama, ne što oni ne bi imali nego da djeca imaju nešto svoje, valjda).

    Moj mlađi je sam odustao od dojenja nakon godinu dana jasličkog staža, idućeg ljeta. Sam je odustao. Ali do tada smo već imali naviku - ujutro po želji, navečer obvezno, preko dana cica spava.

  15. #15
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kod male djece, u principu se ne preporuca odvikavanje od dojenja kao priprema za vrtic. Nema razloga ukidati djetetu nesto ugodno i korisno zbog necega sto ce se tek dogoditi u buducnosti, sto samo po sebi moze biti traumaticno.

  16. #16
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Ja nisam. Imala je godinu i deset mjeseci je krenula. I cim bi dosla doma, malo bi si pojela mlijeka. Nikada nije bilo problema u vrticu zato jer dojim. Tamo ih nije ni trazila, iako je i dan danas prije spavanja dojim. I skoro uvijek kad poželi.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Nisam ni ja ni s, 18 mjeseci ni s 27mjeseci

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •