Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 64

Tema: Nevjencana zajednica i krstenje djeteta

  1. #1
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Mi smo se vjenčali kad je Marija imala 6 mjeseci. Zašto baš tada, ha, htjeli smo ju krstiti, a ako nismo vjenčani u knjizi krštenih bi za nju pisalo da je NEZAKONITA :shock: . Obzirom da mi zapravo nismo imali nekih razloga protiv toga da se vjenčamo (ako ću bit iskrena, bili smo lijeni to obaviti prije trudnoće, a kad sam zatrudnila baš se nisam htjela udavati s trbuhom i radi trbuha) i obzirom da nismo htjeli kćeri priuštiti da danas-sutra uz svoje ime čita NEZAKONITA, obavili smo to tjedan dana prije krštenja.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    prvi put čujem za to.... ja nigdje nisam vidjela da piše nezakoniti :?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    anki provjeri to..nekoć je tako bilo..ako roditelji nisu bili vjenčani, dijete je bilo nezakonito..

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    a ne znam niti jednog tatu koji ne bi poludio da dijete ne nosi njegovo prezime!
    a mislim ono, tata bi poludio, a mama ne smije poluditi ako joj dijete nema njeno prezime
    nekad (kao npr. danas) me ovakvi stereotipi uistinu dovode do ruba ludila.

    a otkud vam ovo, molim vas:
    obzirom da nismo htjeli kćeri priuštiti da danas-sutra uz svoje ime čita NEZAKONITA
    mislim, stvarno, jel misliš da mom djetetu na rodnom listu piše zakonita?

  5. #5
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj MajaMajica prvotno napisa
    anki provjeri to..nekoć je tako bilo..ako roditelji nisu bili vjenčani, dijete je bilo nezakonito..
    možda je službeno nezakonito, ali gdje to pise crno na bijelo :?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    a ne znam niti jednog tatu koji ne bi poludio da dijete ne nosi njegovo prezime!
    a mislim ono, tata bi poludio, a mama ne smije poluditi ako joj dijete nema njeno prezime
    nekad (kao npr. danas) me ovakvi stereotipi uistinu dovode do ruba ludila.

    a otkud vam ovo, molim vas:
    obzirom da nismo htjeli kćeri priuštiti da danas-sutra uz svoje ime čita NEZAKONITA
    mislim, stvarno, jel misliš da mom djetetu na rodnom listu piše zakonita?
    lutonjice ne nerviraj se..tako je usitinu bilo nekoć..doduše, ne znam za vas gore, vi ste uvijek posebni za razliku od nas..mi smo ipak zadnja rupa na svirali
    mislim da je nedavno bio topic o sl. temi, pa se ispostavilo da ono što vrijedi za nas, ne vrijedi za područje Istre i sl.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Lutonjice, ne na RODNOM LISTU, nego u knjizi KRŠTENIH.

  8. #8
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    ...a ako nismo vjenčani u knjizi krštenih bi za nju pisalo da je NEZAKONITA...
    U crkvenim knjigama (zakonima), ne državnim.

  9. #9
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Lutonjice, ne na RODNOM LISTU, nego u knjizi KRŠTENIH.
    to sam si i mislila
    u mojim ocima, nazalost, jos jedan minus za crkvu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj Dalm@ prvotno napisa
    Citiraj Audrey prvotno napisa
    ...a ako nismo vjenčani u knjizi krštenih bi za nju pisalo da je NEZAKONITA...
    U crkvenim knjigama (zakonima), ne državnim.
    jeste sigurne da u socijalizmu nije to pisalo u papirima ?
    meni se urezalo u pamćenje nešto sl. jer smo imali takav slučaj u široj obitelji..
    onda si mora ić u matični ured ili neku državnu ustanovu za to i lipo si sve zapisali.. , u crkvu si iša u tiho..

  11. #11
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    da, sori, prebrzo sam citala, jer me ovakve teme uvijek tako uzrujaju :/
    aj, idem van na sunce da smirim zivce...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    da, sori, prebrzo sam citala, jer me ovakve teme uvijek tako uzrujaju :/
    aj, idem van na sunce da smirim zivce...
    ja bi sad popizdila na tebe
    pa koji ...te to nervira, pa to si izabrala i čak da mi piše nezakonito šta me se hebe
    ja ima svoje zakone, a o državnim, crkvenim i sl. bi se dalo diskutirati

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    moja mama je zadrzala svoje djevojacko prezime

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    naš mali ima 7,5god. nigdje, ni u općini ni u crkvi, nisam vidjela da mu piše "nezakonito"! kao što sam već rekla, krstili smo ga bez ikakvih problema, suvišnih pitanja, komentara i veza u crkvi sv.katatrine u zg....

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    ljudi moji kako to mene nervira

    što pobogu znači da je dijete NEZAKONITO??????????

    ne odgovara zakonu?
    halo???
    onaj šmajser s tatinog popisa cu apgrejdati u VBR

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    To su rekli i nama, naime MD će krstiti K. (ja neću ići na krstitke) i upozorili su nas da će u crkvenim knjigama pisati da je nezakonit. Mene baš briga, jer mi crkvene knjige ništa ne predstavljaju u životu, otprilike mi to znači isto kao da susjeda Štefica u svoj rokovnik zapiše da mi je dijete morž.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Mene baš briga, jer mi crkvene knjige ništa ne predstavljaju u životu, otprilike mi to znači isto kao da susjeda Štefica u svoj rokovnik zapiše da mi je dijete morž.
    potpisujem i odvaljujem!! :D

  18. #18
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Dalm@ prvotno napisa
    Citiraj Audrey prvotno napisa
    ...a ako nismo vjenčani u knjizi krštenih bi za nju pisalo da je NEZAKONITA...
    U crkvenim knjigama (zakonima), ne državnim.
    U mom slucaju to nije istina.
    U rubrici otac je pisalo ime oca (bez obzira sto nisu bili vjencani).
    Da, krstena sam u Zagrebu, mozda to ima veze.

  19. #19
    yasmin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,779

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    To su rekli i nama, naime MD će krstiti K. (ja neću ići na krstitke) i upozorili su nas da će u crkvenim knjigama pisati da je nezakonit. Mene baš briga, jer mi crkvene knjige ništa ne predstavljaju u životu, otprilike mi to znači isto kao da susjeda Štefica u svoj rokovnik zapiše da mi je dijete morž.
    razumijem tvoj stav, ali mi se ipak čini too much, ipak je riječ o tvojem djetetu i tvojem dečku, mislim ako je to njemu važno, a očito da je, ne razumijem taj čin nedolaska, ja bih barem bila u gledalištu i vrtila i dalje svoj film, ali bi barem bila tamo.
    ili sam nešto bitno u cijeloj priči propustila?...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno


    propustila si čitav jedan topic.

  21. #21
    yasmin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,779

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    a ne znam niti jednog tatu koji ne bi poludio da dijete ne nosi njegovo prezime!
    a mislim ono, tata bi poludio, a mama ne smije poluditi ako joj dijete nema njeno prezime
    nekad (kao npr. danas) me ovakvi stereotipi uistinu dovode do ruba ludila.
    pa tko je rekao da ne smije?! može naravno!
    samo sam htjela reći da ne bih voljela da mi se dijete ne preziva kao ja, a niti jedan tata kojeg ja poznajem koliko god bio on širokih svjetonazora ne bi mogao prihvatiti da dijete ne nosi njegovo prezime
    pa koliko god da je to u biti sebično, ali ruku na srce je tako i sumnjam da je to jedna od onih stvari koja će se ubrzo promjeniti koliko mi god to željeli
    ajde baš me zanima ima li dječice na ovom forumu koja ne nose očevo nego samo majčino prezime?

  22. #22
    yasmin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,779

    Početno

    Citiraj aleta prvotno napisa

    propustila si čitav jedan topic.
    onda sorry...
    može li mi netko u kratkim crtama objasniti...nemam baš vremena za pretraživanje

  23. #23
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj yasmin prvotno napisa
    ajde baš me zanima ima li dječice na ovom forumu koja ne nose očevo nego samo majčino prezime?
    Hm, nisam dijete , ali tu sam.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Mene baš briga, jer mi crkvene knjige ništa ne predstavljaju u životu, otprilike mi to znači isto kao da susjeda Štefica u svoj rokovnik zapiše da mi je dijete morž.
    potpisujem i odvaljujem!! :D
    Valjam se i ja!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ovo je topic koji si propustila: http://roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=18666

    A na krstitke neću ići jer ne idem u crkve.

    No to je već skroz offtopic, samo sam htjela prokomentirati koliko mi "puno" znači što u crkvenim knjiigama piše da je dijete nezakonito.

  26. #26
    yasmin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,779

    Početno

    Pročitah, nisam mogla odoljeti
    Na žalost sam skužila da zapravo i ništa (važno) nisam propustila
    neću više o tome kako ovaj, zapravo, korisni topik ne doživi istu sudbinu! 8)

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    68

    Početno

    otprilike mi to znači isto kao da susjeda Štefica u svoj rokovnik zapiše da mi je dijete morž.
    helerijus

    Mi smo isto licemjeri krstili dijete nevjenčani, ali stvarno nisam znala da je i NEZAKONITO. Sad ćemo krstiti i drugo pa ću imati dvoje nezakonite djece. Ideš!

  28. #28
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    To su rekli i nama, naime MD će krstiti K. (ja neću ići na krstitke) i upozorili su nas da će u crkvenim knjigama pisati da je nezakonit. Mene baš briga, jer mi crkvene knjige ništa ne predstavljaju u životu, otprilike mi to znači isto kao da susjeda Štefica u svoj rokovnik zapiše da mi je dijete morž.
    Luna, kraljice...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    102

    Početno

    ne znam za crvkvene knjige ali u mom prvobitno izdatom rodnom listu je pisalo dole skroz kao fus nota "djete rođeno u vanbračnoj zajednici tj. nezakonito". Rođena 1978 god., a mami se isto nije dalo s trbuhom pred maticara, pa kada su konačno odlučili da ozakone svoju vezu i ja postala zakonita kći :D . Ma užas.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Dakle, morž u susjedinom rokovniku :D
    Nemamo nikakvih problema s nedostatkom vjenčanog prstenja, krštenje nismo nikad ni planirali, a na to da je moje dijete nezakonito (što to zapravo znači - nije po zakonu, ilegalno je? :kolut ću samo umrijeti od smijeha.

  31. #31

    Početno

    Nije mi jasno zašto ljudi koji nisu voljki prihvatiti crkvena pravila krste svoju djecu? crkva je stabilna, konzervativna i dogmatska institucija koja je kao takva uspješno proživjela 2000 godina.

    Uz svaku kuću, instituciju ili prigodu uvijek su vezana neka pravila. U avionu nećeš zvrckati mobitelom, u kiselinu nećeš sipati vodu, kod kuće nećeš kakati u fotelji. A sve to možeš. Ali ne činiš.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Nije mi jasno zašto ljudi koji nisu voljki prihvatiti crkvena pravila krste svoju djecu?.
    pa da ne odu zauvijek u cistiliste kao sva ostala nekrstena djeca

    ne, evo ozbiljno, moja susjeda je krstila malu samo zato da ne bude jedina u razredu koja nije krstena...

    a mi luku nismo, ali cu mu dozvoliti ako ce htjeti...

  33. #33
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Nije mi jasno zašto ljudi koji nisu voljki prihvatiti crkvena pravila krste svoju djecu? crkva je stabilna, konzervativna i dogmatska institucija koja je kao takva uspješno proživjela 2000 godina.

    Uz svaku kuću, instituciju ili prigodu uvijek su vezana neka pravila. U avionu nećeš zvrckati mobitelom, u kiselinu nećeš sipati vodu, kod kuće nećeš kakati u fotelji. A sve to možeš. Ali ne činiš.
    Virgo
    Osim toga, krstenje djeteta je duboki cin osobne vjere roditelja, a ne puki folklor.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Nije mi jasno zašto ljudi koji nisu voljki prihvatiti crkvena pravila krste svoju djecu?
    Ja sam isto jedna od onih koja ne zivi po pravilima crkve ,ali sam svoju djecu krstila.Djelom zbog toga sto smo u obitelji krsteni svi,djelom zbog toga sto je odgajamo u vjeri.No,to ne znaci da moram biti suglasna sa svime sto mi Crkva servira,neke bi stvari i ona morala promijeniti.

  35. #35
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    virgo30, o ovome se već dosta dubinski raspravilo na topiku koji je luna linkala malo više.

  36. #36
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Nije mi jasno zašto ljudi koji nisu voljki prihvatiti crkvena pravila krste svoju djecu?
    ja bi rekla da prihvate (pod pritiscima) krstiti svoju djecu, ne da odluce krstiti svoju djecu.
    ivar nije krsten, ali sjecam se kako sam u jednom trenutku pomislila: pa ajde i pristat cu ga krstiti samo da mm baka moze dalje zivjeti u miru. ona je plakala mjesecima, za nju je to bilo uzasno uznemirujuce da joj praunuk nije krsten, ne samo sto selo ima samo 20 kuca i crkvu pa svi znaju, nego sto se ona stvarno bojala za njega jer nije krsten.
    sve do trenutka kad sam ja rekla - ok, za mene to osim principa koje i mogu pogaziti nije nista vise od par kapi vode, radite sto hocete, evo podjite raspitajte se kod popa i obavimo to.
    mm i baka su se popeli u crkvu i ovaj je rekao da ga on nece krstiti jer kakav je mm muskarac ako nije zenu uspio dovesti pred oltar.
    na to je ivarova prabaka rekla: znate sto, sad sam skroz mirna, ne treba se on krstiti.

    i svi zivjeli sretni do kraja zivota.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Nije mi jasno zašto ljudi koji nisu voljki prihvatiti crkvena pravila krste svoju djecu?
    Zato što se koji put majka i otac, koji nisu jedinstveno biće nego dvije zasebne individue, ne mogu dogovoriti i onda jedno, koga baš briga, popusti onom drugom. Neshvatljivo?

  38. #38
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    virgo30, o ovome se već dosta dubinski raspravilo na topiku koji je luna linkala malo više.
    Vrijedi samo za virgo30 ili...?

  39. #39
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Dalm@ prvotno napisa
    Vrijedi samo za virgo30 ili...?
    Vrijedi za sve. Ne skrecite s teme, drzite se naslova.

  40. #40

    Početno

    Neka mi ne zamjeri administrator, rasprava o krštenju je zalockana.

    Živjeti krščanski se može i bez prakticiranja nedjeljnih vjerskih običaja, to je način života u kojem se poštuje ljubav, vjernost, skromnost, mudrost, poštovanje, etičnost i sve pozitivno što postoji. Bitno je slijediti "savjet" koji je meni nešto najgenijalnije kao smjernica modusa življenja:

    Ne čini bližnjemu svome ono što ne bi htio da čine tebi.

    U ovome je sadržana sva mudrost. Mislim da se svaki odgovor može naći malim prilagođavanjem na svoje uvjete.

    Recimo da je crkva firma. Svaki vikend organizira team building u vidu mise. Time se zakorijenjuju vjerske istine i potiče vjernike da budu odani instituciji i ne stavljaju u pitanje njezine zakone. Kao što su radnici koji sudjeluju u team buildingu, silom prilika odaniji svojoj firmi. Međutim ima onih koji odbijaju odlaziti na team buildinge svojih tvrtki jer radije koriste vrijeme vikendom za druženje s djecom i resetiranje svojih izmorenih tijela. Takve pojedince firme ne vole, a ni crkva ne priznaje kao prave vjernike. To ne znači da su takvi loši radnici i da su ovi drugi loši kršćani, samo nisu priznati u sustavu, sustav u njih "sumnja". Katkad s opravdanjem, katkad ne. Ali drugačije, mislim, ne može ni biti...zašto?

    Mislim da Crkva kao institucija ne smije i neće odustati od svojih pravila jer bi u kratko vrijeme došlo do kolapsa sistema. Svaki veliki sustav s ljudima je strašno teško organizirati bez krutih pravila, hijerarhija i dosljednosti.

    Moja je poanta u sljedećem. Usprkos svim apsurdima, tipa nezakonito dijete (kad je svako dijete nešto najljepše i najčišće), divlji brak (kad je ljubav temeljena na vjernosti i poštovanju također sveta), ipak je temelj crkvenog, katoličkog nauka Evanđelje, nešto što je prelijepo, prehumano, čije je poruka užasno kompleksna i misija ljudima teško ili nikako dostižna. Stoga mogu zanemariti te neke artefakte i uživati u sakramentima. I zato sam ja ušla u sustav i MM i moja djeca.

    Ni ja nisam najpraktičniji vjernik,nisam redovita na misama, ne volim ni team bulidinge, sigurno ću na nekom nebeskom suđenju dobiti teške packe zbog nedosljednosti....ali silnu utjehu nalazim u obraćanju i u hranjenju Božanskom energijom, pa bila ja i djelomični otpadnik iz sustava i makar obilazila prazne crkve za obraćanje Svevišnjem.
    Crkveno vjenčanje bio mi je jedan od highlighta u životu. Krštenja su mi bila pod must. Radi samog značaja obreda, radi radosti koju takvo obiteljsko druženje nosi.

    Ali jednako dobro možeš slijediti katoličke norme i bez da omirišiš crkveni tamjan. Zato kažem da oni koji ne poštuju pravila crkve, ne moraju svoju djecu krstiti, ne moraju se vjenčati i ne moraju se "ljutiti" na sakramente.

    A Lunina dilema je bila upravo ona na koju je odgovor dala konstatacija:
    Ne čini bližnjemu svome ono što ne bi htio da čine tebi.
    Mislim da je Luna pravi kršćanin. Kad rješenje nekog problema ne nosi bolest, invaliditete bilo tjelesne, moralne ili duševne, nego čak i relativno mjerenu blagodat i ustupak ljubavi mislim je bolje udovoljiti bližnjemu svome

  41. #41
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Vrigo procitaj naslov topica!! Ovo o cemu ti pises nema veze s naslovom!

    Ukoliko se ne budete drzali teme, i ovaj topic se zakljucava.

  42. #42
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    zar nije rjesenje splitati temu? :/

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    admin sorryć
    jednostavno MORAM...
    ma znate što
    otvaram novi topic
    ovaj sam i onako ja zakuhala

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    Citiraj MajaMajica prvotno napisa
    anki provjeri to..nekoć je tako bilo..ako roditelji nisu bili vjenčani, dijete je bilo nezakonito..
    možda je službeno nezakonito, ali gdje to pise crno na bijelo :?
    Ma daj Lutonjice sta se nerviras. Ja zivim u grijehu a oboje djece su mi nezakonita A i muz mi je nezakoniti

  45. #45
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    a da otključate opet onaj topić pa da se lijepo svi ko ljudi posvađamo

    hormoni

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Citiraj lucky day prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Mene baš briga, jer mi crkvene knjige ništa ne predstavljaju u životu, otprilike mi to znači isto kao da susjeda Štefica u svoj rokovnik zapiše da mi je dijete morž.
    potpisujem i odvaljujem!! :D
    Valjam se i ja!
    U Luna najbolje si to opisala umirem

  47. #47
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pa, jednostavno moram...Anchie, zašto tako grubo reagirati na ovako (barem meni) predivan post od virgo?Jasno, OT, ali i toliki su topici dosad doživjeli trivijalna začatavanja, i nikom ništa?
    Eto, mene je samo malo zasmetalo...

  48. #48
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ubacujem postove s drugog topica i onaj brisem, da bi sve bilo na jednom mjestu.

    vesso



    Joined: 09 May 2006
    Posts: 40
    Location: zagreb-dugave
    Posted: Wed May 17, 2006 19:25:25 Post subject: krstitke

    --------------------------------------------------------------------------------

    rename "mi nismo u braku"


    Quote:
    Time se zakorijenjuju vjerske istine i potiče vjernike da budu odani instituciji i ne stavljaju u pitanje njezine zakone.



    ne razumijem sve što si napisala (na team buildingu sam bila, u crkvi baš i ne ali se nadam da samo ja radim u čudnoj kompaniji pa su mi stoga stavovi o team buildingu podvojeni što bih teško rekla za svoja uvjerenja) ali poštujem
    tematika je izuzetno intimna
    vjera svakog pojedinca je njegova privilegija u što god da vjerovao
    ono što tu mene zbunjuje je potreba za odanošću instituciji, a ne vjeri.
    stavi pod pitanje svaki zakon, poštuj ih ali bar razmisli o njima
    _________________
    23.07.2006. Borg

    Back to top






    Bomballurina



    Joined: 01 Jan 2006
    Posts: 393
    Location: Zagreb
    Posted: Wed May 17, 2006 20:50:09 Post subject:

    --------------------------------------------------------------------------------

    ...potreba za odanošću instituciji, a ne vjeri....

    Nije to baš tako jednostavno. Često puta sam vidjela da ljudi koji kažu da vjeruju u Boga, ali im je Crkva kao institucija neprihvatljiva, u biti uopće ne vjeruju i ne prakticiraju vjeru niti na bilo koji drugačiji način, osim da se tu i tamo busaju u prsa, a zapravo im je tlaka sjediti sat vremena i izgovarati molitve koje ne razumiju. Prava ljubav traži i mnoge žrtve i u tom kontekstu ljude koji ne cijene instituciju stvarno doživljavam kao ljenčine, jer da doista imaju duboku vjeru, imali bi vjerojatno potrebu udružiti se u skupine i produbljivati ideologiju. I kao što skinheadsi moraju nositi takveitakve pertle, tako se ti i ti vjernici moraju određenim danom nacrtati u određenoj Crkvi. Osobno ne smatram to lošim, mada sam to napisala i jednostavno i grubo. Pa ako uzmete Crkvu kao instituciju u kojoj izgovarate riječi po strogo određenim pravilima, i djecu možda naziva nezakonitom, sjetite se da ta ista Crkva zapravo propagira duboko moralne poruke i da zapravo bi svijet bio puno bolji kada bi se svi ljudi držali tih zakona.
    Brak? Naravno, papir koji ništa ne znači, slažem se. No, kakva prava imaš ako tvoja ljubav sutra dovede neku drugu ženu u vaš dom? Ima sigurno još puno primjera gdja ta ista institucija zapravo zaštićuje malog čovjeka, jer nisu svi sretnici da im sve bude idealno.
    I napisala bih Luni Rocco da ne znam da li je svjesna da sam čin krštenja obavezuje na još štošta, a najvažnije odgoj u duhu Crkve, a da čitajući njene postove nisam baš sigurna da je ona spremna i tu popustiti. Iako, Luna, i ja bih isto napravila.

  49. #49
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa
    Pa, jednostavno moram...Anchie, zašto tako grubo reagirati na ovako (barem meni) predivan post od virgo?Jasno, OT, ali i toliki su topici dosad doživjeli trivijalna začatavanja, i nikom ništa?
    Eto, mene je samo malo zasmetalo...
    Zato sto je zadnja rasprava na tu temu bila poprilicno ruzna, bez konstruktivne rasprave, bez uvazavanja tudjih misljenja i osjecaja. Vrlo grda za vidjeti.

  50. #50

    Početno

    ne razumijem sve što si napisala (na team buildingu sam bila, u crkvi baš i ne ali se nadam da samo ja radim u čudnoj kompaniji pa su mi stoga stavovi o team buildingu podvojeni što bih teško rekla za svoja uvjerenja) ali poštujem
    tematika je izuzetno intimna
    team building - izgradnja tima...dakle način kako tvrtke učvršćuju odnose između svojih zaposlenika je ništa drugo nego kopiran sustav nedjeljnih okupljanja kakve je odavno propisala crkva (nije moja izmišljotina nego je to izjavio velečasni Zlatko Sudac i kad bolje razmisliš..stvarno je tako, ali naravno interpretirano na malo drukčiji način i u druge svrhe... na kraju firma materijalno profitira od složnog tima, a crkva da se ne raziđe stado Božje)..bitno je redovno okupljanje u cilju ostvarenja misije i konzerviranja jedne ideje. Ovime sam pokušala dati svoje viđenje o tome zašto crkvena institucija mora imati svoja pravila.

    Da, neki su zakoni i pravila, rekli bi u današnje vrijeme "obsolete" ..zastarjeli i neshvatljivi i nije da mi ne promišljamo o njima. Ali vjerujem da crkva itekako važe smije li negdje popustiti ili ne jednostavno iz razloga što postupci imaju često posljedice o kakvima ne možemo voditi računa. A često se neugodnosti pri davanju sakramenata dešavaju ne zbog institucije nego zbog jogunastog pojedinca.

    Ono što sam htjela najviše istaknuti je priča o našoj moralnoj kakvoći. Možemo se ponašati kršćanski i bez ulaska u crkvu, ali ima i nas koji kroz instituciju dobivaju nešto što nam je značajno, vrijedno, ugodno i na kraju, potrebno kao potvrda neke svoje duhovnosti. Među jednima i drugima ima kukolja, zalutalih i bisera.


    Bio u "zakonitom" ili "nezakonitom" braku savršeno je sve dok si dobar, iskren i osluškuješ svojeg partnera.

    Više neću napisati ni riječi, nadam se da nisam nikome bila neugodna, a adminu još jednom isprika, ali ne bih ovo nazvala zachatavanjem..nego promišljanjem. Nismo ni mnogo ikonica koristili pa se nije ni potrošilo mnogo kilobajta na serveru

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •