Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: Prostor u vrtiću

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno Prostor u vrtiću

    Nisam neko zanovijetalo ali ovaj me prostor u kojem je sada moje dijete u vrtiću pomalo smeta.
    Dakle radi se o prostoru zbornice (3×5 metara) u koji su djeca smjestena (nije prva grupa tamo, tako je vec godinama: isprva 8 djece). U grupi ih je 11. Petogodisnjaci.
    I sve me srce stegne kad vidim kako tamo tete i klinci jedva prolaze oko dva okrugla stola i ostalog namjestaja. Da li postoji neki pravilnik?!
    Ili da budem sretna sto dijete ima jednu tetu na njih 11?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam neko zanovijetalo ali ovaj me prostor u kojem je sada moje dijete u vrtiću pomalo smeta.
    Dakle radi se o prostoru zbornice (3×5 metara) u koji su djeca smjestena (nije prva grupa tamo, tako je vec godinama: isprva 8 djece). U grupi ih je 11. Petogodisnjaci.
    I sve me srce stegne kad vidim kako tamo tete i klinci jedva prolaze oko dva okrugla stola i ostalog namjestaja. Da li postoji neki pravilnik?!
    Ili da budem sretna sto dijete ima jednu tetu na njih 11?
    DUgo mi djeca nisu u vrtiću, ali naravno da postoji pedagoški standard.

    Evo, probala sam naći novi: http://public.mzos.hr/lgs.axd?t=16&id=14548

    Ako link ne valja - probaj preko tražilice naći DRžavni pedagoški standard

    Imaš unutra negdje oko 12-20 stranice te regule za prostorije. Sorry, nisam čitala u detalje, ali svakako ima.

    Pritužbe (ako si u Zagrebu) idu Gradskom uredu za obrazovanje i sport, Ilica 25: http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=1236

    Ako nisi u Zagrebu - opet ti je isto, ali nadležna je lokalna samouprava.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.09.2015. at 13:18

  3. #3
    lorina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Koliko visoko treba biti vanjska ograda kod vrtića? Baš gdje je igralište/dvorište za igru.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    pogledaj Državni pedagoški standard za vrtiće

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    josipal samo da ti kazem da niste jedini. moj mladji ( a i stariji je tamo vec proveo jednu godinu) je smjesten s jos njih 27 predskolaca u prostoriju od ca. 4x 8, znaci nekih 32 kvadrata. dva mala prozora pogled brdo. jako mracno. i slag na kraju odvojeni su skroz od ostatka vrtica. imaju svoj posebni ulaz na kraju zgrade. nitko se nikad nije zalio.
    opcina je dala taj prostor kad su pokusavali svu djecu upisivati u vrtic.
    ostale prostore vam necu ni opisivati.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Da li se barem tete trude uredit prostor ?

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  7. #7
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Malo je stara tema, ali djeca i tete su i dalje smješteni u neljudskim uvjetima jer se ne primjenjuje Državni pedagoški standard, a grade se fontane.
    http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...U-kokosinjcima
    http://www.vecernji.hr/hrvatska/cak-...rticima-184585

    Kome se ne otvaraju linkovi evo skraćeno:
    - odojcima do 30 kg zajamčeno je 0,6 m2 prostora, tovnim svinjama do 50 kg 0,8 m2, suprasnim krmačama 2,5 m2, ovcama i kozama barem 1,5 m2
    - male pasmine pasa preporučuju četiri kvadrata zatvorenog prostora, a osam za najveće
    - Prema europskim standardima, na koje se pozvao i optuženik u slučaju Maestro Robert Peša, zatvorenicima moraju biti osigurana najmanje četiri kvadrata. Kako je Peša boravio u ćeliji od 21 četvornog metra, ponekad i sa šest cimera, i to je bio jedan od razloga što mu je Ustavni sud prihvatio tužbu podnesenu zbog prenapučenosti u Remetincu
    - Prema standardima iz 1983., koji vrijede i danas, djeca u vrtićima imaju pravo na 2,5 četvorna metra (jasličari tri), s tim da prema naputku gradskih vlasti zbog napučenosti u zagrebačkim vrtićima imaju zapravo jedva dva četvorna metra.
    - Državni pedagoški standard koji propisuje tri četvorna metra po vrtićkom djetetu (pet metara za jasličko dijete) i najviše 25 djece u najstarijoj dobnoj skupini (prema nižoj dobi dopušteni broj djece smanjuje za 2-4 djeteta) nikad nije ušao u primjenu.

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ali nek me neko demantira, kaj nije da u prostorgrupe spadaju i zajednički dijelovi wc, hodnici,garderobe, slični prostori kooni u grupama otvorenih vata,čak i vanjski dio,bar mom sudu

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ne, ovo se odnosi samo na prostor dnevnog boravka djece. Bez sanitarija, a kamoli sta izvan toga!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #10
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Jelena
    pedagoški standard definira posebeno veličinu dnevnog boravka s obzirom na dob djece. ostali prostori posebno se opisuju.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    ma daj, mislim da ste potpuno u krivu, kad su naši bili jasličari i u centralnom objektu, s garderobom i wc su bili na lila s pedagoškim standardom, sad u područnom su daleko ispod toga

    s time da naši jasličani su smjeli se igrat u garderobi, a sad smiju biti u hodniku-predprostoru ispred soba

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Cekaj, jel se ti šališ ili ne kuzim??
    Državni pedagoški standard je službeni dokument, izašao u NN, i dostupan svima:
    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_63_2128.html


    Članak 45 nadalje. Dnevni boravak mora biti velik toliko i toliko.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Jelena ti zna imati ovakve ispade cudesa

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    samo mogu pretpostaviti da vi nikad niste vidle vrtiće u mom kraju

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Pa u svakom kraju su nažalost takvi, ali to ne znaci da su ispravni, i da ih inspekcija ne bi mogla iste sekunde upitati za zdravlje.
    Ali nažalost, onda bi valjda 30% djece ispalo van, i to bi onda bio drugačiji problem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #16

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    I gdje bu nas to dovelo?

  18. #18
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    Kako mislis gdje bu nas to dovelo?

  19. #19
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    To nas je dovelo do toga da cijeli dan slušam na radiju kako nije fer da se odgojiteljice bune kad imaju velike plaće, čak 30% veće od profesorskih. Pišem za Zagreb.
    Dakle, poanta prosvjeda je bila; bolji uvjeti, a sve je okrenuto naopako i ispalo je da odgajateljice traže kruha preko pogaće.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Cure sve to ima i tu stranu da ce nam djecu izbacit iz vrtica zbig pre malih prostora. Ja cu uvijek imati pravo na vrtic kao samohrani roditelj, a vi?? Gdje ce vam djeca? Jucer mi je zenska rekla cijenu za obican vrtic 2000 kuna. Imate viska love?

  21. #21
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    ajme CL uopce te razumijem.

    radi se o uvjetima u kojima nasa djeca borave vecinu dana. Nitko radi prosvjeda nece zavrsiti na ulici. Cijene koje placaju roditelji u privatnim vrticima nisu bas 2000 kn.

    Zagreb godinama rjesava problem nedostatka vrtica na nacin da skupine prosiruje i prosiruje. Pa bome mislim da je vrijeme da to jednom prestane.

  22. #22
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Broj u Zgb.je prestrasan.Ne znam ima li igdje u jaslicama toliki broj djece kao u Zgb?
    Za moj pojam i u privatnom ih je previse.....
    CL tebi je to ok?Ja uopce nisam hapy sto moja mora krenuti u jaslice sa 2,5god.
    Biti ce 21.Uzas....A broje i vise.....

  23. #23
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    CL pa neće nitko djecu iz vrtića ispisivati Poanta je bila da počnu graditi nove vrtiće i nove grupe kako je planirano i obećavano godinama pa se samim time rasterete postojeci vrtići..
    Umjesto fontana, stadiona, novih auta i sl..

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    A gdje ce djecu stavit? Gdje bi vasa djeca trebala biti? Po vasem? Ako se ne ispisu? Koliko treba da se izgradi novi vrtic? Koliko kvartova treba jos barem jedan vrtic? I zasto bi bas u vasem trebalo izgraditi jedan? I zasto mislis da ce djetetu od dvije i pol godine biti tesko u vrticu? Moja mala ima 2 i pol i jako rado ide u vrtic. Sve ovisi o tetama. Nasi su prostori mali ali tete su se svojski potrudile da naprave te prostore savrseno funkcionalnim. Sto vi radite sa djecom nakon vrtica? Sto da zivite u uzasno malom stanu (jer si to jedino mozete priustiti) gdje bi odselili da vam dijete ima svojih 10 kvadrata? Koliko kvadrata imaju djeca u skoli? I dajte mi molim vas objasnite zasto ja radim za 3000 kuna placu svaki dan u tjednu u tri smjene po 8 i vise sati. Dok jedna teta u vrticu ima smjenu od 5 radnih sati 5 dana u tjednu za 6000k.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    A gdje ce djecu stavit? Gdje bi vasa djeca trebala biti? Po vasem? Ako se ne ispisu? Koliko treba da se izgradi novi vrtic? Koliko kvartova treba jos barem jedan vrtic? I zasto bi bas u vasem trebalo izgraditi jedan? I zasto mislis da ce djetetu od dvije i pol godine biti tesko u vrticu? Moja mala ima 2 i pol i jako rado ide u vrtic. Sve ovisi o tetama. Zasto tebe boli srce da mi je znat? Nasi su prostori mali ali tete su se svojski potrudile da naprave te prostore savrseno funkcionalnim. Sto vi radite sa djecom nakon vrtica? Sto da zivite u uzasno malom stanu (jer si to jedino mozete priustiti) gdje bi odselili da vam dijete ima svojih 10 kvadrata? Koliko kvadrata imaju djeca u skoli? I dajte mi molim vas objasnite zasto ja radim za 3000 kuna placu svaki dan u tjednu u tri smjene po 8 i vise sati. Dok jedna teta u vrticu ima smjenu od 5 radnih sati 5 dana u tjednu za 6000k.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Stvarno mislite da ce ikada umjesto svih projekata koji su jos na cekanju da pocnu ovog ljeta u zagrebu ici graditi vrtice? Dal je itko od vas prosetao centrom grada?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj cleaning-lady prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno mislite da ce ikada umjesto svih projekata koji su jos na cekanju da pocnu ovog ljeta u zagrebu ici graditi vrtice?
    a gle, vjerojatno si u pravu da neće.

    ali zato je i došlo do ovakvog cjelokupnog stanja u državi jer više od 20 godina narod šuti.
    došlo je vrijeme da se probudimo i počnemo buniti.
    pa će možda malo po malo neke stvari ipak sjesti na svoje mjesto.

    ako nastavimo i dalje šutiti, mislim da za narednih 20 godina (vjerojatno i puno manje), Hrvatske više neće biti, jer će upropastiti sve, i svi ćemo otići u krasni klinac.

  28. #28
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    nerado se upustam u ovakve rasprave ali sada nemogu izdrzati:

    Nevjerovatno mi je da je nekima prihvatljivo da zivotinje u uzgoju imaju vise m2 prostora nego nasi najbitniji.
    Ocito je nitno ponovono napomenuti da se nije prosvjedovalo radi placa odgajatelja vec uvjetw rada.

    Zasto CL tako radis? Neznam. Neznam koje si struke, ali znam da nisi 5 sati u radu sa 28 predskolaca u prostotu od 30 m2 jer bi u protivnom znala sto pricas.

    Drago mi je da je tvojoj djevojcici dobro u vrticu. Znaci da ima spretne i snalazljive odgajatelje. Umjesto da im brojis kune radije budi zahvalna do neba sto su takve.

    Zanimljivo mi je uvjek te teze kako odgajatelji imaju dobre place i uvjete rada. Najcesce ih sipaju oni koji nemaju pojma sto oni sve rade.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    I ja sam odgajatelj anatom.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    I btw da je roditeljima fakat taaaaako jako vazno u kakvim uvjetima im idu djeca u vrtic,onda bi se svakako vec odavno ukljucilo. Vas par pojedinaca sto tu drobite fakat ne cini razliku. Koliko god to vama nadobudno bilo vazno. Jer nikome nije. Od 500 roditelja koji su upisali djecu u nas vrtic samo njih troje se prijavilo za unicefove radionice rastimo zajedno. Da ih nisam moljakala nikad se radionice nebi odrzale. A ovo govorim iskljucivo kao roditelj. A kao odgajatelj, 90% roditelja su inertni i boli ih neka stvar samo da imaju gdje ostavit dijete. Puno roditelja se uopce ne brine sto im djecu cuva zlostavljacica. Sve dok nije ocito zlostavljanje. Tako da fakat. Cut the crap. Da je fakat iole bitno. Makar prividno bitno ova tema bi bila pinana na forumu i svi roditelji bi se ukljucili. A vas par je smjesno uopce komementirati jer odgajateljice same nece nis promjeniti. Ali stvarno iskreno od srca , nece.

  31. #31
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    I mene je taj post od CL ' povukao za jezik' ...
    Dakle odgajateljice ne rade 5 sati vec imaju 8 sati kao i svi drugi. Od toga je 6 sati neposrednog rada s djecom, pol sata je pauza koju odgajatelji ne koriste jer nemaju kad i kome ostaviti djecu ( kao što radnici u uredu ostave papire ili stranke da čekaju, ili radnici u dućanu kutije..). Ostalih 1,30 odlazi na : pisanje-planiranje ( tromjesečni, mjesečni, tjedni i dnevni plan + svakodnevni osvrt-bilježenje kako su djeca reagirala na ponuđene aktivnosti i kako koje dijete napreduje),na radne dogovore jednom tjedno po 1 sat, na vijeće odgajatelja 2-3 sata mjesecno, tim 2 sata mjesecno, interni aktiv 1-2 sata mjesečno, roditeljski sastanci, individualni razgovori..permanentno stručno usavršavanje.. To sve odgajatelji odrađuju nakon odrađenih 6 sati s djecom što je vjerovala ili ne jako zahtjevno i iscrpljujuće fizički i psihički jer ih je jednostavno puno previše na jednog odgajatelja.. Pa kada kolegica ode na bolovanje onda rade i po 10 sati s djecom bez pauze za jelo, a na wc može otici ne kad zeli vec kad joj navrati spremačica i onda brzo trci nazad jer ako se ne daj boze nekome nesto dogodi onda svi prvo pitaju gdje je bila teta..
    Pa kada u jasličkim grupama imas 20-ak i vise 'pelenaša' i sama si i moras presvuci dijete i otici u fizicki drugu prostoriju ( kupaonu) i ostaviti ostale same bez nadzora i moliti boga da u tom trenutku netko nekog ne grize, cupa, štipa, gura, udara jer ne možes reagirati.. Pa ih moras 20 + obuci/skinuti za van ( pogotovo zimi), skinuti za spavanje, nahraniti..utješiti.. A uz sve to moraš provoditi i odgojno-obrazovni rad..
    Stvarno mi je ružno kad netko omaložava posao koji nije probao.. Eto izdvoji jedan dan kad si na godišnjem pa provedi cijeli dan u grupi pa vidi sama na svoje oči iz malo drugog kuta.. Mnogi koji su vidjeli su rekli ..ja to nikad ne bi mogla raditi..nema tih para!
    Osim toga za tih 6000kn odgajateljice su išle na fax.. One bi isto tako mogle reći kako radnik u banci ima plaću 8000kn i više a samo brine o tvom novcu ? Pa te pitam ja da li je tebi vrijednije tvoje dijete ili novac ? I koju i koliku odgovornost ima jedan odgajatelj i jedan radnik u banci/uredu/dućanu ?

  32. #32
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Citiraj cleaning-lady prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam odgajatelj anatom.
    Pa ako si završila školu za odgajatelja zasto onda ne radis i ti taj posao za 6000 kn vec nesto drugo za 3000?
    Znam pouzdano da se u nekim vrticima stalno traže odgajatelji..a nema ih.. Čak i u vrticu gdje ide tvoje dijete.

  33. #33
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Krivi smo i mi mi roditelji što se nismo priključili prosvjedu odgajatelja.

    Kad bi se odlučilo da se krene u gradnju vrtića, trebalo bi par godina, ali bi mogli i u tom prijelaznom razdoblju učiniti nešto u postojećim uvjetima. Mogu u svaku grupu s prevelikim brojem djece zaposliti još jednu tetu, mogu uvesti popodnevnu smjenu i zaposliti još odgajateljica, kuharica, čistačica i drugog osoblja.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Da bas zanimljivo kako su si same izabrale to zanimanje a opet kao sto sve kazete siyuacija je ista vec 20 godina.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Angel ti uopce nisi u pravu. Pogotovo da se traze odgajatelji gdje god se okrenes. To nije istina.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Kajsa mogli bi. Naravno da bi mogli. Ali tko ce to ostvariti? Ajde ti zainteresiraj roditelje,ako mozes. Jer ja nisam mogla ih zainteresirat za nista a trudila sam se.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    I opet ponavljam, nema sanse da nas i vas par pojedinaca nesto naprave. Naravno da sam za vise teta i za vise vrtica i bolje uvijete ali je to ne moguce. Ovo sto sam sve napisala tako razmislja vecina.

  38. #38
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Citiraj cleaning-lady prvotno napisa Vidi poruku
    Angel ti uopce nisi u pravu. Pogotovo da se traze odgajatelji gdje god se okrenes. To nije istina.
    Pa eto ja čula iz usta ravnateljice -ako ona laže onda lažem i ja..
    A to mi je isto rekla i jos jedna odgajateljica iz drugog vrtića..
    Najverojatnije su to kombinacije za zamjene ( za porodiljni i bolovanja), ali tako se počinje.. Pa doguraš do stalnog zaposlenja..

  39. #39

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Znam ja to. Ali i znam da se bas tako ne narade iako bi zapravo trebao tako izgledati radni dan odgajatelja.

  40. #40
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    Ajme!

    CL oprosti ali ja ti nevjerujem.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Ha pa ne moras. Kao da je bitno.

  42. #42
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Tocno traze se odgajatelji.Znam za 3vrtica gdje ne mogu naci odgajatelja.Nema ih.O privatnima da ne pricam.
    Molim te napisi mi u kojem to vrticu tete rade 5sati i ne narade se za 6tisuca kn?????Odmah cu se javiti da me zovu na zamjene.Jer radila sam u 3gradska vrtica i u nijednom 5sati.
    Odustala sam od odgajateljskog zvanja,jer kolicina stresa/broj sati na poslu ne vrijede ni 10,a kamoli 6tisuca kn.
    S obzirom da sam"iznutra"uopce se ne veselim vrticu svoje 2,5god.djevojcice kao sto sam napisala.
    Oni koji su odgajatelji znati ce i zasto.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    25

    Početno

    Meni je nevjerojatan nas mentalni sklop da kad god se netko pobuni za bolje uvjete ili bilo sto taj problem se relativizira pricom o velikoj placi i tezom da se ti ljudi ne narade a poanta se izbjegne.
    Uvjeti su losi i grad s obzirom na to koliko dajemo i drzavi i gradu od nasih placa moze i treba raditi na novim vrticima i zaposljavanju novih teta, poboljsavanju svih uvjeta.
    Ja mislim da teta u vrticu treba imati 6000kn placu ako ne i vecu, zato sto radi delikatan posao za koji se obrazovala i u koji mora unijeti puno sebe da bi ga iole ok radila.
    nije problem to sto ona ima 6000kn vec sto je velika nezaposlenost i sto je toliko ljudi koji rade za minimalac. Pa necemo popravljati drustvo tako sto cemo sve dovesti u socijalnu kategoriju.

  44. #44
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Cilj i je da svi rade za 2000-3000 kn i da budu jadni.
    Nad takvima je lakše vladati.
    Meni isto nisu jasne priče o plaći.
    To mi je ko ono što stalno slušam: tete iz Konzuma su jadne jer imaju male plaće, a one iz DM bi se trebale u rupu sakrit jer imaju velike plaće, a isti posel.
    Hm...
    Kaj je to točno velika plaća?
    6000 kn za odgajateljicu?!,
    Kajgod!
    To nije čak ni pristojna plaća, a kamoli velika.
    Koliko bi odgajateljica trebala imati plaće?
    1500 kn i prijavu na 4 sata jer po nekima više ni ne radi?
    Ma molim Vas;
    Dokle god budemo ovako razmišljali i bivali čovjek čovjeku vuk, ne možemo naprijed.
    Ni društvo u cjelini, ni vrtići, ni mi sami.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Super mi je navod da je placa od 6000 kn samo pristojna. Konacno netko tko dobro razmislja.
    Ovako stoji vani: pristojna placa je onolika da mozes uredno placati kredit, imati dva auta u obitelji, svake godine normalno na godisnji, ici u kazaliste, kino, restoran, muzej, lijepo se obuci.
    Ovako 6000 kn je premalo za svakoga...
    Ono sto je kod nas "puno" je za srednji sloj.
    Oni koji "grabe" ti imaju...

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    I malo on topic:
    Imam dvoje vrticaraca: jedan je u grupi sa 11 djece na 15 kvadrata i tete uglavno vicu sjedi, vidis kako je usko (i tako sestogodisnjaci uglavnom sjede...). Da bi sjedili moraju ipak nesto raditi. Pa im tete od svojih novaca stalno nesto kupuju. meni eej vec turbo neugodno (nemaju kasicu) pa tu i tamo nesto kupim. Drugo dijete je cetverogodisnjak i ima veliku sobu (cca 50 kvadrata) i 30 njih tamo. Sto se prostora tice je ok. Ali 30 djece. OK dolazi ih 25 al svejedno. Sto moze odgajatelj? Ponuditi im razlicite sadrzaje da biraju prema skolonostima? Aha. I kojima se onda posvetiti?

    I onda mi gradonacelnik tvrdi da je 9 djece na tetu (mozda je u odgajatelje pobrojao domara, tajnice, ekonomiste, vozaca, pedagoga i druge strucne sluzbe; a i onda je upitno odakle je izvukao tu brojku). Makar to zapravo zanci da je grupa od 18 djece s jednom tetom ujutro i drugom popodne. I onda stvarno zvuci realno!

    Vrtic se novi napravi za godinu dana. Uostalom ima hrpa gradskih prostora koji se mogu prenamijeniti ili su privatnicima dana zemljista u zamjenu za besplatni namjenski prostor (tako nesto ima na Zavrtnici).
    A mi imam fontane. Ne jednu nego puno. Jednu po teti iz vrtica.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •