Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Obroci koji mogu stajati par sati

  1. #1
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno Obroci koji mogu stajati par sati

    Dakle, imam mališu od 7 i pol mjeseci koji kreće na adaptaciju u jaslice idući tjedan, a ja počinjem raditi za dva tjedna. Dobro je prihvatio dohranu, ima 2 obroka dohrane dnevno, nekad i tri, i još dosta dojim, otprilike 8-9 podoja dnevno (i noćno). Problem je što su nam u jaslicama rekli da svaki dan za doručak imaju frutolino, to im je najjednostavnije jer se priprema s vodom, i valjda nemaju uvjeta da pripremaju nešto drugo.

    E sad, ja nisam neki naci za dohranu, ali mi je stvarno neprihvatljivo da baš svaki dan jede frutolino za doručak, ponekad ajde de. Za ručak imaju mljeveno meso s nekim povrćem, što mi je, ajde ok, ako on to uopće bude htio jesti, meso još nismo uveli. Rekli su da možemo donijeti hranu ako želimo da jedu nešto drugo, a ja ne znam što bih donijela...Mogu mu tu i tamo donijeti neku kupovnu kašicu, a opet mi je bezveze da svaki dan jede i to...

    Ja sad nekako računam da ga podojim kad se probudi ujutro, i skuham mu nešto prije posla pa odnesem u jaslice da mu to daju za 2-3 sata. On obično jede nekakve krupice (palentu, proso, pir, zob) na biljnom mlijeku (rižino, pirovo, zobeno) uz dodatak voća ili povrća. Ne znam hoće li biti ok da mu to skuham oko 7, pa da jede oko 10?? Da skuham malo rjeđe, jer se obično malo "zagusti" stajanjem...


    Drugi problem je što on, osim dojenja, odbija bilo kakvu drugu tekućinu. Vodu, sok, čaj, mlijeko na bočicu, kljunašicu, čašu, žlicu, ništa neće. Bočice grize, a kad mu dam na čašu ili žlicu pljune. Dosad se nisam brinula jer ima stvarno dosta podoja dnevno i popiškene pelene, ali ne znam kako će u jaslicama, valjda će piti ako bude žedan. Ja radim na pola radnog vremena, dakle bit će u jaslicama cca 5 sati svaki dan.

    Savjeti?

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    sad za doručak mu možeš valjda nekaj složit doma , on se služi do pol 9, oko 10 se jede voće ( ne znam dali jede friško voće, tipa jabuka, šljiva grožđe, opet mi je to sve malo veliko za tu dob).

    kad si planirala da će bit u vrtiću vremenski??

    hoće li bit jedina baba koja je mlađa od godine dana, pitaj za točni jelovnik

  3. #3
    Calista avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Preko bare
    Postovi
    515

    Početno

    Vecina vrtica ne dozvoljava hranu pripremljenu kod kuce nego iskljucivo ind. u originalnoj ambalazi i koja ne treba biti u frizideru (do otvaranja). Bilo bi zgodno da ti u jaslicama kazu dal uopce smijes nositi kuhano od kuce ili su mislili na kupovne kasice. Sretno u svakom slucaju

  4. #4
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja sam već zaboravila tu bebi hranu, al mislim da sve može stajati par sati
    ja bih mu napravila domaću kašicu, ovo što inače jede, onako malo rjeđe kao što kažeš i stavila u neku termo posudu. šta se može desiti od 7 do 10? ne treba biti ni u frižideru. i šta će ti ta biljna mlijeka napravi mu polentu s udrobljenom tikvicom, ili rižu s mrkvom i puretinom i voila :D za doručak isto to s voćem, ili samo voće (to je moja predrasuda, da za doručak ne može tikvica :D )
    imaš i one posude s dva kata.
    a sad polako će već svašta jesti.

  5. #5
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Mislim da za par sati se ne moze nista dogoditi s kuhanim obrokom, pogotovo zitaricama. Ja svom redovito skuham odmah ujutro i jede tek nakon sat, dva, jer smo izmedju u setnji. Cak idem tako daleko da mu umutim abc sir i tako mi stoji do dva sata. Nikakvih problema. Jedino banana, jabuka i kruska oksidiraju i pocrne. Njih gledam davati samo svjeze narezano.
    Za ova mlijeka nemam pojma, ne koristim. Stavim abc sir, jogurt, a prije sam samo s vodom.

  6. #6
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja isto mislim da ti većina hrane može stajat par sati
    mi maloj često skuhamo narančastu leću sa povrćem kojeg imamo doma (mrkva, tikvica, paprika, rajčica, buča, batat) i maslinovim uljem ili mesnom juhom

    što se tiče odbijanja tekućine, vjerojatno će se to promijeniti kroz par dana naglo, kad krene u jaslice.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja sam kad mi je dete bilo tako malo, a mi često izbivali iz kuće na po pola dana, nosila skuvanu palentu na vodi i onda bih u nju, pred sam obrok izgnječila bananu. To malo razredi palentu koja se stegne.
    Prijateljica je letos, po najvećoj vrućini, čak i na plaži nosila bebi takve kašice (palenta, griz, proso, sa nekim povrćem ili voćem). Može još vruće da se stavi u teglicu, zatvori i tako stoji par sati. Jedino ne znam za meso, ali meso mogu da mu daju, ako bude hteo i iz tog ručka.
    Možeš npr da odneseš lešo bareno povrće u kutijici i da onda oni izmešaju sa tim mlevenim, izgnječe malo i daju mu.

  8. #8
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Da, moram pitati detaljno u ponedjeljak za uvjete nosenja hrane, mm je bio na roditeljskom pa se nije sjetio pitati. Ne znam hoce li im se dati da oni nesto gnjece i muckaju. Cvijeto, zasto biljna mlijeka? Pa jer je finije, a ja poklopam sto njemu ostane! Jede nekad i na vodi, al vidim da mu nije tolika slast.

  9. #9
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Ja ne mogu vjerovat da vec ima 7 mjeseci
    Za hranu su ti vec rekli, a za pijenje se slazem sa tangerinom. Moj stariji isto nije htio nista piti, samo je dojio, al je brzo naucio piti na casu, iako je kljunasica prakticnija.

  10. #10
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Moja je prvo savladala pijenje na slamku... i to je opcija.

  11. #11
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je prvo savladala pijenje na slamku... i to je opcija.
    koliko je bila stara? malo mi se čini premali da bi skužio na slamku, a već sam potrošila cijelo bogatstvo na bočice svih vrsta.

  12. #12
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne mogu vjerovat da vec ima 7 mjeseci
    da, svima vrijeme leti, osim meni

  13. #13
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam isto pocela raditi na pola radnog vremena (malo kasnije, s 9 mjeseci) i nije me bilo ca 5h. Za obrok bi skuhala nesto tipa tjestenina+umak (npr dodala kasicu od mrkve kao "umak" + zvjezdice za juhu kao tjesteninu) ili kuskus s "umakom" ili zgance (palentu) s necim (sitno sjeckanim kuhanim/pecenim mesom, tikvicama, itd - moja je bila LUDA za zgancima), ili npr kuhani batat/tikva prelivena s malo maslinovog ulja. Drugi obrok je u 90% slucajeva bila banana ili meksa kruska, a kasnije jos i jogurt.

    Sto se stajanja tice, po meni sve ovo moze bez problema stajati par sati na sobnoj temperaturi i nista se nece desiti (ja sam cak znala skuhati zgance ujutro odmah i za navecer, i ostaviti vani - pa bi pojela navecer)

    Za vodu, mislim da ce nauciti kad nece biti druge (tak je bar moj, kad je ozednio odjednom je poceo piti a do tada sam se par mjeseci bezuzspjesno trudila da prihvati kljunasicu, jana bocu, casu...)

  14. #14
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pretpostavljam da imaju frizider, s obzirom da serviraju hranu? Ako imaju, trazi da stave donesene obroke unutra, ako je bitno a ne stoji na sobnoj temperaturi. Racunam da moraju imati frizider i zbog dojenih beba - gdje ce s izdojenim mlijekom (pocupat cu si kosu ako izdojeno mlijeko ne dozvoljavaju!).

    Mi pakiramo obroke od 9.5 mjeseci starosti na dalje. Moraju biti nesto sto se ne mora grijati jer to ne zele raditi, a drugo im je svejedno. Sve nosim u podstavljenom lunch boxu, tako da jos i samo od sebe neko vrijeme zadrzava toplinu ili hladnocu.

    Ideje...
    Rizoto s povrcem, ok je na sobnoj temperaturi, ili ga stavim u malu termosicu pa u taj lunchbox. Takvo nesto je recimo jeo u 11h, a u vrtic bismo stizali oko 8:30.
    'Keksi' od banane i zobi - banana izgnjecena vilicom, pomijesana sa zobnim pahuljicama. Nekad dodajem grozdjice, nekad ne.
    Jogurt (ovdasnje preporuke ne iskljucuju jogurt iz prehrane djece ispod 12 mjeseci.. naprotiv) sa zobenim pahuljicama i svjezim vocem. Ovo pomijesam navecer i ostavim u zatvorenoj posudi preko noci. Obozavamo svi, ne samo on.
    Moja poznata beblja pizza... iliti domace tijesto za pizzu s povrcem. Sir, kad odlucis uvesti. Ja bih obicno stavljala paradajz iz vrta, prodinstan s mladim lukom, tikvicom, mrkvom... plus jos neko povrce gore. Ovo se bez problema jede toplo, hladno, na sobnoj temperaturi... skroz svejedno.
    Palenta s povrcem ili vocem, zapecena u pecnici. Super se reze na komade za samohranjenje. Ili nezapecena, ako se jede zlicom (stisnut ce se ionako na sobnoj temperaturi).
    Razno voce.
    Povrce kuhano na pari.
    Peceno povrce.

    Za pice, prvo je naucio boce na slamku. Kljunasice i slicno, ma kakvi. To ni dan danas valjda ne zna i ne zeli koristiti, a za par mjeseci ce tri godine.

  15. #15
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Bojim se da je ovako kao što piše Calista i da ti je u tom slučaju jedina mogućnost potražiti neku zdraviju varijantu praškaste kašice - pogledaj u DM-u.

  16. #16
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Kaze mm da su rekli da moze kuhano od doma!

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    do kad dijete planira bit u vrtići?

  18. #18
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Pa vjerojatno izmedju pola 8 i pola 1, ovisi kad ga stignem pokupiti. A inace ga planiramo kad napuni godinu prebaciti u jaslice u koje je stariji isao gdje je malo bolja prehrana, ali sad ne primaju ovako male.

  19. #19
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Vjerojatno sam s Marsa pala jer ne znam što se jede u toj dobi, al možda ti pomogne malo - ja radim apfelmus i to može stajati tjedan dana u staklenci pa možeš kombinirati s nečim sad kad ima finih jabuka.

    Ako slučajno ne znaš evo recept:

    2 kg jabuka oguliti, razrezati u četvrtine i izdubiti koštice
    1-2 žlice šećera karamelizirati (cca 2 minute traje)
    dodati jabuke i na laganoj vatri jako izmiješati da se karamel malo odvoji od dna (oko 1 minutu)
    zaliti s čašom soka od jabuke i poklopiti, kuhati na laganoj vatri dok ne omekšaju jabuke
    pirirati sa štapnim mikserom, dodati malo soka od limuna i malo cimeta po ukusu

    staviš u staklenke, zatvoriš i pustiš da se ohladi.
    Ovako može u frižideru stajati minimalno tjedan dana. Količine zapravo nisu tako bitne da pogodiš. Ne možeš puno fulati osim možda prekiseliti s limunom.

    Ja najviše volim s kajzeršmarnom, a može i s umiješanim zobenim pahuljicama, taman za par sati fino omekšaju , a može se i bez ičega jesti, ako nema nekih problema sa želucem.
    Jednostavno je, jedino je dosadno guliti ako su sitne jabuke.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 11.09.2015. at 11:58

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Pa vjerojatno izmedju pola 8 i pola 1, ovisi kad ga stignem pokupiti. A inace ga planiramo kad napuni godinu prebaciti u jaslice u koje je stariji isao gdje je malo bolja prehrana, ali sad ne primaju ovako male.
    a kak spava, si ziher da nebu zaspal u to doba, znači treba tam nekaj i za ručak?

  21. #21
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Sumnjam da ce uopce spavati tamo.... Rucak moze jesti njihov ako hoce, meso s povrcem, to mi je ok.

    Jelena, hvala za receptic, ali ne smije jos limun, a vjerojatno je on bitan da se ne pokvari.

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Napravi ti njemu nekaj žitno da mu daju u vrijeme kad ostali imaju doručak, i vidi kakvo voće jede to mu posebno spakiraj da mu daju u doba kad ostali imaju užinu

  23. #23
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Sumnjam da ce uopce spavati tamo.... Rucak moze jesti njihov ako hoce, meso s povrcem, to mi je ok.

    Jelena, hvala za receptic, ali ne smije jos limun, a vjerojatno je on bitan da se ne pokvari.
    Ma smije limun, ali ja ne bih dodani secer. Recimo sva kupovna djecja hrana ovdje sadrzi limun kao JEDINI konzervans. (Ukljucujuci kasice koje imaju FDA stambilj za 4 mjeseca starosti, sto se naravno ne preporuca s razumne strane, ali s navrsenih 6 i pocetkom dohrane, limunov sok u jelu je ok. A i citrusi opcenito.)

  24. #24
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ma daj? na rodinoj tablici je od 12 mjeseci, tim sam se vodila. Na kupovnim kašicama ovdje stoji vitamin c, da nije to isto limun?

    A žlica-dvije šećera na 2 kg jabuka meni nije tako problematično...

  25. #25
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma nije problematicno, kao ni taj limunov sok.

    Rodine tablice su stare i krute.

    A vitamin C je lako moguce limunov sok.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2018
    Postovi
    1

    Početno

    Dižem temu nakon 3 godine, vidim.
    Imam samo pitanje vezano za kašice od mrkvice. Može li ona stajati i koliko? Recimo, ako ujutro malenome skuham, može li jesti oko podna, dakle 3h da stoji ili mora baš biti svježa (nije mi jako praktično, ali ako se mora tako, nije teško)!
    Hvala unaprijed!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •