Stranica 76 od 122 PrviPrvi ... 2666747576777886 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,751 do 3,800 od 6068

Tema: Kako poništiti glasački listić

  1. #3751
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja recimo mislim da je sasvim dovoljan razlog što je tom trgu trebalo promijeniti ime već odavno, prije 27 godina, to što je dobio i nosio ime živog čovjeka, što je u normalnim društvima nezamisliva situacija.

  2. #3752
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Aleks, slazem se.

  3. #3753
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Trgove bi trebalo nazivati cvjetni, vodeni, suhi, pješčani, rozi, duguljasti, dosadni, ...
    kad su ljudi osjetljivi.
    Sad baš slušam onog pisca u Nu2, kaže da su Balkanci izvana hladni, a na sve se vrijeđamo.

  4. #3754
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    http://www.rawstory.com/2017/06/fund...omments=disqus


    As the aftermath of the election of Donald Trump is still being sorted out, a common theme keeps cropping up from all sides: “Democrats failed to understand white, working-class, fly-over America.”
    Trump supporters are saying this. Progressive pundits are saying this. Talking heads across all forms of the media are saying this. Even some Democratic leaders are saying this. It doesn’t matter how many people say it, it is complete bullshit. It is an intellectual/linguistic sleight of hand meant to throw attention away from the real problem. The real problem isn’t east coast elites who don’t understand or care about rural America. The real problem is rural America doesn’t understand the causes of their own situations and fears and they have shown no interest in finding out. They don’t want to know why they feel the way they do or why they are struggling because they don’t want to admit it is in large part because of choices they’ve made and horrible things they’ve allowed themselves to believe.


    Super članak. O tome zašto ljudi glasaju za Trumpa. Ili mrze pedere. Ili bi zakonom branili pravo na abortus. I još malo o tome kako nije problem u tome što ova druga strana ne pokazuje dovoljno razumijevanja. Priča o bible beltu u Americi, no 100% primjenjivo na naše prostore.

  5. #3755

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A meni je ovaj članak cijeli temeljen na tome da ljudi koji nemaju, koji ne propituju, ne promišljaju... pokazatelj da je društvo u cjelini zakazalo... A ne ti ljudi.
    I na hrvatskom primjeru... Lako se meni curi iz centra grada koja je išla u finu osnovnu s klasičnim programom čudit da zašto moja prijateljica koja je odrasla u malom dalmatinskom mjestu trudna 7 mjeseci vuče kutije po dućanu u kojem radi umjesto da zahtijeva da se poštuju njena elementarna ljudska prava da trudna ne diže 50 piva... Ona nije imala roditelje intelektualce, poticajno okruženje, prijatelje fakultetlije... i naravno ima onih koji su odrastali u istim uvjetima kao ona ali su se znali izboriti za bolje, i svaka im čast. No to ne znači da si je moja prijateljica sama kriva, što se nije naučila izboriti za sebe, već da smo kao društvo zakazali da mlada žena nije kroz sustav obrazovanja, kroz javne medije, kroz klimu koja vlada, nije dovoljno osnažena da kaže na poslu Neću trudna dizat 50 piva...
    Eto tu mislim da ljevičari griješe...

  6. #3756
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Sukus članka je da je to nazadna i bespesperktivna zajednica koja će uvijek stati nazadna i besperspektivna, jer se sami neće promijeniti, a ni političke elite ne bi trebale razmišljati o tome kako to promijeniti, jer su ti ljudi sami krivi za stanje u koje su se doveli. Baš kreativno.
    "Better understand" u političkom govoru po mome znači utvrditi situaciju i adresirati probleme, a ne reći: Dušo, znam kako ti je teško kad vidiš crnca da sjedi naprijed u autobusu, dođi teti da te zagrli.
    Posljednje uređivanje od vertex : 03.07.2017. at 12:08

  7. #3757

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I na kraju krajeva, ako će nam svima biti kako si stvorimo, onda što će nam uopće država... Meni je taj noćobdijski koncept stran, a ovaj članak mi ide i dalje od noćobdijskog...

  8. #3758
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Postoji nešto što se zove odgovornost - prima sebi, prema drugome i prema društvu.
    Demokracija je prvenstveno odgovornost, a tek onda pravo.
    To jedno potpuno krivo razumijevanje zapadne demokracije, građanskog, sekularnog društva je po meni danas srž problema od Amerike do zemalja EU-a.

    Poistovjećivanje nje sa "besplatnim" dućanom slatkiša u kojem stojiš i vičeš: e ja bih ovo, ja bih ono, odmah i sad! I to na razini malog djeteta sa malo samokontrole (znate onu studiju o djeci i marshmalow-ima)

    Meni je pomalo već "slabo" od tog skidanja odgovornosti sa sebe i prebacivanja na druge. Pa i trudna prijateljica snosi svoj dio odgovornosti, kao i svaki glasač Keruma, Bandića, Trumpa....(uz društvo u cijelini, a društvo to smo opet mi iz svih socijalnih i obrazovnih skupina)
    To je jedna užasno komotna pozicija, izvlačiti se na ovo i na ono...nikakvi uvjeti života, ni lošije socio-ekonomske prilike nisu carte blanche za neodgovornost i djelovanje potaknuto najnižim institutima, ljutnjom i bijesom.
    Ne tako davno nam je netko na forumu objašnjavao, kako je Bandić super, jer ona dobiva ne znam više koje dodatke za djecu, koje jelti Švaljak i Mrak Taritaš mozda ne bi isplaćivali...
    Ne "kupljiv" i "potkupljiv" samo Saucha, nego i velika većina nas.

    I ja uopće ne smatram svojom dužnošću imati "razumijevanja" za sve one "ciste provo" i co, odnosno razumijevanja za ljudske situacije raznih vrsta imam i dovoljno, no to nikako ne znači da to skida njihovu vlastitu odgovornost za sebe same, kao i za društvo u cjelini.
    U današnje doba dostupnosti svega i svačega, mi je prilično deplasirano se izvlačiti na neimanje fakulteta ( sto samo po sebi je i onako floskula. I markička ima fakultet)

    Kao i na razočarenje Josipovićevem, Milanovićem i ostalima. (oni su kao nekoga razočarali, ma koga?)
    Milanovičeva dramaturgija na izborima koje je izgubio, je bila na razini vrhunskog performansa Marine Abramović - ne krležijanski način je okrenuo ogledalo tom hrvatskom centru i lijevom centru, toj slavnoj hrvatskoj kulturi (bez junaštva) da se u njemu ogleda.

    Slika se ljudima baš nije dopala - ali nema problema - tko je ono kriv?
    kapitalizam,
    koncerni, feminizam, neki drugi izam,
    politicari,
    oni na vlasti,
    oni "gore"
    ljevica (koje nema, odnosno je zanemarivo mala)
    oni "obrazovani" koji nemaju razumijevanja,
    oni što dociraju
    oni...
    oni..
    oni DRUGI

  9. #3759
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja se s tobom slažem, seni. Samo, ako demokrati kažu: "Moramo vdjeti što smo to propustili", onda je to upravo preuzimanje, a ne prebacivanje odgovornosti.
    casa, što ti znači "noćobdijski koncept"? :D
    Posljednje uređivanje od vertex : 03.07.2017. at 12:30

  10. #3760

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma daj, seni... Koji drugi... O čemu ti?
    Moja poanta je bila skroz jednostavna. Lako je onima koji su prilika imali čudit se da oni koji ih nisu imali nisu se za njih znali izborit. Ljudi imaju pravo glasat za Bandića, za Markić, za koga kog... Demokracija ne znači da izlaskom na izbore treba glasati za opće dobro. Tako je moglo biti u Grčkoj kad su glasali oni koji nisu imali briga, oni koji su glasanjem popunjavali svoj shole'. Danas je sasvim normalno da na izborima ljudi biraju na osnovi svog interesa, jer interesi jesu ono što spaja ljude.
    A ovo da trudna prijateljica snosi svoj dio odgovornosti, pa nortmalno da snosi. Ona nosi te boce, ne nosimo joj ih ti i ja. I koje vrijem dostupnosti svega i svačega... Ti i moja prijateljica živite u paralenim svijetovima... Jesi li bila u Cisti provo nedavno? Ta dostupnost svega i svačega je nešto u što bih se prije preseljenja iz Zagreba, zaklela, ali danas ne bih. Jednostavno prosječno gradsko čeljade ne može vidjeti u svojoj okolini kako to da u Hrvatskoj još ima ljudi bez osnovne škole. Pa kad se makneš iz grada na selo, shvatiš kako. Ne jer su ljudi glupi i zadrti već jer država nije ista svima. Ako želimo da svi ljudi preuzmu svoju odgovornost pa valjda ih moramo podučit njihovim pravima i odgovornostima. Mislim danas ljudi glasaju a da ne znaju uopće kako se glasovi zbrajaju, kako se zakoni izglasavaju, što je državni proračun... Ne znaju, jer nisu naučili. Ja se recimo nisam rodila s tim znanjima već sam naučila, odnosno netko me tomu podučio. Voljela bih kad bismo omogućili isto svima...

  11. #3761

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Hobbes... minimalna država... To sam recimo na studiju naučila. A studij su mi platilili mama i tata moje prije uplaćujući od svoje plaće čistača u proračun.

  12. #3762
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Imate li vi nekog u obitelji s kim se nikako ne slažete po pitanju, ne znam sad, homoseksualaca, prava žena, odabira političke stranke? Kako ste to pokušale promijeniti? Poanta teksta je da promjena dolazi iznutra. Kada se čovjeku dogodi nešto osobno. Jeste li gledale American History X?

  13. #3763
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ljevičari, odnosno ona šakica njih, nemaju ništa s tim. Ono, ovo društvo kakvo je sada, nije zaista njihov problem. I fascinirajuće je kako se masa na njih obrušava:
    nemaju dovoljno razumijevanja,
    nisu dovoljno dijalogični,
    dociraju,
    smatraju se boljima,
    extremni su,
    ...
    viču oni iz komotnih fotelja.

    a Vili Matula, drži govor na trgu maršala Tita.
    a mama courage izdaje knjigu o sekularnosti i djeci.
    jedna od ovih "extremnih" sa foruma na Jelačić trgu drži govor na prosvjedu za kuriklarnu reformu.
    markovina osniva stranku
    puljak je vec osnovala stranku

    ovi drugi i dalje sjede u foteljama i raspravljaju kako je ta extremna ljevica ima problem i ne razumije ljude.

    e pa meni sada pada na pamet rečenica Julije Roberta iz filma "Erin Brockovich" (Apropo zena bez fakulteta, iz nimalo blistavih socio-ekonomskih uvjeta): jedino sto ne štima je tvoja nemoguća frizura, kao odgovor na primjedbe mlađe odvjetnice koja je trebala obraditi materijal koji je Erin sakupila.

    Društvo kakvo je sada, je takvo, jer ga je takvim stvorila ta vrlo šutljiva, nadasve šutljiva i nadasve neaktivna većina, koja je zauzela vrlo komotnu poziciju nečinjenja bilo čega u vlastitoj režiji, te očekivanja svega od nekih drugih.

    bolje zvuci, a i manje je opterećujuće krivicu svaljivati na neku ljevicu (koje u Hrvatskoj skoro pa nema, a ova koja postoji je hvala na pitanju, prilično aktivna) u našem kontekstu, te na neke elite sa Harvarda, Stanfordu, Oxbridge-a u općem kontekstu.

  14. #3764
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    seni, ti si se malo zanijela.

  15. #3765

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Apsolutno se ne slažem. Svako djelovanje ljudi je su-djelovanje. Ne postoji neki deus ex macchina . Što je s prve tri su važne... Uvjerena sam da okruzenje oblikuje pojedince i da je pozicija: Oni se trebaju željeti mijenjati i preuzeti svoj dio odgovornosti. pozicija kojom pred sobom opravdavamo činjenicu da kao društvo nismo u stanju stvoriti jednake prilike...

  16. #3766

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ne razumijem. Pa tko svaljuje odgovornost na ljevicu? Seni, naj se ljuti.. Malo te ponijelo. Smatram se dijelom ljevice, i to onim aktivnim. I kao pripadnik ljevice, smijem li imati mišljenje o tome kako ljevica djeluje i ako vidi svijet. Sama bih te potpisala prije osam godina. Ono, čovjek uči dok je živ. Dopusti da možda ta tiha većina nije tiha jer joj se ne da, već jer ne zna i nema samopouzdanja.
    I recimo samo još, da ovi o kojima pišem ne sjede ni u kakvim foteljama.

  17. #3767
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Fotelja je figurativne naravi, te se ne odnosi na neku višu poziciju u društvu, nego na glagol sjediti, ništa ne poduzimati.

    u Cista provi nisam dugo bila (mada moji potječu iz sličnih Cista prova), ali pretpostavljam da ih HDZ-ovi fakultetski obrazovani kadrovi, te njihovi fakultetski obrazovani glasači i simpatizeri kojima je država majka, a ne mačeha, redovno obilaze, te podučavaju.

  18. #3768
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne znam casa, zašto ne odeš u Saudijsku Arabiju i pokušaš im objasniti ljudska prava?
    Isto je s Bible Beltom. To su ogromne zatvorene društvene cjeline. Tu sa drugačijim pogledom si uljez i zatvore ti vrata. Upravo o tome čovjek piše.

  19. #3769

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Fotelja je figurativne naravi, te se ne odnosi na neku višu poziciju u društvu, nego na glagol sjediti, ništa ne poduzimati.

    u Cista provi nisam dugo bila (mada moji potječu iz sličnih Cista prova), ali pretpostavljam da ih HDZ-ovi fakultetski obrazovani kadrovi, te njihovi fakultetski obrazovani glasači i simpatizeri kojima je država majka, a ne mačeha, redovno obilaze, te podučavaju.
    Meni je ovaj tvoj drugi dio posta po tonu potouno bezveze.. To su sve ljudi, i ne razumijem te. Ozbiljno, ne razumijem. Što to znači HDZ-ovi fakultetski obrazovani kadrovi.. Želiš reći da lijevima nisu potencijalno biračko tijelo pa nema smisla obilaziti ih? Želiš reći da ih HDZ iskorištava jer su njihovi? Svakako, meni je neprihvatljivo gledati na te iz cista prova što glasuju za hdz tako.
    Zutaminuta, o kojim ti Arabijama govoriš... Ja sam govorila o tome da su si ljudi sami krivi za svoj neuspjeh na tržištu rada u Hrvatskoj 2017.

  20. #3770
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ako shvaćanje demokracije znači, da svaki pojedinac osim vlastitih interesa, ne treba gledati i na opće dobro, onda ne znam o čemu mi raspravljamo? I zašto se bunimo?

    Evo Todorić cijelo vrijeme gleda samo svoj interes i interes svoje familije. A pošto je jak i moćan (bio) dobro mu to ide (je išlo).

    Ako demokracija ne znači istovremeno i razvijanje, jačanje, branjenje etičkog kodeksa, skupa humanističkih vrijednosti koji kohezivno djeluje na društvo, ako uz svoj interes ne moraš gledati i opći interes, onda je uopće ne razumijem tvoju poantu, casa.

    Dakle ok je da osoba A bira gradonačelnika kriminalca, jer mu je vlastiti interes nekog doplatka ili slično iznad općeg interesa, te općenitog common sensa vezanog na habitus pozicije gradonačelnika.
    Osoba A ne snosi odgovornost.
    (Uz to svaki iole pametni pretendent na gradonačelničke pozicije, će gledati kako da podjeli kockica šećera potencijalnim biračima, ne obazirući se niti na opće dobro, niti na etički kodeks, humanističke vrijednosti)

    Istovremeno, bi ta neka apstraktna država trebala biti svima majka (što je to nego humanistički princip) i boriti se za opće dobro, koje na individualnoj razini nema vrijednost, jer je samorazumljivo da svaki birač gleda samo svoje interese.

    Uz to bi državna tijela koja odluke donose i provode trebala biti sastavljena sve od samih Albusa Dumbledora - visoko moralnih, sposobnih, nepotkupljivh osoba, koje zastupaju opće dobro.

    hm. No takvi nikada neće biti izabrani, ako je sasvim u redu da birači fokusiraju samo svoje vlastito use nase podase.

  21. #3771
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    I fascinirajuće je kako se masa na njih obrušava:
    nemaju dovoljno razumijevanja,
    nisu dovoljno dijalogični,
    dociraju,
    smatraju se boljima,
    extremni su,
    ...
    viču oni iz komotnih fotelja.

    a Vili Matula, drži govor na trgu maršala Tita.
    a mama courage izdaje knjigu o sekularnosti i djeci.
    jedna od ovih "extremnih" sa foruma na Jelačić trgu drži govor na prosvjedu za kuriklarnu reformu.
    markovina osniva stranku
    puljak je vec osnovala stranku
    Ipak kopiram, uz ovaj:
    Ima ih koji će shvatit u čemu je baza!

  22. #3772
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ovaj tvoj drugi dio posta po tonu potouno bezveze.. To su sve ljudi, i ne razumijem te. Ozbiljno, ne razumijem. Što to znači HDZ-ovi fakultetski obrazovani kadrovi.. Želiš reći da lijevima nisu potencijalno biračko tijelo pa nema smisla obilaziti ih? Želiš reći da ih HDZ iskorištava jer su njihovi? Svakako, meni je neprihvatljivo gledati na te iz cista prova što glasuju za hdz tako.
    Zutaminuta, o kojim ti Arabijama govoriš... Ja sam govorila o tome da su si ljudi sami krivi za svoj neuspjeh na tržištu rada u Hrvatskoj 2017.
    Zelim reci da se ne slažem sa tvojim:
    "e tu ljevica ima problem" iz posta 3755.

    nego da problem ima svaki građanin, koji svoji odgovornost ne uzima ozbiljno,

    ti objašnjavaš da je opće neznanje, neobrazovanje carte blanche za bilo kakvo djelovanje, te da je tu kriva docirajuća ljevica,

    a ja mislim da s obzirom na to koji utjecaj desnica ima u metaforički cista provo okruženju, da je ona kriva za svu tu nepismenost i neobrazovanost.
    Posljednje uređivanje od seni : 03.07.2017. at 13:42

  23. #3773
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    je, ja isto ne znam svaki dan šta bih mislila o onima koje je zaposlila ta i ta stranka i onda oni radi toga glasaju za tu stranku
    i mogu razumjet i ne razumijem, tj živcira me
    dođeš u jedan lanac trgovina skupljat potpise za kandidaturu nezavisnog kandidata, i nitko ti neće potpisat, sa gnušanjem te potjeraju, jer da kako ti ne znaš da su oni svi u dućanu XYZ stranka
    otkud bih ja znala koja si stranka, uostalom to niti nema veze jer možeš svakoga podržat da se kandidira
    je, tangerina, sjedi, jedan zbog naivnosti, kako ne znaš da je XYZ stranka tom lancu trgovina samo isporučila listu svojih ljudi i da ih malo pomalo zapošljava
    a žena koja nije mogla nać posao tko zna koliko godina, mora nekako prehranit djecu, nije baš da joj se nude druge prilike, učlanila se u stranku da joj pomogne nać posao, sad je dobila posao di za 3000kn vuče kutije i radi nedjeljom
    iz mojih životnih okolnosti, ja stvarno nikako ne mogu reć da znam kako je njoj

    ali, na stranu svi ti koji su zaposleni stranačkom linijom i pretvorili se u glasačko tijelo
    na zadnje izbore izašlo je koliko 40-50% birača? LJude na vlasti dovela je manjina, kod nas je ustvari većina ona masa ljudi koji smatraju da nitko ne valja.
    I tu smatram da je prostor, da netko zna prilagoditi svoju retoriku (i naravno djelovanje) tako da zahvati te ljude. Ono, netko normalniji od Živog zida

  24. #3774
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Vertex
    tang, nesto mi štekaju privatne poruke, nadam se da si dobila poruku.

  25. #3775
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    To s retorikom drži vodu. (ne idem u politiku )
    Nije meni poanta da ja optužujem ljude. Sudbine su svakojake. Ljudi su ljudi i svi mi imamo svoje jake i slabe momente.
    no mislim, da je prvi korak, da svatko od nas upita prvo sebe: što mogu ja napraviti?

  26. #3776

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa ali seni što znači interes...interes (lat.). 1. Usmjerenost pažnje prema onomu što odgovara vlastitim potrebama, težnjama, sklonostima, navikama; ono što je nekomu važno. Interesi spajaju ljude i stranke. Nije ovo direktna demokracija. Ja se držim Rousseau volja ne postaje opća po broju glasova već po zajedničkom interesu... I svoje usenase podase jest implementirano u liberalnu demokraciju. Naime, stranke i postoje, da bi bile birane na temelju interesa pojedinaca. Kad bismo svi glasali za opće dobro to bi moralo značiti dvije stvari: 1. da je opće dobro definirano, da je ono uspostavljeno( što je protivno samoj biti demokracije u kojoj narod odlučuje o tome što je dobro) i 2. da nema stranaka nastavno na 1.
    Kad govoriš o kriminalcima, to zakonom nismo riješili. Kao što osuđeni mogu birati i biti birani, tako i cijeli niz drugih kategorija može birati i biti biran. ( Npr. šizofreničari...) A kako ljudi ne bi birali te kategorije potrebno je to regulirati zakonom ili ljude osnažiti da to ne čine.

  27. #3777
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ja ne razumijem zašto oni nakon što dobiju posao od te stranke ne bi lijepo mogli zaokružiti nekog drugog. Pa kako će ovi pobogu znati koga su zaokružili?

  28. #3778

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ali seni, ljevica ima problem jer je to moja interesna grupacija. Ne mogu ja pomagati onima u Arabijama, onima u Americi, nego mojima... Mene ne brine kako HDZ ide u Cistu provo, već to da moji ne idu, da vide te ljude kao nebitne.
    I kad kažeš da se svatko treba zapitati što ja mogu napraviti, slažem se. Što ja mogu napraviti da ta žena ne diže kutije, da se osnaži sama pobunit... a ne tko joj je kriv...

  29. #3779
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    mogu oni zaokružit nekog drugog, i zaokružili bi da ne misle da su - svi ista bagra

    seni, sve radi

    mene jako muči i boli ovaj neki dan izglasan zakon o koncesijama, ako me netko želi uvjerit da sam zabrijala i da on uopće nije tako važan ni strašan, sad bi bio taj tren

  30. #3780
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nisam to napisala da ti poručim da stvarno odeš tamo, nego je to bila analogija koliko je teško razbiti mentalni sklop mase u Arabiji, toliko je teško razbiti ga u Dalmaciji. Kako argumentima objasniti biraču HDZ-a da da glas lijevima? No, i mene ne bi nitko uspio uvjeriti da dam glas HDZ-u. Stvarno mi ne pada ni jedan argument na pamet koji bi me pridobio.

  31. #3781
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Bio je neki dan jedan sjajan animirani uradak na fejsu koji daje moguci odgovpr na tvoje pitanje zuta. Ako uspijem naci, stavit cu.

  32. #3782
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam to napisala da ti poručim da stvarno odeš tamo, nego je to bila analogija koliko je teško razbiti mentalni sklop mase u Arabiji, toliko je teško razbiti ga u Dalmaciji. Kako argumentima objasniti biraču HDZ-a da da glas lijevima? No, i mene ne bi nitko uspio uvjeriti da dam glas HDZ-u. Stvarno mi ne pada ni jedan argument na pamet koji bi me pridobio.
    Ako ti je druga opcija Bandic, hoces neces dati ces glas HDZ-u ( zadnji lokalni izbori u ZG). Dakle, prilicno lako ako se nema izbora.

  33. #3783
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Tangerina, zakon o koncesijama je katastrofa i ne tiče se samo plaža (iako će tu biti najvidljiviji), nego i drugih javnih dobara - luka, voda, polja itd., samo što ljudi ne vide i ne čuju, misle da to nije važno ili pak da će se stvar već nekako riješiti.
    Lokalnu samoupravu nitko ništa neće pitati, neće ni biti objave u javnim glasilima, koncesionar će se birati negdje daleko, neće morati imati ni kune na računu, ni voditi računa o zaposlenima ili zaštiti okoliša, koncesiju će moći staviti odmah pod hipoteku banke, a banka to pravo prenijeti trećoj osobi, ukratko država će npr. POMORSKIM DOBROM garantirati povrat kredita koncesionara. Konc.područje moći će ograditi i potpuno ograničiti pristup, odnosno naplaćivati ulaznice.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 03.07.2017. at 15:27

  34. #3784

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Uglavnom, pogriješila sam... Jer sam stara i očito senilna. Noćobdijska je u Lockea

  35. #3785
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Konkretno u novom zakonu nema stavke koja bi spriječila naplaćivanje ulaza na plažu, a već sad postoje plaže gdje koncesionar ugusto "potaraca" plažu ležaljkama koje naplaćuje po 50kn pa eto ti slobodnog ulaza na plažu, nemaš doslovno gdje staviti ručnik. Nadzora nigdje!!! Zoveš, na godišnjem su.
    Sličan je slučaj kad koncesionar poštuje dosadašnji zakon pa samo na pola plaže stavi ležaljke, ali zato na drugom dijelu plaže poslaže gumenjake, banane, skije, zaveže glisere za vuču, iskrca ti u plićak 10 spremnika s po 20 lit. benzina.... pa ti plivaj i sunčaj se.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 03.07.2017. at 15:42

  36. #3786
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Konkretno u novom zakonu nema stavke koja bi spriječila naplaćivanje ulaza na plažu, a već sad postoje plaže gdje koncesionar ugusto "potaraca" plažu ležaljkama koje naplaćuje po 50kn pa eto ti slobodnog ulaza na plažu, nemaš doslovno gdje staviti ručnik. Nadzora nigdje!!! Zoveš, na godišnjem su.
    Sličan je slučaj kad koncesionar poštuje dosadašnji zakon pa samo na pola plaže stavi ležaljke, ali zato na drugom dijelu plaže poslaže gumenjake, banane, skije, zaveže glisere za vuču, iskrca ti u plićak 10 spremnika s po 20 lit. benzina.... pa ti plivaj i sunčaj se.
    To je onaj znacajan korak u kapitalizmu kad se gradanima otimaju javni prostori i javno dobro.
    pa sad tko ima love za jahtu ili gliser da se docepa nedostupnih uvala svima ostalima ostaje da love mjesto na kamenju u 7 ujutro ili da toča noge u lavoru...
    i tako istazivanja pokazuju da Hrvati putuju manje nego ikad , a racuna se valjda da ce ekipa iz inozemstva imati za platiti lezaljku.

  37. #3787
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Konc.područje moći će ograditi i potpuno ograničiti pristup, odnosno naplaćivati ulaznice.
    ovo se moglo i do sad

    Lokalnu samoupravu nitko ništa neće pitati, neće ni biti objave u javnim glasilima,
    ja sam gotovo pa sigurna, da ovo nije i ne može biti točno. zakon o koncesijama je krovni zakon, a koncesije na pomorskom dobro regulira zakon o pomorskom dobru i uredbe o davanju koncesija na pomorskom dobru. dosta sam s time radila tako da ih dobro poznajem. što ne znači da se i ti propisi neće moći mijenjati.
    novi zakon nisam proučavala, ono što ne ulijeva povjerenje je način na koji je donesen.
    nisam nigdje uspjela pročitati koje su razlike od dosadašnjeg zakona.
    pročitalasam tražene amandmane, koji nisu usvojeni koliko sam skužila.
    no, opet kažem, laički, ako se ne radi o nekim podmetnutim kukavičjim jajima, niti u amandmanima nisam zamijetila neke toliko drastične promjene, popu ove o kojoj ti govoriš, čokolada. da se neće više javno objavljivati obavijesti o namjeri davanja koncesije.
    http://www.sabor.hr/konacni-prijedlo...ma-drugo-citan
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 03.07.2017. at 15:51

  38. #3788
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Davatelj koncesije putem elektroničkih sredstava omogućava neograničen, potpuno
    neposredan i besplatan pristup dokumentaciji za nadmetanje od dana objave obavijesti o
    namjeri davanja koncesije u Elektroničkom oglasniku javne nabave Republike Hrvatske.
    sad sam išla gledati čl 67 založno pravo na koncesiji. identičan je kao čl 42 dosadašnjeg zakona. opet, ne može banka bilo kome dati tu svoju koncesiju, nego uz suglasnost davatelja koncesije (ili RH ili JLS ili županija). priznajem, ne znam što to u praksi znači i što je značilo do sad - ali promjene nema.

    imate vi kakav osvrt/članak, u čemu je razlika od dosadašnjeg zakona?
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 03.07.2017. at 16:07

  39. #3789
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    neće morati imati ni kune na računu, ni voditi računa o zaposlenima ili zaštiti okoliša, .
    gdje to točno stoji u zakonu?

    plus, imala sam dobre frendove, koji su imali odlične ideje za plažni turizam i nisu mogli nikako dobiti koncesiju od županije jer je jedan od dosadašnjih kriterija (koji je još važeći, dok se ne promijene uredbe o postupku davanja koncesije na pomorskom dobru) - prihod od redovne djelatnosti u prethodnoj godini, ostvarena dobit i iskustvo ponuditelja u obavljanju djelatnosti (godine). njihova firma je super radila, ali se nije mogla natjecati s velikima. a pa nisam baš sigurna niti da je to najpravednije.

    tako da, tang, osobno, iskreno - ne sviđa mi se ova histerija oko zakona o koncesijama. ne zato što mislim da hdz ima super namjere, nego što kritičari, svi zajedno - sve neke neargumentirane zaključke izvode. ne iznose točne razlike u odnosu na sadašnji zakon, a za početak - oko pomorskog dobra, a zakoni koji reguliraju koncesije na pomorskom dobru, uopće nisu mijenjani.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 03.07.2017. at 16:20

  40. #3790
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Cvijeta, u praksi to sve znači jedno veliko ništa. Stari je zakon jasno navodio da se prilaz plaži ne smije priječiti ni ogradom ni ulaznicom, a stvarnost je to svaki dan demantirala jer nije bilo sankcija. Ja nisam pravnik, ali čitam službena reagiranja organizacija, napr. otoci.eu
    Kažu - nema odredbe o načinu pripreme natječaja i odabiru koncesionara. Kad neka županijska komisija (u kojoj neće biti lokalaca) odobri rođi koncesiju pa fala Bogu da neće biti problem napisati i jedno "DA" kad budu odobravali prijenos koncesije. Povijest nas tako uči. Nama u zakon treba ugraditi svaku moguću sitnicu jer ako ne piše, dozvoljeno je.

  41. #3791
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma kako nema odredbe o načinu pripreme natječaja i odabiru koncesionara?
    pa pol zakona o tome govori.

    pa ako se u praksi ne poštuje zakon, onda treba pojačati inspekcije. i nemaš pravo, u starom zakonu je postojala mogućnost ograđivanja plaže i naplata ulaznica, samo je koncesijska naknada u tom slučaju bila veća.

    s ovim zadnjim se slažem.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 03.07.2017. at 16:35

  42. #3792
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    A ja stvarno ne znam kako bi običan građanin mogao išta shvatiti
    https://www.vecernji.hr/vijesti/nitk...cesija-1180116

  43. #3793
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    plus, ne kažem da je ovaj stari zakon bio super. i da ne bi trebalo imati bolji. npr. možda bi to založno pravo trebalo fakat izbaciti - ne možeš dobiti koncesiju ako nemaš para i treba ti kredit, založi nešto drugo.

    ali me čudi histerija, kao da nas od sutra čekaju neke ogromne promjene, a nitko da točno kaže u čemu je stvar, koji članci su sporni, gdje je razlika u odnosu na dosadašnji zakon, koje su točno amandmane predložili i zašto.

  44. #3794
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    A ja stvarno ne znam kako bi običan građanin mogao išta shvatiti
    https://www.vecernji.hr/vijesti/nitk...cesija-1180116
    e pa ovo mi je još najbolji članak.
    uredba o postupku davanja koncesije na pomorskom dobru predviđa mogućnost ograđivanja i naplate ulaza na plažu.
    evo vidi - http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._101_1948.html to se nije mijenjalo do danas.

    nisam imala pojma da navedena uredba nije usklađena sa zakonom o pomorskom dobru, kako kaže ovaj u večernjem.
    eto, tu ih treba shebati

  45. #3795
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja ćuse vratiti malo na članak koji sam linkala.
    kao i autor članka i sama sam odrasla, kao i mnoge ovdje sigurna sam, u tvrdo desnom i konzervativnom okruženju. znam o Bleiburgu više od Bujanca jer se kasnih 90ih i ranih 2000ih u mojoj gimnaziji na to stavljao naglasak. neki se moji školski kolege slikaju sa Zlatanom i kače slike po fejsu. oni su birali svoje, ja svoje. niti bi se oni mjenjali sa mnom niti ja s njima, a o tome kome je momentalno bolje ( u terminima uspjeha, novaca etc) bi se isto dalo razglabati. oni se neće promjeniti- o tome ovaj članak piše, možda će se, samo možda, promijeniti preko osobnog iskustva, primjerice ako im dijete bude gay. iz meni bliskih iskustava to se nije dogodilo, no evo to je najbolja sansa. i meni zaista ništa ne znači kada ja kažem da ja njih razumijem. pa naravno da ih razumijem. ja točno znam kako do toga dodje. koji su faktori potrebni da se pretvoriš u osobu kojoj je Zlatan Hasanbegović kul tip. i to što ih ja razumijem ništa mi ne znači.
    ali, s druge strane, mnogi moji školske kolege- puno više njih od ovih par koji briju na Zlatka, ništa ne briju. njih politika ne zanima. koriste rečenice poput "svi su oni isti" i "ništa se neće promijeniti". iz plemensko folklornih navada šalju djecu na vjeronauk i žene se u crkvi iako se ne drže crkvenih dogmi i zapravo pljuju po crkvi kao instituciji. glasaju za ove koji nude minimalni i osobni dobitak. ili ne glasaju uopće. ne zanimaju ih prava neplodnih, pedera, žena koje žele abortus, nikoga osim samih sebe. oni su politički inertni skroz. naravno da imaju pravo na takav stav- ali ja ima pravo da ga komentiram i da ga kroz svoje djelovanje- vani u prostoru, ne mislim na ovo svoje laprdanje na forumu pokušam promijeniti. nedavno sam ispalila na mozak kad mi je prijateljica, vrlo bliska, na pitanje za kog će glasat na lokalnim izborima rekla da ne zna, ništa nije popratila, ne da joj se, već se umorila od tih glupih izbora. evo, 33 godine, već je umorna od demokracije. onda sam ja malo docirala pa je izašla na izbore.
    da se ne pletem, ne mislim da se trebam približavati ovima koji su tvrdo desni i imaju meni osobno neprihvatljive, prije svega u humanističkom smislu, stavove. mislim da trebam aktivističkim djelovanjem činiti sve da ovima koji o tome nemaju mišljenje što jasnije dam do znanja ZAŠTO su ti stavovi neprihvatljivi.

  46. #3796
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Tako sam i ja pred zadnje izbore svojim dvjema naj frendicama (iz zg, vss, da ne bi bilo zabune ;)) objasnjavala da moraju izaci, a nijedna ne zeli... slala im linkove i sl. Bio je super jedan clanak kako Bandic pobjeduje upravo zahvaljujuci niskoj izlaznosti... Nista...
    Prva mi je rekla, citiram...
    "Zasto ti mislis da je Anka drugacija? Pogledaj koliko je stranaka podrzava, dok "podmiri" svakog s liste, da im poziciju ili nesto osigura, to ti je isto, ako ne i vise od toga koliko love Bandic smulja".

    Druga mi je rekla:
    "Imam uzasno puno nespeglanog veša, muž i djeca nemaju u cemu sutra van. Moram peglat, nemam vremena. Vazniji su mi muz i djeca od Bandica"
    (Ajde da je radila nesto drugo s njima, a ne peglala, al to je za onaj drugi topic ;)).

    Uglavnom, obje sam ih htjela opalit tavom po glavi. I rekla ovoj ako su joj zbilja vazna djeca da bolje da izadje na izbore zbog svoje djece, vise se uciniti za njih nego ako im spegla majice. Ništa.

    I tako ja izasla, nisam glasala za Bandica, nego za Anku. Ne jer mi je ona super nego ono, skoro uvijek glasas protiv nekoga, a ne za nekoga...

    2 dana poslije HNS koalirao s HDZ-om, a ja zakljucila da bolje da sam i ja peglala :roll:
    Zapravo, zakljucila sam da cu od sad nadalje uvijek glasat za HDZ (evo odgovor i žutoj, da se i to može dogodit), mislim takvi virtuozi dobivanja i odrzavanja na vlasti zasluzuju da barem jednom glasam za njih, bar cu znati da sam glasala za pobjednike :mrgreen:.

    Zezam se. Valjda se vidi rezigniranost. Sto mislim da je puno veci problem ovog puka nego nezainteresiranost. Nije izlaznost uvijek bila tako niska.

    Sasa je zapravo pisala o necem drugom, al koliko vidim oko sebe, svodi se na isto... Nece izaci na referendum o braku, mozebitni o pobacaju... Ono, imaju (nama lijevima) prihvatljive stavove o tome, al nece se pokrenuti, izaci na izbore, referendum, "nije to njihova bitka".

  47. #3797
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Zanimljiv tekst/pitanje
    "So many college educated white women voted for Trump and that set of ideals as did the feminists who voted for Hillary."
    https://www.reddit.com/r/TwoXChromos...antifeminists/

  48. #3798

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ono što ja ne razumijem zašto bi se uopće trebali promijeniti oni koji su imali mogućnost odabira vlastitih uvjerenja... Dakle, ovi vss-ovci koje sasa spominje, koji su odgajani u jednom duhu, pa obrazovani jednako kao i sasa, i odabrali drugačije... I zašto nekom ne bi Hasanbegović bio cool...
    A tiha većina, ova koja pegla umjesto da izlazi na izbore, je ona do koje stranke ne dopiru. Kako to mijenjati, mi se čini očiglednim... mijenjajući stranke i omogućavajući ljudima da biraju uistinu. Recimo, na mojim lokalnim izborima, u malom mjestu gdje svi sve poznaju, je odabir uistinu hm hmmm kakotorećipolitičkikorektno...oskudan. Meni se čini da je odabir Mrak-Bandić milina.Da je odabir Opara-Kerum ok. Ova situacija u kojoj poznaješ te ljude na listama, živiš s njima, je puno teža. I zapravo uistinu ne vidim razliku HDZ/SDP/NEZAVISNA LISTA. Ilustracija: Na prošlim lokalnim izborima priča mi susjed kako su on i žena na sto muka za koga glasovati.. Sa oba kandidata graniči im po jedno zemljište na kojem bi mogli graditi da je u žutoj zoni, pa oni nisu sigurni gdje bi im bilo jeftinije graditi...Tad sam još bila mlada, naivna, i mislila da ljudi pretjeruju. Pobijedio je jedan od tih s kojim graniče i danas ne da je to zemljište požutilo, već moji susjedi imaju dva nova apartmana. Ako pretpostavimo da moja lokal zajednica nije najgora i najkorumpiranija, takve stvari se događaju i drugdje.
    I tiha većina neće izaći na referendum o gay braku, o pobačaju, o ivf... Neće jer ih se ta pitanja ne dotiču direktno. Kad bi stranke vodile bitke oko realnih problema te tihe većine, o porezima, sigurna sam da bi se onda i ta tiha većina pokrenula. Evo sad je aktualno to pitanje sezonske radne snage... I da recimo, vlada sad naloži inspekcije satnica konobara, spremačica, kuhara... i da ne ide represivno zatvarajući obrte već da se jednostavno provede zakon o 40 stanom radnom vremenu, pa da država prisili poslodavce da plate prekovremene... onda bi ta tiha većina možda jasnije formulirala i zastupala svoja stajališta o gay braku ili o... Ne mislim da je ovo utopija, iako možda griješim. Dojam koji imam je da tiha većina misli da se strankama živo je... za njihove stvarne probleme.

  49. #3799
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim casa da sit gladnom ne vjeruje, teško je nekome objasniti kako se u selendri glasuje.

  50. #3800
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja znam kako se u selendri glasuje jer sam u selendri odrasla. I jedini nacin koji ja vidim je ovaj koji sam navela, a to je da "tiha vecina" shvati da je nedjelovanje isto djelovanje. Uostalom ekonomska i svaka druga situacija u ovom drustvu je takva kakva je upravo radi "tihe vecine", pa je cudno reci da da je ta situacija drukcija onda bi tiha vecina bila drukcija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •