Stranica 68 od 122 PrviPrvi ... 1858666768697078118 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 3,351 do 3,400 od 6068

Tema: Kako poništiti glasački listić

  1. #3351
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Vara te dojam, davale su debelu prednost sdp-u.
    Bas i nisu. Recimo ove:
    http://net.hr/danas/izbori-2016/sigu...-nakon-izbora/
    Par dana prije izbora. Makar ih je bilo i koje su davale prednost sdp-u... al meni su recimo vise upadale u oci ove izjednacene.

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko se sjećam, bile su dosta različite od predizbornih, sjećam se pokislih faca u MSU nakon prvih izlaznih anketa. Ali šta se više isplati muljati s izlaznim anketama, kad je već sve gotovo?
    Po prvim izlaznim anketama sdp je imao glas vise od hdz-a ili tako nesto. To sto je njima to bilo dovoljno da pokisnu je drugi par postola. Ali rezultati izlaznih anketa su bili poprilicno razliciti od konacnih.

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Stoji, ali za to je potrebno čitanje svega, a ne izvlačenje iz konteksta i ružne insinuacije tipa da bi netko nekom stavljao žute zvijezde na rukave. Potrudit ću se pročitat komplet udžbenik.
    Meni u tom clanku nije sasvim jasno sto je novinarevih ruku dijelo, a sto pise u udjbeniku. Ali ocito u udjbeniku pise puno toga sto je upitno. Cemu uopce spominjanje Auswitza u kontekstu ateizma... Veoma jadno.

  2. #3352
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a majke ti mile, pa kako ankete unose u društvo razdor?

    sasa, naša osnovna škola za udžbenik povijesti za 8. razred, koristi profilov, ovo je autorica udžbenika:
    http://www.forum.tm/vijesti/snjezana...inski-rat-3187

    vrlo solidan udžbenik. j je htio da ga pitam pred kontrolni, pa sam sve proučila. naročito osmi razred, kad se uči ova novija povijest. zanimljivo, objektivno. a i pisala sam već, profesorica povijesti je odlična, svake godine izabrana za najbolju profesoricu škole.
    tako da, eto, biraj školu gdje je u popisu udžbenika za povijest profilov, a ne alfin udžbenik.
    meni ovo daje za profilov udžbenik
    http://www.profil-klett.hr/digitalni.../vremeplov-8-0

  3. #3353
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    meni ovo daje za profilov udžbenik
    http://www.profil-klett.hr/digitalni.../vremeplov-8-0
    Da, štima, ali to nije jedino Profilovo izdanje udžbenika povijesti za osme razrede.

    (Offt. nije dosta da imamo hrpetinu izdavača, još i svaki od njih ima više raznih izdanja od raznih autora...)

    Evo, tu imaš pregled: http://udzbenik.hr/katalog/osnovne/8/
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.09.2016. at 11:17

  4. #3354
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Cemu uopce spominjanje Auswitza u kontekstu ateizma... Veoma jadno.
    Slažem se.

    Dobro, bubilo, može tvoje insajdersko mišljenje o tim predizbornim anketama, koje, kako se pokazuje, više dezinformiraju nego informiraju; koja je njihova svrha, ako im se ne može vjerovati?

    Izlazne ankete su nešto drugo, jer odgovaraju ljudi koji su uistinu i izašli na izbore, pa donekle i imaju smisla, iako se trebalo strpiti koji sat da se dobiju prvi pouzdani podatci od dip-a. Koji su relevantni.

    Meni ne bi bilo super ni da su davale prednost hdz-u, a da se ispostavilo kao laž, i to više puta. Ja sam savršeno svjesna, da od laži, barem u konačnici, nitko nema ništa.

  5. #3355
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Npr. ovaj članak iz današnjeg Večernjeg: http://www.vecernji.hr/izbori2016/ma...-vlade-1114584

    SVE je rekla-kazala, spekulira se, neslužbeno se moglo čuti, itd.
    Kakvo je to novinarstvo? Kao da imaju obvezu produkcije članaka, a što ti članci ne donose ni jednu informaciju, nikom ništa.

  6. #3356
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ma da, ali stvar je u tome što ti ne možeš egzaktno i pouzdano predvidit ljudsko ponašanje, ni za jednog čovjeka, a kamoli za njih 2 milijuna
    mnogi ljudi ni sami nisu znali za koga će glasat dok sa izbornog mjesta nisu izašli, ili su mislili da znaju pa se se predomislili. ko Dežulović. i moj muž.

    laž je namjerno iznošenje krivih podataka
    ali agencije mogu i nenamjerno iznijet krive podatke, ili jer nisu baš dobro radili anketu, ili jer uvijek imaš određeni postotak vjerojatnosti da će se dogodit nešto što nisi predvidio

  7. #3357
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mnogi ljudi ni sami nisu znali za koga će glasat dok sa izbornog mjesta nisu izašli, ili su mislili da znaju pa se se predomislili. ko Dežulović. i moj muž.
    Tako i ja... da ne znam za koga cu glasat shvatila sam tri minute prije nego sam dosla na biracko mjesto i onda sam tamo jos neko vrijeme proucavala liste...

  8. #3358
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    meni ovo daje za profilov udžbenik
    http://www.profil-klett.hr/digitalni.../vremeplov-8-0
    https://www.aukcije.hr/prodaja/kupi-...ROFIL/2655679/
    evo, ovaj je na popisu naše škole, lani, a išla sam gledati, i ove godine isto.

  9. #3359
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ma da, ali stvar je u tome što ti ne možeš egzaktno i pouzdano predvidit ljudsko ponašanje, ni za jednog čovjeka, a kamoli za njih 2 milijuna
    mnogi ljudi ni sami nisu znali za koga će glasat dok sa izbornog mjesta nisu izašli, ili su mislili da znaju pa se se predomislili. ko Dežulović. i moj muž.

    laž je namjerno iznošenje krivih podataka
    ali agencije mogu i nenamjerno iznijet krive podatke, ili jer nisu baš dobro radili anketu, ili jer uvijek imaš određeni postotak vjerojatnosti da će se dogodit nešto što nisi predvidio
    I ako je to sve tako varijabilno i neegzaktno, čemu to?

    S tim, da se te ankete iznose vrlo sugestivno; npr. da su danas izbori, pobijedio bi lalala.
    Nigdje nikakve ograde, rezerve, we. Samo uguglaj https://www.google.hr/search?q=da+su...hrome&ie=UTF-8, pa da vidiš kako se iznose projekcije, ko da su maltene gotova činjenica.

  10. #3360
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    pa to je ustvari slično kao vremenska prognoza, imaš neke parametre koji pokazuju da je vjerojatno da će se dogodit to i to
    nije da je jednako vjerojatno da se dogodi bilo šta, ali opet ne možeš sa sto postotnom sigurnošću tvrdi da kiša neće past.

    ali slažem se da medijima ti izrazi tipa vjerojatnost i mogućnost pogreške nisu seksi, nego žele bombastičan naslov, i pojednostavljenu priču, većinu medija više ni ne pratim koliko me živciraju upravo zbog toga

  11. #3361
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A fulali su i one izbore za Europski parlament. .

    Vremenskim prognozama vjerujem puuno više nego anketama, a mislim da tako i većina..

  12. #3362
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    A fulali su i one izbore za Europski parlament. .

    Vremenskim prognozama vjerujem puuno više nego anketama, a mislim da tako i većina..
    Prilicno sam sigurna da su ankete tocnije od vremenskih prognoza

    Koliko ja znam (a znam poprilcno o tomatici) jos uvijek je, svim mjerenjima, modelima i inom unatoc, statisticki najtocnija prognoza vremena ona da ce sutra vrijeme bit isto kao i danas.

  13. #3363
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Evo još jedan (meni zanimljiv) članak o anketama: http://www.tportal.hr/vijesti/parlam...-anketama.html
    Ali već smo zaključili, ne predviđaju budućnost…

    A zašto se rade sva druga istraživanja kad su istraživanja tako varijabilna i neegzaktna? Čemu sve te društvene studije, analize, evaluacije i ankete o svemu i svačemu uopće? Zašto uopće postoji Eurostat i državni zavodi za statistiku? Zapto troše milijune na razne ankete. Čemu društveni fakulteti i statistika? Čemu marketing, istraživanja tržišta za tisuće i tisuće proizvoda koji se svakodnevno koriste u kućanastvu i mulitinacionalke lupaju u njih milijune. Čemu sve to?

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, bubilo, može tvoje insajdersko mišljenje o tim predizbornim anketama, koje, kako se pokazuje, više dezinformiraju nego informiraju; koja je njihova svrha, ako im se ne može vjerovati?
    Nije ovo neki “zakon i pravilo”, samo moje viđenje… zato što su zanimljive. Zato što prodaju novine. Zato što klikćemo na linkove. Zato što gledamo TV i Bagu kad prezentiraju rezultate. Zbog novca. Ne onog na koji si ti mislila, nego zbog reklama. To ljude zanima. To će ljudi čitati i gledati. Pa usput vidjeti sve reklame. Mediji žive od reklama. Treba im čitanost i gledanost.
    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Izlazne ankete su nešto drugo, jer odgovaraju ljudi koji su uistinu i izašli na izbore, pa donekle i imaju smisla, iako se trebalo strpiti koji sat da se dobiju prvi pouzdani podatci od dip-a. Koji su relevantni.
    A tko bi onda gledao televiziju od 18.30 do ponoći i kliktao linkove? I propustio sve te divne reklame pripremljene za izbornu noć. Jedna anketa valjda košta manje od Sedme noći, Bih Brothera i Tvoje lice zvuči poznato.

  14. #3364
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Prilicno sam sigurna da su ankete tocnije od vremenskih prognoza

    Koliko ja znam (a znam poprilcno o tomatici) jos uvijek je, svim mjerenjima, modelima i inom unatoc, statisticki najtocnija prognoza vremena ona da ce sutra vrijeme bit isto kao i danas.
    Zanimljivo..i sve tako do onog dana kad se vrijeme sutra ipak promjeni, ali u ukupnosti ipak ispada da je najčešće sutra vrijeme isto kao danas, jesam dobro shvatila?

    Ali opet ne znaš kad će sutra nastupiti taj dan kad se vrijeme ipak mijenja u odnosu na danas, a tu pomaže prognoza.

    Ne znam, budući da živim u zg, koji me užasno živcira sa svojim osciliranjem vremena, svako jutro pogledam što se nudi danas, da uopće znam kako se obući.
    I stvarno jako rijetko fulaju.

    A zašto se rade sva druga istraživanja kad su istraživanja tako varijabilna i neegzaktna? Čemu sve te društvene studije, analize, evaluacije i ankete o svemu i svačemu uopće? Zašto uopće postoji Eurostat i državni zavodi za statistiku? Zapto troše milijune na razne ankete. Čemu društveni fakulteti i statistika?
    Pa ne mogu se izjednačavati egzaktni podatci u statistikama s Eurostata i DZS sa podatcima u anketama
    Čemu marketing, istraživanja tržišta za tisuće i tisuće proizvoda koji se svakodnevno koriste u kućanastvu i mulitinacionalke lupaju u njih milijune. Čemu sve to?
    Bespotrebno i uludo ulupano, ako mene pitaš. Malo je besmislenije ulupanih novaca.

    A tko bi onda gledao televiziju od 18.30 do ponoći i kliktao linkove? I propustio sve te divne reklame pripremljene za izbornu noć.
    Čekam dan kad me sve to ni najmanje neće zanimati jer ću živjeti u normalnoj državi u kojoj će mi biti svejedno ko je na vlasti, jer će onaj na vlasti raditi na dobrobit, a ne na štetu naroda.

  15. #3365
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo..i sve tako do onog dana kad se vrijeme sutra ipak promjeni, ali u ukupnosti ipak ispada da je najčešće sutra vrijeme isto kao danas, jesam dobro shvatila?

    Ali opet ne znaš kad će sutra nastupiti taj dan kad se vrijeme ipak mijenja u odnosu na danas, a tu pomaže prognoza.

    Ne znam, budući da živim u zg, koji me užasno živcira sa svojim osciliranjem vremena, svako jutro pogledam što se nudi danas, da uopće znam kako se obući.
    I stvarno jako rijetko fulaju.
    Yap. Tako nekako. Ja ti samo govorim o statistickoj tocnosti prognoze. Cuj ljeti je svaki dan isto - sunce, vruce, sunce... zimi je isto poprilicno slicno, narocito u Zagrebu. A mozda su to sad vec i stare vijesti. Davno sam ja studirala Jos ceme neko od kolega pronac pa napast sto pisem gluposti

  16. #3366
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne mogu se izjednačavati egzaktni podatci u statistikama s Eurostata i DZS sa podatcima u anketama
    (neke) podatke za Eurostat i Državni zavod za statistiku, (između ostalih) prikupljaju iste te agencije koje rade predizborne i izlazne ankete.
    A o (nekim) pogreškama u Eurostat podacima ili propustima u Popisu stanovništva postoje članci i znantveni radovi. Statistika je pomoć, ne zamjena za zdrav razum.

  17. #3367
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Bespotrebno i uludo ulupano, ako mene pitaš. Malo je besmislenije ulupanih novaca.
    Onda treba ukinuti i studije marketinga?

  18. #3368
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Da SDP ima vrlo tijesne veze s Jutarnjim listom u vezi otpisivanja poreznih dugovanja (jasno, ne od strane sdp-a, već sdp-ove vlade) shvatila si i ti.

    Drugo, statistička pogreška u ovom slučaju nije bila 2-3%, već skoro 9%, jer su predviđali 61 NK, 54 HDZ, a bilo je gotovo potpuno obrnuto.

    Zanimljivo da su rezultate ostalih aktera izbora pogodili skoro u bobu.

    Neće naravno svi glasati za sdp kad vide rezultate anketa, kao što i nisu, ali ako će se unijeti još malo malodušja i razdora u društvo, super, to nekome paše.

    logika uopce ne stoji. upravo bi bilo obrnuto, stavis losiji rezultat, kako bi vlastite birace potakao da ipak izadu na biralista.
    dakle psiholoski gledano, su te ankete isle u prilog hdz-u

    drugo, jutarnji je hanzekovicev, a oni nije ni najmanje naklonjen ni milanovicu, ni sdp-u. da li vi primjecujete one fotografije milanovica u jutarnjem, koje izgledaju kao da netko namjerno trazi njegovo najgoru sliku. (podsvjesno djelovanje na birace)

    treca, ovaka podozrivost kod prilicno nebitnih stvari je stvarno malo cudna. ima vise nego dovoljno puno problematicnijih stvari, uz to sasvim vidljivih.
    kao napr. opcine u damatinskoj zagori na granici sa hercegovinom u kojima veliki broj prijavljenih biraca uopce ne zivi. to znam iz prve ruke.
    itd
    itd

    bubilo svaka cast na pojasnjenjima, no kao sto vidis ljudi vide samo ono sto zele vidjeti.

  19. #3369
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Slučajno znam iz prve ruke da to stavljanje ciljano lijepih ili ružnih fotografija rade sve HR dnevne novine (a i portali, naravno), ovisno o tome kako im kaže urednik tj.vlasnik.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 19.09.2016. at 13:26

  20. #3370
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ankete naravno narucuju i sve politicke stranke u cijelom svijetu (i nevezano i vezano na izbore), da bi vidjeli:
    koje im je biracko tijelo,
    da li ima jos neki dio gradana koje mogu privuci,
    kako gradani reagiraju na njihove politicke poteze, ekonomske mjere i ino,
    da li ih podrzavaju ili ne
    itd
    itd
    svi znaju da ankete nisu i ne mogu biti savrseno egzaktne, ali ipak pokazuju neke smjernice.

  21. #3371
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Slučajno znam iz prve ruke da to stavljanje ciljano lijepih ili ružnih fotografija rade sve HR dnevne novine (a i portali, naravno), ovisno o tome kako im kaže urednik tj.vlasnik.
    vjerojatno. sto je naravno koma.
    no za milanovica sam primjetila (ne sto bi mi bio drag ), nego je to u jutarnjem u njegovom slucaju skoro pa uvijek. i to toliko ocito, da mi je to malo tragikomicno.

  22. #3372
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    logika uopce ne stoji. upravo bi bilo obrnuto, stavis losiji rezultat, kako bi vlastite birace potakao da ipak izadu na biralista.
    Ta logika ne vrijedi kod učmalog hrvatkog biračkog tijela, kod kojeg uvijek izlaze jedni te isti, a one druge, koji ne izlaze nikad, ponajmanje će potaknuti nekakve ankete, jer su a) rezignirani, b)neinformirani ili ih nije briga; tko će ga znat.

    drugo, jutarnji je hanzekovicev, a oni nije ni najmanje naklonjen ni milanovicu, ni sdp-u. da li vi primjecujete one fotografije milanovica u jutarnjem, koje izgledaju kao da netko namjerno trazi njegovo najgoru sliku. (podsvjesno djelovanje na birace)
    Pa kad pogledaš izjavu samog H:
    Prema riječima novog većinskog vlasnika EPH Marijana Hanžekovića, Jutarnji list trebao bi koncepcijski biti glasilo liberalnog, socijaldemokratskog usmjerenja, s težištem na točnosti i relevantnosti.

    A kad još vidiš tko piše za Jutarnji tipa tomić, jergović, lovrić, stvarno ne znam kako netko može reći da Jutarnji nije naklonjen sdp-u?

    Isto kao što se donekle može reći da je Večernji list naklonjen hdz-u.


    treca, ovaka podozrivost kod prilicno nebitnih stvari je stvarno malo cudna. ima vise nego dovoljno puno problematicnijih stvari, uz to sasvim vidljivih.
    kao napr. opcine u damatinskoj zagori na granici sa hercegovinom u kojima veliki broj prijavljenih biraca uopce ne zivi. to znam iz prve ruke.
    Nisam podozriva, ali sumnjičava jesam. Pa za fulati toliko puta za redom; ili manipuliraš, ili ne znaš posao?
    Ili ti misliš da se ne nastoji utjecati na javno mnijenje s milijun vidljivih i manje vidljivih rabota?

    A kad već spominješ općine u dalmatinskoj zagori koje graniče s Hercegovinom, zašto ne biti fer, pa spomenuti i glasače koje u vukovar dolaze samo glasati?

    Zašto gledati jednostrano, kad je oboje negativno i treba se riješiti i jednog i drugog?

  23. #3373
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam podozriva, ali sumnjičava jesam. Pa za fulati toliko puta za redom; ili manipuliraš, ili ne znaš posao?
    U redu je biti sumnjičav. I ja sam sumnjičava kod apsolutno svake ankete i brojke iz ankete koju vidim, bila ona u Jutarnjem ili u znanstvenom časopisu.
    Ali za izjaviti "fulati toliko puta za redom" bi se trebalo malo više pratiti scenu, ili barem pažljivije pročitati neke od stvari koje linkam. Ovako samo zaključujem da si zapamtila samo ankete i "fulavanja" koja si htjela zapamtiti.

  24. #3374
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pa dobro, bubilo, što su od predizbornih anketa, počev od lokalnih izbora, pa izbora za EP, pa predsjedničkih izbora, pa parlamentarnih izbora, pogodili ipsospuls i promocijaplus?
    Pogle npr. ovo:

    Najaktivnije tijekom čitavog razdoblja svakako su agencije Promocija Plus i IPSOS Puls, koje su redovito pratile preferencije građana tijekom zadnjih sedam godina. Upravo kod tih dviju agencija očita je pozitivna pristranost u korist SDP-a te podcjenjivanje rezultata HDZ-a. Potrebno je napomenuti da se pristranosti razlikuju od izbora do izbora, pogotovo što se tiče SDP-a, no znakovito je da, prema ispitivanjima prvih dviju agencija, HDZ ispada gotovo uvijek podcijenjen.
    Zanimljivo je da je najveće odstupanje dviju agencija u procjenama izbornih rezultata u oba slučaja bilo kod predsjedničkih izbora 2014. Dok su na prijašnja dva parlamentarna izbora čak i bili relativno precizni oko procjene SDP-ovih mandata (ali i dalje podcjenjujući HDZ), na predsjedničkima 2014. izuzetno su precijenile Josipovića, i to u oba kruga. Veliki dio prosječne pristranosti u koristi SDP-a rezultat je upravo tih predsjedničkih izbora. Kada bismo izuzeli promašaje na tim izborima, obje agencije zapravo prilično dobro procjenjuju šanse SDP-a. No, i dalje se ne mogu pohvaliti procjenom šansi HDZ-a.
    Loš uzorak
    Ono što je važno naglasiti jest da ovo ne mora značiti da su navedene agencije naročito pristrane u korist SDP-a, odnosno da rade protiv HDZ-a. Naprotiv, vrlo je izgledno da je riječ ponajprije o lošijem uzorku ili, po nekim gledištima, i nespremnosti glasača HDZ-a da se izjasne u anketama. Loš uzorak je doduše primarni razlog za zabrinutost. Kada se provode telefonske ankete, one u pravilu teško doznaju demografsku strukturu ispitanika. Da bi uzorak bio reprezentativan, on mora predstavljati otprilike jednaku distribuciju ispitanika u anketi (po, primjerice, dobi, spolu, obrazovanju, zanimanju, dohocima) u odnosu na distribuciju populacije u ispitivanome mjestu (bilo izbornoj jedinici, bilo čitavoj državi).
    http://izbori.slobodnadalmacija.hr/a...trecih-opcija/

    A nakon ovog su se dogodili još izvanredni parlamentarni izbori, kod kojih opet "premoćno" pobjeđuje NK.

  25. #3375
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ali; ok, ako je to "normalno" i "normalno" je da su predizborne ankete "eto tu", ali nemojte se nipošto pouzdavati u njihovu točnost, zbog tog i tog; i ako su one su zapravo tu da se zaokruži hranidbeni lanac onih koji žive od marketinga, a bez birača koji se izjašnjavaju u anketama to ne mogu, fine with me.

  26. #3376
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Predstojeći izbori bit će, po svemu sudeći, prilično slični parlamentarnim izborima 2007. zbog dojma vrlo bliske utrke dvaju glavnih političkih takmaca, ali i velikog broja potencijalnih trećih opcija, kojih je i tada bilo podosta (predviđalo se između pet i osam mandata za svaku od četiri opcije: HSS-HSLS, HNS, HSU, HSP). Dok je većina predizbornih anketa mjesec dana prije izbora davala minimalnu prednost SDP-u, tek su u posljednjim tjednima objavljene dvije ankete na dva različita medija koje su davale laganu prednost HDZ-u. Ključni trenutak ipak su bile izlazne ankete koje je provela agencija Puls na dan izbora koje su dale prednost SDP-u od pet mandata (62 naprema 57). Kao komentar na izlazne ankete, SDP-ov kandidat za premijera Ljubo Jurčić požurio je s izjavom prije službenih rezultata da je on budući premijer. Nekoliko sati poslije euforija se preselila u stožer HDZ-a, kada su službeni rezultati pokazali suprotan omjer od Pulsove izlazne ankete – HDZ je u Hrvatskoj dobio 61 mandat (plus pet u dijaspori), a SDP 56. Vladu je na kraju ipak sastavio HDZ.

    Ovo stoji. 2007. je bila brutalna za agencije. Ali ne zato što su navijale. Ne sjećam se točno detalja, ali bila je fora u tome da su pogrešno interpretirale izlazne ankete, na način da su prikazali rezultate prema broju glasova, a ne broju mandatna. Npr. u nekoj županiji je SDP osvojio više glasova, ali HDZ je dobio više mandata u izbornoj jedinici. Nisam više sigurna, ali dakle, krivo su preračunali, nisu dobro analizirali rezultate na razini izbornih jedinica i mandata. Ne sjećam se više zašto je do toga došlo, bio je tekst o tome tada na webu, ali sad link ne radi. http://manjgura.hr/blog/istrazivanje...-manipulirati/

    Sedam godina poslije, prije prvog kruga predsjedničkih izbora, sve ankete osim jedne davale su znatnu prednost aktualnom predsjedniku Josipoviću. Neke od njih šest mjeseci prije izbora čak su prognozirale Josipovićevu pobjedu u prvome krugu.
    Šest mjeseci prije izbora je potpuno irelevantan period. To je samo stanje u tom trenutku 6 mjeseci prije izbora.

    Krenula sam dalje secirati tekst, ali nemam vremena odgovoriti na svaku besmislenu tvrdnju iz tog teksta. Kojeg sam btw. točno isto takvog izguglala na stranicama esdepeovskog Jutarnjeg, identičan članak u kojem Jutarnji pljuje navijanje u anketama. http://izbori.jutarnji.hr/pristranos...-trece-opcije/.

    Kad se dođe do kraja teksta ne liči na ništa drugo nego na reklamu za 2x1 komunikacije. A vlasnik te agencije je Robert Bosak, HDZ-ov kandidat u 12. izbornoj jedinici. I ima članaka i o njegovim pogrešnim anketama. http://www.vecernji.hr/premium/dvost...kacije-1036686

    A odgovor na pitanje što su od predizbornih anketa pogodili je potpuno irelevantan - to su predizborne ankete. Treba x dana ili tjedana da se istraživanje provede, to je samo istraživanje u tom datom trenutku i tjednu. Nije njegova svrha da pogodi rezultate, nego da snimi preferencije birača. Preferencije. U tom trenutku. Ono, što su rekli u tom trenutku. Ne ono što su potpisali krvlju i ovjerili kod javnog bilježnika da će učiniti.

    Sad mislim da je ova tema iscpljena do kraja, barem što se mene tiče. Vjerojatno ima još tekstova koji potvrđuju da su ankete namještene i navijačke, ali neću ih više analizirati. Ja istraživanjima i dalje vjerujem. Tj. i dalje ih kritički pratim.

  27. #3377
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ali; ok, ako je to "normalno" i "normalno" je da su predizborne ankete "eto tu", ali nemojte se nipošto pouzdavati u njihovu točnost, zbog tog i tog
    Gle, ako su HDZ i SDP uvijek jako blizu i sve ovisi o par mandata, meni je to dovoljna informacija. Mogu spavati i bez toga da x dana ili mjeseci, ili sati prije rezultata znam što će TOČNO biti. Bitno mi je znati da nije omjer 70% ili 30% i nadati se . Ili, interesantno mi je pratiti da neki MOST ili Živi zid za koje nitko prije nije čuo odjednom u anketama dobiva puno. Interesatno mi je znati hoće li Pametno prijeći prag, pa ću na osnovu toga odlučili ili neću, hoću li im dati glas ili ne... i slične stvari. Da će umirovljenici ući u sabor (jedna od stvari predviđenih u anketama). Trendovi. Ne očekujem od anketa da mi kažu što će se točno dogoditi.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 19.09.2016. at 15:56

  28. #3378
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Jutarnji jest sdp-ovski list, bez obzira što tu i tamo objavi koji članak koji bi bio kritičan u tom smjeru.

    Pa većina ljevičara otvara najprije portal Jutarnjeg, indexa, t-portala..to su sve portali skloni sdp-u, i glavnostrujaški portali. Izuzetak među glavnostrujaškim portalima je Večernji koji je donekle konzervativan portal.

    Mi zapravo nemamo niti jedan objektivan, neutralan portal na kojem bi se čovjek mogao informirati bez da mu se pokušava isprati mozak. Za moj pojam tu itekako prednjače index, tportal i Jutarnji.

    Gle, ako su HDZ i SDP uvijek jako blizu i sve ovisi o par mandata, meni je to dovoljna informacija. Mogu spavati i bez toga da x dana ili mjeseci, ili sati prije rezultata znam što će TOČNO biti. Bitno mi je znati da nije omjer 70% ili 30% i nadati se .
    Sve pet, ali oni ne daju trendove, već egzaktne brojke, pa sad kome smeta, kome ne smeta kad se pokaže jesu li bili bar približno u pravu..

    Kakve ima veze da je vlasnik 2x1 komunikacije kandidat hdz-a s predizbornim anketama? Znači, ako velike agencije uporno fulavaju u korist sdp-a, one nisu nikako pristrane, već je to splet ovog i onog, a kad 2x1 komunikacije pogrešno predvidi prednost hdz-a, onda jest manipulacija u korist hdz-a? S tim da većina nikad nije ni čula za 2x1 komunikacije, a sa ipsospulsom i promocijapulsom se maltene liježe i ustaje.

    Po meni su rezultati predizbornih, ne izlaznih anketa u najmanju ruku kontroverzni, a sad, ko voli, nek izvoli..

    A tebi bubilo hvala na trudu.

  29. #3379
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Opet samo ja i ti.
    Nema na čemu.

    Što se tiče portala, možda ih ti vidiš esdepeovskima, meni su prvenstveno “samo” ljevičarski. A to mislim nije zato što navijaju za jednu stranku nego je većina društvenih fakulteta na kojima se obrazuju novinari (i oni koji su po profesiji novinari, i oni drugih društvenih struka koji rade kao novinari) ljevičarska. Ne edsepevska, i nije to tako samo u hrvatskoj. Mnogi društveni fakulteti u Europi su ljevičarski, i rijetki su društveni znanstvenici koji se furaju na desno ili konzervativno (npr. Nino Raspudić). Ekipa koja prati te portale prati ih, ne zato što vole SDP, nego što ne vole konzervativizam.

    Daju ankete trendove, ti su tekstovi uvijek tako pisani „da su danas izbori…“, spominju broj graničnih mandata… ok, istina, neki naslovi su bombastični „pobjeđuje“, ali novinari sve više korektno govore o anketama. Spominjala si onaj primjer s Josipovićem i Kolindom u predizbornoj anketi. Da, ankete su (20 dana pred izbore) davale njemu prednost. U tih 20 dana je Kolinda očito odradila sjajnu kampanju, i ako je ikome ta anketa pomogla je njoj/njezinim glasačima…

    Da, nema veze što je vlasnik 2x1 HDZ-ov kandidat na izborima, ali članak koji si linkala pozitivno govori samo o njemu, a diskreditira sve ostale, iako to nije tako crno bijelo.

  30. #3380
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ljevičarski??!! U kojem smislu? Gospodarskom svakako ne. Možda bi se moglo reći - liberalni, suprotni od konzervativnog.

  31. #3381
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Slazem se, bio mi najlaksi izbor termina. Al poznajem ljude i u RL koji nazivaju te medije "ljevičarskima", to je kao neki zajednički naziv za nekonzervativno.

  32. #3382
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pa ako je niz godina, kao i trenutno, sdp glavna ljevičarska stranka, iako tu ima svega i svačega i sigurno nije profilirana ljevičarska stranka kao u drugim zemljama, jutarnji definitivno piše pretežno afirmativno o istoj, ili izbjegava oštrije (a zaslužene) kritike.

    Što se tiče društvenih faksova, problem kod nas nisu ljevičari koje takve institucije "proizvode", već vrlo često kadrovi koji se afirmativno postavljaju prema bivšoj državi, a modernu Hrvatsku vide kao neku neofašističku tvorevinu, i često i djeluju u tom smjeru.

    Što se gospodarstva tiče, sdp-ova vlada se pokazala izuzetno neoliberalna, da veze nije imala s proklamiranim ljevičarskim ciljevima, sindikati u 4 godine nisu čini mi se prišli Banskim dvorima.

  33. #3383
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja za Jutarnji znam dvije etikete
    jedna je: bilten krupnog kapitala
    a druga je Bljutarnji

  34. #3384
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A ja znam za Žutarnji, i Yutarnji .

  35. #3385
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ljepota je u očima promatrača

  36. #3386
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Komu je ono beljak-car-burglar bio skroz OK?

  37. #3387
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    što je sad napravio?
    nije valjda opet u auto provalio?

  38. #3388
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Tko je ono rekao da nece glasati za SDP jer su u koaliciji sa HSS -om?
    Eto , koliko citam cini se da vise nisu...

  39. #3389
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja. Rekla i porekla. I sa mi je ža...

  40. #3390
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    e moj Krešo
    al hebeš čovjeka koji ne promjeni mišljenje

  41. #3391
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Komu je ono beljak-car-burglar bio skroz OK?

    Misliš Krešo Pajser?

  42. #3392
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Ma slusam ga maloprije u vijestima...Petrov i njegove "nije- koalicija-nego-suradnja" - eskapade mala su beba u odnosu na ovog.

  43. #3393
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ako će time zeznuti most i petrova podržavam postupak

  44. #3394
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ako će time zeznuti most i petrova podržavam postupak

    Koliko god hdz-most nije opcija za koju sam ja bila, toliko se sad nadam da ce uspjet slozit vladu i cak sam umjereno optimisticna da bi to moglo dobro izgledat ovaj put. HSS-ovci se sa svojim suspenzijama blesavo ponasaju, al isto mi je ok da u ovom trenutku daju podrsku novoj vladi. Ocito je ko je pobijedio i mislim da se sad treba ostavit destrukcije i ne podrzavanja i pruzit konstruktivnu podrsku, pri tome reagirajuci na ono sto ne valja, a ne apriori na sve sto ponudi jedna opcija, a sto mozda uopce nije lose.

  45. #3395
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ma neka je on dao potporu (iako je prije dva dana čini mi se izjavljivao da takvo što ne dolazi u obzir, tako da nije gotovo dok nijie gotovo), i uistinu treba prekinuti s destruktivom, ali sudeći prema
    dosadašnjem držanju dotičnog, nekako mi se ne čini da je on to izjavio iz nekih plemenitih poriva (iako bih rado da se varam), više mi se čini da se radi o njegovom osobnom obračunu s Mostom, koji mu je izgleda jako "stao na žulj", a taj nesretni HSS je tu samo sredstvo. Lik dijeli suspenzije preko medija, čini se ko da je "puko ko kokica".

    A o petirki ne znam šta bi mislila.

    S jedne strane mi se čini da joj je iskreno stalo do tog hss-a, a s druge strane da je teška karijeristica, i da sve ovo koristi kako bi zasjela na vrh hss-a.
    Po meni je trebala istupit iz hss-a kad su ušli u koaliciju NK, ako je smatrala da je ta koalicija neprincipijelna, a ne čekat da se sve rasplete i onda nastupati kao deux ex machina. Jer što bi bilo da je NK pobijedila?

    Uglavnom, ipak palac dolje za petir.

  46. #3396
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Krešo Pajser će podrivati sistem iznutra.

  47. #3397
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Krešo Pajser će podrivati sistem iznutra.
    Bogme meni nije nimalo jasno što je tom čovjeku u glavi.

  48. #3398
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Dijana;2919100! prvotno napisa
    s druge strane da je teška karijeristica, i da sve ovo koristi kako bi zasjela na vrh hss-a.
    Po meni je trebala istupit iz hss-a kad su ušli u koaliciju NK, ako je smatrala da je ta koalicija neprincipijelna, a ne čekat da se sve rasplete i onda nastupati kao deux ex machina. Jer što bi bilo da je NK pobijedila?

    Uglavnom, ipak palac dolje za petir.
    I za Beljaka.

  49. #3399
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja uopce ne mislim da taj hss-ovac ima dobru motivaciju za davanje potpisa podrske... sumnjam al mi je neovisno to ok postupak.

    Sto se tice MP ne mislim sa je trebala istupit iz stranke, ako se nije slagala s koalicijoms NK. Ako je to stranka koji drzi svojom, zasto bi je prepustila nekom za koga misli da je unistava i povukla se... no, ne vjerujem ni u njene plemenite namjere

  50. #3400
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ma joj, pa sigurno ce koalirati Most i HDZ- Bozo ce biti dobar i poslusan, i sve ok. Pa svi vide, a tako i Plenkovic, da je Beljak superbezvezan i da se vec samoubio. A soka da je presao na desnu stranu- mislim stvarno- pa u predizbornoj kampanji je blebetao da je Glavas ratni heroj...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •