Stranica 102 od 122 PrviPrvi ... 25292100101102103104112 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 5,051 do 5,100 od 6068

Tema: Kako poništiti glasački listić

  1. #5051
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Procitala sam.

    Oni su kazali da ne bi ništa uzimali već bi iznad štednje od 700 tisuća kuna za koju garantira država, krenuli s progresivnim oporezivanjem, znači porezne stope bi bile minimalne za iznose od 700.000 kn naviše, a stope bi se povećavale kako se povećava iznos štednje s ciljem da najveću stopu plaća 1% ultrabogatih i preuzme najveći teret krize. Ono što je za Možemo! bitno kad govorimo o porezu na imovinu 1 % ultrabogatih jest da nema diskriminacije među vrstama imovine, bez obzira radi li se o vrijednosnim papirima, štednji ili nekretninama


    Procitaj jos jednom.
    Uveli bi , između ostalog , i PNN, ali ga ne bi tako zvali. Od vrijednosti 700 000 kn (stednje, nekretnina, dionica..) bi krenulo oporezivanje po najnizoj stopi i raslo bi do najvise stope u koju bi uslo, kako pausalno kazu, 1% bogatasa.
    gdje si ovo boldano pročitala? iz ovog što si citirala?
    jer ja to razumijem kao oporezivanje štednje iznad 700.000. a kod kategorije 1% nema razlike između štednje i imovine. Osim ako misliš da svatko sa nekretninom vrijednijom od 700.000 spada u 1% ultrabogatih?
    uostalom, kad TT kaže "oni" misli na RF koja gura tu ideju, a nije dio programa oko kojeg su se usuglasili
    meni je njegov prijedlog oporezivanja rentnih nekretnina sasvim ok, posve je jasno da takvi porezi ciljaju na one koji akumuliraju imovinu. Ne vidim kako se u tu uklapa ovo oporezivanje nekretnina vrijednosti 700.000.kn naviše.

  2. #5052
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    gdje si ovo boldano pročitala? iz ovog što si citirala?
    jer ja to razumijem kao oporezivanje štednje iznad 700.000. a kod kategorije 1% nema razlike između štednje i imovine. Osim ako misliš da svatko sa nekretninom vrijednijom od 700.000 spada u 1% ultrabogatih?
    uostalom, kad TT kaže "oni" misli na RF koja gura tu ideju, a nije dio programa oko kojeg su se usuglasili
    meni je njegov prijedlog oporezivanja rentnih nekretnina sasvim ok, posve je jasno da takvi porezi ciljaju na one koji akumuliraju imovinu. Ne vidim kako se u tu uklapa ovo oporezivanje nekretnina vrijednosti 700.000.kn naviše.
    Uostalom, nema lijeve stranke u Europi koja ne misli da je progresivno oporezivanje pravednije od oporezivanja po jednoj stopi, bilo imovine, bilo dohotka iznad određenog cenzusa.

    E sad, ako već trebamo progresivni porez na dohodak, a trebamo, onda isti takav trebamo i za imovinu iznad određenog cenzusa srednje klase.

    Ti ovo tumacis na svoj nacin, ocito, jer ti se sviđa veci dio ili cijeli program koalicije Možemo.
    Tvoje pravo.

    Ja ovo čitam kao nagovjestaj uvođenja PNN.
    Sto je za jednu lijevu opciju zapravo potpuno ocekivano i legitimno.

  3. #5053
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja doista nemam ništa protiv poreza na nekretnine, ili poreza na imovinu, kako TT kaže
    generacija naših roditelja je dobila stanove gotovo besplatno i danas nisu nikakve iznimke fizičke osobe koje su u posjedu nekoliko nekretnina od kojih većinu rentaju, a u zadnje vrijeme se osobito napušta dugoročni najam u korist kratkoročnog (doduše, sad je korona sve poremetila)
    bilo bi zanimljivo vidjeti strukturu vlasništva nad nekretninama u pogledu nekih odrednica poput dobi vlasnika a i načina stjecanja nekretnina
    danas nije tako lako steći nekretninu (pitaj samca s prosječnom plaćom može li se u ZG kupiti stan i od koliko kvadrata); u svakom slučaju je teže na kredit od 30 godina nego onim famoznim "otkupom"
    zašto država ne bi uzela danak od takvih nekretnina, kad je država sama pomogla vlasnicima da tu istu nekretninu (nekretnine) steknu?

    u pravu si kada kažeš da je za lijevu opciju progresivno oporezivanje očekivano. Kako drugačije pravednije rasporediti bogatstvo?

  4. #5054
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ja doista nemam ništa protiv poreza na nekretnine, ili poreza na imovinu, kako TT kaže
    generacija naših roditelja je dobila stanove gotovo besplatno i danas nisu nikakve iznimke fizičke osobe koje su u posjedu nekoliko nekretnina od kojih većinu rentaju, a u zadnje vrijeme se osobito napušta dugoročni najam u korist kratkoročnog (doduše, sad je korona sve poremetila)
    bilo bi zanimljivo vidjeti strukturu vlasništva nad nekretninama u pogledu nekih odrednica poput dobi vlasnika a i načina stjecanja nekretnina
    Nisu svi iz generacije nasih roditelja dobili stanove kako kazes gotovo besplatno.
    Moji nisu dobili nista. Kad kazem "moji", mislim da cijelu siru rodbinu i s mamine i s tatine strane.
    Ostavili su kosti na baustelama po Njemackoj i Austriji, dijelom i Australiji.
    Sto bi trebale njihove udovice ili djeca ? Dati da se drzava upise na vlasnicki list ako ne budu mogli/htjeli placati PNN? Kojeg drzava/grad/opcina, btw, kako stoji u prijedlogu tog poreza, nakon sto ga ubere, ne predviđa za namjensko trosenje?! (Kao sto je sad stvar s komunalnom naknadom koja se mora namjenski trositi), nego ce lokalni sefiri imati jos vece mogcnosti za daljnje uhljebljavanje, prosirivanje i obnavljanje vlastitog voznog parka i sl.
    Zbilja?
    Posljednje uređivanje od rosa : 29.06.2020. at 17:02

  5. #5055
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    imaš li negdje napismeno prijedlog tog poreza? znaš detalje kako će se ubirati i kako raspoređivati? koliko će iznositi porez kojeg ljudi ne mogu platiti nego će se država upisivati u vlasništvo?
    ili samo nagađaš?

    ti doista ne vidiš nikakvu razliku između primjerice vlasnika 1 nekretnine kojom se rješava stambeno pitanje i vlasnika 17 nekretnina koje se rentaju turistima? zbilja?

  6. #5056
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    imaš li negdje napismeno prijedlog tog poreza? znaš detalje kako će se ubirati i kako raspoređivati? koliko će iznositi porez kojeg ljudi ne mogu platiti nego će se država upisivati u vlasništvo?
    ili samo nagađaš?

    ti doista ne vidiš nikakvu razliku između primjerice vlasnika 1 nekretnine kojom se rješava stambeno pitanje i vlasnika 17 nekretnina koje se rentaju turistima? zbilja?

    Ukucaj Nacrt prijedloga zakona o porezu na nekretnine.

  7. #5057
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Hm, je li 17 nekretnina ili 2? Ako vec zaista nije jedna. Koji bi bio broj nakon kojeg se oporezuje?

    Evo, ja ne znam sto mislim o progresivnom oporezivanju, al evo nekih pitanja koja si postavljam.

    Neka je "n". Po meni bi drzava trebala procijeniti sto tocno dobiva tim dodatnim porezom i jasno reci za sto ga koristi. Kratkorocno dobiva dodatne novce u proracun. No, ako dugorocno dobiva nezadovoljne gradjane koji ce broj nekretnina prikladno smanjiti na "n-1", sto onda? Ako im se tako vise isplati, naravno.

    Onda, taj sto iznajmljuje "n" nekretnina sigurno doprinosi proracunu puno vise od nekoga tko iznajmljuje sobu, i puno vise od tih 300 kn po krevetu. Prvo, ti turisti trose, pa on trosi zaradu, pa onda gradi, uredjuje, odrzava, klimatizira, cisti, kupuje nove nekretnine... gomila ljudi zivi od toga.

    Ono sto me dalje muci je sto drzava toliko novaca ulupa u gluposti, toliko novaca zamraci, u toliko toga se provodi dvostruko financiranje... ja bi da se prvo to sredi, da drzava prvo pocne efikasno upravljati sa sredstvima koja ubire pa da se tek onda, ako nedostaju sredstva za funkicioniranje bitnih javnih servisa (a tu svakako smatram kvalitetno zdravstvo i obrazovanje za svih), krene u nova oporezivanja.

    Al Tomasevicev intervju mi se svidja, prvenstveno u dijelu u kojem je jasno rekao sto misli.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 29.06.2020. at 17:46

  8. #5058
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Oporezuje se svaka koja bi nas obicne građane žuljala . (Ne placa se na crkvene objekte itd...pise u nacrtu).
    Navode se olaksice, ali nigdje se ne spominje oslobođenje od placanja PNN za prvu i jedinu nekretninu kako se voli u javnosti mantrati.
    Uopce ne znam od kud ta mantra.
    Posljednje uređivanje od rosa : 29.06.2020. at 17:50

  9. #5059
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Mozes li mi bacit link jer uspjevam naci jedino projedlog iz 2012. Tko je predlagatelj tog zakona o kojem pricas?

  10. #5060
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa Nacrt prijedloga zakona o pnn nema veze s koalicijom Mozemo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #5061
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, je li 17 nekretnina ili 2? Ako vec zaista nije jedna. Koji bi bio broj nakon kojeg se oporezuje?

    Evo, ja ne znam sto mislim o progresivnom oporezivanju, al evo nekih pitanja koja si postavljam.

    Neka je "n". Po meni bi drzava trebala procijeniti sto tocno dobiva tim dodatnim porezom i jasno reci za sto ga koristi. Kratkorocno dobiva dodatne novce u proracun. No, ako dugorocno dobiva nezadovoljne gradjane koji ce broj nekretnina prikladno smanjiti na "n-1", sto onda? Ako im se tako vise isplati, naravno.

    Onda, taj sto iznajmljuje "n" nekretnina sigurno doprinosi proracunu puno vise od nekoga tko iznajmljuje sobu, i puno vise od tih 300 kn po krevetu. Prvo, ti turisti trose, pa on trosi zaradu, pa onda gradi, uredjuje, odrzava, klimatizira, cisti, kupuje nove nekretnine... gomila ljudi zivi od toga.

    Ono sto me dalje muci je sto drzava toliko novaca ulupa u gluposti, toliko novaca zamraci, u toliko toga se provodi dvostruko financiranje... ja bi da se prvo to sredi, da drzava prvo pocne efikasno upravljati sa sredstvima koja ubire pa da se tek onda, ako nedostaju sredstva za funkicioniranje bitnih javnih servisa (a tu svakako smatram kvalitetno zdravstvo i obrazovanje za svih), krene u nova oporezivanja.

    Al Tomasevicev intervju mi se svidja, prvenstveno u dijelu u kojem je jasno rekao sto misli.
    Istina je sve sto kazes i svakako nije isto 2 nekretnine i 17.
    S druge strane, apartmanizacija je doprinijela tomu danasnje trziste nekretnina izgleda upravo ovako, preskupo za kupiti nekretninu a nemoguce je naci normalan najam.
    Ne znam kakva je situacija u ostalim gradovima, ali u Zagrebu je nemoguce naci stan za dugorocni najam jer su svi dani u kratkorocni. Ako bi takva porezna politika natjerala vlasnike nekretnina da daju stanove u dugorocni najam, ja ju pozdravljam. Apartmanizacija u uzem smislu (nekontrolirana gradnja nekretnina uz obalu) je potpuno neuređeno podrucje, gdje u nekom mjestima imas konzervatore koji ti ne daju da postavis klima uređaj jer on nije postojao u 17om stoljecu a s druge strane imas velebne palače kiča. Da imamo malo razvijeniju kulturu gradnje, mozda se ne bi toliko gradilo.

  12. #5062
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ali Tomasevic u intervjuu izravno kaze da se uvodjenje poreza nn odnosi na velike posjednike i rentijere, a ne na domove i vikse koje ljudi imaju. Inace to politicki nije stvar samo ubiranja poreza, nego doista i destimulacije takvog razvoja drzave koja se oslanja na rentanje apartmana. Drugo Mozemo u svom programu jasno kaze da ce inzistirati na razvoju podatkovne demokratizacije- tj uvidu u potrosnju proracuna- svakog proracuna- u real timeu. Bas zato da bi se izbjeglo zamracivanje love, kradja i klijentelizam. Ali mislim da se nepravedna porezna politika kakvu ovo drustvo trenutno ima ne moze pravdati time da ljudi na pozicijama moci puno kradu pa bolje da ni ne ubiru porez. Hocu reci, moj je dojam da ce oni (kao i do sada) vrlo nepotkupljivo i bezkompromisno inzistirati na transparentnosti, ali kao lijeva stranka zalazu se u programu za jacanje solidarnosti i pravedniju raspodjelu bogatastva sto ukljucuje progresivne stope i jace oporezivanje kapitala nego rada.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #5063
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Procitala sam.

    Oni su kazali da ne bi ništa uzimali već bi iznad štednje od 700 tisuća kuna za koju garantira država, krenuli s progresivnim oporezivanjem, znači porezne stope bi bile minimalne za iznose od 700.000 kn naviše, a stope bi se povećavale kako se povećava iznos štednje s ciljem da najveću stopu plaća 1% ultrabogatih i preuzme najveći teret krize. Ono što je za Možemo! bitno kad govorimo o porezu na imovinu 1 % ultrabogatih jest da nema diskriminacije među vrstama imovine, bez obzira radi li se o vrijednosnim papirima, štednji ili nekretninama


    Procitaj jos jednom.
    Uveli bi , između ostalog , i PNN, ali ga ne bi tako zvali. Od vrijednosti 700 000 kn (stednje, nekretnina, dionica..) bi krenulo oporezivanje po najnizoj stopi i raslo bi do najvise stope u koju bi uslo, kako pausalno kazu, 1% bogatasa.
    Tako je rekao. DA je nebitno koji tip imovine, štednja ili nekretnine ili dionice - bitno je samo da je iznos iznad 700.000kn. Znači prosječni 2-sobni stan u ZG. Pa sad ili nije istina da će nekretnine oporezivati samo "ultrabogatima" već svima tko ima iznad 700kkn (jer "imovina je imovina" ili će ipak diskriminirati između vrsta imovina pa neće oporzivati sve iznad 700kkn. Nema trećeg po onom što je izjavio.

    A što se tiče "nasljedstva" - ne zaboraviti da u programu predviđaju i oporezivanje nasljedstva. Naravno "samo" bogatih (tkogod to bio u njihovim očima...)
    Posljednje uređivanje od sillyme : 29.06.2020. at 20:24

  14. #5064
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Pa cim si nasljednik, odmah si barem bogatiji, ako ne i bogat.

  15. #5065
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa cim si nasljednik, odmah si barem bogatiji, ako ne i bogat.
    Pa da... Ili recimo radiš - država uzme doprinose, poreze i prireze na plaću - no nekako ipak nešto uštediš, kupiš apartman (možebit čak i na kredit - jer netko štedi u banci i ima viška kapitala) - pa državi daš još 25% pdv - samo je logično da nakon svega još plaćaš porez na bogatstvo. Koliko otprilike shvaćam njihov program bitno je ne zarađivati puno jer te onda neće oporezivati a to što i zaradiš nemoj slučajno štedjeti nego sve potroši odmah. Jer štednja i ulaganja su kapital, a kapital treba...

  16. #5066
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Dakle ako nakon tog vrlo jasnog intervjua, gdje je TT odgovorio direktno na sva pitanja, izvuces zakljucak da je Mozemo u cilju da nitko ne zaradjuje puno- onda cijela rasprava nema nikakvog smisla. Mozemo imati razlicite ideje oko toga kako bi ekonomija jedne zemlje trebala izgledati, ali ovo je takva jeftina imputacija da je svaka daljnja rasprava suvisna.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #5067
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Pa da, najbolje da nam drzava ponudi vrhunsko skolstvo s dobro placenim profesorima, vrhunske lijecnike specijaliste koji ce obaviti dijagnostiku i postupke koje necete morati platiti, da po infrastrukturi zivimo u godini 2120, a sve to za 0 kn naseg novca jer su porezi fuj. Imamo MMF, imamo drzavne obveznice budzasto, imamo vanjsko zaduzivanje, porez je tako lejm. U konacnici, mozemo i bankrotirati par puta, zasto ne, ne bismo bili prvi ni zadnji.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 29.06.2020. at 22:12

  18. #5068
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Meni je ta fokusiranost samo na sebe i svoje kljuse (koliko cu JA poreza platit) kao karakterna osobina potpuno nevazna, ali kao politicka opcija mi je degutantna. Da ste ikada radili s osobama koje zive od (mizernih) socijalnih transfera financiranih nasim tako ogromnim porezima, da imate ikakav uvid koliko je Hrvatska siromasna, u kojim jadima ljudi zive, pa mozda biste... a mozda biste isto razmisljali.

  19. #5069
    darva avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    385

    Početno

    Ja se slažem sa sasom i betty a evo nešto o ovoj temi
    https://www.vecernji.hr/vijesti/thom...IMcv46yr-JAh-8

  20. #5070
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Da ovi grozni sebicni skrci s ogromnih npr.15.000kn place. Od koje:
    Prvo ode 2.100 na zdravstveno (koliki je ono omjer solidarnosti ovdje? Ako se dobro sjecam na 1 koji uplacuje dolaze 2 s "besplatnim" osiguranjem)
    Pa 1.600 na I. stup (2. cu za sad glumiti da da nece oduzeti)
    Pa 1.770kn za Bandica
    I tako ostane "velicanstvenih" 8.500kn (56.6%)

    Ali... Ali to nije sve.
    Treba i PDV platiti na skoro svaku kupovinu.
    Znaci, ako netko me pije alkohol ili kavu, ne pusi i ne vozi auto (pa ne placa jos trosarine) ostaje mu ravno 6.800kn odnosno 45% njegove place za njega ili nju. Ostalo sve je uzela drzava.

    Ali da, sve je to nula, nije dosta ni blizu, ajmo dati jos...

    I tako uz jos koji porezic na dobit, naplatu kojekakvih koncesija i sl nasa drzavica ubere 145 milijardi kn prihoda. A mi koji mislimo da je sve to skupa sasvim dosta i previse smo neobazrivi i sebicni jer ne zelimo da drzava uzima jos vise?

    Ako drzavi fali za socijalne transfere nek malo pogleda gdje ustedjeti na autima, avionima, kojekakvim poticajima, beskrajnim rashodima za lupace stambilja i sl. a ne gdje jos ugrabiti. I da, 145 milijardi kuna je za ovu drzavu sasvim dosta pa i previse, pogotovo za nivo protuusluga koji pruza za te novce, da se malo potrudi time racionalno raspolagati. Ali neki vidim zele da se jos malo "zagrabi", onak preventive radi, da ne bi netko bio ambicozan pa pozelio strsati...

  21. #5071
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku

    Ako drzavi fali za socijalne transfere nek malo pogleda gdje ustedjeti na autima, avionima, kojekakvim poticajima, beskrajnim rashodima za lupace stambilja i sl. a ne gdje jos ugrabiti. I da, 145 milijardi kuna je za ovu drzavu sasvim dosta pa i previse, pogotovo za nivo protuusluga koji pruza za te novce, da se malo potrudi time racionalno raspolagati. Ali neki vidim zele da se jos malo "zagrabi", onak preventive radi, da ne bi netko bio ambicozan pa pozelio strsati...
    Ja isto ovako nekako razmisljam. Prvo racionalizacija i transparentno i posteno trosenje novaca koji se trenutno ubiru od poreza, a tek onda razmisljati treba li poreze povecavati ili ostaviti iste, ili smanjivati.

  22. #5072
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ekipa oko mene je dosta nabrijana na Možemo (kaže moja frendica da je to onda po njezinom metru 3 mandata - kad svi koje ona zna glasaju za istu opciju, to bude toliko mandata, kaže ona ).

    Ja sam nekako odlučila pregristi i isto dati njima glas, najviše iz ovih “aktivizam” pobuda, zbilja mi ulijevaju dojam autentičnosti i da će se sigurno “do zadnjeg boriti za pravu stvar”.

    Istovremeno mi ekonomski dio programa ulijeva nelagodu, ali sam ju odlučila zanemariti za sad. (Nije da sam i do sad imala neke senzacionalne odluke glede glasanja koje su urodile ne znam čime, pa se mogu valjda sad barem svjesno praviti blesava oko tog spornog (mi) ekonomskog programa.

    Naime, putem sam negdje shvatila da više nisam pravi ljevičar. Odnosno, ako je to moguće, s ekonomskog aspekta, ljevičar sam samo u teoriji. Sviđa se meni socijalna država u uređenoj Njemačkoj i bogatoj Skandinaviji, ali ovdje više nemam nikakvih iluzija. Naime, mislim da je ovdje duboko u narod ukorijenjeno “snalaženje”, tj. siva ekonomija, porezna evazija, socijalni klijentelizam... pri čemu ne mislim samo na politički klijentelizam, lokalne vlasti i način na koji kod nas funkcionira vlast. Nego je velik, prevelik postotak stanovništa koji će u svakom aspektu svakodnevice tražiti i naći načine kako da nešto uopće ne uplati u zajedničku kasu ili da iz te kase nešto izvuče iako mu to ne pripada. I bez obzira na to živi li neka višečlana obitelj od 5000 kn ili neki poduzetnik “mulja”, znam jednostavno previše primjera na osnovu kojih ne vjerujem u nikakvu pravdu, socijalnu pravednost i slično. Siromašnih je puno, no izgleda kao da novac kroz sustav opet ne dolazi do njih. Dok istovremeno mnogi radno sposobni znaju naći puteve i uzeti novac namjenjen najugroženijim socijalnim kategorijama. O bogatima da ne pričamo. Čak i da Katarina Peović nekim čudom postane ministrar financija , pa nema tih 1% bogatih koji će ju dočekati da primjeni svoje zakone na njih, te će vrijednosti za čas nestati s radara. I onda nekako opet nahebe ta “bogata srednja klasa s plaćom od 7000-8000 kn” koji idu na posao i uplaćuju poreze i doprinose. Onih koji imaju manje od toga ima jako puno i nemaš im što ni uzeti. Oni koji imaju puno više se sakriju. Nije mi to priča o sebičnosti srednje klase nego o tome da nje niti nema, i kakva je to srednja klasa s plaćom od soma eura ili 1000-2000 kn više. I kad se bogati za sebe pobrinu, tko ti ostane za progresivno oporezivanje?

  23. #5073

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    "Generacija nasih roditelja dobila je stanove besplatno.."
    Kao prvo, nisu svaciji roditelji dobili. Moji nisu dobili ni posao, ni stan, niti ista za sto nisu pisali krv da oprostite na izrazu.
    Drugo, nisu niciji roditelji dobili besplatno. Sve je to netko platio. Nesretnim ljudima su oteti stanovi da bi se u njih uselilo podobne ili se odbijalo od radnickih placa da bi se gradili tzv "socijalni stanovi".
    Koalicija Mozemo je upravo sljedbenik ove uzasne politicko-ekonomske ideje prema kojoj je drzava ta koja ce "pravednije raspodijeliti bogatstvo".
    Mislim da ljudi lijevog svjetonazora imaju puno kvalitetnijih opcija sto se ekonomskog programa tice.

  24. #5074

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto ovako nekako razmisljam. Prvo racionalizacija i transparentno i posteno trosenje novaca koji se trenutno ubiru od poreza, a tek onda razmisljati treba li poreze povecavati ili ostaviti iste, ili smanjivati.
    Tocno. Ipak, malobrojni su primjeri zemalja gdje se visoki porezi zaista vracaju drustvu kroz vrhunsko zdravstvo, obrazovanje, kvalitetu zivota... Tesko je vjerovati da ce bas na Balkanu to zazivjeti.

  25. #5075
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    "Generacija nasih roditelja dobila je stanove besplatno.."
    Kao prvo, nisu svaciji roditelji dobili. Moji nisu dobili ni posao, ni stan, niti ista za sto nisu pisali krv da oprostite na izrazu.
    Drugo, nisu niciji roditelji dobili besplatno. Sve je to netko platio. Nesretnim ljudima su oteti stanovi da bi se u njih uselilo podobne ili se odbijalo od radnickih placa da bi se gradili tzv "socijalni stanovi"
    .
    Desnica je uzela nesretnim ljudima u NDH stanove i podijelila podobnima. Konkretno, u Zagrebu je 7. svibnja 1941. Redarstveno ravnateljstvo donijelo proglas da se svi Židovi i Srbi sjeverno od Maksimirske, Vlaške, Trga, Ilice do Črnomerca, moraju iseliti u roku 8 dana. Nije to specijalnost komunistickog rezima.

    Moj tata je dobio i posao i stan od 50tak kvadrata, preko ceste je tada bilo polje kukuruza, nije Pantovcak. Jer je imao deficitarnu struku (i danas je deficitarna, ali nitko nista ne poduzima da motivira ljude, pa nitko nije lud da to studira, pisalo se i tu na forumu i kukalo da ih nema). Al ne znam zasto mislis da on nije "pisao krv" da dodje do te deficitarne struke iz ekstremnog siromastva. Nekako preskaces kategorije koje su bile obuhvacene drustvenim stanovima, a itekako su ljudi bili zaslužili i davali društvu ono sto mu je nedostajalo. Podoban nije sigurno bio, a stan je mogao dobiti ubrzo nakon sto je diplomirao, i to u nekoliko gradova u Hrvatskoj.

  26. #5076
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Premda se nacelno slazem da se novac od poreza i prireza trosi suludo. Al su od 91. vecinom desne vlade te koje vladaju kod nas. Ne znam po cemu bih zakljucila da ce Raspudiceva ekipa biti postenija s proracunom.

  27. #5077

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Jelena, nisam nigdje napisala da je otimanje stanova specijalnost komunistickog rezima, zasto mi pises to za NDH ? Mozemo li se maknuti iz tih "mi ustase, vi partizani" i obrnutih kucica?
    Ne mislim da drzava treba dijeliti stanove, odnosno cvrsto vjerujem da je tvoj otac, koji je ocito bio jako sposoban i inteligentan covjek, mogao sam zaraditi svoj stan koji bi mozda bio i bolji od onoga koji mu je drzava dala, samo mu je trebalo dati vecu placu a ne placu okrhnutu kojekakvim nepotrebnim porezima i davanjima.
    Takodjer, ne slazem se da je socijalisticko vidjenje ekonomije uvijek vezano iskljucivo za lijeve vlade (iako je ideja izvorno ljevicarska). Kanga je negdje prije napisala, pa Hrvatska jos nije ni izasla iz socijalizma, HDZ je u tom smislu potpuno zakazao. Dapace, od strane HDZ-a i SDP-a godinama smo gledali neki monstruozni hibrid socijalizma i kapitalizma koji je sluzio iskljucivo za generiranje korupcije u drustvu.

  28. #5078
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    ... mislim da je ovdje duboko u narod ukorijenjeno “snalaženje”, tj. siva ekonomija, porezna evazija, socijalni klijentelizam... pri čemu ne mislim samo na politički klijentelizam, lokalne vlasti i način na koji kod nas funkcionira vlast. Nego je velik, prevelik postotak stanovništa koji će u svakom aspektu svakodnevice tražiti i naći načine kako da nešto uopće ne uplati u zajedničku kasu ili da iz te kase nešto izvuče iako mu to ne pripada. I bez obzira na to živi li neka višečlana obitelj od 5000 kn ili neki poduzetnik “mulja”, znam jednostavno previše primjera na osnovu kojih ne vjerujem u nikakvu pravdu, socijalnu pravednost i slično. Siromašnih je puno, no izgleda kao da novac kroz sustav opet ne dolazi do njih. Dok istovremeno mnogi radno sposobni znaju naći puteve i uzeti novac namjenjen najugroženijim socijalnim kategorijama. O bogatima da ne pričamo. Čak i da Katarina Peović nekim čudom postane ministrar financija , pa nema tih 1% bogatih koji će ju dočekati da primjeni svoje zakone na njih, te će vrijednosti za čas nestati s radara. I onda nekako opet nahebe ta “bogata srednja klasa s plaćom od 7000-8000 kn” koji idu na posao i uplaćuju poreze i doprinose. Onih koji imaju manje od toga ima jako puno i nemaš im što ni uzeti. Oni koji imaju puno više se sakriju. Nije mi to priča o sebičnosti srednje klase nego o tome da nje niti nema, i kakva je to srednja klasa s plaćom od soma eura ili 1000-2000 kn više. I kad se bogati za sebe pobrinu, tko ti ostane za progresivno oporezivanje?
    Pa da. HDZ i SDP u svojim ekonomskim praksama nisu imali ni l od liberalne ekonomije, imali su isključivo apsurdnu poreznu (uključivo parafiskalnu) presiju, klijentelizam i crony kvazi-kapitalizam a u stvari nastavak državnog "kapitalizma" u kojima država ubire onima koji se nisu uspjeli snaći da to izbjegnu i dijeli podobnima. Možemo u svom programu se zalaže za daljnji nastavak te prakse "uzmi još više" onima koje uspiju uhvatiti (a zna se ko bi poslovično opet nahebao a tko ne) i podijeli po svojim kriterijima.

    Solidarnost je pomaganje većine nesretne manjine. Ne pljačka manjine da većina dobije više nezarađenog novca.

    I, kao što rekoh, ima i rashodovna strana proračuna, ne samo prihodovna...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 30.06.2020. at 07:39

  29. #5079
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ta fokusiranost samo na sebe i svoje kljuse (koliko cu JA poreza platit) kao karakterna osobina potpuno nevazna, ali kao politicka opcija mi je degutantna. Da ste ikada radili s osobama koje zive od (mizernih) socijalnih transfera financiranih nasim tako ogromnim porezima, da imate ikakav uvid koliko je Hrvatska siromasna, u kojim jadima ljudi zive, pa mozda biste... a mozda biste isto razmisljali.
    S obzirom da si u terminima "svoje kljuse" i s visoka dociras zapravo o moralu onih "sebicnih" koji, eto cuda, razmisljaju o tome koliko ce uplatiti poreza vise nego ga danas placaju (sillyme je dobro podastrijela koliko svi mi "bogatasi" s placom od cca 1000 eura zapravo dajemo u kasu nazad), slobodna sam predloziti tebi i svim takvim opcijama koji se zalazu za vece oporezivanje građana da pokaze svoje "karakterne osobine" i slobodno svaki mjesec sama odvoji dodatno od svoje place, usteđevine...u drzavni proracun.
    Plus ce vam biti da , s obzirom na dobrovoljnost, mozete sami odrediti iznos uplate.
    Ili vam je zbilja draza opcija da taj iznos za vas izracuna Porezna uprava?

    Degutantno?

    I da, potpisujem sillyme.

  30. #5080
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto ovako nekako razmisljam. Prvo racionalizacija i transparentno i posteno trosenje novaca koji se trenutno ubiru od poreza, a tek onda razmisljati treba li poreze povecavati ili ostaviti iste, ili smanjivati.
    Tako je.

  31. #5081
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa evo ocito je do ociju koje program citaju. Naime ja iz programa Mozemo upravo citam o transformaciji poreznog sustava- dakle ne nastvaku dosadasnje porezne prakse, a kamoli njene nadogradnje, dapace vise puta su u javnim istupima rekli da misle da je dosadasnja praksa losa. Inace inzistiranje na transparentnosti je njihova okosnica i to svi koji ih prate u Zagrebu jako dobro znaju, to nije nesto sto oni okace pred izbore, bas radi takve bezkompromisnosti su i razdrmali gradsku skupstinu. Mislim da je rasprava besmislena, jer se radi o dva sasvim razlicita pogleda na ekonomiju, svi koji zagovaraju slobodno trziste doista imaju za koga glasati, samo je naporno slusati to stalno upiranje da se objasni kako ce MOZEMO uzimati srednjoj klasi ogromnu lovu i svima ce biti JOS gore nego s hdzom i sdpom. Oni su lijeva stranka, to ne skrivaju i lijeve politike zagovaraju progresivno oporezivanje, porez na kapital, porez na velika nasljedstva. Bas kao u Skandinaviji.

  32. #5082
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da. HDZ i SDP u svojim ekonomskim praksama nisu imali ni l od liberalne ekonomije, imali su isključivo apsurdnu poreznu (uključivo parafiskalnu) presiju, klijentelizam i crony kvazi-kapitalizam a u stvari nastavak državnog "kapitalizma" u kojima država ubire onima koji se nisu uspjeli snaći da to izbjegnu i dijeli podobnima. Možemo u svom programu se zalaže za daljnji nastavak te prakse "uzmi još više" onima koje uspiju uhvatiti (a zna se ko bi poslovično opet nahebao a tko ne) i podijeli po svojim kriterijima.

    Solidarnost je pomaganje većine nesretne manjine. Ne pljačka manjine da većina dobije više nezarađenog novca.

    I, kao što rekoh, ima i rashodovna strana proračuna, ne samo prihodovna...


    evo sad cu zvucati kao Marija Selak kad joj rasprava ne odgovara, ali meni ovaj diskurs doista nije prihvatljiv. Znam da se u Hrvatskoj sve mora izrelativizirati i svatko zaprljati pa da svi budemo isti i da nista nema smisla, ali reci da Mozemo planira pljacku je bas neukusno. Nitko iz cijele platforme nema jednu mrlju, najjaca je da su jucer otkrili da se Mile Kekin zapravo zove Milan, nemas nikkave indikacije da se radi o lopovima. Mozes misliti da je KP radikalna partiznaka, mozes misliti da RF planira ici po kuhinjama i uzimati ljudima visak sladoleda iz zamrzivaca, ali implicirati da se radi o lopovima je bas ruzno.

  33. #5083
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa eto nekom je ideja da se na
    1x placen porez na prihode i
    2x placen porez prilikom kupovone
    Zeli uvesti 3x porez na "bogatstvo" sto je netko ustedio - neukusni poziv na pljacku

    Drugima je nazivanje te ideje pozivom na pljacku neukusno.

  34. #5084
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Dobro je da kritički raspravljamo o programima bilo koje stranke. Pa i za Možemo je dobro da raspravljamo o tome što planiraju s porezima. U otvorenoj raspravi se često jave bolja rješenja. Ili bar, u ovom slučaju, možemo sebi iskristalizirati što nam je više, a što manje važno.

    Kakvu točno transformaciju poreznog sustava Možemo nudi? Čitam program i koliko shvaćam plan je dodatni smanjiti oporezivanje onih s manjim prihodima, i smanjiti pdv, a povećati oporezivanje onih s većim prihodima. Mene zanima i o kojim brojkama se tu radi? Planira li se u proračun na ovaj način unijeti više ili manje novaca od poreza? Koliko? Ovako napisan program zvuči jako lijepo, ali je zapravo sve skupa poprilično nejasno i nekonretno. Naravno da raspravljamo misle li na jednu ili više nekretnina, na stopu od 36 ili 100%, kad ništa od toga ne piše.

    Nadalje, većina bogatijih i uspješnijih ljudi koje ja znam (a ne znam najbogatije, Keruma i slične...), poduzetnici, iznajmljivači, što god, su te novce stekli iznimno se trudeći, radeći više od ustalih, ulažući svoj kapital, vrijeme, znanje, riskirajući, odvažujući se, zapošljavajući druge, i bitno doprinoseći proračunu već sad. Ja isto imam dojam da je ovo napisano u programu Možemo na neki način kažnjavanje tih ljudi.

  35. #5085
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    To što Možemo predlaže naravno nije pljačka u smislu da bi bilo protuzakonito, niti itko implicira da bi netko od njih te novce stavio u svoj džep. Ako netko dođe u priliku i stavi ih, nadajmo se da će pravosuđe odraditi svoj posao. No, meni je jasno kako kod ljudi koji žive od nedržavnog novca, može stvoriti takav dojam. Nameti su već sad užasno visoki. I onda se k tome zaista gleda kako dio ljudi na državnoj plači ne dorađuje kvalitetno svoj posao, kako se novci uludo troše... dakle, postoji toliko mjesta za uštedu prije nego se uđe u nove namete.

  36. #5086
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Evo ja jasnije od TT u ovom zadnjem intervjuu ne mogu. Ja vidim solidarnije i pravednije drustvo, netko drugi pljacku. Ostanimo na tome i izadjimo na izbore! Evo link na biracka mjesta- u Zagrebu su mnoga promijenjena uslijed stete od potresa.

    https://www.mozemo.hr/vijesti/objavl...rackih-mjesta/

  37. #5087
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    meni doista nije jasno na koji način se uspjelo doći do toga da Možemo cilja na srednju klasu da im otima novce
    iskreno, takve paranoje mi zvuče kao nastavak paranoja iz devedesetih gdje se lovom na vještice socijalizma pokušavao prikiriti užas od upravo tog liberalnog kapitalizma i onoga što čini ekonomiji (privatizacija, akumulacija bogatstva u rukama nekolicine, frapantan rast nezaposlenosti - i to ne samo kod nas, da ne bi rat bio razlog, nego u svim tranzicijskim zemljama)
    uostalom, ne znam je li se ekonomski program ijedne druge stranke rasčerečio kao što je ovaj program
    pitam se zašto?
    mislim da smo svi složni da proračunom treba bolje upravljati i da javna uprava treba biti učinkovitija
    ali doista ne razumijem zašto mislite da nam je trenutni proračun dovoljan, osobito ako bi dodatno punjenje proračuna bilo na uštrb iznimno bogatih? mislite da bi nas bogati napustili onda? mislite kao, prijavili bi se u Monaco? mislite kao iznalazili bi načine da prikriju zaradu? kao da nam se sve to sada već ne događa? kao da se ne događa i drugim zemljama?
    a Hvatska je baš primjer države s odgovornim pojedincima - kod nas se ljudi natječu u tome tko će bolje prevariti državu i još budu ponosni na to - čast iznimkama!

  38. #5088

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    meni doista nije jasno na koji način se uspjelo doći do toga da Možemo cilja na srednju klasu da im otima novce
    iskreno, takve paranoje mi zvuče kao nastavak paranoja iz devedesetih gdje se lovom na vještice socijalizma pokušavao prikiriti užas od upravo tog liberalnog kapitalizma i onoga što čini ekonomiji (privatizacija, akumulacija bogatstva u rukama nekolicine, frapantan rast nezaposlenosti - i to ne samo kod nas, da ne bi rat bio razlog, nego u svim tranzicijskim zemljama)
    uostalom, ne znam je li se ekonomski program ijedne druge stranke rasčerečio kao što je ovaj program
    pitam se zašto?
    mislim da smo svi složni da proračunom treba bolje upravljati i da javna uprava treba biti učinkovitija
    ali doista ne razumijem zašto mislite da nam je trenutni proračun dovoljan, osobito ako bi dodatno punjenje proračuna bilo na uštrb iznimno bogatih? mislite da bi nas bogati napustili onda? mislite kao, prijavili bi se u Monaco? mislite kao iznalazili bi načine da prikriju zaradu? kao da nam se sve to sada već ne događa? kao da se ne događa i drugim zemljama?
    a Hvatska je baš primjer države s odgovornim pojedincima - kod nas se ljudi natječu u tome tko će bolje prevariti državu i još budu ponosni na to - čast iznimkama!
    Betty, potpis.
    Osobno nemam problema s ekonomskim programom Možemo, iako priznajem doduše da o ekonomiji ne znam dovoljno. Ali realno gledano, oni nema šanse da dobiju toliki broj glasova da značajnije utječu na ekonomsku politiku države - bar ne u ovom mandatu.
    O poreznoj politici države lome se koplja već godinama. Ima li neka stranka ili program koji u ovoj kampanji nude idealno rješenje?
    Ono što svakako podržavam kod Možemo je inzistiranje na transparentnosti, na rješavanju problema, na civiliziranom diskursu bez podmetanja i prepucavanja u stilu "a vi ste bili ovakvi dok ste bili na vlasti" - "a vi ste bili još gori" - što slušamo konstantno već godinama. I zato se stvarno nadam da će ući u Sabor u dovoljnom broju da utječu na politiku na višoj razini nego što smo navikli dosad.
    Grozim se ulaska Škorine ekipe u Sabor u velikom broju (a ankete im zasad daju popriličan postotak), njihove reklame mi ulijevaju izrazitu nelagodu (na ostale sam već otupjela i ne registriram ih). I zato ću bezrezervno podržavati sve što može dovesti Sabor u nekakvu ravnotežu.

  39. #5089
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Kvaka leži u onih pausalnih "1% bogatih".

    Nitko od nas vecine obicnih smrtnika ne vidi sebe u tih 1% ultrabogatih pa, kao straha nema, nece po nama sto je zapravo naivno tumacenje jer se ne zeli prihvatiti sve sto je TT rekao, a kraj njegovog izlaganja spominje najvece, progresivno oporezivanje onih najbogatijih, onih 1%.


    Da, uvjerena sam da ce se tih 1% snaci, ne bi imali to sto imaju da nisu "sposobni okrenuti se oko sebe".

    I ne moram misliti da je KP Titova partizanka, briga me za to, ali nakon njenih izjava o štednji građana o njenim poimanjima ekonomije mislim isto što i o Berinom poimanju politike.

  40. #5090
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja stvarno ne znam kako netko može nazvati ovaj naš kapitalizam liberalnim kapitalizmom. A (loše) države i uvezanosti s državom nema gdje nema.

  41. #5091
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    kako se onda zove ekonomija u kojoj blagajnica radi za minimalac a gazda helikopterom ide na sastanak?

  42. #5092
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ne zove se liberalni kapitalizam.

  43. #5093
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    meni doista nije jasno na koji način se uspjelo doći do toga da Možemo cilja na srednju klasu da im otima novce
    iskreno, takve paranoje mi zvuče kao nastavak paranoja iz devedesetih gdje se lovom na vještice socijalizma pokušavao prikiriti užas od upravo tog liberalnog kapitalizma i onoga što čini ekonomiji (privatizacija, akumulacija bogatstva u rukama nekolicine, frapantan rast nezaposlenosti - i to ne samo kod nas, da ne bi rat bio razlog, nego u svim tranzicijskim zemljama)
    uostalom, ne znam je li se ekonomski program ijedne druge stranke rasčerečio kao što je ovaj program
    pitam se zašto?
    mislim da smo svi složni da proračunom treba bolje upravljati i da javna uprava treba biti učinkovitija
    ali doista ne razumijem zašto mislite da nam je trenutni proračun dovoljan, osobito ako bi dodatno punjenje proračuna bilo na uštrb iznimno bogatih? mislite da bi nas bogati napustili onda? mislite kao, prijavili bi se u Monaco? mislite kao iznalazili bi načine da prikriju zaradu? kao da nam se sve to sada već ne događa? kao da se ne događa i drugim zemljama?
    a Hvatska je baš primjer države s odgovornim pojedincima - kod nas se ljudi natječu u tome tko će bolje prevariti državu i još budu ponosni na to - čast iznimkama!
    Ali zašto ne raspravljati o programu? O bilo čijem? Zašto ga ne "raščetvoriti"? To je pozitivno. Tjera ih na bolji/jasniji program. Meni je ovaj program nejasan.

    Dakle, vidim da ti misliš da u programu Možemo piše da će se progresivnim oporezivanjem 1% najbogatijih, uz istovremeno smanjivanje poreza za siromašnije (sve ispod medijana?) i pdv-a, u proračun ulijevati više novaca? Meni to bez da vidim konkretne brojke djeluje nemoguće. Koliko bi se novaca trebalo oduzeti tima u 1% da se pokriju razlike i da se još više napuni proračun? Evo, ja zaista želim vidjeti konretnu računicu na kojoj se temelje ove ideje... Pretpostavljam da su prihodi od raznih vrsta poreza javno vidljiva informacija - pa bih htjela konkretno vidjeti što će se oduzeti kome, a što će se dati kome... Ovako mi je to niz nabacanih ideja, bez konkrente podloge. Ako su svi drugi programi takvi, nema veze, sad raspravljamo o ovome. A možemo i o nekom drugom, i to je u redu.

  44. #5094
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Po meni, za Možemo ima smisla glasati zbog aktivističke uloge dijela njihovih članova, jer imaju vrijdnih rezultata iza sebe. Međutim, biti aktivist i biti političar je nešto sasvim drugačije pa ćemo tek vidjeti kavi će političari biti, ako dobiju opriliku. Također, slažem se s tanjom_b, neka protuteže Škorinoj ekipi, neka drugačijih glasova.
    Jadranku bih mogla potpisati u svemu što je napisala, a koaliciji Možemo savjetujem da sluša građane. Naime:
    Nadalje, većina bogatijih i uspješnijih ljudi koje ja znam (a ne znam najbogatije, Keruma i slične...), poduzetnici, iznajmljivači, što god, su te novce stekli iznimno se trudeći, radeći više od ustalih, ulažući svoj kapital, vrijeme, znanje, riskirajući, odvažujući se, zapošljavajući druge, i bitno doprinoseći proračunu već sad. Ja isto imam dojam da je ovo napisano u programu Možemo na neki način kažnjavanje tih ljudi.

  45. #5095
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali zašto ne raspravljati o programu? O bilo čijem? Zašto ga ne "raščetvoriti"? To je pozitivno. Tjera ih na bolji/jasniji program. Meni je ovaj program nejasan.
    O ovome da ne govorim, opet potpisujem.

  46. #5096
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Betty, to o čemu pričaš i što je u HR aktualno od privatizacije devedesetih na ovamo je klijentilistički, a ne liberalni kapitalizam. Na vlasti se održava populističkim ekonomskim odlukama koje se u suštini ne razlikuju od socijalističkih. Od dva zla, meni je ovo puno gore od socijalizma kakvog smo imali u bivšoj državi. Inače, mogla bih potpisati tanju_b.

  47. #5097
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Jadranka, ako mene pitaš, ja nemam odgovore na pitanja koja postavljaš, mogu samo pretpostaviti da jedna tako mala stranka nema pristup podacima kao što npr ima stranka koja je na vlasti, te da svoje računice temelje na podacima iz DZS-a i slično
    Kada kažem rasčerečiti, mislim na ovo inzistiranje na zatvaranju financijske konstrukcije ili točnih predviđanja (koje je sasvim legitimno, ali ne znam je li moguće u ovoj fazi) koja se ovdje uporno zahtjevaju od Možemo, a ne zahjtevaju se od ijedne druge političke opcije, niti se njihov ekonomski program uspoređuje s drugim (boljim po vašem mišljenju) ekonomskim programom.
    Ja se načelno slažem s njihovim programom, i s ekonomskim dijelom (rasterećivanje SME-ova, zelena gospodarstva, društveno poduzetništvo) i svjetonazorskim dijelom, kao i nastojanjima da se politika demokratizira, tj da se poveća sudjelovanje građana u političkim odlukama - i upravo tu vidim priliku da se iznesu sve brige i nezadovoljstva oko planiranih politika. Teoretski, u domeni je mogućeg da Možemo bude relativni pobjednik izbora, iako je malo vjerojatno, pa će, kao i svi prije njih, izvršiti uvid u stanje i poduzeti korake koje obećavaju ili će ih možda izmijeniti - ja to ne znam. Svejedno, ulijevaju mi veće povjerenje nego bilo koja druga opcija, od kojih su mi mnoge zastrašujuće.

    Vertex, ne bih rekla da su ostali na razini aktivista i da nisu političari, budući da su u Zagrebu dio skupštine sa svoja 4 mjesta. Možeš reći da je to lokalna razina i da je stoga nevažno, ali eno Most je počeo lokalno i onda dva puta sudjelovao u izvršnoj državnoj vlasti.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 30.06.2020. at 11:42

  48. #5098
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ne mislim da je nevažno, nego se nisam pažljivo izrazila.

  49. #5099
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Jadranka, ako mene pitaš, ja nemam odgovore na pitanja koja postavljaš, mogu samo pretpostaviti da jedna tako mala stranka nema pristup podacima kao što npr ima stranka koja je na vlasti, te da svoje računice temelje na podacima iz DZS-a i slično
    Kada kažem rasčerečiti, mislim na ovo inzistiranje na zatvaranju financijske konstrukcije ili točnih predviđanja (koje je sasvim legitimno, ali ne znam je li moguće u ovoj fazi) koja se ovdje uporno zahtjevaju od Možemo, a ne zahjtevaju se od ijedne druge političke opcije, niti se njihov ekonomski program uspoređuje s drugim (boljim po vašem mišljenju) ekonomskim programom.
    Odgovore na ta pitanja nema samo stranka na vlasti, nego do njih može doći svatko tko se malo kuži u statistiku, poreze, doprinose, bruto i neto plaću, i zna googlati. Sad ne stignem guglati, ali ovako odokativno… prosječna plaća je koliko ono - 6000/7000 kn. Pod time se misli dakle na plaću - tu ne ulaze mirovine, razna socijalna davanja i slično. Dakle, prosječna plaća nema veze s time koliko prihoda mjesečno dobiva (čini mi se) 50-60% osoba, koje žive od daleko manje od tih 6000-7000 kn prosječne plaće. Onda ide neki red tih ljudi ajmo zaokružiti od 6000 do 15000 kn neto plaće. I onda idu ajmo reći "bogati". Nema ih ni približno dovoljno da se njima uzme dovoljno da se time namiri 50%-60% stanovništva.

    Jednostavno smo presiromašno i po strukturi starosti stanovništva "u banani" da tu ima velikog prostora za veliko kemijanje i socijalno prelijevanje i socijalnu pravdu. Ili ajmo reći ovako, može gazda prodati taj svoj helikopter, ali to nije ono što će pomoći da 200.000 radnika u trgovini ima plaću veću za 2000 kn.

    Ono što ja laik i ekonomski neznalica mislim je da treba nekakvo gospodarsko rasterećenje koje će dovesti do gospodarskog rasta, povećanja radnih mjesta i rasta plaća. Je l se to događa ako još više opteretiš one koji najviše rade i zarađuju, nemam pojma jer sam laik i ekonomski neznalica, ali zvuči mi da ne.

    A čerečimo ovaj program, zašto ne, oni su nam jedina zanimljiva stranka trenutno. Koga briga za HDZ i SDP i njihov program? Gledamo njihov program već desetljećima .

    Jedino bi tu možda "Pametno/Stranka s imenom i prezimenom..." bilo zanimljivo još za čerečiti, ali za njih ne bih glasala iz drugih razloga pa se nisam udubljivala.

    I za čiji ekonomski program se tvrdilo da je bolji?

  50. #5100
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    bb, pretjerano si pojednostavila ovo s plaćama, prosječna plaća nije dobar pokazatelj, trebalo bi vidjeti od kakvih se plaća sastoji populacija plaća - u svakom slučaju ne želim u to ulaziti jer se ne bavim time, niti imam vremena da se bavim time, a i nije plaća osnova eventualnog oporezivanja imovine ultrabogatih

    i ne govorim da je gazda trebao prodati helikopter pa dati zaposlenicima...nego da je gazda mogao biti manje pohlepan pa radnicima dati veće plaće, svejedno bi imao helić. I nije to nikakva utopija, postoje primjeri maloprodajnih lanaca gdje su radnici pristojno plaćeni, a gazda i dalje zarađuje. A mi smo društvo koje će zavidjeti gazdi, jer - skupa kola, jahte, svi to želimo, a istovremeno će se apeli za povećanjem minimalne plaće zvati uništavanjem poduzetništva. Svakako da nije crno-bijelo i nipošto ne tvrdim da je to MO svih poduzetnika, daleko od toga.
    Volila bih samo da smo društvo kojem će u fokusu biti onaj koji radi za minimalac a ne njegov gazda. Kako popraviti uvjete života za tog radnika a ne za njegovog gazdu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •