Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Antibiotici uz dojenje

  1. #1
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno Antibiotici uz dojenje

    Gde mogu da nadjem pouzdan spisak antibiotika koji se smeju koristiti uz dojenje?
    Moram unapred da se informisem, jer sve mi kod mene mirise na upalu sinusa, pa ako dodje do ab da znam. Inace imam bebu od 2m. U to sto kazu lekari se ne uzdam. Sa prvim detetom primala gentamicin, dr kaze prekidaj dojenje. Ja prekinula i posle terapije se namucila da se vratimo dojenju, a onda mi pedijatar rekla da sam mogla uz to da dojim i da sam se dzabe izmucila... ISto tako u porodilistu savetovali dojenje uz orvazil (iskreno, ne znam dal je ovo trgovacki naziv), a svi u ostalim porodilistima se na ovo zgrazavaju.
    Sad ne planiram da mucim muku kao sa prvim, pa u se i u svoje kljuse...

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Napomena: ja sam laik pa odvaži triput sve što napišem.

    Ne znam baš da bi ijedan antibiotik smio uz dojenje. Zašto? Jer im je prva uloga da ubiju bakterije, bilo to širokog spektra, ili one koje ciljaju određeno. Bebina crijeva se tek nastanjuju dobrim bakterijama, i ako ih sada ubiješ antibiotikom ne znam što to može značiti, ali meni to smrdi na niz imunoloških bolesti tipa alergija, zatim intolerancije, iritacije, i ostalo.

    Usto, ti da bi dobila antibiotik za sinuse valjda moraš prvo napraviti neki bris i onda laboratorijskim testiranjem daju ciljani antibiotik koji će ubiti tu bakteriju, a ne naslijepo uzimati pa kud puklo da puklo.

    Zašto ne pokušaš inhaliranje s kaduljom i mentom? Meni je to pomoglo kada sam imala začepljene sinuse.

  3. #3
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Ok, ako ja moram uzeti recimo antibiotike (naravno probam sve pre toga - citav rezim vec imam, ali imam prilicnu istoriju sto se tice sinusa) - sta onda? Jel veca korist prekinuti dojenje da beba ne bi uzela tog ab ili nastaviti i zazmuriti na to... Skroz razumem u kom pravcu razmisljas i slazem se donekle, ali...
    Inace u mom slucaju uglavnom ne cekaju bris, daju ab sirokog spektra, jer imam jake upale, ali da ne davim dalje sa tim mojim problemom (ukratko fali mi deo kosti na dva mesta u sinusu, imala vec operaciju...)
    Posljednje uređivanje od lady.x : 16.09.2015. at 21:39

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vecina antibiotika se smije uzimati uz dojenje, jednako kao sto ga smiju uzimati novorodjencad i bebe.

    Bitno je naglasiti lijecniku da dojis i da ne zelis prestati dojiti i da zahtijevas terapiju koja je kompatibilna s dojenjem. Ako nisi sigurna da je bakterijska infekcija, zahtijevaj bris ili barem vadjenje krvi da se vidi vrijednost CRP-a. Ako je antibiotik potreban, onda je svakako potrebno da ga i popijes. Uz njega mozes (ne da mozes, nego se i preporuca) uzimati pojacane probiotike i to je to.

  5. #5
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Vecina antibiotika se smije uzimati uz dojenje, jednako kao sto ga smiju uzimati novorodjencad i bebe.

    Bitno je naglasiti lijecniku da dojis i da ne zelis prestati dojiti i da zahtijevas terapiju koja je kompatibilna s dojenjem. Ako nisi sigurna da je bakterijska infekcija, zahtijevaj bris ili barem vadjenje krvi da se vidi vrijednost CRP-a. Ako je antibiotik potreban, onda je svakako potrebno da ga i popijes. Uz njega mozes (ne da mozes, nego se i preporuca) uzimati pojacane probiotike i to je to.
    A problem je sto lekari ocigledno nisu mnogo informisani o ovome. Lakse im reci prekini dojenje.
    Inace znam da je bakterijska, na zalost toliko puta pobrala da prepoznam iz aviona ALi svakako uradim i nalaze.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    Imas znanstvenu bazu podataka na internetu, lactmed, koja je bas specijalizirana za lijekove i dojenje. Pretpostavljam da znas engleski. Pretrazuj po generickom imenu, uglavnom imaju sve lijekove koji su siroko rasprostranjeni. Ako imas nesto sto se primjerice koristi samo u istocnim zemljama najbolje ti je da pitas u ljekarni, tamo bi trebali imati farmakoterapijski prirucnik, u svakom je zaseban dio s lijekovima i dojenjem.
    Teorija gore nema veze s vezom, ima beba koje moraju primiti atb u nekim slucajevima i ispada da su svi takvi slucajevi onda posljedicno alergicari ili slicno. Ne izlucuje se svaki lijek u majcino mlijeko niti je kolonizacija crijeva proces koji kad se jednom poremeti nema popravka.

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

  7. #7
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj lady.x prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, ako ja moram uzeti recimo antibiotike (naravno probam sve pre toga - citav rezim vec imam, ali imam prilicnu istoriju sto se tice sinusa) - sta onda? Jel veca korist prekinuti dojenje da beba ne bi uzela tog ab ili nastaviti i zazmuriti na to... Skroz razumem u kom pravcu razmisljas i slazem se donekle, ali...
    Inace u mom slucaju uglavnom ne cekaju bris, daju ab sirokog spektra, jer imam jake upale, ali da ne davim dalje sa tim mojim problemom (ukratko fali mi deo kosti na dva mesta u sinusu, imala vec operaciju...)
    Zanemari ovo što sam gore pisala. Aaria je u pravu. Nije to s crijevima nepopravljivo. Kao što su crijeva bila sterilna prije nego se dijete rodilo, pa su se bakterije kolonizirale, tako će se opet kolonizirati nakon što prođe terapija antibioticima. Veća je korist od dojenja u svakom slučaju.

    A to s upalama koje se vraćaju - isprazniš li redovito svako pakiranje antibiotika do kraja ili prestaneš piti čim se osjećaš bolje?

  8. #8
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj aaria prvotno napisa Vidi poruku
    Imas znanstvenu bazu podataka na internetu, lactmed, koja je bas specijalizirana za lijekove i dojenje. Pretpostavljam da znas engleski. Pretrazuj po generickom imenu, uglavnom imaju sve lijekove koji su siroko rasprostranjeni. Ako imas nesto sto se primjerice koristi samo u istocnim zemljama najbolje ti je da pitas u ljekarni, tamo bi trebali imati farmakoterapijski prirucnik, u svakom je zaseban dio s lijekovima i dojenjem.
    Teorija gore nema veze s vezom, ima beba koje moraju primiti atb u nekim slucajevima i ispada da su svi takvi slucajevi onda posljedicno alergicari ili slicno. Ne izlucuje se svaki lijek u majcino mlijeko niti je kolonizacija crijeva proces koji kad se jednom poremeti nema popravka.

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk
    Lactmed je super; Dr. Hale je #1 guru sto se tice lijekova i pripravaka kompatibilnih s dojenjem. Nije bitno ako se odredjeni lijek koristi samo u istocnim zemljama - samo pogledaj koja je aktivna tvar i trazi po tome. (Mogu i ja provjeriti ako treba.)

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    ajde ovako laički, ja sam uz dojenje nekoliko puta pila sinacilin, amoksicilin, i panklav
    sve za upalu sinusa
    i brufene kada bi bolovi bili neizdržljivi

    u 4.5 godine dojenja imala sam tri jezive upale sinusa, sa ludačkim bolovima

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    i da, sad mi pade na pamet: nisam baš sigurna da bris uvek pokaže, meni je bris nosa bio čist, a bolovi ludački, i sva sam bila otečena
    dr mi je svejedno dala atb, iako je bris bio čist, a ja sam pre uzimanja atb uradila ks, i crp i leukociti su bili dosta povećani
    tako da izgleda da ne mora bris ništa pokazati

  11. #11
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Ja ću samo mali savjet za upale i predupale sinusa. Muče me već godinama, a u zadnje vrijeme spašava me http://www.jgl.hr/hr/proizvodi/progr...ma-30-x-295-g/
    ali doslovno spašava.
    Prije par dana me toliko uhvatilo da su me sve kosti lica boljele, poduplala sam si dozu ispiranja i drugi dan bila kao nova.
    Eto, vrijedi probati i možda izbjeći atb

  12. #12
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kahna, dugo te nije bilo

  13. #13
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    bris pokaže što je u nosu, ne što je u sinusu
    a kod upale sinusa ni ne moraju biti povišeni upalni parametri

  14. #14
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Hvala puno na savetima...
    Sve ja to primenjujem. Imala sam grdne probleme. Ne da me bole kosti sinusa kad se upale, vec su i ostecene od upale (jedan sinus bukvalno povecan i istanjenih zidova).. Prosli put sam primala longacef i posle njega jos panklav kutiju...
    No, sreca pa mi se cini da ovaj put ide na bolje, nadam se da prodjem i bez odlaska lekaru Ali svakako sam podlozna tome i volela bih da sam konacno nacisto sa tim ab, zlu ne trebalo. A definitivno sam imala iskustvo koje govori da lekare bas briga za ovo. NJima kao da je nista prekinuti i nastaviti dojenje.
    Posljednje uređivanje od lady.x : 17.09.2015. at 09:51

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Rijetki su antibiotici koji ne idu uz dojenje. Kod upale sinusa zbilja ne bi trebalo biti problema s izborom prikladnog antibiotika.

  16. #16
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Pijem amoksicilin, bebac (2 mjeseca) je iskljucivo dojen. Jel mu treba (preporuca li se) davat neki probiotik uz to?

  17. #17
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Bebi nista. Probiotik mozes uzimati ti.

  18. #18
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Hvala!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •