Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 69

Tema: biljni cajevi za djecu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno biljni cajevi za djecu

    sjetila sam se necega, mozda je glupo ali ipak da pitam.

    Moja curica pije biljne cajeve ali ne one instant ****-ove vec pravi biljni caj od cvijeta kamilice, lipe, majcine dusice itd. zapravo napravim joj kombinaciju biljaka kao sto ima **** ali od pravih cvjetova naravno bez secera. i voli ih piti. pa mi je palo napamet dali uopce djeca smiju piti biljne cajeve, mozda je to prejako za njih. ili pitam glupost?

    prosvjetlite me

  2. #2
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Smiju.
    recimo u našem vrtiću piju čaj od mente, a kad doma počnu previše šizit , skuham im čaj od kamilice(fino umiruje), po zimi čaj od šipka...
    Bitno je samo da ne piju crni čaj, to je ravno pijenju kave.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    hvala mama ju. bas sam se i nadala da ces znati nesto o tome. ma malo me zabrinulo jer sam joj radila kombinacije cajeva a inspiraciju mi je dao **** sa svojim kombinacijama pa sam procitala za lipu da je dobra za srce ali da prekomjerno uzimanje moze ostetiti srce. iako ne pije ona litre toga ali popije cca 250 ml svaki dan.

    a kombinacije metvice i majcine dusice nam je bila dobitna kombinacija za kasalj. to i luk kraj kreveta i prehlada gotova

  4. #4
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Mejra uziva u caju ali smo joj samo ponudili kamilicu. Znaci mogu i drugi tipa menta, sipak, hibiscus?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    planeta zemlja
    Postovi
    284

    Početno

    joj Boze kad se samo setim. Celo detinjstvo su nam davali u obdanistu i u boravku (ishrana u skoli) samo crni caj

    Nadam se da sada pametnije hrane i poje decu

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Majcina dusica je jedan od cajeva koji je divan, a moze se piti u neogranicenoj kolicini.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    planeta zemlja
    Postovi
    284

    Početno

    majcina dusica ima puno fitoestrogena i nije caj koji se preporucuje u neogranicenim kolicinama

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    :shock: mene su ubijedili u suprotno....naime to je jedna od rijetkih biljaka koja se mora cak i do pola sata drzati u poklopljenoj posudi sa kljucalom vodom, da bi u nju ispustila sva ljekovita svojstva...

  9. #9
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    nevena, nisam ti sigurna za lipu, mislim da ima neka ograničenja, probaj progooglat.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    ja mislim (a i tako nesto sam citala) da niti jedan caj se bas ne preporucuje u neogranicenoj kolicini. jer vecina biljaka ima ljekovita svojstva ali kod mnogih je i napomena da u slucaju "predoziranja" moze biti stetan za ... (pa sad nabraja)
    za lipu konkretno pise da u slucaju pijenja prevelikih kolicina moze ostetiti srce a inace je dobar za srce i krvne zile.
    sad se ne sjecam konkrento za majcinu dusicu.

    ali ja njoj ionako dajem relativno male kolicine i razlicite vrste kombiniram tako da niti jedna ne prevladava.

    kad smo bili bolesni pila je majcinu dusicu, anis i metvicu i rjesili smo se i kaslja i slajma bez sirupa i icega drugoga

  11. #11
    lininamama

    Početno

    Lina malo vise od nedelju dana po malo kasljuca,
    ponekad navece probudi je kasalj,bili smo kod doktora i on kaze
    da je to od miljeka,stvara joj se slajm i da je ne dojim prije spavanja,
    ja ga nisam poslusala
    negdje sam procitala,ali nemogu sada nikako naci gdje,
    da je caj od bijelog slijeza dobar,sada nisam bas sigurna,
    dali moze 10 mjesecna beba piti caj od bijelog slijeza.
    Sta mislite? Thnx

  12. #12
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    bijeli sljez mogu piti bebe,dapače i preporučuje se
    pusa bebici i nek ozdravi šta prije

  13. #13
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa
    ja mislim (a i tako nesto sam citala) da niti jedan caj se bas ne preporucuje u neogranicenoj kolicini. jer vecina biljaka ima ljekovita svojstva ali kod mnogih je i napomena da u slucaju "predoziranja" moze biti stetan za ... (pa sad nabraja)
    Ovo je tocno. Zbog toga je pravilo i kod odraslih (a pogotovo djece) da se ne pije kroz duze vrijeme caj od jedne te iste ljekovite biljke vec da se napravi malo pauze, odnosno promijeni caj.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    dok je luka sa nekih 7mj. kasljucao davala sam mu malo caja od zalfije i kupala sam ga u tom caju u kadici...

  15. #15
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    A kakav čaj dajete djeci, u vrećicama ili sami berete pa sušite biljke?

    Ja u vrtu imam žalfiju, metvicu, majčinu dušicu...to sušim i pravim čaj.

    Kamilicu imam samo u vrećici, ja ju pijem bez šećera,
    nedavno sam dala i M. i sviđa mu se.

    Jel ima neki posebni za djecu ili je svejedno (mislim na ove u vrećicama)

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ja u biljnoj apoteci kupim...
    mislim da je najnaj kad sama beres i susis caj...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    ja kupim u biofarmi susene cvjetove caja i to napravim, naravno bez secera. ali ako sama beres i susis to moze biti samo bolje. samo ja to nazalost nemam gdje

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    kad djeca mogu pit čaj?Maureno pije samo vodu i ciku,a sad je prehlađen i kašlje,pa si razmišljam o šalici čaja

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    moze, dapace..
    i nema gapotrebe zasladjivati...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    koji bi mu čaj i od koga mogla kupit?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ja sam u apoteci od zalfije (pogledaj gore sam napisala)...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno


  23. #23
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    holisticki ljecnici preporucuju i kombinaciju listova maline i jagode i kupine.
    imam par recepata u knjizi, pa cu napistai kad stignem.
    ovdje u becu ima vec gotovih mjesavina za djecu u apotelama i ducanima zdrave hrane. vrlo su ukusni i moja cura ih voli.
    obicno su kombinacije koromaca (fenchel), majcine dusice, lipe, rooiboisa i slicno.
    kad stignem napisem.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    Lišće jagode? odlična ideja, to imam u vrtu (lišće da, plodova baš i nema)
    kako točno (vi koje to radite) sušite biljke za čaj? Ja koristim svježe sad dok su svježe (metvica, ružmarin, kadulja), ali bih nešto spremila i za zimu. Da jednostavno razastrem negdje (na sunce ili u hlad) i kad se prosuši spremim u staklenku? je li bolje otkidati list po list i tako sušiti, ili cijelu stabljiku? A cvijeće tih biljaka?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Mentu iliti metvicu netreba davati djeci ni kao čaj ni kao eterično ulje. A lipa se nesmije piti svakodnevno, jer može loše utjecati na srce.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Moji često idu u Beč pa bi mi dobro došlo ime čaja tako da mi kupe u ljekarni

  27. #27
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    Aleta, ja sušim tako da samo raširim na papir i na visoku policu, pokrijem papirnatom salvetom da ne pada prašina i to je to.
    U kuhinju nije dobro zbog kondenzacije vlage, ali preko ljeta kad je prozor stalno otvoren može i kuhinja.
    Možeš samo listove, a ako ćeš cijele grančice onda svežeš u buketić i objesiš naopačke, kasnije odvojiš listove s peteljki.
    Sušenje traje tjedan, dva, ovisno o debljini listova i toplini prostorije.
    U knjizi koju imam, piše da je mikrovalna dobra za sušenje (na papir i na najjačoj temp.) ali ja to nisam pokušavala.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    makka, i ja ću onda kao ti. inače, sinoć sam probala skuhati čaj od lišća jagode s malo mente - nježan i ukusan.

  29. #29
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Romina prvotno napisa
    Moji često idu u Beč pa bi mi dobro došlo ime čaja tako da mi kupe u ljekarni
    nemam sad nijedan kuci, da pogledam sastav, ali u principu u svakoj apoteci imas tkz. kindertee - biljna mjesavina i li bilnjovocna. u principu ima par firmi kao sidroga, odnosno neke apoteke same mjesaju.
    bilo koji da uzmes, neces pogrijesiti.

    u ducanima zdrave hrane ima i janosch tigertee:
    sastav: rooibois, zitronengras, zitronenverbena, pfefferminze, apfel (jabuka), orangenschale (narancina kora). svi sastojci organskog porjekla.

    janosch faulenzertee:
    anis, fenchel (koromac), kümmel (kim), melisse (maticnjak), pfefferminze, lavandel (lavanda)

    iz knjige:
    dr. med stellmann, kinderkrankheiten natürlich behandeln, (otprilike prirodno ljecenje djecijih bolesti)

    grundtee (bazicna mjesavina) preporucljiva sama za sebe:
    himbeerblätter 10,0 (lisce maline)
    brombeerblätter 20,0 (lisce kupine)

    varijanta 1:
    bazicna mjesavina 30,0
    hagebutten mit kernen 10,0 (sipak )
    pfefferminzblätter 10,0 (menta)

    varijanta 2:
    bazicna mjesavina 20,0
    hibiskus 10,0
    melissenblätter 10,0 (maticnjak)
    kamilenblüten 10,0 (kamilica)

    caj za ljeto:
    bazicna mjesavina 30,0
    hagebutten ohne kerne 10,0 (sipak)
    hibiskus 10,0

    caj za zimu:
    bazicna mjesavina 20,0
    hagebutten mit kernen 5,0 8sipak)
    hibiskus 5,0
    lindenblüten 5,0 (lipa)
    melissenblätter 5,0
    pfefferminzeblätter 5,0
    birkenblätter 5,0 (lisce breze)

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Da ne otvaram novu temu iskoristit ću ovu staru.
    Kupila sam danas čaj od lavande, pa me zanima smiju li ga piti i djeca?

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Za sto sve koristite majcinu dusicu?
    Moze li ona i u ulje pa tako zaciniti salatu ili u rakiju?

  32. #32
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Izvlacim prastaru temu...

    Malac ima pet i pol godina. Smije li cajeve koje uzimamo iz kuce zelenog caja? Znaci sve pravi biljni, vocni, mjesavine?
    Postoji li neki sastojak koji bi djeca njegovih godina jos trebala izbjegavati?

    Recimo sad pijem jabuka-hibiskus-sipak-jagoda-kivi, sve komadici, bez dodanih aroma,to znam da bih mu dala

  33. #33
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Nek se javi netko stručniji - al mislim da je puno njihovih čajeva "naparfumirano". Jesi sigurna da nema dodanih aroma?

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Moji su u toj dobi pili uglavnom šipak, sljez i bazgu, ali su s vremenom počeli piti sve što i mi pijemo - mentu, rooibos, koprivu, kadulju... Stariji voli i crni čaj, ali ne prejaki. Mlađi voli zeleni čaj. Ne mogu se sjetiti kad su počeli s tim, vjerojatno negdje u višim razredima OŠ. Mlađi je u to vrijeme počeo piti i kavu, a stariji ju ne pije ni danas.

    Više od čaja voljeli su zimske kompote (jabuka, suha šljiva, kruška u sezoni + sve kombinacije).

  35. #35
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Moj obozava caj, za sad pije onaj ciciban, isto biljni. Kad mama ne zna kakav je onaj iz vrtica koji me trazi

    Uvijek uzimamo one koji nemaju dodane arome

  36. #36
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Bas gledam, iz Harisse puno cajeva ima dodane arome. Mi sad napravili narudzbu iz Kuce zelenog caja, 6kom, sve bez dodanih aroma.

    Od obicnih inace volim mentu i koprivu.

    Ne volim ducanske jer oni tek imaju nikakav sastav u odnosu na ime okusa

  37. #37
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ja sam skeptična. Sama berem ljekovito bilje. No voće ne sušim. Al mislim da suho voće nija tako aromatično kao u tim mješavinama. Nisam stručnjak, al mislim da je tak.

    Nighdje nije navedeno, ali stvarno mislim da prirodna aroma ne može biti tako jaka

  38. #38
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Vocni imam samo jedan. Vise imamo biljnih.
    Ok rooibos znam da moze, samo me zanima opcenito. Imamo mjesavine s cimetom, klincicem, limunovom korom, dumbir, komorac...
    To valjda sve ok

  39. #39
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    A mislim da cu se ipak drzati cistih cajeva za njega. Da ne bi bilo...
    Od nas moze probati za gust

  40. #40
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kad mama ne zna kakav je onaj iz vrtica koji me trazi

    U tim institucijama tipa škola, vrtić, bolnica čajevi, ali posebno bijele kave, uvijek ispadnu tako nenadje*ivo dobri da, evo, zvuči morbidno, poželim da moram doć u bolnicu na koji dan, samo da bih to opet probala. Uopće ne kužim u čemu je stvar. Uspjela sam postaviti pitanje u grupi starozagrebački recepti i javile su se kuharice iz bolničke kantine da oni tu mješavinu čaja koji dobiju skuhaju u velikoj rajngli dan ranije. Ali kakva je to mješavina, otkud? Je li štos u rajngli? Čaj je prefin.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 18.09.2019. at 13:58

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Bio je jednom cijeli topic o vrtickom čaju. Šipak se koristi iz rinfuze i kuha dan ranije. Sjećam se sličnog principa iz djetinjstva, tako se onda kuhalo čaj od šipka. Namoči se cijele sušene plodove preko noći. I
    Drugi dan se kuha. Ponekad dvije ili tri frakcije od istih plodova.

  42. #42
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    To radim sa mojim domaćim šipkom i okus nije taj.

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    To radim sa mojim domaćim šipkom i okus nije taj.
    A možda karameliziraju šećer prije nego ga zaliju vodom. Ne treba karamelizirati ukupnu količinu šećera, nego samo malo - za miris. Ideju mi je dao rooibos čaj s okusom karamela koji moj stariji obožava - ovo: http://slatka-recenzija.blogspot.com...mele-lord.html

    Ne kažem da je to ono što tražiš, ali možda bi vrijedilo probati to napraviti i doma.

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    A možda karameliziraju šećer prije nego ga zaliju vodom. Ne treba karamelizirati ukupnu količinu šećera, nego samo malo - za miris. Ideju mi je dao rooibos čaj s okusom karamela koji moj stariji obožava - ovo: http://slatka-recenzija.blogspot.com...mele-lord.html

    Ne kažem da je to ono što tražiš, ali možda bi vrijedilo probati to napraviti i doma.
    Zaboravih napomenuti - filter vrećica ovog Lidlovog čaja ne smije se predugo držati u vodi. Brzo pušta boju i aromu i zato je nama pogodna za jutro, kad nemamo vremena čekati da se čaj razmoči. Moj sin to kombinira s medom od kadulje, ali kaže da je dobar i bez ičega. Ja ga isto povremeno popijem, bez ičega. Nema sastojaka koje djeca ne bi smjela.

  45. #45
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Meni se ipak cini da je u vrticu jednostavnije u vodu ubaciti neku vrecicu nego se baviti kuhanjem sipka i karamelizacijom secera... Nas objekt ima preko 200 djece, pa si zamisljam vrijeme i kolicinu za to

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moguće da je stvar samo u - puno šećera.

    Muž i ja smo zaključili da nam je čaj po planinarskim domovima jako fin jer je propisno zaslađen.

  47. #47
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    I ja isto mislim da je u količini šećera stvar.

  48. #48
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se ipak cini da je u vrticu jednostavnije u vodu ubaciti neku vrecicu nego se baviti kuhanjem sipka i karamelizacijom secera... Nas objekt ima preko 200 djece, pa si zamisljam vrijeme i kolicinu za to
    A smeđi šećer? Kad bolje razmislim, nisam nikad probala jer čajeve uglavnom pijemo bez dodatnih začina ili eventualno s medom. Imam doma Muscovado (koristim za baklavu i eventualno kekse) pa ću baš probati.

  49. #49
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    A da možda to ipak nije neki instant čaj? Znam da su moji klinci to voljeli kad su bili mali. A da ne velim da su bili na odvikavanju od Cedeviti s kojo su ih "pojili" u vrtiću

  50. #50
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    sad ja nisam išla u vrtić, ali sam išla po bolnicama, čaj je ok

    ali išla sam godina i u Taize ako ćemo paraleleu, tam se radi instant čaj

    ili možda još jedna sličica prošle godine sam išla na Valentinovsku utrku, čaj je bio u velikom loncu obične vrećice šipka, ali manjeg opsega ili je možda bio kvalitetan rum koji je bio u čaju?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •