Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Hepatitis C u obitelji

  1. #1
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno Hepatitis C u obitelji

    Cure trebam savjet, objektivno mišljenje sa strane jer ću izludjeti!

    Nedavno smo saznali da šogor (inače ovisnik koji se već niz godina liječi, ali uvijek vraća na isto) ima hepatitis c. Za one koji ne znaju, riječ je o jedinom tipu protiv kojeg nema cjepiva. Dakle, neizlječiva je i opasna bolest.

    Stvar je u tome što imamo dijete od 6 godina s kojom on i nije u tako čestom kontaktu - obiteljska druženja, okupljanja i slično, ali on isto tako živi u kućanstvu sa svojim roditeljima, bakom i dedom koji su u čestom kontaktu s djetetom - ljube i grle svoju unuku, a uskoro ću i roditi, pa će grliti i ljubiti malu bebu. Istovremeno, baka i deda dijele kućanstvo sa šogorom kojeg isto tako grle ga i ljube, dijele možda neke predmete poput grickalica, pribora za jelo...nemam pojma, ne živim s njima, ali s obzirom da kaže da je to "pokupio" nekad u 12.mjesecu, a saznao je tek nedavno da ima, sigurno je bilo situacija u kojima su, ne daj bože, i starci mogli to pokupiti od njega! Jer iako je najčešći i najsigurniji način prijenosa putem krvi (što podrazumijeva i sitne mikroskopske rane, pukotine, golim okom nevidljive), znanstvena istraživanja pokazuju kako se u do 45% slučajeva i dalje ne zna način prijenosa!!

    Što bi vi na mom mjestu? Ja inzistiram na tome da šogor ne ljubi i ne grli dijete, s time da mi nisu ni ostali fizički kontakti dragi i ugodni, ali trpim! Osim toga, ne želim da ima ikakav kontakt s bebom dok se rodi. Može je gledati. Što se tiče bake i dede, isto tako smatram da bi se trebali testirati!

    Jesam li luda, paranoična? Što bi vi na mom mjestu, odnosno što bi vi tražili od njega i bake i dede? Svi se prave kao da ima gripu ili kozice i ništa ne poduzimaju, već se ponašaju najnormalnije kao i prije te spoznaje. Muž se slaže da ne treba grliti i ljubiti našu kćer, ali oko svega ostalog kaže da pretjerujem!

    Trebam objektivno mišljenje sa strane, najbolje možda iskustvo nekog tko je bio u istom sranju...Hvala

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ne pretjeruješ, samo da ti dam podršku
    savjet nemam

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Moj ti je savjet da pitaš ili djetetovog pedijatra ili tvog dr-a opće prakse za savjet - je li pretjeriravanje inzistiranje da se testiraju (opet, što to znači, ... ako su sad negativni, a on živi kod njih, to ne isključuje da postanu pozitivni). Znači, pitaj nekog od stručnjaka kako bi se obitelj trebala ponašati u tom slučaju i onda vidi. Sretno!

  4. #4
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja si se posavjetovala s njima http://www.hepatos.hr/

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pretpostavljam da ti sve informacije mogu pružiti na ZZJZ-u, bit će lakše odrediti granice kad smjestiš informacije u okvir.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da ti sve informacije mogu pružiti na ZZJZ-u, bit će lakše odrediti granice kad smjestiš informacije u okvir.
    Mislim da ti je dobro krenuti od njih.

  7. #7
    piknjica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    na i
    Postovi
    62

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ja si se posavjetovala s njima http://www.hepatos.hr/

    Ja isto kao i Mojca.

    Ali moram te ispraviti, Hepatitis C više NIJE neizlječiva bolest. Liječenje je doduše dugotrajno i zahtijeva visok stupanj motivacije. Stoga mislim da bi najbolje za svih bilo da ga njegov liječnik uputi specijalistu koji se time bavi. Ukoliko ta osoba to želi.

    Ukoliko ne, tvoje apsolutno pravo je štititi svoju djecu od infekcije na način koji TI misliš da je primjeren. Malo paranoje u datoj situaciji nije naodmet.

    I mislim da bi trebalo testirati ukućane. I partnera/icu , bivše/sadašnje, ukoliko ih ima

  8. #8
    piknjica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    na i
    Postovi
    62

    Početno

    Da me se ne bi krivo protumačilo, nisam za ograničavanje socijalnog kontakta, ali bih ograničila bliski kontakt, tj. mislim da je dodirivanje bezopasno, ali ljubljenje baš i ne, ne znam, može zaraženi imati neku ranicu u ustima koja krvari pa može prenijeti. Nisu badava i stomatolozi među ugroženom skupinom.

    Ponavljam, uputiti specijalisti koji se time bavi (infektologu, gastroenterologu) koji bi trebao biti izvor najrelevantijih informacija glede liječenja, i glede prijenosa.

  9. #9
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Dobila sam broj na infektivnoj. Rekli su da nazovem oko 12...Trebao bi biti dežuran doktor. Vidjet ćemo šta kažu!

  10. #10
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    idemo ovaj tjedan na konzultacije...koma sam i tako ljuta na njega jer nas sve već godinama muči sa svojim sr..... Znam da dosta ljudi to danas ima, ali jedno je kad dobiješ slučjano negdje, ni kriv ni dužan, a drugo je kad si budala koju boli ona stvar za sve oko sebe - roditelje, brata, nećakinju...
    Posljednje uređivanje od kudri : 21.09.2015. at 13:03

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    ta bezobzirnost je zaista grozna. Kod mene ne bi bilo no diranja ni ljubljenja, a bogme pitanje je bi li bilo posjeta u kucu gdje sogor zivi. Jer ako svi tako lezerno gledaju na tu bolest, onda nece niti primjetiti hoce li tvoja kcer slucajno staviti u usta vilicu koju je sogor maloprije koristio, jer jednostavno nisu naviknut paziti na takve stvari.

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Pa ne prenosi se hep C vilicom za kuhinjskim stolom, niti uobicajenim socijalnim kontaktima.
    Posljednje uređivanje od sirius : 21.09.2015. at 21:38

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    HEPATITIS C


    Kako se prenosi hepatitis C?


    HCV se prvenstveno prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom krvlju, te krvlju onečišćenim nesterilnim iglama i špricama, no za čak 25–30 % inficiranih ne može se sa sigurnošću utvrditi put prijenosa. Do uvođenja obaveznog testiranja dobrovoljnih davatelja krvi (u Hrvatskoj je to od 1993.g.) transfuzije krvi i krvnih derivata su bile glavni put prijenosa hepatitisa C koji se tada i nazivao "posttransfuzijski hepatitis". Danas je osnovni put prijenosa intravensko korištenje droga korištenjem zajedničkih šprica i igala. Mogući put prijenosa je i korištenjem inficiranog pribora prilikom tetovaža ili piercinga. Pored ovih češćih načina prijenosa HCV se rjeđe može prenijeti i spolnim odnosom te tijekom poroda sa zaražene majke na dijete.
    Znači, glavne rizične skupine kod kojih se pojavljuje hepatitis C i koje bi se trebale testirati su:
    • Intravenski ovisnici
    • Bolesnici koji su primili transfuziju krvi ili pripravaka krvi prije 1993. godine
    • Bolesnici koji su po naravi svoje bolesti često u situaciji primati krvne derivate: hemofiličari, hemodijalizirani, bolesnici s transplantiranim organima
    • Osobe čije su tetovaže ili body piercing izvršeni nesterilnim priborom
    • Osobe koje su imale spolni odnos sa zaraženom osobom ili osobe rizičnog seksualnog ponašanja
    • Novorođenčad HCV inficiranih majki
    • Osobe koje imaju simptome i bolesti jetre (žutilo kože, svrbež kože, pojava tamne mokraće i svijetle stolice, klinički nalaz povećane jetre i slezene)
    • Osobe koje imaju nespecifične simptome (umor, gubitak apetita, smetnje u gornjem desnom dijelu trbuha, smetnje koncentracije, česti bolovi u mišićima i zglobovima)


    HCV se ne širi:


    • Ljubljenjem
    • Kihanjem
    • Kašljanjem
    • Grljenjem
    • Hranom
    • Vodom
    • Socijalnim kontaktom
    Stoga osobe koje su HCV pozitivne ne smiju biti isključene iz škole, posla, igre, vrtića i svakodnevnog života.

  14. #14
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Moja baka ima hepatitis C vec 20 god. Zarazila se u bolnici, dok je isla na operaciji. Nikad se nismo suzdrzavali od ikakvih fizickih kontakata s njom niti smo imali bilo sto odvojeno.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Sam hepatitis C kod člana obitelji i nije toliko veliki problem, ali jest problem ako je taj član narkoman i to aktivni, jer naravno da kada se "ušlagira" ne odgovara za svoje postupke i ptanje kakve ima reakcije, a da ne govorim da postoji mogućnost da dijete pronađe nešto od tog narkomanskog pribora za vrijeme boravka u njihovoj kući. Međutim, ako se sve svodi na povremena druženja, nemaš tako velikog razloga za brigu. Sirius je (kao i obično ) objavila odličan post, a vjerujem da će vas i na konzultacijama uputiti što i kako dalje.

  16. #16
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Potpis na sirius. Moj brat je bivši ovisnik s hep. C. Dugo godina su on i otac koristili povremeno iste britvice i kad smo saznali za hepatitis, bila sam uvjerena da ga ima i otac. Svi smo se testirali i nitko ga nema, uključujući i njegovu sada bivšu djevojku. U početku sam bila paranoična, no s vremenom sam se opustila, zapravo i zaboravila da ima. Djetetu ne ograničavam kontakt s njim, pogotovo zato što ga mali jako voli, molim ga samo da prekrije flasterom ako ima koju otvorenu ranicu i da ga ne ljubi po licu (to uostalom nitko niti ne radi osim mene).
    Hep. C nije izlječiv u svim slučajevima, tj. donedavno je bio izlječiv, čini mi se, u 60% slučajeva, što je uvelike ovisilo o dobi, spolu, genotipu, virulenciji itd. Odnedavno je i kod nas novi lijek za koji sam čula da ima puno manje nuspojava, a liječi taj tip hepatitisa, no to više ne pratim pa ne znam detalje.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    I moja baka je zadnjih 20 godina svog života živela sa hepatitisom C. Dobila ga je putem transfuzije na operaciji srca sredinom devedesetih.
    Nikada nisam ograničavala detetu kontakte, svi smo se normalno ponašali. Čak je i neke hormonske injekcije sama sebi, kod kuće, davala, a povremeno joj je i teta davala, naravno uz sve mere opreza.
    Nedavno sam čula da momak od moje prijateljice ima hep C, ne zna koliko dugo niti kako ga je dobio. Ona se testirala i nema ga, iako živi sa njim već 10-tak godina.

  18. #18
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    brat mm je također bivši ovisnik i pozitivan je na hepatitis c. nikad nam nije palo napamet izbjegavati uobičajene kontakte. to se ne prenosi baš tako lako. on sad već duže ima partnericu s kojom čeka dijete. ona nije zaražena.
    također, tetak iz kanade je godinama bio zaražen, a da nije znao. otkrili mu sasvim slučajno. pretpostavlja da se zarazio 80ih prilikom transfuzije. teta se testirala i ona je negativna, a bračni partneri su.
    mislim da nemaš straha što se tiče samog hepatitisa. mene bi bilo više strah ovisničkog ponašanja i svega što ide uz to.

  19. #19
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne prenosi se hep C vilicom za kuhinjskim stolom, niti uobicajenim socijalnim kontaktima.
    Da, ne prenosi se vilicom niti socijalnim kontaktima pod pretpostavkom da u ustima/na tijelu ne postoje neke rane, a dovoljna je i neka sitna pukotina oku nevidljiva!
    Sve što si stavila vezano uz simptome, pročitala sam bezbroj puta, dakle, sve to znam. zanimala su me iskustva iz prve ruke i mišljenje drugih jer neznam da li pretjerujem ili ne.

    Ali bi svakako napomenula da sam na više mjesta pročitala kako se još uvijek u čak do 45% slučajeva nije utvrđen način prijenosa! e sad, biti toliko ležerna i ponašati se da boleštine nema, to ne mogu, ali sam isto tako svjesna da ne mogu dići željeznu zavjesu oko nas...zato sam i tražila savjet, tj. mišljenje drugih da vidim kako razmišljaju ostale mame
    Posljednje uređivanje od kudri : 22.09.2015. at 11:33

  20. #20
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    kudri pa evo dobila si puno iskustava ostalih mama s iskustvom i to u vidu bližeg člana obitelji pa ti odluči sama.
    Ne poznajem ovu tematiku al koliko vidim po iskustvima mislim da malo pretjeruješ.

    Bit će sve dobro.

  21. #21
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Kudri kad kazu da nije utvrdjen nacin prijenosa to ne znaci da postoji sansa da je preneseno istom vilicom mozda nego da nije utvrdjeno jel preneseno seksom, iglom, transfuzijom.. Razumijem da si zabrinuta, ali iskreno, stvarno paranoiras.

  22. #22
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Ja sam uvjerena da uobičajenim socijalnim kontaktom, dakle uobičajenim kontaktom strica i djeteta do prijenosa ne može doći
    naravno, jedino vi možete procijeniti koliko je šogi odgovorna osoba i koliko će biti pažljiv u sklanjanju svojih "stvari", posebice ukoliko je još aktivni ovisnik. No, da li bi djetetu dozvolila da ga poljubi dok mu čestita rođendan ili Božić - ja sigurno bi.

  23. #23
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    hvala cure na iskustvima!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •