Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: korabica ili cvjetača iz trgovačkog centra (za kašicu)?

  1. #1
    hudana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Postovi
    3

    Početno korabica ili cvjetača iz trgovačkog centra (za kašicu)?

    Pozdrav svima na forumu!

    Kao prvo, ispričavam se ako je ova tema već bila, ali ne stignem preletiti cijeli forum kako bih našla što me zanima.

    Uglavnom, zanima me što mislite koliko su korabica i cvjetača koje kupimo u nekom od trgovačkih centara (svejedno kojem) "zatrovani" i nedobri za kašicu?

    Živim u manjem gradu u kojem ne postoji trgovina tipa bio&bio, a u bakinim vrtovima ove godine k'o za vraga nema niti tikvica, niti špinata, niti cvjetače, niti štošta drugoga što inače uspije .... Ispada da smo ograničeni na mrkvu, krumpir i luk (koje još nisam dala), blitvu na koju možemo računati slijedeći tjedan , a voljela bih pokušati sa što raznovrsnijim povrće i ne podilaziti samo onome što najviše voli....

  2. #2
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Da ti ja odgovorim..nemam vremena za diplomaciju, pa nemoj zamjeriti...meni ti je to, iskreno, sve ista pasta. Domace je domace, ali koliko tog domaceg ima? S vremenom postanes praktican i skuzis da ne mozes preci pola grada ili županije da bi našla domaće i na kraju ne znaš da li ti je OPG ili kumica na placu slagao da je organski uzgoj, jer statistika i novinari kažu da je tek svaki šesti eko proizvod autentičan tj. onih pet prije lažu.
    Ako imaš u vrtu - super, same deri, ako nemaš, kaj sad, ne budeš se pojela, a malcu ne bude niš jer kad termički obradiš na milijun stupnjeva, sve bu umrlo.

  3. #3
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Neko vrijeme je isla prica da po trgovackim centrima spricaju voce i povrce raidom, kako se ne bi skupljale musice... e to mi je puno vise stravicna prica od prskanog ili neprskanig ili eko... od tad gledam da kupujem sto vise povrce u najlonu, a ne na komad. Ne znam ima li istine u toj prici, ali mene je natjerala da kupujem u obliznjoj vocarni gdje je roba ista kao u ducanu, duplo skuplja i ima musice...

  4. #4
    hudana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Postovi
    3

    Početno

    Mda...
    @lavko..diplomacija je ok, nisam od pekmeza .....sve sam to i ja razglabala u svojoj glavi, ali valjda nisam sama mogla odlučiti pa sam tražila odgovor u nečijem postu.

    @bella77..ovo za Raid nisam čula ali sestra mi radi u jednom od trg. centara pa ću je baš pitati (iako nisam čula da je tako nešto pričala, a i sama povremeno kupi "u svojoj" trgovini i voća i povrća)

    Inače, moj muž je sa sela, i imao je susjede koji su uzgajali krastavce. Špricali su ih svaki dan, i svaki dan su ih brali i vozili na tržnicu u Zg (karenca nula bodova). I da, brali su krastavce u gumenim rukavicama, jer je kemija bila prejaka da bi ih brali golih ruku. Ta priča mi uvijek proleti kroz glavu kad razmišljam što djetetu dati i gdje kupiti. Da li u trg. centru ili od "bakice na placu" čiji unuk šprica krastavce i bere ih u gumenim rukavicama?

    Ne želim filozofirati previše, ali s druge strane niti biti nemarna. Ali da, mislim da ću se s nekim stvarima morati pomiriti, neke tu i tamo preispitati, a neke jednostavno zaobilaziti
    Npr. o jabukama je već bilo toliko priča o špricanju da sam njih nekako odlučila ne davati iz trgovine, ali nisam sve još potrpala u kategorije, NE, DA i MOŽDA jer ne znam kako se šta proizvodi pa nemam na temelju čega odlučiti.
    Zato i ovaj thread

  5. #5
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mozes li nabaviti smrznuto organsko povrce, ili barem nesto od provjeren....ijeg proizvodjaca?

    U moj gradu ponekad nema previse izbora sto se tice organske hrane pa onda jednom, dvaput mjesecno vozim 100 i kusur kilometara (u jednom smjeru) i natrpam svasta u frizider i skrinju.

  6. #6
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Upravo sam na ovo naletjela jučer. Tako da se ne bih previše oslanjala niti na to što je nešto iz organskog uzgoja.

  7. #7
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ja imam nekoliko bakica na placu od kojih uzimam povrce kada nemam svoje doma. Neki dan mi je baka dala 4 cvjetace za 10 kuna. Nisam ih jos potrosila i vec mi venu, ja presretna!

    Hocu reci, i u malim mjestima valjda postoji plac? Nije ni to sigurnost da ce biti nespricano, ali mozda je manje nego u ducanima..

  8. #8
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Sve koje ja znam da uzgajaju za prodaju, spricaju. Naravno da imaju svi i drugi vrt koji ne spricaju i koriste za vlastite potrebe. Ne moze mene ni jedna bakica uvjeriti da ne sprica. Ona je tu da proda svoju robu. Tocka.

    Nekako vise vjerujem velikim proizvodjacima koji ce postovati karencu, kalendar prskanja i ostala pravila konvencionalnog uzgoja (i njima je vazno da potrose sto manje pesticida, jer i oni kostaju, pored toga, imaju agronome koji ipak znaju sto i kad treba i ne treba...), nego ovim malima koji prskaju svaki dan i beru u rukavicama.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Od prvog dana dohrane dajem djeci povrće i voće kupljeno u trgovačkom centru, vrt nemam, plac mi je daleko, auto nemam, a bio&bio jedini za koji znam je u gradu, isto mi daleko. Osim toga, financijski si to ne mogu priuštiti. Klinci su zdravi, meni je to najvažnije. Voće perem obavezno, povrće kuham, mrkvu gulim, ako je žele jesti sirovu. Ne vidim neki veliki problem od kupovine voća i povrća u trgovačkim lancima. Isto je i sa mlijekom, do druge godine sam ih dojila a sad oboje piju kravlje, i što bih ja sad trebala? Imati kravu kod kuće da bi bila sigurna da je mlijeko dobro?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve koje ja znam da uzgajaju za prodaju, spricaju. Naravno da imaju svi i drugi vrt koji ne spricaju i koriste za vlastite potrebe. Ne moze mene ni jedna bakica uvjeriti da ne sprica. Ona je tu da proda svoju robu. Tocka.

    Nekako vise vjerujem velikim proizvodjacima koji ce postovati karencu, kalendar prskanja i ostala pravila konvencionalnog uzgoja (i njima je vazno da potrose sto manje pesticida, jer i oni kostaju, pored toga, imaju agronome koji ipak znaju sto i kad treba i ne treba...), nego ovim malima koji prskaju svaki dan i beru u rukavicama.
    X
    Znam nekoliko primjera( susjedi i sira obitelj).
    Vjerujem samo maminom vrtu. Ali kad zagusti kupujem i u trg centru i na placu. Bojim se da nema velike razlike.

  11. #11
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Oo što uvije možete napraviti je voće i povrće stavit u posudu, natočit vodu i ubacit žlicu octa+sode bikarbone i ostavit pola sata.
    Oni ispiru pesticide, kasnije oprat i kao bolje je

  12. #12
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Nije dohrana, ali ima veze s vocem

  13. #13
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Pobjeglo mi.
    Ima veze s vocem iz trgovine: ima li jabuka koje stajanjem ne oksidiraju?
    Jucer sam naribala jabuku koja ni nakon dva sata nije potamnila. Ni malo. Nemam pojma kaj da mislim o tome...

  14. #14
    hudana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Neko vrijeme je isla prica da po trgovackim centrima spricaju voce i povrce raidom, kako se ne bi skupljale musice... e to mi je puno vise stravicna prica od prskanog ili neprskanig ili eko... od tad gledam da kupujem sto vise povrce u najlonu, a ne na komad. Ne znam ima li istine u toj prici, ali mene je natjerala da kupujem u obliznjoj vocarni gdje je roba ista kao u ducanu, duplo skuplja i ima musice...
    Citiraj hudana prvotno napisa Vidi poruku

    @bella77..ovo za Raid nisam čula ali sestra mi radi u jednom od trg. centara pa ću je baš pitati
    Dakle, ja sam valjda naivac iz Hlebina jer sam mislila da to ne bi ni u ludilu radili, ali pitala sam sestru i neću reći koji centar, ali da, špricaju s Raidom (ili nekom inačicom).
    Stvarno grozno.

  15. #15
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ja sam primjetila kod krumpira da ne tamni...slucajno ostao jedan na pultu i drugu dan je bio iste boje. Koliko sam mogla napraviti u gradu jesam...prijavili smo se za gradski vrt i evo vec uzivamo u kres salatici, rikuli, bebica u mladom spinatu.Ko psu mi je zao kaj nisu prosle godine djelili lokaciju blize nama jer bi vec sa prvim kasicama krenuli sa nasim.Trudila sam se uvijek ali sve je teze naci pa i mi ponekada dajemo iz ducana...ne vidim nikaj lose u tome. A i eto koliko vidim danas eko sever ima dosta za objašnjavati.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Pobjeglo mi.
    Ima veze s vocem iz trgovine: ima li jabuka koje stajanjem ne oksidiraju?
    Jucer sam naribala jabuku koja ni nakon dva sata nije potamnila. Ni malo. Nemam pojma kaj da mislim o tome...
    Moja mlađa cura ima alergiju na takve jabuke. Svaki dan jede domaće jabuke i nikad joj ništ nije bilo. Prije dvije godine kad nam je ponestalo domaćih, kupili smo ih u Konzumu. Od nekoliko zalogaja jabuke dobila je alergijsku reakciju - osip po tijelu, morala je ići pedijatrici na injekciju. Ista reakcija je na jabuke s placa, od preprodavača. Nakon toga je opet jela domaće i nikad ništa joj nije od jabuke.

  17. #17
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Evo da zalijepim i ovdje... Ispada da je kod nas u drzavi s nasim zakonima i s kontrolama koje su jako skupe ono sto mislis da kupujes ustvari kao lutrija-mozda je ok, a mozda i nije...

    http://www.telegram.hr/price/telegra...organsko-voce/

  18. #18
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Zaboravite organsko..toga ima toliko malo da bi jedan krumpir trebali platiti 100 kn. Ekološka poljoprivreda je drugo, to ne znači da ne smiju šoricati, oni špricaju ali poštuju određena pravila. Organsko se ne šprica. Koliko ja znam.
    I onda sve to u hrvatskom kontekstu...znači, sigurno imamo zakon ali je još sigurnije da smo ga zaje.... pa ako nije iz vlastitog vrta, piš ga vrit.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Pobjeglo mi.
    Ima veze s vocem iz trgovine: ima li jabuka koje stajanjem ne oksidiraju?
    Jucer sam naribala jabuku koja ni nakon dva sata nije potamnila. Ni malo. Nemam pojma kaj da mislim o tome...
    Ima jabuka koje ne oksidiraju. To ovisi o sorti jabuke. Isto kao što su neke jabuke'masne' pa ljudi misle da su tretirane nečim. To je prirodni vosak koji ih štiti od sušenja.
    Apropo pesticida, kupujem gdje stignem jer nemam vremena toliko se bavit hranom. Pesticidi na voću i povrću me još najmanje brinu. Meso mi je puno groznije, a mesne prerađevine tek...
    Ali ne mogu si pomoći i držat piceke na balkonu, a kravu i pajceka ispred zgrade. Trudim se ne razmišljati previše o tome i izbjegavati gotovu i polugotovu hranu. Više od toga ne stignem, ni vremenski ni financijski.

  20. #20
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Lavko- ekološko, organsko ili bio sve je isto značenje a poanta je da se biljke ne smiju tretirati nikakvim kemijskim sredstvima ( kao ni zemlja u kojoj raste i sjeme mora isto biti eko). A postoje i ekoloska sredstva za zaštitu od nametnika tipa otopina od koprive, buhača i sl.
    Evo dobar tekst koga zanima više:

    http://zmergo.hr/eko-proizvodnja/

  21. #21
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ima jabuka koje ne oksidiraju. To ovisi o sorti jabuke. Isto kao što su neke jabuke'masne' pa ljudi misle da su tretirane nečim. To je prirodni vosak koji ih štiti od sušenja.
    Apropo pesticida, kupujem gdje stignem jer nemam vremena toliko se bavit hranom. Pesticidi na voću i povrću me još najmanje brinu. Meso mi je puno groznije, a mesne prerađevine tek...
    Ali ne mogu si pomoći i držat piceke na balkonu, a kravu i pajceka ispred zgrade. Trudim se ne razmišljati previše o tome i izbjegavati gotovu i polugotovu hranu. Više od toga ne stignem, ni vremenski ni financijski.
    To me zanimalo. Ima li sorta koja ne oksidira. Hvala!

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    To me zanimalo. Ima li sorta koja ne oksidira. Hvala!
    Ima.

    Stare hrvatske sorte. Evo linka na članak o tome - vidi zadnji odlomak.

    http://tris.com.hr/2015/04/americki-...ju-se-razreze/
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.10.2015. at 09:45

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    81

    Početno

    evo ovako.....mi imamo vrt i za dijete imamo mali komadic koji ne spricamo jer je beba pa da sve bude zdravo. ostalo spricamo. vocke ne spricamo ali zato ima dosta ih propadne a i ima dosta crvi ali to meni ne smeta, opere se i to je to. ako netko ima eko vrt i bez ikakve kemije, super, ali neke stvari je jaaaako tesko uzgojit jer bube,mravi,puzevi,crvi,musice ce sve pojest i prije nego sta uopce klica izade. postoje ljudi koji su 100% u tome i svaka im cast i imaju prirodno gnojivo i sve, ali mi imamo svoj vrt, samo zalijevamo, biramo sta cemo posadit, pa je opet vecina spricana sad za bebu pazimo i imamo za nju ne spricano malo ali ako zelimo mi imat za sebe, prskamo. nije to ne znam koji otrov, i u najmanjim je mogucim kolicinama. jel mi smeta? da. jel to razumijem? da. ja prodem cijeli grad da kupim zdravo za dijete, ja kupujem bio banane za 25 kuna ali kad dijete malo poraste, dat cu joj iz naseg vrta, spricano. nazalost. neka se polako navikava na sve, cak i ono lose. bolje polako navikavat dijete na zivot kakav ga ocito ocekuje. gledala sam dokumentarac o japancima i amerikancima. japanci se hrane sve jako zdravo a amerikanci samo przeno, aditivi itd. na jedan period su zamijenili obroke i amerikanac je dobro sve podnio i bio ok, a japanac je bio u jako losem stanju nakon konzumiranja nezdrave hrane, toliko da je bilo zabrinjavajuce, zbog imuniteta, organa, bas lose. poanta je bila da se treba na sve naucit i prihvatit zdravo ali i nezdravo (naravno u maloj mjeri).
    nemojte me krivo shvatit, ja bi bila najsretnija kad bi sve bilo domace i zdravo i kad bakice sa placa ne bi ujutro u 6 kupile u konzumu svu rajcicu da bi ih u toku dana mogle prodavat za malo vecu cijenu i pod "domace".

  24. #24
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Mi imamo vrt i u zivotu nismo nista pospricali a povrce je predivno. Ok pojedu mi bube malo blitve, pa?
    Imamo i vocnjak i prekrasne jabuke koje nikad nismo spricali, neke docekaju proljece preko zime, neke trule jos na stablu ali to je tako.

    Moja baka je opg i kad ode na plac sa tresnjama proda ih u pola sata jer ljudi pitaju da li imaju crve a ona iskreno kaze da imaju i tu ljudi prepoznaju da nisu spricane i navale. Nisu ni sve bake laznjaci, samo ih treba pronac..
    Ja kad vidim blitvu ili salatu bez ijednog ostecenja zaobilazim.. Domace nespricane rajcice su bordo, neravne i na mjestima zadebljana crna ostecenja.. Nespricana paprika je lijepa i napeta nekoliko dana, nakon par dana se olabavi... Ima tu caka i tko zeli moze koliko toliko pripazit.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    81

    Početno

    apsu slazem se sa svime. imam i ja crve u jabukama i uvijek cu radije uzet voce koje je sa "manama" nego ono plasticno da je svaki plod isti.
    super ako imas tako dobro iskustvo. nama bas plosle godine od 30 salata, puzevi su svih 30 pojeli hahahhaha mi blitvu poprskamo 1 put, salatu sa prirodnim sastojcima stitimo, a vocke su nam pune crva.. ali isto je bitno pripazit na sezonu namirnice, cvjetaca bar kod nas nece bit sigurno jos jedno mjesec-mjesec ipo....tako da ja nisam htjela kupovat jos jer mislim da je ili uvozna ili iz staklenika

  26. #26
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moje domace nespricane rajcice su crvene, prilicno pravilnog oblika i najcesce nemaju zadebljanja i ostecenja (povremeno uhvate neku bolescugu pa imaju nesto odozdola). Nisu GMO, iako su americke.

  27. #27
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Citiraj alisocka prvotno napisa Vidi poruku
    apsu slazem se sa svime. imam i ja crve u jabukama i uvijek cu radije uzet voce koje je sa "manama" nego ono plasticno da je svaki plod isti.
    super ako imas tako dobro iskustvo. nama bas plosle godine od 30 salata, puzevi su svih 30 pojeli hahahhaha mi blitvu poprskamo 1 put, salatu sa prirodnim sastojcima stitimo, a vocke su nam pune crva.. ali isto je bitno pripazit na sezonu namirnice, cvjetaca bar kod nas nece bit sigurno jos jedno mjesec-mjesec ipo....tako da ja nisam htjela kupovat jos jer mislim da je ili uvozna ili iz staklenika
    Lažem, lažem, pojeli su mi gredicu salate!
    Baki nisu, ona kaže da je špricala vodom i čini mi se kuhanom koprivom unutra, moram ju pitat i probat druge godine

  28. #28
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Kaae, pričam za najcescu vrstu rajcice na ovim prostorima. Americku tu nisam vidjela ( osim u ducanu mozda, vjerojatno ), pa ne znam

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    81

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Lažem, lažem, pojeli su mi gredicu salate!
    Baki nisu, ona kaže da je špricala vodom i čini mi se kuhanom koprivom unutra, moram ju pitat i probat druge godine
    ako to napadnu salatu, samo pobacvaj malo soli po salati koliko toliko prirodno rjesenje

  30. #30
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nase su rajcice crvene ili ruzicaste boje (ako su sorta volovsko srce). Moj brat ima i zutih i ljubicastocrvenih. Boja nema nikakve veze. I sve izgledaju ko sa slike. Trenutno u vrtu imamo salatu koja samoinicijativno izgleda fantasticno iako puzevi napadaju. Patlidjani su fenomenalni.

  31. #31
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    A meni je jedna poljoprivrednica objašnjavala da eko i organsko nije isto. Nemam sad vremena tražit ali baš je naglasila razlike.

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    A meni je jedna poljoprivrednica objašnjavala da eko i organsko nije isto. Nemam sad vremena tražit ali baš je naglasila razlike.
    Istina. Za organsko samo organska sredstva, a za eko imaš popis dozvoljenih sredstava.

  33. #33
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Meni nije jasan argument crva u jabuci, nikad ni bio
    Imamo voćnjak doma, eventualno pošpricamo voćke protiv ušiju ako ih baš napadnu (i to daaaleko prije branja), i nemam jabuke s crvima. Nikad u životu nisam vidjela crva u jabuci A imamo sigurno 6-7 sorti. Niti kruške nemaju crve, šljive isto. Trešnje rijetko koja, višnju još nisam vidjela da ga ima

    Ali to voće ne stoji dugo, jest da se mogu neke sorte jabuki čuvati, ali u našem podrumu nakon nekog vremena počnu trunuti

  34. #34
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ne gledaš pažljivo.

  35. #35
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Evo kopirala sam-ovdje je najjednostavnije objašnjeno:
    Ekološki proizvod, biološki proizvod i organski proizvod zapravo su sinonimi. Prvi naziv službeni je u Hrvatskoj, drugi se često koristi u Njemačkoj dok je treći naziv međunarodni.

    Pravci u ekopoljoprivredi
    Zanimljivo je napomenuti da postoji nekoliko pravaca u ekopoljoprivredi koji se potvrđuju slijede vlastita pravila uzgoja. Zajedničko im je da ne koriste tretirano sjeme, mineralna gnojiva i kemijska sredstva kod zašite bilja.

    Biološko dinamička poljoprivreda – najstariji je pravac koji se temelji na antropozofskim postavkama, začetnika Rudolf Steinera. Za njega je karakterističan uzgoj sukladno mjesečevim mijenama, položaju sunca i mjeseca i slično, a u biodinamici polje je jedan zatvoreni sustav.
    Organsko – biološko ratarstvo i povrćarstvo – utemeljitelj agrarni političar i botaničar Mueller. Od 1971.g. promovira ga udruženje BIOLAND. Koristi se na manjim površinama, uglavnom za osobne potrebe.
    Amiška poljoprivreda – najstariji je oblik eko poljoprivrede, koji se počeo primjenjivati prije 400 godina u Francuskoj, a zatim u Švicarskoj. Amiši su bili najnapredniji farmeri u 17. i 18. stoljeću u Europi. Danas su najaktivnije djeluju u SAD-u (Wisconsin i Pensilvanija). Ne upotrebljavaju nikakvu mehanizaciju već zemlju obrađuju isključivo ručno.
    Održiva poljoprivreda – karakterizira ga skupni uzgoj poljoprivrede i stočarstva, jer posjed čini jedinstven organizam. (primjer iz prakse – Rosipal – uzgoj stoke i ostalih kultura kao što su žitarice, voće i povrće)C

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •