Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: Kada početi ?

  1. #1
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    183

    Početno Kada početi ?

    Pozdrav cure , evo vraćam se s pregleda kod pedice sa curkom. Sve je odlično, super napreduje , narasla 4 cm u 3 i pol tjedna , 6.800 kg, 5 mj i 5 dana. Isključivo dojena dosad , nikad joj ni vodice nisam dala, čak no po onim najvećim vrućinama. e sad, pedica kaže da možemo početi sa dohranom, citiram : već je velika cura i može odmah početi. E ali ja ne bi još , bar ne prije 6 og mjeseca, žao mi je davat joj bilo kaj drugo kad tak lijepo ciki i napreduje. Kaj vi mislite ?

  2. #2
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Ja sam brzo pocela s nadohranom; i u tome ne vidim apsolutno nista lose.. Samo bih te savjetovala da obavezno uvedes vodu (i caj). Voda se prokuha i mozes joj davati na zlicicu, al' vode mora piti.

    Sretno vam!
    Posljednje uređivanje od Doga : 20.10.2015. at 17:17

  3. #3
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj ZaraMia prvotno napisa Vidi poruku
    Sve je odlično, super napreduje , narasla 4 cm u 3 i pol tjedna , 6.800 kg, 5 mj i 5 dana. Isključivo dojena dosad , nikad joj ni vodice nisam dala, čak no po onim najvećim vrućinama.

    nema niti jednog razloga da pocnete s dohranom prije navrsenih 6 mjeseci

  4. #4
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Samo bih te savjetovala da obavezno uvedes vodu (i caj). Voda se prokuha i mozes joj davati na zlicicu, al' vode mora piti.

    Sretno vam!
    caj sigurno nije potreban
    kad se pocne s dohranom, ako se vec zeli ponuditi dodatna tekucina - voda je sasvim ok i dovoljna

    iako, posebno na pocecima dohrane, kad se radi o mikro kolicinama, a dijete i dalje doji - realno niti voda nije potrebna.

  5. #5
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    183

    Početno

    Doga , i ja sam sa starijom curkom počela sa 4 mj sa dohranom , ali ona je bila na AD , pa sam morala. Ali sa M bi htjela što kasnije , jer stvarno lijepo napreduje na ciki i žao mi je davati joj bilo šta drugo prije navršenih 6 mjeseci. Onda ćemo počet polako , samo dajte mi savjet s čim da krenem , voće ili povrće ? Ja bi možda npr sa mrkvicom krenula par dana , pa onda tikvica itd.... Jer starijoj curi sam prvo počela davati voće i onda nije htjela povrće jesti , krenule smo sa jabukom, pa kruškom , pa bananom .... I onda kad sam joj ponudila npr tikvicu/mrkvicu , nije htjela ni primirisati do negdje 7-8 mjeseci. Doktorica mi isto kaže da sa voćem počnem (njena je teorija voćni sok prvo ). Tak da sam sad u dilemi.

  6. #6
    tigrić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1,241

    Početno

    slažem se da nema uopće potrebe žuriti ako sve fino ide kako treba.
    ja svom koji ima 8 mj ponudim vode iza obroka i ovak prek dana ali to su minimalne količine koje on popije. ostalo sve cica. i dok uredno cica kad on želi ne opterećujem se koliko je popio vode.
    a čaj ti netreba.
    ja sam sa prvim krenula sa voćem, jabukama, sa drugim sa povrćem tikvicama. sve je prošlo dobro. tako da mislim da nema bitne razlike. pogotovo ako je tvoje, domaće. ako nije ja bi rađe sa tikvicama nego mrkvom.radi onih nitrita.
    a sad sok ili ovak, osobno nisam nikad radila nikakav sok od ničeg, ja to samo skuham i dobro zgnječim vilicom.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    I mi smo krenuli sa dohranom sa punih 6 mjeseci, sa svo troje djece, na opće čuđenje okoline... Da se njih pitalo krenuli bi i sa 4 mjeseca, ali ja sam mama i mene se slušalo. Počeli smo sa mrkvicom, u nju sam dodala jabuke malo. Potom tikvice, pa svo ostalo voće i povrće, prateći naravno tablice dohrane. Srećom svo troje djece dohranu je prihvatilo odlično. Osobno nebih davala čajeve, jer se djeca brzo naviknu na slatkoću čaja i može se desiti da im voda nije tako "fina" pa ju odbijaju (slučaj sa mojom najstarijom...). Ovdje zbilja imaš odličnih savjeta i recepata na forumu. Sretno!

  8. #8
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Neupucena sam ocito.. Ugl, nisam imala svojeg mlijeka; tako da je malena od pocetka bila na AD. Njoj se na ustima napravio mali mjehuric, tijelo joj je zahtijevalo tekucine.. tako da smo joj davali koju zlicicu, pa makar samo usne namocila, uz konstantne mlijecne obroke..

    Kasnije smo uveli caj. Koji je naravno manje bitan, moje isprike sto to nisam naglasila; ... Takodjer smo zapoceli dohranu vocem i nismo imali problema.

    Uostalom, sad vidim da si dobro upucena i mnogo iskustvenija od mene po tom pitanju, pa bi bilo najbolje da radis po vlastitom izboru i osjecaju ( naravno, i onom za malenu ). Sretno vam zelim objema!
    Posljednje uređivanje od Doga : 20.10.2015. at 20:52

  9. #9
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    183

    Početno

    Hvala vam cure puno na savjetima, joj i ja isto stalno slušam da kaj čekam s dohranom , da je već velika itd. Po njihovom, najbolje bi bilo da sa 4 mjeseca već jedu grah s kobasama. Ah , pustim selo neka priča samo me zanima još kad ste uvele one rižine pahuljice , i koje su najbolje , ne znam jel smijem spominjati proizvođača , ali ja sam starijoj davala one (kršitelj koda) obične ( bez dodataka jabuke , šljive itd.... ) iako je ona toga pojela možda dvije žličice dosad, nisu joj se nikako sviđale , no ona je mala izbirljivica i dan danas pola stvari neće jesti, nadam se da M ne bude takva ....

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ZaraMia prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam cure puno na savjetima, joj i ja isto stalno slušam da kaj čekam s dohranom , da je već velika itd. Po njihovom, najbolje bi bilo da sa 4 mjeseca već jedu grah s kobasama. Ah , pustim selo neka priča samo me zanima još kad ste uvele one rižine pahuljice , i koje su najbolje , ne znam jel smijem spominjati proizvođača , ali ja sam starijoj davala one (kršitelj koda) obične ( bez dodataka jabuke , šljive itd.... ) iako je ona toga pojela možda dvije žličice dosad, nisu joj se nikako sviđale , no ona je mala izbirljivica i dan danas pola stvari neće jesti, nadam se da M ne bude takva ....
    Šest mjeseci je okviran datum. Neki će biti spremni i malo ranije, a neki puno kasnije. Dijete će ti samo pokazati - moj stariji se oblizavao kad je vidio da mm i ja nešto jedemo, pružao je ruke, gurao u usta i kušao sve što je našao, a jednom je "dohvatio" šlag s torte dok još nije imao punih 6 mjeseci i prije nego smo ga uspjeli spriječiti zagurao je prst u usta i slasno oblizao. Počeli smo dohranu u šestom mjesecu (možda deset dana prije navršenih punih šest mjeseci). Eh, sad - on je i rođen velik, sa puno preko 4 kg, bio je proždrljiv i imao problema s dojenačkim grčevima. Ja sam se SPASILA s početkom dohrane jer se pokazalo da bolje podnosi sve drugo osim mlijeka (teško probavlja laktozu - tako je i danas). Od prvog dana je odlično prihvaćao i čak smo ga morali štopati, jer taj je htio sve. Da sam tada imala današnju pamet i iskustvo, taj bi išao na alergološko testiranje.

    Mlađeg sina sam rodila dosta prije termina, pa smo i dohranu odgodili za najmanje tih mjesec i pol, možda čak i dva... Isto, tek kad je počeo pokazivati interes za hranu, krenuli smo s dohranom, ali kod njega je to puno dulje i polaganije išlo. I dojila sam ga dulje. Sve je bilo prilagođeno njihovim potrebama koje nisu bile jednake kod obojice.

  11. #11
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    moj stariji je isto sa 5 i pol mjeseci bio baš spreman za hranu, počeo se zanimat za to što ja jedem, i na prvu žlicu "riže na bljak" oduševljeno zinuo i pojeo sve što sam mu pripremila
    s mlađom sam počela sa punih 6 mjeseci, ali ona prva dva mjeseca nije ni otvarala usta, pojedena hrana po obroku mjerila se u četvrtinama čajne žličice. do jednog dana sa cca 8 mjeseci kad je odjednom počela jest

    što se tiče rižinih pahuljica, ja bih radije skuhala običnu rižu
    ili palentu

  12. #12
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    183

    Početno

    U pravu ste, i ja mislim da je najbolje pričekati dok ona sama ne počne pokazivati interes za hranom i bude spremna. A mislim da ona to još definitivno nije svi jedemo oko nje , ona ništa , bitno da ima svoju zvečkicu, drugo ju niš ne interesira. Pričekat ću ja onda još malo, pa ćemo polako probati.

  13. #13
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Preporuka je navrsenih sest mjeseci zivota i bebe su vrlo rijetko stvarno spremne prije toga. Treba biti oprezan s tim 'jednostavnim' znakovima, poput grabljenja hrane ispred sebe - dijete u toj dobi ne razlikuje hranu od igracke, smeca, stare cipele, pa i zivotinje koja se mice. Ako uzima nesto ispred sebe, uzima iz znatizelje i zato sto zeli vjezbati hvatanje i drzanje predmeta. Ne uzima zato sto je ispred njega kolac umjesto juhe ili kobasica umjesto kruha.

    Jedan od osnovnih znakova je samostalno sjedenje, ili uz minimalnu potporu (tako da je dijete blago nagnuto prema naprijed).

  14. #14
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Poceli smo s dohranom otprilike prije 2 tj. Prvo sa mrkvicom, pa tikvicom, kruskom i jabukom. Curica ima 6 mjeseci i dva tjedna, sitnicka je i jos ne sjedi samostalno, dosad je bila iskljucivo dojena. Zanima me koliko bi ona kolicinski trebala pojesti ? Zasad pojede 5-6 zlicica i to je to.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Dugo već čitam forum, a sada se evo i javljam..

    Imam bebu otprilike iste starosti kao gospođa iz uvodnog posta i isti problem - pedijatricu. Sugerira nam da započnemo s dohranom kako bi se beba navikla na nove okuse, a meni to nema nikakvog smisla (ne mijenja li ionako naše mlijeko okuse s obzirom na prehranu te se, samim time, dijete navikava na nove okuse preko mlijeka?).. Beba je stara 4 mjeseca i 3 tjedna, dojena, 64 cm i 7130 g.

    Duboko u sebi znam da ne griješim vezano za početak dohrane s navršenih 6 mjeseci, no kopkaju me pedijatričine riječi - ne sa 6 mjeseci već kad dijete uđe u šesti mjesec. Razuvjerite me ili me ohrabrite.

    Isprike na ulijetanju u temu i hvala na odgovoru!

    Lp

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Preporuka je NE uvoditi drugu hranu i pice dojenim bebama prije navrsenog sestog mjeseca zivota. Znaci kad udju u sedmi mjesec. Prema La Leche League, preporuka je "nekad u drugoj polovici prve godine djetetovog zivota", sto znaci da moze, zapravo, bilo kad nakon navrsenih sest mjeseci.

  17. #17
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Cinnamon- iz iskustva , nemoj jos pocinjati s dohranom nikako. Moja cura nije bila spremna ni sa punih 6, a gdje ce tvoja sa 4. ( znam da je individualno ali slazem se sa Kaee.) ja sam prestala slusati savjete pedijatrice i okoline koji su mi svi sugerirali ( kako sa prvom kceri, tako i sa drugom ) da uvedem dohranu sa 4 mj, a da ne spominjem vodice i cajeke sa mjesec dana. Njima je dovoljno, i uz to i najzdravije nase mlijeko do 6.mjeseca. Evo moja ce skoro 7 i jos je na samo par zlicica dnevno.

  18. #18
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Ovo sa sedenjem me uvek zbunjivalo.. ima dece koja motoricki zaostaju, normalno je i da deca sednu tek sa 9m? A, realno, zrelost probavnog trakta i potreba za nutrijentima sa tim moze nemati nikakve veze.
    Grabljenje i trpanje svega i svacega u usta nema veze sa zreloscu za dohranu takodje.
    Gubitak refleksa guranja kasicice iz usta mi je donekle i logican znak...
    Posljednje uređivanje od lady.x : 01.12.2015. at 09:55

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala vam na odgovorima!

    Izuzetno se teško boriti sa svima oko sebe vezano za dojenje, dohranu s 4 ili 6 mjeseci.. Prva tri mjeseca nakon poroda sam svima objašnjavala zašto dojim, a sada me čeka borba oko dohrane.. Ovo s vodom i čajevima smo prošli čim sam došla iz bolnice jer su vani bile vrućine i svi osim mene uvjereni da mi je dijete žedno. I dalje ću po svom, drago mi je da nisam jedina koja se informira. Lakše je kad pročitam da nas ima više!

  20. #20
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    meni pedica isto savjetovala da počmemo dohranu već nakon navršena 4,5mj iako je curica tad imala 67,5cm i 7kg skoro
    uredno sam izignorirala taj savjet i počinjemo sad uskoro
    možda bude koji dan prije 6 mj ili nakon 6mj
    i sa starijim sam tek sa 6 mj počela

    ne znam šta ću prvo
    možda domaću tikvicu koju sam zamrzla, možda riža ili palenta, a možda i jabuka... vidjet ću još
    ja nisam tip od sokova tako da ni starijem nisam davala sokove već samo vodu, pa neću ni mlađoj
    a čajeve je stariji počeo pomalo piti tek s godinu dana skoro s tim što ja ne stavljam sladila u njih nit sebi nit njemu
    obična voda je zakon

  21. #21
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Smijem li curi od 7 mjeseci ( za par dana ) dati piletinu ? Gledam razne tablice dohrane i u svakoj je drukcije, u jednoj kaze da se smije od 7.Mjeseca, u drugoj od 8. a u trecoj da je preporucljivo piletinu uvesti kao jednu od prvih namirnica. Pa sad ne znam, nisam pametna. A skuhala sam finu pilecu juhicu sa puuuuno povrca, pa sam joj mislila malo i piletine unutra smiksati.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mozes.

  23. #23
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj lady.x prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sa sedenjem me uvek zbunjivalo.. ima dece koja motoricki zaostaju, normalno je i da deca sednu tek sa 9m? A, realno, zrelost probavnog trakta i potreba za nutrijentima sa tim moze nemati nikakve veze.
    Grabljenje i trpanje svega i svacega u usta nema veze sa zreloscu za dohranu takodje.
    Gubitak refleksa guranja kasicice iz usta mi je donekle i logican znak...
    Preporuka se razlikuje utoliko sto, recimo ovdje (SAD) ne postoje upute za baby handling popularne tu na forumu i dijete moze sjediti, uz manje ili vise potpore, kad je sposobno za sjedenje (motoricki), a nekad se posjedne samo. Dijete s motorickim zaostatkom vjerojatno ima neke upute za terapiju ili vjezbe i sigurno postoji nacin da ga se posjedne uz pomoc. Lezecki ne bi trebalo hraniti nikoga, osim ako nije pod lijecnickim nadzorom i to je jedina mogucnost.

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Piletinu mozes smiksati, a mozes i dati malene komadice. Izbjegavaj jedino ako je juha puna Vegete ili neceg slicnog.

  25. #25
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Stavim mrvicu vegete ali tek kad njoj izvadim u tanjuric. Smiksala sam joj malo u juhicu skupa sa mrkvicom i korabicom ali ne pase joj, radi one "ide mi na povracanje" face. ali dobro, ima vremena, budem joj za par dana opet probala dati. Vecinom jede kombinacije voca, jabuka, banana, sljiva, kruska i eventualno jabuka i mrkva, od povrca brokulu voli, ali ostalo tipa palenta, riza i takve stvari, nula bodova. Nadam se da to nije trajno.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    a da prvo probaš dat mrkvu iz juhe pa tek onda sve skupa????

  27. #27
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Jelena.O vec sam joj dala samu mrkvu, nije prvi put jela juhu, tak da vjerojatno joj piletina ne pase, tj mora se samo naviknuti na novi okus.

  28. #28
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mozda joj ne pase kasa. Neka djeca ne vole takve teksture (razumijem ih skroz).

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    da probaš s puretinom?

  30. #30
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Preporuka se razlikuje utoliko sto, recimo ovdje (SAD) ne postoje upute za baby handling popularne tu na forumu i dijete moze sjediti, uz manje ili vise potpore, kad je sposobno za sjedenje (motoricki), a nekad se posjedne samo. Dijete s motorickim zaostatkom vjerojatno ima neke upute za terapiju ili vjezbe i sigurno postoji nacin da ga se posjedne uz pomoc. Lezecki ne bi trebalo hraniti nikoga, osim ako nije pod lijecnickim nadzorom i to je jedina mogucnost.
    E, cek sad - a sta sa detetom koje ima 7-8m i ne sedi, a to je skroz normalno. Ne krece se sa dohranom samo zbig toga?
    Ne bih hranila dete lezecki, ali u naslon pod nekim uglom da

  31. #31
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa to I kazem, ovdje ne postoji preporuka prema kojoj je nezdravo djetetu te dobi pomoci da sjedi. Ne uvijek i stalno, ali najnormalnije moze sjediti uz potporu. Ne preporucuje se zbog toga hranjenje u autosjedalici ili slabo nakosenom viperu.

  32. #32
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    aha, sori, sad sam razumela...
    kod nas insistiraju da se dete ne postablja u sedeci polozaj, pa decu koja ne sede hrane u as, kolicima ili onim stolicama kojima se podesava naslon

  33. #33
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Da, ja sam bila spremna na to da uopce ne posjedam, odnosno da ne dozvoljavam sjedenje dok se ne nauci posjesti... na kraju mi se dijete posjelo s deset mjeseci prvi put, a sjedio je bez problema i bez dodatne potpore od oko sest mjeseci. Provjerila sam svagdje gdje sam mogla (a imam pristup bas raznovrsnim lijecnicima) i stvarno su me gledali u cudu. Prema preporukama odavde, nema razloga cekati sa se posjednu sami... i nema razloga da ne sjede, ako mogu sjediti. Ne preporuca se Bumbo i slicni uzasi za novorodjencad, naravno.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Moja curica ima 4 i pol mj i pedijatrica mi rekla da sam mogla poceti od 17 tjedna bezobzira sto je 8 tjedana ranije rodena... Super napreduje, ali ne drzi jos ni cvrsto skroz glavu, ne dize prsa sa podloge, a kamo li da sjedi!! ??
    Negdje sam procitala da bi ona trebala poceti poslje 8mj?
    To je 4 mjeseca razlike....

  35. #35
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    A koje je argumente pedijatrica koristila?

    Uvodjenje dohrane se ne preporuca prije navrsenih sest mjeseci starosti. Prijevremeno rodjene bebe ponekad pocinju kasnije, a ako ima razloga za raniji pocetak, to se rjesava posebnom prehranom tj. adaptiranim mlijekom s dodacima (vitaminskim, itd., ne nekakvim nasumicnim pahuljicama za bebe), a sve uz nadzor lijecnika pedijatra ili gastroenterologa.

    Sve ostalo su, nazalost, problemi koji dolaze uz lijecnike koji su zaboravili na strucno usavrsavanje u podrucjima prehrane djece.

    Ako nema nekih posebnih preporuka zasto bi tvoja djevojcica trebala pocinjati s dohranom kasnije, onda vjerojatno mozes poceti s navrsenih sest mjeseci. Prije toga, nema razloga. Naprotiv.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Super, tako sam i mislila!
    Beba ima tihi refluks, inace je potpuno zdrava jedino joj je zeljezo na granici, ali to je cesto koliko znam kod ranije rodenih...pogotovo carskim... Ped je preporucila kasice s ad, (kasice radi refluksa, a ad radi zeljeza) jer sam i ja anemicna jos od poroda... Ali popravlja mi se slika...pa vjerujem da i njoj ide tog zeljeza - ne znam kako to funkcionira. Znam da je iz majcinog puno bolje iskoristivo nego iz ad, ali ne znam kako je kad je mama anemicna....
    Definitivno mi ne djeluje prirodno sada joj ikakvu hranu davati, a ad kao da je zlatan!
    Gdje god se okrenes nesto drukcije! Nitko ne tvrdi isto. Pa ajde ti kao novopeceni roditelj znaj ispravno postupiti. Najgore sto treba provjeravati sve sto doktor kaze, umjesto da im mozemo doci s povjerenjem.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Evo ja opet.... Zanima me ako se moze ipak poceti u 8mj? Ili to bas mora biti tokom 6mj zivota?
    Htjela bi bebu pustiti da se sama hrani komadima hrane, a ne znam je li onda 6mj prerano za nju? Koliko sam shvatila beba za ovaj nacin mora samostalno sjediti i prebacivati predmete iz ruke u ruku.
    Ili je bolje da joj pocmem davati kasice u 6mj, pa da se kasnije prebacimo?
    Vise vjerujem ovim odgovorima sto dobijem ovdje nego iz bilo kojih drugih izvora.

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    kreni sa napunjenih 6 mj. na nacin sa kojim se ti osjecas sigurnije.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Htjela bi nadodati za moj post od prije jer sam se informirala. Zitne kasice i nikakav preparat zeljeza se ne daje istodobno, a pogotovo nema smisla davati adaptirano radi zeljeza. Ako je anemija ozbiljnija se uzima preparat zeljeza, a ako je blaza se ureduje dohranom. I iako neki daju zeljezo preventivno, ono moze stetiti bebinim bubrezima i utjecati na probavu.
    Isto tako bezobzira ako je mama anemicna, njene zalihe idu bebi i onda bi mama morala piti zeljezo ali ne zbog bebe nego zbog sebe.

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sto znaci " blago anemicna"? Kod dojencadi je prirodno najnizi hemoglobin oko 6 mj. zivota jer su zalihe potrosene, dohrana jos nije pocela. Ali taj hemoglobin je drugacije vrste nego onaj kasnije u zivotu pa mu je funkcija bolja (sto nadoknaduje manju kolicinu).
    Ako je potrebno unositi hranu bogatu zeljezom tada dohranu mozes poceti i mesom koje ga ima , a i dobro se ugraduje.

  41. #41
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    zitne kasice se mogu davati uz preparat zeljeza. Ono sto se ne preporuca je davanja hrane bogate kalcijem uz preparat zeljeza. Znaci, mlijeko (kravlje; AD) uz dozu zeljeza, jer kalcij iz mlijeka ometa resorpciju zeljeza.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Ne znam nista o tome, pa sam zvala tatinu bivsu zenu koja je nutricionist jer ne zelim isprobavati na bebi.. Pa sam pomislila sobzirom da sam na ovom forumu dobila toliko vaznih informacija, da podjelim ono sto mi je zena rekla. Kad sam vec pisala gore o tome. Sobzirom da valjda zna nesto o tome... I da sam trenutno bila ovdje i postavljala pitanje u vezi dohrane... Ovu zadnju recenicu mi nije ona rekla nego pedijatrica gastroenterolog kod koje idemo na kontrole. Zao mi je ako nesto nije ispravno preneseno, ali mislim da je to to....imala sam najbolju namjeru.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Imas pravo oko toga da se preparati zeljeza ne bi trebao uzimati preventivno, bez krvnog nalaza koji potvrduje anemiju.
    Zeljezo je ipak oksidans, i nema potrebe ga unositi , ako ne postoji opravdani razlog.

  44. #44
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    2

    Početno

    Ja sam svoju malu počela dohranjivati tek sa navršenih šest mjeseci. Kažu da nije dobro sa dohranom početi prerano, a ni prekasno. Na internetu sam također vidjela neke korisne savjete vezane za dohranu, a na ovom linku sam pronašla neke korisne informacije vezane za početak dohrane. Pozzz

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Mi smo krenule s dohranom, kao što sam i planirala, bez obzira na pedijatricu - s navršenih 6 mjeseci. Traje nam dohrana tek nekoliko dan i nisam sigurna kako to točno treba izgledati (1-2 žličice kašice od jabuke na dan), ali imam osjećaj da ćemo se uskoro pridružiti odbijačima dohrane.. Sisa je zakon! Hahah!

  46. #46
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Citiraj cinnamon roll prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo krenule s dohranom, kao što sam i planirala, bez obzira na pedijatricu - s navršenih 6 mjeseci. Traje nam dohrana tek nekoliko dan i nisam sigurna kako to točno treba izgledati (1-2 žličice kašice od jabuke na dan), ali imam osjećaj da ćemo se uskoro pridružiti odbijačima dohrane.. Sisa je zakon! Hahah!
    I mi krenuli prije par dana. Ja sam počela sam muškatnom tikvom. Isto za sada par žličica čisto da upozna okus. Baš sam jučer čitala dnevnik dohrane koji sam pisala sa curkom (brzo se to zaboravi pa srećom imam podsjetnik) i ona je cijelih prvih mjesec dohrane jela samo po par žličica dok je najstariji sin odmah drugi dan pojeo 100 ml mrkvice.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •