Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: Nisko željezo

  1. #1
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    183

    Početno Nisko željezo

    Pozdrav curke , od poroda sam dosta anemična , jučer sam išla vaditi željezo i 5 mi je. Doktorica mi je prepisala heferol a ja sam si uz to kupila i vitamin c. Sad me zanima , pošto isključivo dojim curku ( 5 mjeseci ima ) , da li taj heferol ima kakvog učinka na dojenje. Ne bi to ni pila da me ne muče vrtoglavice i umor zbog nedostatka željeza.

  2. #2
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Nikakvog, to ti je uobičajena terapija (budući da su mnoge žene nakon poroda anemične).

  3. #3
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Idi u muiller, kupi si rooibos čaj u crvenoj vrečici ali rimfuza, dakle nije u vrečicama nego sušen, i kuhaj si svaki dan i pij. Ima puno željeza koje se lijepo apsorbira u tijelu, može se pit u neograničenim količinama, jednoj dojilji je jako divan jer joj nadoknadi minerale i umruje bebu preko mlijeka
    Od anemije sam došla do 147 željeza, uz rooibos i spirulinu, no spirulinu ne preporučujem jer jako veže toksine pa ih ispušta u mlijeko.

  4. #4
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne, kakica bebe bi mogla biti možda zelenkasta par puta (ali to je očekivano). Tako je meni bilo na početku terapije željezom.
    Sada u ponedjeljak opet idem po uputnicu da si vidim je li se stanje popravilo, ali mislim da nije.
    Svi mi kažu da sam blijeda, ispadaju mi stvari, i ne mogu se prehlade riješiti već jedno 3.-4. dan, još se i pogoršala.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 24.10.2015. at 22:58

  5. #5
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    183

    Početno

    Žuta, tak je i meni samo kaj mene još uz to užasno muče i vrtoglavice. Baš užasno.
    Apsu- čula sam za rooibos , baš ću ga kupiti pa ćemo vidjet
    Nadam se da će ići na bolje, probat ću par dana sa heferolom ( rooibos ću piti uz to ), ako ne bude nikakvih nuspojava , super ! Hvala na savjetima

  6. #6
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Obavezno prati i B12 kad uzimaš željezo.

  7. #7
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    ZaraMia, bude li ti ponekad osjet u usnama kao da su beskrvne, kao da se utrnu?

  8. #8
    Banned
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    183

    Početno

    Ne , to mi se nikad još nije dogodilo. Sad mi je malo bolje od heferola , ali mi užasno sjeda na želudac , pa ga pijem poslije jela. :cool:

    Poslano sa mog C6603 koristeći Tapatalk

  9. #9
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    jel se kojojdogodilo da odjednom krenu drhtati mišići,tj. cijelo tijelo i oblijeva hladni znoj? To traje neko vrijeme pa prestane..ima li to veze s anemijom?

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne baš, ali imam tikove udova. Ne znam kako bih to opisala. Samo mi trzne ruka ili noga, onako lagano, ali osjetim.

  11. #11
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Tikovi se meni redovito javljaju kad sam premrena i neispavana, valjda mozak provjerava jel sam ziva (to se inace dogada u snu haha)

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    I meni treba pomoc!
    Evo bas gledam svoj friski nalaz krvi,hemoglobin mi je 95 (ref.interval 119-157),a hematokrit 0,296 (ref.interval 0,356-0,470)...cini mi se veliki deficit...
    Dobila sam ferum lek za zvakanje,meni odvratno,ali Heferol mi je prosli put totalno zaustavio probavu.

  13. #13
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    meni je super bio
    http://www.eisenmangel.de/ferro-sano...uodenal-100-mg - nabavila iz njemačke ili
    http://mz.ks.gov.ba/sites/mz.ks.gov....es/tothema.pdf nabavila iz bosne ili srbije

    Heferol je lakše probavljiv kad se pije s mlijekom. To mi je preporučio hematolog, iako u uputama stoji da se ne smije uzimati s mlijekom. Kaže da je tada proces apsorpcije nešto drugačiji.

  14. #14
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    eto na, uvijek kažu ne mlijeko uz željezo, da blokira apsorpciju

    sony, meni je u trudnoći hemoglobin bio pao na 71, i ferrum lek me oporavio do urednog nalaza unutar nekoliko mjeseci. Ne moraš ga žvakat ako ti je odvratan, možeš samo progutat

  15. #15
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da, i mene je to čudilo... Ali uzimala sam ga tako par mjeseci (mislim tri) i fakat se željezo diglo.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    eto na, uvijek kažu ne mlijeko uz željezo, da blokira apsorpciju

    sony, meni je u trudnoći hemoglobin bio pao na 71, i ferrum lek me oporavio do urednog nalaza unutar nekoliko mjeseci. Ne moraš ga žvakat ako ti je odvratan, možeš samo progutat
    Ups,nije mi to uopce palo na pamet iako sad vidim u uputstvima da se smije.
    Pise na kutiji za zvakanje i ja zvakala,bljak... Hvala ti!

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Doktor mi je ponovio nalaz krvi jer prosli puta nije bilo analizirano zeljezo,te da vidi pocetne pozicije..
    Situacija je sljedeca nakon 3 tj.mog pazljivog hranjenja (poklopilo mi se s kolinjem kod svekrve,dakle hem zeljeza u izobilju)
    eritrociti i hemoglobin su se podigli,ali su jos uvijek ispod minimuma,a Fe je 3 (refer.int.8-30)!
    propisao mi je 2x1 Ferrum Sandoz 100mg uz vitamin c,sljedeca 3 mj!
    Jako sam umorna i stalno gladna. Povezano?

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Sony prvotno napisa Vidi poruku
    Doktor mi je ponovio nalaz krvi jer prosli puta nije bilo analizirano zeljezo,te da vidi pocetne pozicije..
    Situacija je sljedeca nakon 3 tj.mog pazljivog hranjenja (poklopilo mi se s kolinjem kod svekrve,dakle hem zeljeza u izobilju)
    eritrociti i hemoglobin su se podigli,ali su jos uvijek ispod minimuma,a Fe je 3 (refer.int.8-30)!
    propisao mi je 2x1 Ferrum Sandoz 100mg uz vitamin c,sljedeca 3 mj!
    Jako sam umorna i stalno gladna. Povezano?
    Da. Umorna si zato jer to nisko željezo ukazuje na manjak kisika u krvi (crvena krvna zrnca tome služe - kad ti je nisko željezo, imaš osjećaj da ti stalno fali energije). Probaj si osigurati pol sata dnevnog spavanja više.

    Samo ustrajno uzimaj terapiju. Od narodnih pripravaka: čaj od koprive i slanutak. Pomogne i B kompleks (B12).

  19. #19
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Obavezno kontroliraj B12, jer ga željezo troši u apsorpciji.
    Meni je zbog naglog unosa željeza skočila potrošnja B12, pa sam završila na injekcijama istog.

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Obavezno kontroliraj B12, jer ga željezo troši u apsorpciji.
    Meni je zbog naglog unosa željeza skočila potrošnja B12, pa sam završila na injekcijama istog.
    Ma da?
    kako se to ocituje?

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Sony prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da?
    kako se to ocituje?
    Onako kako si opisala - kroničnim umorom.

    Mjerenje mineralno - vitaminskog statusa možeš napraviti u ljekarni za nula kuna, samo ih pitaj kad imaju to na rasporedu. A možeš i pitati liječnika koji ti je propisao preparat željeza da li trebaš B12.

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Citiraj Sony prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da?
    kako se to ocituje?
    nasla sam-
    Najčešći simptomi nedostatka vitamina B12 su gubitak pamćenja, problemi s ravnotežom, nesiguran hod, ili depresivna raspoloženja i razdražljivost. Možete osjetiti i otupljenost, ukočenost ili osjećaj lupkanja u rukama, nogama i stopalima, te umor i gubitak apetita.
    Ako sumnjate na nedostatak vitamina B12, porazgovarajte sa svojim liječnikom. Ponekad se nedostatak može ustanoviti i analizom krvi, no možda će biti potrebna dodatna testiranja. Ukoliko rezultati pokažu da vašem organizmu manjka vitamin B12, evo što sami možete učiniti po pitanju prehrane:
    Meso i perad. Piletina i goveđa jetra posebno su bogati vitaminom B12. Ako niste skloni jedenju jetre, pileća će prsa zadovoljiti dnevne potrebe vašeg organizma za ovim vitaminom.
    Jaja i mliječni proizvodi. Ako ste vegetarijanac i ne jedete meso, omlet sa sirom ili čaša mlijeka nekoliko puta tjedno podići će razinu vitamina B12 u vašem organizmu.

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Onako kako si opisala - kroničnim umorom.

    Mjerenje mineralno - vitaminskog statusa možeš napraviti u ljekarni za nula kuna, samo ih pitaj kad imaju to na rasporedu. A možeš i pitati liječnika koji ti je propisao preparat željeza da li trebaš B12.
    Hvala Ti,budem

  24. #24
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pusti ljekarne i besplatne provjere, traži uputnicu za B12 ili si sama plati pretragu.

  25. #25
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ili, potraži dobrog hematologa, što bi bilo još najbolje.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    hvala Mojca,za mjesec dana moram opet k njemu po novu dozu pa cu ga pitati

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Sa stranica Mudre predaje kopiram ovo:
    Vitamin B12 sudjeluje u mnogim procesima u organizmu zajedno s folnom kiselinom, uključujući sintezu DNA, nastanak crvenih krvnih stanica i izolacijske ovojnice (mijelinske ovojnice) koja okružuje živčane stanice i omogućuje provođenje signala kroz živčani sustav. Teži nedostatak očituje se kao perniciozna anemija koja je bila smrtonosna do otkrića B12 u jetri. No već puno prije pojave anemije, javljaju se drugi problemi, najčešće neurološke naravi (obamrlost, trnci, osjećaj žarenja u nogama, drhtavica, slabost mišića, poremećaji spavanja, gubitak pamćenja, iracionalna srdžba, narušena mentalna funkcija i Alzheimerova bolest) ili psihološki problemi (demencija, depresija, psihoze i opsesivno-kompulzivno ponašanje). Često se spominje i da je američki predsjednik Kennedy govorio da nikada ne bi bio postao predsjednik da nije primao injekcije B12

    Mojca, dobra ti je perspektiva!

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    uz kronican umor,prepoznajem i ovo: obamrlost, trnci, osjećaj žarenja u nogama, drhtavica, slabost mišića, poremećaji spavanja, gubitak pamćenja, iracionalna srdžba, narušena mentalna funkcija

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    evo sto jos tu pise o B12-
    http://mudrepredaje.com/?page_id=729
    -Kako perniciozna anemija često uzrokuje neplodnost, nadopuna vitaminom B12 može i ženama pomoći da začnu. Tradicionalna društva smatrala su namirnice bogate vitaminom B12 važnima za plodnost. B12 igra ključnu ulogu u razvoju novog tkiva; zato ženama koje imaju manjak može izostati ovulacija ili se može dogoditi da se oplođeno jajašce ne razvija, što uzrokuje spontani pobačaj. Produljeni nedostatak vitamina B12 rezultira neplodnošću. U jednoj studiji, žena koja je imala sedam spontanih pobačaja prije nego što se ispostavilo da ima nedostatak B12 imala je troje djece nakon što je problem uklonjen.
    -nedostatak B12 kod trudnica prepoznat je kao čimbenik kod defekata neuralne cijevi kod potomstva kao što je spina bifida. 56 Ovo uistinu stvara zabrinutost radi kontracepcijskih tableta koje iscrpljuju B12. 57 Žene koje su uzimale kontracepcijske tablete trebale bi testirati svoju količinu B12 u krvi i obavezno uzimati nadopunu uoči začeća.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Zeljela bih napomenuti da uz nisko zeljezo, odnosno slabokrvnost, ne mora nuzno biti vezan i manjak, odnosno potreba za dodatnim uzimanjem B12.

    To naglasavanje uzimanja B12 uz slabokrvnost (po forumima) i mene je navelo na pomisao da bi mi moja doktorica trebala provjeriti B12, odnosno prepisati jos i to.

    Medjutim, na moj upit rekla mi je da se vec i prema eritrocitima i MCV vidi da li je to potrebno ili ne. Kod manjka B12 eritrociti su veliki i MCV je visok. Dok je recimo kod mene upravo suprotno. Moj MCV je 70 (nizak), zeljezo mi je 4, a hemoglobin 91. Tako da recimo u mom slucaju B12 nije potreban.

    Na brzinu sam nasla jedan link koji govori nesto o tome. Ovdje.

  31. #31
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Aurora* prvotno napisa Vidi poruku
    Zeljela bih napomenuti da uz nisko zeljezo, odnosno slabokrvnost, ne mora nuzno biti vezan i manjak, odnosno potreba za dodatnim uzimanjem B12.
    Ne treba ga naravno napamet uzimati, treba prvo provjeriti.

    I važno je vaditi feritin.

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne treba ga naravno napamet uzimati, treba prvo provjeriti.

    I važno je vaditi feritin.
    To ne ide ni u ljekarni ni u laboratoriju, daju uputnicu za bolnički labos.

  33. #33
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Rade ga privatni labosi.

  34. #34
    Thisted avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    81

    Početno

    Ja bih preporucila Floradix , sirup za trudnice i dojilje.
    Mene je to spasilo , osim sto podize zeljezo i ne pravi probleme sa probavom sadrzi i vrlo bitne vitamine.
    Ukus odlican, mislim moze se progutati bez problema.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jun 2022
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav cure☺️
    Uglavnom, zeljezo mi je ispod donje granice, a hemoglobin i feritin na donjoj granici. Tu su naravno i simptomi, poput malaksalosti, umora, vrtoglavice i ostalog sto prati to stanje. Kod doktorice sa nalazom tek moram ici, pa me interesuju preporuke za dizanje zeljeza na prirodnoj bazi.
    Cula sam da je caj od koprive jako dobar.
    Zeljezo mi je 7 a feritin 15

  36. #36
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,495

    Početno

    Kendural C, kupinovo vino (ako nisi dojilja), aronija, Floradix, al Kendural ce ti ga najbrze dici.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Caj od koprive je dobar, ali nije fini. Od ostalih prirodnih podizača željeza na pamet mi pada aronija, slanutak i crveno meso.

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ako si 40 plus, pazi sa svim time od kendurala do tih sokova, ja sam zaradila trajni gastritis od svega toga, jos za taj kendural preporuka na taste

  39. #39
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Ja kendural pijem iza rucka i ne smeta mi.
    Odmah mi jedna kutija digne zeljezo sa 4 na 12.

    Poslano sa mog SM-A536B koristeći Tapatalk

  40. #40
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Tardyferon fol je meni najnaj. No svakom ti pripravci razlicito legnu za zeludac.
    Priroda kad je vec zeljezo nisko slaba. Ona je OK za odrzavanje ako imas problema s odrzavanjem zeljeza.

  41. #41
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Je li netko imao situaciju da mu se feritin popravio u 3mj sa 7 na 47 (uz nadomjestke), zeljezo je 20, hgb, hematokrit isto u redu, ali TIBC/UIBC blago snizeni?

  42. #42
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Ostala
    Krvna slika i parametri su u redu.

  43. #43
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,495

    Početno

    Citiraj Smajlich prvotno napisa Vidi poruku
    Je li netko imao situaciju da mu se feritin popravio u 3mj sa 7 na 47 (uz nadomjestke), zeljezo je 20, hgb, hematokrit isto u redu, ali TIBC/UIBC blago snizeni?
    Koje su referente vrijednost, a koje tvoje za TIBC/UIBC?

    Ako su blaga odstupanja, a tako dobar feritin i željezo, nemaš brige.

  44. #44
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    44, a granica 49 za Tibc; 24 a granica 26 za Uibc.

  45. #45
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,495

    Početno

    Citiraj Smajlich prvotno napisa Vidi poruku
    44, a granica 49 za Tibc; 24 a granica 26 za Uibc.
    Nisam lijecnik al mislim.da je to u redu.

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Smajlich prvotno napisa Vidi poruku
    Je li netko imao situaciju da mu se feritin popravio u 3mj sa 7 na 47 (uz nadomjestke), zeljezo je 20, hgb, hematokrit isto u redu, ali TIBC/UIBC blago snizeni?
    Opa, pa super si sredila feritin! Za TIBC / UIBC ne znam.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •