Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Posvajanje - molim pomoc

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    6

    Početno Posvajanje - molim pomoc

    Dragi rodini forumasi!
    Nova sam ovdje,pa vam molim za razumjevanje ukoliko vec postoji ista tema..
    Dosta sam citala i ovdje na forumu i na drugim forumima i stranicama,
    No svugdje drugacije informacije u kojima sam se prilicno pogubila...
    Bilo bi mi drago ako ovdje ima neko tko mi zeli malo pojasniti proceduru oko posvojenja..
    Naime, imam 28 godina (pretpostavljam da ce mnogi reci da sam jos mlada i neozbiljna za posvojenje,
    kao sto su me napali na drugim forumima),od malena imam veliku zelju i uvijek sam govorila da cu posvojiti dijete.
    Do prije godinu dana to je bila samo zelja, s obzirom da sam podstanar i imala sam nesiguran posao sa malim primanjima, no sada kada sam dobila stalni posao sa solidnim primanjima, pocela sam ozbiljnije razmisljati o djetetu..
    Ono sto ce mi vjerojatno biti velika prepreka u procesu posvojenja je to sto sam samac tj nisam u braku..
    Molila bih vas ako mi mozete pomoci sa informaijama od kud uopce krenuti,koji je prvi korak na tom putu,kao i daljna procedura..sto sve gledaju za podobnost (stambeno pitanje,financije..)..
    Takoder ako ima netko tko je posvojio ili je u procesu posvojenja a da je samac voljela bih da podjeli svoje iskustvo..
    Unaprjed zahvaljujem svim forumasicama i forumasima

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Dobrodosla!
    Za pocetak zelim te ohrabriti, s 28 godina nikako nisi ni premlada i nezrela, to su glupi komentari.
    Ukoliko zelis posvojiti, prvi korak bi bio predati zahtjev centru za socijalnu skrb prema mjestu stanovanja. Taj zahtjev je recenica - dvije u kojem napises sto zelis i da molis obradu za posvojenje. Takodjer naravno napises osobne podatke, eventualno se kratko predstavis.
    Kao samici vjerujem da ce biti malo teze, ali to sve ovisi na to sto si spremna i sto od posvojenja "ocekujes", prvenstveno mislim na dob djeteta.
    Na edukaciji za posvojitelje upoznala sam jednu samicu koja je potencijalni posvojitelj, tako da to nije prepreka.
    Sretno!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala ti na dobrodoslici, i tvom pozitivnom misljenju o posvojenju!
    ima li negdje nekakav primjer tog zahtjeva? Ja ako to krenem sama pisat to ce bit svega i svaceg unutra, zbrda zdola :D
    Imala sam u planu prvo otici u centar, raspitat se sta i kako i zamoliti za pomoc oko pisanja zahtjeva, ali u ovom gradu su svi tako
    "ljubazni i poletni pomoci" pa mi sve muka njih ista pitati..Tako da mi se ovo da napisem zahtjev i odnesem im vise svida :D
    kakva je daljna procedura nakon predaje zahtjeva?
    Vec se radujem svemu iako znam da ce proci godina i godina do ostvarenja sna...

  4. #4
    butterfly_ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    187

    Početno

    Dobrodosla duniva.

    Na prvoj molbi je dovoljno napisati dvije recenice kojima iskazes centru svoju zelju za posvojenjem i molis ih da provede postupak obrade.
    Svakako stavi svoje podatke, datum i podatke centra kojem se obracas.

    U sljedeca dva mjeseca centar bi te trebao pozvati na razgovor, psiholosko testiranje i trebali bi doci u pregled doma. No procedura ovisi o samom centru.
    Na kraju dobijes rjesenje o njihovom pozitivnom misljenju i onda zapravo pocinje avantura.
    Ulazis u registar posvojitelja.
    Ali svakako pisi molbi centrima i zovi ih sto cesce mozes i raspituj se za djecu.
    Oko ove molbe se potrudi malo vise
    Neka bude posebna. Mora im se svidjet i ostat im u pamcenju.

    Ne brini zbog godina, mislim da godine cak mozes gledati kao prednost. Ja imam 26 i mama sam vec godinu dana.
    Kao samac ce mozda biti teze, ali ne i nemoguce. Osobno poznajem dvije zene koje su posvojile dijete kao samci
    Pitaj sto god te zanima.
    I samo strpljivo i sretno

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala ti na dobrodoslici i informacijama!
    Sto je bitno tj sta gledaju u kuci/stanu?
    To mi malo stvara strah s obzirom da sam podstanar,
    u maloj garosnijeri koja nije bas nesto..
    Sve je staro i u raspadu..ali je uvijek uredno!
    Doduse trazim drugi stan,no na moru je to tezi slucaj,
    jer se sve izdaje samo do ljeta ili pak ako je na cjelu godinu,
    kosta kao suho zlato ili moju cjelu placu
    Pa me bas zanima sto gledaju i kakvi su kriteriji..

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Biti podstanar bez jasnih planova za promjenu tog statusa nije baš preporuka, nažalost. Unutarnje uređenje nije bitno.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Nisam rekla da nemam planove po tom pitanju,nego da sam trenutno u tom statusu tj da bi kod njihovog obilaska bila u podstanarstvu..

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Razumijem, ali molbi će pomoći naznačavanje tog plana s pokojim detaljem koji će ga napraviti uvjerljivim.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala ti,uzet cu to u obzir i to isto naznaciti

  10. #10
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Preporučam dobru pripremu za posvojenje-radionice za posvojitelje od Adopte ili neke dr udruge koja se time bavi. Meni je jedna znanica obznanila kako je ona to oduvijek htjela i da li je to romantično kako je ona to mislila. Sve je samo ne romantično. Eto, pitaj se zašto to želiš? Posvajanje uvijek mora ići u smjeru dobrobiti samog djeteta. Ako želiš usrećiti barem jedno dijete koje čeka na posvajanje, to je lijepo. Također razmisli tko će ti sve biti logistička podrška. I da imaš svoj stan jer mislim da ne gledaju dobro na podstanare.
    Sretno!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    29

    Početno

    A kako gledaju na to da živiš u roditeljskoj kući? Znači nisi vlasnik na papiru, ali tipa roditelji žive na prvom katu, a potencijalni posvojitelji u potkrovlju?

    I koliko su strogi u procjeni uvjeta stanovanja, jel dijete mora imati vlastitu sobu ili nije nužno? Koliko sam uspjela shvatiti kriteriji su stroži kod udomljavanja, zar ne? Negdje sam također pročitala da je bitno da ima što više dnevnog svjetla...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    Probaj, ništa te ne košta. Premlada nisi nikako, mi smo sa 26 i 27 postali roditelji i nitko nije "ispitivao zrelost" kako su najavili u matičnom centru. Dapače, energija i zaigranost ne smiju biti minus. Nazovi svoj centar i pitaj kako zamolba treba izgledati.

  13. #13
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Važno je postoji korektan stambeni prostor, znači nije nužno da dijete ima svoju sobu (naše nije imalo) i da je namještaj moderan, ali je važno da te nitko ne može iz stana bilo kad bacit van ili da ti u stanu ne rastu gljive.

  14. #14
    butterfly_ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    187

    Početno

    Citiraj Mrcinica prvotno napisa Vidi poruku
    A kako gledaju na to da živiš u roditeljskoj kući? Znači nisi vlasnik na papiru, ali tipa roditelji žive na prvom katu, a potencijalni posvojitelji u potkrovlju?

    I koliko su strogi u procjeni uvjeta stanovanja, jel dijete mora imati vlastitu sobu ili nije nužno? Koliko sam uspjela shvatiti kriteriji su stroži kod udomljavanja, zar ne? Negdje sam također pročitala da je bitno da ima što više dnevnog svjetla...
    mi živimo u roditeljskoj kuci, u stanu u potkrovlju.
    bili su odusevljeni stanom i konceptom (odvojeno, a baka i deda su jako blizu)
    nije bitno da li je stan nov ili opremljen po najnovijoj modi. bitno je da je cisto s normalnim osvjetljenjem i da nema vlage, plijesni i sl.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    29

    Početno

    Citiraj butterfly_ prvotno napisa Vidi poruku
    mi živimo u roditeljskoj kuci, u stanu u potkrovlju.
    bili su odusevljeni stanom i konceptom (odvojeno, a baka i deda su jako blizu)
    nije bitno da li je stan nov ili opremljen po najnovijoj modi. bitno je da je cisto s normalnim osvjetljenjem i da nema vlage, plijesni i sl.

    Super! Hvala puno butterfly!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Citiraj špelkica prvotno napisa Vidi poruku
    Preporučam dobru pripremu za posvojenje-radionice za posvojitelje od Adopte ili neke dr udruge koja se time bavi. Meni je jedna znanica obznanila kako je ona to oduvijek htjela i da li je to romantično kako je ona to mislila. Sve je samo ne romantično. Eto, pitaj se zašto to želiš? Posvajanje uvijek mora ići u smjeru dobrobiti samog djeteta. Ako želiš usrećiti barem jedno dijete koje čeka na posvajanje, to je lijepo. Također razmisli tko će ti sve biti logistička podrška. I da imaš svoj stan jer mislim da ne gledaju dobro na podstanare.
    Sretno!
    Hmm..prvi put uopce cujem da netko posvojenje smatra romanticnim...na radionicu svakako planiram ici, ali isto tako i znam zasto zelim posvojiti a to nikako nije kao u navedenom slucaju...
    Naravno da to zelim jer zelim usreciti jedno (barem) dijete, pruziti mu dom, ljubav, njeznost, brigu, skrb, biti uz njega i u sreci u tuzi, u dobrim i losim trenucima, krociti s njim kroz sve nedace zivota....

    Sto se stana tice, bas sam htjela pitati za roditeljsku kucu s obzirom da mi tamo i jeste prebivaliste, i super da na to lijepo gledaju, tamo su nam i baka i djed, i prabaka u istom dvoristu :D
    Kuca je prostrana, osvijetljena, nema vlage, ima cak veliko dvoriste i vrt tako da najbolja opcija kao sto sam si i planirala je "back to home"

  17. #17
    antonija15 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    174

    Početno

    moj suprug i ja smo baš prije tjedan dana podnijeli zahtjev za obradu,ja isto imam 28 godina i ne smatram da nisam dovoljno zrela,stambeno smo zbrinuti,a jedino što bi eventualno moglo stvarati probleme je to što sam ja trenutno nezaposlena iako se nadam da ću u međuvremenu pronaći posao.U svakom slučaju želim ti sreću na tvom putu

  18. #18
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Antonija,i ja sam bila nezaposlena kad smo predavali zahtjev i kad smo posvajali. Nije problem, ionako možeš na porodiljni tj posvojiteljski.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Sveti Ivan Zelina
    Postovi
    479

    Početno

    molim sve da se ne osjete prozvanim ili uvrjedenim ovim mojim postom.. ali imam potrebu nesto napisati jel mi se u zadnje vrijeme javlja jako puno potencijalnih posvojitelja!

    prvo ono sto me najvise brine je to sto mislite da posvojenjem pomazete djetetu... posvojenje nije nikakvo dobro djelo.. posvajate iskljucivo da bi vi postali roditelji tako da po mom misljenju to je zapravo humano kao i roditi djete!!!

    drugo, treba uzeti u obzir da vecina djece koja su spremna na posvajanje imaju odredenih poteskoca, nevodene rizicne trudnoce, cesto od nebrige, ranije rodeni, djeca ovisnika, a i ako je sami trudnoca i porod dobro prosao, pocetak zivota i rano djetinstvo im prolazi u nepoticajnoj sredini, bez ljubavi (a smatram da im je to neophodno za normalan rast i razvoj kao zrak i hrana). cesto srecem komentare da zasto se ne moze posvojiti zdravo djete, eto zato! jel djeca zaceta izmedu profesora i studentice su ono sto smatramo savrsenim a toga skoro pa nema. bioloske obitelji su puno kompliciranijeg statusa, i nikako ih se nesmije osudivat!
    a isto tako vecina te djece kad dodu u obitelji i osjete sigurnost i ljubav stizu svoje vrsnjake, ubrzo postaju dio vas i vase obitelji. to su veliki borci!


    zelim vam svima da cim prije osijetite ljubav i srecu roditeljstva samo otvorite srca!

  20. #20
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Slažem se s tobom Ari MaLi! I ja sam razgovarala s dosta potencijalnih posvojitelja, pogotovo s onima koji dugo čekaju. I vidim da dosta čekaju jer imaju nekakvu svoju predodžbu kakvo dijete žele. I onda je isprika da nema djece za posvajanje što apsolutno nije istina. Razumijem da moramo biti realni i da netko s 30 god neće posvojiti dijete od 14 god ili da neće posvojit dijete s teškom cerebralnom paralizom, a živi npr.na trećem katu bez lifta i sl. Ali da kažu da neće posvojit romsko dijete jer kao neće se snaći u takvoj okolini, pa znaš kakvi su ljudi u selu, zafrkavat će ga, neće ga prihvat,..Ma kad će vidjet kako vi prihvaćate takvo dijete, onda će i oni. Ako i neće, nema veze, oni su na gubitku.
    zelim vam svima da cim prije osijetite ljubav i srecu roditeljstva samo otvorite srca!
    X na Ari MaLI
    Posljednje uređivanje od špelkica : 01.11.2015. at 11:38

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    antonija, i ja sam bila nezaposlena prilikom obrade i posvojenja. To me jako brinulo, ali nitko se osim mene nije s tim zamarao.

    I ja se slažem s ArI MaLi. Djetetu pomažu njegovi socijalni radnici i "spašavaju" ga. Mi smo samo tu da budemo roditelji i zahvalni smo na toj prilici. Nikakvo pomaganje osim normalnog, roditeljskog, ne pada nam na pamet.

    Zahvalni smo na tome što nekome možemo biti roditelji, mogli smo bez toga ostati. I dobili smo tjelesno zdravog sina koji je sa preko godinu i pol jedva hodao. Znao je samo riječ Ne. Nije znao što je pas, mačka, stablo, kuhinja. Bojao se ulice. Kupanja. Ma svega. Mali Mowgli I to ne prolazi u prvih par mjeseci. Osim roditeljske, prođeš i dobru školu razumijevanja, strpljenja i kad već misliš - to je to, dijete se šokira radi nečeg što je nama normalno i vidiš da tvoj posao još nije gotov Njegova ljubav je zaslužena, ali ju daje sa oprezom i moraš ju čekati. Raspisala sam se jer mislim da premalo ljudi ovo zna.

    Potpis na špelkicu, eliminirati malog čovjeka radi porijekla nema smisla, jer kako je i ArI MaLi pisala, nijedno dijete koje će biti posvojeno nema pozadinu kakvu smatramo "normalnom".

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    29

    Početno

    Veliki pozdrav svima!

    Evo mi smo danas predali zahtjev matičnom centru i jako smo uzbuđeni zbog toga (iako znamo da je to tek prvi korak, ali kako kažu - i najdalje putovanje počinje prvim korakom).

    Ljubazna gospođa u centru mi je dala kontakt osobe kojoj se mogu obratiti ukoliko bi nam se činilo da proces predugo traje (jer papiri prvo idu u centralu u Kumičićevu pa se vraćaju njima),

    pa sam htjela pitati koliko je razumno očekivati da to potraje i nakon koliko ste vi dobili prvi poziv?

    Hvala unaprijed.

  23. #23
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj Mrcinica prvotno napisa Vidi poruku
    Veliki pozdrav svima!

    Evo mi smo danas predali zahtjev matičnom centru i jako smo uzbuđeni zbog toga (iako znamo da je to tek prvi korak, ali kako kažu - i najdalje putovanje počinje prvim korakom).

    Ljubazna gospođa u centru mi je dala kontakt osobe kojoj se mogu obratiti ukoliko bi nam se činilo da proces predugo traje (jer papiri prvo idu u centralu u Kumičićevu pa se vraćaju njima),

    pa sam htjela pitati koliko je razumno očekivati da to potraje i nakon koliko ste vi dobili prvi poziv?

    Hvala unaprijed.
    Mi smo papire predali sredinom šestog mjeseca i sve je bilo gotovo za dva mjeseca (testiranja, razgovori u matičnom Centru); mišljenje Cnetra dobili 3 tjedna nakon toga i to je to
    Kad je mišljenje bilo u našim rukama krenuli smo sa zamolbama prema svim centrima u RH. Sretno!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    29

    Početno

    Hvala ti Amondi, mi uskoro krećemo na edukaciju kojoj se jako veselimo!

    Doživljavamo to kao veliki korak prema naprijed!

  25. #25
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Mrcinica, edukacija će vam biti super! Vrlo dragocjeno iskustvo. Mi smo prošli školicu i stvarno je bilo i više nego korisno!
    Idete u Adoptu ili negdje drugdje?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    29

    Početno

    Da, u Adoptu

  27. #27
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj Mrcinica prvotno napisa Vidi poruku
    Da, u Adoptu
    Bit će vam super! Odlične voditeljice i teme; ma sve pohvale!

  28. #28
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj špelkica prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s tobom Ari MaLi! I ja sam razgovarala s dosta potencijalnih posvojitelja, pogotovo s onima koji dugo čekaju. I vidim da dosta čekaju jer imaju nekakvu svoju predodžbu kakvo dijete žele. I onda je isprika da nema djece za posvajanje što apsolutno nije istina. Razumijem da moramo biti realni i da netko s 30 god neće posvojiti dijete od 14 god ili da neće posvojit dijete s teškom cerebralnom paralizom, a živi npr.na trećem katu bez lifta i sl. Ali da kažu da neće posvojit romsko dijete jer kao neće se snaći u takvoj okolini, pa znaš kakvi su ljudi u selu, zafrkavat će ga, neće ga prihvat,..Ma kad će vidjet kako vi prihvaćate takvo dijete, onda će i oni. Ako i neće, nema veze, oni su na gubitku.
    zelim vam svima da cim prije osijetite ljubav i srecu roditeljstva samo otvorite srca!
    X na Ari MaLI
    Potpuno se slažem s tobom. Zbog naših otvorenih srca, MM i ja baš sutra idemo vidjeti djecu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •