Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 139

Tema: Prve lekcije o neiskrenosti

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno Prve lekcije o neiskrenosti

    danas ujutro sam 9,5 godišnjoj kćeri održala prvu lekciju o neiskrenosti kao poželjnom modelu ponašanja i zbog toga se osjećam dosta loše. rekla sam joj nešto u stilu da ne mora uvijek reći baš točno ono što misli i bolje da nekad slaže ili prešuti, ako bi iskrenim odgovorom mogla nekoga povrijediti. to nisam rekla baš puna uvjerenja, ali jednostavno nisam znala kako riješiti situaciju. radi se o tome da je ona nekako postala "uzor" nekim prijateljicama i kad ona kaže da nešto nije baš dobro ili lijepo, onda je to tako.

    pričala sam s mamom jedne od njih koja kaže da njena ništa ne komentira u društvu, ali kad dođe kući plače da nešto nije dobro napravila, da neće više nositi nešto jer se mojoj ne sviđa i sl. svjesna je ta mama da je problem i u njenoj curici, odnosno da mora poraditi na njenom samopoštovanju i sigurnosti, ali opet, nije to meni pomoglo, ja sam već svoju vidjela u ulozi zle predsjednice sestrinstva u glupom američkom filmu, koja određuje što se nosi i što je cool...znate već. ne radi se samo u "modnom" utjecaju, imali su zadatak izraditi neke plakate i učiteljica toj curici kaže da je dobar, ali je moja imala neke primjedbe, pa to znači da ipak nije (važnije je što kaže moja nego učiteljica).

    moja tog svog utjecaja zapravo nije svjesna, ovu curicu jako voli, rado se druži s njom, uvijek o njoj lijepo priča, nikad mi nije rekla da su se posvađale niti išta slično. nije poima imala o čemu joj ja pričam i zašto.

    što biste vi napravile? kako djetetu objasniti da je nekima do našeg mišljenja stalo, ali da je bolje da ga s njima ne podijelimo baš zato što im je (previše) stalo?

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pa to bas i nije neiskrenost, nego drzanje ponekad "jezika za zubima".
    Ili " sto na umu to na drumu".
    to je stvar karaktera. Sa godinama ce nauciti sto reci , a sto preskociti.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Osim ako ona se ne pravi vazna, pa je previse kriticna svojim "sljedbenicama".
    Moze biti i to. Sto je prilicno ruzno ponasanje.
    Imam takav slucaj u blizini.

  4. #4
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Pitanje je i pitaju li te curice za njeno mišljenje ili ona jednostavno ne može prešutjeti izreći svoj sud.
    Ako pitaju, nema razloga da ne kaže što stvarno misli.
    Ako ne pitaju, onda može malo i zabrenzati.

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    pa, ne znam zbog čega se točno loše osjećaš, jer ja mislim da si na dobrom tragu, samo što mislim da je to tema za više razgovora, razmišljanja i učenja od samo jednog razgovora, pa ti možda zato izgleda sada čudno
    meni ide na živce i kod odraslih ljudi koji svoju nepažljivost i nepristojnost smatraju za dobru osobinu zvanu iskrenost
    i mislim da je velika životna vještina naučit kada biti pristojan i možda malo oblikovati istinu prema onome što osoba želi čuti
    a kada ipak biti iskren


    recimo, prijateljica kupi majicu koja je meni božesačuvaj, ali vidim da je ona oduševljena
    ako kažem "meni je to preružno", samo ću je povrijedit i smanjit joj gušt, a čemu to?
    ne treba ni pretjerat s glumom, ali "super, nije moj đir, ali totalno je TI" bi bio skroz ok odgovor. možda da u više navrata pričate o tome da ne postoji samo jedna opcija koja je lijepa i poželjna, nego je normalno da svatko ima svoj stil.

    druga je stvar da je nekad bolje i za druge izabrat iskreno reć istinu čak i ako je neće bit ugodno čuti, stvari tipa "imaš špinata među zubima" ili nešto što netko radi a da nam baš smeta

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Bome ovo što ta mama govori malo više baca na to da je tvoja cura glavna faca u društvu i da se pravi važna.

    A inače se slažem da se ne radi o neiskrenosti, nego o tome da zadržimo svoje mišljenje za sebe da ne bismo povrijedili druge.
    Jesam li ja neiskrena ako ne kažem kolegici da ima ružne cipele, pa čak i ako kažem da su zgodne, ok, a u stvari mi se ne sviđaju - doslovno shvaćeno jesam neiskrena, ali ne bih rekla da je to negativno u takvim okolnostima.
    Ali kao što reče sirius to je stvarno stvar karaktera, i vježba se sa godinama.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Mišljenje o odjeći ili estetskim detaljima na školskom plakatu meni ne spada u rang iskrenosti/neiskrenosti, nego u stvar ukusa. A o ukusima se ne raspravlja, može ih se i tako naučiti
    (imala sam i ja sa svojim nedavno raspravu na tu temu - on npr. ima običaj da doma izrazito kritizira glazbeni ukus svojeg društva iz razreda, pa sam mu nekoliko puta ponovila da je to bolje zadržati za sebe, to što on ima sasvim drugačija mjerila ne znači da su jedina ispravna)

    Neiskrenost mi je nešto dublje, osobnije, i zapravo mislim da nema puno veze s ovom situacijom kakvu Riječanka opisuje.

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    da, ni ja nisam baš mislila da je to "prava" neiskrenost, nisam zapravo znala koju riječ upotrijebiti. sviđa mi se ovo tanjino - o ukusima se ne raspravlja. zapravo, teško mi je i samoj procijeniti o čemu se točno u kojoj situaciji radilo jer ne znam je li se od nje tražilo mišljenje ili je ona sama "bubnula", a svakako je moguće i da se pravi važna, što mi se nikako ne sviđa. ne znam, zapravo, kako se ona točno ponaša u društvu. mogu jedino "ispitati" situaciju kod još dvije-tri mame s kojima sam u kontaktu. i kod kuće se počela pubertetski ponašati (imamo i neke druge simptome nadolazećeg puberteta), pa ništa ne isključujem...

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    da, ni ja nisam baš mislila da je to "prava" neiskrenost, nisam zapravo znala koju riječ upotrijebiti. sviđa mi se ovo tanjino - o ukusima se ne raspravlja. zapravo, teško mi je i samoj procijeniti o čemu se točno u kojoj situaciji radilo jer ne znam je li se od nje tražilo mišljenje ili je ona sama "bubnula", a svakako je moguće i da se pravi važna, što mi se nikako ne sviđa. ne znam, zapravo, kako se ona točno ponaša u društvu. mogu jedino "ispitati" situaciju kod još dvije-tri mame s kojima sam u kontaktu. i kod kuće se počela pubertetski ponašati (imamo i neke druge simptome nadolazećeg puberteta), pa ništa ne isključujem...
    Ja sa starijim nisam imala tih problema jer taj se ne istrčava, ali moj mlađi sin je direktan i brzog jezika.

    S njim sam imala lakciju "nije važan čin nego NAČIN" tj. probala sam ga uputiti da slobodno može izraziti svoje mišljenje, ali ne onako kako mu u prvom trenutku padne na pamet, nego onako kako bi ON volio čuti da ga se kritizira...

    Daklem, u konkretnoj situaciji prijatelju/ici ne treba reći "Ne valja plakat" nego "Možda bi moglo biti još i bolje, što misliš?...."

    Budući da je ovo moje dijete i samo jako osjetljivo na kritiku, lekcija je upalila.

  10. #10
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nije to neiskrenost, nego ključna socijalna vještina koju mora vremenom savladati. Moja ju je doslovno vjezbala glumeći situacije, a imala je i svakodne vjezbe s frendicom sklonom prosuđivanju i kreiranju parametara lijepog.

  11. #11
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Meni su to sve kategorija slabosti. Ona će se ustručavati nešto reći da ne povrijedi druge, a oni neće morati vježbati na svom samopouzdanju. Svi sretni. Vuk sit ovce na broju. Ali na kraju dana svi smo šutjeli, nitko nije izrekao što misli. To je loše.

    A mislim, ono, ovo društvo je poznato po "ne talasaj" mentalitetu. Tome učimo djecu od malih nogu.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 11.11.2015. at 16:03

  12. #12
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su to sve kategorija slabosti. Ona će se ustručavati nešto reći da ne povrijedi druge, a oni neće morati vježbati na svom samopouzdanju. Svi sretni. Vuk sit ovce na broju. Ali na kraju dana svi smo šutjeli, nitko nije izrekao što misli. To je loše.

    A mislim, ono, ovo društvo je poznato po "ne talasaj" mentalitetu. Tome učimo djecu od malih nogu.
    apsolutno nisi u pravu (po mom mišljenju)
    to nije ne talasanje
    to je izbjegavanje bespotrebnih komentara
    evo primjer
    tebe je povrijedio neki dan komentar na izborima
    ok, ne povrijedio, ali zasmetao
    dovoljno da se na njega osvrneš
    s tim da autorica sigurno nije ništa loše mislila
    i nije mislila onako kako si ti shvatila
    ali da je stvarno bio komentar "ono tu se baviš izborima, bolje da se baviš malim djetetom kog imaš doma"
    ne bi ti bilo pravo
    i ne bi bilo u redu
    jer čak da je to istina
    tko si daje za pravo da ti to kaže
    i što to nekog treba biti briga

    jurim na informacije
    pa ću nastaviti
    tema me piknula
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 11.11.2015. at 16:23

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Bila je jedna genijalna izreka na engleskom...
    Ne mogu se sjetiti tocno kako ide...
    " Ako imas nesto za reci razmisli da li je
    1.istina
    2. pristojno/blago
    3. potrebno / nuzno

    "
    Posljednje uređivanje od sirius : 11.11.2015. at 17:24

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Imaš pravo. Zabrijala sam da je ovo drugi slučaj kada djecu treba poticati na kritičko razmišljanje, a ovdje se radi o trivijalnom komentiranju odjeće. Ono, i tu bi valjalo biti iskren, a to što neka curica ne može podnijeti otvoreno izražavanje ukusa druge curice - njena mama bi trebala poraditi na tome. Na samopoudanju. Ne da druga curica uči, kroz glumu ili drugačije, kako transformirati riječi u nešto prihvatljivo. Opet, nije tako strašno kao što mi se činilo na prvu.

    Što se tiče komentara, sitnim slovima jer je off topic ... zasmetalo mi predbacivanje u rukavicama. Da budem točnija, uvijek me smeta bilo što - u rukavicama. Ne bih rekla da ona "ništa loše nije mislila". Svi mi ponekad loše mislimo. To je činjenica. Inače u tom konkretnom slučaju ne bi imala potrebu na tako bizaran način prokomentirati dvije, velikim slovima naglašeno, godine koje nije mogla utrošiti na običnu kavu i petminutne vijesti. U što zapravo ne vjerujem da nije. Jednostavno joj nije sjeo moj komentar o Boži. Sve i da stvarno nije imala dvije godine za petminutne vijesti baš je krivo tempirana tema i kontekst unutar kojeg će to napisati.

    Da mi je rekla tako kako si napisala opet ne bi izrazila ono što ju zapravo muči, a to je sam komentar.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Totalno se slažem sa Tangerinom i ostalim curama koje su na tom "tragu". S tim da sam ja svoju djecu učila, a učim ih i dalje, da je upravo ljepota našeg življenja u različitostima, kako ukusa tako izgleda i svega ostalog i naprosto je nemoguće da će proći kroz život, a da se svide svakome. Ne vidim baš ništa loše u tome da se koji puta prešuti neki negativan komentar, ili ga se bar "upakira" u ljepši omot, ako znamo da ćemo time nekoga povrijediti. Ne smatram to niti "talasanjem" niti laganjem. Koliko sam ja puta prešutjela neke stvari, za koje sam znala da će povrijediti osobe koje volim, a iznošenje istine nebi doprinijelo baš ničemu...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Btw, baš smo i mi neki dan imale sličan razgovor, pa kada sam starijoj rekla da mora biti svjesna da će joj se koji puta zločeta djeca i rugati zbog nečeg što "masi" nije prihvatljivo i da ju to ne treba previše dirati, njen je komentar bio "Pa zakaj bi to mene smetalo, ako će me izrugivati nisu mi prijateljice, pa me nije niti briga" - mogu vam reći da mi je pao kamen sa srca...

  17. #17
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja bih isto rekla da tu nije riječ o iskrenosti i neiskrenosti
    o iskrenosti bi se moglo razgovarati da je curica pitala što misli o njenom plakatu
    a njoj se ne sviđa
    e sad je stvar pita li prije prezentacije
    ako je prije prezentacije, onda bi primjedba dobro došla da djevojčica može popraviti rad
    ako je nakon prezentacije, kojom je učiteljica zadovoljna, onda je neka negativna primjedba i bespotrebna i kontraproduktivna
    onda ako je mala pita kako je bilo, kaže: dobro je
    i to bih ja nazvala bijelom laži
    ako je ne pita, ništa ne govori

    i problem je baš u tome što su si one dobre
    što se vole
    ako ti komentira netko nebitan
    što te briga što on kaže
    ako ti kaže onaj do koga ti je stalo
    i do čijeg mišljenja ti je stalo
    onda ti neće biti svejedno

    da, treba raditi na samopouzdanju
    ali nismo svi isti
    nismo svi od istog materijala građeni
    netko je fićo, netko mercedes
    netko će na komentar reći "što me briga, ja znam da je dobro, i učiteljica je potvrdila"
    u dobi od 10 godina nema puno djece koja imaju to samopouzdanje i tu samosvjest

    imala sam sličnu situaciju
    samo je moja tada bila u suprotnoj ulozi
    kada joj je njena, tada najbolja, prijateljica na satu glazbenog, krajem 2. razreda rekla da kako to pjeva, da krešti ko svraka
    moja je bila tako jadna i nesretna da nije htjela ni čut da bi išla na audiciju u gš
    radi nečije "iskrenosti"?
    nije htjela ni čuti
    samo radi tog komentara
    i radi toga je gš upisala godinu dana kasnije
    a ja nisam znala da je stvar u tome
    ona je rekla da neće u gš, neće i gotovo
    nije zaniteresirana, ne želi
    nije mi rekla u čemu je stvar
    to mi je rekla nekoliko mjeseci kasnije
    možda sam ja tu kao roditelj zakazala

    ja bih rekla da je tu stvar brini svoju brigu
    ili na engleskom (mada mislim da nije to što sirius misli) "mind your own buissnes"

    ili kako je Lupku u Bambiju rekla njegova mama "ako nemaš što lijepo reći, bolje šuti"

    to su djeca
    koja uče socijalne vještine
    i naravno da će komentirati među sobom
    naravno da će reći svoje mišljenje koje možda nije baš ugodno
    ali ih treba podučavati da razmisle o učinku svojih riječi

    i moja je jednom imala komentare
    zvao me tata jedne curice da je moja popljuvala tenisice njene kćeri
    mala došla sva sretna i važna u novim air maxicama
    a moja ih je popljuvala
    pitala sam svoju što je bilo
    pa rekla joj je da su bezveze što su bijele
    pa reko, zašto su bzvz ako su bijele, pa baš su lijepe
    a kaže moja, ali se puno lakše uprljaju, na njima se svaka mrlja vidi
    a ja sam joj rekla, koji k.. tebe briga hoće li se njoj tenisice prljati ili ne
    hoćeš li ih ti prati
    tko si ti da bi ti sada to govorila
    ako ti se sviđaju pohvali
    ako ti se ne sviđaju šuti
    ako te mala pita sviđaju li ti se, reci ok su, nemoj pjevati hvalospjeve o njima, ali ako je mišljenje negativno zadrži ga za sebe


    Riječanka, nemoj zamjeriti, ne mislim ja ništa loše
    djeca su
    uče
    ovo je više bila moja ventilana

  18. #18
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    I ja se slazem sa tang i drugima na njenom tragu

  19. #19
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Od tog "ako nemaš što lijepo reći bolje šuti" me boli glava.

    Tata bi daleko pametnije postupio da je umjesto zivkanja i cmoljenja oko povrijeđenih osjećaja nj curice posjeo dijete i objasnio mu neke stvari. Ovako djetetu nije pokazao kako će se nositi s ružnim komentarima ubuduće, a tata neće uvijek biti u blizini da reagira. Što je to dijete naučilo? Baš ništa ako mene pitate.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 11.11.2015. at 21:55

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    ma što bih ti a70v zamjerila, potpuno se slažem, tako smo joj i popodne ponovo, zajedno MM i ja sugerirali - ako nemaš što lijepo reći, bolje ne komentiraj, suzdrži se. nisam htjela ni mogla svaku pojedinu situaciju analizirati, ali mi je bilo puno lakše kad sam shvatila da to nisu bili komentari dani u nekoj svađi, ljutnji, s ciljem da povrijede. teško je ovo razdoblje, posebno za žensku djecu, čini mi se. moje muško od 14 godina boli briga što nosi on i svi mu prijatelji, niti se zamara ikakvim komentarima i tuđim mišljenjima. sad se sjećam kako je njegova razrednica na roditeljskim sastancima kad su oni bili 4. razred "kukala" kako sa curama ima problema, kako se ružno jedna prema drugoj ponašaju, pa klanovi, pa ogovaranje....mi majke muškog dijela razreda smo samo suosjećajno klimale glavom i jedva čekale kraj sastanka da odemo zajedno na kavu, sretne što nas ne opterećuju te ženske spike. a sada...hm, jako dobro razumijem, a sve me to ponovo čeka za šest godina kada ću biti još starija i manje strpljiva i još više generacijski udaljena od roditelja druge djece...

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    ima nesto i u tome sto ti zutaminuta kažeš, ali svako je dijete posebno i ne "pali" kod svakog isti pristup. ne znamo je li on i sto je prije toga pokusao objasniti svojoj kćeri. ja za ovu mamu s kojom sam pričala znam da je pokušavala, ali jednostavno joj je dosadilo da ova njena dolazi kući i plače sad zbog ovog, sad zbog onog što je moja rekla. meni je drago da je reagirala, ne želim da se moja postavlja i ufurava u neku ulogu liderice zbog čijeg će mišljenja drugi biti nesretni. naučit će još svašta i jedna i druga, znat će se i moja suzdržati, a i njena reagirati ili ne uzimati sve baš k srcu.

  22. #22
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    to je užas među curicama
    stalno neki klanovi
    šefice kojie određuju tko će se s kim družiti
    pa onda jednu uzmu u đir
    i nitko se s njom ne druži
    ovaj tjedan jedna
    za 2 tjedna druga
    pa ova koja je bila prva se pridruži sretna što ona nije u điru
    pa one koje su si dobre
    to je ljubav
    pa se šalju puse na viberu i fb
    najbolja si, slatkica, BFF....
    za popi...

  23. #23
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Od tog "ako nemaš što lijepo reći bolje šuti" me boli glava.

    Tata bi daleko pametnije postupio da je umjesto zivkanja i cmoljenja oko povrijeđenih osjećaja nj curice posjeo dijete i objasnio mu neke stvari. Ovako djetetu nije pokazao kako će se nositi s ružnim komentarima ubuduće, a tata neće uvijek biti u blizini da reagira. Što je to dijete naučilo? Baš ništa ako mene pitate.
    radi čega te boli glava?

    pa on joj je vjerojatno to objasnio
    je li ona prihvatila i shvatila ili ne, ne znam
    nadam se da je, da joj bude lakše
    ako nije, ja ću se potruditi da razlog idućih suza ne bude moja kći

  24. #24
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Jer je nepotpuno. Ispada da sve što bi si ljudi trebali govoriti jesu samo lijepe stvari. I način. Nekako mi je grub za dijete. Ne treba dijete tako poklopiti. To je valjda razlog zašto mi se ta knjiga nikad nije dopadala.

    A ima li netko objašnjenje zašto je to ponašanje tako specifično za curice?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 11.11.2015. at 22:51

  25. #25
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ne trebam ništa reći. Stoji u potpisu.
    A posjetila bih i na sve one topike u svekrvama. Što one nisu fantastično iskrene?
    Riječanka, nalazim odličnim da razgovaraš sa svojom kćeri. I tu će sigurno biti puno razgovora.

  26. #26
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    zuta, pa zar nisi kontradiktorna? Vidiš da i sama prepoznaješ da postoji način na koji treba nešto reći, smeta ti što je netko poklopio dijete...
    Tako je i ono dijete s početka netko poklopio, u ovom slučaju drugo dijete. Što se naravno događa među djecom i nije neko čudo, nego jednostavno traži malo moderiranja.
    Iskrenost ne znači reći bilo što, bilo kada, bilo kako.

    U sredinama moje djece (vrtići, škole) nije baš bilo nešto dominantno prisutna ova "ženska" priča s klikama. S druge strane, imamo puno dečkića i momaka, uključujući moje vlastite, koji jako brinu kako izgledaju, recimo. A imaju i svoja podbadanja, provokacije...
    Posljednje uređivanje od vertex : 11.11.2015. at 23:07

  27. #27
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Što one nisu fantastično iskrene?
    Po kojoj definiciji iskrenosti? Žena dođe na x forum jadajući se neznancima stvari koje nema muda izreći svekrvi u lice?
    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    zuta, pa zar nisi kontradiktorna? Vidiš da i sama prepoznaješ da postoji način na koji treba nešto reći, smeta ti što je netko poklopio dijete...
    Tako je i ono dijete s početka netko poklopio, u ovom slučaju drugo dijete. Što se naravno događa među djecom i nije neko čudo, nego jednostavno traži malo moderiranja.
    Iskrenost ne znači reći bilo što, bilo kada, bilo kako.
    Poklopio dijete roditelj, kada mu je trebalo nešto objasniti na obazriviji način.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 11.11.2015. at 23:09

  28. #28
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ali zato svekrva iskreno kaže u lice sve što misli, o tome je riječ.

  29. #29
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Poklopio dijete roditelj, kada mu je trebalo nešto objasniti na obazriviji način.
    Dakle, bitan je način. I bitno je kako onaj kojem govorimo doživljava to što govorimo.

    Tvoje dijete je još malo, pa ti možda nije na pameti koliko su prjatelji važni malo većoj djeci. I koliku njihovo mišljenje može imati snagu i utjecaj.
    Posljednje uređivanje od vertex : 11.11.2015. at 23:12

  30. #30
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ali zato svekrva iskreno kaže u lice sve što misli, o tome je riječ.
    Ne znam za svekrve. Seni je spomenula topike. A oni su oličenje bježanja od iskrenosti (grube, ili pristojne, kako god).

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam za svekrve. Seni je spomenula topike. A oni su oličenje bježanja od iskrenosti (grube, ili pristojne, kako god).
    Stvarno? Hoces reci da se na forumu laze ili govori u rukavicama, a trebalo bi direktno u glavu ? : forum.hr:

  32. #32
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ne sirius. Ne znam gdje si me izgubila. Pokušat ću objasniti bolje primjerom.
    Svekrva je grozna. Ne kažeš joj otvoreno što te smeta. Na forumu/na poslu/na aerobiku povjeriš se prijateljici. Doma se nastaviš praviti da te ništa ne smeta. To nije iskren (otvoren) odnos tebe i svekrve. Zar ne?

  33. #33
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    nemam puno vremena za pisanje
    (već sam kvotu potrošila na iščitavanje )
    no moram reći da sam u potpunosti na tragu ovoga što piše zutaminuta...

    i ne boli me glava od "ako nemaš što reći bolje šuti", ali to nikad nije bio moj stil.
    btw, imam previše godina, a još uvijek nemam te neke preferirane "socijalne vještine"
    ne zato jer ih nisam u međuvremenu naučila, nego zato što uz njih ne pristajem
    i ne mislim da je bolje šutjeti nego reći ono što mislimo
    znam da je ponekad teška kušnja hoćemo li svojim mišljenjem povrijediti nekoga do koga nam je osobito stalo
    ali mislim da je poštenije i iskrenije reći uistinu što mislimo nego šutjeti, ili, nedajbože, reći nešto što ne mislimo

    što imamo od toga ako smo prijateljici rekli da ima super airmaxice, a u stvari su nam grozne?
    pa ja bih se prije svega razočarala u samu sebe kad bih tako nešto napravila
    jer to ne bih bila ja

    što imamo od toga da neprestano zadovoljavamo nekoga drugoga, izdajući pritom same sebe?
    zašto to radimo?
    kakav to lažni život onda živimo?
    i ne gubimo li time neke osobne kvalitete?

    ne znam, možda sam u krivu, ali tak'a sam kak'a sam i ne želim se mijenjati
    takvu poruku odašiljem svima
    take it or leave it...

  34. #34
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Forka, to meni sve skupa zvuči dosta egocentrično.

  35. #35
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ili si pak jako labilna osoba, ako izgubiš dio sebe čim prešutiš komentar o nečijim cipelama.
    Posljednje uređivanje od vertex : 11.11.2015. at 23:37

  36. #36
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Forka, to meni sve skupa zvuči dosta egocentrično.
    ma nisam ja egocentrična, ako si na to ciljala
    čak ću prije pomoći svima oko sebe, pa tek onda sebi
    ali volim verbalizirati ono što mislim

    i ne volim glumatanje, to mi je fuj

  37. #37
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ili si pak jako labilna osoba, ako izgubiš dio sebe čim prešutiš komentar o nečijim cipelama.
    a još manje sam labilna, baš suprotno

  38. #38
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ili si pak jako labilna osoba, ako izgubiš dio sebe čim prešutiš komentar o nečijim cipelama.
    ajme, sad tek kužim da je ovo sprdanje, zaboravi na moj odgovor...

  39. #39
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno


    Nije baš sprdanje, nego testiram kako ti paše kad dobiješ nazad sve šta drugima pada napamet.

    Imam jednu prijateljicu, grozno neugodna osoba. Mrtva hladna te pošalje u k...c ako je pozdraviš, a loše je volje. Ali se ne naljuti ako se i nju pošalje, puna je razumijevanja za to
    Na neki način to poštujem, ona i ja se dobro slažemo.
    Posljednje uređivanje od vertex : 11.11.2015. at 23:44

  40. #40
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

  41. #41
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    okej, tebi pada na pamet izvrdavati moje riječi, tu ti ne mogu ništa, mo'š se cerekat kol'ko hoćeš

    i, da se razumijemo, nisam uopće neugodna osoba (ovdje pretpostavljam da se crtica o prijateljici referirala na mene), niti se ponašam poput te tvoje prijateljice, to je ipak ispod mog nivoa

  42. #42
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku

    Nije baš sprdanje, nego testiram kako ti paše kad dobiješ nazad sve šta drugima pada napamet.
    To je odlična stvar. Čovjek usput preispita sebe i ono što valja definira, što ne valja korigira. To je ta iskrenost na kojoj se može graditi.

    A slanje u kur*c nije domena iskrenosti. To je đir koji cura očito fura.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 11.11.2015. at 23:51

  43. #43
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Hm, pa ne znam što izvrdavam? Imam osjećaj da je negdje nastao kratki spoj. Cerekanje je trebalo biti ono, prijateljski...
    Ne mislim da si kao moja prijateljica, niti sam na to ciljala, ona je ekstrem koji sam navela jer je zabavan primjer. Ali je bez daljnjega jako iskreni ekstrem. Najiskrenije ti kaže što misli i kako se osjeća, što mnogima izuzetno smeta, po meni s pravom. Iako mi je ona jako draga.

  44. #44
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, pa ne znam što izvrdavam? Imam osjećaj da je negdje nastao kratki spoj. Cerekanje je trebalo biti ono, prijateljski...
    Ne mislim da si kao moja prijateljica, niti sam na to ciljala, ona je ekstrem koji sam navela jer je zabavan primjer. Ali je bez daljnjega jako iskreni ekstrem. Najiskrenije ti kaže što misli i kako se osjeća, što mnogima izuzetno smeta, po meni s pravom. Iako mi je ona jako draga.
    tko zna, možda bih ti i ja onda jednog dana bila draga... kad bi me upoznala...
    Posljednje uređivanje od Forka : 11.11.2015. at 23:57

  45. #45
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a ne znam koja je svrha reći nekom da su mu airmaxice grozne
    pogotovo ako je on sav sretan radi njih
    ne učim je da se lažno divi onom što joj se ne sviđa
    ali je mogla tu prešutjeti
    ili reći nešto neutralno, ono dobro ti stoje
    ili da su zgodne
    i gotova priča


    znate kako se kaže da su sve bebe lijepe
    e pa brate nisu
    budimo realni
    i jednom prijateljica i ja pričale na tu temu
    (a i sjetimo se legendarne epizode seinfelda )
    a baš nekako bilo vrijeme kad ih je puno oko nas rađalo
    i priča ona "Božemeprosti, dijete neko ružnjikavo, a sve se dive kako je mala krasna
    i sad od mene očekuju
    a ja ne mogu to prevaliti preko usta
    pa sam rekla da je zgodna"

    poslije smo uvijek u sličnim situacijama koristile taj epitet
    samo je zez što ga ja znam koristiti kad mi je stvarno nešto simpa, zgodno
    ali ako sam nekom ispričala ovu priču, izbjegavam reći da mu je išta zgodno

  46. #46
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    ah, sad mi je jasno zašto u komunikaciji sa mnom često koristiš taj izraz


    btw, kad je jedna od nas frendica u srednjoj školi našla dečka (a mi ostale ništa ), nije se neko vrijeme baš previše družila s nama, a dečka je skrivala k'o zmija noge. međutim, jedna ju je ipak uspjela uloviti s dotičnim, pa kad smo mi ostale navalile ispitivati "kakav je, kakav je, daj nam ispričaj", ona je prvo počela zamuckivati, da bi na kraju rekla "a, ono, društven je"

    otad i nama izraz "društven" znači puno više od puke društvenosti

  47. #47
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    ah, sad mi je jasno zašto u komunikaciji sa mnom često koristiš taj izraz


    da bi na kraju rekla "a, ono, društven je"

    otad i nama izraz "društven" znači puno više od puke društvenosti


    društven
    kad već evociramo uspomene iz srednje
    jedna cura iz razreda, kad bi je pitali da nam da bilježnicu da prepišemo zadaću, onda bi rekla "joj ne znam, to je delikatno"
    osim što smo je prozvali delikatesa, kad nešto ne bi htjeli napraviti bi rekli "joj to je delikatno"

  48. #48
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    delikatna delikatesa cool

  49. #49
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Kad sam bila mlada, bila sam tipican primjer " sto na umu to na drumu".
    Cak puno benignija verzija od djevojcice iz pocetnog posta jer nikad nisam komentirala odjecu i takve povrsne stvari ( nisam ih komentirala jer me nisu zanimali , a ne zbog toga sto ne bih imala nesto za reci).
    Dakle , za sve ostalo sam imala komentar. Prvo: sve sam primjecivala
    i drugo : valjda su i drugi morali cuti da to primjecujem.
    Meni su trebale godine da prestanem komentirati na glas -autocenzura.
    a onda su mi jos trebale godine da prestanem primjecivati svaki drekec.
    Mislim, primjecujem josi danas puno toga , ali vecinu spremim u ladicu ( u svojoj glavi) " nepotrebno".
    Da se razumijemo , nemam uopce problem sa tim da budem direktna i iskrena. Tu i tamo netko pozeli da moj divni karakter i brtki um izade na povrsinu , pa se onda i to dogodi .
    ali moram priznati da tada moj ego zapravo cvate, a nisam primjetila da je ostatak svijeta nesto posebno sretan ili bolje mjesto sa (mojom ! )istinom izgovorenom na glas.

  50. #50
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    ja sam više za to da je bolje prešutiti nešto ili čak i slagati u takvim benignim situacijama ko što je pitanje da li nam se sviđaju nečije patike ili pločice u kupaonici. mislim, koja korist od toga da iskreno nekom kažeš da se tebi ne sviđaju? kao što je netko rekao o ukusima je nezgodno raspravljati. sebi takvu 'iskrenost' dopustim samo kad su moji bližnji u pitanju, a i tu sam sve više sklona tome da postoje puno bolji i blaži načini da nekome daš do znanja da ne dijeliš oduševljenje nečim s tom osobom.

    baš sam na jednom drugom topicu opisala situaciju kad sam povrijedila vlastitu kćer zbog toga što svoje mišljenje nisam zadržala za sebe. da pojasnim, ne volim štikle i na rijetkima mi dobro stoje. imam neki vlastiti kompleks da sa svojih 172 cm izgledam ko žirafa na petama. kćer je još koji cm viša od mene. jednom se spremala za vani, obula štikle i došla mi se sva zadovoljna pokazati, a ja sam brzopleto bubnula ono što mi je u tom trenu palo na pamet, a to je da izgleda ko transvestit. i što sam postigla s time? ništa, odnosno svašta. postigla sam da sam rasplakala i uvrijedila kćer zbog mog osobnog ukusa koji nije u potpunosti isti njenom. vrlo brzo sam se ja pokajala i ispričala za te riječi, ali ona je izišla u tim štiklama vani i vjerujem da sam joj uvelike pokvarila tu večer kojoj se veselila. sigurno nisam postigla to da cijeni moju iskrenost i brutalnu izravnost. mislim, obožavam ja šeldona kao lik iz tv serije, ali ne vjerujem baš da bi volila jednog takvog u stvarnom životu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •