Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: 21 mjesec, a još uvijek miksamo :(

  1. #1
    zlatokosaST avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    81

    Početno 21 mjesec, a još uvijek miksamo :(

    Već me dugo mući problem moga sina blizanca koji nikako ne želi žvakati i jesti hranu u komadićima.
    S dohranom sam počela sa 6 mjeseci i oboje su dobro prihvatili. Nisam nikad miksala nego gnječila vilicom, a kad smo počeli s mesom samo bi ga na sitno nasjeckala. Problemi s njim (ona jede sve u svim oblicima) počeli su s oko 10 mjeseci kad bi poneki obrok odbijao i povraćao. Sumnjala sam da mu nešto ne paše od hrane (jer smo tad još uvijek uvodili nove namirnice), ali sam brzo shvatila da nije do hrane -okusa, vec do toga koliko je više ili manje tekuće/kremasto. S godinu dana smo uz savjetovanje s pedijatricom počeli miksati, jer je svaki obrok postajao prava mala noćna mora. Do danas kad god je miksano, a može biti bilo što, pojede sve bez problema, ali ako mu pokušamo dati bilo što u komadićima odmah povraća. Sad im je vec 21. mjesec, a on sve što jede ne smiksano su keksi i štapići (ne želi ni kruh). Primijetila sam da ne želi ni voće, ali uglavnom zato jer mu se to gadi uhvatiti u ruku - vlažno je (inaće je osjetljiv na nered i smeta ga i najmanja mrvica po rukama). Sve samo guta i ne želi žvakati, dok mu sestra čak i jogurt promelja po ustima prije nego proguta.
    Prije dva mjeseca su krenuli u vrtić i nadala sam se da će tamo uz drugu djecu početi normalno jesti, ali još uvijek nema pomaka.
    Po svemu drugome je veselo i sretno dijete.

    Dakle, ima li koja mama (ili tata) kakav savjet? Jeste li se susreli sa sličnim problemom?
    Teško mi je povjerovati da je to samo faza, jer sad već predugo traje. Mislili smo da je možda nedostatak zubi, ali sad već i zube ima...

    Pomagajte ako znate.

  2. #2
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Bila sam na Rajovićevom predavanju i prenosim što on savjetuje roditeljima čija djeca ne jedu čvrstu hranu: pustite ih da povraćaju dan-dva dok se ne povuče nagon za povraćanjem jer je jedenje čvrste hrane preduvjet razvoju govora (i posredno mozga).

  3. #3
    zlatokosaST avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    81

    Početno

    Draga Jurana,
    to smo radili prva 2 mjeseca dok nismo poceli miksati, pa nismo nikud dosli. Samo nije jeo. Moglo bi se probati opet.

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako je situacija takva da dijete doslovno povraca od komadica krute hrane, odvela bih ga lijecniku specijalistu i krenula u istrazivanje na tragu senzornih i drugih poremecaja (nakon sto se iskljuci da nije nesto fizicke prirode).

    Rajovica bih pustila neka on povraca i tako se nosi s problemima. (Bljak. Ne samo povracanje, vec i pristup.)

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je situacija takva da dijete doslovno povraca od komadica krute hrane, odvela bih ga lijecniku specijalistu i krenula u istrazivanje na tragu senzornih i drugih poremecaja (nakon sto se iskljuci da nije nesto fizicke prirode).

    Rajovica bih pustila neka on povraca i tako se nosi s problemima. (Bljak. Ne samo povracanje, vec i pristup.)
    Slazem se.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se.
    I ja.

    Moj stariji je imao kašnjenje u razvoju neurološkog sustava i slične probleme, ali ne toliko dugo. Ja bih s djetetom na Goljak ili još bolje, u Suvag kod neurologa ili neuropedijatra.

    A doma možeš raditi vježbe za razvoj oralne motorike. Stavit ću sutra link, teško mi je s tableta to izvesti. Sretno.

  7. #7
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Moj sin je isto bio osjetljiv na neke teksture. Neke namirnice je jeo bez problema, a povraćao od pirea ili pudinga.. a miksala sam hranu i (kasnije gnječila) dosta dugo jer jednostavno nije jeo skoro nikako, pa je bez potrebe za zvakanjem (i bez mogucnosti da drzi zalogaj u ustima) ipak bar nesto ulazilo u njega. I danas je jelo bolna tacka. I dan danas zna povratiti na npr. pržena jaja, banane, hljeb s bilo kakvim namazom - ali doslovno namjerno. Ono, ne želi to pojesti i iz grla ga vrati i naravno izazove podražaj za povraćanje.
    I mi smo dokaz da je u sprezi s govorom, poceo je progovarati tek oko 3.godine

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je situacija takva da dijete doslovno povraca od komadica krute hrane, odvela bih ga lijecniku specijalistu i krenula u istrazivanje na tragu senzornih i drugih poremecaja (nakon sto se iskljuci da nije nesto fizicke prirode).

    Rajovica bih pustila neka on povraca i tako se nosi s problemima. (Bljak. Ne samo povracanje, vec i pristup.)
    Slažem se! Kakav je vaš dječak u govoru? Priča li, slaže li rečenice?

  9. #9
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Moj ima 3 godine i isto uzasni problemi s jelom, senzorikom, govorom. Prosli sve i svasta i od nicega nije bilo pretjerane koristi.
    U pocetku nije bio izbirljiv po pitanju okusa, samo je bilo bitno da je tekstura glatka i polu kasasta (u protivnome bi sve ispovracao u mlazu). Danas je veliki problem i sa okusima, bojom hrane, toplinom/hladnocom... Uzas!!!
    Niti vrtic, niti terapije (senzorne, radne, piknici), logopedi, psiholozi nisu pomogli.
    Trenutno sam misljenja da jednostavno trebamo dati mozgu vremena da sazrije i postepeno pomicati granice. Sve to bez prisile i nagovaranja. Zivim u nadi da ce se jednom dogoditi klik i da ce bar nesto jesti. Vjer. u zivotu nikada nece biti neki jelac, ali bar da moze funkcionirati u nekim normalnim okvirima po pitanje hrane (npr otici u restoran i naruciti neko jelo koje ce s veseljem pojesti).

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I ja.

    Moj stariji je imao kašnjenje u razvoju neurološkog sustava i slične probleme, ali ne toliko dugo. Ja bih s djetetom na Goljak ili još bolje, u Suvag kod neurologa ili neuropedijatra.

    A doma možeš raditi vježbe za razvoj oralne motorike. Stavit ću sutra link, teško mi je s tableta to izvesti. Sretno.
    Evo mog obećanog materijala o oralnoj motorici. Nije link nego cpoy/paste s mog hd. Ima tu i drugih korisnih stvari:

    ORALNA MOTORIKA - vježbe za govorne mišiće

    1. PUHANJE
    *maslačak
    *vata, kokice, perje
    *maramice u zrak
    *mjehuriće od sapunice, kade i sl.
    *zviždaljka
    *slamka (raditi mjehuriće)

    2.ŽVAKANJE vježbanje jakosti čeljusti
    *žvakanje slatkog korjena i igra povlačenja iz usta a dijete ga pokušava zadržati zubima
    *grickanje zubima
    *stavljanje gumenih bonbona na kutnjake

    3.LIZANJE
    *sladoled
    *lizaljka
    *na imitaciju kao mačka

    4.ZVUKOVI JEZIKOM
    *imitacija ritma
    *la, la, la, la na muziku
    *''cmakanje'' jezikom

    5.MICANJE JEZIKA
    *micanje hrane s jezikom od jednog do drugog obraza
    *dodirivanje uglova usta jezikom
    *oblizivanje ostataka hrane na usnicama

    6.USNICE
    *držati hranu usnicama
    *''Mmmmmmm''
    *držati papir usnicama
    *fučkati
    *zujati, brujati

    7.USISAVATI
    *kroz slamčicu po mogućnosti nešto gusto
    *na imitaciju kao da se hrani lutka




    Još jedna stvar - zamolite pedijatra da provjeri podjezični frenulum, koji nekada može biti toliko kratak da ne dozvoljava pokrete jezika u svim smjerovima, pogotovo prema gore. Kratak frenulum možete prepoznati i tako što kada dijete isplazi jezik napolje umjesto oštrog vrha njegov oblik će biti srcolik.

    Evo nekoliko vježbica:

    Isplazi jezik i pokušaj njime dodirnuti nos
    Obliži usne kružno, prvo u jednom pa onda u drugom pravcu (djetetu se može namazati pekmez ili med oko usana)
    Otvori usta i idi jezikom iz desnog u lijevi kut usana i obrnuto
    Ponovi isto, ali sa zatvorenim ustima (zubi se ne vide)
    Otvori usta i vrhom jezika pređi preko vanjske strane gornjih zuba
    Vrhom jezika pređi preko ivice gornjih zuba
    Umotaj jezik prema gore, iza gornjih zuba
    Raširi jezik kao lepezu preko gornjih zuba
    Umotaj jezik kao palačinku (sa strane prema unutra)
    Konjski kas-oponašanje kako ide konj
    Pretraživač mi kaže da je ta tema već bila - evo linka: http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-59042.html
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.11.2015. at 08:09

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zlatokosaST prvotno napisa Vidi poruku
    Primijetila sam da ne želi ni voće, ali uglavnom zato jer mu se to gadi uhvatiti u ruku - vlažno je (inaće je osjetljiv na nered i smeta ga i najmanja mrvica po rukama).
    Mi smo problem voća i lepljivih ruku rešili tako da je naš probirljivac jeo voće samo priborom za jelo, komadiće bockao viljuškom ili grabio kašikom, ali mom je smetalo to što prlja ruke, ne toliko tekstura hrane, kao kod vas...

  12. #12
    zlatokosaST avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    81

    Početno

    Hvala svima na odgovorima. I ja vec neko vrijeme razmisljam o specijalisti iako nasu pedijatricu (s kojoj smo inace zadovoljni) to jos uvijek ne brine.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj zlatokosaST prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima na odgovorima. I ja vec neko vrijeme razmisljam o specijalisti iako nasu pedijatricu (s kojoj smo inace zadovoljni) to jos uvijek ne brine.
    Da, daj i djetetu i pedijatrici još malo vremena, recimo do djetetove druge godine. Samo prati i podsjeti je povremeno na to. Nadam se da će se sve riješiti. Kao što sva djeca ne progovore i ne prohodaju istovremeno, tako je i s ovim - nekome treba dulje da počne žvakati. Sretno!

  14. #14
    zlatokosaST avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    81

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da, daj i djetetu i pedijatrici još malo vremena, recimo do djetetove druge godine. Samo prati i podsjeti je povremeno na to. Nadam se da će se sve riješiti. Kao što sva djeca ne progovore i ne prohodaju istovremeno, tako je i s ovim - nekome treba dulje da počne žvakati. Sretno!
    Tako se ja i tjesim, da buduci da su bliznaci, ranije rodjeni, da je ok da te neke stvari idu sporije. Al stvarno su oboje super po mnogocemu i ne bi rekla da osim toga imamo problema s necim drugim.

  15. #15
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Ne znam nista o ovoj temi, ali upravo citam knjigu Krava koja je plakala i u jednoj prici kaze: Jednom sam u nekom casopisu citao o terapijskoj grupi koja je koristila metodu pozitivnog odobrenja kod djece koja imaju rijedak poremecaj prehrane. Kad god su ta djeca jela krutu hranu, odmah bi povracala. Kad je pak samo jedno dijete uspjelo zadrzati zalogaj u ustima minutu ili vise, grupa bi pripremila zabavu. Roditelji bi na glave stavili papirnate kape, stajali bi na stolicama i pljeskali; medicinske sestre bi plesale i bacale sarene konfete, dok bi netko pustio djetetovu omiljenu pjesmu. Odjednom je priredjena velika zabava, a dijete koje je uspjelo zadrzati hranu bilo je u središtu pažnje. Djeca su zadrzavala hranu sve duze i duze. Samo odusevljenje time da su ona razlog ovakvih zabava obnovilo je njihov zivcani sustav.

    Sretno.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    Kako vam je sad? Da te utješim, mi smo isto tako dugo, dugo jeli kaše. Prijateljice su se zgražale i savjetovale da silim krutu hranu. Ja sam samo mirno objašnjavala da dijete nema zube i nek one probaju žvakat šniclu s desnima Dapače, dodavala sam i vode u mikser da lakše "prođe" jer uopće nije kužio pokret žvakanja, samo uzmi i gutaj. Mrvice bi čuvao u ustima. I odjednom nam došle sve 4 četvorke, sa 22mj je prvi put pojeo, baš žvakao bananu. Prije toga smo mu nakon svakog jela davali koru kruha, ali ne sjećam se da je pomagalo. E onda sam za jedan ručak skuhala groznu kašu koju mu nisam ni probala dati, umjesto toga sam mu narezala hrenovku jer sam to ja jela. I jelo dijete hrenovke. Baš samo tako, sa 23mj mu je "kliknulo". Kasnili zubi, kasnilo žvakanje, sad kasni govor, sve nam je povezano.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Isto iskustvo s miksanjem i blizancima.
    Moj malac (jedan od dva) ima poremećaj senzorike i jeo je miksano do skoro 3 i pol godine. Kruto je jeo samo flips od HiPića.
    Polako je krenulo tiskanjem, al je povrće moralo biti skuhano i prekuhano.
    Sad jede paštu, doduše onu malu na slova (za juhu) al sam. Jesam li spomenula da nije želio jesti sam, nego samo biti hranjen?
    Kod nas je to bio dio problema iz njegovog spektra, iako smo se sekirali i sekiramo se još jer jede samo par vrsta hrane, shvatili smo da od brige i sile nema pomoći.
    Prvi korak nakon štapnog miksera bilo je ono čudo za pravit pire, gnječili smo s time i polako ostavljali komadiće.
    Još ne jede kako spada, da se razumijemo, al je bolje.
    Sretno s time i ako slučajno primijetite druge probleme senzorike, odmah po stručnu pomoć.
    Sinek mi je čisti dokaz da je rana intervencija ključ i jedino ispravno.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    Senzorika je i kod nas ispala uzrokom svih "problema" s malcem. Žao mi je što nismo znali ranije, ali obzirom na našu situaciju (posvojenje) jednostavno nismo znali raspoznati problem senzorike od općenitog problema prilagodbe dok nije postalo izraženo. Tek kad smo se uhodali, vidjeli smo da nam treba pomoć. Da se vratim na temu, malac ne voli imati puna usta pa se hranimo zalogajčićima (2,5god ne jede sam) i to traje 100 godina, ali zabavljamo ga pa mu nije stresno. Kad nam se žuri damo mu nešto kašasto, svemu se može doskočiti jer kako Sumskovoce kaže, nema od sile ništa osim suza i na kraju krajeva, gladnog i nezadovoljnog djeteta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •