Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: Pranje u vesmasini i susenje u susilici: tips & tricks...

  1. #1
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno Pranje u vesmasini i susenje u susilici: tips & tricks...

    Pomoc, da li ste imali iskustvo s pranjem odjece od satena i tila u vesmasini, i kako je to proslo?

    Trebala bih osvjeziti baletnu haljinicu od E., mislim da se na ruke ne bi bas lijepo oprala, no nisam sigurna.

    Planirala sam staviti u onu Ikeinu zastitnu vrecu za pranje vesa (inace se til ugura u dio od trikoa, tako se i cuvaju), pa na kratki program (40 minuta) i smanjiti centrifugu na 400 okretaja...

    Sto mislite?
    Ili bi se strgala??


    Drugo pitanje je vezano za susenje u susilici patika za trcanje (onaj novi superdry materijal), jeste li probali i moze li se?
    Mislila sam staviti na kratki program za sintetiku, 40 minuta... druge opcije ne mogu podesiti.

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da možeš to prati tako kako si rekla bez problema.
    Za patike ne znam, nemam sušilicu. Još.

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    pranje: nemaš neke programe za vunu, ili sintetiku ti imaju automaski manje okretaje i štedljivije peru,
    za sušenje nemam pojma u sušilici , ali ja bi to prek štrika ili na ravno na sušilicu običnu https://www.google.hr/search?q=su%C5...qiZp3SAjcUM%3A

    patike, samo stavi na balkon prek noći, pa jedan dan u zatvorenom ( uostalo od ćeg su mokre, od hodanja/ trčanja)
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 14.12.2015. at 09:55

  4. #4
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    ...

    Planirala sam staviti u onu Ikeinu zastitnu vrecu za pranje vesa (inace se til ugura u dio od trikoa, tako se i cuvaju), pa na kratki program (40 minuta) i smanjiti centrifugu na 400 okretaja...

    Sto mislite?
    Ili bi se strgala??
    ...
    ako pereš u toj zaštitnoj vrećici onda ne bi trebalo biti problema...
    ja koješta perem u tome (obična iz Name) i sve je ok...

    uglavnom, nakon pranja u mašini (kad je pofriškano) isplahnem u vodi i onda tek stavim da se suši jer poslije centrifugiranja bude lagano zgužvano

  5. #5
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    ako pereš u toj zaštitnoj vrećici onda ne bi trebalo biti problema...
    ja koješta perem u tome (obična iz Name) i sve je ok...

    uglavnom, nakon pranja u mašini (kad je pofriškano) isplahnem u vodi i onda tek stavim da se suši jer poslije centrifugiranja bude lagano zgužvano
    Hvala, probat cu.
    Haljinica se brzo susi, to cu na vjesalicu pa tamo gdje klima puse (grijemo se na klimu).

    Jelena, re: pranje imam programe za vunu i za sintetiku ali peru jako dugo, preko dva sata.
    Ovaj kratki program je onaj "svakodnevni".
    Probat cu kasnije, sad se bavim s patikama. :rolleyes:


    Za patike, nisam razumjela:
    samo stavi na balkon prek noći, pa jedan dan u zatvorenom (uostalo od ćeg su mokre, od hodanja/ trčanja)
    Mokre su od pranja: oprala sam ih jer ih je biserka ostavila bez prozracivanja u onoj vrecici za tjelesni na tjedan dana, pa se uhvatila vlaga.
    I te mrlje od vlage u tom kratkom pranju nisu otisle. .

    Inace ju educiram da se sama brine o svojim stvarima - stavi na zracenje, prosusivanje, itd. nakon aktivnosti - ali ocito nisam dovoljno driblala po tome.
    Posljednje uređivanje od Elly : 14.12.2015. at 10:26 Razlog: dodano u tekst

  6. #6
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Uzmi onaj higijenski ispirac i operi jos jednom a u susilici snizi temp i normalno osusi.Bitno je samo da nije previsoka temp

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala, probat cu.
    Haljinica se brzo susi, to cu na vjesalicu pa tamo gdje klima puse (grijemo se na klimu).

    Jelena, re: pranje imam programe za vunu i za sintetiku ali peru jako dugo, preko dva sata.
    Ovaj kratki program je onaj "svakodnevni".
    Probat cu kasnije, sad se bavim s patikama. :rolleyes:


    Za patike, nisam razumjela:

    Mokre su od pranja: oprala sam ih jer ih je biserka ostavila bez prozracivanja u onoj vrecici za tjelesni na tjedan dana, pa se uhvatila vlaga.
    I te mrlje od vlage u tom kratkom pranju nisu otisle. .

    Inace ju educiram da se sama brine o svojim stvarima - stavi na zracenje, prosusivanje, itd. nakon aktivnosti - ali ocito nisam dovoljno driblala po tome.
    Suosjećam... Jučer sam imala slično veselje sa svojim mlađim sinom, pa je dobio zaduženje da sam sredi svoje cipele. Srećom, nisu jako nastradale.
    * * *
    Tips za pranje tenisica: ako nemaš program za sportsku odjeću i obuću, uzmi najkraći. Ne smiješ ih na visoku temperaturu jer će se razlijepiti. Moja kolegica je svoje oprala na 60 oC i mogla ih je baciti nakon toga.

    Dalje - nemoj prati samo tenisice, jer će ostati jako mokre, tj. neće se dobro oprati. Uguraj nešto uz njih. Ja imam stari veliki ručnik za te svrhe, koji popunjava prazninu vešmašine dok se peru tenisice ili kupaonski tepih.

    Ja ne bih tenisice sušila u sušilici - isto bi se mogle razlijepiti. Osuši kraj radijatora ili grijaćeg tijela, polako. Nemoj staviti NA radijator, nego PORED istog. I sretno!

  8. #8
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Uzmi onaj higijenski ispirac i operi jos jednom a u susilici snizi temp i normalno osusi.Bitno je samo da nije previsoka temp

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
    Prije pranja sam natrljala mrlje sa Omino Bianco 100 più, pa nije otislo.
    Koji higijenski ispirac da uzmem?

    Re: susilica, nemam mogucnost smanjivanja temperature, ide sve automatski: sintetika ide na jako, normalno, peglanje i kratko susenje od 40 minuta, mogu staviti opciju za delikatno, i to je to...

  9. #9
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Peterlin, hvala, patike sam vec oprala; uobicajeno perem patike u masini s jos necim (da ne lupaju, itd.), ali eto ove mrlje od vlage nisu
    otisle...

    Sad sam patike stavila da se suse, ne znam da li da ih odmah idem prati jos jednom - osim ovog gore sredstva i Marsiglia sapuna za ves, nemam niceg drugog protiv mrlja u kuci (obicno su djelotvorni pa samim tim i dovoljni), pa ne znam sto dalje...

  10. #10
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, hvala, patike sam vec oprala; uobicajeno perem patike u masini s jos necim (da ne lupaju, itd.), ali eto ove mrlje od vlage nisu
    otisle...

    Sad sam patike stavila da se suse, ne znam da li da ih odmah idem prati jos jednom - osim ovog gore sredstva i Marsiglia sapuna za ves, nemam niceg drugog protiv mrlja u kuci (obicno su djelotvorni pa samim tim i dovoljni), pa ne znam sto dalje...
    Ako su dobile crne pikice to sa ničim ne ide dolje. provjereno

  11. #11
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Cathy, onak, blijedo-sive... Izvana su otisle, unutra ne bas... Da se vise ni ne trudim?

  12. #12
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Mislim da to više nije ni sigurno za nošenje, plijesan.

  13. #13
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    sredstva na bazi klora bi to mogla skinuti.

  14. #14
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Cathy, onak, blijedo-sive... Izvana su otisle, unutra ne bas... Da se vise ni ne trudim?
    Možeš probati ali sumnjam. A i ovo kaj Jurana kaže, plijesan i koža....

  15. #15
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da to više nije ni sigurno za nošenje, plijesan.
    To je i meni palo na pamet, ali KrisZg spominje neki higijenski ispirac?

    Spajalica, mozes li preporuciti neku marku tih sredstava na bazi klora?

  16. #16
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

  17. #17
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ne vidim ih u ponudi u HR, je li to koji od ovih? http://www.dm-drogeriemarkt.hr/hr_ho...marka/denkmit/

  18. #18
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Na hrvatskoj deklaraciji piše
    Denkmit sredstvo za uklanjanje plijesni.
    Izgleda točno tako imam ga doma.

  19. #19
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Hvala ti, Cathy, pogledat cu.

  20. #20
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Kakve su ti boje patike? Klor izbijeli boju tamo gdje se nanese, a sredstva za uklanjanje mrlja od plijesni su većinom na bazi klora.

  21. #21
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Blijedo-lila.
    To su joj samo za tjelesni, 1x tjedno blok-sat...

    Upravo je cula prediku, a pomoglo je kad je vidjela da i nakon pranja i prvog tretiranja mrlje nisu otisle. Nadam se da je naucila lekciju.

  22. #22
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Odjeću koju kupim preko oglasa za malu stigne čista, lijepa, kao nova. Međutim, moja mala kako papa uvijek padne malo i po odjeći, makar joj stavim tetru oko vrata. Kako sačuvate bebinu odjeću da bude bez fleka? Možda je stvar u tome što ne pazim dovoljno, ali stvarno ne mogu skakati za svaku mrlju, mijenjati i odmah natakati u deterdžentu. U čemu je štos? Iskuhavanju na 90?

    Htjela bih odjeću pokloniti ili prodati kasnije, a neću moć ako će biti fleka na fleki.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Denkmit gallseife za skidanje mrlja. Nema sta taj nije skinuo, ako ga naneses prije pranja...

  24. #24
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Tnks.

    A što kad su fleke već tu, i nakon par pranja ne idu dolje? Da pišem kući propalo?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    S tim cudom Nisam uspjela izvuc nijednu mrlju ako se roba prije oprala, nazalost.

  26. #26
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nama vanish skida sve mrlje. Roba se pere ili na 40 ili na 60 stupnjeva ako je prljava.
    Nemamo niti jednu zamrljanu stvar, uključujući i slinčeke (njih sam i na 90 znala oprati)

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Tnks.

    A što kad su fleke već tu, i nakon par pranja ne idu dolje? Da pišem kući propalo?
    Probaj namočiti u vanish ili bilo koji oxi bućkuriš (ja obično imam neki iz Lidla). Ne nadaj se čudu. Ako je odjeća svijetla i pamučna, pomoći će bijeli domestos ili varikina, ali oprezno s tim... a nove flekove još na mokro nasaftaj limunom, to ponekad pomogne. Fleke od višanja skine sol kao i fleke od crnog vina, ali treba ih odmah rješavati. Ponekad pomogne i onaj prewash bućkuriš u spreju. Našpricaš flek s tim i onda može čekati do pranja.

    Moj mlađi se neki dan uneredio jedući bolonjez sa špagetima. Nova novcata bijela majica, ufff... Flek je ostao nakon pranja s bijelim vešom pa sam ga premazala kapljicom bijelog domestosa i odmah potopila u vodu. Tak je stajalo cijelo popodne. Otišlo je, ali lužina nagriza i tkaninu i to se može samo s bijelom robom.

    Nabavi djetetu slinček koji ima najlon s donje strane. Ta faza flekanja je neizbježna.

  28. #28
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Postoji li Oxi clean u HR?

    http://thehappyhousewife.com/home-ma...al-Kit.jpg.jpg

    Ovaj drugi s lijeva, u gelu, zasad uspijeva izlijeciti 95% uzasa koji se dogode u nasoj kuci. Jedini problem je vrticki crveni sos, to izadje tek nakon dva-tri sanitize programa. Ne skida boju ni sa kakve tkanine.

  29. #29
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    S druge strane imam averziju prema mega jakim kemikalijama jer se bojim da zagađuju okoliš više od običnog praška detergenta. Možda bi najbolje bilo da pitam onog tko mi je prodao kako je sačuvao svu tu divnu odjeću od fleka.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Probaj pošpricat Frosch wie Gallseife sprej (na prirodnoj bazi) i operi s dm-ovim denk mit Nature na 60. Ja sam danas tako uspjela skinut nekoliko starih mrlja.

  31. #31
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    S druge strane imam averziju prema mega jakim kemikalijama jer se bojim da zagađuju okoliš više od običnog praška detergenta. Možda bi najbolje bilo da pitam onog tko mi je prodao kako je sačuvao svu tu divnu odjeću od fleka.
    Zagadjuju sigurno. Ali s druge strane, ruzno mi je da mi djeca (a i ja) okolo hodaju zaflekani pa onda, kad obican detergent na prirodnoj bazi ne opere, pa racunam da je daleko manja steta za okolis da namazem mrlju s Oxijem, nego da bacim komad odjece (u krpe ili kamo god).

  32. #32
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno Jakna od perja se stisla u pranju

    Ima li lijeka? Unutra su grude. Mislila sam da se to događa samo jaknama punjenim poliesterom.

  33. #33
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    grude cega? perija? pa ako je u grudama perje se nije jos osusilo.

  34. #34
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Da, perja.

  35. #35
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    onda jos susi. jer meni je perje u grudama samo ako nije suho.

  36. #36
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I ubaci koju tenisku lopticu.
    Super rastresu perje.

  37. #37
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    onda jos susi. jer meni je perje u grudama samo ako nije suho.
    x

    i ja sam se prvi put ustrtarila da sam je uništila
    samo je dulje suši i povremeno rašuškaj

  38. #38
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    ma ja rukama razbucam te grude i dobro je protresem.

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li lijeka? Unutra su grude. Mislila sam da se to događa samo jaknama punjenim poliesterom.
    Ne, to se dogadja samo jaknama od perja.
    Tu je susilica zakon. Stavim na program za perje i brzo je suho i nasusureno
    Najprije ju objesim da se susi dok se ne ocijedi voda, zatim u susilicu.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 30.01.2018. at 17:18

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •