Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Upisi u osnovnu školu bez liječničkog pregleda

  1. #1
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno Upisi u osnovnu školu bez liječničkog pregleda

    Datum objave 21.05.2006 17:48 Pošalji na mail Ispiši Komentiraj

    --------------------------------------------------------------------------------

    Događaji dana

    Upisi u osnovnu školu bez liječničkog pregleda

    Foto: Ivica Pejić
    --------------------------------------------------------------------------------


    ZAGREB - U prvi razred osnovne škole ove će se godine upisati oko 9035 učenika, a među njima i 472 djece kojima je prošle godine izdano rješenje o privremenom oslobađanju od obaveze pohađanja škole.

    Upisi u 104 redovne osnovne škole na području Zagreba traju od 1. do 3. lipnja. Prethodno je potrebno obaviti liječnički pregled za procjenu psihofizičkog stanja djece, a zagrebački Zavod za javno zdravstvo formirao je 113 komisija za liječničke preglede. No, liječnici školske medicine, koji obavljaju kontrolne preglede djece za upis u prvi razred, neće stići pregledati sve mališane prije upisnih rokova od 1. do 3. lipnja te će djeca u pojedinim školama biti upisivana u prvi razred bez obavljenog liječničkog pregleda.

    Naime, pojedini liječnici, nadležni i za nekoliko škola, imaju toliku gužvu da djecu za preglede na kojima se utvrđuje psihofizičko stanje djeteta, naručuju i za sredinu lipnja iako se djeca u prvi razred moraju upisati do 3. lipnja. Ako dijete ne bude spremno za školu, roditelj će ga morati ispisati.

    - Bili smo kod doktorice 8. svibnja, a ona nas je naručila tek 13. lipnja. Dijete ćemo u osnovnu školu upisati od 1. do 3. lipnja kada traju upisi u prve razrede, a naknadno ćemo donijeti potvrdu - kaže majka šestogodišnje djevojčice.

    Naime, Pravilnik propisuje da se pregledi djece obavljaju od 1. travnja do kraja lipnja svake godine, a djeca koja ne budu pregledana u tom roku trebaju komisijski pregled obaviti najkasnije do kraja kolovoza. No, takva je mogućnost dopuštena samo onoj djeci koja od travnja do lipnja zbog bolničkog liječenja ili medicinske rehabilitacije ne mogu doći na pregled. (S. C. S.)


  2. #2
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    mi smo dobili termin kod doktorice 02.06. :/

  3. #3
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    a mi 11.06.

  4. #4
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    odnosno u subotu 10.06... ne znam zakaj stalno mislim da je subota 11.06.

  5. #5
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ni u Kanadi ni u Engleskoj djeca ne trebaju ici na lijecnicki prije polaska u skolu. Ja bas ne razumijem potrebu za tim pregledom.

  6. #6
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    u nedjelju?

    mukica, pa sto ta vasa doktorica skolske medicine radi kad vas ne narucuje u rade dane u radno vrijeme??? pregledi za skolu su u opisu njenog posla, ne slobodnih aktivnosti :/

  7. #7
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    odnosno u subotu 10.06... ne znam zakaj stalno mislim da je subota 11.06.

    bila si brza.
    nego, nisi jos promijenila termin?

  8. #8
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    uffff nisam
    stalno zaboravim :/
    idem sad nazvat, al ne znam opce kaj da joj velim.. oprostite gsopodjo al ja nemrem nikak doc u subotu jer roda ima raspordaju

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Muki, pa kaj joj trebaš objašnjavati. Reci da si spriječena i da nikako ne možeš doći u subotu, da moliš za drugi termin. I uopće mi nije jasno kako vas naručuju tako kasno.

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ni u Kanadi ni u Engleskoj djeca ne trebaju ici na lijecnicki prije polaska u skolu. Ja bas ne razumijem potrebu za tim pregledom.
    pregled uopce nije obavezan samo ga tako predstavljaju...

  11. #11
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ma to je u pravilu zato jer kod nas postoji jedna velika rupa u nazovimo je "drustvenoj brizi" za djecu od rodjenja pa do skole.
    Sve do lijecnickog pregleda u skoli i testiranja psihofizicke zrelosti veliki broj djece prolazi neopazeno sa nekim specificnim teskocama i nema sustavnog tretmana. Ako dijete i ide u vrtic, u velikoj je grupi, u kojoj teta tesko moze primijetiti neku specificnu teskocu, a ako je i primijeti, vrtic ima slabo ili uopce nedostupnog psihologa, defektologa, logopeda...
    Mislim da je stanje slicno u vecem dijelu HR.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ni u Kanadi ni u Engleskoj djeca ne trebaju ici na lijecnicki prije polaska u skolu. Ja bas ne razumijem potrebu za tim pregledom.
    pregled uopce nije obavezan samo ga tako predstavljaju...
    Pregled je obavezan:

    Prije upisa u prvi razred osnovne škole obvezno je utvrđi*vanje psihofizičkog stanja djeteta. Psihofizičko stanje djeteta utvrđuje povjerenstvo. Povjerenstvo čine liječnik, psiholog-pedagog, defektolog i učitelj.

    http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/0819.htm

    Moje je mišljenje kao i dijanino. Do predškolske dobi slab je nadzor oko spremnosti djeteta za školu, stručno osoblje je slabo dostupno. A ima i neobjektivnih roditelja koji negiraju eventualne poteškoće kod svojeg djeteta.

  13. #13
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Da, a osim Zakonom o osnovnom skolstvu to je regulirano i Pravilnikom o upisu djece u osnovnu školu:
    http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1991/0369.htm

    To je zapravo jedina prilika strucne sluzbe u skolama da na neki nacin usmjeri djecu u skolu/program koji ce moci po svojim sposobnostima savladati. Nakon testa, ako strucna sluzba procjeni, moze dijete predloziti za obrazovanje u posebnoj ustanovi ili predloziti opservaciju unutar redovne skole (nakon koje se radi prilagodjen program).

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    cure, ja sam pricala samo o lijecnickom pregledu.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Zar to nije:

    utvrđi*vanje psihofizičkog stanja djeteta

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    dijanam, di su ti nestala dječica iz potpisa?

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    naravno, samo je za skolu bitnije ono psiho sta oni u skoli odrade nego ono kod lijecnika. koje se btw moze odbiti, ne pojaviti se, odgadjati u beskonacnost i sl.

  18. #18
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Nije Marta. I lijecnicki i utvrdjivanje psihofizickog stanja su dio zakonske procedure.
    Vidi u onom linku na pravilnik. Tamo je i obrazac koji lijecnik ispunjava na pregledu. Zasto su negdje labaviji po tom pitanju, ne znam. Mozda procjene da je dijete zasigurno bez teskoca pa to onda nije toliko bitno.

    A psihofizicka provjera je test nakon kojeg strucni tim daje svoje misljenje (i preporuku). A na toj provjeri opet se posebno utvrdjuje ravnoteza npr. i jos neki parametri u okviru "fizickog", ne znam tocno sto.

    Moji ucenici (koji se skoluju po posebnom programu) u svojim dosjeima imaju sve posebno (onaj lijecnicki obrazac iz pravilnika, misljenje defektologa, misljenje psihologa)

    Minnie, evo ih, tu su, cesto ih izostavim, pogotovo kad je nebitno za diskusiju.

  19. #19
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    hitnooo
    jeste li vi na pregledu dobili ikakvu potvrdu?
    ja nisam, a ne znam jel to zato jer ivara nicu cijepili ili zato jer oni salju te potvrde skoli (kojoj, ne znaju gdje ces ga upisati)

  20. #20
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    napokon uspjela dobiti skolsku, sve ok

  21. #21
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    kad smo narucivali pregled kod doktorice (morali smo osobno ici zbog uputnica) dobili smo i papir-potvrdu koju smo prvo nosili kod stomatologa koji je samo potpisao i pecatio, a onda vratili na pregledu kod lijecnice i ona je dopisala "moze pohadjati skolu" i dolje potpisala i pecatila pored stomatologa.

    mali papir a5 formata s tekstom:

    POTVRDA O PREGLEDU DJETETA PRIJE UPISA U PRVI RAZRED OSNOVNE ŠKOLE

    inace standardiziran format narodnih novina, oznaka za narudzbu: UT-III/4-17 (ako ti to ista znaci)

  22. #22
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    mi to nista nismo ni dobili ni nosali ali su mi u skolskoj rekli da je potvrda vec u skoli

  23. #23
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    upisan

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •