Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 267

Tema: filozofija anti-hrčaka ili što još izbaciti?

  1. #201

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Joj Lili, identično s mužem, identično!!! Moj je znao pitat poslije, nisi mi valjda bacila one papire, ja mrtva ozbiljna odgovorit - ma kakvi, nipošto, i nis, nikad nije ispao stvarni problem, jer on nikad nije stvarno zatrebao to

    Ja bacam dosta, prije sam jako razmišljala kuda sa čime, pa su vrećice stajale po kući. Ova možda za ovoga , ona za sestričnu, onda za crveni križ.... a sad sve frk u kontejner, a sto mislim da bi netko mogao uzet, rastvorim vrećicu kraj kontejnera.
    A bacim, nemam puno milosti već godinama. To sto mi možda bas zatreba je toliko sitno da kupim novo bez ikakve grižnje savjesti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #202
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ma na 5g čuvam bas sitnice, tipa kuglica iz onih ljigavaca koja svijetli kad padne, i sad razmišljanje da li ćemo je možda upotrijebiti nekad za neku fora diy projekt s klincima i sl, takve sve sitnice stanu u manju kutiju za cipele. Ali problem je da ponekad te sitnice nekako teško bacim jer imaju “potencijal” a majusne su ali opet stoje godinama... kad bih bar znala koliko dugo stoje lakše bi bacila

    vecih stvari koje ne koristim skoro da i nemam, sve sam proslijedila osim jednog tostera, ne znam sto mi bi ga kupim - inače jako pazim da uopce ne kupim nešto sto nisam 100% sigurna da ću koristiti... Mm s druge strane generalno nije hrčak ali ima slabost na stara računala i elektroniku, srećom imamo spremište u podrumu koje praktično sluzi za to i novogodišnje ukrase. Kako mi se ne mota po stanu i uredno je složeno u kutije zaštićeno od prašine, ne smeta me

    Staklo mi nije nikakav problem baciti jer ide u reciklažu, samo ove stvari koje bas znam da će završiti na Jakuševcu mi je teze baciti. A najbolji način da čovjek prestane skupljati doma smeće je da prestane kupovati. Treba liječiti uzrok a ne posljedicu.

  3. #203
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Upravo to. Kad vas čitam vidim da sam hrčak, ali ja ne kupujem puno. Kuhinjska pomagala ne kupujem uopće jer koristim samo mikser i kuhalo za vodu. Toster koristimo a njega smo dobili.
    Čaša, tanjura, lonaca imam minimum koji nam treba i ne kupujem nista. Lonce mi je jos mama dala, jedino što sam kupila je tava za palačinke.
    Ne trebam ni napisat da mi je beštek od bake a bome i njeni su tanjuri. Njih sam malo dokupila jer mi je bakine žao staviti u suđericu.
    Neću ni spomenuti razliku ispijanja kave ili čaja iz tog tankog bakinog porculana i današnji kako ih ja zovem debelih šalica.
    Da ja, jesam hrčak ali sam antikonzument ( valjda se tako zove onaj koji ne kupuje, ne pada na reklame i reciklira staro)

    Uz to, planet nam je zakrčen smećem. To se neda spriječiti a ako nastavimo bacati upotrebljive stvari i kupovati nove svake dve godine, bit će nam i gore.

    Inače, negdje sam pročitala kako se kod nas malo stakla reciklira. Em ljudi ne odlažu staklo u kontejnere em tamo bacaju svašta.

  4. #204
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    nano, ja sam tvoj tim, hrčak antikonzument (unatoč tome, stvari se prilivaju u kuću rapidno, najviše radi djece)
    prošlo ljeto sam nosila svoju haljinu iz srednje škole
    nanosila sam se tetinih starih haljina, haljinu od djedove sestre (tipa iz 1962.)
    kad god nešto bacam, užasno me grize savjest, i pitam se da li se to sve zaista reciklira (volila bih da mi netko kaže: da pouzdano znam da to što si odvojila se zaista reciklira, jer sam čula priče da se u HR reciklira samo papir, ostalo se miješa sve). Najgore mi je sa svom tom beskrajnom plastikom

    i uvjerena sam da je ta moda minimalizma i declutteranja plasirana da bismo više kupovali, što lili lijepo i demonstrira: sad ću sve pobacat, pa idem u shoping (sori lili, imam osjećaj da doslovno svaki put kad se potegne ova tema ti upravo sve bacaš pa ideš u šoping, bar dvaput godišnje)

  5. #205
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Nemam ništa iz srednje (imala sam do pred godinu dana jedan sos ali sam ga ipak bacila jer se previše izlizao, 100% sintetika iz 1990. ). Nekako oduvijek imam jako malo odjece i stalno nosim isto, pa se brzo iznosi i onda mogu mirne duše ubaciti na recikliranje. Tanjure i cijelo domaćinstvo smo sami opremili, kad promislim jos jedna od prednosti neimanja svadbe i sl tako da ništa nije ušlo u naš dom a da se oboje nismo složili da nam je lijepo i kupili (nisam žrtvom tudjh neukusa pa da dvoumim sto s nečim funkcionalnim a ruznim). Jednom me mama pitala želim li neki srebrni bestek koji je ona dobila za vjenčanje pa rekoh ne hvala - i dalje imamo samo set od 6 komada iz ikee, itd

  6. #206
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    i uvjerena sam da je ta moda minimalizma i declutteranja plasirana da bismo više kupovali
    Zapravo je to točno, ali ja vrlo često zabijam glavu u pijesak budući da moj anti-hrčak ne prestaje nabavljati (kao ni ja), pa mičemo da ne ekslpodiramo. Čitala sam nedavno članak negdje koliko Zemlji godišnje konzumira potrošnja Amerike, koliko Hrvatske, ako sam dobro shvatila brojke, sada smo globalno kao Zemljani na konzumaciji Zemljinih godišnjih resursa već 1.8. u godini, u smislu da smo već u kolovozu iscrpili Zemljine resurse. Ali, u filozofiji konzumerizma koja je danas prevladavajuća, reći to je teška subverzija i ti glasovi su tihi, iako brojni ekonomski teoretičari i filozofi govore o tome da je filozofija beskonačnog rasta (u kojoj smo psihološki i de fakto sada) neodrživa i da će doći na naplatu u obliku klimatskog Armagedona. Samo, teško je o tome razmišljat - i moj impuls je ajde, brate, s tim filozofijama, ko živ ko mrtav sutra - jer je tako lakše kad krenemo u detant pozicije oko svakog papira koji je ušao u kuću i svake nagradne majice i konferencijske đinđe-minđe, iako znam da je to tako krivo i nije strateško razmišljanje nego je tipično rješavanje problema sada i tu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.09.2018. at 09:33

  7. #207
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    nano, ja sam tvoj tim, hrčak antikonzument (unatoč tome, stvari se prilivaju u kuću rapidno, najviše radi djece)
    prošlo ljeto sam nosila svoju haljinu iz srednje škole
    nanosila sam se tetinih starih haljina, haljinu od djedove sestre (tipa iz 1962.)
    kad god nešto bacam, užasno me grize savjest, i pitam se da li se to sve zaista reciklira (volila bih da mi netko kaže: da pouzdano znam da to što si odvojila se zaista reciklira, jer sam čula priče da se u HR reciklira samo papir, ostalo se miješa sve). Najgore mi je sa svom tom beskrajnom plastikom

    i uvjerena sam da je ta moda minimalizma i declutteranja plasirana da bismo više kupovali, što lili lijepo i demonstrira: sad ću sve pobacat, pa idem u shoping (sori lili, imam osjećaj da doslovno svaki put kad se potegne ova tema ti upravo sve bacaš pa ideš u šoping, bar dvaput godišnje)
    Može biti.

    Ali kao i sve ostalo, i to treba raditi s mjerom. Meni pucaju ormari ne zato jer imamo jako puno, nego zato jer imamo mali prostor (mali stan, ne previše ormara) pa sam prisiljena optimirati i nositi nenosivo i vansezonsko na rezervnu lokaciju.

    Ali ono što je za baciti treba baciti. Silno me nervira kad kod mame otvorim ormar za cipele, a unutra moje stare šlape iz srednje škole koje su mi odavno premale. Kad naiđem na tako nešto, redovito kažem da mi to baš treba, uzmem i riješim se toga. Jer jako je teško pospremiti prostor u kojem ima previše stvari. Jako je teško naći nešto u zakrčenom stanu. Jako je teško držati red u takvom prostoru. Dakle, kao i svemu drugom i tome treba pristupiti s mjerom i zdravim razumom.

  8. #208
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam doživjela sok kad smo selili iz malog dvosobnom stana u kuću - nisam mogla vjerovati koliko toga smo imali po ormarima, na najvišim policama, gurnuto duboko iza, stvari koje godinama nisam vidjela i zaboravila da postoje... A redovito sam čistila stvari i ormare no jednostavno ipak bude toga previše... Tad sam puno tog bacila a planiram se natjerati riješiti se i ostatka, samo malo po malo....

  9. #209
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Usput da pitam...koliko dugo cuvate medicinsku dokument., ja imam neku staru 15,20god. To nije potrebno jel'da? Računi neki stari od telekoma i sl....sto s tim?

  10. #210
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam doživjela sok kad smo selili iz malog dvosobnom stana u kuću - nisam mogla vjerovati koliko toga smo imali po ormarima, na najvišim policama, gurnuto duboko iza, stvari koje godinama nisam vidjela i zaboravila da postoje... A redovito sam čistila stvari i ormare no jednostavno ipak bude toga previše... Tad sam puno tog bacila a planiram se natjerati riješiti se i ostatka, samo malo po malo....
    Ovo ja radim. Kad vikendom čistim, odredim si jednu ladicu ili policu i to uredim. I tako u krug. Naravno, uvijek imam repove jer npr. ove subote nećemo biti doma, ponekad ne stignem ni počistiti, ali eto - samo ne treba stalno gurati stvari duboko u ormare... Izbacila sam prošli tjedan mm-ove stvari koje je nosio još prije ženidbe. NIje ih dugo obukao, u mnoge više ni ne stane i nije vjerojatno da će ih ikada nositi, pa sam ih prebacila na hrpu za donacije.

  11. #211
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Usput da pitam...koliko dugo cuvate medicinsku dokument., ja imam neku staru 15,20god. To nije potrebno jel'da? Računi neki stari od telekoma i sl....sto s tim?
    Račune starije od 2 godine bacim. Ugovore čuvam dok ima smisla, a i dulje (baš bih mogla baciti dokumentaciju od starih automobila koje smo prodali prije >15 godina, a još imam registrator). Dobro da si me podsjetila...

    Medicinska dokumentacija - paa nešto čuvam dugo (dječje nalaze) a svoje s vremena na vrijeme odnesem u podrum. Imam sve bitno skenirano i u folderu, a u podrumu imam štajaznam dokumentaciju od trudnoća i neke davne stvari koje mi je teško baciti. Ali budem kad budem praznila podrum.

  12. #212
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Ovisi koji medicinsku dokumentaciju: sa sistematskog bacim cim napavim novi sistematski. KKS bacim cim mi vise ne treba... od trudnoce sam sacuvala samo otpusnice iz bolnice i one trakice sto smo imali na rukama.
    Ugovore ovisi koje, za internet i tako, bacim odmah cim prodje ugovor. Neke vaznije trajno.
    Posljednje uređivanje od bella77 : 21.09.2018. at 10:19

  13. #213
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Papiri su i meni problem... da li čuvati kupoprodajni ugovor za auto koji je pred 5 godina završio na otpadu? Da li čuvati nalaze sistematskog od pred 15 godina? Račune ne čuvamo dulje od godine dana jer već godinama plaćamo iskljucivo internetom, pa si mislim po potrebi ćemo iz banke dobiti potvrde (izvode imam spremljene isto u pdf)
    Na kraju čuvam samo ugovore i npr povijesne izvatke i rješenja iz gruntovnice jer nemam povjerenja u naše sudove jer rade aljkavo i griješe pa da imam dokaze sto je bilo u povijesti. I čuvam npr godišnja porezna rješenja iako realno vjerojatno nema potrebe za time

    Nisam hipohondar no sto kad te pitaju na sistematskom (kao mene) da li oduvijek imam visoki bilirubin a ja naravno nemam pojma... onda odem u stare nalaze i provjerim.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 21.09.2018. at 10:21

  14. #214
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Ma da, te ugovore za vece stvari i ja cuvam naravno. Ali za auto koji sam kupila prije 15 godina i prodala prije 5 - bacila.

  15. #215
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Ja sam nervozna kad imam ormare pune stvari za koje znam da nikome ne koriste. Stalno mislim da se neke bube kote iza jer u pravilu se godinama ne vade van i ne pregledavaju. Onda radije sve bacim. Pokusam naci gdje donirati, na zalost danas i ta mjesta za donaciju su pretrpana stvarima. Pa onda cekam i nudim svakome tko dodje. Na kraju ipak neke stvari bacim jer ih vise ne mogu gledati kako mi pretrpavaju stan.

  16. #216

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    i uvjerena sam da je ta moda minimalizma i declutteranja plasirana da bismo više kupovali,
    Ako i jest, na meni nije upalilo.

    Puno sam efikasnija u životu radi takvog stila života. Može biti moda koliko god hoće, meni se sviđa jako.
    Navukla sam se na decluttering na srpskom forumu, kojeg sam već negdje spominjala, ana.rs i zadnjih godinu i pol se ufuravam.

    Ima tu i bacanja i doniranja i poklanjanja poznatome i neke sitne prodaje, ostavljanja kod kontejnera, a ima, bome, i trampe.
    Recimo, jučer sam izabrala neku beletristiku, King, Cornwell, romane koji mi naprosto nisu sjeli da ih čitam više puta i stoje mi godinama na polici. Pola sam donirala u knjižnicu, pola sam stavila u torbu i ponijela jutros sa sobom na posao, sišla na Glavnom kolodvoru gdje stoji šator s rabljenim knjigama, đorala se za tri dječja romana, jedva čekam da ih malom odnesem.

    Nije da imam manje stvari, opet sam nekaj dovukla doma, ali će biti korisnije od ovog što je stajalo.
    To mi je jedini kriterij postao skoro. Koristi li se ili ne, ako ne, mora ići negdje gdje će netko upotrebljavati to, ili gdje ima više šanse da netko upotrebljava.

  17. #217
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Usput da pitam...koliko dugo cuvate medicinsku dokument., ja imam neku staru 15,20god. To nije potrebno jel'da?
    Ne. Stari papir, izrezuckano ako ti je bed da to netko čita. Osim ako su neki kapitalci tipa operacija hernije pri čemu se nešto u tvoje tijelo ugradilo pa za buduće magnete i pretrage treba znati što i koji je tip, i takve stvari - key stvari - otpusna pisma nakon operacija itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 21.09.2018. at 12:12

  18. #218
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja bacam svu "irelevantnu" medicinsku dokumentaciju. Ali dosta toga čuvam kad sam pacijent.

    Kod mene u kvartu sve što ostavim kod kante nestane jako brzo. Doduše, ne ostavljam cipele koje sam zaista iznosila. Čaše i šalice sam lijepo posložila u kutije, i to je nestalo. Tanjuri također. Odjeća samo čista i uredno posložena, pazim kako stavim pored kante. A odnesem i boce vina ili pive koje nećemo popiti, tu vjerojatno griješim jer doprinosim socijalnim problemima, al ne kuham toliko s vinom, niti mi sva pašu u jela...

    Al vidim da neki susjedi ostave gluposti, tipa potrgane direktorske stolce, iznošene cipele i robu, to se zna razvuć okolo onda, to mi je baš ružno i od onog tko ostavlja i od onog tko razbaca sve.

    Meni se čini kao da netko stoji iza bandere kad ostavljam, jer ne stignem ni do kvartovskog dućana i natrag, nestane što sam ostavila.

  19. #219
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ponekad mislim da to pokupe ne potrebiti nego oni s problemom da ne mogu proći pored ostavljene "još uvijek dobre odjeće" i sl - odnosno oni koji imaju još većih probla jer tuđe odbačene stvari dodatno dovlače doma...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 21.09.2018. at 13:12

  20. #220
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Ne bih tanjure nikako bacala jer znam da trebaju ljudima koji dobiju recimo socijalne stanove i ulaze u prazan stan. Sorciere dam pa ona proslijedi.

    To su normalni tanjuri nisu oštećeni samo su mi dosadili.

  21. #221
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Evo vidiš. Ti si antihrčak al si konzumeristica.
    Ja sam hrčak koji kupuje samo hranu a od stvari najnužnije - tek kad se nešto strga.

    Jojoj sad sam se sjetula zdhelice za pahljuljice djeci za doručak. Trajala je valjda 2 tjedna. To mene zbedira - što novije stvari to lošije kvalitete. A o onon debljini šalice kad nekaj pijem, neću opet

  22. #222
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ja sam se riješila starih tanjura i općenito starog suđa koje mi nije odgovaralo (iz dva naslijeđena stana) tako da sam to odnijela u vikendicu, gdje sam ostavila minimum, a ostalo sam dala susjedima s grunta. Imala sam razlog - ti starinski tanjuri su teški, porculanski, ne idu u mikrovalnu i loše podnose suđericu. Sad imam suđe od stakla, neko sasvim obično (nikakve garniture) tako da se lako može nadomjestiti ako se koji tanjur razbije. Šalica imamo dvije garniture iz istog razloga, zbog suđerice.

  23. #223
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Mi smo toliko sudja odnijeli na vikendicu da sad tamo imamo problem sa sudjem. A opet sve u dobrom stanju, ima lonaca 40 godina starih i sad ovih novijih...

  24. #224
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja isto odnesem u vikendicu, pa onda imam problema u vikendici

  25. #225
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Nijemci imaju za posuđe zgodan običaj, a to je da prije vjenčanja imaju druženje s prijateljima gdje im za sreću svatko dođe sa starim suđem i razbije na određenom prostoru. Zove se Polterabend. Taman svako malo, kako te zovu u goste, razbiješ par tanjura

    Rijetko mijenjam suđe, možda 10-15 godina imam isto, ali ne mora mi razlog biti da se otkrhnulo. Dosadi stvarno.

  26. #226
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto odnesem u vikendicu, pa onda imam problema u vikendici
    Pa razdijeli...

    Ja sam tamo udomila unis-pretis ekspres lonac stari (bio je aluminijski, a nabavila sam rostfrei), hrpu emajliranih rajngli (ali dvije sam si veće ostavila), kao i hrpu porculana i stakla. Ostalo je koliko nam treba. Eh, sad, vjerojatno bi i tamo trebalo manje, ali kad se nađe veće društvo, ipak dobro dođe.

  27. #227
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    E da jedva čekaju moje staro suđe

  28. #228
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    E da jedva čekaju moje staro suđe
    Pa sad, udomila ja na gruntu i prastari šparhet iz vikendice, pa stari šparhet i stari kuhinjski namještaj iz stana u Zg, kao i hrpetinu starog suđa i stari alat... i stari hidropak... Pola u selo, a pola je odvezao putujući sakupljač otpada. Povremeno prođe po brdu u kamiončiću i lijepo pokupi furdu. Nešto iskoristi, a nešto proda kao metalni otpad. Jedino sam zaboravila uzeti broj telefona, da ga zovem ako opet budemo imali potrebe.

    Btw. znaju nam u gradu u poštanski sandučić ubaciti oglase da odvoze otpad, pa se to može lijepo iskoristiti. Ne uzimaju samo kućanske aparate. Drvo uzmu jer gori, a hrpu još upotrebljivih stvari isto iskoriste.

    Silno me nerviraju susjedi koji svoju furdu trpaju u zajedničku prostoriju bez kriterija, pa nemaš gdje ostaviti bicikl, ufff...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.09.2018. at 16:02

  29. #229
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    i uvjerena sam da je ta moda minimalizma i declutteranja plasirana da bismo više kupovali, što lili lijepo i demonstrira: sad ću sve pobacat, pa idem u shoping (sori lili, imam osjećaj da doslovno svaki put kad se potegne ova tema ti upravo sve bacaš pa ideš u šoping, bar dvaput godišnje)
    ma ne, krivo si pohvatala. Pričala sam za robu da ne idem kupovati novu a trebam je zbog potrebe posla definitivno (jer sam sad u središnjici i moram biti skoro svaki dan jako fino sređena) dok se ne rješim stare. Znači ne kupujem novu iako mi fakat treba dok ne osiguram mjesto u ormaru za nju= rješavanje stare. Robe se najlakše riješim, uvijek imam nekoga za dati.

    A tanjure nemam sve na broju, pa ne mogu zovnut goste i servirat im 2 seta različitih tanjura (svakih po 4 ili 6 +2 ), jednostavno su se porazbijali neki i to mi fakat nije lijepo, imat različite tanjure po stolu. Ovi koji su ostali su ok, al šta će mi raspareno, a nekome će dobro doći set za 4 pogotovo ako je samac ili par.

    Mene rješavanje stavri uopće ne tjera u novi shopping. Dapače čim uđem u dućan dmah pomislim s kakvom sam se radošću rješila svih tih stvari i dobro odvagnem što mi treba kad kupujem. Idem vas dalje čitati.

  30. #230
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Tak kad sam imala krstitke od klinca pital me buraz jel imam istih 12 tanjura,velim ne i tak stariji su dobili jedan set,a klinci miksano,svi su prezivjeli,nije da se ne može jest iz različitih tanjura,nije cilj poziva sve imati jednako

  31. #231
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Moji su poznati razbijači suđa

  32. #232
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Tak kad sam imala krstitke od klinca pital me buraz jel imam istih 12 tanjura,velim ne i tak stariji su dobili jedan set,a klinci miksano,svi su prezivjeli,nije da se ne može jest iz različitih tanjura,nije cilj poziva sve imati jednako
    Pričam o malom broju gostiju Jelena 4+2 sam spominjala

  33. #233
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Od nedavno nam je reciklažni otok 5 metara od kuće, i mogu reći da princip "ostavim stvari kraj konternera i neka si uzme tko treba" NE FUNKCIONIRA!!!!!

    Svaka takva krpa i krpica, cipele, tenisice, kofer i slično - stoji danima, u međuvremenu je netko prekopao po stvarima, razbacao, ostavio tako, kiša je pala - i imamo ODURNO SRANJE ISPRED KUĆE!

    Koliko vidim, to je praksa kod svakog kontejnera s odjećom - ljudi dobronamjerno ostave nešto dobro - ali zato nedobronamjerni naprave nered i ostave ga.

    Ja vodim brigu o "našem", skupljam stvari naokolo i nosim u reciklažno dvorište, jer ako je jedna sitnica oko kontejnera, ubrzo naraste na ogromnu hrpetniu.

    Ja vas molim - nemojte ostavljati stvari oko kontejnera, nađite neko drugo rješenje.

  34. #234
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Ja vas molim - nemojte ostavljati stvari oko kontejnera, nađite neko drugo rješenje.
    Anchi, to se jako razlikuje po kvartovima. Moji paketi i vrecice nestanu za 10tak minuta. Kod moje svekrve i sestre se sve razvuce. Ja provjerim. Da vidim da je moje razvuceno oko kante, ubacila bih. Vidim od susjeda to sto ti spominjes, kad izbace stvarno smece, potrgane i iznosene stvari.
    Neki dan je MM ubacio u kantu svoj stari sesir, pa su ga izvukli iz kante, pa je MM ponovo morao baciti u kantu...

  35. #235
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Anchi, to se jako razlikuje po kvartovima. Moji paketi i vrecice nestanu za 10tak minuta. Kod moje svekrve i sestre se sve razvuce. Ja provjerim. Da vidim da je moje razvuceno oko kante, ubacila bih. Vidim od susjeda to sto ti spominjes, kad izbace stvarno smece, potrgane i iznosene stvari.
    Neki dan je MM ubacio u kantu svoj stari sesir, pa su ga izvukli iz kante, pa je MM ponovo morao baciti u kantu...
    Debela istina. Kod mene (Volovčica) sve nestane u pet minuta, ali to nije pravilo. Osim toga, ja točno znam što nestaje (odjeća, cipele) i to ostavim baš u ili pored kontejnera za odjeću (odjeću unutra, cipele vani).

    Ono što kod nas radi smeće i nered je furda od preuređenja starih stanova. LJudi bez kriterija bacaju šutu, stari namještaj i gomile starudije pored kontejnera, umjesto da pozovu glomazni otpad.

  36. #236
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Kupila sam one fora plast.pregradnike za ladice u Ikei, sad mi ladica s lijekovima super izgleda.sve pregledno, razvrstano. Sve što je isteklo sam naravno pobacala. Sad ću isto s ladicom svaštarom s ured.priborom škare, ljepila, spajalice, gumice i sl.

    Jutros sam tražila čarapice među hulahopkama i da to je definitivno sljedeće na redu.ima da pobacam te čarapetine silne ihaaaj

  37. #237
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ja imam ormarić za lijekove

  38. #238
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    I ja. Sa ključem i križem kao ljekarna.
    Meni svejedno gdje su lijekovi, ali moj muž hoće da je sve po peesu. Ionako ga je on montirao na zid

  39. #239
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja sam zimus gledala na youtubeu onu neku marie kondo i njeno slaganje stvari po ladicama, presložila sve čarape, hlačice, majice u kući, moje, muževe i dječje. kao pregradnike sam koristila kutije od cipela, nisam ništa kupovala, jer je to ionako sve u ladici. Prošlo je 6 mjeseci i još mi je sve uredno i pregledno što sam tako složila
    lili, baci pogled, svidit će ti se konmari method

  40. #240
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ja nisam tako savjesna, a ni nemam puno ladica, pa sam se snašla s košarama: gaće u jednu, čarape u drugu, potkošulje u treću - ovakve, pravokutne i kvadratne: https://www.xxxlesnina.hr/p/plast-1-kosara-0082490177

  41. #241
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I ja. Sa ključem i križem kao ljekarna.
    Meni svejedno gdje su lijekovi, ali moj muž hoće da je sve po peesu. Ionako ga je on montirao na zid
    Beti zašto pod ključem? razumijem ako su mala djeca u kući, inače...
    mi doduše imamo vrlo malo lijekova, nitko nema nikakve terapije, zdravi smo, rijetko je tko bolestan puj-puj-puj, tako da u mojoj ljekarni ima minimalno lijeova, nešto protiv bolova/temp, toplomjer, neke kremice, vitamini/minerali i sl. zbog trošenja na treningu, par gaza, flastera i tako.

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam zimus gledala na youtubeu onu neku marie kondo i njeno slaganje stvari po ladicama, presložila sve čarape, hlačice, majice u kući, moje, muževe i dječje. kao pregradnike sam koristila kutije od cipela, nisam ništa kupovala, jer je to ionako sve u ladici. Prošlo je 6 mjeseci i još mi je sve uredno i pregledno što sam tako složila
    lili, baci pogled, svidit će ti se konmari method
    Hoću, jedva čekam. Iako ovo čudo iz Ikee je neki sitniš, a predobro izgleda i krojiš dimenzije kako ti paše.

  42. #242
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ma možeš slagat i u čudo od ikee, stvar je u metodi slaganja, za odjeću da se slaže okomito, ništa ne stoji na ničemu, meni je to stvarno praktično, a nije mi nikad palo na pamet

  43. #243
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Beti zašto pod ključem? razumijem ako su mala djeca u kući, inače...
    mi doduše imamo vrlo malo lijekova, nitko nema nikakve terapije, zdravi smo, rijetko je tko bolestan puj-puj-puj, tako da u mojoj ljekarni ima minimalno lijeova, nešto protiv bolova/temp, toplomjer, neke kremice, vitamini/minerali i sl. zbog trošenja na treningu, par gaza, flastera i tako.



    Hoću, jedva čekam. Iako ovo čudo iz Ikee je neki sitniš, a predobro izgleda i krojiš dimenzije kako ti paše.
    Pod ključem je vjerojatno zato jer je standardni ormarić s ključem, ovako nešto: https://www.vivre.hr/p-222564/ormari..._metal_white_s

    Kod mene bi u to stali lijekovi za jednu (1) osobu, jer mm ima hrpu lijekova koje stalno treba uzimati (štitnjača, srce), ja imam hrpu druge vrste - ne baš lijekova, ali biljnih pripravaka, minerala i vitamina (za klimakterične babe), pa onda još za sina astmatičara (jučer sam rovala gdje je ventolin, nismo ga dugo trebali ali došao je i taj dan), pa dodaj tome probiotike, crni kim, kalcij, magnezij i ostale okologuzine tipa maxflu, lupocet, heparin...

    Eh, Lili - dođe to s godinama. Doduše, kod nas je tako već dugo vremena. Nemamo poseban ormarić, nego je u jednom od uskih kuhinjskih elemenata bunker za lijekove. Stoje na dvije od tri police. Na trećoj je kava, hehehe... to mi je isto u rangu lijeka.

  44. #244
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    ja to imam u kuhinjskom elementu, a nešto tipa flastera i slično u sobi

  45. #245
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    To, Peterlin, da.
    Ne trebam ključ, ali kad već postoji...
    Nemamo mi puno lijekova, ali tu stoje i flasteri i toplomjeri, nešto za dezinfekciju, telfast ili slično, paracetamol, kalcij, pokoji zavoj i sl. Bar znamo mjesto kamo spremiti.

    Inače, hrčak sam. Trudim se bacati, ali i dalje smo zatrpani. Srećom, imam viška prostora, pa za sad ne osjećam probleme.

  46. #246
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    ... ja imam hrpu druge vrste - ne baš lijekova, ali biljnih pripravaka, minerala i vitamina (za klimakterične babe)...
    Off topic, sorry: daj mi molim te preporuci nesto za mene klimaktericnu babu - danas sam doslovce naglas jaukala od ovulacijskih bolova. I prosli mjesec isto. Mislim da mi se klimakterij blizi, ako imas nesto sto pomaze kod tih (pred)zadnjih ovulacija da me ne bole toliko... help!

    Ontopic: MM je veliki hrcak. I E. ima tendenciju (ne vjerujem u horoskop, ali oboje su vage, i tako... ).
    Ljetos smo preuredjivali njenu sobu, kupili nesto novog namjestaja, i to mi je bila super prilika da se rijesimo posljedica njene hrckovitosti. Procijenili smo sto su drage uspomene, ostalo pobacali; dali u biblioteku hrpu knjiga koje joj nisu za zivot bitne*; odvojili valjda 2 ormara odjece (jer vec neke dvije godine sama kupuje novo, a raste samo u duzinu pa ima skoro pa nenosene odjece u svakakvim velicinama, nesto za forumsku prodaju a nesto smo vec dali dalje), rijesili se OS knjiga - nesto je prodala i zaradila si sama prvi "sluzbeni neroditeljski/nerodbinski" dzeparac, a one kojima su promijenili izdanja smo takodjer ostavili u biblioteci - i necete vjerovati, ljudi su ih pokupili (ne znam sad dal za stari papir ili za koristenje, ali meni je knjige uvijek zao baciti pa su zato tamo zavrsili), i tako.

    *knjige za zivot bitne - to je moja boljka. Nju rjesavam na nacin da knjige posudjujem u knjiznici, medjutim svako toliko naletim na nesto sto zelim imati kod kuce. Pocele su mi se gomilati, morat cu ih ponovo procitati i jos jednom procijeniti koliko su mi drage da bih ih cuvala.

    Uglavnom, nama pomazu preinake u kuci da se rijesimo hrcakluka (sindrom necemo izlijeciti, bojim se).

  47. #247
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Elly, ništa posebno nemam za preporučiti osim onoga što već i sama znaš: magnezij,C vitmin, od fitoestrogena sojino mlijeko i lanene sjemenke, .po potrebi crni kim. Evo, solidna hrpica

  48. #248
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ont. Moram srediti taj ormar s lijekovima, sigurno je nekima prošao rok, iako pokušavam paziti na to.

  49. #249
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Elly, ništa posebno nemam za preporučiti osim onoga što već i sama znaš: magnezij,C vitmin, od fitoestrogena sojino mlijeko i lanene sjemenke, .po potrebi crni kim. Evo, solidna hrpica
    Za crni kim nisam znala, kako ga koristis? :
    Hvala.
    Pretpostavljam da lanene sjemenke mogu npr. u jogurt za dorucak?

  50. #250
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Lanene sjemenke u jogurt ili zobenu kašu.

    Ulje crnog kima je idealno za žene koje ne smiju uzimati preparate kalcija (ja ne smijem zbog štitnjače, nodozna i koloidna struma) jer usporava gubitak koštane mase. Ja uzmem kapsule, 1 dnevno.

    Kraj toliko preparata u kući teško je ne biti hrčak.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.09.2018. at 21:09

Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •