Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Čega se sve igrate

  1. #1
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno Čega se sve igrate

    Sad kad sam počela raditi, samo otvaram nove teme..al više glava, više ideja.
    Zanima me čega se sve igrate s dječicom - kojih igara? Ja ću navesti svoje, pa možemo razmjeniti ideje:

    - skrivača (of course) - skrivam se na razne načine, iza vrata, ispod deke, s kutijom za cipele na glavi, svakako...i kad me nađe, kažem: ku-kuc! To je mislim svjetski poznata igra

    - škakljanja i valjanja po krevetu

    - kuhanja raznih imaginarnih jela i hranjenja bebe/lutke, ali i briga za bebu - umivanje, mijenjanje pelena, nunanje

    - plesanja na Ringe, ringe, raja i cijela koreografija

    - kofol čišćenja po kući - dam joj maramicu pa ona čisti sve, i namještaj i pod, kaj god vidi (Djevica po horoskopu)

    - lovice (al toga me nekad bude strah jer se zna zaletit pa bubnut u nešto)

    To su osnovne kojih se ovako na prvu sjećam. Imate li vi neke svoje igre?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Sad se više ne igramo ničega, djeca su narasla pa se zabavljaju sami. Iznimka su društvene igre (obožavaju monopoli). Dok su bili mali, zapisala sam ovo (većinu toga su moji dečki isprobali, a grupne igre su zabilježene kojih se sjećam iz djetinjstva - jednom je odgajateljica u vrtiću to pitala na roditeljskom, pa je od toga ispao popis). Igre obuhvaćaju obuhvaćaju stihove (audio stimulacija), pokrete (vizualna stimulacija) i dodir (taktilna stimulacija):


    ZA MALU DJECU PRIČE I IGRE S PRSTIMA

    Priča za 5 prstiju 1
    Palac: ovaj ide u lov
    Kažiprst: ovaj ide za njim
    Srednji prst: ovaj kuću čuva
    Prstenjak: ovaj papicu kuha
    Mali prst: ovaj plače jer mora sam musti kravu – muzu muzu muzu (prstić potegnuti nekoliko puta)

    Priča za 5 prstiju 2
    Palac: ja sam palac, glavni prst – delija sam jak i čvrst
    Kažiprst: prepoznat me može svak jer sam spretan, brz i lak
    Srednji prst: poštujte me redom svi jer sam od vas najveći
    Prstenjak: vredniji sam od svih vas jer ja imam zlatan pâs
    Mali prst: to već znade cijeli svijet – bez mene vas nema pet!

    Priča za 5 prstiju 3
    Stari palac kruha prosi
    Kažiprst ga kući nosi
    Srednjak šuti pa se ljuti
    Što prstenjak sve pojeda
    A mezimac samo gleda


    Kriš-kraš-matijaš
    Kriš-kraš-matijaš (prstom crtati križić po dječjem dlanu nekoliko puta – stimulacija osjeta dodira)
    Kaj mi daš – dam ti POČ (udariti dlanom o dječji dlan)
    Kam ideš? V Stari Grad, kobile klat! Vrta vrta vrta vrta (prstom kružiti po dječjem dlanu)

    Biba leze (za sasvim malu djecu)
    Biba leze, torbu nosi, kuda ide – tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra!
    (Hodati sa dva prsta po djetetovom tijelu, a na kraju završiti u pazuhu ili u ovratniku košulje!)

    LICE I GLAVA
    Šećer, kava…(za sasvim malu djecu)
    Šećer (dotaknuti čelo)
    kava (dotaknuti bradu)
    Čaj (dotaknuti lijevi obraz)
    Rum (dotaknuti desni obraz)
    BUM! (šakom lagano udariti u nos!)

    Stara istarska (za sasvim malu djecu)
    Oltarić (prstom djetetu dotaknuti čelo)
    Dvi svićice (pokazati oči)
    Dva kušinca (prstima dotaknuti obraze)
    Kapelan (dotaknuti bradu)
    Bilim, bilim, bilam (uhvatiti dijete za nos i “pozvoniti”)


    Tip-tip-tip
    Prstićima tip-tip-tip (kažiprste u križ)
    Glavicom pak nik-nik-nik (klimnuti glavom)
    Ručicama klop-klop-klop (pljesak)
    Nožicama top-top-top (udarac nogama o pod)
    Naokolo jedan-dva (okrenuti se oko sebe za 360 stupnjeva)
    Pa je igra gotova.

    (Dakako, to se i pjeva. Melodija: SF MR D_ M_ S_ ׀ SF MR D_ D_ D_… ritmički slijediti tekst).

    IGRE ZA VEĆU DJECU

    Da se podsjetimo – vjerojatno svaka od ovih igara zaslužuje opis, upute i pravila, navest ću samo nekoliko, redoslijedom kako mi padnu na pamet:

    IGRE BEZ POMAGALA
    Igra skrivača klasična
    Igra lovice (na čučanj ili na krug)
    Kume, kume, koliko je sati
    Crna kraljica jedan, dva, tri
    Ide majka s kolodvora
    Laste, prolaste
    Daj, care, vojsku
    Igra trule kobile
    Naokolo šalata
    Šambare, bambare, pretvorite se…
    Imali smo pile – igra skrivanja i traženja stvari s pjevanjem, na principu toplo-hladno
    Razne glazbene igre s pjevanjem:
    I rešeto srce ima
    U podrumu je tama
    U Zagrebu je kućica
    Glazbeni semafor

    IGRE LOPTOM
    Godinice (loptom se udara u zid) – jedan ili više igrača; ovo bi zaslužilo detaljan opis dok se još sjećam kako je išlo
    Školice loptom (loptom se udara u zid) – 3 ili više igrača – jedan pokazuje, drugi ponavljaju
    Neka puca, neka puca…
    Graničara ili varijanta iste igre pod nazivom “između dvije vatre”

    IGRE S DRUGIM POMAGALIMA – NA OTVORENOM
    Preskakivanje konopca - uglavnom za djevojčice (razne varijante: crven bijeli plavi, “double Dutch”: dvije djevojčice drže se za ruke i zajedno preskaču, varijante kada dvije vrte konopac, a treća skače itd…)
    Hulahup – kolut koji se vrti oko struka
    Gumi-gumi – u “moje vrijeme” to je bila velika novost
    Oduzimanje zemlje (“nožićkanje”) – uglavnom za dječake (ne znam igra li se i danas)
    Školice, obične ili avionske
    Pikulanje, na rupu ili na gađanje

    IGRE S DRUGIM POMAGALIMA – U ZATVORENOM ILI VANI
    Igra mačke i miša (s maramicom koja se skriva)
    Igra skrivanja stvari (hladno, toplo, vruće…)
    Zujalica (veliki plosnati gumb na koncu)
    Frulica od bazge (moram pitati tatu točne upute za izradu)
    Vodenica od kukuruznog klipa (za to treba imati tekuću vodu)
    Kućica na drvetu ili slično (u današnje vrijeme česta je upotreba šatora za te svrhe, u kući može poslužiti velika kutija – v. posebnu temu)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.01.2016. at 15:28

  3. #3
    thunder buddy avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    70

    Početno

    Moja curka (2 i pol god) obožava plastelin. Tu uguram učenje brojeva i slova.
    Jako voli gledati crtiće, najviše Mašu i medvjeda, pa iz toga sama kreira igre. Ona je, naravno, Maša, a tata i ja smo ostali likovi ...u svim mogućim situacijama
    Voli ići na bazene gdje ima tobogana pa skoro svakodnevno doma imamo improvizirani tobogan, a ručnik glumi bazen.
    Uglavnom, puna je mašte, uz to i perfektno govori, tako da je najčešće dovoljno ponuditi joj nesvakidašnju situaciju (već spomenuti odlazak na bazen, baki na selo, u igraonicu, druženje s nekim) i ona će još danima / mjesecima to prepričavati, stavljati sebe u razne uloge i izmišljati igrice.
    I na školsko često idemo ...nogomet, košarka, stolni tenis...
    A u igraonici smo barem jednom tjedno. Kažem "smo" jer se tamo igramo s njom, ne sjedimo sa strane i ne puštamo ju samu, pa je zahvaljujući tome super razvila motoriku.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Od ostalih igara/zanimacija - razne igre za stolom za razvoj motorike:

    Slano tijesto, plastelin, glina
    Igre slamkama (u kombinaciji s plastelinom ili bez) ili u kombinaciji s povrćem: https://www.google.hr/search?q=%C5%B...3sKhruVqCwM%3A
    Kolaž
    Slikanje prstima
    Krumpirova tiskara
    Igre vunom (izrada lutaka i slično)
    U odgovarajuće doba godine - igre s kestenjem i žirovima - izrada životinja (od kestena i šibica ili čačkalica)
    Origami
    Lutke od papira
    Lutke nacrtane na prste (sa kompletnom dramatizacijom)
    Izrada glazbenih instrumenata u domaćoj radinosti (bubanj od limene kutije za kekse je klasika)

    Za van i za ovo doba godine (ako padne još snijega): igre na snijegu, gradnja snjegovića, zidova, grudanje, sanjkanje

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Sad će uskoro biti aktualne maškare. Kod nas doma to je značilo da će se dečki cijeli mjesec presvlačiti u omiljene likove - Darth Vader (tatina crna robijaška kapa navučena preko lica, moja stara crna marama za plašt). Nakon 2 sezone dala sam si truda i skrojila crni plašt jer to je bio savršen rekvizit za maškare: Batman, mađioničar, Darth Vader, Zorro, vještac, čarobnjak - za sve je valjalo. I druge likove su obožavali (kauboje i indijance) i likove životinja.

    Izradili smo hrpe čarobnih štapića (skupa s djecom) od tijesta za božićne kolače - izreže se kalupom zvijezda i u nju utisne štapić za ražnjiće.

    Još maski - šivali smo kostime (žaba, sibirski tigar, pas...) ali i rano sam naučila djecu kako da sami naprave krinke od papira. Mlađi je to obožavao, stariji nije bio baš zainteresiran ali je sudjelovao.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.01.2016. at 15:40

  6. #6
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Koliko igara, odlično! Dobre ideje..ali što je pobogu krumpirova tiskara?

  7. #7

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Hvala, hvala!

    To je zakon za malu djecu koja još nisu dovoljno vješta za držanje olovke, a ne vole mazati prstiće.

    U početnoj fazi roditelj izreže krumpir u obliku pečata, ovako: http://1.bp.blogspot.com/-yL2-lhLSd0...0/IMG_2187.JPG

    Kasnije, kad su djeca veća, nožić u ruke i nek režu sami! Uvijek mogu sami napraviti okrugli ili ovalni pečat - dušu dalo za izradu uskrsnih čestitki jer je oval idealan za otiskivanje oblika šarenih jaja na papir.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još ideja (ne mogu se svega ni sjetiti): kartonske kutije su zakon

    Dok je dijete malo i često na podu, stavi se jedna kutija (recimo od mikrovalne pećnice - ni prevelika ni premala) na pod, a klinac će sam naći namjenu. Uglavnom se zavlače i sjedaju unutra. Neki vole i veće kutije (recimo od vešmašine, ne znam, moji su imali od televizora dok još nisu bili tanki ekrani) pa im je to kućica. Moji su to obožavali i godinama se s tim zabavljali, a trošak nikakav. Izrezala sam vrata i prozor, unutra su sami ugurali šamrlek i udri....

    Od kutija se mogu raditi kućice za igračke (to je za veću djecu koja već rukuju škarama i ljepilom). To nam je isto godinama bila dobra zabava - kutija od cipela je kućica, a unutra namještaj od manjih kutijica (od lijekova i kozmetike). Moj stariji je svoj inženjerski duh najprije iskazivao na tim kutijama - napravio bi peć, dimnjak, kadu za kupanje od kutije u kojoj je prije bio sir, čak i rasvjetu od baterijske svjetiljke...

    Iz iste vreće - klinci obožavaju kuhinjice, ali ne kupovne. Bitan je PROCES IZRADE u kojem dijete može sudjelovati. Evo, posuđujem jednu odličnu ideju za niskobudžetni štednjak: http://www.vrtic-vg.hr/images/storie...itelja%201.jpg
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.01.2016. at 10:13

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Igre vodom - pretakanje i polijevanje (ja sam znala spojiti ugodno s korisnim i u začepljenu kadu djeci dala lego-kocke da ih operu + cjedilo da ih ocijede). Sati zabave!

    Osim toga, večernje kupanje (a kupali smo dvojicu zajedno do njihove treće-četvrte godine tj. dok su zajedno stali u veliku kadu) je isto bila igra: pjena od šampona, maska za ronjenje i dječje peraje su bili rekviziti za u kadu, kao i boce od šampona i slično. Nikakva dernjava oko pranja kose - zabava je bila važnija. Ugodno s korisnim! Često ih je bila muka istjerati van.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    lavko, mm se s dečkima uvijek igrao s igračkama (kao, njih je zabavljao, a to mu je bila prava psihoterapija).

    Daklem, igračke za tate: za ovu dob lego duplo i drveni vlakići, a kasnije obični lego kompleti, merklin (ili mehanotehnika setovi) i neizostavni modeli željeznice. Pitaj ga što je imao i volio kao dijete. Moj je to obožavao. Iz svog djetinjstva sačuvao je osim merklina i elektropionir, dječji mikroskop, rulet i gomilu društvenih igara. Raj! A meni spas, he he he.... Osim toga, te stare igračke su dragocjene, pa očevi jako dobro paze da se sve pospremi na mjesto.

    Tu još fale setovi alata - za dob u kojoj je tvoja curica sad još treba pravi dječji set, ali kasnije - moji su bili ludi za pravim alatom i samo su vikali "Ko me bu gledal?" jer nisu se smjeli igrati s alatom bez nadzora.

  12. #12
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Super ideje za igranje, mogli bismo probati nešto od ovoga.

    Moj je nekako preživahan za neko konstruktivno igranje, ima dvije i pol godine i tek sada je se počeo igrati sa kockicama, a bojanje izdrži desetak minuta. Obožava glazbu, pa se naše zajedničko vrijeme najviše svodi na sviranje i pjevanje. Obavezno kuhamo zajedno, to mi je i prilika da nešto svježe zdravo pojede (uvijek gricka ono što ja režem), dam mu da miješa, da mi pomaže utapkati tijesto i slično.

    Plastelin i tijesto za igranje su mu zabavni kada mu otac pravi likove ili kada ih rezucka nožićem.

    Ostalo - hodanje, nogomet, biciklo, dakle, sve što uključuje što više pokreta, trke i uzbuđenja. Definitivno bih mogla uvesti više sjedećih igara da vježba koncentraciju - dakako, u skladu sa svojom dobi.

  13. #13
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Moja ima jedan onaj pravi kofer s alatom, u njemu pravi alat i silno je ponosna na to... posebno kad tata dođe i moli da mu posudi kombinirke.

  14. #14
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Moja ima jedan onaj pravi kofer s alatom, u njemu pravi alat i silno je ponosna na to... posebno kad tata dođe i moli da mu posudi kombinirke.
    Imamo i mi koferčić sa alatom i napet mu je jedino kada MM nešto radi sa svojim alatom, onda mu se on pridruži.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Moja ima jedan onaj pravi kofer s alatom, u njemu pravi alat i silno je ponosna na to... posebno kad tata dođe i moli da mu posudi kombinirke.
    Da, da... tako to počne, ali ne stane na tome. MM je neki dan pod ozbiljno došao starijeg sina žicati njegov unimer (univerzalni mjerni instrument) jer je u našem starom crkla baterija, a trebalo je izmjeriti nekakav otpor... Bome, dijete trenutno ima bolju lemilicu i univerzalac nego tata. A nije to jedino...

  16. #16
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Moja ima jedan onaj pravi kofer s alatom, u njemu pravi alat i silno je ponosna na to... posebno kad tata dođe i moli da mu posudi kombinirke.
    Došla sam na topic po ideje za igre a pronašla fenomenalnu ideju za vrlo skori 7. rođendanski poklon. yeeeee!
    Zanima me koje sve alate imate u svom koferu? I da li ste kofer kupili bas onaj pravi u Bauhausu, za odrasle ili nesto sl.?

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pravi, samo mali. Ne znam točno koji je alat unutra... to je "njihova stvar".
    Kombinirke, pravi čekić s plastičnim onim dijelom kojim tuče, mali šarafcigeri... možda još nešto, ne znam.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Došla sam na topic po ideje za igre a pronašla fenomenalnu ideju za vrlo skori 7. rođendanski poklon. yeeeee!
    Zanima me koje sve alate imate u svom koferu? I da li ste kofer kupili bas onaj pravi u Bauhausu, za odrasle ili nesto sl.?
    U toj dobi moji su koristili rezbarski luk s pilicama, čekić, čavle, kombinirke i odvijače. Kofer možeš kupiti u Bauhausu, ali imaš i povremeno u Lidlu onih manjih (za auto, plastičnih s pregradama) koji su lakši i pogodniji za dijete i nisu toliko skupi, a ako se potrgaju, nije neka šteta. I u Pevecu imaš toga, jeftiniji su nego Bauhaus. Ne treba uzeti nešto vrhunsko, ali ni najjeftinije da se ne raspadne prebrzo.

    Osim seta alata treba pri ruci imati i materijal: otpadne komade drva, čavle, vijke za drvo, čak i tiple... Moj mlađi je u toj dobi s velikim guštom rastavljao vekericu, a stariji je električar - taj je obožavao rastavljati stari izraubani radio kazetofon, stari video i slično.

    Mi nismo davali rođendanski poklon, nego je mm izvukao svoj stari set koji je koristio još valjda za tehničku kulturu u osnovnoj školi. Ovako nešto (još je uvijek na životu): http://www.njuskalo.hr/djeca-ostalo/...oglas-16610843
    Dodali smo male kombinirke i to je bilo to. Naučili su piliti, mijenjati pilicu, koristiti brusni papir, zabijati čavle...

    Ja bih tome dodala još i set kistova. Moji su naučili rukovati kistovima na vikendici - tamo je uvijek trebalo pemzlati ogradu i drveninu, a nije bilo štete da nešto pokvare.

  19. #19
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    U koje super ideje, hvala!
    Ja svojo dam komad tjesta (od kruha, prhkog tjesta) i valjcic i modlice. Uziva u tome, u hranilici radi kolace.
    Dala sam joj sirovog tjesta za kuhanje u njenoj kuhinji.
    Lego duplo obozava.
    Isto pere i brise samnom.
    U one casice skrivam orahe, ili neke sitnije igracke pa trazi (kao sibicari).
    Voli knjige listati, ali one kao za stariju djecu, 1000 zasto, 1000 zato. Neki slikovni rjecnik.
    Pustam muziku pa plesemo, rastezemo se.
    Obozava kad ima zadatak, baci to u smece, dodaj to tati...

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Kod sasvim male djece (do tri godine) dobro pazite da taj alat nema oštre rubove i sitne dijelove i da se ne mogu time ozlijediti. Za njih je zakon plastični čekić i to im je obično dovoljno. Moji su imali neki čekić koji je svijetlio i svirao kad bi se njime lupalo.

    Kasnije - po želji, ali uvijek uz nadzor.

  21. #21
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Kod sasvim male djece (do tri godine) dobro pazite da taj alat nema oštre rubove i sitne dijelove i da se ne mogu time ozlijediti. Za njih je zakon plastični čekić i to im je obično dovoljno. Moji su imali neki čekić koji je svijetlio i svirao kad bi se njime lupalo.

    Kasnije - po želji, ali uvijek uz nadzor.
    Da, imas pravo. Moj sada ima 7 god i tek sada razmisljam o pravom i potencijalno opasnom alatu.

  22. #22
    lala83 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    105

    Početno

    Kad je bio manji obožavao je one drvene umetaljke sa oblicima, životinjama, vozilima itd, zatim smo prešli na drvene puzle malene od 16 kom, a sada slaže normalne puzle one za djecu od 3-4 godine. I to slaže po 5 puta dnevno.
    Ploča piši - briši magnetna. Sa pečatima. Ili voštane bojice.
    Dodavanje loptom, u početku balonima, dok nije savladao hvat.
    U veliki komad plastelina ubosti 3-4 drvena ražnjiča. Šarene slamkice narezati na 2 cm dužine sa škarama, i onda ih dijete treba ubadati na te ražnjiče. to mi je mala obožavala raditi u jaslicama, pa smo počeli i kod kuće.

  23. #23
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Mi smo sad još malo pa 19 mjeseci. Dolazi toplije vrijeme i baš smo puno vani u parkiću ili na izletima. U parkiću su pijesak i kantice, pa crtamo i pišemo po šljunku štapićima, morat ću mu krede nabaviti, iako mi je malo neugodno zbog susjeda (Bune li se ljudi ako djeca i roditelji pošaraju asfalt kredom?), u centru plešemo s uličnim sviračima, svi troje , standardno tobogan, ljuljačke, nogomet, hoda uzbrdo nizbrdo stalno (i pada)... Doma nogomet s krpenom loptom, kod kuće se lijepo dodaje s nogom, dok vani većinom bez veze šuta, duplo su evergreen odavno, samo se mijenja razina zrelosti, sad kad složimo životinje onda malo glumimo kratke igrokaze s njima, čitamo puno i pišemo većinom po papiru, iako imamo tragova i po zidu, puzzle slaže samo one drvene s 4 komada, utrkuje autiće koji će dalje, a ne koji će brže, pušta si muziku s igračaka i pleše...

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Christine prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo sad još malo pa 19 mjeseci. Dolazi toplije vrijeme i baš smo puno vani u parkiću ili na izletima. U parkiću su pijesak i kantice, pa crtamo i pišemo po šljunku štapićima, morat ću mu krede nabaviti, iako mi je malo neugodno zbog susjeda (Bune li se ljudi ako djeca i roditelji pošaraju asfalt kredom?), u centru plešemo s uličnim sviračima, svi troje , standardno tobogan, ljuljačke, nogomet, hoda uzbrdo nizbrdo stalno (i pada)... Doma nogomet s krpenom loptom, kod kuće se lijepo dodaje s nogom, dok vani većinom bez veze šuta, duplo su evergreen odavno, samo se mijenja razina zrelosti, sad kad složimo životinje onda malo glumimo kratke igrokaze s njima, čitamo puno i pišemo većinom po papiru, iako imamo tragova i po zidu, puzzle slaže samo one drvene s 4 komada, utrkuje autiće koji će dalje, a ne koji će brže, pušta si muziku s igračaka i pleše...
    Paa, kod nas se nisu bunili, a ne bune se ni sada, ali mi sami smo vodili računa o tome gdje se slobodno može šarati kredama, a gdje to baš nije pametno. Po parkiralištu šarajte slobodno, a pred ulazom u kuću nije baš tako pametno šarati kredama, jer ćete sami sebi trunje krede na nogama nositi unutra. I ne pitaj kako znam - iz iskustva, hehehe... Jednom smo se samo nasadili. Sad mlađe generacije klinaca isto uredno šaraju po parkingu, a puteljke do zgrade ostavljaju na miru.

  25. #25
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Mi lego duplo nikako još, a ima 2.5 godine. Ne zanima je.
    I crtanje joj je malo primitivno - glava s otprilike 19 očiju, i na to noge i ruke.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Mi lego duplo nikako još, a ima 2.5 godine. Ne zanima je.
    I crtanje joj je malo primitivno - glava s otprilike 19 očiju, i na to noge i ruke.
    Rano ti je. Sad je vrijeme za razvoj grube motorike. Stigneš s finom....i nemoj krenuti s kockamq, uzmi nešto mekano npr.glinu ili plasrelin.

    Gruba motorika: ako dijete voli tricikl (napisala si na drugom topicu) nabavi joj ga. Ne kupuj nego ovdje posudi. To traje kratko, pa bi bankrotirala da sve kupuješ. I rabljeno je ok. Ne stignu klinci doderati. Ja ti nemam niš više osim romobila, a njega može dobiti ako želi. Baš smo ga našli kad smo neki dan praznili garažu. I dva para pomoćnih kotača, veće i manje. Ali dane idem u offt, u ovoj dobi moji dečki su razbili nekoliko lavora i kuhinjskih zdjela jer su ih rabili kao bubnjeve, hehehe...

  27. #27
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    Lavko, ma ne crta on nista prepoznatljivo. Olovku krivo drzi i ne trudim se da ga korigiram jer isto vidim da je nezreo. To su ravne i zakrivljene linije. On za ravnu kaze da je nacrtao iiiiiii. A kad zakrivi onda kaze da je ooooo. Al stalno trazi "pis" da piše. Kako je opsjednut biciklima, ja vecinom crtam bicikle i pisem slova po narudzbi. Dobro da ne moram konje i krave crtati

    S kockicama je relativno spretan i jako je zainteresiran. Bas je dosta djecacki tip. Dobili smo jucer ujutro rabljeni stol s alatom od prijateljice i to mu je fora, samo me muz ismijava kad kazem dodaj mi okasti kljuc ili škarasti mehanizam i kad sam u nedoumici da li da kazem vijak ili šaraf, odvijač ili šarafnciger... Glupo mi je uciti ga krivo pa poslije korigirati kad ja govorim vecinom ispravno, al nitko drugi osim mene. Moj tata krepava kad kazem da kroz trokut ubaci trostranu prizmu, a valjak nije nikome smijesan, to je OK

    Kod citanja su isto faze. Prvo sam mu citala cijele slikovnice (dok je bio mali, mozda 3 mjeseca, nekad sam mu cak svoje knjige na glas citala i to je kratko funkcioniralo, par tjedana). Kad je poceo prepoznavati slike s
    preko godinu dana, isla je kombinacija teksta i pokazivanja po slikovnicama, sad je opet na tekstovima i rijeci koje zna sapce istovremeno samnom. Manje pokazuje. Tako sa svim igrama i igrackama. Drugacije dozivljava u ovisnosti o zrelosti.

    I da, mi imamo bas puno polovnih stvari, i igracaka i odjece i slikovnica. Ne mogu ja procijeniti na sto ce on trznuti. Kupila sam mu nedavno dvije slicne slikovnice iz iste serije, s prozorcicima. Jedna je super, druga bez veze. Nemam pojma zasto. Zato su mi polovne super.

  28. #28
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Moja cura ima 2 godine i 9 mjeseci
    voli se igrat s plastelinom, voli bojat i crtat
    naljepnice obožava
    ima jedan set babuški koje je svaki dan dosta zabave, rastavlja ih i slaže nazad
    set za doktoricu je uvijek u pogonu, liječi i cijepi ljude, mačku, plišane medvjediće
    mali set šalica za kavu, pa nam kuha i servira
    vozi autiće
    lego duplo ponekad hoće, ali rijetko

    vani, osim klasičnog igrališta, ljuljačke u vrtu, obožava kad je uključimo u zalijevanje ili sađenje u vrtu, neki dan prolazimo kroz vrt, a ona mi pokazuje "ovo sam ja sadila, a ovo je brat sadio"

  29. #29
    Christine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Postovi
    422

    Početno

    A joj vrt! Bas super! Moja tiha patnja.

  30. #30
    s_iva avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    703

    Početno

    Pomozite!
    Moje cure ima 20 mj i u fazi su (nadam se da je faza) da ih gotovo ništa ne zanima. Ako se i zabave sa nečim to taje JAKO kratko.
    Trenutno smo na moru kod bake. Plaža ih više ne zanima, ni more, ni kamenčići..... Samo hodaju okolo, svaka na svoju stranu, naravno!
    Doma igračke ni ne pogledaju. Kad kupim nešto novo, igračku ili slikovnicu, zanimljiva je 10 minuta i nikad više.
    Kad ih odveden u šetnju sa kolicima užasno su nemirne. Stalno nešto zahtijevaju, plaču, i deru se.
    Kad idemo bez kolica, trče, padaju, ništa ne slušaju.... Svaka ide na svoju stranu...

    Neću pretjerati ako kažem da su užasno naporne. U ducan ne idem sa njima, a kave sam odavno izbacila iz života.
    Jako su živahne. Možda ih jedino vesele parkici, tobogani i sl.

    Imate li prijedloge kako da ih zaokupim, zabavim, a da preživim do 1.9. kada napokon kreću u vrtić?

  31. #31
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    754

    Početno

    S_iva, moj je u toj dobi obožavao tijesto, plastelin, kinetički pijesak. Kako nisam neka od kolača, sve kalupiće za kolače on uredno koristi. Isto tako obožavao je i još uvijek voli vodene boje i sve igre s vodom, pretakanje iz posude u posudu. Onda kolaž papir, ja režem, on lijepi. Od igračaka, samo legići povremeno.
    Sad je malo veći, 3,5 g, sad samo crta po cijele dane.

  32. #32
    s_iva avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    703

    Početno

    Bas sam planirala kupiti plastelin

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Možeš i doma napraviti slano tijesto. Recept je u knjizi 365 dana bez televizije, ali ima iovdje http://www.jutarnji.hr/domidizajn/sa...ranje/4586363/

    Drugi načini zabave: kutije i boce vrsta raznih, nešto što je ambalaža a još nije smeće, igre vodom u kadi ili na dvorištu, daš djeci da se polijevaju i evo zabave...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.07.2017. at 18:06

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •