Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: kada početi sa dojenjem na zahtjev?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    3

    Početno kada početi sa dojenjem na zahtjev?

    Bok mame, imam jedno pitanje vezano za dojenje na zahtjev.... Dakle, imam bebicu staru 16 dana i već u bolnici je dosta spavala (bar po danu, večer je druga stvar), 4-5 h u komadu. Sisa od početka ok, malo se još mučimo s hvatanjem bradavice, ali ide na bolje. Stolica joj je uredna, bar 2 dnevno. Između podoja mijenjam pelenice i mokre su svaki put. Vratila je porođajnu težinu (patronažna nema vagu, mjerili smo je sami doma) i sve u svemu se čini da dobro napreduje.

    Po savjetu patronažne sam je počela buditi na cca 3h spavanja (probudim je, presvučem pa nahranim), jer, prema njenim riječima, je ona još mala i da bi trebala češće sisati. Sad, s obzirom da sam planirala dojiti na zahtjev zanima me da li nastaviti s 'prisilnim' buđenjima ili da je pustim da spava pa da je nahranim kad se sama probudi što znači pauze između podoja u trajanju i 5-6 h?
    Inače, na večer, iza 18h je skroz druga pjesma, uglavnom nema kvalitetnog sna sve negdje do 1h, 2h iza ponoći. Po danu joj je jedna sika dovoljna, posisa je do kraja, izbaci bradavicu i uglavnom iza zaspe bez problema. Na večer se mučimo, oko 18h pocica jednu siku, pa je već za nekih pola sata, sat moram opet stavljat na grudi jer postane nervozna (uglavnom joj dam istu siku kad je tako kratki razmak, ali nikad više od dva puta za redom). Ni to joj ne bude dovoljno, pa onda moram davati drugu jer me ova prva već počme boliti i sve tako u krug do iza ponoći... Također mi se čini da na večer teže hvata bradavicu kako treba, kao da neće da otvori usta dovoljno da je fino primi nego je više onako čuča, što mene naravno boli (bradavice su mi radi toga dosta osjetljive i imaju sitne ranice i nikako da se stignu oporaviti kako treba - mažem ih Purelan kremom).

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    "Dojenje na zahtjev djeteta " znaci dojenje na svaki i najmanji interes/budnost. Dijete te dobi mora imati minimalno 10 podoja u 24 sata. Tako da u svakom slucaju ne smije imati razmak izmedu podoja 4-5 sati, nego mora dojiti na svaki i najmanji " kme".

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Dojenje na zahtjev treba poceti odmah po rodjenju djeteta, ali je bitno imati na umu da nisu sva djeca ista i da, iako vecina zna sto im treba, a sto se tice hrane, neku djecu ipak moramo voditi mi.

    Novorodjencetu treba 10-12 podoja u 24h (minimalno 8, ali treba stremiti vecem broju), a najveci razmak izmedju podoja ne bi trebao prelaziti 3 sata. Ok je, ako dijete dobro prihvaca bradavicu i uredan je transfer mlijeka, da odspava jednom dnevno 4 sata. Sve vise od toga nije preproucljivo u ranim danima dojenja i zbog uspostave dojenja (potrebna je redovna stimulacija bradavica) i zbog samog novorodjenceta, cija razina secera u krvi rapidjo pada nakon 3-4h. Mali su i jednostavno trebaju jesti. Iako u nekim slucajevima dulje spavanje bebe ne znaci nista lose, najcesce beba koja dugo spava je konzumira dovoljno mlijeka u podoju.

    S koliko je beba rodjena; imas li ikakve podatke o napretku (najniza tezina, tezina na otpustu)? Kakve su pelene, koliko pokakanih i mokrih ima u 24h?

    Navecer sisa vise i cesce zbog uobicajene vecernje nervoze, a moguce i da nadoknadi propusteno tijekom dana. Patronazna je svakako dobro savjetovala budjenje i hranjenje, s obzirom na dob.

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Jos jedno vazno pitanje - ima li beba dudu? Ako koristite dudu varalicu, izbacite je odmah jer je ona glavni razlog dugog spavanja novorodjencadi.

    Sto se hvata tice, prekini svaki podoj kad bradavica nije pravilno u ustima, sa sto vecim dijelom areole. Znas li kako izgleda pravilan hvat?
    Posljednje uređivanje od Kaae : 04.02.2016. at 17:15

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    3

    Početno

    Rođena je sa 3620, otpušteni smo iz bolnice s 3430. Sinoć smo je vagali prije kupanja i imala je 3600 (na kućnoj digitalnoj vagi, 15 dana starosti). Ima stolicu uglavnom 2 puta dnevno, žute boje, dosta je rijetka. Također dosta prdecka. Mislim da dobro siše jer joj čujem gutljaje i to aktivno skoro cijelo vrijeme koje je na siki (jedno 20ak min), pred kraj malo uspori, a sama izbaci bradavicu kad više ne želi jesti. Dudu sam joj dala jedan jedini put, u 2h po noći nakon što je prethodno bila budna 7 h u komadu i više nisam znala kako ju umiriti. Znam da može poremetiti sisanje pa je izbjegavam. Ona ima te duge intervale spavanja od prvog dana.... Do kada bi ju trebala buditi na podoj, odnosno, s koliko mjeseci bi taj razmak od 5-6 h između hranjenja bio ok?

    Što se pravilnog hvata tiče, gledala sam brdo filmića na youtubeu, stisnem areolu i bradavicu malo prema gore i njezina usta kada su dovoljno otvorena stavim na bradavicu. Ona se pred kraj sisanja počme meškoljiti i onda se obično malo pomjeri i povuče glavu zajedno s bradavicom što zaboli, a ja obično ne stignem reagirati da joj ubacim prst da popusti vakuum.

  6. #6
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sa 16 dana bi trebala kakati 3-4 puta dnevno, minimalno kolicinu kovanice od pet kuna. Ako kaka dva puta, onda bi pelena trebala biti poprlicno puna svaki put. Koliko je mokrih pelena? Moralo bi biti barem 5-6, a mokra pelena male bebe je barem dvije pune kuhinjske zlice tekucine.

    Prema tezini i pelenama, svakako je treba buditi i voditi racuna da ne spava nikako duze od 3h u komadu, a i da podoja u 14h bude 10-12. Mislim da bi joj minimalnih 8 bilo premalo do daljnjeg.

    Nema pravila za razmak od 5-6 sati. Neke bebe to mogu ranije, neke prakticki nikad (jer ni ne zele). U svakom slucaju pelene moraju 'stimati', a i prirast mora biti zadovoljavajuc.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    3

    Početno

    Kad se pokaka bome je pelena puna! Zna tokom dana imat onako malo kakice u tragovima, tako, rekla bi količinski baš tu negdje kao kovanica od par kn. Meni to izgleda kao da joj 'pobjegne' dok prdeca, to nisam računala kao pravu kakicu. Između svakog podoja joj mijenjam pelenu što je minimalno 8 puta dnevno i koliko skužim po težini pelene svaki put je mokra, a barem jednom dnevno mi se i popiški dok je presvlačim.
    Nastavit ću je dakle buditi svakako, barem do prvog pregleda pedijatra pa ćemo vidjeti kako napreduje.
    Hvala na pomoći

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    215

    Početno

    evo jedna sitnica....da bi beba po noci odspavala recimo 3 sata a ne da se probudi nakon sat....jedan trik sam imala...a za to mi je rekla jedna iskusna dojilja. kad dajes cicu, prvo ide vodenasto mlijeko, a kasnije gusto bijelo kaloricno. prije dojenja izdoji malo mlijeka...ne previse, dovoljno je i samo npr 5-6puta izbacit mlijeko i onda das djetetu..na taj nacin brze dode ono gusto kaloricnije mlijeko i duze cem ga drzat budnim.
    ja se ne zelim igrat doktora tako da ipak budi ti ta koja odlucuje ali ako je beba zdrava i nema zuticu, ja je ne bi budila. bar ne bi svaka 3 sata. daj joj npr 4 sata ...daj joj sansu da se sama probudi a ako ne onda budi je jer ipak prisilno budenje mozda ne bi bilo ni potrebno...mozda bi ti se probudila nakon 3ipo -4 sata sta je po meni ok.

    jel ti beba ima zuticu kad tako puno spava?
    zutica inace uspava bebu i to moze onda bit problem i tada je potrebno obavezno buditi je redovito.. jel lako probudis bebu?

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    215

    Početno

    evo jedna sitnica....da bi beba po noci odspavala recimo 3 sata a ne da se probudi nakon sat....jedan trik sam imala...a za to mi je rekla jedna iskusna dojilja. kad dajes cicu, prvo ide vodenasto mlijeko, a kasnije gusto bijelo kaloricno. prije dojenja izdoji malo mlijeka...ne previse, dovoljno je i samo npr 5-6puta izbacit mlijeko i onda das djetetu..na taj nacin brze dode ono gusto kaloricnije mlijeko i duze cem ga drzat budnim.
    ja se ne zelim igrat doktora tako da ipak budi ti ta koja odlucuje ali ako je beba zdrava i nema zuticu, ja je ne bi budila. bar ne bi svaka 3 sata. daj joj npr 4 sata ...daj joj sansu da se sama probudi a ako ne onda budi je jer ipak prisilno budenje mozda ne bi bilo ni potrebno...mozda bi ti se probudila nakon 3ipo -4 sata sta je po meni ok.

    jel ti beba ima zuticu kad tako puno spava?
    zutica inace uspava bebu i to moze onda bit problem i tada je potrebno obavezno buditi je redovito.. jel lako probudis bebu?

  10. #10
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj kiri- prvotno napisa Vidi poruku
    ako je beba zdrava i nema zuticu, ja je ne bi budila. bar ne bi svaka 3 sata. daj joj npr 4 sata ...daj joj sansu da se sama probudi a ako ne onda budi je jer ipak prisilno budenje mozda ne bi bilo ni potrebno...mozda bi ti se probudila nakon 3ipo -4 sata sta je po meni ok.
    Ovo je pogrešan i potencijalno opasan savjet. Novorođenče treba imati minimalno 8 do 12 podoja u 24 sata. Znači, ako bi jelo tek svaka 3 ili 4 sata, ne bi mu bilo dovoljno. A i za majčinu proizvodnju mlijeka bitno je da podoji budu čim češći, barem u tim prvim tjednima.
    4 sata se može pustiti da spava ono novorođenče za koje je potvrđeno da dovoljno dobiva na težini i koje uredno puni pelene (barem 3 - 4 pokakane i 5 -6 mokrih u 24 sata) i to samo jednom u danu ili noći. Ostali podoji trebali bi biti češće, tako da bude tih 8 do 12 podoja u 24 sata.

  11. #11
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Dugo spavanje kod novorođenčadi ne znači nužno da je sve u redu i da je dijete sito. Dijete koje ne dobiva dovoljno mlijeka može imati dulje periode spavanja jer time štedi energiju koja mu je potrebna za rast i to nikako nije dobro.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    215

    Početno

    laumi..ne zelim širit dezinformacije, tako da dobro da si me opomenula... pogotovo kad je novorodence u pitanju. napisala sam svoje misljenje ali mislim da je svaka beba drugacija i za sve dileme treba pitati pedijatra ili patronaznu..ovo na forumu je 100 ljudi 100 misljenja..

    da, slazem se "Dugo spavanje kod novorođenčadi ne znači nužno da je sve u redu i da je dijete sito" , zato sam i spomenula zuticu. jer kod nas je to bio slucaj. inace, nama su u rodilistu rekli da ako beba spava cijelu noc, nesto nije u redu.

    moj savjet za ne budenje je ako je beba zdrava...ali isto tako..ja sam bebu prestala budit nakon sta je pedijatrica rekla da ne trebam vise.

  13. #13
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Kiri, mozes ti napisati svoje misljenje, a na meni - kao moderatorici ovog podforuma i savjetnici na Rodinom telefonu za dojenje - je da ukazem na netocnosti koje si navela.
    Ovaj forum je strogo moderiran, posebno dio koji se tice dojenja, bas zato da se izbjegne ono sto si spomenula "100 ljudi, 100 misljenja" i da mame ovdje mogu dobiti ispravne savjete o dojenju.
    A kada bi svi pedijatri i patronazne sestre baratali tocnim i relevantnim informacijama o dojenju, to bi bilo sjajno. Nazalost, nije tako, puno ih se o dojenju ne educira dovoljno.

    Nemoj zamjeriti, ne pisem s namjerom da te opominjem.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    moja je frajla baš ovako puno spavala od prvog dana i..morala sam je buditi, jer ni nakon prvih 10 dana nije dobivala na težini

    pedijatrica nam je upravo ovako savjetovala: danju minimalno svaka 3 sata, a po noći minimalno svaka 4 sata..

    trebalo ju je tako buditi dosta dugo, ako se dobro sjećam barem je 5-6 tjedana prošlo u tom ritmu

    a odgovor na tvoje pitanje je da nikakvih problema nije bilo u tome što je prvo vrijeme morala biti potaknuta jer je nakon toga full mjesecima papala cicu za zahtjev

  15. #15
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    A do kad ih treba buditi za jesti?
    Moj sad ima 3mj i pred cca 3 tjedna je poduplao porođajnu težinu. Zanima me da li da ga budim jednog dana kad potegne po noći 4-5h (živim i nadam se) bez traženja?
    Sad traži svaka 2-3h max.

    Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    S 3 mjeseca se vise nego vjerojatno potpuno uspostavila proizvodnja mlijeka, plus je poduplao porodjajnu tezinu vec prije tri tjedna. Dakle... ne moras buditi za jelo. Ako zeli spavati, neka spava. Ali vjerojatno nece. (Cisto da budes skroz spremna na to.)

  17. #17
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Šššššš! Pust me da se nadam.
    Pa makar to i bilo ludom radovanje.

    Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    215

    Početno

    laumi, pa rekla sam dobro da si me ispravila ako sam sta krivo rekla

    ja sam pisala kako je meni pedijatrica rekla za moj slucaj ..ja sam bebu morala budit oko tjedan dana.... ovisi o tezini i ko zna o cemu jos. mene ce moderatorice istuc ako jos sta krivo kazem

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •