Vidi rezultate ankete: Šaljete li djecu u maškare?

Glasači
24. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Idu samo kod naših prijatelja, i/ili rodbine

    1 4.17%
  • Da, ide samo

    1 4.17%
  • Da, sa drugom djecom

    10 41.67%
  • Ne

    12 50.00%
Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 142

Tema: Za one koji žive u gradovima, u zgradama, puštate li djecu u maškare?

  1. #51
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Kod nas to nikada bas nije bio obicaj, iako pamtim da sam kao dijete 1-2 outa isla po zgradi. U centru. Moja djeca isto tako, lani su ja mislim isla po par zgrada u kvartu, m i prijateljice. J je kao manji isto isao 1-2 put, to im je bilo strasno zabavno. Ove godine je j isla na noc vjestica. Isto su se cure bas zabavile. Zivimo u kvartu, obidju par okolnih zgrada. Ove godine nije ni pitala, a i nitko ni nije pozvonio, lani je. Ove godine valjda nekako prebrzo doslo Nemam ama bas nikakve paranoje oko toga, ako ih veseli nek idu, a otvaram svima.

  2. #52
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Do nas je jedno romsko naselje, i da, oni su najgenijalniji. Stave neku krpu na sebe i kao maskare su . Dam im sto dam i drugima i gotovo. Ove godine ni oni nisu bili u pohodu, al jos stignu.:D

  3. #53
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    I sta zuta, ako i jesu romi? Meni i kad moja djeca idu to na prosjacenje podsjeca, a i je neka varijanta. Cilj im je napuniti kosaru, svi sretni su gledali sto sudobili i muka im je bilo od mandarina. Bomboni i cokolade su bili glavni plije, ne sjecam se da im je itko dao novac

  4. #54
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Zato jer im to spada u posao i vjerojatno neće vidjeti ništa od tog novca jer ga moraju dati onom tko šefuje.

  5. #55
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm, nikad nisam primijetila da su maškare Romi, a opet vidim vezu običaja sa prosjačenjem.

    Ako vidiš odraslu ženu sa dvije djevojčice kako maškarane idu od stola do stola u kafiću, što je to nego prosjačenje.

    Ako maškare pobacaju krafne po haustoru, a broje novce kao plijen, to je onda prosjačenje ili žicanje novaca.

    Vjerujem da je i u stara vremena i na selu bilo maškaranog prosjačenja, moj tata je bio sa sela, pa mi je uvijek govorio nećeš valjda prosjačiti kad bih se spremala u maškare.

  6. #56
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Valjda ovisi o obicajima, ne znam. Al djeci je to bilo bas veselje i zabava. I meni, ta dva puta kad sam isla. U rijeci ima i roma koji prosjace, mozda par tih vidis po gradu, al uglavnom ne. Cak su u manjini od ostalih koji po gradu prosjace. Ovi iz naseg kvarta, djeca idu u skolu s mojima, zive od drugih prihoda, ne prosjace.

  7. #57
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Ja sam kao mala išla u maškare sa seoskom djecom u selu moje bake. U svim kućama smo poznavali sve susjede. Dijelile su se samo krafne i glavna fora je bila maskirati se tako da te ne prepoznaju. Pjevali smo pjesmice i išli od kuće do kuće. I to samo u utorak, i cijelo selo je znalo da ćemo doći pa su svi pekli krafne taj dan.

    Moja djeca ne idu u maškare, dok u bakinom selu i danas postoji taj običaj.
    Ne bih imala ništa protiv da sa grupom seoske djece idu po kućama u bakinom selu. U gradu ih nikad ne bih pustila.

    Otvaram maškarama kad mi pozvone ali prvo pogledam tko zvoni. Ponekad su to djeca iz susjedstva a češće su to bili Romi.
    Samo jednom nisam otvorila vrata stana jer sam bila sama doma a zvonila su 3 dečka starosti cca 15-17 godina.

  8. #58
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Kod nas ima veze sa dogovorom medu drustvom i mojim ne petljanjem u njihove dogovore, ne vidim razloga da branim djeci nesto jer ja tako nisam/jesam.Tak i tak je to iz skole krenulo. Pogotovo tako banalnu stvar kao maskare. Ako ju veseli neka ide. A kaj se tice straha da ce novac dati onome tko sefuje, das mandarinu, bonbon...

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  9. #59

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, nikad nisam primijetila da su maškare Romi, a opet vidim vezu običaja sa prosjačenjem.

    Ako vidiš odraslu ženu sa dvije djevojčice kako maškarane idu od stola do stola u kafiću, što je to nego prosjačenje.

    Ako maškare pobacaju krafne po haustoru, a broje novce kao plijen, to je onda prosjačenje ili žicanje novaca.

    Vjerujem da je i u stara vremena i na selu bilo maškaranog prosjačenja, moj tata je bio sa sela, pa mi je uvijek govorio nećeš valjda prosjačiti kad bih se spremala u maškare.
    Sjecam se kako je to bilo u selu iz kojeg je moja baka, kad sam ja bila mala dakle pred 25-30godina.
    u maskare su isli jako cesto i odrasli ljudi, sjecam se krupnih muskaraca maskiranih u zene (jako fora),
    i definitivno to nije imalo veze sa prosjacenjem nego sa dobrom zabavom jer bi se islo od jednih poznatih do drugih i na kraju se dobro zapilo

  10. #60

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    Sjecam se kako je to bilo u selu iz kojeg je moja baka, kad sam ja bila mala dakle pred 25-30godina.
    u maskare su isli jako cesto i odrasli ljudi, sjecam se krupnih muskaraca maskiranih u zene (jako fora),
    i definitivno to nije imalo veze sa prosjacenjem nego sa dobrom zabavom jer bi se islo od jednih poznatih do drugih i na kraju se dobro zapilo
    Selo u okolici Zg-a

  11. #61
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    O jesusu, kakvo prosjaćenje, to je fun, to je mega zabava za klince, a i za odrasle. U moje vrijeme u Zg isto je bilo, svi smo išli.
    Kod nas u Munchenu se naveliko ide u maškare. Negdje sam već pisala, mi živimo u zgradama, tik uz mega bogato naselje Maxhof. Ove godine smo išli sa prijateljima iz vrtića zajedno u maškare sa klincima, i to baš u Maxhofu, oni žive tamo. Bilo je ludo, ulice su bile pune djece, skoro svaka ulica u koju smo zašli vrata su bila širom otvorena, svjetleće bundeve na sve strane, cika, vrsika dreka, lajanje, ali baš super! Djeca su se nabrala slatkiša ko nikad, ovdje kod nas u zgradama nisu baš tako široke ruke :D A Fasching koji se partija samo u krugu našeg vrtića (a tako je po čitavom Munchenu), pvo u vrtiću samo za klince, onda za vikend za svu djecu i odrasle iz naselja u blizini u župnim prostorijama (katolički vrtić), i onda još u organizaciji ekipe iz vrtića samo za odrasle tjedan dana ranije do sitnih sati, skupa sa tetama iz vrtića, ali zatvoreni party uz pozivnice.Uglavnom kada budu stariji pustit ćemo ih sigurno jer je to ovdje mega Spaß za klince, a svi idu, oni koji izostanu su crne ovce. Barem je kod nas to tako.

  12. #62
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno



    Pobrkala :D

    Nije ni čudo s obzirom da se kod nas partija od početka adventa. Uglavnom, u ophodnju se naveliko ide za halloween, to je bilo sad 31.10., a ovo ostalo sve stoji što se tiče sad faschinga. Jeidino što se nedje po kućama, to se ide naveliko za halooween.

  13. #63
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Oni koji misle da je maskaranje i hodanje po kucama uz pjesmu ( pa se za nagradu dobije novac , krafne , slatkisi) -prosnja , neka prouce narodne obicaje. Mozda shvate od kuda potjece obicaj, koji mu je smisao i zbog cega ljudi sacuvali.
    Sa Romima i prosnjom nema nikakve veze.

    X

    Ovdje se ide sa Martinje još po kućama uz noć vještica.

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne dam nista ako barem ne pjevaju :" danas je fasnik , veseli je dan. Dajte nam nesto i stjerajte nas van!" Lalala
    X
    Moji su se maskirali prvo samo za obitelj i rodbinu, u doba vrtića. U nižim razredima osnovne škole išli su u obilazak naše zgrade, odabranim i provjerenim susjedima. U višim razredima išli su s ekipom iz razreda po kvartu i to se svodilo na zgrade u kojima su stanovali. Uvijek sam znala tko su kad bi ta društvanca zvonila na vratima. Ove godine stariji će imati tematski maskenbal u školi, a mlađi će u utorak vjerojatno s prijateljima obići kvart. Doma su znali donijeti malo sitnih novaca, ne previše, a više slatkiša, jabuka, oraha i poneku krafnu.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    I zaboravila sam napisati da nisam odgovorila na anketu jer u različitim razdobljima njenog odrastanja je bilo različito pa bi za sve trebala glasati

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    I jos nesto moji su dok sam ja bila dijete uvijek imali neka svoja viđenja sto i zasto, pa sam vecinu stvari morala propustiti. Zato kad moja dođe s nekom idejom pokusam ju izrealizirati u okvirima kojima mogu i pruziti joj podrsku. A MM je ionako po prirodi tip kojemu uopce ne bi palo na pamet sputavati ju u necemu nego joj samo pomoci da to ostvari.

  17. #67
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku


    Pobrkala :D

    Nije ni čudo s obzirom da se kod nas partija od početka adventa. Uglavnom, u ophodnju se naveliko ide za halloween, to je bilo sad 31.10., a ovo ostalo sve stoji što se tiče sad faschinga. Jeidino što se nedje po kućama, to se ide naveliko za halooween.
    Cekaj, kod vas djeca zvone nepoznatim ljudima na vrata i pjevaju pjesmice da dobiju nesto? Ja sam zivjela u protestantskom dijelu. Nikad to nisam vidjela. A djeca se stalno maskaraju. Iz vrtica stalno dolaze lijepo nasminkana u macke i sl. Zapravo nisam skuzila sto radite za Fasching.

    Kad sam ja bila dijete zvonilo se od stana do stana i pjevalo se "dajte nama dinara da ne pjevam badava". Meni to jako slici na prosjacenje.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 07.02.2016. at 16:45

  18. #68
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Maskaranje i pokazivanje maski je na maskenbalu. To mi je skroz OK.

  19. #69
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Jelena meni iskreno nikad ne bi moglo past na pamet da to ima ikakve veze.s prosjacenjem. To mi je bas onako uopce neukusno za izgovorit.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Da očito je to običaj za Haloween u Njemačkoj jer su i ovi susjedi stranci o kojima sam pisala Nijemci. I njihovi klinci su obilizali susjede, oni stavili fritule i bundeve ispred ulaza

  21. #71
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena meni iskreno nikad ne bi moglo past na pamet da to ima ikakve veze.s prosjacenjem. To mi je bas onako uopce neukusno za izgovorit.
    Totalno neukusno.
    i totalno nepoznavanje obicaja.
    obicaj bogatog darivanja maskara je bio u narodnoj tradiciji. Maskare su obilazile kuce , pjesmom i pojavom tjerali zimu i zeljeli domacinima bogatu godinu ( dobar urod, puno djece...) , a domacin je darivao maskare.
    Zapravo su se trudili sto bogatije darivati ( jasno , prema mogucnostima) jer je to znacilo da ce i godina biti dobra.
    Prosjacenje u narodnoj tradiciji sa tim nema veze, jer je cast dobiti maskare u kucu.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ajme, jeste stroge :D Saljem djecu, otvaram djeci, zao mi je sto ove godine nisam stigla ispeci i krafne, ali dajem kinder cokoladicu i novcic. Prosjacenje za mene ima potpuno drugaciji smisao i znacenja od maskara ili zicanja, kako god hocete.

  23. #73
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena meni iskreno nikad ne bi moglo past na pamet da to ima ikakve veze.s prosjacenjem. To mi je bas onako uopce neukusno za izgovorit.
    Je, djeca idu s idejom protjerivanja zime...

    Mislim, jasno mi je da je to zabavno djeci i nek idu, super. Na utorak.

    Ja sam krala kukuruze kao dijete i palili smo vatru, pekli smo kukuruz i pjevali i zabavno nam je bilo i znali su starci, al nije mi mama rekla - odlicno. Hocu reci, svasta je zabavno iz mog djetinjstva cega se rado sjetim. Tako bih i svoje pustila da idu. A u tradiciji je svasta da ne nabrajam sto mozda nije svugdje primjereno.

    U svakom slucaju tema je OK i za mene da odlucim da cu u utorak otvorit vrata i za neke da shvate da nisu svi sretni da im se stalno zvoni na vrata. Nebitno iz kojeg razloga. Ovo je samo jedan od primjera gdje mi je protestantska kultura bliza. Al kao sto safran zna, sjevernjaci misle za juznjake da su seljaci, a juznjaci za sjevernjake da su "Prusi".

  24. #74
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pa mozes djeci ( svojoj) objasniti od kud dolazi obicaj . (Ok, ne ti , nego oni cija djeca idu u maskare).
    i dalje ce se veseliti najvise zbog love i slatkisa, ali ce i nesto nauciti.

  25. #75
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa mozes djeci ( svojoj) objasniti od kud dolazi obicaj . (Ok, ne ti , nego oni cija djeca idu u maskare).
    i dalje ce se veseliti najvise zbog love i slatkisa, ali ce i nesto nauciti.
    Naravno. To se slazem.

  26. #76
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa, ja mislim da se uopće ne može osporiti da se običaj maškaravanja i hodanja po kućama koristi I za prosjačenje, i vjerojatno je oduvijek bilo tako, pa i na selu u davna vremena. Tako da nema ništa čudno u tome kakve asocijacije ljudima budi. Što je zamaskirano hodanje od stola do stola u kafiću uz pjevanje pjesmica "dajte nam za kino" nego prosjačenje? Osim toga, seoski običaju se ne mogu tek tako preslikavati u grad, gdje se ljudi uopće ne poznaju. Pa čak i kad bi mogli, nisam baš u ovim opisima starinskih maškara pročitala da su te običaje provodila djeca.

  27. #77
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Prosjacenje u narodnoj tradiciji sa tim nema veze
    Ispada da su i čestitari,kolendari... isto prosjačenje.

  28. #78
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Koji čestitari?

  29. #79
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Koji čestitari?
    Pa čestitari kojih je naša tradicija prepuna.
    Uglavnom za Božić,Nova godinu i imendane.

    Ok,nisu svojstveni za gradove,ali ima ih još uvijek u manjim mjestima ili rubnim dijelovima grada koji su nekad bili baš sela.

  30. #80
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    bonovi za mobitel
    ja sam iz vremena dok je na novčanicama još bio alija sirotanović

    obožavala sam maškare, tj. mačkare kako se u slavoniji kaže.
    kao klinci smo se mačkarali i obilazili susjedstvo,
    uglavnom bi dobili jaja, bombone, krofne i pokoji novčić.

    ono što meni danas smeta je kad stave neku divlju masku na glavu i to je to.
    pa maškare su, namaškaraj se od glave do pete pa onda hodaj okolo.

  31. #81
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    razumijem i jednu i drugu stranu
    živim u dijelu grada di su kuće i poznajem dosta susjeda, i ove godine prvi put namjeravam pustit svog sina u maškare, da prođe kroz našu ulicu s prijateljem

    i meni su išli na živce klinci kad bi zvonili, pogotovo dok nisam imala djece ili kad su bili premali i nisam imala slatkiša u kući, pa bi im dala novac, i tu nisam znala koja je svota ok i meni i darivanima
    lani smo se opametili i na prvo zvono otišli u lidl i kupili slatkiša baš za tu svrhu
    glumimo oduševljenost i tako sve

    naši ne pjevaju ništa, samo viknu maškareeee, mi prokomentiramo maske, pravimo se da nemamo pojma ko su, sve skupa traje 15 sekundi maksimalno

  32. #82
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Moji idu i raduju se tome vec danima. Idu samo na pokladni utorak. Zivim u malom gradu u naselju kuca u kojem ima jako puno djece. Jos u petak sam kupila slatkisi i pripremila se.
    Danas nam je susjed spavao kod nas. I sin i on su komentirali neke klince koji su bili prosli vikend. Kako nemaju pojma i da je glupo ici tako u maskare.
    Sa prosnjim mi to nema veze. Moji klinci uzivaju. I klinci iz naselja idu u grupi. I poslije podijele sto su dobili.
    Novci im jos nisu zabavni.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 07.02.2016. at 19:15

  33. #83
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    uglavnom bi dobili jaja, bombone, krofne i pokoji novčić.
    i ja se sjećam jaja, jabuka.. i dan danas pamtim najbolje što sam dobila: čokoladicu duplo

  34. #84
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Sad sam se sjetila. Dok nismo jos imali klince ja bih kupila cokolade npr kinder u kojoj ima puno cokoladica a MM je jedne godine to odmah podijelio. Dosla grupa klinaca i on je svima uredno dao cijelu cokoladu umjesto svakom po prutic i jos na kraju je na mene bio ljut jer nisam kupila dovoljno
    A onda sam ga poslala da ode i kupi da imamo do kraja dana pa se vratio i rekao mi da nisam normalna da je to skupo

  35. #85
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Evo, otisla sam sad u ducan i kupila vrecu pojedinacno zapakiranih napolitankica. Sad sam spremna za utorak

    Al ak znaju da u mom stanu zive namčori morat cu pozvat vasu djecu da dodju po slatkise

  36. #86
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam se sjetila. Dok nismo jos imali klince ja bih kupila cokolade npr kinder u kojoj ima puno cokoladica a MM je jedne godine to odmah podijelio. Dosla grupa klinaca i on je svima uredno dao cijelu cokoladu umjesto svakom po prutic i jos na kraju je na mene bio ljut jer nisam kupila dovoljno
    A onda sam ga poslala da ode i kupi da imamo do kraja dana pa se vratio i rekao mi da nisam normalna da je to skupo
    Tako sam ja kupila 5 kutija cigareta za izbjeglice na Bregani, dam prvu kutiju i velim jednome da podijeli s ekipom, a on brzo u svoj dzep i gleda me jesam li luda

  37. #87
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Cekaj, kod vas djeca zvone nepoznatim ljudima na vrata i pjevaju pjesmice da dobiju nesto? Ja sam zivjela u protestantskom dijelu. Nikad to nisam vidjela. A djeca se stalno maskaraju. Iz vrtica stalno dolaze lijepo nasminkana u macke i sl. Zapravo nisam skuzila sto radite za Fasching.

    Kad sam ja bila dijete zvonilo se od stana do stana i pjevalo se "dajte nama dinara da ne pjevam badava". Meni to jako slici na prosjacenje.
    Ja živim u katoličkoj Bavarskoj Jelena, usto (i unatoč) vrlo šarolikom Münchenu, 16 godina, možda je to razlika :D

    Da, zvone nepoznatim ljudima po vratima i viću Süßes oder Saures. Za Halooween. Za Martinje pjevaju i također se maskiraju. Za fasching (mašakare po naši)se tulumari na sve strane. Slabo se ide po kučama jer su već opustešene Halloweenom i Martinjskim pohodima :D

  38. #88
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Totalno neukusno.
    i totalno nepoznavanje obicaja.
    obicaj bogatog darivanja maskara je bio u narodnoj tradiciji. Maskare su obilazile kuce , pjesmom i pojavom tjerali zimu i zeljeli domacinima bogatu godinu ( dobar urod, puno djece...) , a domacin je darivao maskare.
    Zapravo su se trudili sto bogatije darivati ( jasno , prema mogucnostima) jer je to znacilo da ce i godina biti dobra.
    Prosjacenje u narodnoj tradiciji sa tim nema veze, jer je cast dobiti maskare u kucu.
    Taman htjedoh napisati slično. Osim toga nisu katolički blagdan, svetak ili slično, ali uvažava se od katoličke crkve za razliku od halloweena, pošto karneval, fasnacht, fasching ima veze i sa dugim postom koji se nakad prakticirao, nakon čega se naravno slavilo, jelo, pilo. Fastnacht, Fasnacht, Fasnet, Fasching, Karneval ili peto godišnje doba počinje zapravo službeno na Sv. tri kralja. Iako se ovdje ne radi o katoličkim blagdanima Fastnacht je u biti slavlje prije pepelnice i bez koje naredni slavljenički dani nisu zamislivi. Sa petim godišnjim dobom se povezuju razni narodni običaji sa kojim je povezano vrijeme prije pepelnice a sve vezano uz opuštanje, veslje, životne radosti i slično .D

    Kao "peto godišnje doba", pored Uskrsa i Božičnih blagdana i ostalog vremena u godišnjem ciklusu, pripada i Fastnacht (Fasching) u svim katoličkim zemljama kao nezamislivi dio neliturgijskog godišnjeg slavlja.

  39. #89
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    A Jelena pošto ti znaš njemački, evo još malo o tim narodnim običajima o kojima piše i Sirius.

    http://www.kidsweb.de/schule/kidsweb...sbraeuche.html

    Uglavnom i Danci rado "prosjače" na maškare:D Nijemci to radije izgleda na Martinje :D

  40. #90

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Meni je to grozan obicaj. Ne otvaram vrata mackarama i ne bih pustila svoje dijete da ide okolo.

  41. #91
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Da živim u gradu, ne bih ni ja obilazila. Ovako vodim djecu, ljudima je drago, pogotovo starijima koji ne izlaze puno iz kuće.Idemo uglavnom u kuće ljudi koji su rodbina ili prijatelji toj djeci, pogađa se tko je čiji, tko na koga sliči, bude mala gungula, za nagradu dobije se smoki, bomboni, rijetko novac, i dijeli se ravnopravno

  42. #92
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Mi smo ko klici išli po selu, bilo nam je zabavno jer smo hodali po mraku, bila nas je grupa, zezali smo se, a i novac bi nas razveselio.. no nije to bio primarni razlog.
    Ali različita je bila moja situacija od situacije mog djeteta. U mom selu skupile bi se grupice susjeda i obilazile svoje ulice- najviše bi i dobili i pažnje i slatkiša i para od roditelja djece iz grupe- nismo švrljali po drugom kraju sela gdje nas nisu znali. Ja ako svog pustim u utorak, a nagovara me, oni će zvoniti po zgradama po centru Zagreba gdje nikog ne znaju- ja se čak ni ne bojim da će im se nešto desiti, nego stvarno dvojim koliko je pristojno ljudima koji te UOPĆE ne poznaju pozvoniti na vrata- a bome ja nisam sigurna jel bi ovog mog i svi susjedi u našoj zgradi prepoznali, u susjednima sigurno nebi!

  43. #93
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Da živim u gradu, ne bih ni ja obilazila. Ovako vodim djecu, ljudima je drago, pogotovo starijima koji ne izlaze puno iz kuće.Idemo uglavnom u kuće ljudi koji su rodbina ili prijatelji toj djeci, pogađa se tko je čiji, tko na koga sliči, bude mala gungula, za nagradu dobije se smoki, bomboni, rijetko novac, i dijeli se ravnopravno
    Starijima, i to posebno oni preko 80 g, strašno puno znači da ih itko posjeti. Mislim, u selu. Za gradove ne znam, ali primijetim da imaju neka okupljališta.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 07.02.2016. at 20:46

  44. #94
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Ja živim u malom mjestu, djeca nam već danima zvone na vrata, dajemo im slatkiše i po 10ak kn za cijelu ekipu.
    Oni koji dodju bez pjesme, ne damo im nista dok ne zapjevaju, napravimo od toga bas zabavu, bilo je presmijesnih situacija i meni je to bas lijepo.
    I ja sam kao dijete isla po kucama i pjevala kad su bile maskare.
    Svoju djecu nisam jos pustila jer em su jos mali a jos vise sto jos nisu stekli ekipu u susjedstvu, nedavno smo doselili, ali da jesu pustila bi ih bez problema.

    A u mome se selu ide i u kolendavanje za Bozic

  45. #95
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    u našem kvartu je tako kako sam napisala, barem je to moje iskustvo zadnjih godina
    u normalnoj su robi, samo stave neku masku preko očiju
    ista ekipa koja žica i pred lokalnim konzumom
    i ne samo djeca, već i odrasli (pod navodnike odrasli, još maloljetna cura s bebom, vjerojatno svojom)
    a, možda sam u krivu, a ne znam koliko je maškaranje baš običaj u zagrebu
    možda zadnjih par godina, ali baš da je tradicija.....
    ne govorim o okolici, nego baš centru i širem centru

  46. #96

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    kod nas jos nije nitko zvonio na vrata, mislim da obicno bude samo u utorak

  47. #97

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Osim toga, seoski običaju se ne mogu tek tako preslikavati u grad, gdje se ljudi uopće ne poznaju.
    Spadam u one "namćoraste" u pogledu maškara (meni je maskiranje općenito vrlo odbojno, nisam to voljela ni kao dijete, i nekako mi je laknulo kad sam od vlastitog djeteta prije 2-3 godine čula izjavu "neću se maskirati, meni je to bezveze" ). I slažem se s Mimom, pogotovo s ovom rečenicom.
    Kod nas ih u kvartu doduše baš i nema (kod ovdašnje djece popularnije su petarde od maškara), ali još mi je u sjećanju situacija od prije 2 godine, kad su dvojica odraslih maškara obilazila stanove usred dana, a sin me uspaničeno nazvao da su mu zvonili na vrata, nije im otvorio, ali ih je vidio kroz špijunku i uplašio se totalno, toliko da se sakrio u ormar i čekao da ja dođem s posla. S obzirom da smo u zgradi imali nekoliko krađa (provale, krađe bicikala, i sl.), uopće mi nije drago da bilo tko bez kontrole švrlja stubištem. Žalosno ili ne, takvo nam je vrijeme došlo i takvo je susjedstvo...

  48. #98
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, otisla sam sad u ducan i kupila vrecu pojedinacno zapakiranih napolitankica. Sad sam spremna za utorak

    Al ak znaju da u mom stanu zive namčori morat cu pozvat vasu djecu da dodju po slatkise
    Jelena
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.02.2016. at 22:40

  49. #99
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Mogu vam samo zahvaliti što ću lakše podnijeti utorak
    Ponekad se pitam jesam li dobru profesiju odabrala (suprotno tradiciji ), ali čitajući ovu temu mi bude drago što jesam. Mi ćemo se svi odreda više razveseliti predstavljanju nekog "modernog uređaja za dijalizu", nego tradicionalnim maškarama.

  50. #100
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Osim sto mislim da udio djece u Zagrebu koja idu zbog odrzavanja tradicije u maskare priblizan udjelu kupaca Playboya zbog kvalitetnih clanaka o cigarama i vinu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •