Vidi rezultate ankete: Šaljete li djecu u maškare?

Glasači
24. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • Idu samo kod naših prijatelja, i/ili rodbine

    1 4.17%
  • Da, ide samo

    1 4.17%
  • Da, sa drugom djecom

    10 41.67%
  • Ne

    12 50.00%
Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 142

Tema: Za one koji žive u gradovima, u zgradama, puštate li djecu u maškare?

  1. #1
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno Za one koji žive u gradovima, u zgradama, puštate li djecu u maškare?

    Palo mi na pamet pitanje popodne dok sam čistila, a dijete zvonilo na vratima, koja nisam otvorila, je li uobičajeno slati djecu, kao na selu, u maškare? Bilo mi je žao ne otvoriti, ali me mč (moj čovjek) upozorio da ne otvaram jer djecu šalju samo Romi i da ako otvorim danas sljedeći dan će mi doći njih deset. Ovo je grozno, i nisam baš prožvakala taj stav, ali on je iz grada, a ja sam sa sela, i ne znam zapravo. Iako, opet, znam. Iz iskustva. Na selu bismo išli u maškare i već zapamtili koje kuće izbjegavati, jer ili ne bi otvorili, ili bi te posjeli i ispitivali sve što ima kod tvojih doma. Neki klinci su išli dvaput, po istim kućama, samo bi zamijenili nove maske. Bilo je vrlo materijalistički, običaj se sveo na prosjačenje.

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Normalno da pustamo, nekad ih i pratim mislim maloga sad
    Proslih godina su i moji ranije poceli 2. Vikend pred maskre, ove godineje linka bila s curama u srijedu popodne, danas smo bili u muzeju dobro to ne spada u temu, ali je u gradu

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Inace sam davno vidila necake, ali samo do susjedai kod bake
    Ja sam zadnje bila u maskarama kao djete pred kraj faksa kadme je najmladi buraz zical da ga odvedem, mislimnije ti zabava samo za djecu

  4. #4
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nisi napisala gdje ih puštaš, selo, grad - poznato područje i kuće, zgrade - stanovi.
    Nekako, ja svoju malu, jednom kada poraste ne bih mogla tek tako puštati da lunja po zgradama i zvoni. Čak ni sa drugom djecom.
    Isuse, kako sam paranoična.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 06.02.2016. at 22:00

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Sad zivimo u predgradu zagreba, zgrade su u pitanju
    Kad su mali isli su pod pratnjom do suseda i slicno, kad su veci idu grupirani

  6. #6
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Mi smo kao mali isli po zgradama, grupica. Super je bilo kad bi naisli na palacinke ili krafne i kad bi novce dali. Isto smo znali kome zvoniti...
    Dok sam zivila u zg-u klinci su isli, dok sam studirala nisam im otvarala jer im nisam imala sto dati (cokse smo cuvali za sebe, a para nismo bas ni imali). Kad sam radila otvarala bi im ali bi ih nagovarala da pjevaju i dala bi im kune ili slatkise.
    Posljednje uređivanje od suma : 06.02.2016. at 22:04

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Pod pratnjom sam misia do nekih 8 godina, onda s grupirani sami klinci

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ovo je bilo stvarno malo dijete popodne. Ma ni prvi razred, čini mi se. Nisam primijetila nikog pored nje, možda mi promaklo.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    TMozdaje bilo izastupa, ali bez brige ak je bilo pod pratnjom reagralo bi aknesto ne bi bilo ok
    Inace sva djeca nisu jdnaka rastom
    A mozda ti je dete i prvi sused pa roditelj gleda kroz spijunku
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 06.02.2016. at 22:16

  10. #10
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ja iz grada i jos u gradu
    Mi nismo smjeli ici u maskare. Imali smo maske, sminkali se i igrali, ali nas mama nije pustila "prosjaciti po kucama". Bili smo tuzni zbog toga, al ni najbolja prijateljica iz zgrade isto nije smjela iz istog razloga pa je bilo lakse.

    Ja ne otvaram vrata maskarama. Ne svidja mi se danas taj obicaj i meni je to prosjacenje. Doduse moja mama svakom otvara vrata.

    Drugo je ples pod maskama ili karneval. Voljela bih ici vidjeti zvoncare u Rijeci. To mi je super (iako ni njima ne bih vrata otvorila).

  11. #11
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Radje dam novac velikim romskim obiteljima. Izgubila sam "svoju" koju sam posebno simpatizirala. Izgubila sam broj mobitela od mame. Al imam sad svoju novu. Nije mi legla kao oni prije. Oni su tako pristojni da nece doci dok ih ne pozovem, a nemam broj vise.

  12. #12
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Da me dijete bas ono moli, pustila bih ga. Po mogucnosti poslala kod prijatelja i najavila telefonom da ce doci. Nekako mi je prije bilo sve sigurnije. Ja isto kao ti zuta, paranoicna

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Naravno da pustam (starijeg , mlada u pratnji obide prve susjede).I naravno da otvaram. Zivimo u Zagrebu, u naselju sa kucama.
    Posljednje uređivanje od sirius : 06.02.2016. at 23:15

  14. #14
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Ne bih. Posebno zato sto danas stvarno svakih ljudi ima. Ljepse ih je povesti u Samobor ili slicno mjesto na poznate kremsnite. Uzitak je isti, a sto je sigurno-sigurno je.

  15. #15
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih. Posebno zato sto danas stvarno svakih ljudi ima. Ljepse ih je povesti u Samobor ili slicno mjesto na poznate kremsnite. Uzitak je isti, a sto je sigurno-sigurno je.
    U sjećanju su mi maškare iz mojeg djetinjstva i naše hodočašćenje po kućama i nakon gotovo 30 godina.Onaj tko to nije doživio ne zna što propušta.I vjeruj mi ne može se niti usporediti sa odlaskom u Samobor i kremšnitama!
    Mi srećom živimo u zagrebačkom naselju u kojem su većinom obiteljske kuće i moja djeca sa prijateljima idu po kućama(jedan dan)i uvijek dugo pričaju kako im je lijepo bilo!I ne smatram to prosjačenjem jer oni u biti ne traže ništa,nego pjevaju fašničke pjesme i zabavljaju se na taj način

    I da,otvaram vrata
    Posljednje uređivanje od bodo : 07.02.2016. at 01:07

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ja ko klinka sam isla s bracom bilo nas je dost, jedne godine sa, bila mladenka, a stariju buraz mladozenja, najsrarija sister marica hrdalo
    Zivjeli u sjevernom predgradu zagreba, s kucama,

  17. #17
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Tamo gdje sam ja odrasla samo su Romi isli po kucama i prosili. Tako da mi je taj obicaj iskljucivo vezan uz prosenje novaca, robe od strane onih koji nemaju nista... i nikako mi se ne svidja.

    Vjerujem da je skroz druga stvar kad je u pitanju selo ili naselje s kucama gdje se svi znaju. No ja sam uvijek zivjela u stanu, u velikom naselju. I mogu reci da te maskare po haustorima nisu nimalo simpaticne, stovise pomalo iritantne.

    U naselju ima puno djece i zamislite si da se sad oni grupiraju po 10ak i idu okolo zvoniti po portafonima i vratima... prije svega to bi bilo divljanje po stubistima, zvonjava svako malo... simpaticno mozda prvi dan a poslije? Sva sreca pa smo na zadnjem katu pa valjda im se ne da do nas ici...

    Svoju djecu sigurno necu pustati u takve pohode.

    Inace su mi maskare jedan od drazih perioda u godini, ali to prosjacenje po stanovima mi je uzas.

  18. #18
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj bodo prvotno napisa Vidi poruku
    U sjećanju su mi maškare iz mojeg djetinjstva i naše hodočašćenje po kućama i nakon gotovo 30 godina.Onaj tko to nije doživio ne zna što propušta.I vjeruj mi ne može se niti usporediti sa odlaskom u Samobor i kremšnitama!
    Mi srećom živimo u zagrebačkom naselju u kojem su većinom obiteljske kuće i moja djeca sa prijateljima idu po kućama(jedan dan)i uvijek dugo pričaju kako im je lijepo bilo!I ne smatram to prosjačenjem jer oni u biti ne traže ništa,nego pjevaju fašničke pjesme i zabavljaju se na taj način

    I da,otvaram vrata
    Ovo kao da sam ja pisala!

    Kad je bio manji,išlo ih je nekoliko u pratnji nečije starije sestre ili brata.
    Ono na čemu sam inzistirala je da nikome,ali nikome ne ulaze u stan. Bilo je zanimljivo kako na kraju kod nas u kuhinji na stolu dijele plijen...

    Ono što me prošlu godinu jako rastužilo je da su im u dva sata mašakaranja samo tri susjeda otvorila vrata... Sad vidim da su većini razlog Romi...ne znam...par bonbona valjda svatko ima...mislim da je razlog jednostavno opće zahlađenje među ljudima i zatvaranje u svoja 4 zida.

    I da,moram reći,pomalo vrijeđa izraz "prosjačanje po kućama"...barem mene.
    Posljednje uređivanje od rosa : 07.02.2016. at 08:18

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Oni koji misle da je maskaranje i hodanje po kucama uz pjesmu ( pa se za nagradu dobije novac , krafne , slatkisi) -prosnja , neka prouce narodne obicaje. Mozda shvate od kuda potjece obicaj, koji mu je smisao i zbog cega ljudi sacuvali.
    Sa Romima i prosnjom nema nikakve veze.

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    I hoda se na pokladni utorak, ne danima prije.

  21. #21
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    ...par bonbona valjda svatko ima...mislim da je razlog jednostavno opće zahlađenje među ljudima i zatvaranje u svoja 4 zida.

    I da,moram reći,pomalo vrijeđa izraz "prosjačanje po kućama"...barem mene.
    Mi bonbone nemamo jer ih ne kupujemo.
    Zao mi je sto te vrijedja ali ja sam iskreno rekla svoj dojam. Isto tako sam napisala da to hodanje po kucama nije dio mog djetinjstva pa na to gledam iz drugacije perspektive.

    O tome da djeca zvone na vrata svakakvim cudacima nevu ni krenuti pisati, valjda je svima jasno kad posalju dijete da hoda po stanovima da moze naletiti na svasta...

  22. #22
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Meni su odlasci u maskare u prekrasnom sjecanju.
    I prosjacenje mi je bas na razini uvrede.
    Nije sramota ne znati, jel.

  23. #23
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ne hoda se po stanovima, nego zvoni na vrata i pjeva pred vratima . Ako netko otvori, jasno.
    Sto se bombona tice, kad smo mi imali bebu iskljucli smo zvono i napisali poruku da molimo da ne zvone zbog bebe.
    Ali smo ostavili kosaricu sa slatkisima i sitnisem uz poruku da slobodno uzmu.
    Slatkise smo kupili specijano za tu priliku. Klinci su uvijek uzimali par komada za sebe , a ostalo su pristojno ostavljali.

  24. #24
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Sirius, jos mi nikad nitko nije nista pjevao. Kad dodju, traze novac ili bonbone... ako im otvorim...
    Mislim da roditelji koji posalju djecu da zvone na tudja vrata trebaju njih nauciti da otpjevaju nesto. To bi mi se cak i svidjelo.

  25. #25
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    I hoda se na pokladni utorak, ne danima prije.
    Točno.
    Ja svoga s društvom šaljem samo na poklade.Isto tako vrata otvaram samo na poklade,ne vikend ranije,ne pet dana prije.
    Posljednje uređivanje od rosa : 07.02.2016. at 08:48

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pa ne dam nista ako barem ne pjevaju :" danas je fasnik , veseli je dan. Dajte nam nesto i stjerajte nas van!" Lalala

  27. #27
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, jos mi nikad nitko nije nista pjevao. Kad dodju, traze novac ili bonbone... ako im otvorim...
    Mislim da roditelji koji posalju djecu da zvone na tudja vrata trebaju njih nauciti da otpjevaju nesto. To bi mi se cak i svidjelo.
    Sad sam sjetila prošlogodišnje pjesmice koju su naši malci pjevali:

    "Mi smo maškare
    maškare smo mi.
    Dajte nam bonbona
    hi-hi-hi-hi-hi!

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kada sam u uvodnom postu upotrijebila riječ "prosjačenje" opisivala sam moju generaciju, gdje nije bilo pjesme ni veselja. Gledalo se da se skupi 100 kn za bon, a kako su ljudi umjesto novca pokoji put davali kokošja jaja neka djeca bi ih bacala u jarak. Međusobno se obavještavalo gdje se dijele novčanice od 20 kn. Išli su u dva navrata, ako ne bi skupili zacrtanu sumu novca produžili bi i do drugog sela.

  29. #29
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    U moje doba se sigurno nije slupljalo za bon. Bonovi nisu postojali.

  30. #30
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Da je u pitanju samo jedan dan, nitko sretniji od mene. Ova zvonjava na portafon traje vec tri tjedna...

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Da je u pitanju samo jedan dan, nitko sretniji od mene. Ova zvonjava na portafon traje vec tri tjedna...
    Napisi na zvonce da otvaras samo na Poklade .

  32. #32
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Ma to je portafon ispred ulaza, zajedno s 30 drugih portafona. Nema se gdje sto napisati. A i tako ispritiscu sve pa im netko uvijek otvori...

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Inace, do prije 9 godina zivjeli smo u zgradi sa 40 satanova na Pescenici. Tamo su djeca manje zvonila po vratima nego sad kad zivimo u kuci. Jasno, sad imamo djecu pa njihovi prijatelji znaju da mi otvaramo vrata pa zato i dolaze. Zna se dobro kojma se susjedima ne zvoni ( jer su zivcani mrgudi ).
    Posljednje uređivanje od sirius : 07.02.2016. at 09:14

  34. #34
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Meni vec dva tjedna zvone. Svaki dan. Neki dan s harmonikom. Mislim da je velika razlika je li naselje s kucama ili s velikim zgradama. Kod mene na udaljenosti od 200 m ima preko 350 stanova. Vjerojatno ima bar 50 do 100 djece za maskare.

  35. #35
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    U moje doba se sigurno nije slupljalo za bon. Bonovi nisu postojali.
    baš htjedoh reći istu stvar

  36. #36
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    U moje doba se sigurno nije slupljalo za bon. Bonovi nisu postojali.
    Bas htjedoh reci da ni kune jos nisu bile LOL

  37. #37
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Inace, do prije 9 godina zivjeli smo u zgradi sa 40 satanova na Pescenici. Tamo su djeca manje zvonila po vratima nego sad kad zivimo u kuci. Jasno, sad imamo djecu pa njihovi prijatelji znaju da mi otvaramo vrata pa zato i dolaze. Zna se dobro kojma se susjedima ne zvoni ( jer su zivcani mrgudi ).
    Za mene ne znaju jesam li zivcani mrgud jer me ne vide

    Al sad si me podsjetila kad sam bila zivcani mrgud. Lani mi je bila prijateljica s malom bebom koja je taman zaspala i tad su mi dvije curice triput zvonile iako sam im prviput rekla da beba spava neka ne zvone.

    Uopce mi nisu razlog Romi da ne otvaram, nego mi se nikako ne svidja da se stalno zvoni nepoznatim ljudima na vrata. Mozda je netko bolestan, mozda ima bebu, mozda je radio nocnu, mozda... Da je to jedan dan godisnje, pa dobro.

  38. #38
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Mi smo na selu, ali ne poznajemo susjede, pa svoje klince ne saljem.
    Otvaram vrata danas, jer je nedjelja i vecina ide ipak danas, a ne u utorak. Ako netko dodje u utorak, otvorit cu.
    Dijelim bombone koje su klinci dobili pod bor, jer ostanu nepojedeni.
    Moje klince odvede (ako je prilika) moja mama, samo u svojoj zgradi. Dalje ne idu.
    I danas idu na organizirani fasnik

  39. #39
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Potpisujem cure, otvaram vrata i veseslim im se. Kakvo prosjacenje ajme....

    uvijek imam narancu il nesto slatko.
    ove godine je 1.put isla kcer s ekipom u nase zgrade djecja srca presretna

    inace pitomo smo naselje isto ovo od jelene.

    prekrasan narodni obicaj!

  40. #40
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Oni koji misle da je maskaranje i hodanje po kucama uz pjesmu ( pa se za nagradu dobije novac , krafne , slatkisi) -prosnja , neka prouce narodne obicaje. Mozda shvate od kuda potjece obicaj, koji mu je smisao i zbog cega ljudi sacuvali.
    :zbunjena:
    Zbilja?!

  41. #41
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kad će već kod mene u kvartu naučiti da sam ja mrzovoljni namćor i da mi ne treba zvoniti


    Inače, baš mi se ne čini da je ovaj običaj u gradu prikladan za djecu, zvonjenje na vrata nepoznatim ljudima i uzimanje hrane od njih nekako ne bih ubrojila u sigurno ponašanje. Isto tako mislim da maškare motiviraju novci, a običaj definitivno ima veze i sa prosjačenjem, ove godine sam par puta vidjela maškare (sa djecom!) kako pjevaju po kafićima i žicaju novce.

  42. #42
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ne otvaram
    ne šaljem dijete
    sad je velika, ali nije išla ni kad je bila mlađa

    odrasla sam u gradiću s jakom tradicijom maškara
    mi smo kao mali išli, ali ne baš ono masovno, možda smo bili 1-2 godine
    uza svu tradiciju maškaranja nije baš bila tradicija da klinci idu po kućama
    ali su se skupljali slatkiši, kad bi netko dao koji dinar to je bila fešta
    svi smo se znali, znali smo kome zvonimo
    i to stvarno nije bilo povezano sa žicanjem

    ovo sada je, uglavnom, koliko god to bilo politički nekorektno, povezano s određenom nacionalnom manjinom
    i to nije maškaranje radi održavanja narodne tradicije
    nego tradicije žicanja

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    grad, zgrade, negdje u 1. u razredu ju je pozvala prijateljica da ide s njom. Nisam nista posebno o tme razmisljala, osim onog standardnog pomoci joj da se maskira. I objasnila joj da ako idu moraju izvesti neku tocku. Otpjevale su neku zgodnu pjesmicu. Voljela je izrađivati svašta od papira pa bi ona vodila pripremu maske. U pratnji je isao jedan tata, a isle bi u 3,4 najblize zgrade. Kasnije kad su bile vece isle su same, obicno u malo vecoj grupici. Ne sjecam se od kojeg razreda.
    Jedne godine su kod nas isto tako povodom Noći vještica susjedi stranci poslali djecu i biola je jedna odrasla osoba u pratnji. To je bilo dosta strasno jer su te maske zastrašujeće pa se moja jako uplašila.

  44. #44
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    U 16 god koliko zivim na kvartu koji je blizu naselju sa romima i imamo ih tu, nisam doživjela da mi romi zvone na vrata niti da mi ih se pojavljuje sve vise ako sam otvorila skupini djece. Meni je to ostao lijep obicaj i nasa mala ide sa svojim curama u pratnji jednog od oceva. Sjecam se prosle godine koliko su cure bile tužne jer ljudi nisu otvarali a one su ih cule. Svatko ima svoj izbor.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Kod nas u kvartu (Zg, siri centar, zgrade + kuce) djeca idu pod obavezno u grupicama od njih nekoliko, ili manji uz pratnju roditelja.
    Vecina ih, kako mi se cini,a tako i moji, ide po svojoj zgradi, ulici ako su kuce i od svojih prijatelja (znaci po zgradama/ulici one djece koja su u grupici).
    tako da kad i otvorimo su nam to poznata djeca, a daje se koja kuna ili slatkis.

  46. #46
    anđeo26012013 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Budinšćina
    Postovi
    733

    Početno

    živim u gradu i ne želim da moje dijete ide u maškare jer nisam ni ja,mislim na to od vrata do vrata.....al mm je sa sela i tamo mi se sviđa taj običaj jer nema puno posjetitelja to su djeca koju poznajemo selo je malo i imaš se nahodati fajn da bi sve kuće obišao,ali u zagorju djeca plešu i pjevaju a ne prosjače kao u gradu

  47. #47
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Nije svaki obicaj sa sela za grad... evo primjer jednog drugog obicaja: prije nekoliko godina netko je na skroz novoj fasadi zgrade napisao ogromnim slovima "gusak" i to tako stoji godinama, ruglo.
    To je nesto sto se po selima vidi: gusak ili raca... kad se nekome rodi dijete. A sad si zamislite u zgradi od 100 stanova da svaki put kad se rodi dijete nekome ljudi idu pisati po fasadi...
    Tako i ovo sa zvonjavom po stanovima. Da je jedan dan, hajde... i smijesno mi je kad vidim da je najveci problem to sto je dijete tuzno jer ljudi nisu otvarali vrata.

  48. #48
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kada je taj pokladni utorak? Ovaj tjedan?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Kod nas to isto nema veze sa prosjacenjem nego se bas djeca zele pokazati kako su se maskirali.
    nisam uocila djecu spominjane nac.manjine (niti ih u nasem naselju ima) da bi mi maskirani zvonili na vrata nego bas djecu poznatih mi ljudi iz kvarta, djecu s kojima su moji isli u vrtic ili idu u skolu, susjede (koji definitivno zive dobrim socijalnim uvjetima).

  50. #50
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Dovoljno je politički korektno reći Romi. Ne morate to pakirati dalje u celofan, kada ionako svi znamo na koga se odnosi.

    Ne znam idu li Romi u maškare. Tako mi je on rekao, stavio bubicu u uho, ali možda griješi. Možda sam jednostavno trebala otvoriti vrata i sama vidjeti. A mislim da ću tako i napraviti ako bude netko još zvonio. Sjećam se da smo i mi kao djeca bili tužni ako netko ne bi otvorio, doduše, kod nas je to bilo više žaljenje za parama koje ne bismo tada dobili.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 07.02.2016. at 11:43

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •