Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 51

Tema: Karakter djeteta sami oblikujemo.

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    2

    Početno Karakter djeteta sami oblikujemo.

    Karakter je nešto što će dijete samo spontano razviti kroz njegovu interakciju s okolinom, ali roditelji imaju tu privilegiju i odgovornost da isti oblikuju. Zato mi je čudnovato čuti od majki zahtjevne djece koja često imaju nekontrolirane ispade, sljedeću rečenicu: "To je valjda samo njegov/njezin karakter. Bude ga prošlo. To je samo faza." Kao da oni nemaju utjecaja na isti.
    Nazivaju ih malim i bespomoćnim stvorenjima kad je očito da su to mali, ali ozbiljni manipulatori. Znaju kaj rade i koriste svaku priliku da svojom mamom (ili tatom, ali uglavnom mamama kad su one jadne te koje su tu, uvijek na raspolaganju) "upravljaju", tj. usmjeruju njeno kretanje opet i iznova u istom smjeru - prema sebi! "Mama, nosi! Mama, ne moj tam! Mama, kaj to radiš?!" Mama se češlja prvi put u tri dana.) "Mama, pusti! Mama, ljubi! Mama, ne grli! Mama, dođi sim! Mama, ne idi tam! Donesi!" viče mala beštija.
    (Mislim, nisu baš ovak verbalni, al moram nekako prevesti onaj njihov trkljavež i cmizdrenje.XD) Možda, ako se kojim slučajem dogodi da mama ne udovolji dječjoj zapovijedi, onda, kolaps! Prvo, manipulativno cmizdrenje koje gotovo uvijek prerasta u emocionalni ispad. Oni su ti koji rade korekciju maminog ponašanja, mjesto da ona bude ta koja je njihova ogledna točka i pravilo. Uskoro, imamo istreniranu mamu-slugu koja ima neobično zahtjevno dijete.
    Često, dok su još mjesečanci, to je samo forma naučenog ponašanja (djeteta), međutim, jednom kada malo porastu i dogodi im se par klikera u glavici, počesto prokljuve da tak mogu dosta toga iskamičiti u svoju korist i počinju namjerno i svjesno iskušavati granice svojih roditelja. (Tipa, ak je prije kao dijete od 4, 5 mjeseci plakao/la jer se nije htjela odvajati od mame (pa ju je mama cijelo vrijeme nunala i grlila i ljubila) ili je bacio/la pjatić s hranom na pod jer joj se nije sviđala fuj-bljak zelena kašica (a mama joj je objasnila kak se to ne smije raditi i rekla ne, više puta jer je to dijete u to stanju pojmiti - nije), pojaviti će se situacija u kojoj će dvogodišnjak (ma i prije) namjerno ljutiti mamu. (Zna da je nešto zabranjeno, a radi isključivo jer mu je strašno zanimljivo ljutiti mamu i tatu, a ne jer mu je upravo to zanimljivo. (Tipa, neće upaliti tv i gledati crtić jer ga crtić zanima, iako zna da ne smije, već će se, šta ja znam, igrati sa osiguračem ili sklopkom od produžnog jer ga zanima mamina reakcija, a mami je sve na šesnaestu jer je to f****g struja i bu sve eksplodiral pa i to dijete.)
    Nakon nekog vremena počinje i fizičko kažnjavanje mame. (Možda i tate, al tate znaju biti strašni, onak veliki i dlakaviXD) Npr. mama ne da, ma bilo što, tipa da ide negdje dok se banana ne pojede. Mali/mala stane i gleda te onak poprijeko, a kad ono pljas. Ručicom po mami. Šok i nevejerica.
    Uglavnom, posljedica je to vrlo teške bebe. (Ili overly attached mame; sve imamo tu sklopku, al je treba znati i isključiti One puno plaču i malo spavaju. Zašto? Ne znam. Razumijem svaku mamu kojoj takav petomjesečanac nije dobar petomjesečanac. Beba koja puno i neprestano plače opasna je sama za sebe, a mama nema puno načina da je smiri, osim da je tetoši. Samo, u jednom trenutku treba poduzeti disciplinske mjere, a "posesivnu malu mamu" u sebi ugušiti i dijete početi odgajati, što počinje polaganim odvajanjem od mame i maminim nestalnim prisustvom. Stoga savjetujem majkama poradi njihovog vlastitog zdravlja i emocionalne stabilnosti djeteta dobro promisle hoće li prakticirati tzv. "povezujuće roditeljstvo".

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Dobrodošla, LimfocitCD4+
    Jesi li trolić ili si krivo iščitala i neselektivno primijenila povezujuće roditeljstvo?

  3. #3
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Karakter je nešto puno više od razvojne faze, a "manipulacija roditelja" je ovo drugo. O karakteru se može govoriti tek kada je osoba potpuno odrasla, a i tada ga je moguće promijeniti uz neka intenzivnija iskustva.

    Od koje dobi djeteta preporučuješ ovaj način discipliniranja i što te kvalificira za davanje savjeta?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 11.02.2016. at 12:07

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    2

    Početno

    Zdravo!
    To je termin koji je upotrijebio jedan moj poslodavac.
    Ja sam sada ovo napisala kao da jesam mama, ali nisam i bojim se kakva ću jednoga dana biti. Zato ovdje i pišem. Ja sam dadilja. (bila)
    Kao takva ja sam tu samo da oponašam mamu, odnosno da pratim mamine upute. Ako ona smatra da dijete treba pustiti da odradi svoje kad ima tak neslavni tantrum , iliti emocionalni ispad, ja pustim. Ako misli da mu ja trebam dati što traži, ja dam. Ako misli da trebam disciplinirati dijete, ja discipliniram. Uglavnom, svoju popustiljivost moduliram po želji roditelja i trudim se njima udovoljiti. Međutim, razlike između djece postoje i uglavnom su uvjetovane odgojem. Dakle, ako je, npr. mali dječak ima mnoge (nerealne) trigere za izljeve ljutnje, mnogo je lakše, meni kao dadilji, to dijete umiriti i pomoći mu da uspostavi samokontrolu ako su roditelji na to već reagirali i dječaku postavili određene granice. Jasno, glasno i asertivno: "Nećeš dobiti što želiš. Dođi k meni, sjedni i umiri se." djeluje puno brže i efikasnije.
    U slučajevima gdje meni to nije dopušteno jer roditelji i sami to ne prakticiraju, dijete počesto nema jasne granice (odnosno iskušava ih konstantno pa čak i one za koje zna da jesu to što jesu - granice, a pogotovo na meni kao novitetu) dok se meni život pretvara u pakao. Primjerice, XY želi sladoled u siječnju na minus 5. Ja znam da to roditelji ne bi odobrili i ne dam. Paf! K'o vedra neba napad bijesa. Valja se po bljuzgi i mene lupa kad je pokušavam dignuti. Ja umirem, što jer je dijete mokro na minus 5, što od srama zbog vlastite nemoći i nespremnosti. Ni sekundu fore mi nije dala. Još mi je bila jedno od prve djece ikad. (Od tad gdje išla, kamo god, nosim rezervu.) Naravno, očvrsneš nakon nekog vremena, postaneš i ti mali kvazi-manipulator i naučiš hendlat situacijom koliko-toliko, ali to nikad nije ono što bi trebalo biti. Uvijek si sluga i subordiniran toj djeci. To me frustriralo i frustrira još i danas, a neko vrijeme sam bila uvjerena da to tako mora biti - da su to djeca. Sve dok nisam imala priliku čuvati zbilja divnu djecu koja su mi otvorila oči pa sam i ja poželjela opet postati mamom.
    Kaj je trolić?

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ha, smišno, ja riječ karakter obično koristim da opišem onaj dio moje djece koji nisam sama oblikovala, a koji sam vidila još u rodilištu

    iako je to možda točnije zvat temperament

  6. #6
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    meni nije jasno kako netko prvi post na jednom forumu ovako napise...
    nije li lijepo prvo se predstaviti?

  7. #7
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Vjerojatno je trol, ali cu ipak odgovoriti.

    Kad se vec cita o nekoj tematici, u ovom slucaju o povezujucem roditeljstvu, bilo bi super da se cita s razumijevanjem. I da se ne brkaju kruske i jabuke.

    Povezujuce roditeljstvo nije jednako odgoj bez postavljanja granica.
    Beba od par mjeseci ne manipulira.
    Povezujuce roditeljstvo nije nikakva latest craze novog doba, nego nacin odgoja u kojem se dijete tretira kao ljudsko bice, a ne kao zivotinja koju treba dresirati.
    Ljudska bica pri rodjenju nisu tabula rasa. Karakter je nesto sa cime se rodimo, a odgojem se dijete moze usmjeriti prema prihvatljivom ponasanju.

    Generalizacija je zlo.

  8. #8
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno


  9. #9
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ajme, koje trkeljanje

  10. #10
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    e, a najdraži dio mi je savjet
    hebate, mi se tu deset godina, neke i više, mučimo što ćemo, kako ćemo, a trebale smo samo poslušat ovaj savjet i sve rješeno.

  11. #11
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    a e, i petomjesecne bebe koje placu, ih!
    mislim, wtf, tko je to vidio?

  12. #12
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    hahaha, laumi, evo i tebe s čitanjem s razumijevanjem

  13. #13
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    ajme, koje trkeljanje
    x

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Mislim da je netko gledao film :" dnevnici jedne dadilje..."

  15. #15
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    e, a najdraži dio mi je savjet
    hebate, mi se tu deset godina, neke i više, mučimo što ćemo, kako ćemo, a trebale smo samo poslušat ovaj savjet i sve rješeno.
    Pa da, sad mi je sinulo - nije se uopće trebalo ni povezati :zadovoljna.hr:

    Limfocitko, ovaj ti je post otprilike kao da striček postolar daje savjete kako spriječiti bolove u nogama pri hodanju na visokim štiklama.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    ajme, koje trkeljanje
    Amin.

  17. #17
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    ja se jednostavno moram nasmijati ovoj količini gluposti!
    Oduvijek sam sumnjala da je moje zahtjevno dijete takvo zato jer sam ju nosila dok je bila manipulatorska beba i evo konačno potvrda.

    Iako mislim da je trol, ali moram reći da mi nije jasno da netko povezujuće roditeljstvo smatra odgojem bez granica a i da netko zahtjevno dijete smatra neodgojenim djetetom.

  18. #18
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Citiram: Ja sam sada ovo napisala kao da jesam mama, ali nisam i bojim se kakva ću jednoga dana biti.

    S ovim je taj trol sve rekao (rekla).
    Stara moja najlakse je drugom soliti pamet (tudjim k. gloginje mlatiti), ubaci poslovicu koju zelis...

    Hodi spat i javi se kad postanes roditelj da vidimo u kojem si aspektu ti svoju djecu zeznula.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Ja se ne povezujem. Ja dresiram. Tako mi je lakše.

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj suma prvotno napisa Vidi poruku
    Hodi spat i javi se kad postanes roditelj da vidimo u kojem si aspektu ti svoju djecu zeznula.
    Možda sam zla, ali ja se evo iskreno nadam da netko tko bi ostavio petomjesečnu bebu da plače koliko ide, jer to vidi kao discipliniranje, da nema djecu, ili da neće imati. Za mene je "discipliniranje" beba brutalnost, zlostavljanje, a roditelj koji to svjesno odluči raditi djetetu mora biti neki tip psihopata.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 12.02.2016. at 17:50

  21. #21
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se ne povezujem. Ja dresiram. Tako mi je lakše.

  22. #22
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja mislim da mnogi roditelji danas svojoj djeci svasta dopustaju. ima i.onih koji su prestrogi. neki su ponekad jedno, ponekad drugo.

    al svi zele samo najbolje i rade ono sto misle da treba. na greskama se uci. lako je ovako sa strane soliti pamet nekome.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Meni je od svega najzanimljiviji izbor nick-a. LimfocitCD4+ se naziva drugim imenom i "helper limfocit", jer mu je to uloga u imunom sistemu. Zašto jedna dadilja ima potrebu da sebe nazove "helper limfocit" ?
    Manija veličine je vrlo produktivan pokretač, valjda .....

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    ma trol je.
    Ima neke istine u tome...za neke majke i neku djecu. Al to nemoze biti iskreno misljenje jedne dadilje.
    Nema jedinstvene odgojne formule za svu djecu i nisu sva djeca jednako "lagana" ili jednako "teska"- opcepoznato, jel'.
    Moja je super lagana i ja nemam pojma o npr. mukama jedne mitovski. Da ne citam nista, njeno iskustvo bi mi bilo SF. Cisto kao primjer mojih uskih vidokruga po pitanju odgojnih vrtolglavija. Je da je petak i da se sutra moze odspavati, al okrsaj na ovoj temi bi bio totoalni gubitak vremena.
    I zato ja (koja sutra radim), ode spat!

  25. #25
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Tek sada vidim novi post. Šteta da ide kronološki kada je napisan, a ne kada je odobren, jer ovako ga je teško primijetiti.

    Anyway, povlačim rečeno. Onako iz prve je izgledalo prilično nebulozno tvrditi da petomjesečna beba manipulira, i sugerirati discipliniranje.
    A ti to čini se prema uputama roditelja radiš, i to sa starijom djecom. O tome ne znam ništa pa ću se suzdržati daljnjeg komentara.

    Trol je netko tko baci kost, i zabavlja se dok je drugi glođu. U kontekstu online rasprave.

    Uh-puh, a ne znam zašto mislite da je trol. Ima roditelja koji "discipliniraju" djecu, pa i bebe. Zar mislite da nema?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 12.02.2016. at 23:52

  26. #26
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Ja sve sto imam reci je da netko tko nema svoju vlastitu djecu, nikako ne moze biti kompetentan govoriti o ovoj temi. Amen.

  27. #27
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    trol je zato sto je ovo ocito smisljena provokacija. obicno se ljudi javljaju s temom jer imaju neki problem. a s misljenjima se nadovezuju na vec postojece teme. cim neko pise romane u prvom postu i ima izgraden stav, zeli neku reakciju, a ne diskusiju.

  28. #28
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    tj.razmjenu misljenja. za sto forum i sluzi.

  29. #29
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Ali citam opet i ne mogu vjerovat. ( trenutno sam na nekom prastarom mobu jer je moj zavrsio u juhi-sto je sigurno bilo zato jer sam malu sa 5 mjeseci stalno nosila pa me sad namjerno ljuti, ne mogu citirat) pa cu ovako: "Tipa, ak je prije kao dijete od 4, 5 mjeseci plakao/la jer se nije htjela odvajati od mame (pa ju je mama cijelo vrijeme nunala i grlila i ljubila)
    pojaviti će se situacija u kojoj će dvogodišnjak (ma i prije) namjerno ljutiti mamu." - Strasno.

  30. #30
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja mislim da se sladoled bez problema moze jesti na temperaturi od -5.

  31. #31
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Sad kad je pulinka objasnila sto znaci nick od limfocita sad shvacam da je dosla pomagati.

    Odgovor od kaae mi je najbolji, neka se tema razvije u tom smjeru...
    Ja ne znam bih li dala djetetu sladoled na -5, mozda i bi samo da me pusti na miru...
    Ali znam da dok nisam imala djete da bi za mamu koju vidim da to radi sigurno mislila da je grozna i da ju djete manipulira. A sad kad imam svoje djete vise uopce ne osudjujem majke...

  32. #32
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    pa naravno da ima svakave djece i svakakvih roditelja
    opcenito, ima svakakvih ljudi
    ali, reci da je lose grliti, ljubiti i tjesiti petomjescnu bebu, jer ce se pretvoriti u dvogodisnjeg maipulatora

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da se sladoled bez problema moze jesti na temperaturi od -5.
    I ju! Ti sigurno mislis da je ok biti bez papuca i potkosulje na propuhu.

  34. #34
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    I ju! Ti sigurno mislis da je ok biti bez papuca i potkosulje na propuhu.
    Nije joj to od odgoja nego okoline

  35. #35
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Moj domet zakljucivanja je da si jos jednom potvrdim kao dobar odabir da djeca idu u jaslice a ne da imaju dadilju. A mm me morao nagovarati s prvom

  36. #36
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da se sladoled bez problema moze jesti na temperaturi od -5.
    I ja - ali na zalost u nasoj lokalnoj slasticarni ga zimi nema. Bas su neki dan opet isli provjeriti. Srecom, Ledo sladoled je uvijek dostupan

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Uh-puh, a ne znam zašto mislite da je trol. Ima roditelja koji "discipliniraju" djecu, pa i bebe. Zar mislite da nema?
    Zuta, pa zato sto mi je nevjerojatno da ima tako povrsan stav o djeci, njihovim roditeljima i odgoju. Tko samo malo polgeda ispod povrsine, (a na povrsini recimo trenutno vidi razmazenog, drecavog trogodisnjaka), moze vidjeti svasta nesto.
    I da, ovo da ce nosena i mazena beba biti manipulator je zaista nonsense. Mislim da znam kako to limfocit misli - pretpostavljam da misli na stav majke koja od rodjenja preuzima ulogu "sluge", skace na svaki kme, udovoljava na svaki moguci nacin...I onda ostaje u tom "modusu" kad dijete postaje samostalnije, vise toga moze samo, moze se strpiti, ali vidi da nemora jel mama i dalje skace, nosi, dvori i rasteze pojam onoga sto se ne smije.

    I da, nema dijete. Smatram da nije ok bas skroz obezvrijediti misljenje nekoga tko ima posla s djecom, a nije majka. Oni samo vide situaciju iz nekog drugog kuta i vide neke stvari koje roditelji ne vide. Al ipak, tesko je prokljuviti neke stiuacije ako nisi majka.

  38. #38
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Aha, je. Evo sam oblikovala tri potpuno različita karaktera. Mora da sam sposobna.

  39. #39
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Aha, je. Evo sam oblikovala tri potpuno različita karaktera. Mora da sam sposobna.
    dobro da su troje...da su dvoje ispala bi dvolicna...ovako imas samo multiple personality disorder

    ja bi rekla da karakter djeteta nikako ne oblikujemo sami, ali ono sto oblikujemo sami su pravila koja zelimo da se postuju i kojih se drzimo, neki uspjesnije drugi manje uspjesno
    Posljednje uređivanje od meda : 13.02.2016. at 15:06

  40. #40
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Simpa clanak o temperamentu:
    http://www.klinfo.hr/roditelji-3/rod...ako-uskladiti/

    Za sada mogu potvrditi da se rano vidi, da je prilicno stabilan i da smo srecom uskladjeni u dijelu da nam je ritmicnost niska a prilagodljivost velika, pa ostale razlike nekako prezivimo

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    I mi jedemo sladoled na minus temp,ne vidim razlog zasto nebi

    Nego,Kaee,jel istina da Ameri vole liječit upalu grla sladoledom umjesto vrućim čajekim?

  42. #42
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    I ju! Ti sigurno mislis da je ok biti bez papuca i potkosulje na propuhu.
    Ne zaboravi na mokru kosu.

  43. #43
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Nije joj to od odgoja nego okoline


    Imas pravo. Baka bi se preko nekoliko puta prekrizila da nas vidi.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj miffy34 prvotno napisa Vidi poruku
    I mi jedemo sladoled na minus temp,ne vidim razlog zasto nebi

    Nego,Kaee,jel istina da Ameri vole liječit upalu grla sladoledom umjesto vrućim čajekim?
    I moja pok. baka je upalu grla lijecila sladoledom . Zdravi vlaski razum joj je govorio da na upalu mora ici hladno.

  45. #45
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Jučer sam uzela sladoled. Bio na sniženju. Uh, kako sam se izguštala.

  46. #46
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    I moja pok. baka je upalu grla lijecila sladoledom . Zdravi vlaski razum joj je govorio da na upalu mora ici hladno.

    Tak je.
    Mene su za školovanja učili da se upaljeno mjesto nipošto ne grije.
    Zna baka znanje.

  47. #47
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj miffy34 prvotno napisa Vidi poruku
    I mi jedemo sladoled na minus temp,ne vidim razlog zasto nebi

    Nego,Kaee,jel istina da Ameri vole liječit upalu grla sladoledom umjesto vrućim čajekim?
    Ne da vole, nego je sluzbena preporuka doktora (na primjer Mayo Clinic) da se za ublazavanje simptoma bilo kakvih problema s grlom ne piju topli cajevi i juhe, vec da se jede hladno. Ne mora biti sladoled (mlijecno se ne preporuca uz iskasljavanj vecih kolicina slajma, na primjer), vec bilo sto ledeno. Tako da su hladni napitci super uz, recimo, streptokokno grlo ili laringitis.

    I stvarno radi, plus je super ugodno. (A ima i smisla - ne znam nikoga tko na nateceni, upaljeni zglob ili na neko drugo mjesto udaraca, s masnicom, na primjer, stavlja nesto vruce.)

  48. #48
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Zašto je onda kod nas tako rašireno djecu maltretirati vrućim čajevima. Evo, ja sam za svaku grlobolju pila vrućeg čaja, s medom i limunom, u potocima.

  49. #49
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ja mislim da to ovisi o karakteru djeteta, mojih dvoje deru po mlakim čajevima a treći po ledenoj vodi i sladoledu kad su u upalama grla.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Sladoled jedem uvijek
    A ovo za laringitis i hladno je u potpunosti točno.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 14.02.2016. at 15:54

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •