Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Teleskop i mikroskop

  1. #1
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno Teleskop i mikroskop

    Zapela je da hoće teleskop.
    I onda je neki dan u knjižari ugledala nekakav teleskop, konkretna kutija, za nekih 350 kuna i to hoće. Rekla sam joj da može štedjeti jer su joj i rođendan i Djed Mraz prošli pa je rekla da će štedjeti i već postoji kutija za to.

    No, zanimaju me iskustva vas koji ste kupili teleskop djeci, koliko se s tim išta vidi, koliko im je to bilo zabavno, gdje ste i koje ste kupili. Srah me da ne bacimo tih 350 kuna ako je riječ o nečem bezveznom. Imate li kakve preporuke?

    I da, kraj teleskopa je u trgovini stajala kutija s mikroskopom pa je najavila da će za to štedjeti nakon teleskopa. Tako da zapravo imam ista pitanja i za mikroskop .

  2. #2
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    moj j je dobio mikroskop od none kemičarke, za neki rođendan. i to mu je bilo zabavno, unutra ima već stakalca s gotovim uzorcima i pribor za nove. najzabavnija je bila noga od muhe :D
    ok, odiuševljenje je trajalo kratko, no sad i m se svako malo zabavi s tim. gleda vatu, suhi list i tako. j je nedavno čak i za školu nešto petljao, slikao, neke gnjile pileće kosti :D

    tako da, iako nije često u upotrebi, ne bih rekla da je promašeni poklon.

  3. #3
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Teleskop imaju kod djeda i tamo znaju tu i tamo nesto gledati.

    Meni je to fora ali brzo postane dosadno ako samo gledas u zvijezde, dobro je da ti netko objasni sto gledas i gdje je koja zvijezda itd...


    A mikroskop je dobar onaj na usb, ukljucis ga u komp i gledas na kompu. Klasicni ja svojima ne bi uzimala, pokvarili bi ga u roku keks.

    Za pocetak mozda neka zvjezdarnica pa da vidi ...

  4. #4
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Cvijeto, nije mi upitna promašenost igračke jer su to stvarčice za koje ću prije izdvojiti lovu nego za neke moderne gluposti. Bojim se kupiti nešto što zapravo nema nikakvu funkciju, ono hrpa plastike koja imitira nešto, a zapravo je teleskop s kojim se zvijezde vide skoro jednako kao i golim okom i mikroskop koji povećava kao kad naočale malo više udaljiš od očiju. Ok su mi to igračke, ali bih voljela da barem donekle ispunjavaju svoju svrhu.
    Pa ako imate neku preporuku...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    MM je prije nekoliko godina kupio teleskop u Lidlu, ne sjećam se više cijene, ali znam da taj teleskop ima jako dobru optiku i za te novce je bila jako povoljna prilika.
    Kako se tada dosta udubio u traženje onog pravog, više puta je rekao da su ti teleskopi-igračke što se prodaju po dućanima za djecu zapravo bacanje novca.
    Čak je za promatranje zvijezda podjednako dobar kvalitetan dalekozor s dovoljno jakim lećama (kod nas je opet Lidl bio u igri ).

  6. #6
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pred puno godina frendicinom sinu sam htjela kupiti teleskop za par sto kuna...
    MD, zagriženi zvjezdoljubac, vlasnik solidnog teleskopa je pogledao sve što se nudilo u tom cjenovnom rangu i zaključio da je bolje da odmah poderem novce, prije nego se dijete razočara.
    Tad još nije postojao http://www.teleskopcentar.hr/index.p...te=common/home pa smo kupili nešto drugo... No da sam u tvojoj poziciji uzela bi nešto iz njihove ponude, za cca 800-900 kn se već može nabavit solidan teleskopić.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 15.02.2016. at 15:34

  7. #7
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Čak je za promatranje zvijezda podjednako dobar kvalitetan dalekozor s dovoljno jakim lećama (kod nas je opet Lidl bio u igri ).
    Potpis na ovo.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Mi imamo sve navedeno - solidan teleskop za koji je moj brat svojevremeno dao grdnu lovu, ali stoji u vikendici jer se pokazalo da u Zagrebu nije baš sjajan (svjetlosno zagađenje) pa ga baš puno ne koristimo.

    Imamo i optički mikroskop (još iz vremena dok je mm išao u školu) i jedan digitalni koji se veže na računalo. To je bila puno bolja investicija od teleskopa, upravo zbog onoga što In Love kaže - nije dovoljno buljiti, netko treba djeci objasniti što se vidi.

  9. #9
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Jao Peterlin, bojim se da ćemo se jednom pozvati u goste. :mrgeeen:

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Jao Peterlin, bojim se da ćemo se jednom pozvati u goste. :mrgeeen:
    Ovaj mikroskop koji se veže na računalo je trenutno u podrumu (nemamo mjesta u stanu), a optički je mm vratio k mami iz istog razloga (baki to još nešto znači, mojim dečkima sad već puno manje, pa ga zato ne možemo udijeliti), ali ako te bude zanimalo, pitat ću dečke kad imaju vremena baviti se time. Ne bi mi bilo mrsko.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Mi imamo teleskop iz Lidla. Taj teleskop su bili hvalili ovdje na forumu i ja sam tada shvatila da je to najbolji omjer kvalitete i cijene.

    Najzanimljivije sto se moze vidjeti kroz teleskop tog tipa/ranga je mjesec. Prvi pogled na mjesec kroz teleskop je zaista fascinantan. Uz malo srece i truda mogu se vidjeti i neki drugi planeti. Saturn je recimo zanimljiv sa svojim prstenom. No, svi ti planeti koji se vide, vide se kao prilicno sicusni objekti i pitanje je koliko su kao takvi zanimljivi djeci. Pogotovo sto vrlo brzo prolaze kroz objektiv i za cas ih mozes izgubiti, a ponekad treba malo vise vremena da ih ponovo nadjes... E, da, zvjezde nisu nimalo zanimljive kada ih se gleda kroz teleskop. To je nista drugo nego jedna tockica, poput one koju vidis prostim okom.

    Mikroskop nemamo i zato ne mogu reci koliko je zanimljiviji ili ne u odnosu na teleskop, ali onako kako si ga ja zamisljam, bar kada je dijete u pitanju, prednost bih dala mirkoskopu.

  12. #12
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovaj mikroskop koji se veže na računalo je trenutno u podrumu (nemamo mjesta u stanu), a optički je mm vratio k mami iz istog razloga (baki to još nešto znači, mojim dečkima sad već puno manje, pa ga zato ne možemo udijeliti), ali ako te bude zanimalo, pitat ću dečke kad imaju vremena baviti se time. Ne bi mi bilo mrsko.
    Super, čujemo se.

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Dečko se interesirao za teleskop, u trgovini u Zagrebu, pa mu je trgovac objasnio da kada se teleskop kupuje bolje je uzeti kvalitetniji ili ništa, pa je na kraju uzeo mikroskop. Mikroskop je bio cca 900 kn mislim, ali dečko nije uzeo stakalca, tekućine, da možemo raditi svoje preparate, tako da sve u što smo do sada buljili je muhina glavica, pseći mišić, i nogica isto nekog kukca. Ali osjećaj je predivan kada grane sunčevo svjetlo u ogledalce i ti vidiš izbliza sliku nečeg po prvi put. Plus, može se kasnije uzeti jača leća.

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    Teleskop imaju kod djeda i tamo znaju tu i tamo nesto gledati.

    Meni je to fora ali brzo postane dosadno ako samo gledas u zvijezde, dobro je da ti netko objasni sto gledas i gdje je koja zvijezda itd...
    Ovo je dobar program koji informira o događanjim na nebu:
    www.stellarium.org

  15. #15
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Dečko se interesirao za teleskop, u trgovini u Zagrebu, pa mu je trgovac objasnio da kada se teleskop kupuje bolje je uzeti kvalitetniji ili ništa, pa je na kraju uzeo mikroskop. Mikroskop je bio cca 900 kn mislim, ali dečko nije uzeo stakalca, tekućine, da možemo raditi svoje preparate, tako da sve u što smo do sada buljili je muhina glavica, pseći mišić, i nogica isto nekog kukca. Ali osjećaj je predivan kada grane sunčevo svjetlo u ogledalce i ti vidiš izbliza sliku nečeg po prvi put. Plus, može se kasnije uzeti jača leća.
    Pseći mišić?!

  16. #16
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Da, vlakno mišića s nekog dijela tijela psa.

  17. #17
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Da, vlakno mišića s nekog dijela tijela psa.
    Mene sada zivo zanima kako ?

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Nisam ja radila preparat. To je od dobivenih, uz mikroskop.
    Pretpostavljam da su sa lešine psa odvojili mišić, a zatim i vlakance.

  19. #19
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A tako...

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Koristi li netko Stellarium? Klinka je sad vidjela svijetlu točku na jugu i mislimo da je to Jupiter, ali trebao bi se vidjeti i Saturn odmah do lijevo, pa ga ne vidimo. Što vi mislite?

  21. #21
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Skyview app resava takve dileme.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •