Stranica 2 od 15 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 719

Tema: Angažiranje roditelja oko zadaća

  1. #51
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    meni to nitko nije radio, a vidit ćemo dogodine oću li promijenit mišljenje
    oooo, hoćeš, hoćeš

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku

    Moji roditelji nisu znali ni kad pišem test, a kamoli da su mi pregledavali zadaće.
    moja mater je isto meni rekla "ja imam svoj posao, škola je tvoj"
    i je mi na početku pregledavala zadaću, ali više zato jer sam ljevak, pa je to sve bilo poprilično neuredno, nego radi samog sadržaja
    nikad sa mnom nije učila
    jedino, opet radi moje ljevice, i neznanja da postoje škare za ljevake (a vjerojatno onda i nisu postojale kod nas) mi je rezala kada je nešto trebalo, jer mi je to stvarno bilo teško
    ali danas su druga vremena
    razrednica nam je, na zadnjem roditeljskom, rekla da misli da današnju školu nije moguće kvalitetno završiti bez pomoći roditelja
    da se ona osjećala loše kao roditelj, što je svom djetetu već u osnovnoj počela uzimati instrukcije iz nekih predmeta, dok nije shvatila da jako puno djece ima instrukcije (i kod moje u školi neka djeca, odlični učenici, 5,0 već uzimaju instrukcije)
    ja sa svojom radim
    zadaću, uglavnom ne pregledavam, ali je ispitam prije testa, njemački, geu, prirodu, hrvatski
    a povijest baš učim s njom
    znam bolje arape i islam, humanizam, renesansu, i velika otkrića nego što sam ih znala kad sam sama išla u školu
    i nisam jedina
    ne znam što bi bilo da baš sve prepustim samo njoj

  2. #52
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ali danas su druga vremena
    razrednica nam je, na zadnjem roditeljskom, rekla da misli da današnju školu nije moguće kvalitetno završiti bez pomoći roditelja
    j
    ovo je apsolutna glupost, za mene.
    al to već znaš da tako mislim
    evo moj j završava osmi razred, s minimalnom pomoći. zato što ja volim učiti s djecom pa ga pitam tu i tamo kemiju, povijest... ono što mene zanima da ponovim malo. :D
    s m je druga priča. em izuzetno loša učiteljica (jedna, od tri koje ima), em ona sva vrckava kakva je, sve joj je zanimljivije od prirode i hrvatskog :D
    na matematici, koju joj predaje druga učiteljica, e tu joj je sve jasno i doma nit ne pogleda.

    a tvoja mama nikad s tobom nije učila zato što ti je išlo.
    da ti nije išlo, bi učila.
    ili bi imala loše ocjene i nikad od tebe doktorke
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 17.02.2016. at 16:40

  3. #53
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja imam mali uzorak, ali znam da kod moje u razredu, djeca, koja su najbolji učenici, imaju angažirane roditelje

    nije se učilo ni sa mnom
    ni s ikim od mojih školskih prijatelja
    ja bih ipak rekla da se razlikuje školstvo
    ili profesori
    ili djeca
    ali nije isto kao nekad

    i idući koji mi kaže doktorka ide na ignore

  4. #54

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se da djecu treba naučiti učiti, ali to je skroz druga stvar od ispravljanja zadaća. Vrlo je upitno što će dijete naučiti od toga što mu mama ispravi zadaću, možda nauči da tu ide č, a ne ć, a možda nauči da što ona pogriješi mama će ispravit.

    meni je baš čudno što je to postalo tolika norma
    totalno se slažem tangerina!

  5. #55

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    razrednica nam je, na zadnjem roditeljskom, rekla da misli da današnju školu nije moguće kvalitetno završiti bez pomoći roditelja
    da se ona osjećala loše kao roditelj, što je svom djetetu već u osnovnoj počela uzimati instrukcije iz nekih predmeta, dok nije shvatila da jako puno djece ima instrukcije (i kod moje u školi neka djeca, odlični učenici, 5,0 već uzimaju instrukcije)
    Hm, kao roditelj, ne bih ovo voljela čuti na roditeljskom
    Na sreću, dosad još i nisam

  6. #56
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa ne mogu ni ja reći da sam bila presretna
    jer nakon toga sam počela razmišljati o instrukcijama

  7. #57
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    evo, mi ne učimo niti s jednim djetetom - ok, nije niti moj uzorak velik, ali ja se slažem s aleksandrinom mamom.
    Jedino juniorka nekada dođe s nekakvim pitanjem, na koji ja ne znam odgovor, a otac joj odmah izvadi hrpu nove literature, pa je ona sama odustala njega nešto pitati.
    Junior zna više od mene (sramim se)
    E da, kad mala nešto ne zna, pošaljemo ju bratu

  8. #58
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mada to sve ovisi i o nastavniku
    za lani nemam pojma što su učili iz povijesti
    lažem
    dala mi je da je pitam grčke i rimske bogove
    koji je bog čega
    to je trebalo nabiflati da provjeri zna li
    ove godine imaju zahtjevnijeg nastavnika, i kako ona baš nije naučila taj predmet učiti redovito, a povijest se nemre savladati nego redovnim učenjem
    pa sad učimo

  9. #59
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ma pazi, da je i moju mamu sada pitati - naravno da s nama nije nikada niš radila. I nije, ali u prvom i drugom razredu je. Ona se više ne sjeća, ja se sjećam.
    Većini djece u početku treba usmjeravanje i podrška doma, kasnije polako otpustiš...

    nabildavanje ocjena instrukcijama sam ja u startu prekrižila. Dijete prosječnih i iznadprosječnih sposobnosti ne treba pomoć u učenju, ne treba instrukcije. Može sve samo, a ako neće to je njegov problem. Ja sam mome rekla da bi mu i platila instrukcije da mi iskreno dođe i kaže: meni je važno, stalo mi je...mislim da bi mi instrukcije pomogle. No, nema bojazni, neću na instrukcije potrošiti bogatstvo

  10. #60
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A evo moja sad uči to gradivo iz povijesti, uskoro piše test, i mislim da će morati znati svaku sitničicu jer je nastavnik vrlo zahtjevan.
    Ja ne učim sa njom, ne znam kako bih, ali naravno da je ispitujem i da ću je ispitivati prije testa.
    Tako da sigurno da ovisi o nastavniku, a ovisi i o djetetu. Uopće nema sumnje da ima djece koja završavaju i današnju školu bez ikakvih poteškoća.

  11. #61
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A evo moja sad uči to gradivo iz povijesti, uskoro piše test, i mislim da će morati znati svaku sitničicu jer je nastavnik vrlo zahtjevan.
    Ja ne učim sa njom, ne znam kako bih, ali naravno da je ispitujem i da ću je ispitivati prije testa.
    Tako da sigurno da ovisi o nastavniku, a ovisi i o djetetu. Uopće nema sumnje da ima djece koja završavaju i današnju školu bez ikakvih poteškoća.
    Naravno da ima takve djece, samo ta nisu u mojoj kući.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A evo moja sad uči to gradivo iz povijesti, uskoro piše test, i mislim da će morati znati svaku sitničicu jer je nastavnik vrlo zahtjevan.
    Ja ne učim sa njom, ne znam kako bih, ali naravno da je ispitujem i da ću je ispitivati prije testa.
    Tako da sigurno da ovisi o nastavniku, a ovisi i o djetetu. Uopće nema sumnje da ima djece koja završavaju i današnju školu bez ikakvih poteškoća.
    Sad si me podsjetila da sam čak i na fakultetu tražila sestru da me ispita prije ispita. Jako mi je pomagalo da prođem tu ispitnu situaciju, da izgovaram gradivo naglas, odgovaram na ciljana pitanja... Ne mislim da sam zbog toga bila lošija studentica od onih koji su potpuno sami ponavljali gradivo. Ukratko, pravim razliku između pisanja zadaće i preuzimanja dječje odgovornosti na svoja pleća od konstruktivnog pomaganja djetetu u učenju.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj celeste prvotno napisa Vidi poruku
    Ima petice i četvorke. Voli matematiku likovni engleski i sport a ne voli prirodu i hrvatski.
    Isto kao i moja.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    pa ne mogu ni ja reći da sam bila presretna
    jer nakon toga sam počela razmišljati o instrukcijama
    Ne znam, nije mi to ok pristup, plašiti roditelje potrebom za instrukcijama, i to a priori.
    Jedno su djeca koja trebaju pojačanu kontrolu, imaju poteškoća s pažnjom ili bilo kakvih drugih poteškoća s učenjem. Prirodno mi je očekivati da se roditelj tu više angažira oko djetetove škole. Ali da odlični učenici, bez poteškoća u učenju, uzimaju instrukcije već u osnovnoj školi, znak mi je da nešto gadno ne štima u nastavnom procesu. Ili je postalo pomodarstvo.

    (Tu ne računam situacije kao kad dijete dugo izostane iz škole pa mu je teško pohvatati zaostatke, i slično.)

  15. #65
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, nije mi to ok pristup, plašiti roditelje potrebom za instrukcijama, i to a priori.
    Jedno su djeca koja trebaju pojačanu kontrolu, imaju poteškoća s pažnjom ili bilo kakvih drugih poteškoća s učenjem. Prirodno mi je očekivati da se roditelj tu više angažira oko djetetove škole. Ali da odlični učenici, bez poteškoća u učenju, uzimaju instrukcije već u osnovnoj školi, znak mi je da nešto gadno ne štima u nastavnom procesu. Ili je postalo pomodarstvo.

    (Tu ne računam situacije kao kad dijete dugo izostane iz škole pa mu je teško pohvatati zaostatke, i slično.)
    Slažem se u potpunosti.

    Aleks, koji je razlog da roditelji djeci uzimaju instrukcije, znaš li konkretno?
    Mislim, u osnovnoj školi postoji kategorija dopunske nastave iz gotovo svih predmeta pa se nedajbože da djeci nešto nije jasno, mogu tamo pohvatati konci.
    Osim toga, gdje se izgubila "generacijska solidarnost"? Ono, kad nešto ne kužiš, bio si bolestan, na putu, nisi bio u školi, pa ti dođe frend/frendica, i pokaže ti i objasni sve što si propustio?

  16. #66
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Potpisujem Forku.
    Nasi se pomazu medjusobno. Govorim o OŠ.
    . Za srednju ne znam

  17. #67
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ma slažem se i ja
    i meni je to koma
    uopće da se roditelj angažira mi je bilo nekad glupost (pa sam promjenila mišljenje)
    instrukcije su mi bile ono
    (naravno, kod djeteta bez teškoće)
    ali kad sam čula da neka djeca uzimaju već instrukcije
    pa od nekih čula da planiraju, pogotovo ako se bude uveo prijemni
    onda mujo pomisli, kud svi.....


    raska nije plašila instrukcijama
    rekla da je u prinicipu sva djeca (ok skoro sva) zahtjevaju roditeljski angažman
    a da se ne osjećaju promašenim ako budu morali i instrukcije uzeti
    nisu instrukcije nešto što se mora, što je poželjno i uobičajeno
    ali ono, nije kraj svijeta, i nije dijete jedino ako ih ima

  18. #68
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a mislim da ovi što uzimaju instrukcije, nije zato što su nešto propustili
    nego više brušenje i nadogradnja
    jer se uglavnom radi o jezicima
    kao neki nadstandard
    u dobi mog djeteta
    ali koliko čujem, u višim razredima, 7-8. već ima instrukcija baš radi savladavanja samog gradiva

  19. #69

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Iz perpektive,instruktora većinom se radi o inteligentnoj djeci koja su ili prelijena ili neorganizrana pa s instrukcije plaćau kakobi dijete moglo imat dobro ocjene i dalje a da pritomne nauči učit samostalno. Ta dob osnovne škole,viših razreda je ona u kojoj inteligentnoo dijete koje nije usvojilo neki sistem učenja, kontinuiteta ili pak same metode memoriranja, više ne može imt 5 ili4 n čistu pamet.
    Kao mama, meni je to da u drugom osnovne mama treba ispravljat zadaću suludo. Zadaćasluži baš tome,greškama... Na greškama se uči. To da dijete nema crvenog u bilježnici ne znam kakav bi to cilj školovanja bio... Mislim učitelj je tu da podučava,ispravčja i usmjerava, roditelj da voli i odgaja... a ne da brusi č i ć.

  20. #70
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    casa, ne znam u kojem dijelu bih se mogla složiti s tobom...

    pogotovo se ne slažem s onim dijelom da se instrukcije plaćaju "kako bi dijete dobilo dobro ocjene, a da pri tome nauči učiti samostalno"...
    imaš puno tipfelera u postu pa nisam sigurna da sam dobro skužila, ali ako si mislila ovo što sam upravo napisala, onda me baš zanima kako se to dijete uz pomoć instrukcija uči učiti samostalno? meni se te instrukcije upravo čine kao idealno sredstvo da se, primjerice, pametno, a lijeno dijete, još više ulijeni...
    jer, eto, ići će na instrukcije, pa zašto bi se onda samo trudilo?
    ispravi me ako griješim...

    a i o kraju tvoga posta bi se dalo razgovarati.
    osim što odgajam i volim (to je neupitno) ja sam od onih roditelja koja voli i podučiti i ispraviti i usmjeriti.
    u onoj mjeri koju smatram potrebnom

  21. #71

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa to sam i napisala Forka... da se na instrukcijama inteligentno dijete većinom još više ulijeni. Govorim o inteligentnoj djeci bez poteškoća koja kreću na instrukcije u višim razredima osnovne kako bi i dalje nizala petice...
    A što se tiče, ispravljanja,pa naravno da ćeš vlastito dijete podučit i ispravit.. Ali mislim da je školski program ipak školski. Ono, ne razumijem da je ljudima normalno da s djetetom bez poteškoća, sjede svakodnevno i pregledavaju teke, potcrtavaju imenice i vježbaju jednadžbice... Naravno,tko voli nek' izvoli... Samo što meni eto to nije zlatni standard.
    Davno je većbila jedna slična rasprava u kojoj sam sudjelovala... Zdravo dijete je u stanju vodit računa o vlastitom školovanju bez uplitanja roditelja po psiholozima. Svo ovo ispravljanje, ispitivanje i podučavanje djetetu ne treba.

  22. #72
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja je s porem.pažnje, i sad u 5.r. redovito pogledam zadacu iz matke i uprem prstom u krivo riješeno (pogreske joj nisu zbog neznanja, nego iz nepaznje), a bacim oko i na zadace iz jos par vaznijih predmeta. Zašto? Zato sto velika vecina drugih prof.ni ne pogleda DZ (u najboljem slucaju samo ustanovljava postojanje iste) pa kako da dijete ima povratnu info?

    Uči sama npr.matematiku, prirodu, hrv., engl., njem., tu i tamo je malo propitam pred test, ali povijest i geografija su vrlo "gusto" napisani udzbenici i tu je ne mogu pustiti na test ili usmeni ako je dvaput ne ispitam - prvi put nakon prvog njenog samostalnog ucenja da joj posložim u glavi nabacane činjenice i pojmove, a drugi put nakon opetovanog ponavljanja da vidim zna li.

    Meni se pokazalo da " rana intervencija" i roditeljski terorizam u 1. i 2.i 3.r..daju odlične rezultate, da dijete visoko podigne ljestvicu i da kasnije samo nastavi, naravno uz jednako prisutnu kontrolu.
    Iskustvo mi je pokazalo da skolovanje ne treba prepustiti slucaju jer dovoljan je 1 ili 2 nastavnika kojima se ne da pa da dijete stekne sliku o sebi da mu "ne ide".

  23. #73

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ili da shvati da ne uči za profesora i ocjenu pa da jednom zauvijek razvije unutarnju motivaciju?

  24. #74
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Danasnjem skolstvu zamjeram ogromnu kolicinu podataka koje se probavlja iz sata u sat, doslovce se svaki sat uci nova lekcija, nastavnici puno izostaju iz razlicitoh razloga, zamjena nema ili budu ad hoc (prof.tjelesnog), vremena za ponavljanje gradiva NEMA. Uci se zadnja lekcija pa je za dva dana test.

  25. #75
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Slažem se s @casom.
    Zdravo dijete zaista samo može i mora brinuti o svom školovanju.
    Niti sam ikad pregledavala zadaće, niti ću.
    Ne znam ni što mi dijete uči u školi :nemajka:
    Vidim da ona to sve sama odrađuje i organizira. Uspješna je i moje bilo kakvo uplitanje nema svrhe.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Naravno, i sve to ne valja. Jednako tako u gradovima ima puno smoga. I naša djeca moraju naučit funkcionirat u takvim uvjetima dok im ne stvorimo bolje. Ne vidim kako dugoročno pomaže da roditelj kod kuće homescoola dijete jer udžbenik iz povijesti ne valja... I na faksu će biti loših udžbenika...Naravno, ako vas veseli ponavljat rimske careve, samo naprijed... Ali eto smatrat da ih odgovorni roditelji ponavljaju radi svoje djece... Nekako ne mislim da to radi dobrog roditelja...nekako čini mi se da si ljudi često nabiju tu odgovornost bez ikakve potrebe.

  27. #77
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne kuzim te casa. Vjezbati jednadzbice? Ne moram ih ja vjezbati, ona mora. Matematika se uči rjesavanjem zadataka. I po mojoj procjeni, sama zadaca cesto nije dovoljna.
    I sto sada, trebam to prepustiti skoli ili s vremena na vrijeme, pogotovo pred ispit zadati jos koju "jednadzbicu", da dijete dodatno vjezba?
    Btw, pisano mnozenje, krivo je shvatila, prvo bi pribrojila prenesenu deseticu pa tek onda pomnozila.
    Pregledom zadace sam to skuzila.
    Bome, krivo usvojeno je bas tesko ispraviti, nikako si to nije mogla iz glave izbaciti. Samo dodatnim zadacima.
    Njena uciteljica pak nas moli da pogledamo zadacu jer ona cesto ne stigne pregledati točnost bas svih zadataka pa da kvacicu jer dijete ima zadacu, a ta kvačica ne znaci da je zadaca i tocna.

  28. #78
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to sam i napisala Forka... da se na instrukcijama inteligentno dijete većinom još više ulijeni. Govorim o inteligentnoj djeci bez poteškoća koja kreću na instrukcije u višim razredima osnovne kako bi i dalje nizala petice...
    A što se tiče, ispravljanja,pa naravno da ćeš vlastito dijete podučit i ispravit.. Ali mislim da je školski program ipak školski. Ono, ne razumijem da je ljudima normalno da s djetetom bez poteškoća, sjede svakodnevno i pregledavaju teke, potcrtavaju imenice i vježbaju jednadžbice... Naravno,tko voli nek' izvoli... Samo što meni eto to nije zlatni standard.
    Davno je većbila jedna slična rasprava u kojoj sam sudjelovala... Zdravo dijete je u stanju vodit računa o vlastitom školovanju bez uplitanja roditelja po psiholozima. Svo ovo ispravljanje, ispitivanje i podučavanje djetetu ne treba.
    Kako znas da je neko dijete bez poteskoca u 1 i 2 razredu , ako roditelj nije angaziran? Pogotovo ako je dijete suradljivo i jos u boravku. Kod takvog djeteta nema sanse da sustav prepozna problem do kraja drugog razreda. A tada se vec ima frustrirano dijete niskog samopouzdanja kojem nije jasno zasto mu ne ide glatko kao vrsnjacima.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Matematika se uvježbava,jer je vještina. A to kako je tvoja kćer shvatila učiteljicu je učiteljičina odgovornost.Ne razumijem zar stvarno vjeruješ da ćeš biti u stanju do kraja školovanja pratit matematiku.... Recimo u 2. srednje se uče trigonometrijske funkcije, kvadratne jednadžbe, moduli itd... Pa zar nije najvrednija lekcija koju dijete može naučit shvatit kad nešto ne razumije i lijepo dići ruku i reći: Oprostite,meni nije jasno... Držim instrukcije iz matematike stjcajem okolnosti mei uvijek nanovo čudi koliko djeca nemaju uopće ideju da bi na satu mogli dić ruku i reć: Ništa mi nije jasno. Nego šute,ne znaju i često ni ne znaju da ne znaju... Ono kad roditelj prestane pratit,prestane i dijete.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    sirius,pa ipak vjerujem da roditelj vidi ima li dijet poteškoća i bez škole... Ono ponekad dijete pročita štogod nevezano za školu,pa nekad i u dućan ode i štogod zbroji, oduzme, a valjda i finu motoriku nekad van školskih aktivnosti upotrebljava. I roditelj je angažiran oko djeteta,ali nije oko škole.
    Ljudi koji ne pregledavaju zadaće su ljudi koji se jednako bave djecom kao oni koji ih pregledavaju. Mislim da je to baš ono predrasuda... da onaj tko ne pregledava zadaće nije angažiran roditelj.

  31. #81
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Njoj je bilo jasno. Samo joj je bilo krivo jasno.
    Ne znam. Meni je jednostavnije pogledati nego kasnije placati instrukcije.
    I da, vjerujem da ako ne upise matematiku na pmf-u da cu moci pratiti i pomoci bude li trebalo.
    I to, brijem sve predmete. :uvijek_skromna:

  32. #82
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Osobno zavidim ( vrlo duboko) svakom roditelju koji nije angaziran oko skole, a dijete prolazi kroz skolovanje bez poteskoca.
    Na prvi dio posta se mogu samo nasmijati. Jer me zivot fino naucio da to sto pises o prepoznavanju poteskoca debela zabluda. I bez nekog dubljeg i detaljnijeg ulazenja u skolski program i ocekivanja sustava izgubila bih prilicno vremena bez da vidim ( vrlo veliki ) problem.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Svaka ti čast Cubana... Nego deder, reci što si po struci...pa da znam kamo usmjerit sinove...
    Eto, ja ti tu pustim da krivo shvati dobije lošu ocjenu,pa upita meni nije jasno i nauči em pitat pomoć em množit, jer mislim da je to korisniji put za moju djecu.

  34. #84
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja sam u srednjoj vjezbala fiziku. Famozna zuta zbirka.
    I bilo je zadataka koje nisam znala rijesiti, nisam skuzila, nesto krivo prepisala, we...
    Sva sreća tu je bio tata koji bi mi objasnio sto sam krivo napravila.
    Nije mi ga samo rijesio. Sto bih ja imala od toga?
    A na racun toga, na prijemnom sam iz fizike imala najvise bodova. Fizika me upisala na faks.
    Zahvaljujući i tatinoj volji i znanju.

  35. #85
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Imam osjecaj da mi ovdje govorimo o dva tipa djece: onima s teškoćama (koje roditelji shvacaju i djeluju na njih) i onima izvrsne koncentracije i sposobnosti, iz urednih obitelji s razvijenim radnim navikama.

    A djeca su većinom prosječna.

  36. #86
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne znam zasto mislis da dijete ne pita u skoli?
    Ja sam skuzila da je krivo naucila prije i nje i uciteljice. Slucajno.
    I sto sam ju trebala pustiti da sama jednom shvati, a ne objasniti joj?
    Ne slazem se. Al opet, ne moramo se složiti

  37. #87

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A jezici Cubana? Ono jednostavno mi se čini da je jako teško moći pratit sve predmete... Mislim kako stojiš s perifrastičnim konjugacijama u latinskom, kako s simboličkom logikom, kako s povijesnim lentama, kako s analizom likovnih djela, kako s analizom poezije... Ne znam,ako sve nabrojana rješaši ko od šale, svaka čast. Al eto većina nema takve roditelje.
    Ne znam ja sam bila i ostala štreber,moji nisu objašnjavali ništa i upisala dva faksa bez problema. Tko zna gdje bih bila da mi je tata fiziku znao...

  38. #88
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Mozda sam skroz u krivu, vrijeme ce pokazati.
    Imam jos primjera. Mali danas prepisuje prirodu jer nije imao mjesta u biljeznici (ipak nemam sve pod kontrolom) i vidim da pise "koj" umjesto "koji". Jer stvarno misli da se tamo pise. I izgovara.
    I kaj sad, na to ne reagirati? Nemam toliko samokontrole

  39. #89

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma nismo čokolada...Nego jednostavno djeca koja nemaju izvrsnu koncentraciju,koja nisu iz super obitelji mogu razvit radne navike bez da roditelji pregledavaju zadaće. Jedanko kao što nauče govorit bez da roditelji koriste baby signs ili neke posebne igre za razvoj govora. Ona djeca koja imaju poteškoće,naravno trebaju pomoć i podršku roditelja, ali većina djece ne treba. Samo nekako je to pregledavanje zadaća postalo musthave odgovorng roditeljstva.
    Već sam pisala da je mom sinku trebalo tri mjeseca prvog razreda da počne pisat zadaće samostalno... I da su to bila tri duga mjeseca koja su se po meni itekako isplatila.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma naravno da ćeš reći ako vidiš. Samo ja stvarno ne kužim zašto ti uopće trebašznat gdje on ima ili nema mjesta te što prepisuje. Ja ti recimo nemam pojma u kojim tekama moj ima još mjesta u kojim nema, i tako već godinama. Povremeno zadrami da mu treba teka za geometriju... I znam da sad radi vektore jer me neki dan molio da mu nešto objasnim. I naravno da ću objasnit, al da ću pratit sve predmete ili sve važne predmete...

  41. #91
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne znam. Ja volim znati sto mi djeca rade.
    U skoli.
    Posljednje uređivanje od Cubana : 17.02.2016. at 23:24

  42. #92
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    A gle, svi gledamo iz vlastitih cipela. Moja doma po svim procjenama strucnjaka i stvarnom stanju treba imati velike teskoce u skoli. U matematici bas ozbiljne probleme.
    Evo je danas iz skole s peticom iz testa. Vjeruje da može i radi upravo zato sto vjeruje. Nisu je nastavnici uvjerili.
    Gledam drugu djecu kako vjeruju da ne mogu. I zato ne mogu. Ne rade jer ih nema tko doma uvjeriti. A nastavnik neće.
    Tome služe kućne "jednadžbice".

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Mislim da je ta priča s instrukcijama u višim razredima pretjerana i da mali broj učenika ide na njih. kroz razgovore s roditeljima ostale djece u razredu nisam dobila dojam da idu na instrukcije. Tu i tamo kad uspijem baciti oko na whatsapp razrednu grupu vidim da se cure raspituju kako rjesiti nesto, sto treba nauciti za test, sto je zadaća. Uglavnom za sada ne znam nijedno dijete u osnovnoj školi koje ide na instrukcije. Vjerujem da je to zaista uzelo maha da bi ipak znala nekoga.

  44. #94
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    A jezici Cubana? Ono jednostavno mi se čini da je jako teško moći pratit sve predmete... Mislim kako stojiš s perifrastičnim konjugacijama u latinskom, kako s simboličkom logikom, kako s povijesnim lentama, kako s analizom likovnih djela, kako s analizom poezije... Ne znam,ako sve nabrojana rješaši ko od šale, svaka čast. Al eto većina nema takve roditelje.
    Opet, ne govorim o ucenju umjesto djeteta nego o pomoći ako nešto zapne, ako ne razumije. Jer ruku na srce, nisu uvijek nastavnici oni koji to odrade. Neki ne žele, neki ne znaju, neki ne mogu.
    Potrudit cu se. To je stvarno najmanje što mogu.
    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam ja sam bila i ostala štreber,moji nisu objašnjavali ništa i upisala dva faksa bez problema. Tko zna gdje bih bila da mi je tata fiziku znao...
    Ja očito bez faksa, a ti sa 3. Vidiš kako smo različiti.

  45. #95
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja imam prvasica, ali moram priznati da mi je angazman veci nego sam mislila da ce biti. Ide u boravak i opet, ne mogu nikako presutiti kvacicu ispod krivo rijesenog zadatka, ili kad mi iskreno kaze da je prepisala zadatak pa ima kvacicu a nije shvatila. Pitam je da li je pitala uciteljicu da joj objasni, kaze da uciteljica samo jos jednom procita zadatak (na stranu sto je to po meni glup tip zadatka iz matematike, ali ona nije skuzila princip zadatka, niti je uciteljica shvatila da ona ne kuzi).
    Pametna je, mogla bi sve sama, ali dok jos imamo vremena ne vidim zasto joj ne posvetiti tih 15-ak minuta dnevno i pomoci oko dijela koji uciteljica nije odradila.

    Ono sto svakako zelim postici je da mi dijete nauci uciti, meni to nitko nije pokazao, i napatila sam se na faksu kad mi je prvi put zatrebalo. Sto se tice primjedbi da se ne pregledavaju zadace, da se na satu ne ponavlja nego odmah iduci tjedan pisu testovi, da ima instrukcija u OS - koliko me sjecanje sluzi bilo je isto i kad sam ja isla u OS ali je puno manji bio pritisak na ocjene, i vecina razreda je imala cetvorku ili nesavrsenu peticu, uz rijetke trojke (gledam prosjecan uspjeh), ove s trojkama su roditelji slali na instrukcije.

  46. #96
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin, ono što mene muči - zašto logoped? zašto stručni tim? zašto dijete koje je sanjalica, koje se zamisli pod nastavom, automatski znači da ima problem koji se mora riješiti?
    iskreno, meni to nije jasno
    o kojem točno se tu problemu za stručnu službu radi?
    zato sam i pitala - kakve su ocjene? jesu to jedinice, dvojke?

    evo, u međuvremenu stigao odgovor.
    Pa ne bave se logopedi samo djecom koja ne znaju izgovoriti L i R, ne bi to bila posebna struka da njihov posao nije puno puuuuuno širi.

    Ovako - dijete koje ima teškoće s koncentracijom možda ima i neke druge smetnje koje utječu na pažnju. Logoped se ne bavi samo kvalitetom izgovora, nego JEZIČNIM KOMPETENCIJAMA, a to je u vezi s cijelim lancem slušanja, obrade informacija (ne samo slušnih nego i vizualnih i ostalih) itd.

    Ako dijete ima teškoća sa slušnim procesiranjem ili kratkotrajnom/dugotrajnom memorijom (nemojte mi zamjeriti ako fulavam stručne termine - nisam stručnjak, nego prilično iskusni roditelj), to se manifestira ovako kako je celeste opisala - dijete U TRENU zaboravi što je učiteljica rekla, jer nije u stanju dulje pamtiti informaciju da treba pisati to i to... Isto tako, možda ima poteškoća s pamćenjem pisanih informacija, a to u kombinaciji s deficitarnim slušnim procesiranjem daje ovo što je celeste opisala primjerom - ne razlikuje Č i Ć jer ih ili ne čuje ili nije u stanju zapamtiti primjere riječi (imam doma oba slučaja - moj stariji ne čuje razlike, ali je u stanju sve zapamtiti, a mlađi nema šanse da zapamti, ali sve čuje i tako si pomaže).

    Ako u zadaćama ima puno grešaka, slušna percepcija i vizualna orijentacija su prvo mjesto gdje treba napraviti provjeru, dakle - ideš s djetetom logopedu.

    Srećom, mnogi učitelji (iako mi se čini da ova učiteljica nije iz te vreće) znaju s blažim smetnjama tog tipa izaći na kraj, jer to je i njihov posao: vizualna i prostorna koordinacija, grafomotorika... sve to djeca uče u početnim razredima. A celeste je rekla da je curica u drugom razredu. Mi ne znamo da li je lani imala istu ili neku drugu učiteljicu, da li su smetnje od početka (jer prvašićima se puno toga tolerira, ali u drugom razredu je već druga priča - očekuje se više).

    Tako da - ja sam samo upozorila što bi mogao biti problem.

    Logoped će roditeljima reći koje su djetetove jake strane (da li joj bolje ide slušno ili vizualno primanje informacija) pa se može prilagoditi stil učenja. Dalje - logoped će za učiteljicu dati PAPIR S UPUTAMA što i kako s takvim djetetom. Kao i deficitaran izgovor L i R, te smetnje su kod većine prolazne i rješive, a kod nekih ostaju, pa si čovjek s vremenom prilagodi metode učenja.

    Inače, ovo jako teško ide bez popriličnog angažiranja roditelja, ali da ponovim - riječ je o smetnjama, nije to bolest, a nipošto nije rijetkost.

  47. #97
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Za celeste - nabavi si knjigu "Igrom do čitanja" Mire Čudina OBradović i vidi što se tamo nudi. Nama je puno puuuuno pomoglo, iako smo je mi koristili u predškolskoj godini, po savjetu stručne službe iz vrtića, a kasnije i logopeda.

    Zapravo, budući da je dijete u drugom razredu, možda bi bila prikladnija knjiga iste autorice "Kad kraljevna piše kraljeviću", jer to je priručnik za roditelje. Evo prikaza: http://www.foma.hr/prirucnici-za-rod...se-kraljevicu/

  48. #98
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam u srednjoj vjezbala fiziku. Famozna zuta zbirka.
    I bilo je zadataka koje nisam znala rijesiti, nisam skuzila, nesto krivo prepisala, we...
    Sva sreća tu je bio tata koji bi mi objasnio sto sam krivo napravila.
    Nije mi ga samo rijesio. Sto bih ja imala od toga?
    A na racun toga, na prijemnom sam iz fizike imala najvise bodova. Fizika me upisala na faks.
    Zahvaljujući i tatinoj volji i znanju.
    Ovako sam ja prošla s matematikom. I samo zahvaljujući svom tati mogu danas pomoći i svom sinu kad zatreba.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    meni je druga stvar problem, a to je kad djecu koja jesu u stanju sama napraviti i pratiti gotovo sve, roditelji dodatno drilaju već od prvog razreda
    jer bi mogli biti "još bolji" i..šalju djeci poruku - ti to ne možeš sam -
    jer to je po meni današnji izazov većine nas roditelja
    ako ih ne pustimo da sami savladaju gradivo u nižim razredima (tu opet mislim na prosječnu djecu, onu koja nemaju poteškoća, a takvih IPAK ima najviše), koje sigurno svako prosječno dijete može savladati, dobijamo klince koji zaista žive u uvjerenju da ne mogu sami/ne znaju da mogu sami...

    i priča s početka ove teme me na to podsjeća, curka koja može sve savladati, a koja "odluta" (a imam takvu doma!) ako se sad zabrije vrlo lako može "pokupit" ideju od učiteljice ili mame da "s njom treba raditi"
    treba li?
    Učiti činjenice koje joj u 95% slučajeva neće trebati kad odraste
    jer se sve tako brzo mijenja da zaista postaje upitno kaj ih trebamo naučiti za život
    dal želimo uvjeriti ih da ne mogu sami, da im mi moramo pomagati

    a računam da bi sve mi tu htjele da nam djeca odrastu u samostalne i odrasle osobe koje će se moći nositi s izazovima njihovog odraslog života

    pa koja je onda naša misija?

    meni je prva nit vodilja kad sam sa svojom frajlom - kaj mi poručujemo svojoj djeci kad im idemo pomagati
    /i opet govorim o običnoj djeci, koja btw, nikako nisu malih kapaciteta, toga sigurno sve tu jesmo svjesne, jel te?/

    a čega se onda bojimo? kud se guramo? zašto ih ne pustimo da sami to savladaju?
    jer današnja djeca jaako dobro kuže, a još više osjećaju kaj se oko njih zbiva..

  50. #100
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Na prvom roditeljskom dobili smo upute učiteljice da trebamo biti prisutni, pregledati svaki dan bilježnice, knjige,...
    Upozoriti dijete, pomoći djetetu,...
    Nemamo boravak i iskreno ne znam ni jedno dijete iz razreda kojem roditelj ne "pomaže" u vidi pregleda zadaća i slično.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •