Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 103

Tema: CIN III - Carcinoma in situ

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    16

    Početno CIN III - Carcinoma in situ

    Molim vas za pomoc.
    Jucer sam saznala navedenu dijagnozu i svi smo u soku. Godinama imam los papa, ali mi je moj ginekolog savjetovao cekanje kako se ne bi stvari same rijesile i nikada mi nije davao terapiju. Radi se o dr. Vlastelicu u Rijeci.

    Sada sam tu gdje jesam i salju me na operaciju. Imam Papa test, obavila kolposkopiju, ali nisam nikada vidjela nalaze. O Biopsiji niti rijeci. Nakon upita za drugo misljenje dobila sam informaciju kako je Biopsija obavezna (Ginoderma) prije bilo kakvog zahvata.

    S druge strane u poliklinici Harni govore kako je to normalno i da lijecnik moze na osnovu Pape koji je tako los slati odmah na operaciju. Isto tako rekli su mi kako oni obavljaju iskljucivo LETZ konizaciju i kako tom metodom ne mora uvijek biti skinuto sve kod tako loseg nalaza. Hmm.

    U bolnici operacija je zakazana tek za 40 dana, sto mi je opet nekako daleko jer se bojim da mi se stanje ne pogorsa i dodjem do Pocetne Invazije.

    Gdje ste obavljale operacije i koja je poliklinika po tom pitanju najbolja, pa ako je zaista potrebno da operaciji pristupim puno prije navedenog datuma.

    Pozdrav svima

    Ocajna

  2. #2
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Na zalost, ne mogu ti dati savet u vezi poliklinika u hr, ali mogu ti reci da je na osnovu mog iskustva (pre 6 meseci cin I) i onog što sam o datoj temi pročitala i saznala, zaista čudno što ti se ne predlaže biopsija kao jedini potuno validan i tačan dijagnostički aspekt. Naime, zbog upale/infekcije, papa test može i da zavara i da pokaže mnogo goru situaciju nego što je ona zapravo.
    Inače, letz konizacijom odstranjuje se samo površinski sloj sa grlića materice i ona zaista nije pogodna za lečenje cin III. Ako se biopsijom potvrdi ovaj nalaz, biće neophodna klasična konizacija. Molim te, potraži još jedno mišljenje.

  3. #3
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Ja također predlažem još jedno mišljenje.

    I pričam svoje iskustvo ne bi li te barem malo ohrabrila i oraspoložila. Bilo je davno ali je išlo ovako nekako: tri loša PAPA testa zaredom (CIN III i HPV) ukupnog trajanja 6 mjeseci, ambulantno 'spaljivanje'. Stvar riješena.

    Želim ti svu sreću.

  4. #4
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    I, zaboravih reći, pokušaj da se smiriš. In situ je odlična prognoza i kada se odstrani u potpunosti možeš se smatrati izlečenom. Sve najbolje! l

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Mzola, nemoj paničariti, bilo je tu još cura na forumu s istom dijagnozom i danas su sasvim zdrave, još su i dječicu izrodile nakon operacije. Smiri se!


    Ja sam imala CIN2, biopsijom se pokazalo da se radi zapravo o CIN 3 promjenama, a sve kao posljedica HPV-a. Sve sam obavila u Ginodermi, Ljubojević kod nas slovi za najboljeg stručnjaka po pitanju LLetz konizacije i nećeš se pokajati budeš li slijedila njegove savjete.

    Poslat ću ti PP čim uhvatim malo više vremena, trenutno sam u strci...

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    nače, letz konizacijom odstranjuje se samo površinski sloj sa grlića materice i ona zaista nije pogodna za lečenje cin III. Ako se biopsijom potvrdi ovaj nalaz, biće neophodna klasična konizacija.
    Može se i CIN3 i karcinoma in situ riješiti Letz konizacijom koja se uvijek preferira kod žena koje još nisu rađale.

  7. #7
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj fritulica1 prvotno napisa
    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    nače, letz konizacijom odstranjuje se samo površinski sloj sa grlića materice i ona zaista nije pogodna za lečenje cin III. Ako se biopsijom potvrdi ovaj nalaz, biće neophodna klasična konizacija.
    Može se i CIN3 i karcinoma in situ riješiti Letz konizacijom koja se uvijek preferira kod žena koje još nisu rađale.
    Da, kod žena koje nisu rađale preferira se manje opsežna intervencija zbog čuvanja grlića. Od dubine promene zavisi krajnja procena o metodi. Pošto cin III podrazumeva promene u svim slojevima ćelija, klasična konizacija je zahvat za koji se dr češće odlučuju,.
    No, nadajmo se da će biopsija ovde pokazati manje opsežne promene od cin III i da će LETZ svakako biti izbor. Ja sam je, eto, prošla i zaista nije ništa strašno.
    Vibram za mnooogo bolji nalaz od početnog!

  8. #8
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    Ja sam imala istu dijagnozu kao ti, kod istog doktora i slali su me na isti zahvat i čekala sam isto 40 dana
    I od operacije je sve super. Bila sam prije 3 godine i od tad mi je svaki papa dobar.
    Sam lletz je potpuno rutinska operacija. Uspavaju te, zahvat traje 10 minuta i drugi dan možeš doma. Samo sljedeća 2 tjedna moraš malo usporiti, najbolje bi bilo odležati, dok rana ne zaraste da ne prokrvariš.
    Nemoj se ništa brinuti, to je toliko često i rutinski i ako sve držiš pod kontrolom ne može ti se ništa zakomplicirati.
    Još bi ti preporučila da uzimaš nešto za imunitet. Ja sam popila cijelu kutiju matične mliječi u to vrijeme.
    Uglavnom, sretno i ako te bilo što zanima pitaj

  9. #9
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Draga moja, i ja bih ti savjetovala drugo mišljenje i biopsiju.

    Držim ti fige. Svi koji su se ikada susreli s CIN dijagnozom i HPV-om znaju kroz što prolaziš.
    Ja sam spala na živce zbog blaže dijagnoze i suosjećam s tobom.

    Drži se i znaj da je izbjegavanje stresa u ovoj situaciji od iznimne važnosti. I jačanje imuniteta.Na piluli valjda nisi. Pij folnu i B kompleks.

  10. #10
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Kod već razvijenog CIN-a, folna kiselina ne pomaže, osim ako je osoba prije toga bila na pilulama. Folna, u visokim dozama, može pomoći da do CIN-a ne dođe.

    Ono što pomaže je recimo ekstrak zelenog čaja.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    16

    Početno

    Cure hvala vam svima puuuno puuno na ovim lijepim rijecima. To covjeka zaista smiri pogotovo kada se susretne sa ljudimo istog iskustva. Da ne odgovaram svakoj ponaosob onda cu ovako sve u jednom.

    Danas smo Suprug i ja bili kod doktora u bolnici da pitamo iz kojeg razloga nije obavljena Biopsija gdje je on bio izuzetno susretljiv i rekao da je na kolposkopiji vidljivo kako je to sto posto CIN III i da iz iskustva tvrdi kako to treba rijesiti klasicnom konizacijom. Pitali smo zasto ne Letz metodom obzirom da jos nisam rodila, a upravo nam je to u planu, rekao je kako u ovakvom slucaju kod Letz-a moze ostati kancerogenog tkiva pa se postupak eventualno mora ponavljati.
    Klasicna konizacija navodno skida sve.
    Na upit koliki je postotak uspjesnosti zahvata, doktor je rekao kako je to rutinska operacija i kada se sve skine, nakon toga ne bi trebalo biti problema. To nas je jako smirilo.

    E sad, vidim da su nekima od vas Letz metodom ipak uspjesno sve obavili. Covjek je bio dosta uvjerljiv pa sada ne znamo da li ipak otici do ZG i prije svega obaviti Biopsiju u Ginodermi.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj arilu prvotno napisa
    Sam lletz je potpuno rutinska operacija.
    Ja sam popila cijelu kutiju matične mliječi u to vrijeme.
    Uglavnom, sretno i ako te bilo što zanima pitaj
    Da, upravo smo slozili spisak sto bi sve trebalo za jacanje imunoteta. Dakle tebi su u rijeckoj bolnici ipak radili Letz? Nama je doktor rekao kako je on ipak siguran u klasicni postupak. Hmm, da li to sada ovisi od doktora do doktora, masu informacija pa covjek nikada nije dovoljno pametan.
    Da li si bila na biopsiji?

  13. #13
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    Nisam, rekli su mi isto što i tebi. Mi smo isto u to vrijeme planirali bebu. Dr. mi je rekao da je moguće da ne uspiju skinuti sve jer je na dosta velikom području i da počekam da rana zacijeli da se vidi da li je što ostalo. Jer naravno nije pametno zatrudniti ako se sve ne skine. Konizaciju mi nisu ni spominjali.
    Brzo nakon toga, zatrudnila sam iz prve

    Za Zg ti ne znam što savjetovati. Ja sam bila kod više doktora, ali svih u Riječkoj bolnici. Dr. Manestar me je najviše smirio.
    Točno znam kako se sad osjećaš. Ja sam bila u totalnoj komi, ali kad ti prođe taj prvi šok vidjeti ćeš da to zapravo i nije tako strašno. Ja sam odmah zamišljala rak i sve najcrnije prognoze.
    Dr. mi je rekao da ako u sebi imaš taj virus i ako se ne kontroliraš 10 godina može nastat veliki problem, ali ako paziš na sebe nema šanse.
    Redovite kontrole, podizanje imuniteta i ništa ti neće biti, ne brini se.
    Samo se nemoj previše nervirati ovih 40 dana!Razmišljaj da ćeš nakon tog zahvata biti zdrava. :D

  14. #14
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    samo da te utješim - ja sam imala cin III koji je "smanjen" na cin I nakon krioterapije. Nakon toga sam normalno ostala trudna.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj arilu prvotno napisa
    Nisam, rekli su mi isto što i tebi. Mi smo isto u to vrijeme planirali bebu. Dr. mi je rekao da je moguće da ne uspiju skinuti sve jer je na dosta velikom području i da počekam da rana zacijeli da se vidi da li je što ostalo. Jer naravno nije pametno zatrudniti ako se sve ne skine. Konizaciju mi nisu ni spominjali. Brzo nakon toga, zatrudnila sam iz prve
    Super ovo je odlicna informacija jedino kod mene doktor govori da je bolje konizacijom, a vidim da na ovom forumu ima dosta zena koje su operaciju obavile tom metodom i imaju djecu. Doktor je rekao kako trudnocu drzi unutarnji dio grlica maternice, a ukoliko se prerano otvorim da se obavi kiretaza i sve opet ok.



    Za Zg ti ne znam što savjetovati. Ja sam bila kod više doktora, ali svih u Riječkoj bolnici. Dr. Manestar me je najviše smirio.
    Istina, upravo smo jucer bili upravo kod njega i covjek se zaista cini ok. Na nas dramatican upit kolika je uspjesnost te operacije, covjek se blago osmjehnuo i rekao, ma to je rutinska operacija, kada to obavimo nema nikakvih problema i moci cete zanijeti.
    Uh to je zaista zvucalo smirujuce i nakon toga smo oboje odahnuli i sada cekamo da vrijeme prodje.
    Jedino jos razmisljamo, obzirom da imamo vremena do operacije, da li da odemo u Ginodermu na biopsiju za cca desetak dana kada mi stvari prodju, mada je to jos samo jedan dodatni stres, a Manestar kaze kako bi to samo potvrdilo ono sto je vec utvrdjeno, a nama se jedino mota po glavi Letz ukoliko bi biopsija pokazala nesto bolju sliku.
    S druge strane uvijek ostaje ono sto je doktor rekao, kako Letz metodom postoji sansa kako dio moze ostati, sto kod tebe ocito nije i sve je proslo ok, a konizacijom je sigurnost veca.

    E sad jos ta medjuodluka ostaje na nama pa da vas sve skupa vise ne opterecujem. U svakom slucju sve ste puno pomogle i veliko vam HVALA!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    16

    Početno

    [quote="mzola"

    a ukoliko se prerano otvorim da se obavi kiretaza i sve opet ok.[/quote]

    Ajme tek sam sada vidjela sta sam napisala, mislila sam na opciju kada se zena sasije ukoliko se prerano otvori tijekom trudnoce.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa
    samo da te utješim - ja sam imala cin III koji je "smanjen" na cin I nakon krioterapije. Nakon toga sam normalno ostala trudna.
    Ovo je fantasticno, drago mi je zbog tebe.

  18. #18
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    Uopće ne poterećuješ, znam kako ti je i slobodno se izjadaj kad god ti dođe
    I javi kako je prošlo!
    Sretno!

  19. #19
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    poterećuješ - opterećuješ

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj arilu prvotno napisa
    poterećuješ - opterećuješ
    :D
    Hvala puno na svemu, javim kada sve prodje.

  21. #21
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    To obavezno!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Mzola, ne boj se. Klasična konizacija je zaista rutinska i sigurna.

    Moja prijateljica (liječnica) je upravo klasičnu, a ne Letz, izabrala kad se susrela s dijagnozom kao tvoja-upravo zato da bude sigurna kako je sve uklonjeno. Eto, majka je, u trudnoći je radila skoro do samog poroda, sad joj je nalaz skoro savršen. Sretno!!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    16

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Mzola, ne boj se. Klasična konizacija je zaista rutinska i sigurna.

    Moja prijateljica (liječnica) je upravo klasičnu, a ne Letz, izabrala kad se susrela s dijagnozom kao tvoja-upravo zato da bude sigurna kako je sve uklonjeno. Eto, majka je, u trudnoći je radila skoro do samog poroda, sad joj je nalaz skoro savršen. Sretno!!
    Jooj vijesti sve bolje i bolje, bas si me obradovala ovom informacijom, sve mi je lakse :D

  24. #24
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    samo da se nadopunim - da kod mene krioterapija nije uspjela, išla bih na konizaciju. To je rutinski zahvat, bezopasan koliko zahvat može biti. I ne ugrožava mogućnost buduće trudnoće.
    Sretno!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Ja sam obavila konizaciju Letz metodom u Ginodermi.
    Ljubojević je zaista stručnjak. Išlo je od lošeg pape, preko biopsije, ponovo loš papa i onda konizacija. Nakon konizacie uredan papa, nakon toga trudnoća, cerviks mi se počeo skraćivati pa sam većinu preležala. Nakon trudnoće uredan papa. Trebala bih sada opet na kontrolu.
    S obzirom da moraš čekati 40 dana, zaleti se do Zagreba, napravi biopsiju, sve je gotovo za 5 minuta i imaš rezultate za sedam dana.
    Sve u svemu, što god odlučila, bitno je da ćeš ovom ili onom operacijom sve riješiti, ne brini.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    105

    Početno

    prvo se smiri jer ima puno većih problema
    ista dijagnoza prije osam godina, papa pokazao cinIII cis, tipizacija virusa pokazala visoki rizik, biopsija (obavezna!) potvrdila, obavila LETZ kod Ljubojevića, malo mazanje rodnice, nakon toga zatrudnila i sve pet, nakon trudnoće se virus razmahao, papa pokazao cinIII, doktorica počistila biopsijom, a biopsija pokazala da je cinII. od tad je prošlo četiri godine, i sve je čisto. Prvu biopsiju napravila u Petrovoj, na preporuku dr. Ljubojevića, sve kasnije radila u Gynodermi.
    Ono što sam naučila u svom slučaju, a nisam potpuno medicinski nepismena: papa je relativno subjektivan nalaz koji se u takvim slučajevima potvrđuje biopsijom i kolposkopijom. kolposkopija pritom pokazuje kolika je zahvaćena površina, biopsija pokazuje dubinu - koja jer jako važna i zapravo se označava tim brojevima. što je dublje zahvaćeno tkivo, to je veći cin. zato je biopsija važna. letz, ako je dobro napravljen, apsolutna je indikacija za žene koje nisu rađale, jer serklaža, preuranjeni porod i slične stvari nisu baš fora, zar ne?
    istina je da se moj virus razmahao nakon poroda, ali sam ga sanirala samo tako. važni su redoviti pregledi, po mogućnosti kod istog provjerenog ginekologa, ne pušiti (navodno jako važno kod hpv-a, objasnili mi ali sam zaboravila). neću ti soliti pamet, ali ja bih na tvom mjestu bez razmišljanja otišla u ginodermu, mene tamo prati dr. Babić i odlična je. oni su takoreći specijalizirani za hpv, istražuju ga i imaju takvu populaciju (ne reklamiram, njima to ne treba). ako imaš bilo kakvu mogućnost to raditi u zg, svakako razmisli. operacija kod njih traje oko sat vremena, na lokalnoj, mislim da je oko 2 tisuće kuna, nakon toga ideš doma, ležanje 2 tjedna, s tim da su ti doktori na mobitelu 24 sata.
    napomena koja ne mora biti istinita ali nije za odbaciti: javne ustanove štede gdje stignu, biopsija košta, klasična konizacija je najjednostavnija. ja ju sa svojim iskustvom nikad ne bi odabrala

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Citiraj morska prvotno napisa
    etz, ako je dobro napravljen, apsolutna je indikacija za žene koje nisu rađale, jer serklaža, preuranjeni porod i slične stvari nisu baš fora, zar ne?
    Potpisujem!

    U potpunosti se slažem s morskom, a posebice s ovim:

    ali ja bih na tvom mjestu bez razmišljanja otišla u ginodermu, mene tamo prati dr. Babić i odlična je. oni su takoreći specijalizirani za hpv, istražuju ga i imaju takvu populaciju (ne reklamiram, njima to ne treba). ako imaš bilo kakvu mogućnost to raditi u zg, svakako razmisli. operacija kod njih traje oko sat vremena, na lokalnoj, mislim da je oko 2 tisuće kuna, nakon toga ideš doma, ležanje 2 tjedna, s tim da su ti doktori na mobitelu 24 sata.
    napomena koja ne mora biti istinita ali nije za odbaciti: javne ustanove štede gdje stignu, biopsija košta, klasična konizacija je najjednostavnija. ja ju sa svojim iskustvom nikad ne bi odabrala

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Potpisujem i za dr. Ljubojevića i dr. Babić.
    On me pratio kroz biopsiju i letz konizaciju, a ona mi je vodila trudnoću.

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    letz, ako je dobro napravljen, apsolutna je indikacija za žene koje nisu rađale, jer serklaža, preuranjeni porod i slične stvari nisu baš fora, zar ne?
    Moram naglasiti da sam ja, zbog mog drugog problema (IVF - loš suprugov spermiogram) prije odluke o vrsti konizacije, obišla niz strucnjaka - ginekologa i svi su mi savjetovali upravo Letz konizaciju - baš zbog činjenice da još nisam rađala, a to mi je što skorije i bio cilj. Ujedno mi je u odluci (i u psihozama i strahovima zbog tog problema) puno pomogla i jedna naša forumašica koja je CIS riješila Letzom.

    Nije klasična konizacija garancija da će promjene biti odstranjene. Moja mama je izabrala upravo tu vrstu konizacije, poslije nalaz nije bio dobar, morala je na drugu operaciju i tada je ostala bez maternice. Istina, bilo je to prije dosta godina, sigurno se i klasične konizacije danas savršenije obavljaju ipak, zbog činjenice da još nisi rađala, razmisli o Letz konizaciji (kod Ljubojevića jer je zaista kod nas on najveći majstor po pitanju iste).


    Evo ti ovdje http://www.forum.hr/showthread.php?t=306422&page=263 , na stotinama stranica, raspravlja se samo o CIN-ovima i konizacijama, iščitaj, dobro se jos informiraj, možda i kod drugih liječnika pa tek onda odluči.
    Sretno!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3

    Početno

    MALO PITANJCE....

    Dobila sam informaciju da se konizacijom skida i virus hpva, pa me zanima da li informacija točna???

    hvala unaprijed...

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Konizacijom se skida zarazeno tkivo, ali to ne znaci da ce se virus ukloniti iz organizma. Nesto kao kod herpesa.

  32. #32
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Prilično drukčije od herpesa.

    Jer virus herpesa ostaje latentan u tijelima senzornih živčanih stanica koja inerviraju područj ekože koje je bilo zahvaćeno primarnom infekcijom. Dakle nisu više na površini i nisu dostupni nekakvom površinskom tretmanu.

    A HPV je isključivo u epitelu. dakle dostupan tretmanu jer se radi o površinskoj infekciji.
    I ako se nalazi samo u epitelu cerviksa bit će potpuno uklonjen konizaicjom.

    A reinfekcije HPV-om nakon kirurškog zahvata nisu nikakva reaktivacija latentne infekcije, već su stvarno ponovna infekcija. Bilo reinfekcija od strane zaraženog partnera, bilo reinfekcija iz rodnice, ako je HPV inficirao i epitel rodnice, pa se kasnije može proširiti na grlić maternice.

    Kaj sad, ako pitam Martu zašto piše o stvarima koje ne zna, ispast ću nepristojan?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    42

    Početno

    Htjela bih se pridružiti ovoj raspravi sa svojim iskustvom.
    Meni je papa bio loš zadnje 3,5 godine, otprilike prije trudnoće i stalno je pokazivao cin1, 2. Tipizacija na hpv je kasnije pokazala visoki rizik, obavila kolposkopiju, biopsiju i dalje papa stalno loš. Nakon pape u 9. mj. prošle godine, ginekologica me uputila na letz koji sam obavila u Petrovoj prije 2 mjeseca i phd nalaz je bio loš, tj. pokazivao je da je to najmanje cin3 ili invazivni karcinom. Koma! Ponovila papu u Petrovoj i pokazalo se da ipak je cin3 i cis. Zapravo me to i utješilo jer sam se bojala da nije i gore i dogovorila sa doktorom klasičnu konizaciju za 2 mjeseca. Sad mi je žao što mi to odmah nisu napravili.
    Eto, sad mi je najgore to čekanje još 2 mjeseca, al da sam nakon phd nalaza bila u šoku, malo je reći. Ipak, tuđa iskustva i sve kaj su mi ginekolozi i doktori rekli mi je utješno i stvarno se nadam da će se konizacijom riješiti moja agonija sa hpv-om i cinom jer bih željela još jedno dijete. Inače, letz mi je u Petrovoj radio dr. Lešin, možda netko ima neka iskustva s njime? Čini mi se jako dobar.

  34. #34
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa
    Kaj sad, ako pitam Martu zašto piše o stvarima koje ne zna, ispast ću nepristojan?
    pa nemoj pitati.
    ti napiši svoje, ona svoje.
    i gotovo.

  35. #35
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Moje iskustvo je počelo prije 12tak godina - uporni CIN III koji ničime nije liječen, godinu dana uporno su mi radili pape svaki mjesec i samo me slali na kolposkopije koje se kao nisu poklapale s tako lošim nalazom, pa su svi bili jako zbunjeni, a nitko mi nije prepisao niti jedan antibiotik, niti jednu vaginaletu..........
    nakon preko nekoliko kolposkopija i gotovo godinu dana kasnije s perzistirajućim CINom III napravili su konačno biopsiju i pothitno me poslali na letz.
    S obzirom da sam već doma imala jedno iskustvo letza i konizacije (sestra), znala sam da je vrag šalu uzeo, iako sam se čitavo vrijeme nadala da možda ipak neće trebati, kad ionako ne rade apsolutno ništa drugo nego uzimaju pape i gledaju kolposkopom.
    otišla sam privatniku po drugo mišljenje. odmah mi je rekao da se ženama koje još nisu rodile ne rade takvi invanzivni zahvati dok se nije probalo sve ostalo manje invanzivno da se sačuva grlić - za rezanje uvijek ima vremena, ako ne pomogne ništa drugo.
    on mi je najprije dao antibiotik da očisti sve te silne bakterije i upale koje do tad nitko nije liječio, da bi uopće mogao vidjeti o čemu se zapravo radi. sljedeći papa je pokazao promjene povezane s hpv-om do kojih nitko nije mogao doći više od godinu dana :shock:
    nakon terapije antibiotikom, ambulantno je napravio spaljivanje (koagulaciju - tako nešto) kojem je prethodilo nekoliko premazivanja nečim antivirusnim.
    CIN se odmah smanjio na I, a potom u normalan nalaz.

    To je bilo prije 11 godina, otada mi je samo jedan nalaz bio nešto lošiji CIN I/II i to smo riješili na isti način.

    Nakon toga sam odradila dvije uredne trudnoće, i jedva rodila dvoje djece :shock: - jedva zato jer nakon svih tih problema, nemoguvjerovati, cerviks drži ko pas ježa i ne otvara se, a kad pomislim da sam skoro ostala bez njega

    uglavnom, moj će mi liječnik uvijek reći da nisam izliječena jer protiv virusa nema lijeka, ali s obzirom da se već godinama kontroliram jednaput godišnje ko i sve ostale zdrave žene, ko da i jesam!

    jesam li imala više sreće nego pameti ili obratno nikad neću saznati, a zasad mi nije ni važno.............

  36. #36
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj mujica prvotno napisa
    Kaj sad, ako pitam Martu zašto piše o stvarima koje ne zna, ispast ću nepristojan?
    pa nemoj pitati.
    ti napiši svoje, ona svoje.
    i gotovo.
    Ali zašto onda se bar ne ograditi sa nekom "bar koliko ja znam" rečenicom? Nego izjaviti kako općepoznatu istinu.
    Mene je apsolutno strah izjaviti neprovjerenu informaciju, a imam nekakvu podlogu u tematici pa ako nemam gdje provjeriti radije prešutim.

  37. #37
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Potpisujem Cubanu...i to je sve!
    mzola,

  38. #38
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    prije par godina CIN II - ambulantna konizacija, nakon toga opet CIN II i konizacija. rodila se G sve se očistilo.
    sad ne znam
    mislim da je vrijeme za pregled ali nikako da nađem vremena.

  39. #39
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Jučer sam dobila nalaz pape-CIN 2 i HPV.
    U šoku sam, do sada su mi pape uvijek bile uredne, ali pomalo se sabirem.
    Moj ginić je na godišnjem (nalaz mi je pročitao drugi dr) i molim za savjet što mi je sada činiti.
    Da li da odem npr. u Ginodermu po drugi nalaz pape, pa kolposkopiju i biopsiju ako nalaz bude opet loš, ili da čekam svog ginića koji bi čak i cijeli sljedeći tjedan mogao biti na godišnjem, pa da mi on da uputnice (kamo se uopće ide za kolposkopiju i biopsiju?).?
    U međuvremenu ću raditi na imunitetu, mislim, preparate ( c vitamin, beta karoten, možda još nešto?) ću lako nabaviti, ali majkomoja, kako ću stres riješiti ne znam, pogotovo od jučer kad sam dobila nalaz.

    Uh, kad ti se život izvrne naopačke.

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    S obzirom da je papa prilicno nepouzdan, napravi ti jos jedan na nekom drugom mjestu. I pokusaj ne brinuti jako. Nije to bas taaako strasno i moze se efikasno rijesiti.

  41. #41
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    S obzirom da je papa prilicno nepouzdan, napravi ti jos jedan na nekom drugom mjestu. I pokusaj ne brinuti jako. Nije to bas taaako strasno i moze se efikasno rijesiti.

    Da, do jučer sam i ja mislila, napravit ću privatno papu, pa ću provjeriti. Međutim s papa testom to ne ide tako. Pape se ne rade u kratkim razmacima, jer su stanice (koje su pokazale abnormalnosti) već postrugane. Papa test u kratkom razmaku bi mogao pokazati potpuno drugačije, pa i dobre rezultate, i time dati lažan nalaz.
    Mislim da će slijed biti: brisevi cerviksa, kolposkopija, biopsija. Je li netko još ovako radio?

    Ne sviđa mi se što moram čekati svog ginića, ali valjda i ovaj zamjenski može napraviti briseve, vidjet ću danas. (ionako moram čekati da mi završi menga).
    Znam da nije tako strašno, ali do prije dva dana ja sam se smatrala gotovo savršeno zdravom ženom. Tako da...žene, kontrolirajte se, gitulja, molim te odi na taj pregled.

  42. #42
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    I da, papa je nepouzdan u smislu kao što je i test na trudnoću nepouzdan. Znači, ako test pokaže minus to ne mora značiti da nema trudnoće, kao što i ako papa pokaže da je sve u redu, to još uvijek ne mora značiti da je sve u redu, ali ako pokaže abnormalnosti (displaziju) to najvjerojatnije znači da one i postoje.
    Kao što će i vrlo rijetko plus na testu biti lažan.
    Naravno, kod blažih cinova (cin 2 je na nekoj granici, kako ja to kužim) postoji velika mogućnost da se stanje normalizira samo od sebe, ako ne, ide op...

  43. #43
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Dijana , nekako brijem da će stvari vratiti u normalu, na ovaj ili onaj način, a teško stvarima kad ja zabrijem...
    Drž' mi se i poslušaj Martu: znam da zvuči nemoguće, ali pokušaj se ne brinuti jako.

  44. #44
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    I da, papa je nepouzdan u smislu kao što je i test na trudnoću nepouzdan. Znači, ako test pokaže minus to ne mora značiti da nema trudnoće, kao što i ako papa pokaže da je sve u redu, to još uvijek ne mora značiti da je sve u redu, ali ako pokaže abnormalnosti (displaziju) to najvjerojatnije znači da one i postoje.
    Kao što će i vrlo rijetko plus na testu biti lažan.
    Naravno, kod blažih cinova (cin 2 je na nekoj granici, kako ja to kužim) postoji velika mogućnost da se stanje normalizira samo od sebe, ako ne, ide op...

  45. #45
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    10-15% lazno pozitivnih papa testova meni se ne cini malo.

    Slijed ti je sasvim u redu. Pretpostavljam da mislis na one briseve aerobi, anaerobi, mikoplazma i klamidija? Napravi i HPV, samo isto pazi na razmak izmedju briseva. Kad sam ti napisala da ponovis papu, nisam uopce razmisljala o tom potrebnom razmaku, jer sam imala potpuno drugaciju situaciju. Neka te cekanje na opterecuje, jer se to ipak ne razvija bas tako brzo da su dani u pitanju.

  46. #46
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Da, mislim na te briseve, i naravno, HPV mi je tu najvažniji, jer je i izoliran u papi. Trebalo bi valjda napraviti i tipizaciju HPV-a da se vidi je li visokog ili niskog rizika.
    Inače, već dugo izrazito osjećam stres, i vjerojatno je ovo rezultat toga. Tako da sad ZNAM da treba usporiti i život pojednostaviti što je moguće više..A može se, evo ja uspijevam već dva dana..

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Cure

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    18

    Početno

    Cure, jučer sam na biopsiji saznala da imam CIN III. Zadnji papa je pokazao CIN II.
    U zadnjih desetak godina samo tri puta sam radila papa test, od čega je jedan (ovaj predzadnji od 6. mjeseca prošle godine) očito bio pogrešan jer mi ništa nije pokazao. Stoga me sad strah koliko je to odmaklo. Može li se desiti da ostanem bez maternice? (nisam rađala). Naime, čitala sam da ako se konizacijom ne odstrani sve, pristupa se odklanjanju maternice.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3

    Početno

    Bok svima!
    znam da upadam ko padobranac, ali u totalnoj sam komi.

    upravo sam dosla od ginekologa, papa nalaz mi je cin3 (nasrecu, nije jos CIS). sve je pocelo kad mi je prosle god u 10.mj na papi pokazan cin1 a na kolposkopiji je pronadjena ranica, za koju mi je doktor rekao da je ne treba nista dirati dok ovako miruje jer jos nisam radjala.
    i nisam dobila nikakav lijek za to.

    sad, ni 6mj nakon toga , nalaz je cin3. doktor mi je rekao da to nije nista strasno, i dao mi uputnicu za kolposkopiju u biopsiju.
    sad, problem je u tome sto sam se uspjela narucit za kolposkopiju tek sredinom 6.mj, znaci, moram cekati skoro 2mj. uzasno me to brine jer mi se cini da sve ovo brzo napreduje....

    zanima me jel znate kakvo je stanje kod privatnika? kak se krecu cijene i koji su najbolji? cula sam za dr.ljubojevica u ginodermi, a druge ne znam...

    do 6.mj cu poludjeti....
    :?

  50. #50
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da su ti kolpskopija i biopsija kod privatnika do 1000kn. Ako te brine sto moras cekati, odi privatno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •