Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: Zdravstveno osiguranje

  1. #1
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno Zdravstveno osiguranje

    Ovako. Imam susjedu s kojom par puta mjesecno popijem kavicu. I jako mi je draga, zato tu i pisem da dobijem kakav savjet kako joj pomoci. Ima 24 g i dijete od godinu i pol. Ima nekih zdravstvenih problema a nema zdravstveno osiguranje. Kad je zavrsila faks nije na to obracala pozornost (da ga u roku od 30 dana mora produziti) i sad je ostala bez njega. Ni ona muz ne rade (muz imao dobar posao informaticara ali je dobio otkaz i takodjer nema zdravstveno.) Nije da oni nemaju love, starci su joj dobrostojeci i financiraju je, a ona ne zeli raditi nego se posvetiti malom i biti kucanica. Ja ne znam kaj da ja toj zeni savjetujem, ne kuzim se bas kako funkcionira taj zdravstveni sustav. Ali redovno svaki put kmeci kako da nabavi zdravstveno, jer roditelje ne zeli zicati jos i da joj placaju privatne doktore. Znam za foru da ju npr mama ili tata prijave kao uzdrzavanog clana obitelji ali mislim da se to vise ne moze ako se ne varam. Imate vi mozda kakav savjet ?

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Mora naći neko zaposlenje pa bar na mjesec dana, da ju prijavi poslodavac, da si sredi to sa zdravstvenim. Drugačije ne znam. Možda ovo i može funkcionirati, taj uzdržavani član. A je li ona bila u HZZO i raspitala se? Ima danas može takva pitanja i na webu i na besplatnom telefonu postaviti i dobiti informacije. Možda joj je dosadno i kuka jer nema drugih tema za razgovarati. Takvu krajnju letargiju ne mogu drugačije objasniti.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 23.02.2016. at 16:23

  3. #3
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Ne kužim zašto se muž nije prijavio na burzu kad je dobio otkaz i tako ostvario zdravstveno ? I onda bi dobila i ona preko njega kao njegova supruga

  4. #4
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,246

    Početno

    Nije se čak ni trebao na burzu prijaviti. Samo je trebao nakon otkaza (u roku 30 dana) otići u HZZO i prijaviti se kao nezaposlena osoba.

  5. #5
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Ma joj ona je sva smotana, ne znam kako bi ju drukcije opisala, ali je stvarno draga i znam ju od malih nogu, uvijek je bila takva. A non stop je u kuci s klincem, rijetko negdje ide osim kaj dodje k meni na kavu. Muz otkad je dobio otkaz, radi na crno negdje tako da nije prijavljen. Angel, vidis to ju nisam pitala zasto se nije prijavio na burzu. Ali mislim da je stvar u tome,ako se dobro sjecam, da mi je pricala da je bio prijavljen,ali kako radi taj drugi posao po cijele dane, nije dosao na onaj sastanak na koji se treba doci na burzu, pa je valjda dobio suspenziju). Mislim da je to razlog, ako sam ju dobro shvatila. Super i sad su si znaci zahebali zdravstveno, nista dok se netko od njih ne zaposli.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Evo moja sestra danas zavrsila u dnevnoj bolnici, isto tako nema zdravstveno osiguranje, platila dnevnu bolnicu 800 kn

  7. #7
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Strašno. Ne može si izliječiti ni običnu bakterijsku upalu grla (koja se može jako zakomplicirati bez antibiotika).
    Plus, ako dijete dobije nešto od njih, i recimo cijelu obitelj treba tretirati antibiotikom, a oni ga ne mogu dobiti, onda - što onda?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 23.02.2016. at 19:03

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ovo je strašno neodgovorno ponašanje. Odrasli čovjek mora znati kako rješiti zdravstveno osiguranje. Netko tko završi fakultet i propusti se prijaviti na HZZO u roku od 90 dana, ne znam što reći na to.

    Da li tvoja susjeda živi na istoj adresi sa roditeljima? Možda bi mogla dobiti zdrav, osig. kao član obitelji kojeg roditelji uzdržavaju, to bi trebala pitati na Centru za socijalni rad.
    Može se prijaviti na HZZO kao samostalni uplatitelj, na najmanju osnovicu i 12 mjeseci ima zdravstveno. Ili neka se zaposli bar 30 dana i sredi to!

    Ima li dijete zdravstveno osig?

    U svakom slučaju, mora se pokrenuti i nešto poduzeti!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Dali se moze dobiti zdravstveno da roditelji prijavi dijete (24 god.)kao uzdrzavanog clana obitelji ili da brat prijavi sestru kao uzdrzavang clana, posto nije u zajednickom kucanstvu sa roditeljima?

  10. #10
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Cijelo vrijeme joj tupim da je to neodgovorno i da se bar muz trebao pobrinuti da sebi sredi zdravstveno, a onda bi ona lako dobila preko njega. Da, zivi sa roditeljima na istoj adresi, onda bi mozda mogla dobiti kao uzdrzavani clan. To sam joj ja savjetovala jer sam jednom davno to negdje procitala , pa mi je ostalo u sjecanju.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

  11. #11
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Dijete ima zdravstveno, ne znam na koju foru, ali mozda sva djeca do 18e imaju besplatno zdravstveno, kazem, ne kuzim se bas u to, pretpostavljam tako.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

  12. #12
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Da, da dijete može biti osigurano preko roditelja ili ta druga opcija -samostalno do 18.god.

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Sva su djeca osigurana do 18-e.

  14. #14
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    E tako sam i mislila. A sad oni kaj su si zakuhali, to budu jeli, ne znam kaj da drugo kazem. Kad nisu mislili na vrijeme, sad ce se morat pomuciti da dobiju to zdravstveno. Nepotreban stres. Ali sta je, tu je. Drugi put ce pametnije.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    E tako sam i mislila. A sad oni kaj su si zakuhali, to budu jeli, ne znam kaj da drugo kazem. Kad nisu mislili na vrijeme, sad ce se morat pomuciti da dobiju to zdravstveno. Nepotreban stres. Ali sta je, tu je. Drugi put ce pametnije.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
    Nadam se da si u pravu.

    S druge strane, ne kužim kako ljudi tako malo znaju o praktičnim stvarima. Kao da su živjeli pod staklenim zvonom.... Ne znam. Možda sam ja drugačija (ili sam stara mater, pa mi je važno potomke uputiti u neke stvari, jer ne mogu računati da ću ih podržavati trajno) ali tako to ide.

    Osnova osiguranja: http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/09_04_01.pdf

    Nisam bila u situaciji da to istražujem, pa nisam sigurna da možeš biti osiguran kao član domaćinstva, ako imaš više od toliko-i-toliko godina, ako nisi na redovnom školovanju, ako ti suprug/a isto nije osiguran/a itd.
    Praktična stvar: da li bi netko od ovo dvoje mogao otvoriti obrt? Možda ima i kakva druga mogućnost.

  16. #16
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    pa lijepo može svaki mjesec uplatiti 417 kn za osnovno zdravstveno, i 70 za dopunsko. to joj obzirom na opis (materijalne) situacije ne bi trebao biti problem.
    ode u HZZO, kaže da nema osnovno zdravstveno, i oni joj daju uplatnicu i cifru.

    naime, osnovno zdravstveno će morati platiti u cijelosti (makar ga nije koristila) od trenutka kad su joj prestala prava pa do sada. kad to napravi, dobit će rješenje od porezne uprave, i svaki mjesec uplatnicu za to osnovno (dopunsko ne šalje uplatnice).

    završila faks, a ne zna osnovno? hm....

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Ja bi na njenom mjestu otišla u Hzzo i pitala kako može dobit osiguranje,ako ga zeli nek se raspita.

  18. #18
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Problem je ovakav ako sam ju ja dobro shvatila. Ona je zavrsila faks, nije pdoduzila zdravstveno. Tata joj je poginuli branitelj, i imala je onu plavu knjizicu HB, i misila /netko joj jd rekao da zdravstveno ima dozivotno.Nakon toga ostala je trudna, normalno je isla kod ginekologa, doktora opce prakse i rodila, bez da joj je itko prigovorio da nema zdravstveno (a to se pretpostavljam vidi). E sad, nakon poroda dolazi u HZZO predati za porodiljni, i odbiju je i kazu da nema zdravstveno osiguranje. Ona kaze da nikad nakon zavrsetka skolovanja od njih nije dobila nikakav papir za produzenje zdravstvenog. Ja se u to ne razumijem, ali tu neki propust mora biti, kako je ona knjizicu koristila normalno cijelo vrijeme sve dok nije dosla predati sa porodiljni, i oni hop, skuzili da nema zdravstveno. Stvarno cudno.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

  19. #19
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj miffy34 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi na njenom mjestu otišla u Hzzo i pitala kako može dobit osiguranje,ako ga zeli nek se raspita.
    pa ja sam napisala kako. sve je jednostavno. samo moraš uplatiti.

  20. #20
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Da ali taj iznos bi joj bio boli glava. ajmo reci da oko 2 godine nema zdravstveno. 24x450....

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

  21. #21
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,234

    Početno

    Mislim da je dobar ovaj savjet da ode i pita. Ili nazove i pita. Neka mrdne guzicom i pokrene se. Nije to zadnji papir koji će trebati u zivotu

  22. #22
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    Problem je ovakav ako sam ju ja dobro shvatila. Ona je zavrsila faks, nije pdoduzila zdravstveno. Tata joj je poginuli branitelj, i imala je onu plavu knjizicu HB, i misila /netko joj jd rekao da zdravstveno ima dozivotno.Nakon toga ostala je trudna, normalno je isla kod ginekologa, doktora opce prakse i rodila, bez da joj je itko prigovorio da nema zdravstveno (a to se pretpostavljam vidi). E sad, nakon poroda dolazi u HZZO predati za porodiljni, i odbiju je i kazu da nema zdravstveno osiguranje. Ona kaze da nikad nakon zavrsetka skolovanja od njih nije dobila nikakav papir za produzenje zdravstvenog. Ja se u to ne razumijem, ali tu neki propust mora biti, kako je ona knjizicu koristila normalno cijelo vrijeme sve dok nije dosla predati sa porodiljni, i oni hop, skuzili da nema zdravstveno. Stvarno cudno.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
    ovo je vjerojatno zato što sve trudnice imaju besplatne preglede i sve vezano uz trudnoću
    zato nitko nije postavljao pitanja

  23. #23
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    Problem je ovakav ako sam ju ja dobro shvatila. Ona je zavrsila faks, nije pdoduzila zdravstveno. Tata joj je poginuli branitelj, i imala je onu plavu knjizicu HB, i misila /netko joj jd rekao da zdravstveno ima dozivotno.Nakon toga ostala je trudna, normalno je isla kod ginekologa, doktora opce prakse i rodila, bez da joj je itko prigovorio da nema zdravstveno (a to se pretpostavljam vidi). E sad, nakon poroda dolazi u HZZO predati za porodiljni, i odbiju je i kazu da nema zdravstveno osiguranje. Ona kaze da nikad nakon zavrsetka skolovanja od njih nije dobila nikakav papir za produzenje zdravstvenog. Ja se u to ne razumijem, ali tu neki propust mora biti, kako je ona knjizicu koristila normalno cijelo vrijeme sve dok nije dosla predati sa porodiljni, i oni hop, skuzili da nema zdravstveno. Stvarno cudno.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
    Nitko nikada nije dobio nikakav papir za produženje zdravstvenog. To je pravo, a ne obveza. A da se ostvari neko pravo, treba se potruditi.
    Meni je žalosno da mlad čovjek završi zanat, školu ili fakultet i misli da će mu HZZO slati zahtjev za produženje osiguranja. To je totalno skola bez dodira sa zivotom, ili zivljenje bez razmisljanja. A tko im je regulirao zdravstveno pri upisu u srednju školu, kod punoljetnosti, pri upisu na fakultet?

    Koliko je to izgubljenog novca samo zato jer su krivo pretpostavili. Pretpostavka je majka svih zaj..a

  24. #24
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    Da ali taj iznos bi joj bio boli glava. ajmo reci da oko 2 godine nema zdravstveno. 24x450....

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

    a onda nek digne guzicu i zaposli se. želje su jedno, mogućnosti drugo.

    24x417=10008

  25. #25
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Sorci, kaj nije plaćanje 6 mj unatrag?
    Nekad je tako bilo.

  26. #26
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Ne znam stvarno, ali jos uvijek mi nije jasno kako je koristila knjizicu normalno, ne samo kod ginekologa, vec kod dr op, na svim pretragama.... I onda ovi iz HZZO-a nakon 4-5 god skuze da ona nema zdravstveno. Slazem se da je neodgovorna; i da se mora pokrenuti a ne dolaziti svaki tjedan na kavu i kukati o istom problemu, a nista ne poduzimati ali mislim da tu nisu bas cista posla.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

  27. #27
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ja sam u trudnoci radi greske u hzzo 3 dana bila bez osnovnog osiguranja. U ljekarni su skuzili. U ta 3 dana sam radila uzv. Dosao mi je racun na 50kn iz merkura za obavljeni uzv. Nisam ni ljekove mogla podici. Tak da mi nije jasno kako je mogla.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  28. #28
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam stvarno, ali jos uvijek mi nije jasno kako je koristila knjizicu normalno, ne samo kod ginekologa, vec kod dr op, na svim pretragama.... I onda ovi iz HZZO-a nakon 4-5 god skuze da ona nema zdravstveno. Slazem se da je neodgovorna; i da se mora pokrenuti a ne dolaziti svaki tjedan na kavu i kukati o istom problemu, a nista ne poduzimati ali mislim da tu nisu bas cista posla.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
    pa to sam ti baš htjela reći.
    a da bi muža maknuli s burze - trebao je napraviti malo veću pi*****ju, a ne samo jednom ne doći na sastanak.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Bila sam u takvoj situaciji prije petnaestak godina, ostala bez zdravstvenog zbog neodgovornog poslodavca (tražio je da se odjavim a nije me prijavio u roku), . Uglavnom, imala sam prometnu, pa sam morala na operaciju i budući muž me prijavio kao kućnu pomoćnicu , 2 sata dnevno. Nakon mjesec dana mi je dao otkaz, prijavila sam se na burzu i na zdravstveno.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Barca, nemoj se ti brinuti oko susjede, ja da se tako brinem oko svakog i svakog infomiram, ne znam di bi došla.
    Mislim-lijepo od tebe-ali ako nije tvoja briga i ako se ne radi o tebi-onda nije ni na tebi da se raspitaš i njoj serviraš sve informacije.
    Shvatit će kad tad.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 28.02.2016. at 18:56

  31. #31
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno

    Ma imas pravo annie, ali bas mi je draga inace pa reko idem se raspitati malo kod vas cura Ali evo bila je danas opet kod mene, prenijela sam joj sve kaj su mi cure napisale, pa nek vidi sta ce i kako dalje. A i kad sam ja takva, prije pomognem nekom drugom nego sebi.

    Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Pošalji joj link na mejl pa nek čita

  33. #33

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    uvijek postoji bar nekoliko nacina, najskuplji je otic u Hzzo i platit sve zaostale mjesece
    ak je curka o kojoj se pise na nas racun, svih nas koji uplqcujemo ZO, odradila trudnocu i porod vec joj to prelazi sve nofce koje bi trebala platit
    tak da nikad nikoga necu žalit tko je uspio izgubit svoje ZO

  35. #35
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ja sam bila izgubila ZO u nekom trenutku, ne svojom krivicom. Vratila sam se u RH, prijavila na burzu, otišla sam se javiti u HZZO i rekli su mi da nemam pravo kao povratnik. Nije to dugo trajalo, prvo se MM zaposlio pa sam preko njega dobila osiguranje, a onda i ja, ali sam slučajno bila poprilično bolesna u trenutku kad sam se vratila i nisam mogla raditi. Kad sam bila bolje, počela sam raditi, ali sam za 2 mjeseca završila u bolnici 11 dana uz hrpetinu pretraga, pa za 6 mjeseci još jednom 10 dana, plus operacija. Bome bih se naplaćala da nisam ponovo ostvarila pravo. Nisam bila koristila HZZO dok nisam živjela ovdje.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •