Stranica 14 od 16 PrviPrvi ... 41213141516 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 651 do 700 od 776

Tema: cjelovita kurikularna reforma

  1. #651
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Sasvim nepovezano s ovim dijelom rasprave, evo mene s nečim.

    Mislim da tvrdnja da briljantni profesori spašavaju sustav ne stoji ili stoji samo djelomično. Sva njihova metodička kreativnost ne može ubaciti učenicima u glavu sve detalje kojima obiluje gradivo i iako se mogu jako veseliti satovima tog predmeta, naći će se u istoj situaciji kad krenu kući učiti.

    Prof. geografije mog sina je mlada i entuzijastična. Dovodi na sat ljude s raznih strana svijeta pa su dosad razgovarali s Afrikancima i Južnoamerikancima o njihovim djetinjstvima i načinu života; kad su učili Aziju, donijela je razne začine koje su omirisali i kušali; pokrenula je projekt u sklopu kojeg skajpaju s vršnjacima diljem Europe. Jasno je da vole predmet.

    Međutim, kad dođe vrijeme ispita, opet se satima štreba iz knjige i opet treba znati sva jezera i zavale i rude svake regije. A od svih tih imena, ja više od pola nisam ni čula (imala sam geografiju 12 godina i imam dobro pamćenje).

  2. #652
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ali evo forumašice koje rade po školama a koje su se ranije javljale po ovim temama kažu da u školskom programu nije obavezno učenje cijelog udžbenika ?!

    Znači nije da ta vaša profa mora djeci davati takve ispite.

    Meni je sama činjenica da djeca u osnovnoj školi moraju samostalno učiti iz udžbenika i ono što uopće nisu učili na satu potpuno neprihvatljiva.

  3. #653
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Ok, nisam imala geografiju 12 godina, nego do kraja srednje škole

    Ne znam bi li ima koristilo da od njih traži manje pojedinosti, ako svi drugi profesori u drugim školama traže više. Trebalo bi usuglasiti na kojoj razini treba poznavati/prepoznavati koje činjenice, stvoriti precizan katalog znanja jer moguće je da tražiti manje od učenika zapravo medvjeđa usluga njima :/

  4. #654

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    Meni je sama činjenica da djeca u osnovnoj školi moraju samostalno učiti iz udžbenika i ono što uopće nisu učili na satu potpuno neprihvatljiva.
    Hm, ne znam, ja bih bila sretnija da moj više koristi udžbenike, a da se manje oslanja na bilježnice U bilježnicama sam nailazila na svakakve nebuloze (kao da je problem nešto krivo zapisati, pa još ako je žamor u razredu!), a nebulozu iz udžbenika je lakše ispraviti (imali smo i toga, ne samo iz biologije ).
    Zapravo ja svojeg potičem da uči iz više izvora i da koristi različite knjige (bar enciklopedija ima punu sobu!), ali on se ne da, lakše je samo po bilježnici...

  5. #655

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku

    Ne znam bi li ima koristilo da od njih traži manje pojedinosti, ako svi drugi profesori u drugim školama traže više. Trebalo bi usuglasiti na kojoj razini treba poznavati/prepoznavati koje činjenice, stvoriti precizan katalog znanja jer moguće je da tražiti manje od učenika zapravo medvjeđa usluga njima :/
    I s ovim se slažem. Kod mojeg je takva situacija s povijesti - s kim god razgovaram, svima djeca uče povijest u oš kao ludi, kod nas je suprotno. Pritom nemam zamjerke profesoru - koliko sam shvatila, nastava je ok i prolaze gradivo po planu kako i treba, ali jednostavno ne traži od njih puno detalja i ispituje ih relativno rijetko. Pismene testove uopće nemaju. Rekla sam svojem da može biti sretan zbog takve situacije - jer mu učenje povijesti ne predstavlja nikakav napor, to što profesor traži od njih, zapamti u jednom čitanju. Samo, pitanje je na koga ili što će naletjeti u srednjoj školi utješno je što se sve to gradivo u srednjoj uči ispočetka, pa ako mu sad i bude nešto falilo, nadopunit će...

  6. #656

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Trebalo bi usuglasiti na kojoj razini treba poznavati/prepoznavati koje činjenice, stvoriti precizan katalog znanja jer moguće je da tražiti manje od učenika zapravo medvjeđa usluga njima :/
    Pa trebalo bi da postoje standardi postignuća za svaki predmet na nivou države. Doduše, "preciznost" je ipak relativna stvar.

  7. #657
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kao prvo, jako je upitno koliko koji profesori traže. Unutar iste škole profesori ne traže jednako, a kamoli po različitima. Moja kći je imala iz geo takvog profesora koji nije tražio ništa, a sad ima profesora koji traži da se nauči svaka riječ iz knjige. Isto tako ne postoje nikakve provjere znanja među djecom iz različitih škola, a to da će učenje napamet gomile činjenica tipa u kojem francuskom gradu se proizvodi sir brie a u kojem camembert nekome koristiti u kasnijem školovanju - neće. Dapače, radi te tone gradiva profesori jure kroz gradivo, zadaju djeci da sama uče, nema ponavljanja, nema utvrđivanja gradiva, nema isticanja bitnog, tako da se na taj način može naučiti samo manje a nikako ne više.

    Meni je za nivo osnovne škole normalna i očekivana stvar da profesori predaju djeci gradivo, da im jasno daju što trebaju zapisati u bilježnicu, i da je ono što profesor ispriča i ispredaje na satu ono što đaci trebaju znati na ispitu. Ono što profesor nije predavao - to ne postoji. To što napredna djeca uče sa strane je odlično i svakako pohvalno, za prosječno dijete u osnovnoj školi ono što se učilo na satu i bilježnica bi trebale biti osnova znanja.

  8. #658
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja recimo vidim kako nastava treba izgledati na primjeru HJ gdje kao prvo ipak ima više sati pa se više i stigne, kao drugo kći ima odličnu profesoricu - i posljedica je da taj predmet praktično ne treba učiti kod kuće, a relutati su odlični.

  9. #659

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je sama činjenica da djeca u osnovnoj školi moraju samostalno učiti iz udžbenika i ono što uopće nisu učili na satu potpuno neprihvatljiva.
    Ne znam da li si svesna da se nastavnicima na seminarima, bar ovde kod nas, upravo to preporučuje kao jedan od vidova usmeravanja dece ka samostalnom učenju.
    Jedan od oblika je podela učenika na grupe, gde deca kod kuće čitaju deo po deo gradiva, a zatim na času samostalno izlažu gradivo jedni drugima onako kako su ga shvatili, bez velikog uplitanja profesora.
    Tj. teoretski, nastavnik je uvek obavezan da pruži dodatna objašnjenja ili ispravi ev. greške i propuste, ali u praksi, takvi časovi mogu ispasti i sjajno i jako haotično.
    U najnovijoj metodici je predavanje ex katedra, tj. klasika nastavnik koji drži monolog ili još gore, diktira đacima šta da zapišu, označeno kao najmanje povoljan i pohvalan metod učenja.

  10. #660
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    omg da, naravno, ne mislim da djeca ne trebaju nikad ništa pročitati iz knjige. Trebaju, i pročitati i naučiti, AKO IH NASTAVNIK NA TO UPUTI. A ne da prije testa vide da jedno 30-40% onoga što piše u knjizi nikad nije spomenuto na satu, a ne znaju hoće li to biti na testu ili neće.

    Recimo, opet po mom mišljenju dobar primjer - profesor povijesti moje kćeri im nekad kaže da unaprijed pročitaju i ukratko sastave ono što će učiti na slijedećem satu - a svi znamo da je puno veća korist kad učiš tj. kad ti netko objašnjava nešto o o čemu već imaš pojma.

  11. #661

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Tj. po najnovijem, nastavnik uopšte nije dužan da ispituje samo ono što je sam predavao, u obrađeno gradivo se računaju i lekcije obrađene kao učeničke prezentacije, grupni radovi i projekti, date učenicima u vidu dodatnih materijala, čak i posete ustanovama, predstave i sl.

  12. #662

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A ja bih rekla da cesto oni preentuzijasticni od siline podrazaja, interakcije, propuste izdvojiti bitno pa to s djecom ponavljat... I za neke stvari samo broj ponavljanja pomaze. I naravno, ne biti prenadobudan u sastavljanju ispita. Opcenito, ono pravilo..Ako prije skolskog sata ne mozes u jednoj recenici reci sto djeca trebaju nakon tog sata znati, onda vjerojatno grijesis.

  13. #663

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    omg da, naravno, ne mislim da djeca ne trebaju nikad ništa pročitati iz knjige. Trebaju, i pročitati i naučiti, AKO IH NASTAVNIK NA TO UPUTI. A ne da prije testa vide da jedno 30-40% onoga što piše u knjizi nikad nije spomenuto na satu, a ne znaju hoće li to biti na testu ili neće.
    To je ta siva zona, gde se podrazumeva da je učenička obaveza da se samostalno interesuje za gradivo, -tj. pročita sve iz udžbenika vezano za obrađenu lekciju, a obaveza je profesora da pre testova razjasni sve eventualne nedoumice kod učenika.
    Samo to je, jel, idealni slučaj :D.

  14. #664
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ali evo forumašice koje rade po školama a koje su se ranije javljale po ovim temama kažu da u školskom programu nije obavezno učenje cijelog udžbenika ?!

    Znači nije da ta vaša profa mora djeci davati takve ispite.

    Meni je sama činjenica da djeca u osnovnoj školi moraju samostalno učiti iz udžbenika i ono što uopće nisu učili na satu potpuno neprihvatljiva
    .
    Ovo boldano bih mogla prihvatiti da je riječ o nižim razredima OŠ, ali u višim razredima svakako treba djecu potaknuti da nauče samostalno se služiti literaturom, ne samo udžbenicima nego i enciklopedijama, ako baš hoćete i internetom itd. Ali oni obično zatupe da je važno samo ono što je u bilježnici....

    Ja sam sa sinom starijim, gimnazijalcem, imala problem u prvom razredu srednje jer je stalno govorio "profesorica to nije objasnila na satu"...pogotovo kad sam otkrila da je dotična kemičarka poslala e-mailom brdo vrlo kvalitetnog materijala i zadataka za vježbe. Naravno da nije sve objasnila na satu jer nije stigla, ali se potrudila da materijal dođe do njenih učenika. I iz fizike su imali jednu nadobudnu profesoricu, isto je dosta dobro radila, ali je i očekivala da DIO gradiva odrade sami. Imali smo natezanja i uvjeravanja da nije važno samo ono što čuje na satu, nego da mora i samostalno širiti priču. Čudio se ko pura dreku kad sam ga i ja uvjeravala da nešto od toga mora sam. Osnovna škola to nije poticala.

  15. #665
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Hrvatski je valjda jedini predmet u kojem je smanjen opseg gradiva koje se uči. A trebao bi biti glavni predmet, uz matematiku.

    Ima priča kako se u nas radi rasterećenja učenika.
    Sjednu savjetnici/voditelji aktiva za sve predmete za stol i kažu: gradivo je preobimno, idemo ga reducirati. Npr. je li potrebno sve ono znanje o metiljavcima u biologiji za 7.?
    Na to će savjetnik za biologiju: Biologija je znanost o životu, dosta je tog pritiska društvenih i humanističkih predmeta, kako će učenici izaći iz škole ako ne znaju sve bitne činjenice o tijelu i prirodi... itd.

    Onda netko kaže: Ne ide li geografija previše u detalje?
    Geograf: Molim, zar vi želite da naši budu kao Amerikanci pa da ne znaju gdje je neka zemlja na karti svijeta, mi smo uvijek bili dobro potkovani iz zemljopisa, ne zanimaju sve samo jezici i matematika, a nekima i ne idu... itd.

    Tako svaki savjetnik skoči za svoj predmet, osim ako netko sam po sebi nije dovoljno asertivan, i tu dođu do mrtve točke.

    Onda kaže biolog: Ali znate, nije nama problem da je previše činjenica, nego su neke od njih zastarjele. Ne možemo govoriti o virusima, a da se ne dotaknemo suvremenih opasnosti - u udžbenicima nema ni riječi o eboli i svinjskoj gripi, a gdje su sve druge nove spoznaje, iz svih područja.

    I drugi zagrajaju: Da, da, tako je i u našim predmetima.

    Onda svi zaključe da se svakako ti novi detalji moraju ubaciti u program i udžbenike jer im, zapravo, ne treba rasterećenje, nego osuvremenjenje.

    I tako rasterećenje završi povećanjem količine gradiva.

    Navodno i satnice predmeta ovise o agresivnosti/prodornosti zagovornika.

  16. #666
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, ne znam, ja bih bila sretnija da moj više koristi udžbenike, a da se manje oslanja na bilježnice U bilježnicama sam nailazila na svakakve nebuloze (kao da je problem nešto krivo zapisati, pa još ako je žamor u razredu!), a nebulozu iz udžbenika je lakše ispraviti (imali smo i toga, ne samo iz biologije ).
    Zapravo ja svojeg potičem da uči iz više izvora i da koristi različite knjige (bar enciklopedija ima punu sobu!), ali on se ne da, lakše je samo po bilježnici...
    Evo, nisam ovo vidjela, ali sam napisala nešto slično. Da, da... puno je komotnije učiti po bilježnici gdje ima 1 stranica teksta nego čitati desetak ili više stranica iz udžbenika, pa još prepoznavati što je bitno... uff....

    S mlađim sinom sam uvijek imala taj sustav učenja u OŠ - pročitaj pa prepoznaj što je bitno, a onda se vraćaj samo na to. Ako ti nije jasno dok čitaš samo bitno, moraš ponovno pročitati cijeli odlomak/stranicu i šire, dok ti ne postane jasno. Sad mu je u srednjoj strukovnoj lakše, jer ima više praktičnog rada, pa mu i teorija brže sjeda.

  17. #667
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo boldano bih mogla prihvatiti da je riječ o nižim razredima OŠ, ali u višim razredima svakako treba djecu potaknuti da nauče samostalno se služiti literaturom, ne samo udžbenicima nego i enciklopedijama, ako baš hoćete i internetom itd. Ali oni obično zatupe da je važno samo ono što je u bilježnici....
    Služiti se i učiti za ispit nije isto. Kao što osnovna i srednja škola nisu isto. A dok djeca mogu smatrati da je važno samo ono što je u bilježnici - odlično. Moja kći to ne može smatrati ako ne želi imati trojke.

  18. #668

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    1. Mala matura ili prijemni na upisu u srednju školu.
    2. Povratne informacije kako su djeca riješila malu maturu.
    Vrednovanje profesora na osnovu te informacije( osnovna škola).
    Korekcija gradiva na osnovu tu informacije.
    3. Koristiti razum. Dobar matematičar ne mora imati sluha i ne mora ga zanimati probavni sustav...
    Nakon 4 godine analizirati učinke i korigirati sustav...

  19. #669

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Knjige, bilježnice, metoda 1, metoda 2.... sve se može tumačiti na različite načine i svatko ima svoje viđenje. Završni test će sve pokazati.

  20. #670
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Cipelica, iz kojih predmeta mala matura?

  21. #671
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Do potpune srece samo bi trebala mala matura na kraju osnovne.
    i tako nema dovoljno stresa i nabrijavanja.

  22. #672

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Pa bar bi se svak upisao u srednju prema puno točnijim zaslugama?!?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #673
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ispada da su isključivo djeca zaslužna za znanje koje imaju. Ako se kaže "upisao bi se u srednju prema točnijim zaslugama" zamisli što to znači za djecu koja imaju npr. lošeg profesora iz HJ ili MtM (biram ta dva predmeta jer pretpostavljam da ljudi na njih misle kad misle na maturu).

    Ima onaj vic o zeki i doktoratu.

  24. #674
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    a zamisli kako bi se ocjenjivala uspješnost prof.matematike u nekoj međimurskoj školi s puno romske djece s teškim životnim uvjetima i koja u 1.r. tek uče hrvatski jezik?
    Posljednje uređivanje od čokolada : 18.01.2018. at 18:25

  25. #675

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, jednostavno...djeca na pocetku i kraju godine pisu isti test. I jasno se vidi sto su sve naucili. Onaj dio koji se zaboravlja, a koji je tesko mjeriti, je onaj odgojni. Jer ako ne odgajas dobre ljude, sasvim je nevazno da si ih naucio kvadrate razlike, rastavne veznike ili rudace.

  26. #676
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, jednostavno...djeca na pocetku i kraju godine pisu isti test. I jasno se vidi sto su sve naucili. Onaj dio koji se zaboravlja, a koji je tesko mjeriti, je onaj odgojni. Jer ako ne odgajas dobre ljude, sasvim je nevazno da si ih naucio kvadrate razlike, rastavne veznike ili rudace.
    Onaj dio koji se ne zaboravlja ne gleda se na upisu u srednju.

  27. #677
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Hrvatski je valjda jedini predmet u kojem je smanjen opseg gradiva koje se uči. A trebao bi biti glavni predmet, uz matematiku.

    Ima priča kako se u nas radi rasterećenja učenika.
    Sjednu savjetnici/voditelji aktiva za sve predmete za stol i kažu: gradivo je preobimno, idemo ga reducirati. Npr. je li potrebno sve ono znanje o metiljavcima u biologiji za 7.?
    Na to će savjetnik za biologiju: Biologija je znanost o životu, dosta je tog pritiska društvenih i humanističkih predmeta, kako će učenici izaći iz škole ako ne znaju sve bitne činjenice o tijelu i prirodi... itd.

    Onda netko kaže: Ne ide li geografija previše u detalje?
    Geograf: Molim, zar vi želite da naši budu kao Amerikanci pa da ne znaju gdje je neka zemlja na karti svijeta, mi smo uvijek bili dobro potkovani iz zemljopisa, ne zanimaju sve samo jezici i matematika, a nekima i ne idu... itd.

    Tako svaki savjetnik skoči za svoj predmet, osim ako netko sam po sebi nije dovoljno asertivan, i tu dođu do mrtve točke.

    Onda kaže biolog: Ali znate, nije nama problem da je previše činjenica, nego su neke od njih zastarjele. Ne možemo govoriti o virusima, a da se ne dotaknemo suvremenih opasnosti - u udžbenicima nema ni riječi o eboli i svinjskoj gripi, a gdje su sve druge nove spoznaje, iz svih područja.

    I drugi zagrajaju: Da, da, tako je i u našim predmetima.

    Onda svi zaključe da se svakako ti novi detalji moraju ubaciti u program i udžbenike jer im, zapravo, ne treba rasterećenje, nego osuvremenjenje.

    I tako rasterećenje završi povećanjem količine gradiva.

    Navodno i satnice predmeta ovise o agresivnosti/prodornosti zagovornika.
    Pa da...Tako sam to nekako i ja shvatila. Rezultat za ucenike: strebacina bez razumijrvanja na najjace. I daj me ne pili jos s nekim radovima i interpretacijama, povezivanjima i kritickim odmacima onda i na drust predmetima. Daj proguglaj lektiru na netu-mjesto radnje, tema djela itd-copy&paste.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.01.2018. at 19:42

  28. #678
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    [QUOTE=pulinka;3025813

    E sad, da učimo latinski u osnovnoj možda bismo se setili da je v skraćenica za velocitas a t skraćenica za tempus, pa ni to ne bi trebalo bubati napamet, nego sa razumevanjem i logikom.[/QUOTE]

    Mislim da bi latinski u osnovnoj bio vrhunac . I da cost-benefit pamcenja da je v od velocitas, a t od tempus to ne bi opravdao. Jednako tako ko sto ce znat da je konjunktivitis upala oka, a da je to bas ocna spojnica alias konjunktiva nije bitno. Je mozda ihbto kasnije zbuni h razumijevNju zasto je konjunktiv u gramatici konninktiv ima li veze s konjiktivom od spojnice. U dobu kad se ocekuje prije poznavanje programskih jezika da ikoga osim medicinare tesu s latinskim, a klasicare s grckim...ne mogu shvatit bilo kako osim kao hm...sto je tm shvatio poduzetnistvo i biologiju .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.01.2018. at 19:50

  29. #679
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    I zapravo ovaj primjer dobro ilustrira juraninu poantu .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.01.2018. at 19:51

  30. #680

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Joj ina, ja sam mislila da se podrazumeva da se šalim za latinski, ali pismena komunikacija ...
    Sa druge strane, ne funkcionišemo svi isto.
    Ja bolje pamtim detaljna objašnjenja nego uprošćena.
    I lakše ću zapamtiti da je t u formuli t od tempus - asocijacija na tempo u muzici i na time u engleskom (i tako se ostvaruje realno međupredmetno povezivanje!), nego da sebi beskonačno listam podsetnike jer ne mogu nikako da skapiram koja je budala i zašto odabrala da vreme označi baš sa t, a ne bilo kojim drugim slovom.
    Naravno, dopuštam da je drugima lakše da prosto prelistaju podsetnik, ali verujem da postoji deo učenika koji bi radije saznao više, umesto manje, uz pomoć nekog nastavnika koji bi im ponudio koherenciju u tom znanju. Po meni se upravo tako gradi taj kostur znanja o kome si ti pričala, gde svaki podatak koji dobiješ ima neki smisao po kome ga pamtiš, umesto da se znanje svodi na sve uprošćenija i uprošćenija objašnjenja.

  31. #681

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa ja sam ucila latinski u osnovnoj i ne vidim kako mi je to manje korisno znanje od rudaca. Ustvari, ako cemo iskreno, na latinskom sam puno vise o zivotu naucila nego na geografiji. Ne zbog programa, vec zbog nastavnika.
    Jednako tako kad radim s djecom, iako vec godinama ne mogu naci posao u skoli, bilo bi mi drago da djeca sa mnom nauce vise o zivotu nego o predmetu. Isto bih i vlastitoj djeci pozeljela.

  32. #682

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A i latinski je ful primjenjiv u nizu struka... Ne kad se bubace dvije godine u gimnaziji, nego kad u osam godina djetetu svakakve konstrukcije sjednu na mjesto u glavi.

  33. #683
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Također ne mogu zaboraviti pitanje za ispit iz povijesti: Od čega su Feničani radili purpurnu boju?
    Vjv sam to već pisala. Čemu ta informacija, osim stvarno kao informacija, zanimljivost.. Čemu to, ako se ne pripremaš na "Potjeru"?
    I onda imaš tih 70ak stranica na kojima ne možeš dijete usmjeriti da nauče najvažnije, što će im ostati za daljnje školovanje.
    Nema važnoga kad mora sve nabubetati pa i glupog volka.
    Mi smo imali profku koja je često znala ponoviti "Ovakvo pitanje bi vam moglo biti na kvizu."

  34. #684

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Da, u pravu ste prijemni je bolji od male mature.
    Zanimljiv mi je stav da je strašan pritisak napisati test sa 14-15 godina. Istovremeno, po sadašnjem modelu 4 godine tlačimo djecu da ne smiju dobiti neku lošu ocjenu jer ruši prosjek. I djeca lijepo gledaju svoje roditelje kako preuzimaju brigu za njihovu školu, kako napadaju nastavnike, kradu testove i daju im rezultate, rješavaju njihove domaće zadaće.. Ok, ako ne to ne rade njihovi roditelji, sigurno rade roditelji njihovih prijatelja...
    Što se tiče vrednovanja nastavnika sigurna sam da bi to stručne službe mogle dobro raditi ako bi bilo volje. Ako su na upisu u prvi razred sposobni složiti slične razrede vjerujem da bi mogli dobro vrednovati i rad učitelja u Međimurju.
    Meni se čini da bi se drugačijim modelom odgovornosti vratile na pravo mjesto. Djeci da traže znanje, učiteljima da traže najbolje metodske puteve da to znanje prenesu..

  35. #685

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Po sadašnjem modelu, loš ili prosječan profesor samo podijeli dobre ocjene i odmah postaje dobar profesor. Ako netko pokaže stav tu nastupaju roditelji...

  36. #686
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Stvarno? Roditelji kradu testove? Napadaju nastavnike? Gdje i kada, koliko ima takvih roditelja? Kako kradu testove, provaljuju u škole noću? Ili u nastavničke stanove?

    Mislim, meni je potpuno jasno da nastavnici u školi sigurno svašta dožive, kao i sve druge profesije koje rade s ljudima. Ali ovo uporno insinuiranje da su roditelji krivci za lošu situaciju u školovanje je blago rečeno smiješno.

    Kako nekoga uopće nije sram priznati da popušta pod pritiscima roditelja i da se ocjenjivanje ili bilo kakva školsa pravila mijenjaju pod pritiscima roditelja?!

    Takve priče i isprike , to se zove - defenzivno ponašanje. Prebacivanje svoje odgovornosti na drugoga, isprike - i u svakoj radnoj organizaciji je tipično za ljude koji loše rade svoj posao.

  37. #687

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Roditelji dijele isto dio svoje odgovornosti za situaciju.
    I zašto bi nekog bilo sram priznati da popušta pod pritiskom roditelja?
    Kod moje mame u školi je bilo toliko pritisaka u pogledu šamarčina nastavnicama, paljenja automobila, bušenja guma na njima i sličnih stvari u zadnjih dvadeset godina da se ja tog ne mogu ni sjetiti više, a čula sam samo dio.
    Zašto bi, na kraju krajeva, netko sam sebe ugrožavao radi nečijeg klinca? Još da klinac želi dati rezultate, pa vidiš da mu ta grana ne sjeda i da nikad neće sjesti, pa progledaš kroz prste, navučeš dvicu ili tricu, ajde nek te voda nosi i sretno u životu dalje...ali takvi nisu ni problem.

  38. #688
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    To su krivična djela i radi takvih stvari se zove policija, a ne daju se bolje ocjene.

  39. #689

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Aha, to ti baš pomaže nakon počinjenja.
    Ja ti kažem kako stvari stoje i zašto je debelim dijelom do toga došlo.

  40. #690

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Nisu roditelji krivci. Sustav upisa potiče agresivce. Agresivci su svuda oko nas ali eto među roditeljima ih nema...hm..Stvar je sustava hoće li im dati za pravo ili će isticati neke druge vrijednosti.
    Za ispite mi je rekao moj sin. ( Ne vadi se na to jer on ima dobre ocjene.’ Mom prijatelju je mama dala ispit da ga riješi prije testa’. )

  41. #691
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa gle cipelica i ja sam svoj djetetu davala ispit da riješi prije testa. Jer sam joj davala listiće sa sajta razredna nastava za vježbu. A učitelj im je downloadao te iste litiće i davao ih kao test. I njena prijateljica je npr. to isto ispričala u školi - rekla je joj, to je meni mama već dala doma. Pa kako su to druga djeca interpretirala, baš me zanima. I na kome leži odgovornost - na meni ili učitelju koji je umjesto da sam napiše svoje materijale koristio one koji se nalaze na svima poznatom mjestu na internetu.

    Agresivci su svakako svuda oko nas, i ima ih sigurno i među roditeljima, ali neki pojedinačni slučaj ne može biti razlog da se vječno priča o roditeljima koji prijete inspekcijama, varaju, kradu testove, i općenito su razlog radi kojeg učitelji koji bi baš htjeliraditi ovako ili onako to ne mogu.

  42. #692

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Iskreno, na prvom su mi mjestu djeca. Nisam to napisala zbog učitelja već zbog djece. Zbog atmosfere koju upijaju.
    U roditeljskom domu ne može djeci biti dobro ako roditelji nisu bar djelomično sretni i zadovoljni životom.
    U školi ne može djeci biti dobro ako s njima rade nezadovoljni učitelji.
    Ne želim tražiti krivca već ukazati da je ovaj sustav loš.

  43. #693
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Umrijet ću od smijeha...u razrednoj nastavi moje kćeri nemali se broj puta dogodilo da joj test bude poznat. I ne, nisam ga ukrala. Isprintala bih ga s razredne nastave.net da malo doma provježba nešto što joj je štekalo. A to što se učiteljima nije dalo sastavljati test nego isprintati gotov listić (btw.namijenjen uvježbavanju gradiva), pa je li stvarno misliš da je roditelj tome kriv?

    EDIT - istovremeno s Mimom....
    Posljednje uređivanje od čokolada : 19.01.2018. at 12:39

  44. #694
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno? Roditelji kradu testove? Napadaju nastavnike? Gdje i kada, koliko ima takvih roditelja? Kako kradu testove, provaljuju u škole noću? Ili u nastavničke stanove?

    Mislim, meni je potpuno jasno da nastavnici u školi sigurno svašta dožive, kao i sve druge profesije koje rade s ljudima. Ali ovo uporno insinuiranje da su roditelji krivci za lošu situaciju u školovanje je blago rečeno smiješno.

    Kako nekoga uopće nije sram priznati da popušta pod pritiscima roditelja i da se ocjenjivanje ili bilo kakva školsa pravila mijenjaju pod pritiscima roditelja?!

    Takve priče i isprike , to se zove - defenzivno ponašanje. Prebacivanje svoje odgovornosti na drugoga, isprike - i u svakoj radnoj organizaciji je tipično za ljude koji loše rade svoj posao.
    Joj, meni se prečesto s mlađim sinom događalo da dobije testove na satu koje je već vidio doma, jer bih ih ja skinula s interneta ili recimo iz prirode, kupila sam mu Alfinu vježbenicu, a iz iste su dobivali testove. Nisam to ni znala dok sam kupovala taj materijal, aliiii ne smatram se krivom zato što je njegovoj učiteljici bilo lakše uzeti gotov materijal nego se potruditi napraviti svoj.

  45. #695
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    I moj problem nisu strogi, zahtjevni i dosljedni nastavnici koji puno daju i puno traže. Problem su mi oni malo daju, preskaču lekcije, zaborave da su ih preskočili, monologiziraju o stanju u društvu, politici, odnosu zbornice prema njima, kućnim ljubimcima, koji daju djeci da čitaju novu lekciju, a oni kljucaju po mobitelima ili laptopu, i tako prođe sat. Ukratko, oni koji ne rade kvalitetno svoj posao, a takvi su često djeci omiljeni.

  46. #696

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Evo i ja se smijem. Zašto se osjećate prozvane ?
    Sustav je odličan.
    Sva je odgovornost isključivo na nastavnicima. Jer, kad bi oni znali što i kako predavati, djeca bi to uspješno savladala u školi. Sva bi djeca imala i petice i znanje a mi bi imali vikende.

  47. #697

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Što učiniti da strogih, zahtjevnih, dosljednih učitelja koji puno traže bude više?

  48. #698
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Ne znam, ja sam valjda prestara, eto ne razumijem kako prof. nekog predmeta u kojem ima puno računanja može na početku godine reći - kod mene nema zadaća, ne trebate rješavati RB. Ako hoćete, bilo bi doduše dobro rješavati, ali ja to neću provjeravati. Pa čemu da se nada? Zanima li je/ga uopće znaju li djeca riješiti zadatke? Je li OŠ fakultet, oš, neš, bangladeš?

  49. #699
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Koliko se meni cini tu se i govori o sustavu, a ne pojedincima?!

    i slazem se s Mimom , agresivaca ima svuda.
    Radim s ljudima i u 99,0% slucajeva ljudi su potpuno normalni i da se razumno dogovoriti sto god treba.
    1% bude problematican .
    Ali to je zapravo solidan postotak, ne moze se ocekivati da problema nikad ne bude.

  50. #700
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Meni je sustav jasan, radim u školi. Jasno mi je da vrlo često razrednik i čak ravnatelj (uz roditelje) navlači kod predmetnog ocjene. Pa daj mu da prođe s 5. Pusti ga.
    Tomu se treba oduprijeti.
    Sviđa mi se ideja (vidjela na e savjetovanju) o ukidanju zaključivanja ocjena, samo prosjek na 2 decimale iz svakog predmeta. To bi dokinulo žicanje zaokruživanja, a i preraspodijelilo bi i diferenciralo četvorku s 4.4 od četvorke s 3.5
    I sama sam u 2 navrata bila iznenađena kako mi je dijete dobilo 5 iz nečega kad je bila na rubu s 4.4, a onda sam shvatila da je i onaj s 4.0 isto dobio 5.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 19.01.2018. at 13:04

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •