Stranica 3 od 16 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 758

Tema: svi bi jeli zdravo i fino, ali bi dali za domaća jaja kunu, a za domaće mlijeko 4..

  1. #101
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Mama pticice, moje mišljenje oblikovano strukom je slijedeće:
    Svaka roba vrijedi točno onu cijenu za koju se uspijeva prodati. Nema smisla tu razmišljati vrijedi li ili ne vrijedi dvije ili pet kuna, vrijedi li više ili manje od nečeg u dućanu ili drugog malog proizvođača, to uopće nije niti bitno. Tvoji roditelji kao proizvođači i prodavači određuju cijenu i imaju pravo odrediti kakvu god cijenu žele. Sve i da računaju 10 kn za jaje dok netko kupuje po toj cijeni ona očito toliko vrijede.
    Tvoja i njihova greška je možda samo u tome što niste dovoljno jasno naglasili cijene kod narudžbi, a na prigovaranja kako je skupo i kako drugdje nabavljaju jeftinije odgovorili da imate još kupaca na listi čekanja koji će rado preuzeti njihovu narudžbu.
    Po mom iskustvu, iako sama rijetko kupujem domaće proizvode jer nemam stalne kanale, nemam škrinju a bome ni sposobnosti trančiranja , potražnja za kvalitetnim domaćim proizvodima je veća od ponude i u pravilu su puno skuplji od industrijskih.

  2. #102
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Baš tako, ali treba naći kanale prodaje, odnosno imati kome prodati. E sad, ako se radi o nekom malom seoskom domaćinstvu koje ima neke viškove jaja ili pilića, a nema registriranu tu djelatnost, onda vjerojatno stvarno preostaje samo prodaja susjedima i poznatima.

  3. #103
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,644

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je posve istinito
    teta mm-a cijeli život uzgaja povrće i tretira tko zna čime sve ne da zaboli glava
    i njeni susjedi, koji to isto tretirano povrće prodaju pod "domaće" na placu

    "
    s ovim se skroz slažem. To je na žalost kod nas istina.

    I da, meni je žao kaj ne vjerujem deklaracijama, jer da vjerujem, život bi mi bio puno lakši.

    U stvari, mislim da neki proizvodi imaju relativno korektne deklaracije, ali sok to sigurno nije

  4. #104
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Jedno od rješenja je ne piti sokove. U nas doma samo voda se pije. Doduše, i tu je upitan sastav.
    Šalim se Nano, ja sam odavno odustala od dubokih analiza jer ionako mogu utjecati na manje od 50% onog što jedemo.

  5. #105
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    cvijeto, "domaće" bi, po mom mišljenju, trebalo biti ono uzgojeno bez primjene kemijskih sredstava
    naravno da ne znači da što je domaće nije tretirano, ali mislim da dosta ljudi tako razmišlja

    a bome kad se sjetim puterice iz Koreje u Konzumu, onda preferiram i domaće tretirano, bar nije prevalilo toliki put (zbog kojeg je možda još i dodatno tretirano)

  6. #106
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Prije mjesec dana sam kupila 10 kg krumpira preko finoteke. Stajao mi je u spajzi i nakon dva tjedna poceo klijati. Ne malo, nego bas dosta, po 5-6 izdanaka po krumpiru. I tad sam se zamislila... kad sam zadnji put vidjela krumpir iz ducana da klija? Ne sjecam se, obicno ako dugo stoji samo istruli... pitajboga cime taj krumpir tretiraju da ne klija...

    nije samo sto proizvodjac radi, nego i svi ostali u lancu dok ne dodje na police ducana.

  7. #107
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja pak mislim da ljudi kad kažu domaće misle na ono što je proizvedeno na selu, na nekakav starinski način.

    (to ne znači da je proizvedeno bez kemijskih sredstava)

    Ta domaća jaja ili pile su valjda iz nekog razloga ukusnija, a taj razlog mora da je hrana kojom se životinje hrane i to što kljucaju po dvorišču, odnodno na zraku su. Valjda.

    Ja to razumijem, evo meni je na primjer do prije nekoliko godina bilo nepojmljivo kupiti paški sir koji nije domaći, znači kupiti ga u dućanu a ne od seljaka koji ga rade.

    E ali onda su ljudi od kojih sam kupovala što izumrli, a što se prestali baviti proizvodnjom sira, pa sam par puta kupila od nekih drugih i onda jednom sir nije bio ukusan, drugi puta je bio pljesnjiv (ali ne plemenito), a znamo svi koliko košta paški sir - i što ću, odustala sam od seljaka i sir si kupim u dućanu (i to Dalmatinac koji je pola jeftiniji, a nedavno je dobio neke turbo nagrade). Nije ukusan kao domaći, ali sam sigurna u kvalitetu. I sa mnogim drugim proizvodima je tako - npr. sa maslinovim uljem.

  8. #108
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Svaka roba ima svoga kupca.
    Lako je pričati o domaćem i zdravijem onima koji si mogu priuštiti ali nažalost veliki dio hrvata živi na rubu egzistencije.
    Moja sreća je da mi kuma živi na selu,uzgajaju sve moguće-voće,povrće,žitarice,stoku tako da nemam nedoumice gdje nabaviti domaće.
    Jedino mlijeko nabavljam od koegice s posla,po 6kn/l.


    E sad-meni nikakao nije jasno kako i te cijene domaćega strašno odudaraju-znači kod nje piceki 22 kn/kod pojedinaca 28 i kao "joj šta bi vi,ni to nije baš isplativa cijena"?Nikada nije imala problema s prodajom,prodala bi i duplo više da ima.
    Osobno sam živila na selu do 25.godine,radila sam sa svojima zemlju,imali smo i koke i piliće tako da znam koliko je rada i truda potrebno.Ali da ima onih koji traže previše,brate mili ima.
    Treba biti realan,zaraditi,naplatiti svoj trud ali opet treba imati i mjeru u tome.
    Posljednje uređivanje od bodo : 11.03.2016. at 17:28

  9. #109
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Prije mjesec dana sam kupila 10 kg krumpira preko finoteke. Stajao mi je u spajzi i nakon dva tjedna poceo klijati. Ne malo, nego bas dosta, po 5-6 izdanaka po krumpiru. I tad sam se zamislila... kad sam zadnji put vidjela krumpir iz ducana da klija? Ne sjecam se, obicno ako dugo stoji samo istruli... pitajboga cime taj krumpir tretiraju da ne klija...

    nije samo sto proizvodjac radi, nego i svi ostali u lancu dok ne dodje na police ducana.
    valjda s tuberite

  10. #110
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Naravno da se koristi Tuberite. Pa to smo i u osnovnoj školi učili. http://www.genera.hr/pro/hr/1681/#.VuLunbyBBuE

    Upravo čitam na mlijeku Tonka: Sterilizirano mlijeko, od domaćeg mlijeka s pašnjaka Gorskog kotara, Istre i Like. Sadržaj soli je isključivo posljadica prirodno prisutnog natrija.

  11. #111
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    sillyme ajd dobro, kao što rekoh ne kupujem ga u dućanu pa dozvoljavam da ne baratam s preciznom cijenom
    u prolazu sam prije neki dan vidjela u konzumu da su cijene oko 6 kn, neke čak i više
    nebitno, to nije neka razlika 4 ,5,6, kn...
    meni paše domaće
    iz te jedne litre imam i mlijeko i kefir koji radim i putar od skorupa
    i volim domaće mlijeko, neusporedivo mi je s kupovnim koje je za moj ukus prelatko i vodeno
    no, to je do osobnih preferencija
    meni je draže kupovati od poznatih ljudi za koje znam kako uzgajaju i čime hrane životinje

    što se tiče povrća i voća, više vjerujem supermarketu nego placu
    ali imam sreću da imam svoje voće za zimu povrće dobar dio sama uzgajam
    i ne mislim da je domaća hrana puno skuplja u odnosu na ovu iz supermarketa...

    no, dobro veli bodo
    većina građana ipak živi vrlo skromno i ljudi gledaju da ne budu gladni
    a kvaliteta je u drugom planu, silom prilika

  12. #112
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,644

    Početno

    Idem sad malo filozofirati - vozis se kod nas po cesti ili setas nekakvim poljima i sumama, koliko krava vidis. Isto to napravi po Sloveniji, ili Austriji ili Njemackoj. Pa usporedi.
    Ne mogu sada napisati jer se ne sjecam, ali jednom sam cula podatak koliki mali udio hrvatskog mlijeka je u nasoj mljekarskoj industriji. Jako jako puno se uvozi i to ne samo gotovih proizvoda, nego samog osnovnog mlijeka.
    I tu jos ide ona prica o mlijeku u prahu.
    I zbog male otkupne cijene mlijeka, mnogi proizvodjaci odustaju ili propadaju.

    Ja od onog domaceg mlijeka iz boce od Jamnice radim kiselo mlijeko. Frendica ga je napravila od mlijeka iz mljekomata. Razlika je velika - e sada, ne pitajte me zasto jer neznam, ali je

  13. #113
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    tvoje je bilo boljeg okusa?
    meni je moj mljekar sa svojim bocama od jane i kravama pod brdom u lijepe dane a sijenom u zimske, nezamjenjiv
    oni imaju hrpu mušterija za koje znam i svi su zadovoljni, a zapravo svi profitiramo

  14. #114
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,644

    Početno

    Da. I gusca konzistencija, i naravno deblji sloj vrhne na površini. Ovo od mlijeka iz mljekomata gotovo i nije imalo vrhnju.

  15. #115
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Mi imamo i mljekomat, možda je do opg koji vodi, ali povremeno kaj kuoim na njemu ima koricu

  16. #116
    Kayyya avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    222

    Početno

    nema te babe koja ima svoje domaće povrće, a svaki dan je na placu i ima skoro pun štand. nema šanse da je to uzgojila bez kemije, ruke obe dam u vatru.
    možda ima sortu paradajza koja je ukusnija sama po sebi, a i rasla je u zemlji i pod suncem, a ne vodi, ali kemiju koju baba sigurno odoka i često baci, a za karencu nikad ni čula nije, svakako ne bi trebalo zanemariti.
    probajte zamisliti kako bakica radi 1%-tnu otopinu i prska pa u kalendar zabilježi datum i vodi računa da 12 dana ne bere i ne prodaje.. aha.

    meni kraj kuće čovjek ima zemlju. uzgaja povrće i prodaje na štandu. registriran. dakle, kao pouzdan bi trebao biti, prošao edukaciju o upotrebi pesticida. nisam ga jednom gledala kako prska i blitvu i paradajze i papriku, pa već sutra nabere blitve za na štand taj dan. velike proizvođače bar netko kontrolira, male jako rijetko ili nikako.

    dosta ih ovdje proizvodi povrće, ali to za prodaju ne jedu. za sebe imaju poseban vrt u kojem se pazi na karencu i tretira se samo ako je baš neophodno. meni to govori sve

  17. #117
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    nikad ne bih kupila litru mlijeka u toj boci od jamnice, na pjaci.
    u mljekomatu npr - da.
    da bi mogli prodavati putem mljekomata, proizvođači moraju biti registrirani, krave moraju biti pod veterinarskom kontrolom, a provodi se kontrola kvalitete mlijeka.
    .
    poznanica, čija je sestra sanitarni inspektor, mi je rekla da nikad ne kupuje mlijeko na mlijekomatu
    radi info koje dobije od sestre
    (ja bih ga možda i kupila, ali obavezno prokuhala)
    ne kupuje ni sir i vrhnje od kumica
    iz istog razloga

  18. #118
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    I krave od kumice su pod kontrolom, veli mi moja kak svako malo dlaze kontrole, i kak pregledavaju i krave i mlijeko, na placu mora pokazat papire da su krave i mlijeko ok, inač ne smije prodavat, inače konrole dolaze bez najava

  19. #119
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    poznanica, čija je sestra sanitarni inspektor, mi je rekla da nikad ne kupuje mlijeko na mlijekomatu
    radi info koje dobije od sestre
    (ja bih ga možda i kupila, ali obavezno prokuhala)
    ne kupuje ni sir i vrhnje od kumica
    iz istog razloga
    Ja bih uvijek kupila ( i pojela) sir i vrhnje kod poznate kumice. Volim zivot na rubu.

  20. #120
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ova je prešla prek ruba
    s toxoplazmozom
    nemre tvrditi
    ali je prije oboljenja ipak popustila i kupila sir na placu
    mačku nema

  21. #121
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ova je prešla prek ruba
    s toxoplazmozom
    nemre tvrditi
    ali je prije oboljenja ipak popustila i kupila sir na placu
    mačku nema
    Preboljela sam toxoplazmozu, a imam macku i psa. Vidis da zivim na rubu. I salatu od kupusa jedem. O kobasicama
    ( domacim ) da ne pricam. Nadam se da ih ekipa koja ih poklanja ( mito !) testira na parazite.

  22. #122
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Preboljela sam toxoplazmozu, a imam macku i psa. Vidis da zivim na rubu. I salatu od kupusa jedem. O kobasicama
    ( domacim ) da ne pricam. Nadam se da ih ekipa koja ih poklanja ( mito !) testira na parazite.
    to je već viši stupanj od ciglice
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 11.03.2016. at 23:02

  23. #123

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    221

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    uf, to su mi traume iz djetinjstva. škorup na mlijeku
    Mi kupujemo na mlijekomatu svježe pa kuhamo doma i gore se napravi ta kožica a ispod nje bude kao vrhnje koje stavljam u kavu, to mi je savršeno, slatko i fino.
    A kao dijete nisam mogla smislit. :D

  24. #124
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Navodno zbog embarga Rusiji u EU ostaje prevelika kolicina mlijeka pa su zato stalno neke akcije na mlijeko i mlijecne preradjevine. Ja volim pravo domace mlijeko. Moja familija je imala imanje s kompletnom mehanizacijom. Kako su ih Srbi protjerali, nisu se vise vracali na svoju zemlju, zapoceli su novo poglavlje. Ja patim za njihovim kiselim mlijekom, mogu si mislit kako je njima.

  25. #125
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Kad su i Sloveniji propisali koliku masu pesticida smiju kupiti po povrsini obradjenog poljoprivrednog zemljista, seljaci "domaci" su dolazili u Hrvatsku kupiti koliko su navikli trositi. Neretvanske mandarine u debeloj vecini imaju, kako su i navikli, 10 puta vecu kolicinu pesticida, nego je dozvoljeno.
    Zena koja se bavi kontrolom hranu na pesticide kupuje u trgovinama, a ne na placu. Meni je odlazak na plac dogadjaj. I to vise gledam kao socijalni dogadjaj. A da vjerujem u kvalitetu, ne bas. U Zagrebu je svjezi sir dvostruko skuplji nego u ostalim mjestima kontinentalne Hrvatske. Jaja su 30% skuplja. Ja ne znam kako bas u Krizevcima i blizoj ZG okolici najskuplji uzgoj.

  26. #126
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    A sto se tice mladih prodavaca, bude mi subotom usput naletiti u neke eko hipsterske vocare. Dala sam sve od sebe da ih podrzim, kupovala redovno, ali su toliko prepotentni i nimalo ljubazni da sam se vratila Sparu. Ugodnije mi je pocaskat sa svakom starijom gospodjom na blagajni u shopping centru makar o tome kak joj je propuh ili kako nema izvor prirodnog svjetla, nego s ovima o bilo cemu. Odem kad bas ne stignem drugdje, al bas mi se ne da jer nisam dovoljno cool i lose se osjecam kod njih.

  27. #127
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Meni je ova tema smiješna. Kvocanje i zanovijetanje sa obiju strana tezge zbog cijene vs. kvalitete domaćeg/nedomaćeg, također. Uopće mi više nije u duhu vremena. Zašto?

    Kroz koju godinu ćemo se moći zvati sretnicima svaki put kada nabavimo neklonirano meso ili nemodificirano povrće, što je daleko štetnije i rizičnije od bilo kakvog pesticida, ne samo za čovjeka, već i za čovječanstvo.

    Njemačka je jedna od rijetkih u svijetu čije tezge još nisu kontaminirane kloniranim mesom, ali sigurno ni ona neče dugo. A najveća svinjarija je što ga nisu dužni ni deklarirati, već ga umješaju među neklonirano meso. U USA, juž. Americi, Australiji je to ozakonjeno, u Francuskoj npr. dopušteno. U Njemačkoj zabranjeno, koja se osim toga jedina i najžešće odupire potpisivanju TTIP-a. No teško da će ostat nepotpisan, pošto večina članica vrši pritisak. Sve za i još i još i više i sve veće mega profite, majku im..
    Prema procijenama u USA je već sada svako peto tele klonirano. Postoji firma koja sijeme i genetski materijal šalje po čitavom globusu. Unaprijed isporgramirana katastrofa. Sve ozakonjeno, a ništa istraženo. Nikakve studije, ništa. Netko se opasno počeo igrati Boga i to putem zakona.

    A najpodlija i toliko idotiska udica sa kojom se peca, "..ali tako ćemo stati na kraj gladi u svijetu..." Da crnkeš od smijeha. A dnevno se na zapadu baca na tona hrane, svaki dan! Godišnje se baci na zapadu 1,3 milijarde tona zdrave, dobre, upotrebljive hrane u smeće. A druga polovica globusa gladuje.

    Sve se zna, ali nema gluplje i ignorantske životinje na ovom planetu, nego što je čovjek.
    Posljednje uređivanje od šafran : 12.03.2016. at 07:30

  28. #128
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Jelena e baš sam I ja takav dojam imala kod te ekipe maldih eko proizvođača
    ja ne znam koji je to klinac, ali ta energija koju podosta njih širi mi je strašna I lose se osjećam
    srećom ni ne moram često ili uopće k njima...

    cvijeto skorup je najnaj!
    ja ga jedem žličicom

    šafran to je sve zastrašujuće i zapravo djeluje još daleko od nas ali nije

  29. #129
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Kakve su to klonirane zivotinje?

    Za GMO biljke znam.

    Domace ne kupujem jer kao sto rekose nemam mrezu. O pesticidima nebih. Na pitanje jednog velikog proizvodjaca salate da li stvarno treba postivati one mjere na kutiji jer ako malo stavi vise bolji je efekt sam samo zinula i u soku odgovorila da naravno da treba.

  30. #130
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Šta bi bilo daleko, dovoljno se prošetati do Metroa.Najveći izvoznik goveđeg mesa u svijetu je USA, godišnje oko 400 tona. U Njemačkoj je posebno omiljena US Beef u sezoni grilanja. Dokle god je dopušten uvoz, kontrola nije moguća usprkos zakonima, pošto prvenstveno deklarianje u USA nije zakonski propisano niti obavezno. Klonirano meso nam već jest na stolovima. To več odavno nije tajna. Idotizam ko i uvijek. Sa jedne strane je zabranjeno prodavanje kloniranog mesa u EU, sa druge strane je dopušteno da klon raste na nteritoriju EU putem spreme uvezene iz USA. Klanjem neprijetno ulaze u prehrabeni lanac EU, kao i mlijeko i mliječni proizvodi.

  31. #131
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pa u USA se naveliko klonira..nema valjda više životinje koju nisu isklonirali. U USA vrijedi frei handel u punom smislu te riječi, divlji zapad u odnosu na EU. Kako sami ponosno kažu, kod nas ima par pravila naravno, ali mi određujemo, ne država i vlast. Dakle ako se meni više ispalti uzgajati gmo kukuruz, ja ću uzgajati i tu nema vlast šta reći, U Euorpi je drugačije. Isto se tiče i kloniranog mesa, posebno goveda. Jednom kada je zakon donešen, i stupio na snagu, sve granice su otvrene, barijere pale. Ostalo je povijest. Pa to je prilično vruča tema u Njemačkoj, pored ove izbjegličke.

  32. #132
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Nisi mi odgovorila na pitanje.
    Kakve su to klonirane zivotinje? Sto tocno znaci kad kazes klonirana govedina?
    I nemoj molim te stavljati mi linkove. Pogotovo na njemackom. Poznajem taj jezik ali ga ne znam.

  33. #133
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Nisi ni ti precizno postavila pitanje. Šta bi to točno značilo, kake su to klonirane životinje? Odi surfaj onda, imaš dovoljno materijala i na engleskom. Ja ču samo ukratko na hrvatskom. Klon znači idetnično, to valjda znaš. Potomak ne nastaje od dvije nove svježe stanice, već od jedne, stare i već upotrijebljene i k tome genetički identične stanice

  34. #134
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    A i genetički se modificira na veliko, posebno losos recimo kojem treba dugo na raste do zrele životinje. Pa tako u 3 mjeseca losos naraste do 8 x svoje baby veličine. S jedne strane jedni upozorovaju na promjene u ponašanju tih životinja koje se sruće na hranu ko bijesne kada im se ubaci u bazen, prdoždru sve što im se nađe jesitvo, dok prirodnim putem uzgojeni lososi čekaju da hrana padne na dno i tek se onda pokrenu. Firma koja uzgaja modificirane losose drži uzgajalište drito do nekog jezera, pitanje je samo kad će koji dospijet u eko sustav. ALi koga briga, zakone je rekao svoje, dakle idite i množite ih. A loso je ujedno i sam po sebi grabežljivac.
    Posljednje uređivanje od šafran : 12.03.2016. at 09:13

  35. #135
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    A bit ce da se nerazumijemo.
    Osobno mislim da je cijena kloniranih zivotinja jos uvijek visoka da bi se nasla na trzistu kao meso za konzumaciju. No ti kazes da grijesim.
    Zato sam pitala kakve su to klonirane zivotinje. Da mi objasnis kako su one jeftinine u odnosu na trenutni uzgoj.

  36. #136
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    U biti jednostavno. Recimo klonira se samo ona krava čiji original je davao posebno puno miljeka za života, pa time i mlijeko kao bude jefintije, ili se uzgoja samo vrhunski uzgojni bik koji se može masovno producirati itd itd.. Sperma recimo orignala dođe nekih 300-500 eura, a kloniranog nekih 100 eu ili i manje i slično.
    I zabluda je da će to meso biti jefintije. Neće. Krajnji potrošač plaća uvijek najveći ceh, kao i uvijek. Stoga se to meso i miješa sa ostalim mesom neprimjetno, ozakonjeno. Zarađuju samo neki. Stoga i ta priča sa spašavanjem svijeta od gladi je čista pizdarija.
    Posljednje uređivanje od šafran : 12.03.2016. at 09:34

  37. #137
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Cijena klonirane životinje nije skuplje, baš naprotiv. Stoga su se najprije i počele klonirati krave, pošto je njihov uzgoj kompliciran (implementacija sjemena prirodnim putem), dugotrajan i skup sa neizvjesnim rezultatom, i na koncu da samo jedno tele. Ovako to ide uz malo modifikacije i brže i jednostavnije. Stoga ne čudi da je uz konjetinu, teletina oduvijek najskuplje meso, dok je svinja najeftinije.

  38. #138
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,644

    Početno

    Joj, bolje da smo ostali na benignom prepucavanju oko mlijeka. Ovo dalje ne mogu niti citati - bolje da sam ostala u blazenom neznanhu.

    Ne znam tko su mladi eko uzgajivaci, ali ja ne ulazim u Bio bio iskljucivi zbog prepotentnih provavacica. Par puta sam usla i nesto kupila i svaki put isto. Definitivno sam odustala

  39. #139
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    A šta ćeš sa neznanjem, od čega ono ikoga štiti? Neznanje je sve samo ne blaženo. Treba potpisati ili nepotpisati taj hebeni TTIP, i tvoj glas će se tražiti. Ti kao jedna utjecati ne možeš, niti ja također, ali masa može nešto pokrenuti. Zabijat glavu u pijesak je bezveze, samo da se ne bi živicirali. To mije jednostavno srednjevjekovno razmišljanje. Ako ne znam, ne tiče me se, naprosto nije istina. A onda najednom će svi pitati Isusk, Isusek pa kako je do toga došlo, pa zašto, pa ovo pa ono..

  40. #140
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    a pa zaboga, nije to kloniranje??
    odvazda jedna bičina šeta po selima i oplođuje krave, jer njegova potomčad daje najbolje mlijeko

    mi koristimo 90% domaću hranu- imamo sreće i imamo kanale

    od zdravlja te hrane mi je veće motivacija nedostatak posrednika

  41. #141
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Tele nastalo oplodnjom spermom klonirane zivotinje nije klonirana zivotinja. Bar koliko ja znam o kloniranju.
    Ne kazem da podrzavam kloniranje zivotinja niti covjeka. Samo me iznenadila tvoja tvrdnja da jedemo meso kloniranih zivotinja. Zato i postavljam pitanja da razjasnimo nedoumice.

  42. #142
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Krivo. Ne ubrizgava se sprema, već implenitira već u labosu klonirani embrij koji samo raste u kravi.

  43. #143
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Nano slican osjecaj imam i ja s Bio i bio. Zadnji put sam usla i pitala koliko im dodje ova boca za vodu pa sam dobila to nije samo boca gospodjo to je Flaska. Kad sam poslije procitala o flaski pa onu pricu ni pijana ni drogirana ne bih progutala. A bas mi je bilo neugodno sto ne znam sto je Flaska.

  44. #144
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Krivo. Ne ubrizgava se sprema, već implenitira već u labosu klonirani embrij koji samo raste u kravi.
    Prethodno si pisala o sjemenu.
    Cini mi se da ti terminologija nije bas bliska pa dosta grijesis.

  45. #145
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Nigdje ni nisam napisala da sam genetičar ili? Prije bi rekla da se ne razumijemo jer nisi upućena u zbivanja, za koje sam krivo pretpostavila da jesi, moja greška. Međutim personalne tričarije ti mene ne zanimaju, to već znaš.
    No, što misliš koji genetski materijal nosi u sebi sperma klonirane životinje? Proces razmnožavanja ide u dva smjera. Putem jajašca ili sperme kloniranih životinja, kojih je sve više, pa na kraju više nema originala već genetski materijal samo kloniranih, ili kloniranje putem labosa i implementacija u surogat.

  46. #146
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    zar je stvarno jeftino stvarati embrije u labosu pa ih implementirati? i dovoljno uspješno?
    ne razumijem ako je to toliko uspješno kod životinja zašto kod ljudi nije?
    ili sam ja nešto pomješala?
    (vjerojatno jesam, jer ne jedem meso i nisam "prirodnjak")

  47. #147
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Safran tema ti je interesantna pa si pricitala dosta o tome. Ti si pocela s preciznoscu a u svojim postovima dajes hrpu podataka. Krenuli smo od mesa. Ja ne znam da na trzistu ima kloniranog mesa za konzumaciju. Opet cu ponoviti da mislim da je jos uvijek preskupo imati na tanjuru klonirano meso. GMO ne ali klonirano da.
    Edit ne u da se odnosi na skupocu.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 12.03.2016. at 10:26

  48. #148
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pa ako jedan vrhunski rasplodanjak košta par stotina tisuća dolara, pa je. S time da je kloniranje početak. Jednom klonirani više se ne moraju klonirati, već se samo rasplođuju dalje ti klonirani, i prenose takav genetski materijaldalje, klonirani, ne novi, ne raznovrsni, ne svježi. Kakave to posljedice može imati za ljude, ne zna se. Oni koji se kuže u to, genetičari, kažu katastrofalne. Ono koji uzgajaju, farmeri, stočari, kažu, nikakve.
    Posljednje uređivanje od šafran : 12.03.2016. at 10:30

  49. #149
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pa ovo nije moje osobno mišljenje Spajalice, pratim što se događa, slučajno. čak nisam ni istraživala posebno, ali se počelo sve više o tome govoriti jer pritisak je postao pozamašan na Njemačku. Ti možeš mislite da ga nema, ali ga ima. Problem je tim veći što na njemu to ne piše, pa mnogi razmišljaju poput tebe zato i ima prođu, to se i naglašavau dokumentarcima i debatama. Nakon Dolly je tema zamrla za javnost, ali od njene smrti USA je doživjela procvat kloniranja. Pa to nije neka tajna, u biti uopće ništa oko svega nije tajnovito.

  50. #150
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Nego razlika između domaćeg i "domaćeg".
    Imamo svoje piliće, unazad godinu dana promijenili smo im prehranu, ne kupujemo više one valpovke nego mješa mm hranu. Pilić su neusporedivi, budu puno manji. Naravno da moja mama nije sretna jel nema više onih krasnih velikih prsa, batkića ko buncek, no nekako smo ju nekako uvjerili da je tako bolje za djecu, pa šuti i trpi male piliće.
    a prskanje po kućnim bašćama, imam i ja svoje prethodnice, sve fino domaće i samo malo protiv magle(plamenjača), malo protiv, zlatice, malo protiv ...
    o karenci nemaju pojma
    a opet, znam priče kako recimo mladi luk uzgajaju tako da prvo sve totalcem pošpricaju pa tu sade luk. Fino nema trave, nema okopavanja, troška nadničara.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •