Stranica 1 od 60 1231151 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 2952

Tema: Što nam se to događa?

  1. #1
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno Što nam se to događa?

    Ajmo malo prokomentirati najsvježiji slučaj trudnice koja želi prekinuti trudnoću jer nosi oštećen plod, a nitko joj to ne želi omogućiti iako je zakonom dozvoljeno.

    https://www.index.hr/mobile/clanak.a...sti&id=2361627

    Slučajno sam jučer to saznala i ljuti me što nema nikoga tko bi stao uz tu ženu.
    Živimo u 21. stoljeću, a i dalje prisiljavamo trudnice da čekaju da ili dijete umre u njima ili da se rodi pa umre iza toga.
    O eutanaziji na smrtoboljelih bolje da ne pišem jer su mi još prefriški krikovi mog pokojnog muža i njegove molbe “da ga riješim”.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Tanči

    mislim da je ovaj slučaj, i ono što se događa trenutno u SADu gdje su procurili dokumenti i odluci većine sudaca Vrhovnog suda o ukidanju zajamčenog prava na pobačaj, za dobro se zabrinut. Zapadni svijet ide kontinuirano nazad po ovom pitanju, i to je stvarno strašno. Kod nas je kao zakonski omogućeno, ali već je jako puno istraživanja pokazalo da u praksi to ne funkcionira, zoveš, pitaš, oni se ograde, mi to ne radimo.

  3. #3
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ma daaaa. Priziv savjesti.
    Ma kakav priziv savjesti?!?
    Ako si ginekolog, onda radiš sve.
    Da ne velim da svi oni ili su prije najnormalnije radili sve, a sad glumataju ili, što je još gore, u bolnicama imaju priziv savjesti, ali u privatnoj klinici gdje rade u fušu- nemaju!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    A jeste vidjeli komentare? Na novinama, na facebooku, redovno prvi vrhu oni gdje se piše da se doktori možda varaju, da treba roditi to dijete, možda preživi i sl.

    S takvim stavom, da sam ja na njenom mjestu, nema šanse da bih išla u javnu borbu, još bi me razapeli. Eto iskreno

    Naši doktori kažu da je ovdje problem što to više nije pobačaj nego porod i što kad se dijete rodi - spašavati bi ga trebali
    Posljednje uređivanje od Vrci : 05.05.2022. at 11:13

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Dogadja nam se isto vec sigurno 15 godina, samo se dogadja potiho. Svaka cast ovoj zeni sto je smogla snage za progovoriti. U ivf-u u rh idu na transfer vise zametaka (ne rade single embryo transfer ne znam iz kojih razloga, brijem zato jer drzavno nemaju dovoljno dobru tehnologiju skuzit koji je dobar). Kad se dogodi visepl. trudnoca kod zene krhke konstitucije, za spasit ijedanod plodova potreban je selektivni prekid trudnoce. Isto dobiju ispod zita tel. broj kontakt u slovenij jer to se tu ne radi. Kad u ivf-u zena zanese plod bez mozga, u kb st se neckaju za napravit pobacaj.Taj plod moze bit u zeni 9 mjeseci da bi preminuo dan dva nakon. Gilead.

    Za vrijeme vladavine min. zdravstva Milinovica imala sam neuspjesnu trudnocu nakon ivf-a. Moje zivorodjeno dijete je imalo istovr. prvu bronhoopstrukciju i bilo u bolnici. Kako se u ivf-u sve odmah kontrolira, znali smo da plod jako zaostaje i nadali se spontanom. Kako je muz bio na putovanjima, ja morala funkcionirat na poslu i s djetetom, a krvarila sam i bolilo me stalno i nisam mogla bit u situaciji da mi najednom krene pobacaj, odlucila sam se na abortus u sv. duhu. Muz je taman isao platit 1000 kn al je kontrolni uzv pokazao da je plod ipak vecer prije otisao, pa je sestra trcala za njim da ipak ne treba platiti.

    Imam ptsp od toga. Imala sam nocne more da mi plod rastw na plucima, da je kristalno jasno da nema sanse da prezivim ni ja ni plod, a da mi cijela eminencija cro ginekologije bjezi u magijsko razmija je i da govori da se cuda dogadjaju i da ne panicarim i da peru ruke od mene i da se nitko ne zeli mesat, sto se i ovoj zeni sad dogadja.

    Kako to da se u sloveniji sve moze, sve zna, nitko se ne cudi sto se dogadja u tim slucajevima, nitko ne zdvaja sto sad i me kumi od strucnjaka da ih se ne stavlja u tu situaciju? A isto su katolicka zemlja.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Naši doktori kažu da je ovdje problem što to više nije pobačaj nego porod i što kad se dijete rodi - spašavati bi ga trebali
    Evo, na ovo magijsko razmisljanje doktora mislim. Koje spasavanje ploda kojemu je pola mozga u tumoru? Ajmo bit realni.

    Cijena toga da se ne moraju 'pacati'je 5000 eur koje ona mora platit u slo. Svaka joj cast na volji da se izlaze, kapa do poda! Koliko je takvih slucajeva, a sve ispod zita.

    Nadam se boljoj Hrvatskoj i ginicima koje nece bit strah pomoci svojim pacijenticama!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.05.2022. at 11:33

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Ne, treba od te obitelji napravit socijalni slucaj i uputit ih na prekrasnu mrezu podrske koja u rh postoji za tesko oboljelu djecu. Najbolje posaljimo im misli i molitve. Ogorcena sam i dodje mi da pozelim svakome tko joj brani prekid trudnice da se nadje u njenim cipelama!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.05.2022. at 11:36

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ajmo malo prokomentirati najsvježiji slučaj trudnice koja želi prekinuti trudnoću jer nosi oštećen plod, a nitko joj to ne želi omogućiti iako je zakonom dozvoljeno.

    https://www.index.hr/mobile/clanak.a...sti&id=2361627
    O eutanaziji na smrtoboljelih bolje da ne pišem jer su mi još prefriški krikovi mog pokojnog muža i njegove molbe “da ga riješim”.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Uh, nema tih rijeci i tog emotikona za poslati . Ja sam za pravo za eutanaziju i grozno mi je sto smo taoci religijskog svjetinazora i nadam se da ce se i to jednog dana promijeniti. Ne vidim nekog 'viseg smisla' u patnji, produljavanju patnje i magijskom razmisljanju ako osoba izrazi zelju da ne zivi tako.

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I ja sam za eutanaziju.
    Psima humano skraćujemo muke s uspavljivanjem, a ljude hranimo na sondu, šopamo s lijekovima i produljujemo im patnju.
    Niti je humano, niti ima smisla, a i košta.
    Nizozemska i Švicarska imaju legaliziranu eutanaziju i ako mi se rak ikada vrati, ja idem tamo umrijeti.
    Ne želim ni sebi, ni svojem djetetu patnju.
    Za ovu trudnicu je dobro da je izašls s tim u javnost.
    Nije jedina, ali ona sada krči put drugima.
    Mora se o tome govoriti.
    Mora se to riješiti jer zakon je jasan, ali se ne poštuje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    I nemojte mislit da je ovo sve od besmislenog mucenja zena u rh na reproduktivnom planu. Zbog vjerskih pritisaka svetosti zivota, zeni se ugl. vracaju svi embriji nastali u ivf-u, i oni koji su toliko nekvalitetni da je to besmisleno jer 'cuda su moguca'. Tako sam ja prosla 3 transfera, bila nafilana s milijun lijelova, prosla operaciju polipa zbog svih tih lijekova, a sve zato sto na vv nisu smjeli baciti tu transu embtija koji su nastali rescue icsi-jem, za sto su mi u sloveniji rekli da kod njih ne bi bili kvalificirani za vitalne embrije koji imaju sansu dovest do trudnoce. Izgubula sam god i pol na to, zdravlja, troskova za mene i za hzzo (lijekovi), i bila dalje od realne sanse za dijete jer mi je tiktakao bioloski sat. Who cares? Zena = straca. Nedavno sam bila na krizmi u st. Drzao je kao jedan stosni i moderni svecenik. Njegove konacne rijeci curama krizmanicama (koje su stavljene da cvrce na suncu, muski u hladu) - budite lipe kao danas, nemojte se oblacit u strace. Poruka je jasna = drugotna i straca. Pa se zapravo cudim cudjenju :/. A sig. sam da taj svecenik to tako ne dozivljava jer mu je normalno da cure sjede na suncu, ko sto je normalno da muski idu za krizem u seoskim sprovodima.

    Koliko ce osude ova zena sad primit. Ona je za mene majka hrabrost, svaka joj cast, ima snage ko superwoman i misica ko bas celik.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.05.2022. at 12:16

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Gledam komentare na mrezama. Osudjujuci ugl od 20 plus muskaraca, ono, studenti koji baljezgaju o domovima punim nezeljene djecice. Il zene 60 plus koje su imale srece i zdravlja. Tako bi im rado dala bebi lcu bez pola mozga u ruke da se o njoj skrbe, oni il njihova kcer. da prolaze besmislenu trudnocu i slamaju se. Krasno je zivjet u principima i hladno osudjivat. A ne u koprcat se u problemima stvarnosti.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.05.2022. at 12:23

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Tanči, moje saučešće .
    Nije me bilo neko vreme i baš mi je teško kad pročitam sve sa ove teme.
    Izgubila sam svekrvu u njenoj 54.godini od metastaziranog raka dojke, a tada mi je bila bliska skoro kao i rođena majka. Da li bi tako i ostalo da je poživela, ne znam, ali svakako znam da nije zaslužila da umre tako mlada. A umrla je samo zato što je živela u Srbiji, gde za sve treba mito, i gde se onkološki i svi ostali pacijenti leče po principu berze- ko da više prvi je na listi.
    Molila je da je nekako ubijemo.

    Prabaka je iskrvarila u svojoj 43. nakon nelegalnoj abortusa, negde odmah nakon Drugog svetskog rata. Bila je godinu dana mlađa nego ja sada.
    Do kraja života ću podržavati i abortus i eutanaziju.
    (Osim ako mi se desi neki katastrofalan slom ličnosti u nekom momentu, ali eto još me nije strefio).

    A šta je motiv da se kolektivna svest tako pomeri unazad, ne znam... To je pitanje za neke ozbiljnije stručnjake tog domena.
    Ja laički mislim da su ljudi jednostavno zli. I gladni kontrole nad drugima. I tuđe patnje.
    Inače ne vidim iz kog razloga bi ostavljali tolike ljude da pate u situacijama gde je jasno da je sve potpuno beznadežno. Ili tamo gde je jasno da će se roditi još jedno neželjeno, nevoljeno dete, za koje sistem zapravo nema dovoljno dobro rešenje. I gde se gazi preko integriteta žene na sve moguće načine.
    Meni je bio predložen abortus drugog blizanca nakon spontanog pobačaja prvog. Kockala sam se tada, odbijajući taj predlog, više nego što sam u tim meni očajno stresnim momentima mislila, jer nisam mogla protiv sebe, i srećom dobila sam na toj lutriji.
    Ali i tada, kao i sada, mada me je sreća dobro poslužila da mi abortus nikad ni pre ni posle nije trebao, sam bila svesna koliko je dobro što pravo na abortus uvek mogu ostvariti, relativno lako i relativno bezbedno.
    I boriću se zubima da moja ćerka nema manja prava nego ja.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Meni do 60+ fali 3 mjeseca, aliiii nikad ne bih osudila tako nešto. Slažem se da prizivu savjesti nipošto nema mjesta u ovom slučaju trudnoće koja je osuđena na fatalni ishod.

  14. #14
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A šta je motiv da se kolektivna svest tako pomeri unazad, ne znam... To je pitanje za neke ozbiljnije stručnjake tog domena.

    Mislim da ne postoji neki misteriozni motiv, nego vrlo dobro organizirana kampanja koja djeluje već jako dugo
    A druga strana misli "pa ovo smo već riješili" i ne prati dok se ne dogodi ovo što Ina opisuje, da to odjednom postane tvoj problem koji ti život znači
    onda radimo transparente "I can't believe I still have to protest this shit"

    Nedavno sam negdje čitala i iznenadila se u koliko gradova se u Hrvatskoj održava Hod za život, u Vinkovcima je navodno dio turističke ponude

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Nisam protiv abortusa, to je nešto što je ženina odluka, vjerujem jako teška, ali nekad jedina moguća. No, protiv sam abortusa kao načina kontracepcije, tj ponavljanja istog. Ne znam koji broj bi mi bio preveliki broj, ali nekako mislim : 2.

    Kao majka koja je rodila mrtvo dijete i to na termin, nikad ne bih dala ni dana te trudnoće, da bi meni bilo lakše. Da mi je netko u trudnoći rekao: dijete neće preživjeti porod, ne bih htjela da kraće živi u meni. Ovo je moj osobni doživljaj. Ne morate ga komentirati. Svatko ima pravo na svoje mišljenje, a naročito ona žena koja je to sama proživjela.
    Zato sam i protiv prenatalnih testova i sama ih nisam radila. Nije mi briga hoće li ih sve druge žene na svijetu raditi, na volju im, ja nisam.
    Naravno, liječnici bi trebali trudnici dati sve opcije, a ne ju staviti pred zid, da sama preskače.

  16. #16
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Svatko ima pravo na svoje mišljenje, a naročito ona žena koja je to sama proživjela.
    Beti, ovu ću tvoju rečenicu quotati jer si njome sve rekla. Svatko ima pravo na odluku, posebno onaj koji proživljava situaciju o kojoj odlučuje. A sustav treba biti tu da tu odluku omogući, podrži i provede.
    Užasnuta sam situacijom u kojoj se našla ta trudnica i svaka joj čast na snazi da izađe s u javnost sa svime što prolazi.
    Sramotno mi je da niti jedan od liječnika u našim bolnicama nema muda prerezati i napraviti ono što sam apsolutno sigurna da zna da je ispravno već kukavički upućuju u drugu državu. Sramota, jad, bijeda, tuga.
    Ina, ovo što ti pišeš o embrijima koji imaju pravo na život, užasnuta sam, nisam za to ni čula dosad. Stvarno smo kaljuža najgore vrste.
    Ljutim se na muža kad djeci ponavlja da idu van čim završe fakultete ako već nisu htjeli prije, ali sve više mislim da je jako u pravu.
    Ne želim im život u ovoj zemlji i borbu s vjetrenjačama.
    Tanči, moja sućut.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zato sam i protiv prenatalnih testova i sama ih nisam radila. Nije mi briga hoće li ih sve druge žene na svijetu raditi, na volju im, ja nisam.
    Ja sam apsolutno za prenatalne preglede. Njima je u mojoj trudnoći ustanovljeno da beba ima malformaciju nespojivu sa životom, ali se koja se može ukloniti operacijom odmah nakon porođaja. Kada je porođaj krenuo (u terminu) sve je bilo spremno za hitnu operaciju. No, nažalost je beba, rođena živa, preminula na putu do operacione sale. Bez obzira što pokušaj spasavanja nije uspio, ti prenatalni pregledi su mu dali šansu za život, a meni su davali nadu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ne postoji neki misteriozni motiv, nego vrlo dobro organizirana kampanja koja djeluje već jako dugo
    Ovoga sam i ja svesna već jako dugo - valjda od moje petnaeste mi je jasna uloga religije u svemu, ali opet mora i iza kampanje stajati nekakav motiv, ni ona nije slepa stihija, nego pažljivo usmerena operacija.
    Jasno mi je da su motivi crkve prilično prizemno finansijski - krštenje, svadba, sahrana- i svi rituali između- su sigurna zarada.
    Jer svako rođeno dete je prilika za krštenje, a svako umrlo dete još jedna prilika za zaradu.
    Abortus je za njih čist finansijski gubitak, nekad i dvostruk.

    Ali zašto se taj deo crkvene kampanje tako dobro prima širom sveta, koji je prenaseljen, u nedostatku resursa, pred ekološkim slomom, prepun starih ljudi, siromašnih ljudi, borbe za posao itd., gde je poslednje što je svemu potrebno još manje kontrolisan rast populacije?
    Eto, taj deo slagalice ja nisam baš sebi osvestila.
    Zašto ljudi, ono, obični ljudi raznih nacija, misle da je jako dobro doneti još neograničen broj dece na ovaj svet?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    383

    Početno

    Tanči moja sućut.
    Šta se tiče slučaja ove trudnice, plakala sam jučer kad sam pročitala jer mi je bliska osoba prije par godina prošla isto. Malformacije nespojive sa životom pri čemu je stav više ginekologa bio da dijete neće poživjeti do poroda. Odbijena od 3 komisije, sugerirana Ljubljana. Obitelji je taj iznos bio nedostižan, skupili smo mi prijatelji.
    Šta se tiče eutanazije, definitivno sam za. Moja prijateljica je bila u srednjoj školi kad joj je tata kući umirao od raka. Pričala je da je molio da ga dovedu do prozora, on će se sam baciti. Ona i mama su se brinule o njemu. Kaže da bi znala sjesti ispred sobe, tući glavom o zid i govoriti: jel gotovo, molim te Bože da je gotovo.
    Prestrašne stvari su to

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ovoga sam i ja svesna već jako dugo - valjda od moje petnaeste mi je jasna uloga religije u svemu, ali opet mora i iza kampanje stajati nekakav motiv, ni ona nije slepa stihija, nego pažljivo usmerena operacija.
    Jasno mi je da su motivi crkve prilično prizemno finansijski - krštenje, svadba, sahrana- i svi rituali između- su sigurna zarada.
    Jer svako rođeno dete je prilika za krštenje, a svako umrlo dete još jedna prilika za zaradu.
    Abortus je za njih čist finansijski gubitak, nekad i dvostruk.

    Ali zašto se taj deo crkvene kampanje tako dobro prima širom sveta, koji je prenaseljen, u nedostatku resursa, pred ekološkim slomom, prepun starih ljudi, siromašnih ljudi, borbe za posao itd., gde je poslednje što je svemu potrebno još manje kontrolisan rast populacije?
    Eto, taj deo slagalice ja nisam baš sebi osvestila.
    Zašto ljudi, ono, obični ljudi raznih nacija, misle da je jako dobro doneti još neograničen broj dece na ovaj svet?
    Pa upravo zato. Osiromaseni ljudi koji nemaju kad razmisljat nego se muce u svojim mukama trebaju religiju vise od zapadnjackih i sjevernih zemalja u kojima je trend pad nataliteta i individualizam. Opet, i to nosi svoje probleme - oni (sjevernjaci i zapadnjaci) bi bas trebali vise radnososponih zbog budzeta, al onda uvoze radnu snagu koja se ne integrira u njihove vrijednosti. Daleko smo od nekog strateskog promisljanja vezano za neku nacionalnu zemlju, a kamoli za planet Zemlju. I indiviidualizam i dekonstrukcija nacionalne drzave i obitelji imaju svoje probleme - ljudi kao prekarni zaposlenici globalnih kompanija i elita koje ni dz nije briga mi za koga.

    Al, da se vratimo na ovaj slucaj - meni je to stvarno skandal, a ona nije slucajna, to je pravilo o kome nitko ne govori, shrpe pare i rjesavaju kako znaju u tisini jer se domaci ginico ne bi steli mesat, prejaka je suprotna struja establishmenta ginekoloskog koji je bas katolicko-aktivisticki, zauzeo ppzicije, super strucan, al u ovom svjetomazornom dijelu nepopustljiv.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.05.2022. at 16:24

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    U principu žalosno je da je rečeno imenom i prezimenom, jel trebali to u ovom slučaju?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa upravo zato. Osiromaseni ljudi koji nemaju kad razmisljat nego se muce u svojim mukama trebaju religiju vise od zapadnjackih i sjevernih zemalja u kojima je trend pad nataliteta i individualizam. Opet, i to nosi svoje probleme - oni (sjevernjaci i zapadnjaci) bi bas trebali vise radnososponih zbog budzeta, al onda uvoze radnu snagu koja se ne integrira u njihove vrijednosti. Daleko smo od nekog strateskog promisljanja vezano za neku nacionalnu zemlju, a kamoli za planet Zemlju. I indiviidualizam i dekonstrukcija nacionalne drzave i obitelji imaju svoje probleme - ljudi kao prekarni zaposlenici globalnih kompanija i elita koje ni dz nije briga mi za koga.
    Amerika se u ovo gore uklapa samo prekarijatom, inače je zapadna da ne može biti zapadnija (uostalom, kao i Poljska).
    Ne znam, meni bi bilo logično da u uslovima prekarijata ne želiš da ti abortus bude još skuplji i još nedostupniji- niti da dodaš sebi na budžet još jedno dete (osim ako nije socijalna pomoć u igri, ali to je sasvim druga priča). Ali, dobro, stvarnost me demantuje. Očigledno sve veći broj ljudi želi upravo to. Valjda stvarno ne možeš da istovremeno radiš i razmišljaš (Ali to zvuči - uvredljivo? I netačno, bar po mom iskustvu. Mnogi prekarni radnici koje znam itekako o svačemu razmišljaju i to vrlo bistro i zdravorazumski.)

  23. #23
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja se divim toj ženi da je hrabro progovorila javno o javnoj tajni što se sve desava kod nas. Samo što mnogi ne znaju jer nisu obracali pažnju.

    Što se komentara tiče primjecujem puno više podrške nego osude, i pridruzujem se pozivima da objavi kako da joj pomognemo oko odvjetnickih troškova da tuži doktore, bolnicu i sve ostale u tom odvratnom licemjernom lancu. Pogotovo mi se gade ti lažni prizivatelji savjesti koji se pozivaju na priziv savjesti i onda joj daju upute gdje da ipak odradi pobačaj. Fujjjjjjjj

  24. #24
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Amerika se u ovo gore uklapa samo prekarijatom, inače je zapadna da ne može biti zapadnija (uostalom, kao i Poljska).
    Ne znam, meni bi bilo logično da u uslovima prekarijata ne želiš da ti abortus bude još skuplji i još nedostupniji- niti da dodaš sebi na budžet još jedno dete (osim ako nije socijalna pomoć u igri, ali to je sasvim druga priča). Ali, dobro, stvarnost me demantuje. Očigledno sve veći broj ljudi želi upravo to. Valjda stvarno ne možeš da istovremeno radiš i razmišljaš (Ali to zvuči - uvredljivo? I netačno, bar po mom iskustvu. Mnogi prekarni radnici koje znam itekako o svačemu razmišljaju i to vrlo bistro i zdravorazumski.)
    Ako radis 10 sati dnevno, ne bavi ti se visim smislom. Ja sam ti zivi primjer toga. Nije mi se dalo razmisljat, razmisljanje je samo kad cu ic spavat i kad cu jest. Jel to uvredljivo prema samoj sebi. A vjer. je. Al ne razmisljam ja toliko o casti, uvrijednosti itd. Iznosim realnost.

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Najbolji odgovor na pitanje 'sto nam se to dogadja'':
    https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20220505

  26. #26
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    U principu žalosno je da je rečeno imenom i prezimenom, jel trebali to u ovom slučaju?
    Kako si ti to zamislila? Zena je ocito tako odlucila, neanimno nastupanje je najucibkovitije. Meni nije zalosno, nego fakat hrabro. Nisu drugi iznijeli njene podatke, ona upravlja tom situacijom.

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Prekjučer je bio članak koji je predstavljen od njene prijateljice, sad ne znam koje ali znam da sam ga pročitala u u njemu je bilo ime
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 06.05.2022. at 06:09

  28. #28
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Najbolji odgovor na pitanje 'sto nam se to dogadja'':
    https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20220505
    Super članak.
    Muškarci odlučuju o našim tijelima i to je najveći problem.
    Opet se vraćam na priziv savjesti, kako je moguće da ginnekolozi koji rade u bolnicama imaju priziv savjesti?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #29
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Prekjučer je bio članak koji je predstavljen od njene prijateljice, sad ne znam koje ali znam da sam ga pročitala u u njemu je bilo ime
    U kojem se ona novinarki fotkala s punim licem i imenom i prezimenom.

  30. #30
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Super članak.
    Muškarci odlučuju o našim tijelima i to je najveći problem.
    Opet se vraćam na priziv savjesti, kako je moguće da ginnekolozi koji rade u bolnicama imaju priziv savjesti?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Jer im politika opcenito (a min. zdravstva specificno) nekontrolama to dozvoljava, pace, stavlja im lagani pritisak na to - svi koji zele biti dobri s med. establishmentom i napredovati u struci, za njih je bolje da su u prizivu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.05.2022. at 08:45

  31. #31
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Isto tako je ogromna vecina ginica koji se bave ivf-om stajala na stranu milinovica u laznoj tvrdnji da je zamrzavanje jajnih stanica (a ne embrija) dobro. Ucijenjeni strahom za karijeru i licencu, cak su se dali slikati i za tv. Izdali pacijentice in a blink of an eye. Poslije su njihkce med. sestre na upit pacijentica 'pa kako je mogao' radile prema pacijentima 'damage control' s 'ah, morao je'.

  32. #32
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Kampanja crkvenjaka 'Svako dijete je dar, a ne stvar' koja je isla kontra ivf'a i zamrzavanja embrija datira mozda i pred 25 godina..Uspjesni su u kampanjama, ovo je rezultat poznat svima koji imaju nesrecu da imaju bilo kakav reproduktivni problem. Dok ostatak javnosti zivi u uvjerenju da kako je to moguce/nije valjda ipak tako..Nazalost je. Al nikad nije kasno da se usprotivimo tome.

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Objasnjenje za ovo za jajne stanice - njohovo odmrzavanje je ful neuspjesno (ne dobiju se vitalne stanice, zena bezveze prolazi postupke i fila se hormonima), za razliku od odmrzavanja embrija koje daje puno realnije nade za trudnocu. U svemu tome sam shvatila koliko je zensko reproduktuvno zdravlje 'dime a dozen' kad je neka politicka panika i prvo pada zrtvom. A to nije od jucer, tome su prethodile godine predanog rada Hodaca za zivot.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.05.2022. at 08:56

  34. #34
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    A propos toga da nam muškarci odlučuju o tijelima, u kontekstu priče iz SAD-a u kojem, kao što je Tang pisala već, misle poništiti Roe vs Wade, netko je komentirao upravo to isto, da muškarci odlučuju (na jednom meme sharing siteu).
    Odgovoreno mu je pitanjem je li svjestan koliko je žena protiv prava na pobačaj, te je prilijepljen graf na kojem se vide postoci

    Sve u svemu, voljela bih strašno da se stvari mogu regulirati jednostavnim "live and let live" stavom, odnosno, u ovom slučaju-protiv si abortusa? Odlično, ti ga nemoj napraviti, ali mene ostavi na miru i ne brani mi moja prava pozivajući se na nešto u što ja uopće ne vjerujem.
    Isto vrijedi za sva pitanja. Za npr. muškarce koji su protiv gay brakova, svakako neka odbiju sklopiti brak s muškarcem koji ih je zaprosio.
    Itd
    Posljednje uređivanje od Svimbalo : 06.05.2022. at 11:27

  35. #35
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Vezano za slučaj o kojem je ova tema, prokomentirala sam ga s nizom žena i muškaraca u svojoj okolini. Apsolutno NITKO nije reagirao drugačije no zgražavanjem.

    Kad se oglase Hodači za život, koji su mi specijalno draga skupina, samo bi ih trebalo pitati (kao u SAD-u one koje stoje ispred Planned Parenthooda) jesu li spremni udomiti to dijete koje će se roditi neželjeno i nevoljeno. Hoće onu stvar. Pustili bi ga da odrasta u domu.
    A i ja sad otkrivam Ameriku.
    Potpuno je jasno da sve te i takve uopće nije briga što se s djetetom dešava jednom kad se rodi, ali bitno da se rodi.

  36. #36
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178
    Posljednje uređivanje od Svimbalo : 06.05.2022. at 11:36

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...ticid-15193843

    Evo tog odgovora i tog stava m kao onog lijecnika iz moje nocne more kad sam sanjala da nosim fetus na plucima "nitko sa sigurnoscu ne moze reci" (u mom snu da me trudnoca na plucima ne mora nuzno ubiti, cak su mi u mom snu citirali na konziliju slucaj jedne brazilke za koju se misli da je to prezivjela. Djetetov mozak ima 10.cm, od cega tumor 6. Magijsko razmisljanje.

    Tako se radi i feticid prilikom prekida viseplodnih trudnoca - zaustvlja se srce ploda injekcijom.

    Na kraju ce zene pribjegavat veterinarima.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.05.2022. at 11:52

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    A ja se u mom snu mislim pa sta im je, zar su poludjeli, upoznala sam ih kao razlozne strucnjake kojima sam poklonila povjrerenje, a sad ovo. Opipljiv je u snu bio njihov strah i cvrsta odluka da se ne mijesaju, ono...bilo im je zao mene, al, sori....al necu se izlagati. Ono, razumite i mene, karijera je on the line. I nervoza sto se fino sutke ne pokupim iz ordinacije.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.05.2022. at 11:55

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    I jos malo pr-a. Svi kao u cudu, nisu vidjeli takav slucaj. Al pokusali bi lijeciti plod s 30 posto mozga, vjer. imaju neka saznanja koja u slo nemaju.

  40. #40

  41. #41
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Koje dvolične fore…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  42. #42
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Koje dvolične fore…


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Jel da. Ne bismo se mi mesali, ni 'sudili'. Sta je to sve skupa besmisleno, kog briga. Samo da se ne zamjerimo crkvi. Ova nesretnica...a nismo joj mi krivi, nije imala srece.

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2022
    Postovi
    5

    Početno

    Dobar vam dan, ja sam nova tu, pozdrav vam svima... Ovu temu sam vidjela u novinama, onda sam, vodjena autodestrukcijom, citala komentare na portalima... Ono sto je meni jako cudno i sebicno je razmisljanje jednog dijela zena koje su, sudeci po fotkama na profilima, majke. Dakle, vidim komentare kako bi one rodile da bi im savjest bila mirna. Stavile su svoju mirnu savjest ispred onog sto je meni kao majci ocigledno: fetus ima ogroman tumor. Tumori bole. Nema nade da ce to postati dijete koje moze dozivjeti ikakvu radost, da i ostane zivo, zivjeti ce u boli koju nece moci ni pokazati. Moja savjest u tom smislu bi bila irelevantna. Ne mozes mislit na vlastito dobro i "savjest" dok ti dijete mjesecima u patnji umire a to si mogla sprijeciti! Na kraju, zar i to vec rodjeno dijete koje Mirela ima nije zasluzilo da se misli i na njega? Sto ako tumor sa fetusa predje na majku, ili ona umre od sepse? Dijete ostaje uskraceno zauvijek za majku, zbog ploda koji ionako nije imao sanse. Zbog "savjesti"!

  44. #44
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Uzas. Ženi skidam kapu! Jako teška priča, koju se još otežava.

    Mene je zabrinulo i hoce li fetus u nekom trenutku poceti osjecati veliku bol zbog tumora. Onda sam isla googlati kada pocinje fetus osjecati bol. Zanimljivo je da na svim "UIO bitno" stranicama pise 12. ili 13. tjedan, tvrde da stoji u udzbenicima, a ja među znanstvenim clancima ovog stoljeca nisam nasla jednoznacan odgovor, ali su svi iznad 20. tjedna. Naravno, oni pisu u kontekstu abortusa, osjeca li fetus abortus. Ali clanci koje sam ja gledala su bili vezani uz potrebu anesteziranja kod operacija fetusa.

  45. #45
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    A inace sve "to" nam se desava već desetljećima, sjeća li se tko još možda one jadne trudnice s viseplodnom trudnoćim tamo negdje 90-ih kad joj je onaj Anto Bakovic nesmetanu upadao u bolnicu sobu i mahao figuricama "nerodjene djece", razvlacilu je po novinama i odbijali joj napraviti selektivni pobačaj pa je na zalost na kraju imala spontani. Pitam se je li ikad više zatrudnila i da li je zauvijek otišla iz države kao i toliki drugi... ja svakako bi nakon onog što je proživjela. I tako nam je već desetljećima...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 07.05.2022. at 09:45

  46. #46
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Ženi je jako teško grozna situacija...

    Čitam što Slovenci pišu da za feticid treba imati i educirane stručnjake jer to nije tehnika koju svatko zna. Da u Slo ima ukupno 5 liječnika koji znaju tu metodu, da u RH nema nijedan.

    Sve zajedno jedna jakoo teška i mučna situacija Uf...koma...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.05.2022. at 10:02

  47. #47
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Clanovi Komisije koja ce donijeti unaprijed poznatu odluku:

    https://www.index.hr/mobile/clanak.a...sti&id=2362208

  48. #48
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    A opet ako Komisija i odluci drugacije, tko ce to u Hrvatskoj obaviti kad nemaju educirani kadar za feticid? Nije to "samo" inducirani porod.

    Onda bi bilo ok da joj HZZO snosi trosak u Sloveniji, ako se tako nesto ne moze obaviti u RH jer nemamo educiran kadar.

    Ma groznaaa situacija..uf....

  49. #49
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    A opet ako Komisija i odluci drugacije, tko ce to u Hrvatskoj obaviti kad nemaju educirani kadar za feticid? Nije to "samo" inducirani porod.

    Onda bi bilo ok da joj HZZO snosi trosak u Sloveniji, ako se tako nesto ne moze obaviti u RH jer nemamo educiran kadar.

    Ma groznaaa situacija..uf....
    Igzektli. Mislim da su planirano krenuli u narativ 'mi bismo pokusali lijeciti' kad su se upetljale vece bolnicke face i vjer. pr firma jer uz narativ 'mi nismo educirani' postavlja se pitanje, ok, ako niste, snosite joj troskove. Mislim da ideoloski nema sanse da bi proslo da placaju nekome usmrcrnje ploda vadi, uz to sto ga ne rade. Pa se nadaju da ce otic van, obavit to o svom trosku, a oni, eto, nece dobit priliku da 'lijece' i nitko se od njih crkvenom i strucnom establishmentu nece izlagat.

    Koga briga za zenu, za plod, za to da je drzavi 5k eur peanuts, a ovoj obitelji nije. Nisu imali srece, sad treba sacuvat obraz i ne izlozit se i ne ic protiv svojoh aktivnosti za koje se bore vec 20 plus godina na svim mogucim reproduktivnim frontovima da bi sad popustili.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 07.05.2022. at 10:30

  50. #50
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Beroš jučer kaže da stručnjaci tvrde da to dijete može preživjeti i ova nova riječ- fetocid mi je pregenijalna.
    Inače, sljedeću subotu je hod za život.
    Pred crkvom u Zaprešiću je štand na kojem prodaju majice.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Stranica 1 od 60 1231151 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •