Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 90

Tema: Svekrva kojoj ne vjerujem

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno Svekrva kojoj ne vjerujem

    Evo kao sto naslov kaze, ne vjerujem svekrvi... imam svekrvu s bipolarnim poremecajem (manicnom depresijom). S time da joj je naglasena manija i psihoticni simptomi kada nije dobro, tj kada prestane uzimati lijekove. Inace se ok slazemo iako zbilja ima pik na mene jer je moj muz sin jedinac. Inace manipulira i prestane pit lijekove kad joj nije nesto po volji. Tako je prestala piti ljekove kad je mene upoznala, kad smo se muz i ja uselili zajedno, pa kad smo se ozenili i zadnje kad smo joj rekli da sam trudna. Napomenula bi da je prije toga pila ljekove 10godina i mislim da nikako nije slucajnost da je prestajala pit bas kad bi se nama nesto lijepo desilo.

    Puno puta me je vrijedala, zastrasivala, prijetila, ali ne mogu joj zamjeriti jer je vecinu puta bila u epizodi bolesti. Nisam muzu rekla u detalje nista, kada sam ostala trudna sam tek rekla da ne zelim da cuva bebu jer me vrijeda ponekad i jer joj radi bolesti ne vjerujem. Muz se u potpunosti slozio iako ne zna sve.

    Dat cu primjer "prijetnje" : kad sam bila trudna: "neces ti roditi dobro, to je cudoviste jedno u tebi, crknut cete oboje, cudoviste raste." to je blagi primjer, ne zelim zgrazati formurase. I to mi je rekla preko telefona dok nije bila dobro.

    Inace kad pije ljekove je tradicjonalna zenica koja je presretna sto joj se jedina unuka rodila i kaze da je jedva cekala! Masta o tome da je cuva, da se igra snjom itd...

    ALI ono sto mene brine je to sto ona i kada je dobro ima svoje neke cudne izjave npr...drzi bebu i kaze joj jesi ti jedno cudoviste jesi..(ja odmah protrnem), onda npr beba pocme njurgat ili se rasplace jer joj se spava a onda bjezi po kuci snjom i ne da mi je da je uzmem dok je doslovno ne otmem, tepala joj je pa joj je rekla ti si moja kcer, bjesna je sto je dojim uvjek podbada u vezi toga (ona je sina dojila 14dana), stalno spominje kako sam uz bebu stalno, to joj je bas bolna tocka, ima toga jos more...ali shvatili ste.

    Moje pitanje je ovdje za svekrve i bake ako takvih ima, ali svacije misljenje je dobro doslo! Je li u redu od mene da moje dijete ne samo da nece biti kod nje nikad bez mog ili suprugovog nadzora, nego da bi najradje kontakte svela na minimum minimuma? Stvarno je se bojim, tj bojim se za bebu. A ono sto me zapravo najvise muci je da ne zelim da se beba veze uz nju i onda da ju vidi u toj fazi. Mislite da bi iskreno trebala reci kako stvari stoje da svi znaju sto ocekivati ili joj uskracujem pravo da se zblizi s unukom? Po suprugovim pricama znam koliko je bolno biti tinejdzer i gledati psihickog bolesnika i imam prijateljicu koja ima bolesnu baku i radi nje se cjelo djetinjstvo i pubertet bojala da i ona ne poludi i na neki nacin im je i jednom i drugom to oznacilo odrastanje. Ne zelim to svojoj bebi...

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Žalosno je što ima tu bolest, i nije ona kriva, ali odluka da ne čuva dijete je dobra odluka.
    Dijete će razumjeti kada mu objasniš kada malo odraste.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 10.03.2016. at 13:53

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Dijete je vaše, a ne svekrvino. Ako ne živite zajedno, ne vidim razlog zašto bi ona ikad bila s djetetom nasamo bez vašeg prisustva.

  4. #4
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Žalosno je što ima tu bolest, i nije ona kriva, ali odluka da ne čuva dijete je dobra odluka.
    Dijete će razumjeti kada mu objasniš kada malo odraste.
    x

    Mi svoju nikada nebi ostavili s MM-ovim ocem nasamo ( psihička bolest i alkoholizam), ali kad je u ok fazi ne bih joj uskraćivala kontakt s njim uz naš nadzor, samo što on nije zainteresiran za to pa moja J. skoro pa da i ne poznaje svojeg djeda.
    Nemam nikakvih dilema vezano za ovo, niti grižnju savjesti.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 10.03.2016. at 13:57

  5. #5
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    tvoja je dužnost zaštititi svoje dijete i osigurati mu uvjete u kojima će odrastati sigurno. nemam ti što drugo reći, postupi onako kako misliš da je najsigurnije za dijete koje je maleno i treba tvoju zaštitu. po meni tu dođe točka.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Deedee11 prvotno napisa Vidi poruku
    Moje pitanje je ovdje za svekrve i bake ako takvih ima, ali svacije misljenje je dobro doslo! Je li u redu od mene da moje dijete ne samo da nece biti kod nje nikad bez mog ili suprugovog nadzora, nego da bi najradje kontakte svela na minimum minimuma?
    Da! Ovisno o fazama bolesti, naravno, neka iskustva govore da se bolest pojačava starenjem. Znači, neće tu biti samo pitanje bebe, iako je ono primarno, doći će i pitanje brige... Vrlo je važno da se ti i suprug dogovorite oko toga i, koliko možete, spremite na razne scenarije, sve ovisi o tome ima li još koga u široj obitelji (ne moraš sada tu pisati) - npr. druga djeca, suprug itd.

    Dakle - ne bih nikad ostavljala dijete samo s takvim bolesnikom, s tim da "nadzornik" ne moraš biti nužno ti ili muž, može biti i osoba kojoj vjeruješ i koja zna od koje bolesti svekrva boluje i kojoj ta bolest nije samo apstrakcija, nego je bliže uključena (npr. deda). Minimizirala bih kontakte jer se može očekivati da će se broj nedobrih epizoda godinama pojačavati pa ćeš npr. imati samo više toga objašnjavati djetetu koje neće biti spremno skužiti detalje.

    I najvažnije - nemoj se gristi oko toga, žena je bolesna, to je bolest, nitko tu nije kriv, ali je situacija takva kakva, na žalost, je.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.03.2016. at 15:54

  7. #7
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Ako je tako, onda je sasvim opravdano to što svoje dijete ne želiš ostavljati na samo s bolesnom osobom, u ovom slučaju sa svojom svekrvom. Pa
    da je 100X Baka. Iz opisanih situacija jasno se vidi da žena u svojim epizodama bolesti nije sposobna brinuti o sebi a kamoli o malenom djetetu.
    Drago mi je da imaš podršku svog supruga.

    I zbilja mi nije jasno zašto prestaje piti tablete, (prestaje ih piti vjerojatno dok joj je dobro i dok joj bolest ne preuzme razum) ako zna da bez njih maltretira sve oko sebe i da bolest ne drži pod kontrolom???
    Bez tableta je opasna i za sebe ali i za svoju okolinu. Ja da sam na vašem mjestu, ne bih joj dala puno izbora ili tablete ili bolničko liječenje.
    Nadam se da ćete pronaći neko dobro riješenje.

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Ives000 prvotno napisa Vidi poruku
    I zbilja mi nije jasno zašto prestaje piti tablete, (prestaje ih piti vjerojatno dok joj je dobro i dok joj bolest ne preuzme razum) ako zna da bez njih maltretira sve oko sebe i da bolest ne drži pod kontrolom???
    Bez tableta je opasna i za sebe ali i za svoju okolinu. Ja da sam na vašem mjestu, ne bih joj dala puno izbora ili tablete ili bolničko liječenje.
    Nadam se da ćete pronaći neko dobro riješenje.
    Na žalost, nisu stvari tako jednostavne, psihičke bolesnike se ne može prisilno liječiti, nije zdrava osoba ukućan ta koja joj daje izbor i postavlja ultimatume, niti je bolničko liječenje uvijek pomoć (to je baš kad izmakne kontroli). Manipuliranje, nepijenje tableta - to su neki "klasici" brojnih psihičkih bolesti, manične depresije sigurno, i većina ih žele piti tablete u fazi depresije, ali ne i u fazi manije jer se tad zapravo konačno osjećaju dobro. Tako da, postavljačice topica, ništa to nemoj shvaćati osobno - niti manipuliranje, niti napade, niti nepijenje tableta - na žalost, to su "klasici". Za tu bolest isto specifično - religiozne faze, faze jakog trošenja, faze ulaska raznih ljudi u kuću. Moje intimno pitanje je zapravo koliko psihički bolesnik zadrži svog nekog karaktera, a koliko dobije od manične depresije jer se puno njih ponaša slično u bolesti, sve ovisi koliko je jako izražena, nije svaki bolesnik isti, ali imaju dosta toga sličnog.

    Sretno... samo nemaj dileme oko toga da je to osobno, da si ti to skrivila (svojim ponašanjem, timingom trudnoće, "lepetom krila" itd.), da je ona to nečim skrivila. Nije neka pomoć... ali je neki početak odgovora na tvoje dileme možda. Budi spremna očekivati neočekivano...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.03.2016. at 16:32

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    I meni se čini da su meta napada rjeđe djeca bolesnika, češće supružnici, susjedi itd., utoliko možda ne bi bila loša ideja da ne štediš muža svojih doživljaja.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.03.2016. at 16:36

  10. #10
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno


    ina33
    Nisam rekla da moraju upotrebljavati ikakvu silu prema njoj.. ali žena je bolesna i nešto se mora poduzeti!
    I ne vidim ništa loše da se osoba koja ima takve epizode hospitalizira i da joj se na taj način pomogne.
    ovako samo bolest uzima maha a onda dolazi i do ovoga...
    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Budi spremna očekivati neočekivano...
    mislim da se sve može na vrijeme spriječiti!!

  11. #11
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Nije ona kriva što je bolesna, ali noup, nikad nebi ostavila svoje dijete s njom.

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Ives000 prvotno napisa Vidi poruku

    ina33
    Nisam rekla da moraju upotrebljavati ikakvu silu prema njoj.. ali žena je bolesna i nešto se mora poduzeti!
    I ne vidim ništa loše da se osoba koja ima takve epizode hospitalizira i da joj se na taj način pomogne.
    ovako samo bolest uzima maha a onda dolazi i do ovoga...


    mislim da se sve može na vrijeme spriječiti!!
    Iz ovog tvog posta ja zaključujem da si imala sreće nikad ne upoznati ozbiljniju psihičku bolest u RL-u i drago mi je zbog toga.

    Za postavljačicu topica savjet - kod nekih su manije češće ljeti i na proljeće, tako da bi ev. pojačala kontrole u ta doba, zimi i na jesen će bit sklonija uzimati lijekove. Ja zapravo mislim da manični depresivci uglavnom nisu dobro (ovisno sve kako bolest kod koga izgleda), tj. kad nama izgleda da su dobro, oni se rubno loše osjećaju, kad nama izgleda da su loše (manija) njima je konačno super i ne žele piti lijekove... barem dok se to ne razmaše do ekscesa. Sve ovisi koliko neka osoba često pleše u ritmu manije i depresije, tj. koliko su duge pauze između dva vala.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.03.2016. at 16:47

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Mislim na tipa šizofreniju, maničnu depresiju, ne na neka teška, ali prolazna stanja (prolazne depresije izazvane nekom tragedijom).

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A ako siliterarni tip, evo dvije knjige, beletristika, koje, po meni, jako dobroopisuju maničnu depresiju tj. život s jednom takvom bolešću iz perspektivečlana obitelji (obje knjige su pisane iz perspektive kćeri bolesne majke):
    Daphne deVignan – Ništa se ne opire noći
    http://www.najboljeknjige.com/content/knjiga.aspx?BookID=2106&tab=2
    Tatjana Grmača – Božanska dječica
    http://www.kgz.hr/hr/procitajte/2013/tatjana-gromaca-bozanska-djecica/7679

    Po meni, tvoji su strahovi utemeljeni i, po meni, trebala bi paziti kada izlažeš dijete baki (ovisno o fazi bolesti), jer moguće je i da u tom odnosu bude ljepote, samo ćeš morati jako, jako paziti i ovisit će o tome kako se bipolarni poremećaj odvija kod tvoje svekrve, naučiti prepoznavati prve znakove manije (može se, uglavnom uža obitelj skuži znakove da se manija rola, ako je u bližem kontaktu) i ne izlagati dijete baki tada.

  15. #15
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Iz ovog tvog posta ja zaključujem da si imala sreće nikad ne upoznati ozbiljniju psihičku bolest u RL-u i drago mi je zbog toga.
    I ja bih bila sretna da si u pravu, i da nikada nisam imala priliku upoznati osobu koja pati
    od teškog psihičkog poremečaja, ali na žalost jesam! I jako dobro
    znam kako izgleda kada se takve osobe ne liječe!!! Zato sam i predložila slično.

    Napisala si svoje mišljenje, i ja si nisam uzela za pravo ulaziti u tvoja životna iskustva.. jer ne znam što si prošla
    u životu . Pa te molim da si ni ti ne daješ takva prava. Ako možeš pomozi deedee11 svojim savjetom. Ali
    i dozvoli da i ja iskažem svoje mišljenje. A o tome kako treba postupiti deedee11 će sama najbolje procijeniti
    ma što god mi tu rekle.
    Posljednje uređivanje od Ives000 : 10.03.2016. at 17:07

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Žao mi je zbog toga i oprosti mi, izjava mi je neodmjerena. Moje je iskustvo, zapravo, da nema baš pomoći i lijeka, niti sprječavanja... jer želja za neliječenjem spada u maničnu depresiju, zato sam tako pesimistična oko toga. Iskustvo je baš s maničnom depresijom, ali vjerojatno se i ta bolest ne manifestira kod svakog isto pa možda netko ima bolje iskustvo s tim.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.03.2016. at 17:12

  17. #17
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Ina33 , ne zamjeram ti. Pretpostavljala sam da nemaš dobro iskustvo. I žao mi je zbog toga.
    Na svu sreću znam da se takvim osobama može pomoći. Pa sam samo malo htjela odvratiti
    pažnju na to. I ako... puno se tu stvari mora poklopiti. Vjerujem da tu imaju veliku ulogu i godine bolesnika.
    i baš kao što sama kažeš vjerojatno se i ta bolest ne manifestira kod svakog isto.

    I nadam se samo da nisam nikoga uvrijedila. Jer mi to nije bila namjera.

    Ina33 znam kako čovjek nakon godina i godina borbe izgubi vjeru i postane pesimist..
    ali nemoj odustati. Iskreno želim da pronađeš način i riješenje koje će pomoći tvojoj dragoj osobi.




  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Uh, da... Ni ne dvojim oko toga da li da joj pustim ili ne pustim bebu na cuvanje, na zalost...to nije opcija. Dvojim izmedu toga da li da opcenito izbjegavam susrete. Stvarno to zvuci grozno...ali znam da s godinama ide na gore i ne bi djete izlagala riziku koji mogu izbjec.

    U njenom slucaju, ona je svaki put hospitalizirana jer bude psihoticna, totalno bizarna...grozno bude...

    Djed je alkoholicar i nijih dvoje dodu zajedno, jednom mjesecno na par sati. Planiraju dolaziti cesce, imaju neke svoje planove, ali ja bi rado da to ostane ovako, ako ne i rjede... Mozda se uskoro i selimo tako da bi to bilo rjesenje i tog problema, ali ako odlucimo ostat, priznajem, ne znam kako da rjesim tu situaciju jer na kraju, ne zelim ni da muz ispasta jer kakvi god da jesu, roditelji su mu i brine se za njih kao za malu djecu. A s druge strane, znam da definitivno zelim zastititi dijete od toga jer tesko je i odraslom covjeku snjima, a kamo li dijetetu.

    Znam da joj mogu objasniti kad poraste...ali do onda ce se nagledati i naslusati svacega sto sam mogla izbjec. Ne znam..ne dam joj da gleda tv za sada, pazim sto jede, itd...ali ovo...spada li i to u takvu brigu?

    Mene ponekad oboje toliko uznemire da se pitam kako ce biti jednog dana bebi. Ono sto me muci ( koliko god grozno bilo) je da li da uopce dozvolim da se njih dvije zblize? Znam kako zvuci, zato sam i otvorila temu, da razmotrim situaciju mozda iz nekog nepristranog ugla..

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Ina, puno hvala na linkovima. Primjecujem i sama kad prestane piti tablete, ali onda vec bude kasno jer joj se jako naglo to vrati. Ali ne samo to, nego i odlicno glumi! U manicnoj fazi dok jos ne postane ekstremna ona se trudi sakriti da joj se nesto desava. Cak se par puta hvalila da je i "psihijatra zeznula". Ide redovito na kontrole ali se i znala hvaliti kako je psihijatra zeznula! Tako da ne mogu znati sto me ceka dok se ne nademo snjom.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nista nemoj muzu tajiti.

    Ja imam tu srecu da sam odselila daleko pa nemam taj problem. Da sam kojim slucajem blize, kontakte bih svela na minimum i ne bi me pekla savjest. Vrlo slicna situacija, samo je dijagnoza nesto drukcija.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ives, puno psihickih bolesnika odbija terapiju. U njihovim ocima oni su ok, svi oko njih su ludi, ili neprijatelji ili sl. Bolnica je kratkorocni predah, a poslije sve po starom.

  22. #22
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nisu ti djeca baš puno opterećena time dok ne dođu u godine kada počnu bolje razumijevati svijet oko sebe. Za dijete bi bilo loše kada bi se za nj brinula osoba koja pati od ovog. Primjer tvoj muž, sigurno mu je bilo teško, ali se naučio s time nositi. Ali dijete koje baku vidi jednom mjesečno na to će gledati kao fenomen, onako zanimljiv za razmišljanje, ali neće biti opterećeno njime. Bit će bizarno, bit će čudno, ali svašta je u životu takvo, i sve se da objasniti i pomiriti se s tim. Ide se dalje.

  23. #23
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ives, puno psihickih bolesnika odbija terapiju. U njihovim ocima oni su ok, svi oko njih su ludi, ili neprijatelji ili sl. Bolnica je kratkorocni predah, a poslije sve po starom.

    Meni je to potpuno jasno. Ali nije mi jasno, koji je tvoj prijedlog. Što da deedee učini? Odseli se?
    Ja kad sam predložila hospitalizaciju..nisam
    mislila kao kratkotrajno riješenje, već koliko god bude potrebno. Jer ovdje je pitanje o težem slučaju.

    Deedee nikako nemoj o ovome šutiti suprugu.
    Moj savjet je da se svakako posavjetuješ sa stručnom osobom oko svekrve. Jer ovo će biti samo gore.
    Posljednje uređivanje od Ives000 : 10.03.2016. at 20:42

  24. #24
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Bolnice NE hospitalitiraju manicne depresivce i poremecene licnosti osim kratkotrajno. Osim toga, oni su cesto vrlo vješti manipulatori pa nije rijetkost da novi psihijatar pita potomka "A sto je zapravo vasoj mami? Ili, jos gore, vas tata je krasan lucidan covjek, malo je egocentrican i malo vise prica, ali nije to bolest..."

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Osim toga, oni su cesto vrlo vješti manipulatori pa nije rijetkost da novi psihijatar pita potomka "A sto je zapravo vasoj mami? Ili, jos gore, vas tata je krasan lucidan covjek, malo je egocentrican i malo vise prica, ali nije to bolest..."
    Upravo ovo je redovni komentar med. osoblja na oca MM-a, a čovek je dugogodišnji alkoholičar koji sad živi bez struje i tekuće vode sa 20 životinja koje jedu, spavaju i obavljaju sve svoje fiziološke potrebe u kući.
    On komunicira samo sa nekoliko osoba, ne diže preko dana roletne i kupa se samo kada mora da ode do doktora po redovne lekove za pritisak. Po meni, i on i moj otac se već odavno kvalifikuju za neku dijagnozu, samo kada bi kojim slučajem pristali na stručnu procenu ...
    Na našu sreću, sam je prekinuo komunikaciju sa decom. Ne znam da li bi ga deca više prepoznala na ulici, prošlo je više od pola godine kako smo se sreli iako živimo u istom selu.

    Nije mi svejedno, ali ne znam na koji način mu pomoći. Čudno je reći, ali meni izgleda da je ina u pravu-on deluje konačno zadovoljan svojim životom.
    Penzija mu je oko 500 eura btw, u novcu ne oskudeva.

    Dok su deca bila jako mala, česte su bile scene da razočarano plaču jer im je deda obećavao neverovatne kule i gradove, pa se posle mesecima nije pojavljivao.
    To je velik problem sa svim veštim manipulatorima ovog tipa.
    Aktivno sam udaljila decu i nije mi žao.
    Imamo u komšiluku surogat dedu, divnog čoveka koji je trezan, uravnotežen, poštuje naše i dečje granice, uvek ima lepu reč, ponekad neku sitnicu za decu tipa voće, sokić ili mali slatkiš, mi mu pošaljemo kolača i svi smo zadovoljni.
    Ulaganje u naše "prave" dede je kao bacanje vremena i emocija u rupu bez dna .

  26. #26
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Muka je to ziva za cijelu obitelj, a najvise stradaju djeca oboljelog jer su htjeli-nehtjeli emocionalno vezani, a često i emocionalno ucijenjeni jos iz razdoblja dok nisu shvacali da im je roditelj tesko bolestan.

  27. #27
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Bolnice ne, ali klinike koje su za to specijalizirane da.

    Deedee, kao što sam rekla.. svatko ima raznih iskustava i
    I teško da ti itko od nas može reči što da napraviš.. svi mi znamo što bi napravili da smo mi u pitanju.. zato mislim da bi trebala pitati za savjet i stručnu osobu.

  28. #28
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Ali Ives000, koje su to klinike? PB Vrapče i Jankomir sigurno nisu za dugotrajan smjestaj.
    Imaš privatne domove za psih.bolesne starije osobe koji se ipak nece gnjaviti s agresivcem koji osjeca da ga netko ugrozava i ne guta prepisane lijekove.
    Najgore je s osobama bez dijagnoze jer ga nece nitko - na dijagnostiku ne zeli, tehnicki je zdrav, za specijalizirani dom nije jer nema papire, a obični ga dom izbaci jer uznemiruje druge korisnike.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Trajna hospitalizacija ne dolazi u obzir jer ona kad pije tablete bude ok. Ima tih nekih cudnih stvari i Ina je dobro rekla na proljece bude kriticno, jesen i zimu bude malo depresivnija, ali to je sve ok, ona zadnjih par mjeseci cak i radi, ima i dvije prijateljice s kojima se redovito cuje tako da funkcjonira normalno u drustvu dok pije tablete. Inace ne bi dvojila oko toga sto mi je ciniti.

    Zuta znam da djeca gledaju na svijet oko sebe bez predrasuda, ali ona kad je u epizodi ne izgleda to kao nesto za razmisljanje, njene epizode su vrlo dramaticne i vise mi to izgleda kao horor. Uzasno uznemirujuce cak i kad znas o cemu je rijec, a malom djetetu mogu misliti. Prijateljica je rekla da je ona mislila da ce poluditi isto, da je cjelo djetinjstvo provela u strahu od bake i razmisljajuci o tome sto se s bakom dogada. Rekla je da ponekad nije mogla disati koliko bi ju to razmisljanje prestrasilo, a njeni su mislili da ima astmu, zapravo ju je vjerojatno panika lovila. To kad sam cula - znam da ne mora i nama tako biti, ali sama pomisao na to me uzasava!!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Bas to je i mom suprugu trebalo jako dugo da prihvati, a i dan danas mu je ponekad tesko nositi se stim.
    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Muka je to ziva za cijelu obitelj, a najvise stradaju djeca oboljelog jer su htjeli-nehtjeli emocionalno vezani, a često i emocionalno ucijenjeni jos iz razdoblja dok nisu shvacali da im je roditelj tesko bolestan.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    126

    Početno

    Mislila sam da sebicno razmisljam, nisam bila sigurna oko toga da li da smanjujem kontakte, ali posto vidim da nisam jedina koja bi to ucinila, nema mi druge nego porazgovarati s muzem i izbjegavati svekrvu koliko je moguce. Ne zelim da se djete veze uz nju i onda da je vidi takvu, plus sve ove "sitnice" koje radi dok je stabilna.. Mislim da mi ni nece to samo tako proc jer je luda za bebom. Ali cim vise pisem i razmisljam o tome to mi je jasnije da je to ispravna odluka.

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Kako mislis da se dijete ne veze uz baku. Neku ce povezanost sigurno ostvariti. Ako ogranicis posjete na jednom mjesecno sigurno nema straha za preveliku povezanost.

  33. #33
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Ja osobno poznajem tri osobe koje su se borile i koje se bore sa teškim psihozama i maničnom depresijom. Jedna se liječila u Vrapću 4 godine (umrla je) . Jedna je moja rodica koja se preselila u njemačku gdje se borila po klinikama sa depresojom tj. biopolarnim porem. Danas ne znam mogu li reći da je izlječena jer više nismo u kontaktu ali znam da drži bolest pod kontrolom. Udala se i rodila dvoje djece. Koliko čujem od njezine majke sada je sve u redu s njom. A treća osoba se još uvijek liječi na Jankomiru, evo peta godina.
    Par puta godišnje može čak otići svojoj obitelj na par dana. Obitelj joj može dolaziti u posjete ..

    No dobro to nije bitno. Želim reći da je svaki slučaj
    Zaseban i da mi ne možemo mi biti mjerodavni u savjetima.
    I nadam se da će deedee potražiti savjet i stručne osobe.
    I složit ću se s napisanim. To su jako teške sitaucije. Užas. Nedaj Bože nikome!!!!

  34. #34
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Citiraj Deedee11 prvotno napisa Vidi poruku
    Trajna hospitalizacija ne dolazi u obzir jer ona kad pije tablete bude ok. Ima tih nekih cudnih stvari i Ina je dobro rekla na proljece bude kriticno, jesen i zimu bude malo depresivnija, ali to je sve ok, ona zadnjih par mjeseci cak i radi, ima i dvije prijateljice s kojima se redovito cuje tako da funkcjonira normalno u drustvu dok pije tablete. Inace ne bi dvojila oko toga sto mi je ciniti.

    Zuta znam da djeca gledaju na svijet oko sebe bez predrasuda, ali ona kad je u epizodi ne izgleda to kao nesto za razmisljanje, njene epizode su vrlo dramaticne i vise mi to izgleda kao horor. Uzasno uznemirujuce cak i kad znas o cemu je rijec, a malom djetetu mogu misliti. Prijateljica je rekla da je ona mislila da ce poluditi isto, da je cjelo djetinjstvo provela u strahu od bake i razmisljajuci o tome sto se s bakom dogada. Rekla je da ponekad nije mogla disati koliko bi ju to razmisljanje prestrasilo, a njeni su mislili da ima astmu, zapravo ju je vjerojatno panika lovila. To kad sam cula - znam da ne mora i nama tako biti, ali sama pomisao na to me uzasava!!
    Deedee oprosti, sad sam tek vidjela ovaj post.
    Iskreno se nadam da ćeš pronaći već neko riješenje.
    Za dobrobit svih vas.

  35. #35
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Makni dijete od nje, naviknut ces dijete na nju, i kada pocne dijete kuziti stvari biti ce tesko.
    Muzu sve govori, sve ispade, sve rijeci, sve.
    Prosla sam i prolazim to mozes mi pisati u inbox.
    Svaki puta se nadas da ce biti bolje, a to sve gore i gore. Takve osobe su opasne, jako. Ne doji pred njom, ne pokazuj njeznost prema bebi muzu pred njom. To ih najvise raspali.
    Sretno.

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ives1000, ne znam, možda imamo drugačiji pogleda na svijet, ja bih za ovu koja se 5 godina liječi na Vrapču i samo vikendom ima izlaz proglasila "ajme, koma", ne bih rekla da je to uspješno liječenje, a za ove druge... ne znam, jako mi je teško, iz mog primjera, reći "drži bolest pod kontrolom", ja sam imala dva slučaja što u široj, što u užoj obitelji, jedna je osoba umrla zbog posljedica teških epizoda alkoholizma za vrijeme depresivnih epizoda, druga je u institucionalnoj skrbi, sad.... možda je mogući optimističan pogled na to tipa ova koja je umrla "spasila se", a ova koja je u skrbi "spasila se obitelj", ali ja ga ne nalazim, moja realnost manične depresije je koma. Moji kriteriji nekog tko živi uz maničnu depru nisu bili "čuje se s dvije prijateljica i radi, pa je OK" jer i ove su povremeno radile i čule se s frendovima... ne znam, jednostavno sam bila preblizu - nije to bio netko za koga sam posredno čula, nego sam znala kako je svaki dan. Nadam se da će se javiti još ljudi s pozitivnijim iskustvima dugotrajno funkcionirajućih maničnih depresivaca. Također, moje je iskustvo da je iz cipela psihijatra manična depresija lakša bolest (barem po tome kako karakteriziraju stanja, a možda je to njihov....ružno ću reći, PR prema obitelji) nego iz perspektive obitelji. Također, iz perspektive susjeda i znanaca to je lakša bolest, nego iz persepektive onome kome nema bijega od života s maničnim depresivcem, da se tako izrazim, iz perspektive znanaca i susjeda, to su "povremeni ispadi", iz perspektive obitelji, onda kada je to toliko vidljivo, tad je peak manične ili depresivne faze.

    Deedeee, ako je u kombinaciji još i deda alkoholičar, iskreno - mislim da bi to dodatno ograničilo moju spremnost na izlaganje djeteta njima. Ja bih ovako kao što čokolada kaže - neće se previše vezati, a znat će da ima baku i dedu, i obavezno uz nadzor.

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Muka je to ziva za cijelu obitelj, a najvise stradaju djeca oboljelog jer su htjeli-nehtjeli emocionalno vezani, a često i emocionalno ucijenjeni jos iz razdoblja dok nisu shvacali da im je roditelj tesko bolestan.
    U sridu, pogotovo za emocionalnu ucjenu. Deedee, ne dozvoli to sebi, niti svom djetetu, a toliko se tupi prve tri su najvažnije.. pa su onda važne valjda i u tom svjetlu. Što se dijete kasnije i manje izloži tome - to će zdravije izaći, tako da sigurno ne bih potencirala neki bliski odnos. Tako to predstavi i suprugu, nadam se da će razumjeti, iako ti je i to klizav teren jer znaš ono... jedno je što on možda misli i kaže za svoju mamu, a drugo je što će dozvoliti drugome. Dobro je da mama ima dijagnozu crno na bijelo pa je to neki objektivni fakt.

    Dakle... odmah prestani misliti da si sebična, to je broj jedan. Broj dva, žena nije kriva ko što ne bi bila kriva niti da je rak bolesna. Broj tri, bolest je neosobna... ima svoju neku putanju i nešto što se ponavlja kod svih (manipulativnost, faze proljeće-jesen, trošenje, kod nekih alkoholizam, kod nekih promiskuitet), tako da će se vjerojatno i muž koji put pitati što je tu njegova mama, a što Manična depresija. Tako da imaš osjećaj da nisi ti protiv nje, niti on protiv nje, nego čuvate dijete od bolesti.

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Bolnice NE hospitalitiraju manicne depresivce i poremecene licnosti osim kratkotrajno. Osim toga, oni su cesto vrlo vješti manipulatori pa nije rijetkost da novi psihijatar pita potomka "A sto je zapravo vasoj mami? Ili, jos gore, vas tata je krasan lucidan covjek, malo je egocentrican i malo vise prica, ali nije to bolest..."
    X. Plus to oni sami o sebi u fazi manije misle - ja sam samo malo nervozniji. Njima je tad konačno divno, konačno su on top of the world, nakon tolike muke s depresijom. A obitelj onda - sklanjaj se, uzbuna. Kad primjećuju susjedi i poznanici da nije dobro, tad je već nedobro do plafona.

    Nema trajnog rješenja... To je kronična neizlječiva bolest. I ono što psihijatri i okolina možda proglašavaju "sad je dobro", po mom iskustvu bliske osobe, daleko je to od dobroga. Znači.. uglavnom postoji samo nedobro i koma i koma koma, a kratkotrajni bljeskovi dobroga su kad hodaš po jajima presretan u strahu koliko će to dugo trajati i što sad slijedi i kad .

  39. #39
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kako mislis da se dijete ne veze uz baku. Neku ce povezanost sigurno ostvariti. Ako ogranicis posjete na jednom mjesecno sigurno nema straha za preveliku povezanost.
    X.

  40. #40
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Tako je, nista osobno ne shvacaj, a muzem o mami razgovaraj "znanstveno", komentiraj bolest, ne nju. Reci mu da se nelagodno osjecas i da ne zelis da dijete bude samo s njom. Ovo sto ina33 kaze jako je vazno - djeca oboljele osobe sklona su umanjivati štetu (pa vidis da joj je sad dobro, pa to je samo ponekad itd.)

  41. #41
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ja znam osobu s bipolarnim poremećajem, koje je nažalost morala bit hospitalizirana mjesec i pol na Vrapču jer je "pukla".
    Pretvorili su je tamo u malo je reći biljku.Ona je bila u tako groznom stanju pred hospitalizaciju da je došla i policija na njeno radno mjesto, rasulo, raspad sistema.

    Po povratku doma dobila je lijekove koje je redovito pila, a onda je s vremenom krenula s alternativnom medicinom (muž je sve organizirao i inzistirao, bioenergetičar im je dolazio doma) i nakon 3 mjeseca tih tretmana koji su ujedno bili i psihoterapija (dugi razgovori,...) prestala je pit lijekove. Mislim ne želim zvučat ćiribu-ćiriba (ina33 nemoj odmah zaskočit na alternativu) al samo prepričavam njeno iskustvo.
    Ona sad posve normalno funkcionira i živi te nema veze s "onom" osobom. Uživa u životu, svjesna je svega; radila je i još uvijek radi jako punooo na sebi.

    Ne znam što joj budućnost nosi al ona je falatiBože već 2 godine odlično (i to bez lijekova).

  42. #42
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je, nista osobno ne shvacaj, a muzem o mami razgovaraj "znanstveno", komentiraj bolest, ne nju. Reci mu da se nelagodno osjecas i da ne zelis da dijete bude samo s njom. Ovo sto ina33 kaze jako je vazno - djeca oboljele osobe sklona su umanjivati štetu (pa vidis da joj je sad dobro, pa to je samo ponekad itd.)
    X.

  43. #43
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ives1000, ne znam, možda imamo drugačiji pogleda na svijet, ja bih za ovu koja se 5 godina liječi na Vrapču i samo vikendom ima izlaz proglasila "ajme, koma", ne bih rekla da je to uspješno liječenje, a za ove druge... ne znam, jako mi je teško, iz mog primjera, reći "drži bolest pod kontrolom", ja sam imala dva slučaja što u široj, što u užoj obitelji, jedna je osoba umrla zbog posljedica teških epizoda alkoholizma za vrijeme depresivnih epizoda, druga je u institucionalnoj skrbi, sad.... možda je mogući optimističan pogled na to tipa ova koja je umrla "spasila se", a ova koja je u skrbi "spasila se obitelj", ali ja ga ne nalazim, moja realnost manične depresije je koma. Moji kriteriji nekog tko živi uz maničnu depru nisu bili "čuje se s dvije prijateljica i radi, pa je OK" jer i ove su povremeno radile i čule se s frendovima... ne znam, jednostavno sam bila preblizu - nije to bio netko za koga sam posredno čula, nego sam znala kako je svaki dan. Nadam se da će se javiti još ljudi s pozitivnijim iskustvima dugotrajno funkcionirajućih maničnih depresivaca.

    Ina, nisam navela slučaj koji je ''izlječen'' , jer mi je preosoban. A Radi se o mojoj sestri blizanki . I mogu reći da je izlječena.
    Ono što smo s njom prolazili, ne želim niti najgorem neprijatelju. Od njezine 11 godine, se borila sa teškim psihozama.
    Ajmo reći da nije bila svjesna situacije oko sebe, živjela je u imaginarnom svijetu, i prolazila je pakao na ''ovom'' našem svijetu.
    Nije se pronalazila nigdje i u ničemu. Krivci za to njeno stanje smo joj bili naši roditelji i ja, i što smo joj više pokušavali pomoći to
    smo pogoršavali situaciju i epizode su bile sve gore. Ne moram pričati o suzama, i živcima koje smo i mi uz nju izgubili..tako smo nemoćni bili. Jedino sam ja donekle utjecala na nju, pa smo tako i počeli provoditi liječenje.
    Uz psihijatrijsko lječenje i našu potporu danas je normalna. Jedine posljedice su tikovi koji se pojave tu i tamo kao posljedica svega, ali to je ništa
    naspram onog što je proživljavala..I što smo svi mi nji proživljavali uz nju , ne bi sada u detalje, jer ona nije dio teme, ali drago mi je i ponosna sam što mogu reći da je ozdravila.
    Završila srednju, autoškolu, zaposlila se i sada je samostalna žena. Još prije 10 godina smo mislili da se to nikada neće dogoditi. Ali eto. Nakon godina muke. Uspjeli smo.

    Nismo odustali od nje. I mislim da je to bio glavni ključ u svemu.

  44. #44
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Uh...prošla sam osobno svašta jer imam dijagnozu, nisam bipolarna, ja sam opsesivno kompulzivna. I znaš što - ja sama ne bih htjela biti blizu svog djeteta kada bih imala akutnu fazu bolesti. Ne bih htjela da me takvu vidi. Ne bih se mogla ni posvetiti takva njoj niti dati joj što treba. To nije nešto s čime se dijete treba upoznati ako baš ne mora. Ti sada imaš dijete koje treba najbolje uvjete koje može imati. Viđajte ih jednom mjesečno i dalje i ne miči se od njih. Psihotične osobe su apsolutno van svakog realiteta i kada je takva, bolnica je jedino rješenje, ali ne zato što će je izliječiti već zato što će je držati pod kontrolom što ukućani ne mogu. Lijekovi nekom pomažu, nekom ne.

  45. #45
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Ives000 prvotno napisa Vidi poruku
    Ina, nisam navela slučaj koji je ''izlječen'' , jer mi je preosoban. A Radi se o mojoj sestri blizanki . I mogu reći da je izlječena.
    Ono što smo s njom prolazili, ne želim niti najgorem neprijatelju. Od njezine 11 godine, se borila sa teškim psihozama.
    Ajmo reći da nije bila svjesna situacije oko sebe, živjela je u imaginarnom svijetu, i prolazila je pakao na ''ovom'' našem svijetu.
    Nije se pronalazila nigdje i u ničemu. Krivci za to njeno stanje smo joj bili naši roditelji i ja, i što smo joj više pokušavali pomoći to
    smo pogoršavali situaciju i epizode su bile sve gore. Ne moram pričati o suzama, i živcima koje smo i mi uz nju izgubili..tako smo nemoćni bili. Jedino sam ja donekle utjecala na nju, pa smo tako i počeli provoditi liječenje.
    Uz psihijatrijsko lječenje i našu potporu danas je normalna. Jedine posljedice su tikovi koji se pojave tu i tamo kao posljedica svega, ali to je ništa
    naspram onog što je proživljavala..I što smo svi mi nji proživljavali uz nju , ne bi sada u detalje, jer ona nije dio teme, ali drago mi je i ponosna sam što mogu reći da je ozdravila.
    Završila srednju, autoškolu, zaposlila se i sada je samostalna žena. Još prije 10 godina smo mislili da se to nikada neće dogoditi. Ali eto. Nakon godina muke. Uspjeli smo.

    Nismo odustali od nje. I mislim da je to bio glavni ključ u svemu.
    Prekrasno je pročitati o happy endu . Je li se radi o dijagnozi baš manične depresije, nisam te shvatila? Svaka od psihičkih bolesti, baš kao i npr. rakovi raznih vrsta, ima svoju prognozu i tijek, uz sve razlike od osobe do osobe. Znači, je li se radi o baš toj psihičkoj bolesti?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.03.2016. at 10:26

  46. #46
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Ives000 prvotno napisa Vidi poruku
    Ina, nisam navela slučaj koji je ''izlječen'' , jer mi je preosoban. A Radi se o mojoj sestri blizanki . I mogu reći da je izlječena.
    Ono što smo s njom prolazili, ne želim niti najgorem neprijatelju. Od njezine 11 godine, se borila sa teškim psihozama.
    Ajmo reći da nije bila svjesna situacije oko sebe, živjela je u imaginarnom svijetu, i prolazila je pakao na ''ovom'' našem svijetu.
    Nije se pronalazila nigdje i u ničemu. Krivci za to njeno stanje smo joj bili naši roditelji i ja, i što smo joj više pokušavali pomoći to
    smo pogoršavali situaciju i epizode su bile sve gore. Ne moram pričati o suzama, i živcima koje smo i mi uz nju izgubili..tako smo nemoćni bili. Jedino sam ja donekle utjecala na nju, pa smo tako i počeli provoditi liječenje.
    Uz psihijatrijsko lječenje i našu potporu danas je normalna. Jedine posljedice su tikovi koji se pojave tu i tamo kao posljedica svega, ali to je ništa
    naspram onog što je proživljavala..I što smo svi mi nji proživljavali uz nju , ne bi sada u detalje, jer ona nije dio teme, ali drago mi je i ponosna sam što mogu reći da je ozdravila.
    Završila srednju, autoškolu, zaposlila se i sada je samostalna žena. Još prije 10 godina smo mislili da se to nikada neće dogoditi. Ali eto. Nakon godina muke. Uspjeli smo.

    Nismo odustali od nje. I mislim da je to bio glavni ključ u svemu
    .
    Ives000, jako mi je drago zbog tvoje sestre.

    Ina33 možda Ives ne bi baš detaljno o dijagnozama al u svakom slučaju prema opisu bilo je iznimno teško, iscrpljujuće i zahtjevno.
    Zadnje dvije rečenice su mi

  47. #47
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Ne izlazi dijete takvoj osobi. Ja sam svasta trpila, dok je bilo usmjereno prema meni. Kada se okrenula prema djetetu, rekla sam dosta. Nisam pozalila.

  48. #48
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ives000, jako mi je drago zbog tvoje sestre.

    Ina33 možda Ives ne bi baš detaljno o dijagnozama al u svakom slučaju prema opisu bilo je iznimno teško, iscrpljujuće i zahtjevno.
    Zadnje dvije rečenice su mi
    A ja imam miješane osjećaje prema tim rečenicama jer mi ukazuju na ogromnu razliku svih dijagnoza, jer nije sve isto, unatoč raznim psihičkim poremećajima i njihovoj težini, a ovdje se radi o maničnoj depresiji i baš o njoj. Npr., rečenica samouvida koju je kazala lavko, po mom laičkom osjećaju, gotovo je nemoguća za izreći osobi koja boluje od manične depresije, ona nema takav uvid u svoju bolest i takvu odvojenost od nje, čini mi se. Npr., po tome kako lavko priča o sebi.... ja laički zaključujem da je njena psihička bolest, premda je i to dijagnoza, bitno lakša. Znači, ne možemo diskutirati na način "ne bi o dijagnozama" jer o dijagnozama ovisi gotovo sve.

    Moj je zaključak da ne možemo sve svesti na isto, da dobra volja ne rješava sve i da razne psihičke bolesti imaju svoju različitu realnost u smislu različitih prognoza.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.03.2016. at 10:53

  49. #49
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    I dodatno mi je iskustvo i da psihijatri neće davati prognoze jer... što kad ih i daju? Tko će se brinuti o takvoj neizlječivo bolesnoj osobi, što da "ponude"? Znači, ide se iz dana u dan... Ne znam kako to vani izgleda i je li kvalitetnije riješeno praćenje neizlječivo bolesnih psihičkih bolesnika.

  50. #50
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A ja imam miješane osjećaje prema tim rečenicama jer mi ukazuju na ogromnu razliku svih dijagnoza, jer nije sve isto, unatoč raznim psihičkim poremećajima i njihovoj težini, a ovdje se radi o maničnoj depresiji i baš o njoj. Npr., rečenica samouvida koju je kazala lavko, po mom laičkom osjećaju, gotovo je nemoguća za izreći osobi koja boluje od manične depresije, ona nema takav uvid u svoju bolest i takvu odvojenost od nje, čini mi se. Npr., po tome kako lavko priča o sebi.... ja laički zaključujem da je njena psihička bolest, premda je i to dijagnoza, bitno lakša. Znači, ne možemo diskutirati na način "ne bi o dijagnozama" jer o dijagnozama ovisi gotovo sve.

    Moj je zaključak da ne možemo sve svesti na isto, da dobra volja ne rješava sve i da razne psihičke bolesti imaju svoju različitu realnost u smislu različitih prognoza.

    Sada kada sam većinu napisala,napisat ću i to . Dijagnoza joj je bila F 25 shizoafektvni poremečaji (sva 3 tipa) i atipične psihoze (F29 ).
    U pitanju su bile vrlo teške i složene dijagnoze. I danas mora na kontrole, ali jednom u 6mj. i ona se osjeća super.
    Dovoljno vam govori to što više nije na nikakvim lijekovima. Na prve znakove tjeskobe, ide kod svoje bioenergičarke, i sve drži pod kontrolom.
    Naučila je živjeti u našem svijetu i ne mogu vam opisati sreću koji svi osjećamo radi nje. Užasno mi je žao kada vidim
    s čim se ljudi sve bore, i suosjećam sa svima. Želim vam puno snage, i najvažnije strpljenja. Bog zna koliko je baš tog potrebno u tim teškim situacijama.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •