Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 96 od 96

Tema: Kruh i ostala cudesa od kiselog tijesta/beskvasnog tijesta

  1. #51
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Jednostavno nece. Probaj ti meni, obrisala sam neke poruke.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  2. #52
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    ošlo, javi se!

  3. #53
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Poslala sam ti mail

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  4. #54
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    imaš i ti par

  5. #55
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Evo moje danas otkazalo poslusnost ostavila sam ga kod prozora cvrsto poklopljenog sa poklopcem koji ima dvije male male rupice. Dodemo kuci a ono izaslo van kroz te dvije bas sam se nasmijala, nije daleko stiglo

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  6. #56
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    HELP!
    Imam 5 dana star starter kiselog tijesta. Jutros sam ga dohranila i u roku 5 sati je utrostručio volumen i ozbiljno prijeti bijegom iz staklenke. Što sad? Preseliti u veću, staviti u frižider, zamijesiti kruh?
    Radila sam ga sa domaćim pšeničnim brašnom, lijepe je boje kvasca i miriše voćno kiselo.

  7. #57
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Odvoji pola, baci ili mjesi. Vani je toplo pa brze bude gotov.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  8. #58
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Prebjegao je!
    Dok sam se ja mislila što ću, djeca se probudila, otišli na izlet i kada smo se vratili vidim tragove njegove šetnje po kuhinji.

    Evo sam sad odvojila dio, nadohranila, a drugi dio idem mućkati za, nadam se, moj večerašnji prvi sourdough.

  9. #59
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Neka bude dobar

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  10. #60
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Tnx

    Javim dojmove...

  11. #61
    Ribica 1 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    717

    Početno

    Cure pomagajte.Jucer sam umutila brasno i vodu, danas je dobilo neke fleke. Je li idem dalje ili da ga bacim? Slika na linku http://tinypic.com/r/30keuu0/9

  12. #62
    Ribica 1 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    717

    Početno

    Nastavila sam s dohranom ali mi smrdi. Je li ga bacam ili nastavljam?

  13. #63
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Sa vremenom miris postaje zreliji. Pogotovo ako koji put zaboravis na njega
    Ako je bas jako neugodan, bacaj. Meni se to dogodi kada zanoravim na njega par dana.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  14. #64
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    A, reci mi Kris, Jel kruh od kiselog tijesta mora uvijek biti kiseo?

    Radila sam ga nekoliko puta i, iako lijepe strukture, izgleda i konzistencije, on meni nakon pečenja i dalje ima onaj kiseo voćni miris a bome i okus.
    Starter mi ne smrdi, miris mu je voćkasto kiseo ali mi u gotovom proizvodu baš i nije naj
    Radila sam ga od divnog domaćeg pšeničnog brašna, od cijelog zrna, prosijanog.
    Drugi kruhovi od istog brašna su za prste polizati.

    Jel se na taj okus/miris treba naviknuti ili kruh može biti "normalan"?

  15. #65
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Iz mog iskustva, uvijek je takvog okusa i treba se naviknut.. Nisam jos jela kruh od kiselog tijesta koji nema kiseli štih

  16. #66
    Ribica 1 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    717

    Početno

    Pa onako vocno kiseli. Vjerojatno je to ok. A ove fleke sto je dobio prvi dan, je li to ok?

  17. #67
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    U pravilu da. Ima notu kiselosti ali kod mene je to uvijek bilo do kolicine. Probaj sa manjim udjelom gotovog u odnosu na brasno. I sada mi neki bude kiseliji od proslog npr.a napekla sam ga se. Vocno kiseli tj.vinski miris je ok. Problem je kada ti pocne biti tezi, prema zrelom siru. Tada bih radila novi.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  18. #68
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Na starteru mi se uhvatila korica, više okolo, na zidu posude, nego na površini. Na površini je pokoji mjehurić.
    Pokrivam ga kuhinjskom krpom.
    Je li zato ima koricu?

    Inače, recept za starter sam našla negdje na netu, po tom receptu, prvi hljeb se može mijesiti nakon petog dana.
    Tako sam i uradila, eno stoji isti od sinoć
    Sjetila sam se da ima tema i ovdje, i tek vidim da ste svoj starter dohranjivale petnaest dana.
    Danas ćemo vjerojatno jesti neku pogaču od kiselog tijesta.

  19. #69
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj j-la prvotno napisa Vidi poruku
    Na starteru mi se uhvatila korica, više okolo, na zidu posude, nego na površini. Na površini je pokoji mjehurić.
    Pokrivam ga kuhinjskom krpom.
    Je li zato ima koricu?

    Inače, recept za starter sam našla negdje na netu, po tom receptu, prvi hljeb se može mijesiti nakon petog dana.
    Tako sam i uradila, eno stoji isti od sinoć
    Sjetila sam se da ima tema i ovdje, i tek vidim da ste svoj starter dohranjivale petnaest dana.
    Danas ćemo vjerojatno jesti neku pogaču od kiselog tijesta.
    Da.stavi plasticnu foliju ispod krpe.
    Pa kaj sada.Pogace su iato fine
    Definitvno ako se vracam kruhu, vracam se ovome

  20. #70
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja svoj starter cuvam u staklenki, ujutro ga dohranjujem. korica je jer ti se posušio na vrhu. evo baš mi je kruh s maslinama u frizideru-peći ću ga večeras, 78%hidracija.
    sad po ljeti bolje mi je kada ga dižem u frižideru kroz duže vremena.

  21. #71
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    j-la kvasac ti je potentan za raditi kruh ako kad ga stavis malo u vodu pluta, a ne tone.

  22. #72
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Pogača je ispala tvrda i baš kisela.
    Sjećam se bakinog hljeba sa kiselim tijestom, nije bio ovakvog okusa.
    Gdje sam pogriješila?

  23. #73
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    moja je pretpostavka da ti starter nio bio u odgovarajućem stadiju. dakle, ja svog hranim ujutro. onda, ovisno o vremenskim uvjetima, zimi nešto kasnije, a ljeti ranije, nabuja, bude visok i pun mjehura koji se vide sa svih strana- u toj fazi koja traje nekoliko sati (2-3h) idealan je za korištenje. umijesim kruh, visoko hidriran, na kilu brašna stavljam 780 ml vode i 250 mg startera (strater je voda i brašno u istom omjeru) te potom puštam kruh da raste. ja u prvoj fazi dizanja koja traje 3-4 sata svakih pola sata kruh koji raste u staklenoj zdjeli izvrtim- tj. izvedem 4-5 obože ne znam kako da to opišem... dakle, zavučem ruku kao da ću obuhvatiti tijesto te ga sa dna nježno vučem prema gore i tako 4-5x, svakih pola sata, kroz 3-4 sata. onda kruh vadim na pult, dijelim na dva dijela (od kile radim dvije bule), preoblikujem, puštam pokriveno pola sata. potom oblikujem, ovosve vrlo nježno jer je vrlo živ, mekan, pun zraka. onda ga dižem opet bar 4 sata na sobnoj temperaturi ili 8 ili više sati u frižideru. pečem u prethodno na najjače zagrijanoj pećnici skupa sa posudom zatvorenog 22 minuta, pa otvorenog 22 minuta. ispadnu velike, okrugle bule, u presjeku prepune rupa, mekane, blago blago kisele.

  24. #74
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Nekako sam i mislila da je do startera.
    Kod mog nije bilo, niti sad ima, toliko tih mjehurića.

    A samo tijesto sam mijesila ovako kako si ti opisala. Zeznula sam na kraju kad sam dodala više brašna, misleći da je rijetko.

  25. #75
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ja se ne dam više zlostavljati sa čuvanjem kvasa. Probavao sam svašta i mislim da je previše riskantno. Ne u smislu da ću zbog tog rizika nadrapati, nego u smislu rizika frustracije kad se lijepo usmrdi.
    Umjesto toga uzgojim kvas pomoću vrlo male količine kvasca. Ispadne potpuno predvidljivo, a rezultat je kao idealan ishod sa čuvanim kvasom. Mogu apsolutno kontrolirati koliko će mi tijesto na kraju biti kiselo.

  26. #76
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Probala sam u Bread Clubu kruh kiseli i nije da sam nešto fascinirana, ali ne kupuje mi se kvasce više jer nekad uspije nekad ne, ne znam o čemu ovisi, pa sam slučajno naišla na ovaj recept za starter
    https://www.thekitchn.com/how-to-mak...e-kitchn-47337

    Ranije sam zagledavala i neš su izmišljali tri vrste brašna, onda se kao pol uzme i baci (wtf)... ovdje toga nema pa ću dat šansu tome. Držite palce.

  27. #77
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Starter ti može netko pokloniti. Evo, npr ja.

    Mi više uopće ne kupujemo kruh. Pčem ga 2x tjedno, a ponekad svoje razveselim i nečim slatkim od kiselog tijesta.

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Probala sam u Bread Clubu kruh kiseli i nije da sam nešto fascinirana, ali ne kupuje mi se kvasce više jer nekad uspije nekad ne, ne znam o čemu ovisi, pa sam slučajno naišla na ovaj recept za starter
    https://www.thekitchn.com/how-to-mak...e-kitchn-47337

    Ranije sam zagledavala i neš su izmišljali tri vrste brašna, onda se kao pol uzme i baci (wtf)... ovdje toga nema pa ću dat šansu tome. Držite palce.
    Pol se baci kad naraste, da stalno imaš istu količinu.

  29. #79
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nema mi smisla bacat hranu.

  30. #80
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Ne trebas bacati ako stalno radis kruh.

  31. #81
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Mislim ga stalno delat pa i dat ostalima starter al ne bih htjela imat deset posuda kaj stoji na friđu.

  32. #82
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ne trebaš imati 10 posuda u frižideru. Ja imam 1 i to malu. I hranim starter isključivo onaj dak kad mijesim krukh. A to je 2x tjedno. Svo ostali vrijeme mi on miruje u frižoideru.

    I hranim ga otprilike - jednostavno ne želim puno vremena gubiti na to. A kruh mi je bolji nego ikoji drugi. Uopće ga više ne kupujemo. Jedemo samo ono kaj specem

  33. #83
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nano točno to mi cilj da bez puno muke imam moj kvasac.

    Sad pitanje imam posudu s hermetičkim poklopcem.. mogu to zatvoriti ili mora imati friškog zraka?

  34. #84
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Treba samo poklopiti, ali ne i hermeticki zatvoriti jer se prilikom fermentacije oslobadja CO2 pa postoji sansa da se sve razleti.

  35. #85
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    To bi bilo.... zanimljivo za vidjeti.

  36. #86
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Moj je skroz zatvoren kad je u frižideru. A kad radim kvas za kruh, koji ostavim na radnoj plohi, samo poklopim posudu.

    I sve funkcionira. U frižideru mi je znao stajati i po 3 tjedna bez hranjenja.

    Ja sam dosta opuštena oko cijelog postupka, i skroz mi dobro tako funkcionira.

  37. #87
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ljudi moji stoji dva dana jučer zab prihraniti, al sad jesam. Nešto se def događa...

  38. #88
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Još se kiseli, ima slatkasto kiselkast miris, ali se nije udvostručio. Bilo bi super kad bih uspjela napravit pravi kruh iz drugog pokušaja. Prvi je ispao katastrofično.

  39. #89
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Jesam, uspjela sam, prilično je ok i jestiv, ima te rupice unutra pa nije gumen ili ciglast, što će reć da je uspio. Okus je isto vrlo vrlo okej. Woa.... woaaaa

  40. #90
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    756

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam, uspjela sam, prilično je ok i jestiv, ima te rupice unutra pa nije gumen ili ciglast, što će reć da je uspio. Okus je isto vrlo vrlo okej. Woa.... woaaaa
    Jesi li starter koristila direktno iz frižidera ili si ga prvo ostavila vani par sati da se više digne pa onda koristila. Meni se jednostavno ne digne i bude dosta gumen iako mi je starter već dosta jak, sigurno ga hranim više od mjesec dana. Također, kad ga izmjesiš “ispreklapaš” par puta, ostaviš li ga na toplom da se udvostruči ili ga odmah stavljaš u frižider?

  41. #91
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Starter se ne koristi iz frižidera. Prije neg ideš mijesiti napraviš kvasni nastavak (predtijesto) ili koji se već termin koristi, i tek kad se on digne s njim zamijesiš kruh.

    Zenii, fali ti dosta koraka. Odi na onu drugu temu gdje smo puno pisali o kruhu ili malo proguglaj.

  42. #92
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Uopće ne držim u friđu, baš zato kaj je lijen i sporo raste, mislila sam da mu niska temp bude još više odmogla. Jučer sam ga nahranila raženim brašnom. Vidim mjehuriće sada. Planirala sam tijesto za pizzu popodne. Ali sumnjam da je dobar.

  43. #93
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj Zenii prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi li starter koristila direktno iz frižidera ili si ga prvo ostavila vani par sati da se više digne pa onda koristila. Meni se jednostavno ne digne i bude dosta gumen iako mi je starter već dosta jak, sigurno ga hranim više od mjesec dana. Također, kad ga izmjesiš “ispreklapaš” par puta, ostaviš li ga na toplom da se udvostruči ili ga odmah stavljaš u frižider?
    Uzgajanje kvasca (roda.hr)

  44. #94
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Razeno brasno je dobar booster, ali nije dobar za prehranu jer ga kvasci prebrzo pojedu. Mozes dodati 10-20% razenoga kad ga hranis. Kvasac uvijek koristis kad naraste do maksimuma i miris mu je vise vocan nego kiseo.
    Ako si mislila pizzu danas jesti, zaboravi. Meni se 24-36 sati fermentacije pokazalo najboljim za napoletanu. Ali ako si mislila samo nesto smuljati da lici na pizzu, onda ti je svejedno.

  45. #95
    Zenii avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    (Slavonija u srcu)
    Postovi
    756

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    hvala, budem proučila

  46. #96
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne znam kak vi al osjećam se ko da imam kućnog ljubimca. Nego, radila sam kruh od raži sinoć i bio je preukusan. Pizza je bila grozna.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •